Water zakt overal in Engeland Ruim50.000 evacué's België pakt met kracht het herstel aan HULP van hier en elders Aardappelprijs 18 cent per kg Dodencijfer lager dan eerst werd aangenomen Amsterdamse Nieuwe kerk ligt dank zij gevers van alle gezindten propvol met goederen Medische gevolgen tot nu toe niet ernstig Massale inenting, benevens afslachting, van het vee In Oosten van land sneeuwstormen Franse genie WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HET PAKOOI. Voor aardappelen gelden met ingang van heden maximumverkooppryzen voor verkoop door telers, lantïhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maxi mumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbrui kers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor kleï-aardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mumverkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een dui delijke aanduiding, betreffende de ver koopprijs en de soort der. aardappelen naar de onderscheiding zand- en klei- aardappelen. De marge voor de klein handel is drie cent. voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kg. In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aard appelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zjjn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzen dingsdocumenten vóór 1 Februari '53 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Geen feestelijke Leidse diesviering In verband met de noodtoestand zal de herdenking van de dies (verjaar dag) der Leidse universiteit beperkt blijven tot het uitspreken van een rede door de rector magnificus op 9 Februari. Het. programma voor de oud-studenten op 6, 7 en 8 Februari vervalt. (Van onze Haajgse redactie) „Wy hebben reden, aan te nemen dat het aantal te evacueren personen uit de noodgebieden niet groter zal zyn dan 50.000", zo vertelde ons vanmorgen de voorzitter van de centrale evacuatie- commissie, die zetelt in het departement van Binnenlandse Zaken. „Tï moet er echter rekening mee houden dat wy nog steeds met grote vraagtekens werken, omdat nog altyd niet de omvang van het aantal daklozen nauwkeurig bekend is." Als plaatsen waar de geëvacueerden in hoofdzaak zullen worden onderge bracht, noemde men de provincies in het Westen van het land. nl. Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. Voor zover huisvesting te vin den is zal men trachten, de mensen zo veel mogelijk in de omgeving van hun vroegere woonplaats te houden. In verband met de grote stroom mensen, die wordt verwacht van -de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, waar in de buurt geen onderdak meer is te vinden zul len velen worden gedirigeerd naar de twee grote verzamelcentra Rotterdam en Utrecht. Daar is voldoende ruimte om de eer ste nood te lenigen en een voorlopig on derdak te verzorgen. Van deze plaatsen uit zullen de evacué's vervolgens gede centraliseerd worden over de aangewe zen provincies. Gisteravond zyn in Utrecht de eerste evacué's aangekomen. Met zeven auto bussen werden 80 vluchtelingen aange voerd. Vandaag zouden zij naar him ver zorgers worden gebracht. (Van onze correspondent) LONDEN, Woensdag. In Engeland is de eerste catastrofale phase van on middellijke evacuatie van de meest getroffen gebieden thans beëindigd en krygt het' reddingswerk nu meer het karakter van organisatie der huisvesting en voed selvoorziening voor de daklozen. Het water zakt overal en de noodreparaties aan de djjken en zeeweringen maken goede vorderingen. Van de getroffen gebieden worden thans systematisch luchtfoto's gemaakt en ministers gaan en komen om zich persoonlyk op de hoogte te stellen van wat geschiedt. Aan vrijwilligers is geen gebrek. Sir David Maxwell Fyfe, die met de coördinatie van alle overheidsmaatrege len belast is, deelde gisteren in het Lagerhuis mede, öeut het officiële doden cijfer 220 bedroeg. (Dit is aanzienlijk lager dan vele van de eerste schattingen en berichten. Speciaal op het ongeluk kige eiland Canvey schijnen de Verliezen geringer te zullen zijn dan eerst ver wacht werd; men spreekt thans niet van 130, maar van 30 tot 40 doden. Het totaal-cijfer was gisteravond inmiddels tot 260 gestegen). Dertigduizend mensen zijn geëva cueerd van wie er 6000 in tijdelijke ver zamelcentra zijn ondergebracht, ver telde de minister. Er was in het Huis gisteren even een onaangename söherpe woordenwisseling over de vraag of het ministerie van Huisvesting aan plaatselijke autoriteiten verboden had leegstaande huizen te vorderen. Sir Davis beloofde dat zijn commissie dit terstond zou onderzoeken. De onvermijdelijke politiek stak na tuurlijk ook weer haar kop op. toen Morrison er op wees dat er nog altijd een uit Juni daterende circulaire van het ministerie van Huisvesting bestond, waarbij aan de plaatselijke autoriteiten in verband .met het tekort aan staal werd opgedragen de grootst mogelijke zuinigheid niet reparaties aan zeewe ringen en waterwerken te betrachten. Werd dit stuk thans ingetrokken? Bevan probeerde aan deze administra tieve kwestie expres scherpe kanten te geven. De conservatieven, zo zeide hij, hadden nooit in het groot iets voor de kustverdediging gedaan; Labour was daar het eerst mee geweest en nu u den de maatregelen van Labour- door de Tories gesaboteerd. Men kan niet zeg gen. dat Bevan bij deze aanval velen van zijn eigen partij achter zich had. Max well Fyfe zeide dat Bevan. als hij na dacht. het toch wel met hem eens moest z|jn dat het niet aanging om de tragi sche natuurramp als een stok te gebrui ken om ziin politieke tegenstanders te slaan. Maar de partijman ging door en KRO, NCRV en VARA WERKEN SAMEN (Van onze radioredacteur) Onder de huidige omstandigheden hebben K.R.O., N.C-R.V. en V.A.R.A. be sloten hun reportages van de getroffen gebieden te coördineren. Ook de A.V.R.O. is tot dit eensgezind optreden uitgeno digd, maar heeft gemeend bij monde van zijn voorzitter, de heer De Clercq, hier voor te moeten bedanken. Vandaag startten N.C.R.V. en V.A.R.A. een gemeenschappelijk pro gramma, dat over beide zenders de ludht inging en waarin aan noodberichten voorrang werd gegeven. In dit, door de gemeenschappelijke nood gedreven, pro gramma kwamen dadel ijle na de eerste nieuwsuitzendingen verslaggevers aai het woord met reportages over de hulp activiteit in Rotterdam en Den Haag. Ook vanavond misschien TV Indien de filmreporters hun actuele opnamen tijdig gereed hebben, zal de Nederlandse Televisie Stichting ook he denavond een extra-uitzending inlassen. De televisiezender geeft daarover tus sen 8.008.15 definitief bericht. Inzameling veevoeder in Noord-Holland De gezamenlyke landbouworganisaties in Noord-Holland zyn een actie begon nen voor het inzamelen van veevoeder voor de dieren, die uit het rampgebied konden wórden geëvacueerd. Deze organisaties hebben thans de akkerbouwers en veehouders in Noord- Holland een schrijven gezonden, waarin verzocht wordt minstens 50 kg hooi per ha (200 kg stro. of 250 kg bieten of 200 kg aardappelen) ter be schikking te stellen. Dit voeder moet worden opgegeven bij de plaatselijke bureauhouders. Kerkelijke beroepen Ned. Herv. Ber, te Rijssen, H. G Abma, Rotterdam-Delfshaven. Aangen naar Oosterhaule H. Nijeboer, Holten. Bed. voor Utrecht H. W. Waardenburg, Rotterdam Gcrcf. Kerken. Ber. te Glessen-R(jsw(1k Z. C. Versluys, cand., Geldermalsen. Te Winschoten M. J. Mulder, Sprang, Te Malckun, B. P. Suurmond, Oppenhulzen. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Ber. te Goes, W, H. Noordman, cand., Kampen. Aangen. naar Musselkanaal. M. van Doo- ren, cand., Kampen, Clir. Geref. Ber. 'te Amsterdam, A. W. Drechsler, cand., Amsterdam, i vroeg of het niet een feit was. dat de conservatieven in 1946 en '47 (de stren ge winter toen Labour aan het bewind was en de kolen- en eleotriciteitsvoor- ziening spaak liep), daaruit alle munt had geslagen. Het was een onverkwik kelijke vertoning! Zuiderzeewerken: geen ernstige sphade (Van onze correspondent) KAMPEN, Woensdag - De Zuider zeewerken hebben van het noodweer in het afgelopen weekend zeer weinig schade ondervonden. Dit constateerde de directeur der Werken, ir M. Klasema te Kampen na een inspectietocht. De Af sluitdijk heeft preventief uitstekend ge werkt. De dijk van de Noordoostpolder mist geen steen. Van de in uitvoering verkerende werken aan de toekomstige polder Oostelijk Flevoland is alleen de dijk nabij Elburg enigszins beschadigd; hier werden bovendien enige schepen en bokken op het land geslagen. Groter'is de schade bij het toekom stige Lelystad. Hier werd de leidam, die als rlngdjjk voor de Westelijke polder gaat dienen, over 600 meter zwaar beschadigd. „Nou heb ik niet meermijnheer." Het was een man uit één der straatjes bij de Amsterdamse Nieuwmarkt, die deze woorden gisteravond sprak tegen een jonge student. De student had even te voren met een paar collega's een ledikant, compleet met beddegoed uit het huis gedragen en op een dl hoog opgeladen vracht wagen met kleren, dekens, kinderwagens, enz. getild. De gever had intussen klaar gestaan met drie tientjes, om die nog gauw even in de hand van de ophalers te stoppen. De vrachtwagen was één der auto's, die hun tocht maakten door de hoofd stad, om hoog opgetast met goederen voor de slachtoffers van de watersnood naar de Nieuwe Kerk te rijden: één dei- centra, waar ongeveer 100 mensen, die zich bij koster H. ter Hart hadden aan gemeld, bezig waren, de niet ophouden de vloed te sorteren en te verpakken. Als mieren kropen de studenten, M.T.S.-ers, arbeiders, kantoorbedienden, over de vele meters hoge stapels kle ding, bedden, kachels, kinderwagens, babykleertjes, schoenen, die de eeuwen oude grafzerken van de kerk bedekten en zwaar tegen het gebeeldhouwde eikenhout van het koor leunden. „Niemand, die ook maar denkt aan richting of gezindheid", vertelde de kos ter ons. „We kwamen gisteravond bij het gebouw van Sint Franciscus Liefde werk, waar de pastoor juist met een paar geloofsgenoten aan het overleggen was, wat ze konden doen. Toen wij kwa men, zette de pastoor ogenblikkelijk een paar kasten open en zei: „Neem het maar mee." De actie begon Zondagavond spon- (Van een onzer verslaggevers) De medische gevolgen van de watersnood zijn tot op het ogenblik niet ernstig. Gevaar voor griep- of typhus-epidemieën is zeer onwaar schijnlijk. Er zijn meer dan voldoende artsen, verpleegsters en medica menten om de zieken uit de ondergelopen gebieden hulp te geven. Mocht onverhoeds toch een massale ziekte gaan dreigen, dan beschikt men over genoeg serums om in het groot te kunnen ingrijpen. De medische hulp, die lot nu toe geboden moest worden, beperkte zich tot een aantal acute gevallen van plaatselijke aard. Dit lichtpunt in de zwarte duisternis, die de overstroming over ons land heeft gebracht, werd ons gegeven van de zijde van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, waar de medische hulpverlening voor het noodgebied is geconcentreerd. Alle Rode-Kruiscolonnes van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en een deel van de colonnes van Utrecht en Noord-Holand zijn Zondag onmiddellyk gemobiliseerd. Alle artsen en verple~~ hulpen zijn geregistreerd en bij de ho< inspectie voor de Volksgezondheid groepen ingedeeld. Een seintje van het centrale punt en een complete medische staf kan vertrekken naar punten, waar hulp nodig is. Heel veel hangt af van de leiding, die de burgemeesters van de getroffen plaatsen zelf geven. En die leiding is meestal uitnemend en doortastend. In tal van plaatsen zijn noodziekenhuisjes ingericht in scholen, vergaderlokalen en kerken. Daar krygen de bedlegerige patiënten er zijn nog al wat kinderen met mazelen en roodvonk alle verzor ging. die nodig is. Een aantal patiënten is per Rode-Kruiscolonne vervoerd naai de ziekenhuizen in Rotterdam. Een Rode-Kruiscolonne uit Delft biedt hulp in Ridderkerk. Per lielfcoptère kwam gisterochtend een chirurg met de nodige medicamenten aan in Haamstede, dat per radio de avond daarvóór om hulp had gevraagd. Met themometers,. lysol, boorzuur en kinine gingen verder twee ambulances naar Voorne, waar in het plaatsje Rockanje een noodziekenhuis is ingericht. In Oost-Voorne beheert de geneeskundige dienst van de Marine een ander noodziekenhuis. Uit Gorkum ging de door Willemstad gevraagde hulp per boot weg: een ver- lostas, een instrumentensterilisator, typhusvaccin, ongebluste kalk, tabletten voor de drinkwaterzuivering en een handcentrifuge. De dijkwerkers in 's-Gravendeel en Dinteloord, die om se rum tegen tetanus hadden gevraagd, zijn prompt per Rode-Kruiskoérier be diend. Zes Rode-Krudsauto's zijn ten slotte naar Klaaswaal en Numansdorp vertrokken met de droeve taak, lijken te bergen, Zo wordt overal, waar acuut medische bijstand nodig is, onmiddellijk ingegre pen. De toestand is nog te onoverzichte lijk om een algemeen beeld te geven, maar verheugend is het feit. dat nog nergens om materiaal voor bloedtrans fusies werd gevraagd. De medische we reld. sterk gesteund door de enorme hoe veelheden vrijwillig aangeboden medi camenten en de voorraden van de Haagse gemeente-apotheek, staat paraat om op ieder uur haar taak te vervullen. Het vee biedt groter zorgen op me disch gebied dan de ontheemde mensen massa. In enorme hoeveelheid worden de koeien ingeënt tegen mond- en klauw zeer, het liefst op hun verzamelplaatsen en anders zodra z\j aankomen op hun evacuatie-adressen. Naast de vrees voor deze ziekte ver keert men in zorg voor de tbc-vrijge- maakte stallen. Het is lang niet denk beeldig, dat door de opneming van be smet vee de gezuiverde veestapels in de boerderijen, die onderdak bieden, ziek worden. Daarom wordt aan de vee houders, die evacuatie-koeien in hun stallen opnemen, geadviseerd deze beesten van hun eigen vee afgezonderd te houden, tot een onderzoek is inge steld. De meeste varkens, die uit het nood gebied komen, worden meteen afge slacht. Tegen de gevaren van varkens pest wordt verder angstvallig gewaakt. Over de paarden is bij de veeartsenij- kundige dienst weinig bekend. Er heersen echter in Nederland geen ernstige paardenziektes. Ten slotte ligt er nog het probleem van de cadaverruimlng, die in verband met besmettingsgevaren snel moet wor den aangepakt. Destructiebedrijven in het Zuiden zorgen hiervoor. Ook hier is het geven van een alge meen overzicht van de toestand nog on mogelijk. Er wordt hard gewerkt om de gevaren te bezweren. Over enige weken zal pas kunnen blijken, of dit werk volledig succes heeft kunnen boeken. taan. Verzamelplaats was toen de Oude Kerk. Tien vrachtwagens reden door de omgeving van de Zeedijk en fJOOG liggen de ingezamelde goede ren opgepakt in de Nieuwe Kerk, van Amsterdam. de oude wallen en haalden daar zo'n macht goed op, dat do gewelven van Amsterdams oudste kerk het niet meer aan konden. Gistel-morgen om negen uur ging alles dan ook naar de kerk op de Dam. Was Zondagavond de actie nog geheel indi vidueel, gisteren ging alles onder auspi ciën van de Sociale Raad en in samen werking met het Rode Kruis. Dertien Amerikaanse communistische leiders zij" tot gevangenisstraffen veroor deeld variërend van arie tot één jaar en geldboeten van zes tot twee duizend dollar wegens samenzwering ten einde de geweld dadige omverwerping van de regering der V.S. te propageren". (Van onze correspondent) BRUSSEL, Woensdag. De gevolgen van de overstromingsramp in België zjjn gelukkig in omvang beperkt gebleven al 6taan enkele gebieden nog steeds onder water en is de kuststreek ernstig geteisterd. De totale schade wordt op een millioen francs geschat en het aantal doden bedraagt twaalf. Premier Van Houtte heeft gisteren in de Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten ook een Nationaal Rampenfonds ter ondersteuning der slachtoffers in te stellen en daar voor onmiddellyk een bedrag van tien millioen francs uit te trekken. Tengevolge van de doorbraken der Scheldedijken staan ten Noorden van Antwerpen nog steeds verscheidene pol ders onder water. Lillo en omgeving zijn nog door water omringd, maar de mees te bewoners konden uit de bedreigde huizen worden geëvacueerd. Door een nieuwe dijkbreuk kwam gisteren ook nog een strook langs de linker Schelde- oever, vijf kilometer benoorden Ant werpen onder water te staan. In Ant werpen zelf heeft het Scheldewater zich snel teruggetrokken en heeft men met kracht het herstel van havens en kaden aangepakt. De leeggepompte Schelde- tunnels konden Maandag al weer in ge bruik worden genomen. In de omgeving van Dendermonde heeft men de meeste gaten in de dijken kunnen dichten, maar een grote strook land blijft daar nog steeds overstroomd. In Oostende, de zwaarst getroffen stad aan de kust. is het water verdwe nen. maar men is hier nog steeds zonder electrisch licht en drinkwater. In Knok- ke, waar een deel van het strand vol komen is weggeslagen, wordt koorts achtig gewerkt om de duinen te ver sterken, waarvan hele stukken zyn weg gespoeld. Zowel hier als in verscheidene andere badplaatsen zijn vele huizen ernstig beschadigd. Koning Boudewijn, die voor herstel van een griepaanval, vergezeld van zijn Amsterdamse universiteiten houden geen colleges De Amsterdamse gemeentelijke uni versiteit en de Vrije Universiteit aldaar geven deze week geen colleges en prac tica, teneinde de studenten in de geler genheid te stellen mede te werken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Ook aan de Economische Hogeschool te Rotterdam zyn de colleges gisteren stopgezet. familie naar Zuid-FranKryk-is vertrok ken, heeft voordien nog een bezoek aan de getroffen gebieden gebracht. In het Oosten van België hebben de voortdurende sneeuwstormen nu al da gen lang ieder verkeer onmogelijk ge maakt. Verscheidene dorpen van de Ardennen en langs de Duitse grens zijn geheel geïsoleerd en noch per trein noch ier auto te bereiken. In Bastenaken ■ebben de bewoners zich om vanuit hun huizen op straat te komen, door sneeuwwallen van enkele meters hoog moeten heengraven. Ook Boksbond draagt liet zijne bij Donderdagavond, aanvang acht uur, zal de Nederlandse Boksbond het zyne bijdragen tot steunverlening ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In Krasnapolsky te Amsterdam zuilen na melijk op die avond amateur-bokswed strijden tussen Amsterdam en Rotter dam worden gehouden. Tevens staat er een demonstratiepart ij tussen Bos en de in ons land vertoevende Amerikaanse neger Anglee op het programma. De volgende ontmoetingen, waarbij de Rotterdammers het eerst worden ge noemd, vinden plaats; Snoeck-De Rooij, Verhagen-Verboom, Maas-Angel, Gerar- die-Th. de Boer, Schuurmans-Van Ber- kum, Jo Mohr- Slaap, Leenhaar-Van Eyck, De Haan-Klijssen, Paget-Sohaap, Van der Laan-Van der Engel, Sandee- B. de Boer en Kleine-Van Deutekom. pRINS BERNHARD is heden uit Nt York teruggekeerd. De Prins lieejt zijn bezoek aan Amerika sterk bekort en is kort na zijn aankomst in Neder land alweer in zijn Dakota gestapt om een overzicht te krijgen van de waters nood. Bij zijn aankomst op Schiphol werd prins Bernhard verwelkomd aoor de Koningin en tninister Beël. Amerika stuurde een verkenningseenheid om in overleg te treden met de Nederlandse autoriteiten. Een van de resultaten van dit overleg was de komst van specialisten op allerlei gebied. Parachuteren van goederen ver eist een speciale techniek. Dit zyn drie Amerikaanse specialisten die hier op het vliegveld Valkenburg levensmiddelenpakketten „drop-klaar" maken. Minister-president dr W. Drees gaf gisteren in de Tweede Kamer een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Achter de regeringstafel zaten ook de ministers Beel (achter de premier), Staf (bekijkt de speciaal opgehangen kaart), AJgera en De Bruyne. Geen alledaags ge zicht, een vuilnis emmer waaruit guldens worden ge stort. Er kunnen, by wijze van spre ken, niet genoeg van deze vuilnis bakken worden ge stort (het giro nummer van het Nationaal Rampen fonds is 9575). Het geld dat hier wordt geteld door perso neel van de Neder- landsche Handel- Maatschappy is de opbrengst van de Itbde-Kruiscollecte Hoe groot die op brengst is Het bedrag is nog niet bekend. Ook uit Noorwegen is de eerste hulp in ons land aangekomen. Een vlieg tuig bracht gisteren 1000 kg in balen verpakte lakens op Schiphol. Vandaar gaat het vla het Rode Kruis naar Goes. Uit Frank ryk kwa men dezer dagen twee bataljons Ge nietroepen aan. Dit is het gevolg van een besluit van de Franse regering die, horend van de ramp welke ons land had getroffen, onmiddellyk haar diensten aanbood aan een bevriende en geallieerde na tie. Ze zyn in overleg met de Ne derlandse militaire en burgeriyke auto riteiten onmiddel lyk aan het werk getogen. Hier ziet u enige van deze militairen. Een naaimachine en nog wat klein goed hebben zy met de mensen die zy uit hun isolement be- vrydden, kunnen redden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geld!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4