Chefarine ,4 Eindelijk Indonesisch pleidooi voor Nederl. Militaire De week KWESTIE VOLKOMEN VERPOLITIEKT JEUK IN WESTMINSTER DiTIJD. Engelse bezorgdheid over beleid der V.S. in Verre Oosten Protest tegen besluil inzake Formosa 260 doden in Engeland Toch hulp voor Nederland T sjech, regering gereorganiseerd Foreign Office In N.A.T.O.-raad Foster Dulles wijst op noodzaak van E.D.G. de muur Wat wil Amerika DE TIJD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van onze correspondent) DJAKARTA, 27 Januari, Jadat de laatste tijd alle kranten in Indonesië zich uitgesloofd hadden om Y maar zo druk mogelijk te betogen, dat de Nederlandse militaire missie zo spoedig mogelijk naar huis gezonden diende te worden, nadat alle pol'itieke partijen (min een?) het er over eens geworden waren, dat dit moest geschieden, nadat tenslotte ook de Indonesische regering als gevolg van aldeze aandrang verklaard had, dat in de loop van dit kwartaal besprekingen gevoerd zouden worden met de Nederlandse regering over de beëindiging van de taak van de Nederlandse militaire missie, kan men ineens een ander geluid horen'. Dit komt van het te Djakarta verschijnende dagblad „Indonesia Ray a". Dit blad wijst er in een hoofdartikel op, dat het wel erg gemakkelijk is om, te zeggen, dat de Nederlandse militaire missie moet verdwijnen, maar dat het altijd dom is daar komt. het betoog op neer oude schoenen weg te gooien voor men nieuwe heeft. Het blad wijst er in dit verband op, dat men van ee?ï militaire missie uit West-Duitsland, dat nog geen leger en nog geen mili taire academie heeft, ook niet alles verwachten moei. Bovendien vraagt het zich af of de Duitse officieren met hun „totalitaire" mentaliteit geen verkeerde 'invloed op het Indonesische leger zullen hebben. dus nog algezien van de politieke be zwaren die men in het een onafhan- kelijkheidspolitiek voerende Indone sië tegen een dergelijke missie zou hebben. Tegen pen Japanse militaire missie worden bok al bezwaren geuit In militaire kringen zegt men daar over wel spottend: „Die hebben we al gehad, we willen nu wel eens wat anders", daarmede op de periode 19421945 doelend, En zo is een Aus tralische militaire missie ongeveer het enige wat er voor Indonesië over blijft, hoewel er ook daartegen waar schijnlijk wel bezwaren zullen be staan, gezien de Australische hou ding in de „strijd" om Nieuw-Guinea. Alternatief is Duitse, Amerikaanse of Japanse missie „Indonesia Raya" wijst er dan voorts op, dat er in Indonesië wel een uitvoe rige agitatie tegen de Nederlandse militaire missie gevoerd wordt, doch dat er in feite nog nooit gebleken is, dat deze zich in Indonesië aan onoirbare praktijken schuldig maakt. Dat de Ne derlandse militaire missie in Indonesië zou spionneren, acht het blad een be lachelijke veronderstelling, gezien het feit dat iedereen te weten kan komen hoeveel wapens Indonesië heeft. Men hoeft daarvoor de in het buitenland ge dane aankopen (Indon, is in dit opzicht van import afhankelijk) slechts op te tellen. En, zoals het blad zegt, Neder land, dat reeds eeuwen in Indonesië was. heeft mogelijk betere militaire kaarten van dit gebied dan Indonesië zelf. Tenslotte dringt „Indonesia Raya" er dan op aan, „dat men de Neder landse militaire missie niet zal ge bruiken als agitatiemateriaal, doch deze zal beschouwen als een aange legenheid, die zorgvuldig bestudeerd moet worden. De aangelegenheid Is belangrijk genoeg om een zo goed mogelijke studie te wettigen in plaats van er een negatieve sentimentspolï- tïek mee te voeren. Pas na dit zorg vuldig onderzoek dient beslist te worden of de Nederlandse militaire missie naar huis gezonden moet wor den of niet. Laten wij niet steeds deze negatieve politiek zonder ge zond denken en gezonde overwegin gen voeren". Het is voorwaar een nieuw en zeer reëel aandoend geluid, dat „In donesia - Raya" hier doet horen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat dit geluid wat laat komt. Dat de Nederlandse mi litaire missie door Indonesië opgezegd zal worden, en dat deze in verband hiermede aan het einde van dit jaar In donesië zal verlaten, is iets wat reeds vrijwel vaststaat. Hét grote probleem voor Indonesië is thans nog slechts een militaire missie van welk land de Nederlandse zal ver vangen. De enige naam. die in dit ver band min of meer officieel is genoemd, is die van Duitsland geweest. Het is echter toch niet erg waarschijnlijk, dat Indonesië een Duitse militaire missie zal krijgen. Er is daartegen in vele kringen in Indonesië een vrij sterke oppositie, terwijl naar verluidt de be reidheid in Duitsland tot het zenden van een dergelijke missie ook niet groot is. Een Amerikaanse militaire missie is voor Indonesië evenmin waarschijn lijk, al was het alleen maar daarom dat deze erg „duur" zou zijn, zulks Advertentie SMet Buisman zet U lekkerder^ koffie. U spaart tegelijkertijd, i want U hebt minder koffie nodig 8e jrg IfOOBD-OOLMflDSCBP COORANT. De „Haagscke Nieuwsbode" geeft in een niet onbelangrijk artikel de zeven partijen, of, zoo als hij het noemt, kleu ren aan, ,die, naar zijn inzigt, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zien zijn. Eene daarvan maken de Ka-- tbolieken uit, welke, ofschoon niet in alle quaestiën eenstemmig, en zich al- zoo dikwijls onder de min of meer libe rale of konservatieve nuances vermen gende, echter als een eenig man stem men, wanneer sommige vraagpunten behandeld worden, waarin die partij veel belang stelt. Dan Is die party sterk genoeg, om door haar steun of tegen stand een ministerie te houden of om ver te werpen. Tot dus verre de „Nieuwsbode", die zeer juist oordeelt. Ja, zoo ls het, de Katholieken trekken hier te lande en elders, als zoodanig, geene partij in eene menigte zaken, waaraan, uit een modern-konstitutio- neel oogpunt bezien, min of meer waar de gehecht wordt. Daarin heeft ieder zijne eigene zienswijze, deze eene meer konservatieve, gene eene meer libera le een derde weer eene andere ziens wijze, welke wij op dit ogenblik niet te qualificeeren hebben, Maar waar het die regten geldt, welke den mensoh zijn aangeboren, en die hem dus even weinig door de wet of de maatschappü gegeven kunnen worden, als ze hem door de wet of de maat schappü kunnen worden ontnomen; waar het geldt de regten van den bü- zonderen persoon, die van den huisva der en van den eigenaar daar staan de Katholieken pal, en, waar alles be zweken mogt, zal hunne eensgezindheid de maatschappü redden. Overigens is er in Indonesië nog steeds een groep, die wel wenst dat de Nederlandse militaire missie blijft. Dat is de leiding (of althans de grote meer derheid daarin) van het Indonesische leger zelf, Deze gaat uit van het stand punt dat de Nederlandse militaire mis sie altijd goed zijn best heeft gedaan, dat men van deze mensen veel leert, dat men er goed mee kan opschieten, en dat zij een taal spreken, die men be grijpt. Vooral dit laatste argument is ook zeer sterk. Nog steeds is Neder lands de vreemde taal. die men in In donesië het beste kent. Voor velen is het de taal, waarin zij hun onderwijs hebben genoten. De kennis van Duits daarentegen is in Indonesië miniem, terwijl ook die van Engels nog lang niet is wat die van het Nederlands is. Aangezien de gehele zaak, zoals ook „Indonesia Raya" dat reeds aanstipt, „verpolitiekt" is in het kader van algemene anti-Nederlandse hetze van bepaalde stromingen in Indonesië is het niet waarschynlyk dat in deze naar het oordeel van het Indonesische leger zelf gevraagd zal worden. De kwestie van een militaire missie is voor Indo nesië niet zozeer een technische als wel een politieke. Dit is iets dat men by het in beschouwing nemen van deze aangelegenheid niet uit het oog mag verliezen. Indonesië is vooralsnog nog steeds een land, waar de sentimenten de boventoon voeren. En zij hebben he laas niet alleen de grootste mond, maar ook nog altijd de meeste invloed. Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één oi twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft, nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren deelde Engelands minister van Buitenlandse Zaken aan het Lager huis mede, dat Engeland van tevoren op de hoogte gesteld was van het plan Formosa te deneutraliseren en dat de Britse regering aanstonds uiting had gegeven aan haar bezorgdheid over deze stap, welke, naar de Engelse regering vreesde, onfortuinlyke politieke gevol gen zou hebben zonder daar tegen op wegende militaire voordelen. Eden ver-, zocht het Lagerhuis evenwel zijn gevoel voor proportie niet te verliezen. De door Amerika aangekondigde wyziging in haar houding ten aanzien van de Chi nese nationalisten op Formosa was eftn „uni-laterale beslissing van de nieuwe Amerikaanse regering, welke een even eens uni-laterale beslissing van de vorige Amerikaanse regering teniet deed". Op een vraag van Herbert Morrison, i wanneer de Britse regering haar opinie had medegedeeld aan de Amerikaanse regering, antwoordde Eden, dat de Brit se regering ingelicht was op 30 Januari en dat zij de volgende dag de Ameri kaanse regering in kennis had gesteld van het Britse standpunt. Eden voegde hieraan toe, dat hij reeds in November van het vorige jaar de Amerikaanse regering gepolst had inzake haar beleid ten aanzien van Formosa, zulks op grond van zekere inbreuken op de neutrali teitspolitiek. welke Amerika geacht werd te volgen met betrekking tot For mosa. Hier doelde Eden op berichten, dat de Chinese nationalisten, ondanks de aanwezigheid van Amerikaanse Zevende Vloot rond Formosa, aanvallen hadden gedaan op naburige eilanden. Op Enge lands vragen of Amerika bij die gelegen heid haar beleid gewijzigd had. was dooi de Amerikaanse regering geantwoord, dat het optreden van de nationalisten in Formosa niet werd beschouwd als een inbreuk op de toenmalige neutraliteits politiek. Öp 28 Januari had zich Enge land wederom gewend, ditmaal tot de nieuwe Amerikaanse regering, om de aandacht te vestigen op „raids" van de nationalisten, welke onverenigbaar le ken met de neutralisatie van Formosa. Voordat Eden gisteren officieel me dedeelde, dat hij bezwaren had geop perd tegen het besluit van Amerika aangaande Formosa, was blijkbaar de Labouroppositie maar half overtuigd, dat Engeland het optreden van Ame rika afkeurde. Want op een fractie vergadering van de Labourpartij werd gisteren besloten een motie van wan trouwen in te dienen, indien zou blijken, dat de Engelse regering het eens was met Amerika's optreden. Intussen bli.ift de Engelse bezorgdheid over het Amerikaanse beleid in het Verre Oosten toenemen, zoals blijkt uit het feit, dat de regering er in toege stemd heeft de agenda van het Lager huis voor deze week te wijzigen in dier voege, dat morgen een debat gaat plaats vinden over Formosa. wel republikeinen als democraten, het eens te zijn met Eisenhower's besluit inzake de zevende vloot en Formosa. Enige democraten vrezen echter, dat Koreaanse oorlog nu zal worden uitgebreid. Ook de pers toont zich waarderend over het besluit. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft verklaard, dat hij er aan twijfelt, dat de Chinese nationalis ten thans een aanval op het vasteland kunnen uitvoeren. „Mogelijk zullen zij echter later kunnen aanvallen als wij onze hulp vergroten", zo voegde hij er toe. Een deneutralïsering hield volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zou uitbreiden. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft in tussen verklaard, dat president Eisen hower's besluit ten aanzien van de .deneutralïsering" van Formosa niet alleen „rechtvaardig" is, doch ook ,,'n militair en moreel opzicht gezond". Tsjang meende, dat het plan, 0m de communisten op het vasteland te be strijden, een onderdeel zou zijn van de planner} om de wereld van het „agres sieve communisme te bevrijden". Nationalistisch China zou geen enkel land om troepen verzoeken. Daarom, zo vervolgde de generaal, ben ik van oordeel, dat de Verenigde Staten in hun besluit dG steun dienen te hebben In de Verenigde Staten zelf blijkt groot deel van het Congress, zo- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De overstromingsramp welke Enge land heeft getroffen, heeft, zoals bekend, de Engelse regering er niet van weer houden hulp te zenden naar Nederland. Dit medeleven beperkt zich evenwel niet tot de regering. De gemeenteraad van Coventry maakte gisteren het fraaie gebaar niet slechts 60.000 gulden bij te dragen tot het overstromingsfonds van de Lord Mayor van Londen, doch ook 30.000 gulden ter beschikking te stellen voor de slachtoffers van de ramp in Nederland. Alle brandweerlieden van Engeland en Wales hebben zich vrijwillig beschik baar gesteld om te helpen bij het dichten van de dijken en het droogleggen van de overstroomde gebieden van Engeland. Van 1500 hunner is dit aanbod aangeno men. Gisterochtend corrigeerde Sir- Da vid Maxwell Fyfe het officiële getal van de omgekomen slachtoffers. Dit was lager dan men oorspronkelijk had ge vreesd en bedroeg 220. Doch er werden velen vermist, Later op de dag steeg het onofficiële getal wederom tot 260. De nationale inzameling voor de getrof fenen is begonnen en de giften stromen binnen. Van een van de 1 ;;.\a Ka naaleilanden kwam bericht dec een par ticulier persoon die onbekend wenste te blijven 100.000 gulden had bijgedra gen. Radio Praag heeft gisteravond bekend gemaakt dat een regeringspresidium is ingesteld, „dat de Tsjechische ministe ries leiding zal geven en controleren". Het Presidium staat onder leiding van premier Zapotocky. President Gottwald heeft voorts in het Presidium benoemd twee afgevaardigden van het communis tische Parlement te Praag, wier namen niet werden vermeld, verder de mi nister voor Nationale Veiligheid, Baci- lek, en de minister van Defensie, Ce- picka. Het nieuwe regeringspresidium zal „de i-egeringszaken behandelen in het tijdsvertoon tussen de vergaderin gen van de regering en het zal de ac tiviteit van de regeringsleden contro leren", aldus radio Praag. Tevens werden een aantal nieuwe ministei-ies ingesteld. De minister van Buitenlandse Zaken, ST oky, is van zijn post ontheven. Hy wordt opgevolgd door Vaclav David. Slroky is benoemd tot vice-premier. Het entslag van Siroky kwam betrekkelijk onverwacht. Hij was, aldus meende men, de man die de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Dertinger, was. Men herinnert er aan. dat ook Slansky. na van zijn functies te zijn ontheven, vice-premier werd, voordat hij uitein delijk werd gearresteerd en terechtge steld. Ambassadeur Stikker heeft zich in Lon den naar het Foreign Office begeven, om namens zijn regering uitdrukking te geven aan gevoelens van medeleven met de ge troffen gebieden. Sir William Strang, de Britse secretaris-generaal van Buitenland se Zaken, heeft namens zijn regering op zijn beurt deelneming met Nederland be tuigd. van alle vrijheidlievende volken, die het gevaar van communistische' agres sie beseffen en gereed zyn om tegen stand te bieden. Juin misnoegd De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft gis teren te Parijs voor de NATO-raad ver klaard dat „het er naar uitziet dat het lot stand brengen ener Europese verde- cligingsgemeenschap de enig mogelijke formule is, om inschakeling van West- Duitse strijdkrachten voor de verdediaing van West-Europa mogelijk te. maken." Lord Ismay, de secretaris-generaal der NATO, heeft de Amerikaanse staats lieden Dulles en Stassen in een particu lier onderhoud medegedeeld dat elke indruk, dat bepaalde leden-staten hun Advertentie Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diepin de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN militaire inspanning zouden verminde ven, onjuist is. Hij verklaarde, dat alle NATO-landen hun Uitgaven voor mili taire doeleinden hebben verhoogd, Te voren had Foster Dulles niet-officiële besprekingen gevoerd met generaal Ridgway en de chef van diens staf, lui tenant-generaal Gruenther Foster Dulles had onverwachts nog een onderhoud met maarschalk Juin, de opperbevelhebber der NATO-landstrüd- krachten in het midden van West-Eu ropa. Men neemt aan, dat Juin zijn mis noegen heeft geuit over de huidige op zet van het EDG-verdrag en dat hü er bij de V.S. op aan heeft gedrongen Franse pogingen tot wijzigingen te steu nen. Na afloop bezocht Dulles een bijeen komst van de OEES waar hij er dè na druk op heeft gelegd, dat de V.S. geen bilaterale verdragen met afzonderlijke leden van de OEES zullen afsluiten, zonder de andere leden van dergelijke beslissingen op de hoogte te stellen. Laat in de middag vertrokken Dulles en Stas sen naar Londen. Advertentie r-yfntii'oord in 't pakje. Menig roker beseft pas achteraf, dat hij weer een cigaret gerookt heeft, als hij het eindje op de rand van de asbak uitdrukt. Dat kan u onmogelijk met Paramount gebeuren. Dat is wel degelijk zó plezierig roken, dat u zich elke Paramount als een genoegen realiseert. Van de steeds weer verrassende eerste trek tot het moment, dat hij werkelijk uit moet: 't Zuiverste rookplezier Zo'n vers en geurig pakje Paramount geeft twintig keer antwoord op de vraag, waaróm u rookt. (Van onze Londense correspondent) Nauwelijks verschenen tijdens de na- week de eerste berichten omtrent mogelijke „deneutralisatie" van het eiland Formosa door Amerika en de mogelijkheid hierdoor voor Tsjang Kai- tsjek geopend aanvallen te lanceren op het Chinese continent of althans op eilanden gelegen aan de Chinese Zuid kust, of er ontstond grote ongerustheid in geheel Groot-Brittannië, Als er één ding is waarvoor men" hier momenteel bang is, dan is dit voor een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten ten gevolge van pogingen van het Eisen hower-regime verkiezingsbeloften in te lossen en de pas te forceren in Korea en elders in het Verre Oosten. Hongkong Het is evenwel niet alleen afkeer van een uitbreiding van de oorlog welke verantwoordelijk is voor de Britse bezorgdheid, het is ook de angst voor de toekomst van Hongkong. Want ondanks alle geallieerde embargo's ver tegenwoordigt de Britse handel vanuit Hongkong op China nog steeds een be langrijke post op deBritse handelsba lans. Hongkong betrok, als entrepot, vorig jaar voor een som van f.520-000.000 uit China en leverde aan China voor een bedrag van ruim f 325.000.000. Indien Tsjang Kai-tsjek's Kuomintang aanval len zou ondernemen op Zuid-China zou minstens de Britse handel in Hongkong in gevaar komen, om nog te zwijgen van de ernstige mogelijkheid dat het onver dedigbare Hongkong (gedeeltelijk eiland, en gedeeltelijk een van de Chinezen ge pachte enclave op het vasteland) door China zou worden bezet. Niemand hier is bereid te geloven in de Amerikaanse fictie, dat eventuele „raids" vanuit Formosa louter een aan gelegenheid zouden zijn van Tsjang Kai- tsjek die door dergelijke aanvallen slechts de oude oorlog tussen commu nisme en Kuomintang zou hervatten. Het feit dat Formosa belangrijke steun heeft ontvangen van Amerika, ook in de vorm van oorlogsmaterialen, dat er een Amerikaanse militaire missie vertoeft en dat er Amerikaanse instructeurs en advi seurs werkzaam zijn, betekent dat Tsjang Kai-tsjek niet kan handelen zon der Amerikaanse toestemming en zelfs medewerking, direct of indirect, zodat aanvallen van uit Formosa het karakter zouden dragen van een gecombineerde activiteit van Kuomintang cn de Ver enigde Staten. En men meent hier dat een dergelijke situatie slechts kan leiden tot uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten. Bevan die een groot gebrek aan wijs- 4 krachtige middelen iegen griep in 1 iablei Cbefariime „4" beval! 4 wereldbe roemde geneesmiddelen, Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. Monica Baldwin: - Ik sprong over Vertaling J. W, Hofstra V. J Vroeger legde men in de klooster? na één of meer jaren. Noviciaat de „eeuwige" Geloften af- Daarna was men, onherroepelijk, voor het leven gebon den. Tegenwoordig gaat het afleggen van een Gelofte-voo.r-het-leven niet meer zo eenvoudig. Er' kunnen zes jaai of nog langer voorbijgaan, als men alle voorafgaande stadia zo ruim mogelijk neemt, aleer een novice toestemming krijgt haar laatste Geloften te doen. Bij ons begon de opwaartse lijn met het in ontvangst nemen van het postu lanten „habijt". Dit ging mon dragen zodra men aankwam 1-Iet bestond uit een dikke, zwart serge japon die tot aan dc enkels reikte. Om hot middel droeg men een smalle ceintuur van het zelfde materiaal. Het kledingstuk had lange, wijde mouwen, maar op Zon- en feestdagen en tevens als de postulant naar het koor of de spreekkamer ging. moest daarover een tweede Dnar nog langere en nog wijdere mouwen worden gedragen. De lange, zwarte, hoedppen aehtige spelden waarmede deze aan de schouders werden vastgemaakt gingen verborgen onder een groot stuk, vreemd gespeld en gevouwen, flink gesteven, dik wit linnen, waarvan men de vorm het beste kan vergelyken met die van een gecombineerde helm en kuras, In huis en in de tuin droeg men een lange donkerblauw katoenen schort. Telkens als de postulant naar het koor of de spreekkamer ging moest zij deze afdoen en zorgvuldig en volgens een bepaalde methode opvouwen en opbergen in één van de grote zakken, die zij als een paar zadeltassen onder het bovenkleed om haar middel droeg. Over het algemeen volgde de postu- lant een wat mildere Regel en werden nieuwelingen nogal gemoedelijk „inge werkt". De postulantentijd duurde normaliter zes tot achttien maanden. In uitzonde ringsgevallen kwamen daar nog wel eens een paar maanden bij. Gedurende al die tiid werd er eeen enkele Gelofte of be lofte geëist. Een postulant, die immers „nog slechts een leek" was. kon vrije lijk weer vertrekken of worden heenge zonden, wanneer zij niet geschikt bleek voor het kloosterleven. Hst volgend© stadium was dat van No vice. Men werd als zodanig gekleed en droeg de witte novicensluier een jaar en een dag. D° novice werd thans als kloosterlinge beschouwd. De zwarte ser ge japon en de witte linnen hoofdtooi werden verwisseld voor een witte slider en ee" habijt dat zeer veel eelbek nn dat wat dp nonnen droegen die reeds ha;u Geloften hadden afgelegd. De Regel moest nu in al zijn gestrengheid wor den nageleefd en daar dit jaar in hoofd zaak een jaar van „beproeving" was werd de novice opzettelijk op allerlei wijzen getest opdat de Oversten konden zien wat voor vlees zij in de kuip had den. Wanneer zij zonder zich te laten afschrikken tot het einde toe volhardde mocht zij aan het eind van deze periode voor drie jaar haar Geloften doen. Deze wit-gesluierde-pcriode werd slechts hoogst zelden verlengd. Zo goed als altijd ging de novice ofwel heen of deed twaalf maanden en een dag nadat zij was „gekleed" haar tijdelijke' Gelof ten. Daarna ging zij de korte zwarte sluier van de „Tijdelijk Geprofeston" dragen en was zij voor drie jaar gebonden aan haar Geloften van Armoede, Zuiverheid, Gehoorzaamheid en Slot. Zij viel nog onder de zorgen van de Novicenmeesteres. maar een zekere mate van omgang met de leden van de com muniteit, die aan de witgesluierden was ontzegd, was haar toegestaan, Aan het einde van do drie jaren lie pen haar geloften af. Zij was nu weer vrij en voor de laatste maal in de ge legenheid om te vertrekken. Verkoos zij echter te blijven, dan deed zij by baar Eeuwige Professie haar laatste Geloften. Door deze geloften was zij voor het le ven gebonden, tenzy' zij, wat slechts in zeer grote uitzonderingsgevallen zoa,s bet miine voorkwam, achteraf toch nog «•'ermatp ongeschikt voor het klooster leven bleek te zijn. dat zij het er onmo gelijk kon uithouden. In een dergelijk geval kon men zich tot dc kerkelijke overheden wenden om door een speciale beschikking van Rome van zün geloften ontslagen te worden. Dit alles bewijst volgens mij, en ais iemand er iets van af w.oet ben Ik hel toch wel, dat men er de Katholieke Kerk geen verwijt van kan maken, wan neer bij ongeluk en tragischerwijze een vierkante spijker in een benauwd rond gat zit gewrongen. En als U my nu vraagt wie men e' dan wel oen verwijt van moet maken dan kan ik U alleen maai- zesgen dat ik d&t niet weet. ELFDE HOOFDSTUK Tja, nu kom ik voor een ernstige moeilijkheid te zitten, want hetgeen ik de volgende achttien maanden of zo be leefde, was voor mij persoonlijk wel allemaal erg opwindend, maar 'ilc ben bang, dat ik U met het relaas daarvan uitzonderlijk zou vervelen. Het lijkt mij daarom maar het beste een paar reuze kangoeroe-sprongen te maken en alleen het allervoornaamste te vermelden. Het leek mij een goed idee, na mijn heengaan bij het Koninklijk Medisch Genootschap, mijn geluk eens bij het ministerie van Oorlo* te proberen'. Om U do waarheid te zeggen hadden twee dingen mijn vrouwelijke nieuws gierigheid opgewekt, Ilc verlangde iets meer over het inwendige van de oorlogs machine te weten èn ik wilde er achter zien te komen waarom iedereen altijd meende het recht te hebben de gek fe kunnen steken met burgerlijke vrij willigers. (Wordt vervolgd). heid toont in de volharding waarmee hij ruzie maakt in zijn partij (tydens de naweek vielen er weer harde klappen tussen Bevanianen en de orthodoxe vleu gel) was slim genoeg om van de be richten over Amerikaanse bedoelingen gebruik te maken, toen hij op Zondag een politieke redevoering hield te Bir kenhead. En het is moeilijk te ontken nen dat hij de waarheid sprak toen hij zei: „Ik geloof dat ik spreek namens de overgrote meerderheid van het Britse volk als ik zeg dat wij niet bereid zijn om zelfs maar één Brits leven op te offeren voor het doel Tsjang Kai-tsjek terug te helpen naar China", Hij voegde hieraan toe en ook in dit opzicht ver tolkte hij een Britse meerderheidsopinie „Ik acht mij verplicht te zeggen dal de benoeming van Foster Dulles tol Staatssecretaris ons met ernstige be zorgdheid vervult", Tito naar Londen De volgende maand zal Engeland zijn aanhankelijkheid en liefde betonen aan Tito die, zoals eerder werd bericht, to indiscreet is geweest een uitnodiging van Anthony Eden aan te nemen. Naar wij vernemen zal Tito met zijn gevolg onder worden gebracht niet in eert hotel, T^doch in-een woning welke de regering speciaal voor 'dit doel heeft gehuurd. Wij nemen aan dat Scot land Yard het gemakkelijker vindt een particuliere woning te bewaken tegen eventuele boze plannen van uitgeweken Joegoslaven, dan een hotel, Volgens de huidige plannen zal Tito door de ko ningin aan tafel worden genodigd in het Buckingham Paleis. Churchill biedt Tito een diner aan in Downing Street no, 10, Eden zal een lunch aanbieden in zijn ambtswoning in Carlton House Terrace en er zal een feestdiner zijn in de ambassade van Joegoslavië. Op Dinsdag van de vorige week ont ving Anthony Eden een deputatie welke uiting kwam geven aan de bezorgdheid van de Britse katholieken over de kerk vervolging van Tito en welke Eden verzocht president Tito bij diens be zoek in kennis te willen stellen van de krachtige gevoelens van vele Engelsen met betrekking tot deze toestand in Joe goslavië, De delegatie bestond uit ka tholieken onder wie zich bevonden uit gever en parlementslid Christopher Hollis, de romanschrijver Graham Greene, parlementslid en ex-minister Richard Stokes, ex-minister Lord Pa- kenham, de twee parlementsleden Hugh Eraser en Jocclyn Simon, en dr. Letitia Fairfield, artse, sociaal werkster en vooraanstaand lid van de Londense graafschapsraad. Evelyn Waugh gaat onvermoeid door met zijn felle campagne tegen Tito en diens bezoek aan Engeland, In een schrijven gepubliceerd in de Sunday Times van Zondag, herinnert Waugh aan Tito's anti-Engelse houding van voorheen. Terloops wijst hij eveneens op het politieke klimaat in het Joego slavië van heden door de redactie van het blad eraan te herinneren dat zij nog onlangs nieuws had gepubliceerd over een grote groep Joegoslaven die, blijk baar minder gecharmeerd door Titn dan zijn toekomstige Britse gastheren, hadden geprobeerd uit Joegoslavië te vluchten en die in een hinderlaag vie len. Eveneens beweert hij in zijn schrij ven, ons inziens terecht, dat de Katho- lieken niet meer de enigen zijn die be zwaren hebben tegen het bezoek van Tito, „Er is iets veranderd," schrijft Evelyn Waugh, „sinds November, toen, naar ik uit persoonlijke ervaring weet, het buitengewoon moeilijk was personen tc vinden die bereid waren te luisteren naar kritiek op het plan om Tito hier te onthalen, Wat aanvankelijk als sec- tarische propaganda genegeerd werd, blijkt nu een uiting te zijn van een diep en wijdverbreid gevoel in het gehele land." Doch als Evelyn Waugh verder gaat met te zeggen dat het nog niet te laat is voor de Britse regering haar on gelukkige besluit te herzien, kunnen wij hem niet langer volgen, Het is wél te laat om deze daad van politiek op portunisme ongedaan te maken. De nieuwe Joegoslavische ambassadeur ver klaarde de vorige week bij zijn aan komst in Londen dat Tito diep gegriefd was over de onaangename dingen die de laatste tijd van sommige zijden in Enge land over hem werden gezegd, Doch wij menen dat deze droefheid niet voldoen de is om Tito ervan te weerhouden zich in Engeland te laten fêteren door zijn mededemocraten, Ansfr. waarnemingsnost Ned. Nieuw-Guinea Australië zal een militaire xyaarne- mingspost in Nieuw-Guinea vestigen, vanwaar men uitzicht heeft op de ter ritoriale grens van Nederlands-Nieuw- Guinea, zo heeft de Australische minis ter van Oorlog Josiah Francis, medege deeld. De minister zei, dat zij gevestigd zou worden in Wanimo aan de Noordkust 30 km. van de grens en 60 km, van Hol- landia. De Australische bladen noemden deze post. een middel „om Indonesië in het oog te houden". bij Wanneer men de spontane reacties van 't Amerikaanse Congress op sommige punten van president Eisenhower's „State of the Umon"-rede en het bijna demonstratief uitblijven van elke instemming tijdens andere pas sages moet beschouwen als symptomen van cle stemming, waarin de Amerikaan se volksvertegenwoordiging op het ogenblik verkeert, dan bestaat er in het bijzonder voor West-Europa niet al te veel reden om de toekomst met opti misme tegemoet te zien. Men krijgt n.l. heel sterk de indruk, dat het Congress zich zonder bedenken schaart achter de eisen, die de nieu- r N we Republikeinse regering voorne- HET WERELD- mens schijnt te zijn aan Europa te stel- BEELD len- In het bijzon der wat de herba ks J wapening in het kader van de E.D.G. betreft, doch dat het tegelijkertijd de nodige mentale reserves maakt ten aan zien van de consequenties, die daaruit voor de V.S. zouden voortvloeien, in het bijzonder op het gebied van de economie. Het behoeft geen betoog, dat als het Con gress een militair internationalistische en tegelijkertijd economisch-isolationisti- sche politiek denkt te gaan yolgen, de resultaten van deze combinatie alleen maar deplorabel zullen kunnen uitval len. Wat uit president Eisenhower's verkla ring inzake Formosa bereids is geble ken, wordt door de gehele teneur van de State of the Union-rede bevestigd: de nieuwe x-egering in Washington is voor nemens haar bondgenoten zowel als haar vija*d'en te plaatsen voor een har de en zware keuze, een keuze echter, waarvan de V.S. zeelf echter nog aar zelen de consequenties te aanvaarden. In het Verre Oosten luidt het besluit omtrent Formosa klaarblijkelijk een verscherping van de Amerikaanse strijd tegen het communisme in. Zonder dat de Amerikanen zelf nieuwe verplich tingen op zich hebben genomen, sugge reren zij zeer sterk, dat voortzetting van de oorlog in Korea de Chinese commu nisten duurder dan tot nu toe te staan zal komen. Op die manier lost Eisenhower de verkiezingsbelofte in, die hij enkele maanden geleden aan het Amerikaanse electoraat heeft gegeven. Doch het ziet er vooralsnog niet naar uit, dat daarmee ook het doek n.l. de beëindiging van de Koreaanse oorlog, bereikt zal worden. Integendeel, de militaire medewerker van de Lew York Times, Hanson Bald win, heeft ronduit verklaard, dat de Amerikanen „om een einde te Maken aan een beperkte oorlog, wellicht ge noodzaakt zullen zijn een onbeperkte oorlog te riskeren" en dat juist daarom in Washington nog geen enkel besluit van militaire aard is genomen. De pleidooien van president Eisen hower en diens minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, voor een spoedige en noodzakelijke verwezenlij king van de Europese eenheid op mili tair. politiek en economisch gebied zou den waarschijnlijk welkomer zijn, in dien zij niet klaarblijkelijk mede waron geïnspireerd door een soort „kruistocht mentaliteit", die in West-Europa over het algemeen weinig weerklank zal vinden. In de West-Europese landen is het streven naar Europese, integratie uit geheel andere motieven voortaeke-^ men. Het berust enerzijds op de Jnuch-' tere -constatering van.het feit.TfJat de nationale souvéfelne sta^ènyiet bü machte zijn gebleken -hun onderdanen die veiligheid en dat economisch mens waardige bestaan te verschaffen en te garanderen, die de rechtvaardiging zou den kunnen zijn van hun souvereiniteit. Anderzijds gaat het uit van de stellige verwachting, dat een supra-nationale Europese gemeenschap wèl deze garan ties kan en zal bieden. M.a.w. het streven naar Europese een heid heeft een zeer positieve strekking en is daarbij, wat het militaire apparaat betreft, zuiver defensief gericht. Het harmonieerde daai'door ook goed met de Amerikaanse na-oorlogse politiek, die zich ten doel stelde West-Europa door een proces van integratie op ver schillend gebied weer zelfstandig en levensvatbaar te maken en die voorts door militaire maatregelen het commu nistische gevaar binnen de bestaande grenzen wilde afgrendelen in afwach ting van het ogenblik, waarop het Sovjet-imperium aan zijn eigen inner lijke tegenstrijdigheden te gronde zou gaan. Uit de jongste redevoeringen van Eisen hower en Dulles kan men echter opma ken, dat de toon van de Amerikaanse buitenlandse politiek is veranderd, Die verandering van toon duidt op een ze kere verandering van karakter. De na druk valt meer en meer op het militaire element, De vereniging van Europa blijft een van de doeleinden van de Ameri kaanse politiek, maar het motief schijnt niet meer op de eerste plaats te zijn wat met name de Europese federalisten be wogen heeft tot hun actie. De Europese eenheid wordt op de eerste plaats een middel ter bereiking van een zo hoog mogelijke graad van militaire paraat heid. Zelfs president Eisenhower be schouwt een nauwer aaneengesloten eco nomisch en politiek stelsel als een mid del tot het opbrengen van de economische kracht, die nodig is om de noodzakelijke militaire paraatheid, zomede een tame lijk hoge levensstandaard op peil te houden. Wat echter in Europa onge rustheid verwekt is, dat minister Dulles die militaire paraatheid mede in verband schijnt te zien met zijn idee van een bevrijding der Sovjet-satellietstaten. Op dit punt vooral dient binnen de kortst mogelijke tijd eens en voor altijd klaarheid te worden geschapen. Daarna blijven er trouwens nog genoeg andere punten over, die noodzakelijk ophelde ring en verduidelijking behoeven. Er zyn n.I. in Eisenhower's rode ook verschillen de passages, die Europa betreffen en die een positieve strekking sehüncn te heb ben. De toezeggingen inzake de verzach ting der Amerikaanse invoerrechten en de investering van Amerikaans kapitaal in het buitenland klinken bemoedigend. Maar wat betekenen zij in feite? Welke invoerrechten zullen verlaagd worden en hoever? Wat heeft Europa te verwachten op het gebied van do investering van Amerikaans kapitaal? En wat betekent in verband hiermede het zich voor elke willekeurige interpretatie lenende voor behoud. dat de novmale vredesproductie van de V.S. niet aan al te grote concur rentie mag worden blootgesteld. Wat denkt het op deze zaken niet reagerende Congress over een en ander? En wat ls de Amerikaanse regering van plan te doen, wanneer het Congress, ondanks president Eisenhower, de voorkeur zou geven aan het handhaven van een protectionistische handelspolitiek? Dat zijn zo enkele vragen, waarop het - de moeite waard zou zijn het antwoord te vernemen van minister Foster Dulles tijdens diens Europese tournée. Tweede luchtvaartmij. in Indonesië Een tweede luchtvaartmaatschappij zal in Maart beginnen met naast dè Garuda Indonesian Airways het lucht vervoer In Indonesië ter hand te nemen, n.l, cle Pioneer Aviation Company waar van dr. A. K. Gani president-directeur is. Tweederde van de aandelen van de maatschappij is in handen van Indone siërs, een derde in handen van buiten landers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2