Offervaardig Nederland gaat door met hulpverlening Zelf geteisterd Texel zamelt in voor de Zuidwesthoek Kruistocht tegen de ellende Vuilnis bakken vol geld Coördinatiecommissie Watersnood 19 5 355 TALLOZE BLIJKEN VAN DEELNEMING BOEREN IN EN ROND KAMPEN SCHENKEN ELK EEN KOE Crediet van twee millioen gevraagd Op convooi met Amsterdams milddadigheid RIJDENDE LOODS IN TILBURG Berichten van familieleden voor militairen overzee Enorme toevloed van goederen bij Rode Kruis DE TIJD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Het buitenland leeft mee met het Nederlandse volk Ook gisteren ontvingen H.M. de Ko- Het meeleven van de gehele Nederlandse bevolking mani festeert zich elke dag opnieuw. Van alle kanten, uit de meest uiteenlopende bronnen stroomt het nieuws over schenkingen, acties en dergelijke binnen op het bureau van het Nationaal Rampenfonds, Statcnlaan 81 te Den Haag. Giro 9575. Het is een indrukwekkende getuigenis van de offervaardigheid van het Nederlandse volk. Een willekeu rige greep in de respectabele hoeveelheid lasten, die zyn aangelegd in het herenhuis aan de Haagse Statenlaan, is wellicht het duidelijkste bewijs: het zelf getroffen Texel houdt een inzameling, personeel en directie van de Neder landse Spoorwegen schenken tezamen 600.000 gulden, de rederijen van de grote vaart bieden zelfs een millioen aan, de stad Arnhem brengt nu reeds 200.000 gulden binnen, het kleine dorpje Utingeradeel munt uit in offerbereidheid met een gemiddelde van f7.20 per inwoner, het in de laatste wereldoorlog zo zwaar geteisterde Putten draagt op waar lijk grootse wyze bij. Dan is er nog de provincie Noord- Holland, waarvan Gedeputeerde Staten f 150.000 zullen over maken, in verschillende kerken is reeds gecollecteerd, de schooljeugd spant zich wel heel bijzonder in. Bovendien heeft mgr. W. Mutsaerts, Bisschop Van 's-Hertogenbosch, een be drag van f 10.000 geschonken. Het Nationaal Rampencomité heeft Dinsdagavond omstreeks negen uur bekend gemaakt, dat het bedrag, waarover men thans beschikt, reeds de drie millioen gulden is gepasseerd. En nog werkt men door. Voorbereidingen voor een boek over deze watersnood worden door de gezamenlijke uit gevers getroffen. De gehele opbrengst is weer voor het Na tionaal Rampenfonds. Binnenkort zal, zo meldt het hoofd bestuur van de P.T.T., de uitgaande post van zoveel mogelijk kantoren reeds worden gestempeld met een mededeling, waarop het gironummer van het Nationaal Rampenfonds (9575) zal worden opgenomen. Want alléén dit orgaan is belast met het inzamelen van gelden. De regering is thans in het fonds vertegenwoordigd door dr. M. J. Prinsen, secre taris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en mr. P. Werner, secretaris-generaal van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Gemeenten adoph eren In de kantoren van het Nationaal Rampenfonds worden de telegrafisch, schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadmini streerd. Zij beliepen omstreeks negen uur gisteravond f 2.625.290.14. Daar naast was in contanten, chèques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvangen, dat in de eerder bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. Aangezien mag worden aangeno men, dat nog tal van stortingen en overschrijvingen bij de banken en de post-, chèque- en girodienst zijn ge daan, waarvarf1 op eerder genoemd tijdstip nog geen afrekening was ont vangen, mag de schatting van ruim f 3.000.000 als niet overdreven wor den beschouwd. Van verschillende zijden ontvangt het Nationaal Rampenfonds suggesties om' postzegels uit te geven met een toeslag voor de slachtoffers van de watersnood. Na informatie blijkt dit een te lange voorbereiding nodig te hebben waardoor directe resultaten zijn uitgesloten. De Bankiersvereniging deelt mede, dat alle leden van de bankiersvereni gingen, van de effectenhandel en de Boerenleenbanken gratis hun loketten ter beschikking stellen voor het doen storten van bijdragen voor het Natio naal Rampenfonds. De tijd ontbrak om van dit besluit elke bank afzonderlijk op de hoogte te stellen. Er is voorts een suggestie gedaan om een tiendepenningsactïe te ontketenen, waarbij iedereen tien procent van zijn inkomsten zal afstaan aan het Nationaal Rampenfonds. Treffende hulp Uit alle delen van het land stromen nog steeds de berichten binnen over de acties, die in gemeenten, bedrijven of instellingen zijn gehouden. De meest treffende hulpverlening is wel. die op het zelf door de natuurramp geteisterde Texel. De bewoners van het eiland den ken niet alleen aan eigen leed. Zy zyn nu ook een inzameling van geld en goe deren begonnen voor de getroffenen in de andere noodgebieden. Alle kottervis- sers uit Texel zijn uitgevaren en ook de stoomboot „de Voorwaarts" is ter beschikking van het reddingswerk in Zuid-West-Nederland gesteld. De inwoners van het Gelderse plaatsje Putten, dat in de oorlogsdagen zo zwaar is geteisterd, hebben gisteren een bedrag van f21.250 bijeen gebracht. Dat is ge middeld per inwoner ruim twee gulden. Bovendien is nog een zeer grote collectie kledingstukken en goederen ingezameld. Ook het Friese dorpje Utingeradeel met zyn 5200 inwoners, heeft zich in de hulp actie onderscheiden. In totaal is een be drag van f 37.500 byeen gebracht. Dat betekent dus f7.20 per hoofd. Voorts heeft de burgemeester van Kampen meegedeeld, dat 120 veehouders uit Kampereiland en boeren uit de gemeen te hebben besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wijzen ge meente of streek in het getroffen gebied. Het is uiteraard onmogelijk, van alle plaatsen opbrengstcijfers te geven, maar om 'n indruk te geven, geven we er hier een paar, die de laatste tijd by ons zijn binnengekomen. In Olst kwam f 31.320 bijeen, dat is f 4.40 per hoofd of f 20 per gezin, in Pijnacker kwam f 20.000 bijeen, dat is f 2.50 per hoofd of f 11 per gezin. In Ede was gisteravond de f 100.000 overschreden. Te Sneelc is f 50.000 bijeengebracht. De voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging heeft meegedeeld, dat de rederijen, die de grote vaart beoefe nen gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan het „Nationaal Rampenfonds". Het personeel van de Nederlandse Spoc wegen heeft door opoffering van een dag betaald verlof een bedrag van f 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N.S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Het totale bedrag van f 600.000 is reeds overgemaakt. Ook in Arnhem is reeds een respecta bel bedrag bijeengebracht. Het totaal van de gijten van de Arnhemse bedrij ven, instellingen en organisaties tot dus verre, te zamen met de bijdrage van de gemeente Arnhem, bedraagt thans reeds meer dan tioee ton. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijzondere doeleinden f 60.000 uitgetrokken. Het personeel van de Rijksgebouwendienst heeft drie pro cent van het loon afgestaan, dat aan het eind van de maand zal worden af gedragen. De „Nederlanden van 1845" heeft, mede namens haar dochtermaat schappijen en vestigingen overzee, hon derdduizend gulden geschonken. Boven dien wordt nog een inzameling onder het personeel gehouden. Verwacht wordt, dat dit meer dan f 10.000 zal opbrengen. Noord-Holland geeft Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland heeft de machtiging verkregen een bedrag van f 150.000 uit de provinciale kas te schenken aan het Nationaal Rampen fonds. Onder de bezoekers van de Rotter damse beurs, die bijna f 70.000 bijeen brachten voor het Nationaal Rampen fonds, is Dinsdagmiddag gecollecteerd'. In totaal is nu bijeengebracht een som van f 101.840.—. Enkele bloembollenbedrijven te Sas- senheim hebben spontaan reeds f 58.000 bijeen gebracht. De directeur van de bijzondere straf gevangenis te Leeuwarden heeft mede gedeeld, dat de gewone gevangenen en de politieke delinquenten van hun karig loon willen bijdragen. Gemeenten adopteren De gemeenteraad van Rijswijk heeft besloten uit de gemeentekas -2.500 ter beschikking te stellen. De raadsleden stonden bovendien hun presentiegelden af. Het gemeentepersoneel zal gedurende enige maanden een gedeelte van loon of salaris schenken. Op voorstel van de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, heeft de raad besloten, de gemeente Stellendam te adopteren en 50.000 gld. aan deze ge meente te schenken. De burgemeester van Nymegen, mr. Ch. Hustinx, heeft gisteravond in de raadsvergadering de ramp, welke een groot deel van Nederland getroffen heeft, herdacht. Nijmegen heeft in twee dagen tijds .1' 27.000 opgebracht aan col lecten, Bovendien is er kleding verza meld voor 5000 slachtoffers. De kleding- verzameling is nu stopgezet, maar de geldinzameling zal doorgaan. Bovendien zijn er uit Nymegen twintig boten met bemanning in het getroffen gebied. Ny megen is bereid, een der getroffen plaat sen in Zeeland of West-Brabant te adopteren. De burgemeester deelde voorts mee, dat Nijmegen reeds kant en klaar is voor het opnemen van evacué's. Het gemeentebestuur van Deventer heeft besloten om met goedkeuring van het provinciaal bestuur van Noord-Bra bant. de stad Willemstad te adopteren. De burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, zal met twee vertegen woordigers van de afdeling Deventer van het Rode Kruis Donderdag a.s. zich naar Willemstad begeven. Het centraal verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie te Hilversum heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalkzandstenen ter be schikking gesteld. Het Leger des Heils in Engeland heeft drie mdbiele cantines ter beschik king gesteld. Dertien mobiele cantines van het Leger des Heils in Nederland distribueren thans koffie en voedsel aan evacué's, militairen en dijkwerkers. De Sparcentrale heeft vanuit Rotterdam een schip verzonden naar Goes met 100 ton levensmiddelen aan boord. Coördinatie hulpverlening )e minister van Maatschappelijk Werk heeft na overleg met de minister van Binnenlandse Zaken en het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, en mededeling aan de Commissaris sen der Koningin gewezen op de nood zakelij kheid van coördinatie van de hulpverlening op het terrein van maat schappelijk werk en de verzorging der slachtoffers. De minister acht de provin ciale stichtingen voor Maatschappelijk Werk (opbouworganen) hetzij als sectie van de reeds door de commissa ris der Koningin van de desbetreffende provincie, hetzij zelfstandig optredend, doch in elk geval onder diens algemene leiding en overigens in samenwerking met de hoofden van de provinciale bu reaux van. het departement van Maat schappelijk Werk.de aangewezen or ganen om tot dat doel als centrale te fungeren. Gezamenlijk beraad over ver deling van taken, over de te nemen ini tiatieven, uitwisseling van ideeën en van reeds opgedane ervaringen, het centrali seren vanaanvragen en spreiding van goederen, alsmede overleg omtrent het formeren en inzetten van colonnes maat schappelijke werksters, gezinsverzorg sters enz. zal op deze centrale posten geschieden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland verzoekt de burgemeesters van de gemeenten in het Zuid-Hollands noodgebied hun aanvragen om bijstand, van welke aard ook, uitsluitend te richten aan de provinciale griffie van Zuid-Hol land (telefoonnummer K 1700 180050), teneinde deze zo goed moge^ lijk te coördineren. Het aanvragen van deze bijstand langs andere weg bemoeilijkt sterk een doelmatige hulpverlening, daar het overzicht verloren gaat. Actie in Limburg In het gouvernement te Maastricht is onder leiding van de Commissaris van de Koningin een coördinatie-commissie werkzaam Hierin is het Bisdom Roer mond vertegenwoordigd in de persoon van mgr. P. Jenneskens te Meerssen, terwijl verder zijn opgenomen behalve de krïngcommissaris van het Neder landse Rode Kruis in Limburg en de voorzitter van de afdeling Limburg van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de hoofden van diensten en instanties, die bij de hulpverlening- ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood betrokken zijn. De middenstand De Commissie van Overleg van de drie centrale middenstandsbonden, waarin samenwerken de Christelijke Midden standsbond, de Kon. Ned. Middenstands bond en de Ned. Kath. Middenstands bond, heeft gemeenschappelijke richt lijnen uitgevaardigd om tot een gecoör dineerde actie te komen van de Neder landse middenstand. Aan alle leden van de vak- en stands organisaties dezer Centrale Midden standsbonden is met grote klem ver zocht zo ruim mogelijke steun te ver lenen aan het Nationaal Rampenfonds. Daarbij is men aangespoord de sugges ties te volgen, welke door de Stichting van de Arbeid zijn gegeven. Daarnaast zijn maatregelen genomen om de door de samenwerkende vakbon den in de afzonderlijke branches onder nomen steunacties ter voorziening van materialen en bedrijfsuitrusting voor de getroffen bedrijven aan te vullen met 200 leden van het personeel van de i Nederlandsche Handelmaatschappij, versterkt^met^ vele hulpkrachten, vol met het tellen van de voor het Nederlandse Rode Kruis ge collec teerde gelden ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Een vuilnisemmer vol papiergeld wordt leeggestort op een der tafels in de recreatiezaal van het gebouw van de Handelmaatschappij. acties van de plaatselijke middenstands verenigingen. Richtlijnen hiervoor zijn aan de plaatselijke afdelingen verstrekt, Van de centrale organisaties en de or ganen van de vakbonden en de stands organisaties uit worden bovendien mid delen beschikbaar gesteld, welke zullen dienen om getroffen middenstandsbe- drijven te zijner tijd aanvullende steun te geven, welke steun aangewend kan worden om de ondernemingen weer op gang te helpen. De leden van de Nederlandse Vereni ging van Tandheelkundigen stellen allen hun diensten belangeloos ter beschik king van de geëvacueerden. B. en W. van Den Haag B. en W. van Den Haag stellen de ge meenteraad voor een crediet van twee mil lioen gulden toe te staan voor herstel van de aanzienlijke schade in Den Haag. De Scheveningse boulevard is ernstig aange tast en de havenhoofden, de binnenhavens, enige werken van het afvoerkanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin hebben zwaar ge- Verder staat in deze nota te lezen, dat het uiteraard nog niet mogelijk is de scha de thans reeds in haar volle omvang vast te stellen, noch een enigermate bepaalde raming te geven van de voor het herstel benodigde gelden. Naar een zeer globale schatting zou het in de gegeven omstan digheden aanleiding verdienen daarvoor voorhands een bedrag beschikbaar te stellen dat op twee millioen gulden zou kunnen worden bepaald. Het college van B. en W. zegt de Raad tevens toe binnen twee maanden een overzicht van de aan gerichte schade te zullen overleggen be nevens een verificatie van de kosten van het herstel. (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, Dinsdagavond. Wij zijn vanmiddag op convooi gegaan. De gemengde Rode Knns-V. H. K. 17. V. V.-vrijwilligersploeg, dlie in de loodsen van de K. N. S. M. aan de Suriha- mekade te Amsterdam duizenden kilo's hoofdstedelijke gaven sorteert, heep ons ingelijfd bij een tientonner, een formidabele truck met oplegger. Eerst, moesten we helpen om deze loods-op-wielen vol te duwen met honderden nette dozen en chaotisch samengebundelde kleren, leder deeltje van de lading, offi cieel colli genaamd, werd door heren van de K. N. S. M. genoteerd en toen de wagen na een uur vol was, kreeg chauffeur Hendrik Verstappen een gespecifi ceerde vrachtbrief mee. Met dit document alléén konden we echter niet naar het behoeftige Zuiden vertrekken. De dames van de U. V. V. aan het Frederiks- ptein dienden ons plaats van bestemming èn een volmacht ten behoeve van politieagenten te verstrekken. Deze ogenschijnlijk zo simpele leidraad leverde echter enige moeilijkheden op, want 's-Hertogenbosch, ivaarvoor onze hulp aanvankelijk bedoeld was, telefoneerde op het laatste moment, dat het tot over de oren in de milddadigheid van het Westen was verwikkeld en niets meer wilde hebben. Na rijp beraad werden wij toen naar Tilburg gestuurd, naar de Aabee- Dekenfabriek. een vluchtige inspectie. Het omleggen van een nieuwe band vergde meer dan een half uur, plus oponthoud voor de achter ons rijdende wagens. Het ritueel krikken-moeren-draaien had er min of meer voor gezorgd, dat helper Coolen van het Rode Kruis bijna op zijn post aan de achterzijde van de AABEE-fabriek in slaap was gevallen. Wij kwamen voor een gesloten hek, Maar nu Tilburg zich vandaag met grote overgave op zijn hulpactie had geworpen, vond Henk Theuns, een 16- jarige bijdehande jongeling het van zelfsprekend om in het kader van deze actie over het hek te klimmen. Hij alar meerde helper Coolen en ordonnans Rekemans, die ijlings mannen optrom melden om de enorme vracht te lossen. De commandant van de Rode Kruis co lonne in Tilburg, dr. Goetsz, nam de zending, de eerste van de zeven, offi cieel in ontvangst. Toen de eerste lor ries Amsterdamse kleding de fabriek waren binnen gereden, kwam een horde studenten het lossingswerk enthousiast ter hand nemen. De wolkelders van de fabriek stonden voor een gedeelte open voor de opslag van onze vracht. In een andere hoek sliepen ongeveer honderd evacué's uit Zevenbergen, die ook de cantine en de verbandkamer tot hun beschikking hadden. Zodra de stromen dozen en bundel tjes, die een respectabel stuk gang van de fabriek in beslag namen, geëindigd was, maakten we plaats voor de tweede Amsterdamse vrachtwagen. Langs onze bumper schoven in de richting van Breda vier Amerikaanse legerwagens, die de gelederen van het militaire appa raat kwamen vérsterken. Met twee auto's zandzakken, een bus mariniers en een wagen meubels vormden zij een nieuw convooi, een convooi regelrecht naar de rand van de overstroomde ge bieden. Morgen zullen zich een aantal Amsterdamse wagens bij deze stoot- troepers van de hulpverlening voegen. Ons pakhuis op wielen zal er bijna ze ker by zijn. Dwars door dozijnen adspirant-lifters de nieuwsgierigheid van Amster dammers kent nu eenmaal geen gren zen baande ons zoveelwielig pakhuis zi.ch een weg naar de Berlagebrug, het punt, waar voorgangers en volgelingen hun plaats in de schakel der automo- bilistische hulpverlening opzochten. De dieselmotor loeide zijn paardekrachten Moeder en dochter vinden elkaar na bange dagen van ellende en angst terug. om zich heen, De spatborden trilden, de ruiten trilden en wij, vier persoons autootjes-inzittende, trilden mee. Chauf feur Verstappen leefde op aan zijn enorme stuurwiel; hij was de opperbe velhebber van het machtige leger paar dekrachten daar voor zijn donker hoofd in de motorkap. Het was donker geworden. De pu naises in de weg naar Utrecht pinkten als glimwormpjes in het schijnsel van onze koplampen. Onze truck bewoog zich in zijn suprematie tussen het veel zijdig snoer van expeditie-auto's, tank wagens en bussen met Rode Kruis-men- sen. Amsterdams halve uitzet scheen naar de Domstad te rijden, weggebor gen in overkappingen, bij elkaar gebon den met zeilen of vastgehouden door verkenners, studenten en „leken". Na Utrecht werd de weg iets stiller. De caravaan hoofdstedelijke milddadig heid scheidde kleine groepen af, die andere interessen hadden dan Bergen cp Zoom, Tilburg of Den Bosch. Maar het aantal tankauto's met water steeg en ook de militaire vrachtwagens raas den in grote frequentie langs de toe ziende Rijkspolitieagenten. De bewo ners waren al aan de gemotoriseei-de kruistocht tegen de ellende gewend; zij stonden niet meer langs de weg de bij na beangstigende cirkelgang van gaan de en komende auto's aan te kijken. Achttien kilometer voor Den Bosch verstoorde een wielas de regelmaat van de kruistocht. Een zwaar met tafels, stoelen en kinderwagens opgetaste aan hangwagen hing scheef bezijden de rij baan. Even later zoefde een wegenwacht ons al voorbij, op zoek naar een lege aanhangwagen. Misschien zyn wij hierna in een iet wat overmoedige stemming geraakt, in een bui van wat-kan-ons-dieselrijders- gebeuren. Wy beklommen de brug over de rivier bij Zaltbommel met verbazing wekkende voortvarendheid en het mo biele pakhuis stortte zich naar beneden als was het een Alfa Romeo, die de I Ion d'Alsace kwam afstormen. In het zicht van Tilburg kregen wy onwille keurig nog meer haast. Maar het pas seren van met minder cylindervermogen gezegende soortgenoten bleef niet onge straft. Zes kilometer voor ons einddoel hoorden wy een waarlijk enorme klap. Zelfs chauffeur Verstappen schrok en hij trapte in een reflex zijn rem zo hard in, dat wy van onze hoge zitplaats schoven. Een van de achterbanden was totaal uit elkaar gevlogen, bleek tijdens Ook voor leden van de Kon. Marine In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getrof fen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de sectie Welzijnszorg ministerie van Oorlog, Van Stolklaan 3. Den Haag, tele foon K 1700—553356. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea. Nieuw- Guinea, Suriname en de Ned. Antillen doorgegeven ter mededeling aan de betrok- Inwoners en geëvacueerden uit de getrof fen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun omstan digheden, kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau Personeelspubliciteit van de Koninklijke Marine, Koninginnegracht Zeven opslagplaatsen in gebruik (Van onze Haagse redacteur) Het intendancegebouw v^n het Rode Kruis aan de Fluwelenburgwal te Den Haag is reeds enige dagen als pakhuis voor bin nenkomende goederen nog slechts een kleine afdeling in de reeks van enorme opslagplaatsen, welke thans in Den Haag in gebruik zijn genomen. Een bijna onaf zienbare opeenstapeling van kledingstuk ken en schoenen bevindt zich thans even eens in de Houtrusthallen, de remise van de Haagse Tramweg Mij., het voormalige gebouw van Pander, bij V. en D„ het cir cusgebouw en het Palacehotel. In Rotter dam vindt opslag plaats bij „Pakhuismees- teren". Groter nog dan aan kleren acht men thans de behoefte aan dekens, lakens en matrassen, Het hoofdbureau van het Rode Kruis, waar het bureau Watersnood is gevestigd, werd gisteren voorzien van extra telefoon verbindingen. 12. Den Haag, telefoon K .1700—183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zon der kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninklij ke Marine. Vertegenwoordiger MS A naar ons land Fred Anderson, speciale vertegenwoor diger in Europa van de M.S.A., zou van daag van Parijs naar Nederland vliegen om zich een indruk te vormen van de toestand. Hij zal met de Amerikaanse ambassadeur. Selden Chapin, over de getroffen gebieden vliegen om te zien wat de M.S.A. in de toekomst voor het herstel kan doen. ningin en de Nederlandse regering uit verschillende landen telegrammen van buitenlandse staatshoofden en volksver tegenwoordigingen die van hun diep medeleven getuigden met het Neder landse volk, speciaal met de slachtoffers van de watersnoodramp. De voorzitter van de Belgische Senaat, Paul Struye zond een telegram waarin hij zei: „Uit name Belgische Senaat en uit persoonlijke naam betuig ik u innige deelneming in zware rouw Nederlandse natie. Belgisch volk staat zeer dicht en in broederlijk medevoelen naast zyn Noorderburen op hun nieuwe lijdensweg en brengt ontroerde hulde aan hun diep en ongeschokt vertrouwen in toekomst van hun land". De voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Edouard Herriot heeft, mede namens de Assemblée, condolean- tietelegrammen gezonden aan de voor zitters van de Kamers in Engeland, Ne derland en België. De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft met algemene stemmen een motie aan genomen waarin medeleven wordt be tuigd met de slachtoffers van de over stromingen in West-Europa. Hein rich Grüber. proost van de Duitse Evangelische Kerk, gaf gisteren tegenover de Nederlandse consul-ge neraal in Berlijn uitdrukking aan zijn medegevoel met de slachtoffers in Nederland. De voorzitter van de Deense Tweede Kamer verklaarde gisteren aan hét begin van de vergadering dat de ramp in Engeland en Nederland een diep gevoel van medeleven in Denemarken heeft opgewekt. Denemarken zal doen wat het kan om de nood te helpen lenigen, aldus de voorzitter. Theodor Heuss en Bondskanselier Adenauer hebben telegrammen aan de Nederlandse regering gezonden, waarin zij hun medeleven uitspraken. Ook de Italiaanse president Luigi Einaudi zond boodschappen aan Nederland en Enge land. De Raad van de N.A.T.O. heeft een reso lutie aangenomen waarin hij zijn mede leven uitdrukt en aan de leden van de N.A.T.O. verzoekt zoveel als mogelijk is hun steun aan de zo zwaar beproefde landen te geven. De Pax Christi"-beweging in Duits land heeft een telegram gezonden aan de aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. Alfrink., waarin zij haar medegevoel met. de slachtoffers van de ramp in Neder - lo.nd tot uitdrukking brengt. De directeur van het Katholieke On derwijsbureau in Nedei'land ontving een telegram van het Secretariaat voor de vrijheid van onderwijs en de verdedi ging der beschaving waarin getuigenis wordt gegeven van het diepe medeleven van het Secretariaat speciaal met de leerlingen, ouders en leerkrachten van de scholen in Nederland die door deze ramp werden getroffen. De secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond zond de Nederlandse regering een schrijven waarin uiting werd gegeven aan de diepe verslagenheid van het I. C. V. toen dit van de berichten óver de ramp in Neder land in kennis werd gesteld. De secre taris-generaal betuigt zijn deelneming namens allé bij het I.C.V. aangesloten organisaties in Nederland en in verschei dene andere landen. De Italiaanse Minister-President heeft aan de regeringen van Engeland, België en Nederland telegrammen ge zonden, In zijn telegram aan minister president Drees zegt De Gasperi: „De berichten over de grote ramp. die over het vriendelijke Nederland gekomen is en zoveel beklagenswaar dige slachtoffers gemaakt heeft, zijn door volk en regering van Italië met innig leedwezen ontvangen. De rege ring wenst te verklaren, uwe excellen tie, dat zij het Rode Kruis verzocht heeft al het mogelijke te doen om het leed van de slachtoffers van de waters nood te lenigen en op een concrete wijze de volledige sympathie van het Italiaanse volk te bewijzen." De Voorzitter van het Israëlisch Par lement, Joseph Sprinzak, gaf in een ver klaring eveneens uiting aan Israels me deleven met het geteisterde Nederland. Hij noemde Nederland „het land dat in ons eigen uur van nood getoond heeft een groot hart te bezitten en een hart versterkende sympathie". Israël zal naar vermogen bijdragen om Nederland te steunen in zijn rampspoed. Rode Kruis in Den Haag centraal punt Van ingezamelde goederen voor de slacht offers van de watersnood door de inten dance van het Nederlandse Rode Kruis is hét principe, dat alles van een centraal punt uit geregeld wordt. Van dat stand punt wordt uitgegaan bij het inzamelen, sorteren en uitzenden der voorraden. Het is dus mogelijk, dat wagens b.v. uit Maastricht eerst naar Den Haag komen, maar evenzeer is het mogelijk dat uit Groningen bericht komt. dat 500 auto's met gesorteerde goederen vandaar onderweg zijn en dat deze wagens dan rechtstreeks naar de noodgebieden gestuurd worden. Ongesorteerde goederen echter moeten naar de intendance in Den Haag om ge sorteerd te worden. Behalve het eigen personeel van de Rode Kruis-intendance. wei-ken daar talloze vrijwilligers, o.a. pad vinders én padvindstes. personeel van gro te winkelbedrijven. talloze particulieren 5J By besluit van de ministerraad van Maandag is ingesteld een coördinatie commissie „Watersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secretaris-generaal van het Ministerie van Financiën, de secre tarissen-generaal van de Ministeries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de directeur-generaal van het Verkeer, de Nederlandse territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende directeur-generaal van de Voedselvoor ziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzekeren in de leiding bij de bestrijding van de ramp en bij de latere verzorging van de ge troffenen. Men heeft besloten: bij de onmiddel- lyke bestrijding van de ramp in de pro- vincie heeft de Commissaris der Konin gin de opperste leiding. In gevallen. waarin meer provincies betrokken zijn, of de Commissaris der Koningin door gebrek aan verbindingeix geen overzicht heeft, berust de leiding bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van hetgeen gedaan moet worden en in welke volg orde. Hoe dit gedaan moet worden, wordt overgelaten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aan gewezen. Evacuaties, waartoe besloten wordt door de Commissaris der Koningin of de minister van Binnenlandse Zaken, wor den geregeld door de provinciale eva- ouatiecommissarissen en de centrale evacuatieeommissie. Zijn de geëvacueer den eenmaal ondergebracht in de defini tieve vluchtoorden, dan is de vei-dere verzorging zaak van het ministerie van Maatschappelijk Werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Er zijn twee subcommissies gevormd: de eerste onder leiding van de minister van Maatschappelijk Werk, de andere onder leiding van de ministei- van Financiën, om de geldelijke uitkering aan de be trokkenen en de financiering van, de geleden schade te regelen. Het bijeenbrengen der bijeengezamel- de goederen berust bij het Rode Kruis, de centrale inzameling van gelden bij het Nationaal Rampenfonds. Van dit fonds zal Prins Bemhard het voorzitter schap op zich nemen. Als gedelegeerden van de regering hebben in het bestuur zitting: de secretarissen-generaal van de Ministeries van Maatschappelijk Werk en van Binnenlandse Zaken. De beste ding van de goederen en de gelden zal in overeenstemming met de regering worden vastgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3