175.000 H.A. ONDER WATER Driekwart van GOEREE onder water Clarence Hunter: Honderden millioenen schade Totaal aantal zwaargetroffenen bedraagt 300.000 HET AANTAL MINDER ERNSTIG GETROFFENEN IS OP ZIJN MINST EVEN GROOT „Piet Hein" op weg naar noodgebied Tienduizenden kilo's levens middelen staan gereed op vliegveld Valkenburg •m Vele plekken op het eiland nog volkomen onbereikbaar WAT IS ER GEWORDEN VAN OOLTGENSPLAAT? Vrijmoedig commentaar D@t> Zevenbergen en Klundert lopen nog gevaar DE TIJD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Clarence Hunter, het hoofd van de M.S.A.-missie in ons land, het bureau voor wederzijdse veiligheid, heeft Dinsdag gezegd, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroomde gebied honderden millioenen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van ons land zal bovendien nog millioenen guldens vergen. De heer Hunter verklaarde een en ander na een tocht door het getroffen gebied van West-Brabant. Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten des kundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking van bijna honderdduizend mensen ernstig van de over stroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse ge bied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ern stig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee en aan het akker bouwland is nog niet bü benadering vast te stellen. Duizen den koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer twee derde weide land en een derde akkerbouwland. Ongeacht schade aan de opstallen moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. Zeer grote schade aan bouwgrond De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappe len zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskun digen voorlopig niet in gevaar geacht. Totale bevolking De totale bevolking van de getroffen gebieden bedraagt 678,074. Hieronder volgt een specificatie van de aantallen: Goeree-Overflakkee 33922 Voorne-Putten 28050 West-Brabant 91760 IJsselmonde zonder gemeente Rotterdam 57285 Alblasserwaard 85422 Schouwen-Duiv eland 23881 Het eiland v. Dordrecht 78308 g^ozenburg 3120 tep-^t-Zeeuws-Vlaanderen 58749 ,-At-Zeeuws-Vlaanderen 27401 Noord-Beveland 7365 Zuid-Beveland 49852 Hoeksewaard 45137 Tholen 17332 Walcheren 70490 De meest zwaar getroffen gemeenten zijn Wissekerke, Kortgene, Kruiningen, Hontenisse, Stavenisse, Nieuw-Vosse- meer, Zierikzee, Oudendijke, Seroos- kerke, Stellendam, Halsteren, Heijnin- gen, Fijnaart, Numansdorp, Oude Tonge, Oosterland en Bruinisse. Het koninklijke jacht „Piet Hein" is van nacht omstreeks één uur langs de Wilhel- minasluizen de Amsterdamse Sixhaven binnengekomen. Van daar gaat de reis naar Rotterdam voor het ontvangen van instructies. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend personeel. iiiiiiiiiiiiiiiiiliHMiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiniii ui ii hui ii iiiiiiiiiuiii ii mui ii minimi minim in minimum ii iiMiiiiuiiiiii iiiiii Tot dusverre zijn op het vliegveld Valkenburg door bemiddeling van het Directoraat Voedselvoorziening 60.000 broden. 10.000 pakjes margarine, 2.000 kg. kaas, 5.000 blikjes melk. 2.000 kg. worst, 5 000 pakjes kindermeel en 2.000 blikken vlees in blik gearriveerd. Deze voedselvoorraden zijn bestemd om de eerste nood van de slachtoffers te hel pen lenigen. Het directoraat Voedselvoorziening behoudt de zorg voor de geïsoleerde gebieden en voor die gevallen, waar onmiddellijke hulp is geboden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken voorziet in de behoeften van de centra, waar evacués zijn ondergebracht, zoals in Rotterdam, Breda en Bergen op Zoom. Niet alleen door de lucht wordt voed sel aangevoerd. Maandagavond is b.v. een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Er zijn schepen gezonden naar Ouddorp en gisteren werden voorraden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zak ken (o.a. voor het afvoeren va:i aard appelen) en brood. Naar Middelharnis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2.500 dekens gekregen door de be middeling van minister Mansholt. Minister Donker stelde de dekens afkomstig uit de gevangenis in Den Haag beschikbaar. Voor het goed funetionneren van een georganiseerde hulpactie zijn voorraden nodig. Voorraden worden gevormd. Thans kan reeds worden geput uit grote hoeveelheden suiker, kaas, margarine en gecondenseerde melk, opgeslagen in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaai'tuigen gecharterd, deze zijn ter beschikking gesteld van de Rijks waterstaat. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beveland. Overal op de wegen in de door het natuurgeweld getroffen gebieden ziet men hetzelfde schouwspel: voertuigen! met mensen en huisraad, hier en daar kadavers van omgekomen vee. Een schrijnend beeld van de ramp, welke mens en dier getroffen heeft. Giro 9575 20 man personeel speciaal in dienst (Van c Haagse redacteur) Een grote stroom van giften begint op de girorekening van het Nationaal Rampen fonds binnen te komen. De omvang daar van kan men enigszins afmeten naar het feit, dat de Postcheque- en Girodienst twintig man personeel in dienst heeft, die zich alleen met deze overschrijvingen op giro 9575 bezig houden. Men verwacht nog uitbreiding van deze werkzaamheden. Er is geen tijd voor een plan (Vervolg van pag. 1) Het eiland GoereeOverflakkee moet In zjjn geheel geëvacueerd worden. Voorzover men dan nog van „het eiland" kan spreken. Dit schrijft onze reporter Herman Hofhuizen, veilig in Rotterdam achter de warme kachel terug van een tocht met een marine- vaartuig naar dit voor driekwart over stroomde eiland. Wij laten hem verder aan het woord: Niemand kan in dit gebied nog de situatie volkomen overzien. Slechts dit is zeker: zelfs indien het water snel te rug zou vallen, is dit land gedurende een jaar niet meer bewoonbaar. Goe reeOverflakkee moet dus geëvacueerd worden, dat is de ijzeren consequentie. Met deze evacuatie is bereids een begin gemaakt. Zjj strekt echter nog niet ver der. kan nog niet verder strekken, dan enkele plaatsjes: Middelharnis, Stellen dam en Den Bommel. En het gaat nog traag, o zo traag. Vele plekken op het eiland zijn volkomen onbereikbaar. Daar verkeren nog mensen in nood. Niemand weet precies hoeveel het er zijn. Men doet voor hen wat mogelijk is. Helicopters bewegen zich, angstaan jagend met hun vleugels kleoperend als reusachtige rohotvliegen hoven het eiland. Af en toe strijken ze neer om enkele mensen uit hun wanhopige po sitie te bevrijden. Een bommenwerper scheert laag óver het water en werpt rubberboten uit. Maar de meeste men sen missen na dagenlange koortsachtige strijd tegen de verlamming van hun energie en hun uithoudingsvermogen, de moed om zich van de vaartuigen meester te maken. Zij kunnen in het beste geval nog slechts in doffe berus ting afwachten. Hallucinant en sinister Middelharnis is er nog betrekkelijk goed afgekomen. Dat wil zeggen: vier vijfde gedeelte van het plaatsje staat onder water en het aantai doden wordt tot nu toe „slechts" op tien ge schat. Maar wat is er geworden van Ooltgensplaat? Van Zaterdagnacht af heeft men geen enkel contact meer met dat stedeke gehad. Als men de geruchten mag geloven dan is de bevolking ervan samengestroomd op een niet weggevaagd stuk dijk. Hoe lang zij het daar nog zal uithouden? Tot en met Zaterdag leefden de bewo ners van Middelharnis en Ooltgens plaat als waren zij bijna buren. Nu zijn zij verder en ingrijpender van el kander gescheiden dan de bewoners van Rotterdam en Roodeschool. Een hallucinante en sinistere gedachte. Tussen hen gaapt sedert de dijk het begaf de peilloze afgrond van het on stuitbare natuurgeweld. In Middelharnis heeft men contact iet. het vasteland. Een intensief contact *lfs. In het haventje arriveerden de meest vreemdsoortige boten en bootjes: wij zagen er een „IJveei"' uit Amster dam gemeerd. Voorlopig kunnen zij er nog niet veel doen. Want de evacué's worden nu nog hoofdzakelijk vervoerd met de Spidoboot „Koningsplaat" en met de tramboot „Zierikzee", vaartuigen die door het leger zijn gevorderd. Van het plaatsje zelf worden zij met motortjal ken naar het havenhoofd gebracht. Mi litairen en Rode Kruis-zusters zorgen voor een ordelijke gang van zaken. Al te veel hoofdbrekens kost hun dit nog niet. Want de contingenten van evacué's zijn tot nu toe nog vrij gering. Vele mensen dralen in hun door het water omspoelde woonsteden. Men vertelde ons dat nog tot en met Maandag de meeste eilanders een ze kere weerzin hadden tegen een gedwon gen evacuatie. Maar de nooddruft deed hen allengs van gedachten veranderen. In Middelharnis is geen electrisch licht, is gas, noch leidingwater meer. Een hon gerwinterachtige situatie, die velen aan het wankelen bracht. Tankboten voe ren geregeld drinkwater aan, maar de situatie is nochtans onhoudbaar. Getekende gezichten Wij zijn met een vaartuig van de Marine van Hellevoetsluis het Haring vliet overgestoken. Ergens in een dijk ontwaarden wij een enorm gat, waar door het water nog steeds kolkend de polder instroomt. Elders, op het land van Goeree, konden wij constateren, hoe dijken volkomen waren uitgehold door het tomeloze element. De terugwèg heb ben wij afgelegd met een schip voor de evacué's: mannen en vrouwen, wier ge laat getekend was door de ondergane ellende. Zieken en ouden van dagen werden op een baar aan boord gedragen. Zusters van het Rode Kruis trachtten met ware zelfverloochening een sfeer van opgewektheid te forceren. Toen wij op bet dek stonden zagen wij in de verte de scherp afgetekende silhouetten van een „smaldeel" vissersschuiten; boten uit Urk en Wieringen, die opvoeren naar Zierikzee. In Hellevoetsluis stonden tal loze autobussen afkomstig uit alle delen van het land geparkeerd om de evacué's verder te vervoeren. Het waren cr veel te veel Sommige mensen spraken over „niet goed georganiseerd zjjn". Maar wij zagen in deze overvloedigheid slechts een verheugend teken van een nauwe lijks meer te controleren bereidheid tot helpen. Op de weg van Hellevoetsluis tot Rot terdam stieten wij op een onafzien bare file van Rode Kruis-wagens en legerauto's. Wij moesten denken aan de oorlogsdagen. Maar de sfeer was een andere, een ondanks alle rampspoed minder onrustbarende. Hier werd ge holpen. niet gestreden. Ergens in een bocht van de weg waren laat in de nacht honderden militairen nog bezig met het vullen van zakken met zand. Hun ar beidsterrein werd met felle schijnwer pers beschenen. Nederland snelt Nederland te hulp. Het speelt zich alles af in een hijgende, bijna chaotische haast. Maar er is geen tijd voor bedenkingen; er is zelfs geen tjjd voor een plan. Tegenover de over rompeling baat slechts een onmiddel lijke, spontane tegenactie. Enige tekening in Brabant Onze Brabantse redactrice, Jet de Pont, heeft ook Dinsdag „haar" gebied rondgereisd. Ziehier haar indrukken. Langzamerhand begint er tekening te komen in de toestand in West- en Noord-West-Brabant. Hoewel er nog altyd plaatsen zijn waarvan niet met zekerheid alles omtrent de bewoners bekend is, heeft men nu in het alge meen wel een beeld van de situatie, althans voor zover het de mensen be treft. Omtrent het vee en de toestand der woningen echter is nog heel veel onzeker. Wjj spraken een ingenieur van de waterstaat, die zo juist terug was gekeerd uit Moerdijk. „De mensen zijn in veiligheid", vertelde hij. „Een twin tigtal is nog in het dorp en blijft daar ook om toezicht te houden. Er zijn een paar vrouwen bij, die zorgen voor het koken. Maar de toestand van de huizen is verschrikkelijk. Vele zijn to taal weggespoeld, andere zijn onherstel baar vernield." Wij zijn een eind de oude Rijksweg opgelopen en hebben daar zelf deze woorden bevestigd gezien. Brokstukken steen wijzen waai' eens een huisje stond. Even verderop staat een buisje overeind, de deur is er uitgeslagen en de vloer vertoont gaten. Maar midden in de kamer staat een tafel en daarop netjes bij elkaar een tiental weckflessen met ingemaakte vruchten. Her en der zijn de gewezen bewo ners druk doende om hun schamele be zittingen naar buiten te brengen. Over al zijn militairen bezig met helpen. Een boer is met een bootje naar zijn stallen gevaren om voer te brengen aan de beesten die nog in leven zijn: drie paar den en twee koeien. Een jonge militair, kennelijk een boerenzoon, is met verbe ten ijver bezig lange stukken touw aan elkaar te knopen. Eén eind heeft hij vastgehaakt aan een deurkozijn van een huisje vlakbij. „Als wij met het andere eind bij de stal kunnen komen, kunnen wij de beesten vastmaken en ze over trekken", zegt hij Redden wat nog te redden is Redden wat nog te redden is, is onge twijfeld zijn gedachte. Dat is trouwens de gedachte die iedereen in het noodge bied bezielt. Hier vecht een jonge sol daat om het leven van vee, verderop vechten duizenden militairen en vrijwil ligers om nieuw land en nieuwe dorpen te behoeden voor overstromingen. Bij Zevenbergschehoek dat evenals Lage Zwaluwe geheel geëvacueerd is heeft men tienduizenden zandzakken langs de weg opgestapeld. Het water staat hier nauwelijks enige centimeters beneden de weg. Het is van deze kant, van d'e kant dus van de rijksweg BredaMoerdijk, dat nog altijd gevaar dreigt voor Ze venbergen. Maar aan de zijde van Klundert is de situatie nog1 gevaarlij ker. Dag en nacht werken hier ploegen militairen, studenten en verkenners aan de versterking van de Klundertse dijk. Men hoopt dat men deze dijk zal kunnen behouden. Zolang men daarvan echter niet ge heel zeker is, worden de tweeduizend Zevenbergers, die uit de buitenwijken zijn geëvacueerd, verzocht niet terug te keren naar bun woningen. Ook grote hoeveelheden vee zijn uit deze streek geëvacueerd. Waar de bewoners niet hebben behoeven te vluchten, is alles en iedereen in de weer om de vluchtelin gen te helpen en de dijken te behou den. Onvermoeid werkt men voort, dag en nacht. Soldaten en burgers werken om het hardst en de niet getroffen ge meenten haasten zich om een getroffen dorp te adopteren. Evacue s in Ahoy'-hallen Onze verslaggever W. van Houtert bericht over de ontvangst van evacué's in Rotterdam en Dordrecht het volgen de: Meer dan 2600 mensen uit de geteis terde gebieden hebben Maandag een toevluchtsoord gevonden in de Rotter damse Ahoy'-hallen. Hoe hoog dit getal ramp zich voltrok niet meer hadden1 gezien. De politiemannen lieten hen vanzelf sprekend door en met gezichten waar op de angst voor het antwoord te lezen lag stelden zij hun vragen aan de amb tenaren die speciaal tot het verstrekken van inlichtingen in de voorste hal had den plaats genomen. Het was echter ontzettend moeilijk voor deze mensen om op alle vragen antwoord te geven. Het was nu eenmaal bijna niet moge lijk een totaal overzicht te krijgen. Desondanks kwamen er toch nog ant woorden op de tientallen vragen die op de ambtenaren werden afgevuurd. En het geluk als men vernam dat het ge zochte familielid nog in leven en in de hal aanwezig was. ontlastte zich vaak in een zenuwachtige huilbui. Maar he laas moest ook zeer dikwijls een nega tief antwoord worden gegeven en dan gingen de vragenstellers maar weer verderop in de hoop ergens anders tekenen van leven van hun familie te zullen mogen vernemen. De sfeer die er rondo® deze inlich tingenhal heerste laat zich moeilijk be schrijven. De stemming deed onnoeme lijk triest aan, want in alles weerspie gelde zich het nameloze leed dat door al deze mensen werd en wordt geleden. Dordrecht is droog Het beeld van een evacuatiecentrum is bijna overal gelijk. In Dordrecht, in het i gehele bevolking van de ge meente Kruiningen op Zuid-Beve land evacueert. In lange rij trek ken de voertuigen, waarop de in woners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaatsgenomen, naar veiliger oor den. Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de geteisterde gebieden geleden wordt. voor Dinsdag lag is hij benadering nog niet te zeggen, want onophoudelijk voer den autobussen geëvacueerden aan ter wijl van de andere kant personenauto's de slachtoffers kwamen ophalen om hen voor een verlopig verblijf bij particu lieren in de gastvrije Maasstad onder te brengen. Het Feyenoord Stadion, dat de eerste dagen eveneens als evacuatie centrum dienst deed, is ontruimd, zodat alle hulpverlening wat Rotterdam be treft is gecentraliseerd in de Ahoy'-hal len, Dames van de U.V.V., Rode-Kruis- helpers en -helpsters, ambtenaren van de dienst Sociale Zaken van Rotterdam, scholieren en studenten en niet te ver geten verkenners en gidsen waren hier in de weer. Terwijl de autobussen met geëvacu eerden voor de ingang aan de kant van de Westzeedijk arriveerden, stonden aan de andere kant van het reusachtige ge bouwencomplex tientallen auto's te wachten op passagiers die weer naar een gewoon huis in een gewoon gezin zou den worden ondergebracht. Een hyper nerveuze stemming heerste er aan deze kant van het evacuatiecentrum. Honderden mensen verdrongen zich voor de ingang, die streng bewaakt werd door de politie. Men moest wel zeer dringende redenen hebben om tot de hallen te worden doorgelaten. Nieuws gierigen Icon men hier beslist niet heb ben, want dan zou het werk practisch onmogelijk zijn. Het was ook nu nog een ontzaglijk groot karwei om alles vlot te laten verlopen. Maar van de velen die zich voor de ingang samen pakten hadden de meesten helaas wel een dringende reden om de Ahoy'-hallen binnen te gaan. Want veelal kwamen zij om inlichtingen over bloedverwanten die zij sinds het moment waarop de gemeentelijk museum in het Oranjepark, waar een dergelijk centrum is ingericht, verdrongen zich tientallen mensen voor de ingang om inlichtingen. Er stonden vele autobussen gereed voor het vervoer van de slachtoffers van de ramp en er liepen onvermoeibare vrij'willige werk krachten rond met dampende koffie. In dit centrum bevonden zich buiten de ge- evacueerden uit plaatsen uit de omge ving nog honderdtachtig mensen uit Dordrecht zelf. Maar deze zullen zo spoedig mogelijk naar hun huizen terug keren want in Dordrecht is geen waters nood meer. In de ochtend van Dinsdag is de verlceerstunnel die naar het cen trum van de stad leidt als laatste werk- object leeggepompt en hierdoor behoort voor Dordrecht de watersnood tot het verleden. Ook de normale communicatie per telefoon is nu weer mogelijk. Stellendammers in Scheveningen Tenslotte een reportage van een A.N.P.verslaggever over de ontvangst van evacué's van GoereeOverflakkee in de Scheveningse haven. Het was een droeve last, waar mee de „Stellendam 16" Dinsdag avond de haven van Scheveningen binnenvoer. Twee en twintig per sonen, onder wie zes kinderen, had schipper Pieter van Es uit Stellen dam in zijn schip, een ongewone lading voor een 30 tons botter uit het vriendelijke 2.000 inwoners tel lende plaatsje op de Dam tussen Goeree en Overflakkee. Met de angst nog in de ogen, met slechts een in de haast gegrepen jas aan, op klompen en pantoffels, kropen de mensen uit het luikje van het vooronder, waarna gastvrije handen zich direct over hen ontfermden. Met gecharterde particuliere per sonenauto's zijn de getroffenen naar de Dierentuin gebracht, vanwaar ze snel naar woningen van Hage naars zijn vervoerd. „Een goede honderd mensen uit Stel lendam zijn nog zoek", zo vertelde de schipper ons, „van wie er zeker zestig dood zijn. We zijn volkomen door het water overvallen, want aan de moge lijkheid van een dijkdoorbraak liad geen van ons gedacht. Met mijn hele familie, mijn 65-jarige ouders en mijn drie kinderen incluis, zijn we in een bootje gevlucht, waar we tot vanmid dag in hebben gezeten. Maar gelukkig zakt het water weer, we konden toen zien, dat de dijk geheel was weggesla gen". Het huis van schipper Van Es is een van de ongeveer honderdvjjftig huizen in het vissersplaatsje, die grondig door het water zijn vernield. Alle vijf en dertig bootjes van de Stellendamse vis sersvloot zaten tjokvol met mensen, die uit doodsangst een goed heenkomen hadden gezocht voor het snel stijgende water. Sedert Maandag zijn vele men sen overgenomen door roeiboten van de Marine, die hen in veiligheid brachten. Zodoende konden de lichte vissers bootjes worden ingeschakeld voor ver voer van voedsel en kleding. Eerst Dinsdagmiddag kreeg schipper Van Es, naar hij vertelde, permissie van de Marine om de haven te verlaten. Na vijf uur varen kwam hij in Schevenin gen aan, waar de gehele kade van de binnenhaven was afgezet en verschei dene leden van het Rode Kruis stonden t'e wachten op het via de radio aan gekondigde convooi vissersschepen met evacué's uit Stellendam en Middelhar nis. Eenieder was paraat om alle men sen gastvrij te ontvangen. In plaats van dit convooi kwam slechts schipper Van Es met zijn twee en twintig passagiers.1 Hij en zijn mensen waren evenwel niet minder welkom, want ook zij hebben de zoi'g van hun niet getroffen land genoten hard van node. Teleurgesteld gingen de talrijke op gekomen Hagenaars huns weegs. Velen hadden tevergeefs staan wachten op een levensteken van familieleden TT7 ie gedacht heeft, dat de sublie- 1/1/ me samenwerking tussen de Nederlanders, zoals die zich de laatste dagen schitterend he,eft ge demonstreerd, niet op een gegeven moment een wanklank zou doen ho ren, heeft zich vergist. Voor die wan klank heeft de voorzitter van de AVRO, de heer De Clercq gezorgd. Voordien hébben alle omroepen voor beeldig samengewerkt en hun belan gen volledig achter gesteld bij de be langen van de noodlijdenden in de getroffen gebieden, maar Maandag heeft de heer De Clercq, alias de AVRO, de gelederen verlaten. Ge noemde heer stelt zich namelijk, naar de R.V.D. mededeelt, op het standpunt, dat hij en hij alleen ver antwoordelijk is voor de gang van zaken bij „zijn" omroep. Deswege heeft de regering gedaan, wat te doen stond, zij heeft de zendtijd van de AVRO gevorderd. Sindsdien wordt dus die zendtijd gebruikt in de zin als de regering het wenst en dies weet de omroeper van de AVRO bij iedere uitzending te vertellen, dat de omroep haar apparaat „ter beschik king" van de regering stelt. Men moet van de nood een deugd maken! Als de regering u dwingt dan moet ge doen, alsof de regering niets gedwongen heeft en gij helemaal uit uzelf, spontaan en edelmoedig offers brengt. In dat geval zit er nog recla me in de noodsituatie. Men moet De Clercq heten om op die gedachte te komen. Men moet een geestelijk ni hilist zijn om temidden van ellende, die een millioen landgenoten heeft getroffen en nog treft, de houding aan te nemen van de enkeling, die zijn eigen bezit veilig tracht te stellen en zijn verbondenheid met de samen leving verloochent, terwijl negen millioen Nederlanders doen wat zij kunnen om het lijdende ene millioen landgenoten te helpen. Als de heer De Clercq helpt, dan zal het zijn uit een duidelijk gedemonstreerde wel willendheid, niet uit een gevoel van plicht, nog minder uit een niet te houden innerlijke drang, die hij niet schijnt te kennen. Het is een wijs besluit geweest van de regering, om de man, die niet mee. wil doen en die terzijde gaat staan, bij de kraag te nemen. Een andere methode zou verkeerd geweest zijn. De heer De Clercq heeft te veel ver stand van kolen om het slachtoffer te kunnen worden van de overigens zo sympathieke methode, die wij noe men: kolen vuurs op iemands hoofd stapelen. Daarom is de greep in de nek het juiste gebaar. D@> Carnaval? /n enige plaatsen is het Carnavals feest afgelast. In andere plaatsen alleen voor de lopende week. Men schijnt zich de beslissing nog voor te behouden. Wat aarzelt men nog? Denkt men er over toch nog te gaan feesten over een week? Hier is geen beraad nodig. Het vieren van Carna val kort na de verschrikkelijke ramp, die ons land ons hele land ge troffen heeft, komt eenvoudig niet te pas. Da commerciële belangetjes, die van het Carnavalsfeest profiteren, moeten maar wijken voor het fatsoen. Hyena's ■y-N e gelegenheid voor allerlei plun- J deraars en oplichters om van andermans nood gebruik te maken, is open. Onze verslaggevers melden plunderingen van onbewaakte eigendommen en gevallen, waarin lieden, die de ramp slechts van horen zeggen kennen, zich als slachtoffers aanmelden om te kunnen delen in de algemene liefdadigheid. Ons volk, dat zich zo prachtig houdt in deze beproe ving, herbergt een zeker percentage schoften, waarvoor men bij de alge mene ontroering niet blind mag zijn. Houd hen in de gaten en sluit hen op. In West-Brabant komt er tekening in de toestand. Moerdijk, Lage Zwaluwe, Zevenbergsehoek, Klundert en Hank geëvacueerd- In Nieuw Vossemeer, waarvan gisteren werd bericht, dat het geheel ontruimd was, blijken nog 370 van de 1670 inwoners te verblijven. Dinsdagochtend is een reddingsactie be gonnen om hen ook weg te voeren. Zevenbergen en Klundert lopen nog steeds gevaar. (Men zie wat onze Bra bantse redactrice daaromtrent elders bericht) In verband met de hulp, die de studen ten verlenen in de noodgebieden, zijn aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, de Economische Hogeschool te Rotterdam, de Vrije Universiteit te Amsterdam de colleges en evtl. practica vervallen. Alleen de colleges voor accoun tancy te Tilburg vinden doorgang.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2