Regeringsmaatregelen voor de getroffenen WATERSCHADE C. CHEVALIER Belastingfaciliteiten voor slacht offers en hun helpers t SCHADE NIET TE OVERZIEN Nooduitkeringen reeds begonnen 34304 Schouwen en Duiveland verloor alle vee REGELING GELDELIJKE HULPVERLENING Geen export meer van aardappelen Het Feijenoord-Stadion borg veel menselijk leed DE MAASBODE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 No od uitkeri ngen In de vergadering der Tweede Kamer zijn gisteren gevoelvolle woorden gewijd aan de ramp, die over ons land is gekomen. De tribunes waren dicht bezet. Zeventien leden van het kabinet waren aanwezig. Zodra de voorzitter de vergadering had geopend rezen allen van hun zetel. Nadat de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst een rede had uitgesproken, sprak de minis ter-president. Voor 50.000 mensen Over de omvang van de ramp, zo zeide Z. Ëxc., is nog steeds geen volledig overzicht te verkrijgen. Maar in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met' zekerheid vastgesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrijgen, opdat familieleden kunnen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele yolk hen, die het leven lieten en getuigt van haar deelneming met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. gnr gaf een summier overzicht van I ningen, gebouwen, fabrieken, installaties - - I enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat. vast. Eveneens slaat vast, dat hier door aan het na de oorlog in zo belangrij ke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons natio naal herstel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als rechtstreeks slachtoffer van deze ramp zijn te beschouwen. Hoevelen van hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt ge daan om hun lot te verzachten. Hulpverlening Dit brengt mij op het punt van de hulpverlening. Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Neder landse volk in al zijn geledingen bereid de handen in een te slaan en de getroffen landgenoten krachtdadig bij te Staan. De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof ver heven. Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt allerwegen ter beschikking gesteld, giften in geld en goederen stromen bin nen. Uit Suriname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële materiële hulp ontvangen. De regering Stelt deze blijken van medeleven óp hoge prijs. Zij heeft deze "voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulp verlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien- Zo zijn en worden naast Nederlandse militairen van zee-, land en luchtmacht, Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materi eel, zoals vaartuigen, vliegtuigen, helicop ters en grote hoeveelheden kleiner ma terieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de omstan digheden zulks nog niet toebeten. Mochten deze zich wijzigen, zo zijn maatregelen genomen om alsdan dank baar van deze aanbiedingen gebruik te maken. de ramp en vervolgde dan: De enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waar voor wij thans zijn geplaatst, eisen een technisch apparaat, dat slechts door sa menbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen wor den verkregen. Zeer nauwe samenwer king van waterschappen, provinciale waterstaatsdiensten en de rijkswater staat is geboden. Nader overleg hier over wordt gepleegd, doch in feite wordt reeds geheel overeenkomstig deze ge dachte met vrucht gewerkt. Waar en zodra dit mogelijk is zijn de herstel werken reeds in uitvoering genomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid waren. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou ge lukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de omvang waarin de veestapel heeft geleden. Tallo ze boerderijen staan geheel of gedeeltelijk onder water, doch ook ten aanzien hiervan zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk ge tij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook alweer is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan wo- Ad verten tie) Ten gevolge van het feit, dat op de fabrleksvloer van onze drukkerij tijdens de overstroming van de Lin ker Maasoever 80 em. water stond, is onze drukkerij tijdelijk buiten be? drijf gesteld. het volgende 1. Door do directie van N.V. van de Rtiee's Drukkerij z(jn ons spon taan 5 machines ter beschikking gesteld, teneinde ons In staat te stellen spoedeisende orders door ons eigen personeel uit te voeren. 2. Dank zij enerzijds het snelle op- ruiniingswerk door onze bedrijfs leiding en personeel, anderzijds de doeltreffende medewerking van de N.V. Rotterdumsche Elee- triciteits Bftf. v.b. H. Croon 0«l„ die de. electromotoren en insistI- iatie weer bedrijfsklaar maakt, zal de productie Donderdag. 5 Februari a.s., weer hervat kun nen worden. 3. Zolang ons bedrijf telefonisch niet is te bereiken onder no. 7770(1 zal een telefoonpost worden on derhouden met pendeldienst naar onze drukkerij onder nummer Wij hopen dat onze klanten van deze tijdelijke stagnatie zo.rnin mogelijk ongerief zullen ondervinden. BOEK-, STAAL-, STEEN- EN OFFSETDRUKKERIJ PIERSTRAAT 24 - R'DAM-Z. onderdak Onmiddellijk na de ramp Is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatiecommissaris sen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Tc vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50,000 personen van elders moesten wor den ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud wor den gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Goede en vlotte samenwerking tugsen de overheidsdiensten, die bij de hulpver lening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van de coördinatiecommissie watersnood" 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de over stromingen heeft het Nederlandse Rode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen, zoals kleding en dekking, op zich genomen, Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nood- uitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten en voor tegemoetko ming in de schade aan woningen en huis raad. Het Nationaal Rampenfonds, ir welks bestuur vertegenwoordigers van de Departementen van Binnenlandse Zaken en van maatschappelijk werk zijn opge nomen, heeft zich belast met de inzame ling van de geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard, die Woensdag weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van Jhr Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp. Belas ting faciliteiten Gelet op de zeer bijzondere omstandig heden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende bélastiiigfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vennoot schapsbelasting giften in geld aan het Na tionaal Rampenfonds tót elk bedrag, mits j schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke [beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon wor den afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodaffaire Nederlandse Rode ICruis en eventuele an dere daartoe aangewezen instanties den geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabri kanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voort is terstond aan de ontvangers op gedragen, verzoeken om uitstel van belas ting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. samenwerking met het Nationaal Rampencomité zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be. trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel var de schade de volle aandacht moeten heb ben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lagere publiekrechtelijke licha men voor het herstel van dijken, waterke ringen, wegen e.d. te dragen zouden krij gen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organen werk zaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de jeest van de wet op de materiële oor- ogsschaden. Ook particuliere hulp nodig Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedra gen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van dè schatkist" zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over volle diger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zij d5 Staten- Generaal nader inlichten, ook wat be treft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat ik heb gegeven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Dr Drees herinnerde tenslotte aan de Meidagen van 1940. Het is weer een harde strijd, Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid: het is geen strijd onder men sen, maar een strijd tegen de natuur elementen. De eendrachtige wil tot afweer, hulp en opbouw moge vruchtbaar werken, aldus besloot dr Drees. Achter de regeringstafel was een kaart opgesteld, waarop dè npodgebieden Zuid-Westen des lands waren aangegeven. Goeree en Overflakkee 9000, West-Brabant 5000 stuks Naar wy van officiële zijde vernemen,' is de evacuatie van het vee uit de getrof- fen gebieden la Zuid-Holland zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Góeree-Overflakkee 90 pet verdronken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zyn ge gaan. In het overige deelte van Zuid- Holland zyn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Alblasserwaard moes ten door verdere stijging van het water, dc gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel in dit ge bied is nog aan de gang, In Drimmele.n hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zy zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omge komen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier Directe uitkeringen voor levensonderhoud Met het Nationaal Rampenfonds, dat de' particuliere financiële hulpverlening coör dineert en met welk fonds de regering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitke ringen voor levensonderhoud aan slacht offers van de ramp, welke ons land op 1 Fëbruari 1953 heeft getroffen. Als uitvoei- sel van dit overleg heeft de minister van Maatschappelijk Werk alle burgemeesters en wethouders gemachtigd evengenoemde slachtoffers, voor zover deze niet of onvol doende in slaat zijn om in hun eigen le vensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te ben nen, overeenkomstig de regeling hulpver lening oorlogsslachtoffers (1949—1945). De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen desge wenst hierbij van voorlichting dienen. Deze geldelijke hulpveijeningsregeling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen bipnen korte tijd zodra het Inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B, en W. worden toegezonden. orden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer ii bruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog voldoende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land worden voorraden vee voeder aangeboden. Mgr Baeten doet beroep op katholieken Op verzoek van Z. H. Exc. mgr Jos Bae ten, bisschop van Breda, doet het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum een be roep op alle katholieke personen, organi saties cn instellingen om zoveel in htm vermogen is, hulp te verlenen aan de slachtoffers van de ramp, die ons volk heeft getroffen en ook heel hun activiteit in te zetten voor hulpacties, die uitgaan van het Nationale Rampenfonds en van gemeentelijke instanties. Een zo groot mo gelijke samenwerking in de leniging va» de nationale ramp is christenplicht, zo zegt de oproep. Het verdronken land is een der voor name voorraadschuren voor onze aard- appelmarkt. Daar men nog niet het min ste Lierip heeft in hoeverre de daar lig gende partijen zijn behouden geble ven hebben de bevoegde instanties ten einde de voorziening van liet Neder landse volk met aardappelen zo goed mo gelijk te verzekeren in afwachting van een nader overzicht van de aard appelpositie, alle uitvoermachtigïngen 'oor aardappelen ingetrokken. Daarnaast overweegt het bedrijfschap voor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan, maximum verkoopprijzen voor de verkoop van aardappelen in te stellen. Het ministerie van Landbouw heeft reeds gisteren maximumprijzen afgekon digd. Naar de directeur van het directoraat Voedselvoorziening, ir 3. Franke, heeft medegedeeld, zijn in de door de waters nood getroffen gebieden veel kleiaardap- pelen verloren gegaan. De export is stop gezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waartoe ons land con tractueel is verplicht. Er is intussen voorshands geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zyn, al zal gedeel telijk moeten worden overgeschakeld op zaydaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit gebied overge bracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Tot het afkondigen van maximum-prij zen is in de eerste plaats overgegaan om ongewenste speculaties die op sommige plaatsen reeds zijn gesignaleerd tegen te gaan. Correctie trekkingslijst 518e Staatsloterij Een prijs van 2i no 1293 maar op no EXAMENS LEIOEN, Doei. Ned. recht: M. Korten, bout v. d. Stuijs, Almelo; J. Koelenian er S. Martens en mej, A. Brouwer, 's-Graven- hage; vrij doet. Ned. recht: M. v. d- Stoel, 's-Gravenhage. NIJMEGEN Doet. politieke en sociale wetenschappen: W. Peters, Venlo. Cand. po litieke en sociale wetenschappen: Ch, Mar tens, Linden en J. Rosendaail, Milüngen Ca-nd- geschiedenis: F. Verhagen, Maastricht, DEN HAAG NIJMEGEN KRIJGT BUIZEN- FABRIEK De Nijmeegse genteenleraad heeft be sloten een geldlening van een millioen aan te gaan bij de Postchèque- en Giro dienst tegen drie en een kwart procent. Het gemeentebestuur heeft een overeen komst getroffen met-de N-V. Rhenania te Sassenheim, die in het industriegebied langs het Maas-Waalkanaal de beschik king zal krijgen over 13.000 vierkante meter grond voar-qfen bitizenfabriek. De burgemeester deelde mee, dat van het ijjméentebegtyur een voorstel zal uit gaan tot verlening van subsidie aan het Oost-Nederlands theater. Weerrapporten van liet K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur: V: Stad Wind p. Temp. van MeeiSv in rt.a. gesteldheid meter/sec ochtend 7 u. licht bewolkt N.O. 2 4 0 Stockholm sneeuw z. 't 4 1- Kopenhagen sneeuw Z.W. -A 0 zwaar bewolkt Windstil Amsterdam zwaar bewolkt Z.W. 0 Brussel geheel bewolkt N.N.W. li jL 0 Parijs geheel bewolkt N. 2 1 onbewolkt onbewolkt N.N.W. 4 2 0 Warschau nevel N.N.W. 2 Berlijn Frankfurt - nevel N.N.W. 1 1 2 t Wenen sneeuw N.W. b 3 J Elise Cserfalvi bij het M.S.O. (Van onze Limburgse redacteur) Ter vrome herdenking van de over leden slachtoffers van de nationale ramp die ons land Zondag heeft getroffen, liet André Rjeu Maandagavond op het concert dat in de Staarzaal te Maastricht door het M. S. O. gegeven werd, Beethoven's ouverture „Die Geschöpfe des Prome theus" achterwege en liet daarvoor in de plaats de strijkers de aria uit de Suite in d-dur van J. S- Baoh spelen. Na afloop verhieven alle aanwezigen zich van hun stoelen en verwijlden ge durende twee minuten van doodse stilte bij de honderden die zo'n vreselijke dood heibben gevonden. Soliste was de Hongaarse violiste Elise Cserfalvi, die reeds drie jaar geleden op een milde zomeravond te Maas tricht is opgetreden. Bij die ^tagenheid reeds gaf haar vertolking va|^pt Ade laide-concert van Mozart ons^Te over tuiging van haar grote begaafdheid. Inmiddels is zij nauwelijks 24 jaar oud. een Europese beroemdheid ge worden, niet het minst door haar ver rassende prestaties die tijdens het ver leden jaar te Brussel gehouden Koningln- Elisabeth-concours de aandacht trokken. Amper een week feleden heeft Ruc- ciero Ricci op hetzelfde podium het vioolconcert van Beethoven gespeeld. De omstandigheden leidden er toe dat ook Elise Cserfalvi dit meesterwerk voor droeg dat slechts door meesterviolisten op waardige wijze vertölkt kan worden- Tot deze klasse behoren zowel Ricci als Cserfalvi. Beiden droegen het concert voor in een grootse en 'imponerende stijl. De Amerikaan met een strak getrokken lijn en met een rationele inslag; de Hon gaarse met een emotionele ontroering die voller en dieper werd naarmate het con tact tusgen soliste en publiek intenser werd. Er viel een harmonische samenwerking te bewonderen met het. orkest dat na de pauze werken van Lalo Rimsky Korsa- kov, Moszkovski en Ravel speelde. Nier eerst dit of dat proberen, maaf direct het beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken. Lcr er i-clitcr op, dat alleen Aspirin is voorzien van de oranje band cn van bet Bsyerkruis, het sym bool van vcttrouwen. Schoenfabriek te Dongen in brand Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond Dinsdagavond omstreeks half twaalf brand in de schoenfabriek van de fivmr Gebr. Leyten aan de Hoge Ham te Don gen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite <ta belendende gebouwen, waaronder hotel „Musis Sacrum", behouden. Van de fa briek werd weinig behouden. De schade wordt 'geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Grootste smokkelaffaire na de oorlog Koffiesmokkelaars voor de rechtbank De Zutphensc rechtbank heeft gisteren de vermoedelijk grootste smokkelzaak no de oorlog behandeld. Het betrof een voor raad koffie van 32.000 kilo en 250 dames mantels, die uit Nederland clandestien waren uitgevoerd en 47.000 shawls, die uit Duitsland in ons land waren binnenge smokkeld. Toen In Duitsland koffie in beslag werd genomen, afkomstig van de koffiebrandcr H. uit Hengelo (O.) endiens vertegen woordiger T., en deze heren van de inbe slagneming hoorden, trokken zij brutaal de grens over om poolshoogte te nemen. Zy werden daar gearresteerd en zullen zich voor de rechtbank tc Munster te ver antwoorden hebben. De Duitse douane heeft de Nederlandse recherche na de arrestatie een tip gege ven. Men ontdekte toen by de kofficbran- der een administratief tekort van 32.000 kg koffie. Daarop werd naar de smokke laars gezocht, die gevonden werden in Eibergen, Winterswijk, Enschede en zelfs in Staphorst, Zy allen, vyftien in totaal, hadden zich gisteren voor de Zutphcnse rechtbank te verantwoorden. De hoofdverdachte was zekere H. uit Enschede. Bij hem heeft men in beslag genomen twee auto's met een waarde van 15.000. Hij zou de koffie, mantels andere waren, onder de motorkap verborgen, over de grens hebben ge smokkeld en bovendien langs verschil lende wegen naar Duitsland deze smok kelarij hebben bedreven- H ontkende alles, Hij goochelde met tmen van mensen van wie hij goederen had gekocht en ook weer verkocht, maar smokkelen was hem vreemd. De eis tegen hem luidde een jaar en drie maanden gevangenisstraf plus 10.000 boete, subs. 6 maanden hechte nis met verbeurdverklaring van de twee in beslag genomen auto's. My De Bruin achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank wees dit af- Tegen de andere 14 verdachten werden gevangenisstraffen geëist, die varieerden van 10 maanden tot een week. Eén hun ner H, L. te Enschede hoorde bovendien Verbeurdverklaring van zijn auto met een waarde van 3000 tegen zich eisen. Een paar verdachten zullen geldboeten moeten betalen. Uitspraak over veertien dagen'. Evacué's ontroerd door de hulpverlening (Van onze verslaggever) Het Feijenoord-stadion, waar zo vele juichkreten bij sportevenementen geklon ken hebben, borg de laatste dagen en voor al de afgelopen nacht heel veel menselijk leed. Zondagmorgen om half vijf waren daar reeds de eerste vluchtelingen uit Ridder kerk en Slikkerveer gekomen, die niet gewacht hadden tot hun het water tot de lippen was gekomen, maar uit angst voor l\et aansluipende water reeds een heem komen hadden gezocht. Een 150-tal men sen, onder wie kinderen, die in het Feije noord-stadion door de gemeentelijke dienst MGR F, HENDRIKX NAAR WESTBRABANT De vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, mgr F. Hendrikx js gisteren in opdracht van mgr W. Mut- saerts, naar de getroffen gebieden van Westbrabant vertrokken. De bisschop zelf is ziele en is daardoor niet in slaat zelf tg gaan. Do voorzit ter en secretaris van het Katholiek Huisvestingscomité zijn eveneens naar de getroffen gebieden vertrokken ORATIO 1MPERATA IJ. Exc; mgr dr J. H. G, Lemmens. bis schop van Roermond, heeft in verband met de noodtoestand, welke door de wa tersnood in bepaalde gebieden ontstaan is, voorgeschreven, dat in zijn diocees onder de H,H. Missen als oratio imperata tam- quam pro re gravï gebeden zal worden het gebed „Ne despicias omnipotens Deus" dat als no. 13 in het Missaal staat aan gegeven. Rotterdam helpt Meer collectanten dan bussen Reeds thans kau met zekerheid worden voorspeld, dat de straatcollecte, die van daag door het Comité Vluchtelingenhulp in Rotterdam is georganiseerd, een bedrag zal opbrengen, dat nog nimmer te voren is bereikt. Op de hulpvaardigheid, die alom wordt betoond door degenen, die hun persoon hun tyd beschikbaar stellen om de getrof fenen bij te staan, zal de offervaardigheid volgen, die zich zal uitdrukken in gelde lijke steun. Alle oude en nieuwe collectebussen, tussen de 3500 en 40(10—, waarover de Soci ale Raad in Rotterdam beschikt, zyn uit gereikt aan de collectanten, die zich in zo groten getale kwamen melden, dat vele honderden teleurgesteld weer naar huis moesten worden gezonde». De bewoners van .Rotterdam, nog vol dankbaarheid, dat hun het ergste bleef be spaard, geven met gulle hand en er zullen vanavond, als de laatste bus is ingeleverd, maar heel weinigen zijn, die niet naar ver mogen hebben geofferd. Ook van elders wordt hulp aangeboden, ook van de zijde' der consulaten van Frankrijk en de Verenigde Staten. De Franse consul organiseert een collecte on der de leden van de Franse kolonie en de Amerikaanse consul heeft auto's aangebo den. In het St Elisabethparochle is de Bis schoppelijke Hulpactie weer werkzaam voor het onderbrengen van vluchtelingen uit de noodgebieden. Het magazijn voor de goederen bevindt zich aan de Korenaar straat 31. De organisatie van de ophaal dienst is gevestigd ten name van Jac P. van Dij, Heemraadsingel 234, (lel. 37620). Evacuatie-adressen on inlichtingen secre tariaat R.K. Pastorie Mathonesseylaan 305, (tel. 34232). De opbrengst vap de Jaarlijkse bazar, die op 7 Februari a.s, tn het gebouw van de academie van beeldenden kunsten aan de G, J. de Jonghweg wordt gehouden en waarop anders door dc leerlingen gemaakt werk wordt verkocht ten bate van het ex cursiefonds „Steun voor financieel minder draagkrachtige leerlingen", zal ditmaal ten goede komen aan het Nationaal Rampen fonds. ,De Rotterdamse Politie Toneelclub „On dersteuning" geeft morgenavond een uit voering jn Palace, waarvan de opbrengst bestemd ia voor het Nationaal Rampen fonds. Sociale Zaken werden opgevangen en door het Haagse Rode Kruis, dat daar Onmiddellijk een post inrichtte. Een grote stroom evacué's kwam uit 's-Gravendeel en Spijkenisse, die met red dingboten van de marine uit hun huizen waren gehaald, waarvan de meeste zonder eten en vaak in nachtkleding, waarover een jas of mantel was geslagen, van de vroege Zondagmorgen af op de zolderver dieping van hun huis in klemmende angst vertoefd hadden. Onbeschrijfelijk zijn de taferelen, die geredden ons vertelden ep zelf het geluk hadden met heel hun gezin bij elkaar te zijn, over ongelukken, die zich bij buren afspeelden. Een vrouw uit 's-Gravendeel wist zeker van vijf gezinnen, dat zij kin deren misten. Zij had gezien, dat uit de eerste verdieping van een huis iemand een kind in de armen van een man op de boot, wilde werpen. De man miste en het kind werd met de stroom meegevoerd. Als men zo iets hoort, zwijgt men en denkt aan zijn eigen kinderen, die men veilig thuis of op school weet. De laatste vluchteling kwam om 3 uur gisternacht het Feijenoord-stadion bin nen, waar het geregeld een af- en aan raden van autobussen en vrachtauto's was. Voorlopig werden de vluchtelingen op veldbedden te rusten gelegd, nadat zij eerst va» brood, koffie en soep voorzien waren. Velen moesten van top tot teen opnieuw aangekleed worden, omdat wat zjj aan hadden, geheel met modder en watep doordrenkt was. Talrijke kinderen liepen op blote voeten. Bergen kleding stukken waren door particulieren byeen gebracht, zodat men iets passends kon uitzoeken, Een man uit Striiensas, die omringd was door zijn vrouw en drie kinderen, twee dappere jongens van 11 en 10 jaar en een meisje van 8 jaar, toonde ons zijn modderlaarzen, die hij van Zondagmorgen reeds droeg. „We zijn zo gelukkig, dat we bij een nicht van mijn vrouw m Rotterdam in huis kunnen trékken. Van mijn huis zal wel niet veel overblijven, maar dat deert me niet:", zei de man, opgelucht dat hij en zijn dier baren er tenminste het leven afgebracht hadden. Er waren particuliere adressen te over, waar de evacué's onderdak konden krijgen, zodat uitgezonderd enkelen, die door hun toestand volkomen apathisch waren geworden, vanmorgen om 7 uur alle in Rotterdamse woningen onder gebracht waren. Treffend was de aan geboden hulp, zowel wat het vervoer als de huisvesting betreft en een boeren vrouw met witte klompen aan, die zij waarschijnlijk Zaterdag voor de Zondag geschuurd had, zei ons letterlijk: „het is ontroerend, zoals je hier geholpen wordt, daar neem ik mijn petje voor af". Aan de zware materiële verliezen, die zij geleden had, dacht zij niet. Een man kwam op het groepje men sen af, bij wie wij stonden, „Heb je mijn broer Leen gezien?" „Neen, maar toen wij in het water ston den, zag ik nog wel, dat: een koppeltje mensen weggehaald werd. Misschien was Leen er hij", was het troostende, maar weinig positieve antwoord. Sociale Zaken zorgde voor bedden en organiseerde ook de voedselvoorziening. Om brood te hebben werden bakkers op gebeld. die onmiddellijk bereid waren en toen er op 'n gegeven ogenblik gebrek aan boter was, kwam een particulier uit IJsselmondp met een kistje boter aan dragen. Ook administratief was de regeling voortreffelijk en alle evacué's konden onmiddellijk geregistreerd worden. Een klein gedeelte is nog naar de Ahoy-hallen overgebracht, waar vandaag de eva cuatie gecentraliseerd is en om twaalf ,uur vanmiddag kon de zaak in het. Feijenoord-stadion reeds geliquideerd worden. De administrateur van het stadion ver klaarde ons, versteld gestaan te hebben van de hulpvaardigheid, die pat'ticullei ren betoond hadden. AMSTERDAM Protest tegen weder opbouwplan Onlangs heeft liet wederopbouwplan Nieuwmarkt in al zijn bijzonderheden lei- bezichtiging gelegen in de Zuiderkerk. Tegen de plannen die dit stadsdeel tol een moderne wijk moeten maken, hebben ver schillende oudheidkundige genootschap pen, t.w. het genootschap „Amsleloda- mum", de bond „Heemschut", de vereni ging „Hendrick de Keyser" en het „Ko ninklijk Oudheidkundig Genootschap" in een adres aan de gemeenteraad protest aangetekend. Zij hebben bezwaar tegen de aangekondigde afbraak, die noodzakelijk werd geacht om de grote verkeersweg, welke zou moeten lopen tussen de.Lastage- weg en de Jodenbreestraat. Derhalve zal men in een der mooiste stadsdelen moeten breken, waardoor oa. de Snoek,jesgracht moet worden verlegd en de Koningstraat, de Keizerstraat en de Dijkstraat geheel moeten worden opge ruimd. Ook is men ertegen, dat de ge meente door deze verbouwingsplannen de vestiging van industrieën in de binnen stad stimuleert. De gemeente heeft voorts pok nog het plan om een rij huizen, ten Zuid-Oosten de "Waag af ie breken. De adressanten protesteren tegen deze vér gaande afbraak en vragen de raad toch wat meer oog te hebben voor het schoon van de oude binnenstad. In de raadszitting van vandaag wordt over dit wederopbouwplan beslist. Geen colleges Deze week zullen aan de Vrije en Gam. Universiteiten geen colleges en practica gegeven worden, teneinde de studenten in de gelegenheid te stellen mede te werken aan hulpverleningsacties. Haven heer In de maand Januari zijn in de haven van Amsterdam, aangekomen 369 zeesche pen, totaal 2.352.805 m3 bruto (473,889 p.r.t.) In dezelfde periode vertrokken uit de Amsterdamse haven 401 zeeschepen, totaal 2.536.424 m3 bruto (507.285 n.r.L). DEN HAAG Kunstenaars helpen De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring". „Verve" en „Putehri Studio" hébben het initiatief genomen om op korte termijn een tentoonstelling te organiseren in de zalen van Pulchri Studio. Iedere kunstenaar zendt minstens één werk in,- dal hij voor dit doel wenst af te staan. De werken moeten voor een lage pi'jjs worden verkocht. Eventueel niet verkochte werken zullen met voorkennis van het ministerie van Justitie worden verloot. De opbrengst zal geheel worden afgedragen aan het Nationaal Rampen fonds. De tentoonstelling wordt gehouden van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Februari, In het kader van particuliere hulpverlening is gisteren de 123-tons beurt- vaarder „Koophandel I" van de N.V. Goederendienst Koophandel, van Rotterdam naar Zicrikzee vertrokken, beladen met brood, knas. kindervoedsel, gasolle en benzine, allemaal goederen, spontaan door verschillende bedrijven bijeengebracht om de nood in Zicrikzee te helpen verlichten. Een. verslaggever en een fotograaf van „De Maasbode" maken de reis "un ervaringen publiceren wij elders. HAARLEM Sigarenwinkeliers sturen adres Ruitp 35 winkeliers in tabaksartikelen hebben een adres aan B. en W. gezonden betreffende de sluiting van sigarenwinkels op Dinsdagmiddag. In tegenstelling tot de verwachting van de bondsbesturen, is de omzet door de verplichte sluiting gedaald- De betrokken winkeliers voelen zich in hun beslaan bedreigd door de thans ont stane toestand, waarin hun verboden Is op Dinsdagmiddag te verkopen, terwijl het publiek volop terecht kan in café's, restau rants, stationsgebouwen enz, Nieuwe, kerk in Bloemendcud Dinsdagmorgen is op het terrein van de Bigpinck-stichting te Bloemend.aal de eerste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe parochiekerk (met pastorie) der H. Drieëenheid. naar ontwerp van de architect H. C. van der Leur"uil Nijmegen De liturgische plechtigheden werden ver richt door pastoor L. Beune uil Bloemen- daal. Het gehele werk zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1954 gereed zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2