Niets dan ellende, vreselijke ellende Beeld van n andaag Aantal doden tot 1223 gestegen TOT NIETS MEER IN STAAT REDDING SCHOUWEN—DUIVELAND Slechts droefheidzo oneindig en onafzienbaar als de over stroomde gebieden Nu is alle nieuws oud f30.000 van de H Vader 2000 vaartuigen naar getroffen gebieden In Oude Tonge 240 slachtoffers HULP E; VOOR VELEN TE LAAT GEKOMEN 1223 doden Onrust over Oude Tonge Nieuwe dijkdoorbraak in Den Bommel op Goeree-Overflakkee Het weer WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 6575 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BIJKANTOREN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696, Rotterdam: Jan Kruyffstraat 53 iel. 36769; Haarlem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544: Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. t 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w Losse nummers 13 cents. Directie: J. J. W. Boerrigter en mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron var. Lemsweerde. DE TIJD 108e JAARGANG No. 35259 DAGBLAD VOOR NEDERLAND DJEV ET MON DROIT De prijs der advertentiën In de Tijdpers bedraagt 70 cent per m.m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie- bureaux. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte. Bewijsnummers 13 cents. De administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons net recht brieven op advertentiën niet af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niet afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TIJD, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. De redding van de uiigepuiie bevolking van hei verdronken Schouwen-Duiveland is begonnen! Dinsdagmiddag omstreeks iwee uur hebben wij mei de eerste com mandotroepen hei eiland bereikt. Bij Zijpe aan de Westkant van dit erbarmelijke noodgebied. zijn nog slechts de aanleg steiger van het poniveer met St. Philips- land en hei spoorwegemplacement droog, hei geheel ter grootte van hooguit iwee hectaren. Verder ziet men slechts water, alleen maar water. Wij worden er bijkans hopeloos onder. Zo langzamerhand hebben wij sedert onze komst in Zeeland, Zondag morgen, nog niet anders gedaan dan ge varen over roestbruin water, dat rond dor pen en eenzaam gelegen boerderijen stroomt. Wij hebben niets anders gezien dan ellende, vreselijke ellende. De meeste mensen die wij spraken huilden, of waren stom geslagen. Zij leken zo afwezig, zo ko mende uii een andere wereld, zo onwerke- Dif is de overheersende indruk die onze verslaggever Jan van Beek heeft opgedaan uii zijn ialloze ontstellende ervaringen van de laatste dagen. lijk dat wij ondanks de schrikwekkende realiteit van hun verhalen haast niet konden geloven, dat er zoveel misère en leed kan bestaan. Ook al zien wij hei de gehele dag. Ook al hebben wij er tot onze hals letterlijk midden in gestaan. Wij be grijpen hei niet, werkelijk niet. Wij zijn moe, niet alleen van de lichamelijke in spanning, maar evenzeer van de geeste lijke uitputting, die hei zien van al deze droefheid een mens aandoet. Wij voelen ons nauwelijks meer uw reporter, wij voe len ons vereenzelvigd met de Zeeuwen, voor ons bestaai slechts water. Onze be langstelling voor de rest van de wereld is mee verdronken. Eisenhower bestaat voor ons niet meer, hei neo-nazisme evenmin. Er is niets anders dan water, vuil vies wa ter en droefheid; een droefheid, zo onein dig en onafzienbaar als de overstroomde gebieden. Hi.i vervolgt: Dinsdagmiddag waren wij dan in SchouwenDuiveland, in Bruinisse en in Oosterland, in dat trieste Oosterland waarom men moet schreien omdat het zo. erg is. Bij het zien daarvan realiseren wij ons eigen lijk pas goed hoe vreselijk deze ramp wel is>. Tot dan toe had voornamelijk ons journalistiek hart gesproken. ..Wij zochten )naar het nieuws. Maar nü is alle niéuws oud, Elk gebied dat wij nu nog bereiken is hetzelfde als al die plaatsen waar wij reeds zijn geweest, Alleen is de toestand er erger, omdat de mensen die daar op zolders, op daken en zelfs in de bomen zitten er al drie dagen lang hebben gezeten zonder drinken, zonder eten en zonder slaap. Zij lcunnen bijna niet meer. En waar wij morgen komen zal het weer erger zijn. De toe stand wordt steeds verschrikkelijker, steeds hopelozer. En het aantal doden zal daardoor met de dag meer stijgen, ondanks de hulp die hand over hand toeneemt. Om het eiland Schouwen te bereiken moesten wij dwars door St. Philipsland gaan, over wegen die grotendeels onder water stonden. Op sommige plaatsen waren de poelen zelfs meer dan een halve meter diep. Het brute geweld van de zware trucks van de commando's trok ons er echter doorheen. De wagens geleken raderboten, die ploegend een weg zochten door de woelige massa. By Anna-.Tacoba lag de veerpont naar Zijpe klaar. De wind was koud en sneed door alles heen. Een paar honderd com mando's sleepten na enkele korte beve len zwijgend hun stormboten op het dek van de pont. Zij zochten beschutting voor de wind achter de railing, waar zij direct in slaap vielen van vermoeienis. In Zijpe droegen zij de boten/weer aan land. De aanlegsteiger was verlaten. Er was geen mens te zien. Nauwelijks een kwartier later lagen de boten in het water en begonnen de kranige soldaten hun tocht in het onbekende. Richting Oosterland, waar 1500 mensen op de daken zaten. Opa Kwaak applaudisseert Tot aan de komst van de com mando's had een tweetal helicop- tères het reddingswerk verzorgd. De pendeldienst, die deze „reuzenlibel- len" onderhielden tussen Oosterland en het kleine weilandje bij het Zijpense spoorwegemplacement, was echter als een druppel op een gloeiende plaat. Per vlucht kon slechts één drenkeling worden op gehaald. Daardoor konden de piloten zich alleen tot de allerergste geval len bepalen. Die bevonden zich op het dak van een meubelwinkel. Opa Jacob Kwaak was een van hen. Met zijn 69 jaren had hij drie dagen in de kou gezeten zonder drinkwater. Voor hij dat dak bereikte was hij al doornat geworden, maar zijn Zon dagse pak was droog gebleven in de koffer. Dat had hij aangetrok ken. Toen hij op het weitje bij Zijpe uit de helicoptère stapte, klapte hij in zijn handen van vreugde. Dat was een vreemd toneel. Een oude man die van waanzinnig geluk stond te applaudisseren alsof hij een grandioze voorstelling in een be roemd theater had gezien. De reali teit, weer op droge grond te staan, bracht hem buiten zichzelf. „Waar is de vrouw?" was zijn eerste vraag. „Mijn zoon komt ook nog en e. zitten nog tien mensen op het dak", was zijn enige mededeling. Van ont roering kon hij niet verder spreken. Zijn vrouw, rheumatisch en ziekelijk, was vijf minuten tevoren aangekomen. Bewoners van een Rijnaak, die werke loos in de Zijpense haven ligt, hadden haar opgenomen. Het leed van de voor bije dagen lag op haar gezicht te lezen. Zij kon niet meer. Ondersteund door twee mannen kon zij het schip berei ken. Daar zakte zij in een stoel neer en was tot niets meer in staat. Zwerm grote muggen Tegen vier uur in. de middag arri veerde een aantal Amerikaanse helicop- tères boven Schouwen. Zij leken op een zwerm heel grote muggen. Eerst kwamen er twee, toen drie, toen vier. Tenslotte waren er zes. Zij scheerden met hun reuzenwieken over het water en begonnen onmiddellijk hun reddings werk. Bezijden de toestellen waren twee reddingsstoelen aangebracht. De piloten landden zonder meer op de daken, zelfs al waren deze spits. Zo werden bijna elke minuut twee mensen in Zijpe afgezet. Daar wachtte een fre gat van de Koninklijke Marine om Naar het K.N.P. verneemt is op de Apostolische Internuntiatuur te 's-Gra venhage een telegram ontvangen van Z. H. de Paus, waarin deze mededeling doet, dat hij een bedrag van f 30.000 heeft overgemaakt bestemd voor liet Nationaal Rampenfonds ter leniging van de nood der slachtoffers in Neder land. Mgr. P. Giobbe zal dit bedrag overmaken aan de bisschop van Haar lem. Z. II. Exc. mgr. J. P. Huibers, wiens bisdom wel by uitstek getroffen is. vrouwen en kinderen naar Rotterdam te brengen. De pont naar St. Philips land voer af en aan om materieel voor de commando's te brengen en evacué's af te halen. De vluchtelingen werden door een pendeldienst naar Roosendaal gebracht. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel slachtoffers in Oosterland en Bruinisse zijn te betreuren. De inwoners weten het niet, want zij hebben geen contact met elkaar. Overste Beets, commandant der commando's, die vannacht bij grote vuren met zijn mannen heeft gebivak keerd op het droge stuk bij Zijpe, wacht op het materieel dat Amerikaanse ge nietroepen uit Duitsland hebben mee gebracht. Daar zijn eindelijk de zo no dige amphibiewagens bij. Driehonderd Amerikanen zijn ingekwartierd bij de commando's in Roosendaal. Ook zijn elfhonderd Fransen, onder commando •.('an kolonel Robert, commandant van het eerste regiment genie, in de mili taire opslagplaatsen in Rucphen inge kwartierd. Extra treinen uit Frankrijk hebben honderden voertuigen, ducks en pontonboten naar Roosendaal gebracht. De ganse avond en de gehele nacht zijn de troepen bezig geweest dit ma terieel af te laden. De Amerikanen heb ben gistermiddag verkenningstochten uitgevoerd in Westelijk Brabant en op St. Philipsland. De Fransen hebben het eiland Tholen voor hun rekening ge nomen. De berichten die van dit eiland komen zijn onrustbarend. In Stavenisse, waarover wij gisteren reeds berichtten, zijn tenminste tweehonderd doden ge teld. De toestand is hier bitter ernstig. Zeshonderd doden in schuur? Het hevigst schijnt de ramp echter rond Oude Tonge op Goeree-Overflak- kee gewoed te hebben. Volgens de be richten die wij van schippers, die deze plaats bezochten, ontvingen, zijn daar in een schuur en in de kerk reeds zes honderd slachtoffers geborgen. De mees te -huizen staan op Instorten. In de avond nog zjjn reddingsbrigades uitge rukt. In Dintelsas arriveerden de eer ste evacué's. Hun ogen stonden hol en zij waren totaal uitgeput. Vandaag zullen pogingen op grote schaal worden aangewend om de bevolking hier te verlossen. Het is mogelijk dat ook de commando's daar bij zullen worden ingezet. Verbindingen zjjn er nauwelijks, maar uit alles blijkt dat de geïsoleerden op Goeree en Over- flakkee het werkelijk niet meer kunnen houden. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom.) NOODGEBIED ZEELAND Schouwen-Duiveland: Nog duizenden mensen geïsoleerd; reddingsacties gaande; helicopters in actie bij Bruinisse en Oosterland; commandotroepen geland. Tholen: Zeer veel slachtoffers in Stavenisse; overlevenden geëvacueerd, evenals uit St. Annaland en Poortvliet. Halve eiland onder water. Elders valt schade Philipsland: Geheel overstroomd. Militairen doorzoeken eiland naar geïsoleerde bewoners; velen reeds in veiligheid gebracht. Onzekerheid over 400 mensen. Zeeuwsch-VIaanderen: Over het algemeen is men de toestand meester. Zuid-Beveland: Eerste berichten over herstel. Noord-Beveland: Colijnsplaat geheel droog; geen slachtoffers. NOODGEBIED ZUID-HOLLANDSE EILANDEN Goeree-Overflakkee: Toestand nog steeds onoverzichtelijk. Nieuwe dijkdoorbraak in Den Bommel; ernstige toestand in Oude Tonge. Gehele eiland moet ont ruimd. Voorne-Putten: Toestand meer stabiel. In enkele polders zakt het water. Tiengemeten: Ontruimd. Van de overige eilanden geen nieuwe berichten. NOODGEBIED NOORD-BRABANT Zevenbergen en Klundert lopen nog gevaar. Toestand overzichtelijker. Wagenberg weer droog. Uitgeput van vermoeienissen is dit kind in slaap gevallen op een hoop kleding. Centrale Rotterdam werkt In de centrale Galileïstraat te Rotter dam is men erin geslaagd weer een ma chine van het electriciteitsbedrïjf in werking te stellen, zij het dan nog niet op volle capaciteit. Met aasdal doden bedraagt Shams 2223. Schoasweira-Bwave- lamd, en daarvan vooral het gebaed tussen Bruinisse ea Oosterland, en Goeree-Overflakkee, en daar vooral Oude Tonge en Oen Bommel, staan sinds Dinsdagmiddag an hef brandpunt van de reddingsactie, die nu volledig op gang is, al mag men aannemen, dat zif vandaag nog in omvang zal toenemen. In Bruinisse zijn commandotroepen aangekomen; zij heb ben er de helicopters volop in actie getroffen. Bij Oude Tonge waren gisteravond de eerste schepen gearriveerd; helaas is daar de zo dringend nodige hulp voor zeer velen te laat gekomen. Op deze eilanden en op St. Philipsland wordt Intensief naar geïsoleerden gezocht. Het schokkendste bericht uit Tholen is, dat Stavenisse minstens 200 doden heeft te betreuren, maar overigens is daar de ernstigste nood achter de rug. Van de overige eilanden komen be richten, die men, gezien de omstandigheden, gunstig zou kunnen noemen, omdat zij spreken van herstel, zo nu ook uit Zuid-Beveland. Bij de reddingsactie zijn nu 2 O GO vaartuigen betrokken en ruim 13© vliegtuigen. leen met het uitwerpen van nood zakelijke hulpmiddelen, maar ook door het opsporen en rechtstreeks redden van geïsoleerden in een om vang, dat men langzamerhand van een „luchtbrug" begint te spreken. Intussen neemt de daadwerkelijke bijstand uit het buitenland steeds grootsere en treffender vormen aan. Deze vloot doorkruist de wateren, om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo worden honderden mensen in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicopters nemen aan dit reddingswerk deel niet al- Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is het aantal doden gestegen tot 1223. TJit de volgende plaatsen zyrt gegevens biniiengeko- Goeree-Overflakkee: 40. Ouddorp 1, Oude Tonge 240, Stellendam 27 Sommelsdijk 1, Nieuwe Tonge 75. Schouwen-Duiveland: 4, Burg 10, Zierikzee 19, Burgsluis 10, Bruinisse 1, Brouwershaven 3. Tholen: Stavenisse 200 Hoeksewaard: 7, 's Gravendeel 55, Numansdorp 55. West-Noord-Brabant: Halsteren 17, Willemstad 12, Moerdijk 13, Dintel- oord 3, Raamsdonkveer 2, Fynaart 46, Nieuw Vossemeer 50 Lage Zwa- luwe 2, Heiningen 25, Theodoruspol- der 11, Steenbergen 13, Wagenberg 1, Heusden en Altena 3, Klundert 13. Zuid-Beveland: ICrabbendijke 4, Hoedekenskerke 1. Kruiningen 11, Ierseke 10, Wolfaartsdijk 9, Rilland 1, Oudelande 2, Kapelle 3, Goese Sas 7. Walcheren: Vlissingen 3, Veere 2. Zeeuwsch Vlaanderen: Nieuwe Neuzenpolder 1, Temeuzen 4, Hon- tenisse 8, Kloosterzande 9, Ossenisse 1, Kruispolder 8. St. Philipsland: 1. Voorne-Putten: Abbcnbroek 1, Hel- Ievoetsluis 5, Zuidland 20. Noord-Beveland: Kortgene 9, Geersdyk 1. Alblasserwaard: Sliedrecht 1, Pa- pendrecht 1, Brandwijk 2. Krimpcnerwaard: Stormpolder 6, Ouderkerk 13. Rotterdam 1. Maassluis 1. IJselmonde 3. Texel 4. Hondsbosse zeewering 1. Eén militair. Een oud moedertje wordt door helpers van het Rode Kruis naar veiliger oorden gebracht Het ernstigste nieuws van Goeree en Overvlakkee was Dinsdagavond laat wel het bericht, dat midden in het dorp Den Bommel (aan de Noordkust, onge veer halverwege Middelharnis en de uiterste Oostpunt van het eiland) in het verlengde van de haven de dyk is doorgebroken. Er is een gat van 35 meter bij een diepte van 5 meter ont staan. Het water stroomt binnen. De burgemeester heeft onmiddellijk om hulp en zwaar materieel verzocht, maar hij heeft ten antwoord gekregen, dat eerst een nader onderzoek moet wor den ingesteld. De toestand op het eiland is nog steeds zeer onoverzichtelijk, omdat er met vele plaatsen geen of slechts sum mier contact mogelijk is. Een onzer verslaggevers, die ter plaatse is ge weest (men zie zijn relaas elders in dit nummer) bericht, dat het hele eiland zal moeten worden ontruimd. De berichten, die binnenkomen, zijn ontstellend. Gisteren is bericht, dat in een schuur 180 doden zyn geborgen. Een onzer verslaggevers heeft op Dui veland horen verluiden, dat er in een schuur bij Oude Tonge (in het Zuiden van Overflakkee) 600 slachtoffers zyn geborgen. De toestand daar schijnt nog steeds zeer critiek te zyn. Vast staat, dat het aantal slachtoffers zeer groot is. Naar de geruchten zeggen is de burge meester onder hen. Reddingsmaterieel is onderweg. Een verslaggever van Reuter meldt vanmorgen uit Nieuwe Tonge, dat daar reeds 80 mensen om het leven zijn ge- I komen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de Reutercor- respondent, dat er in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevinden zich nog 1800 mensen. Tot vanochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphibievoertuig brengt 60 mensen per keer naar Sommelsdijk. Overige plaatsen Ooltgensplaat is gedeeltelijk geëvacu eerd. De ergste nood is daar geleden. Er is behoefte aan typhus- en para- lyphusvaccine voor 300 mensen. In Stad aan 't Haringvliet heeft de be volking besloten te blijven, met uit zondering van een 50-tal, dat er vrij willig de voorkeur aan gaf te evacueren. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 anderen wachten nog op vervoer. In Sommelsdijk wordt de burgemeester vermist. Hij wordt vervangen door ser geant C. van de Put uit Deelen, daar toevallig aanwezig, bijgestaan door een dokter, vijf militairen en 200 studenten. Middelharnis heeft boten ter huisves ting van 1000 Amerikanen aangevraagd en kilometers rijplaten om een verbin ding tot stand te brengen tussen de stad en de haven. De diik is onbegaanbaar. De bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirks- land, dat droog ligt. Door het gebrek aan communicatiemiddelen weet men niet, hoe de toestand in Melissant en Goede rede is. In Ouddorp schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. De bevol king was op de hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. Melissant Een Haagse dame, die er in geslaagd is, na in Herkingen (op de Zuidkust van Overflakkee) de begrafenis van een familielid te hebben bijgewoond, naar Den Haag terug te komen, heeft verteld dat Melissant Maandag niet overstroomd was. wel het omliggende land. De sla perdijken hielden het water toen nog enigszins tegen. Levensmiddelen waren nog beschikbaar, behalve aardappelen. De bakkers konden niet werken, er was alleen petroleumverlichting en radiover binding had men niet. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind, aan vankelijk Noord-Westelijk, later rui mend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.14-17.35. Maan:9.48.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1