Klundert doods als Pompeï Massale evacuatie uit Kruiningen „erger dan weggaan is terugkomen met een boot in de voorkamer waar de klok nog tikt OFFER VAARDIGHEID NEEMT NOG TOE Ons land wordt niet in de steek gelaten Amerikanen Cftefariste A In Nieuw-Vossemeer: rijen huizen weggevaagd Vrouwen schonken het leven aan een kind, onmiddellijk na bevrijding van een dak Italianen herinneren zich hulp na overstromingsramp in Po-vlakte Kamper veeboeren staan allen één rund af 4 HET PAROOL WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 r (Van een onzer verslaggevers) KLUNDERT, Dinsdagmiddag. Verschrikkelijk is het de plaats vaar men woont en met eigen handen een klein bezit bijeen heeft gewerkt, te moeten verlaten en prijsgeven aan het water. Maar misschien nog vreselijker is het terug te keren, nadat de ramp zich heeft voltrokken: het leven mag dan gered zijn, alles wat men verder op de wereld bezat is weg, of beschadigd of heeft voorgoed zijn glans verloren. Wij hebben vanmiddag op de Stoof dijk gestaan, toen enige tientallen inwoners van Klundert hun volstrekt geïsoleerde woonplaats over een moerassige, gevaarlijke dam weer binnen gingen. Niet dat men, zo maar, zulk een dood dorp kan betreden, nee, soldaten en gewa- pende soldaten vragen uw papieren, omdat zoiets jammer genoeg nodig bleek: zelfs in deze ogenblikken zijn er lieden, die soms de handen niet van andermans eigendommen kunnen afhouden. Niet dat dit in Klundert in ernstige mate moet worden gevreesd, daarvoor is te weinig overgebleven. Wij zagen een nog jonge boer terug keren met doffe ogen en een schampere glimlach, op de rug droeg hij een zak met conservenblikken en in de linkerhand had hij een draagbare naaimachine. Wij probeerden met hem in gesprek te komen, maar hy liep door of hij niets hoorde. Een jongen van misschien vijftien jaar kwam heel langzaam de dam af, be hoedzaam hielp hij de koe, die achter hem liep op de weg, of wat er van over was: het beest had een geheel bebloed achterlichaam. Iets verderop roeiden twee mannen rond in een met drijvend stro bedekte rivier tussen twee rijen splinternieuwe huizen, met stokken prik ten zij in het water, haalden de schou ders op, roeiden verder. Die keurig nette straat met nieuwe huizen heet de Mauritsweg: op nummer 88, waar de vitrage zachtjes wapperde boven het grauwe water in de voor kamer, stond een klok op de schoor steenmantel, die nog liep; de stoelen en de tafel dreven in de kamer rond en buiten, voor de ramen, zag meneen motorschip, de „Nescio" van 23 ton; waar dat vandaan kwam kon men ons niet vertellen. Neen, zien lachen hebben wij niet in en om Klundert. Men kan zoiets nooit zeg gen, maar mejuffrouw Vos, die in Ouden bosch zit geëvacueerd, is misschien wel een van de minst droevigen-, omdat zij kans heeft gezien haar Siamese poes „Maupie" te redden en mee te nemen, al heeft ze dan de Zondagse jurk aan het water gelaten. Maar voor de rest is Klundert precies gelijk aan het trieste beeld, dat u deze dagen al op zoveel foto's in <le kranten heeft kunnen zien. Een soort Pompeï zonder lava, waar men, nu het water iets gaat zakken, óók het leven betrapt ziet in de theekopjes nog op het aanrecht, de opgemaakte bedden op de bovenverdiepingen in de slaapkamers, de winkels en de gebruiks voorwerpen. Hier een stofzuiger, daar twee vaten benzine, een groot aantal bijenkasten, waar tientallen spreeuwen op zaten, die zich te goed deden aan de dode bijen; een dood poesje, een hond verdronken, omdat zijn baas hem niet meer van zijn ketting en het hok kon bevrijden. Geen dode'stad Maar niet zal. zoals in Pompeï, de stad een dode stad worden, want nu al keren de inwoners van Klundert terug, als is het dan maar om hun bezit te redden: het water zakt en de hoop herleeft. In de boomgaarden kan men zien, dat het water zoveel hoger heeft ge staan, want het hooi en stroo zit tot bijna in de toppen, het hangt als een bizarre versiering te wuiven in de Noordoosten wind. Iets meer het bin nenland in, langs de dijken, valt al weer wat land droog: hier ziet men direct de boeren aan de gang gaan bij de aardappelkuilen: redden wat te redden valt, Toch zou het overdreven zijn te zeg gen, dat de toestand in dit gebied van Noord-West-Brabant geheel veilig is, daarvoor hangt teveel af van enkele lage dijken, die door het wegslaan van de echte zeedijken een taak hebben ge kregen, die eigenlijk te zwaar voor hen is. Vandaar dat men ook rond Fijnaart en bij Klundert en bij Standdaarbuiten grote aantallen soldaten en Wageningse studenten aan het werk ziet met zakken zandook hier is men in het land van de zandzak, die redding moet brengen. De dijk waar wij Zondagnacht aan stonden, van Zwingelspaan, naar het Oosten en waar toen het water over de daken van de huizen sloeg is behouden tot nu toe. Maar of hij ook aan de druk van het n u aanstormende water weer- Btand zal kunnen bieden? De soldaten, die er zonder slaap en vol ontbering al die dagen en nachten voor hebben gevochten, hopen het en de des kundigen zijn ook een beetje optimis tisch. Maar als het niet lukt zal de rest van Fijnaart van de 5100 inwoners zijn er 3600 geëvacueerd ook weg moeten. Nu zijn er nog vele mannen bij hun vee gebleven. Wij spraken soldaten, die niet zo best te spreken waren over het feit, dat zij gevaarvolle tochten in kleine bootjes maakten om mensen te redden, die dan niet gered wilden worden. Men kan zich in de gemoedstoestand van de redders en van de mensen, die bij hun enig be zit wilden achterblijven beide indenken en de bezwaren van beiden zijn te be grijpen. Toch zijn misschien hierdoor wel voor een deel de 46 doden, die Fijn aart vermoedelijk telt. te verklaren: er zijn zes soldaten onder, naar men zei. Willemstad geïsoleerd Nog steeds is het de gewone burger niet mogelijk naar Willemstad te komen, dat sinds Zaterdagnacht geïsoleerd is. De vestingplaats zelf moet nu min :er dror er om heen Er wordt aangenomen, dat 46 mensen het leven verloren. Burgemeester Van der Hooft gelooft echter, dat de toe stand wederom dank zij de comman do's onder controle is. Er is nu een verbinding met de plaats tot stand ge komen, maar dat betekent niet, dat de toestand zonder zorg is: er is geen drinkwater, bijna geen voedsel, om van brandstof, die niet nat is gewor den, maar te zwijgen. De haven is een ruïne; er zonk bovendien een voor anker liggend schip. De doden vielen vooral lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Een onzer verslaggevers heeft twee dagen lang een tocht ge maakt langs de verdronken steden en dorpen in Noord- West-Brabant. Hij legde, in totaal op zijn motorrijwiel 431 km af jangs dijken en paden, geraakte twee maal te water, M heeft twee maal de electrische installatie van zijn vervoermid del moeten drogen bij een H kachel om het geheel weer op §j gang te helpen. Hierbij vindt u een weergave van enkele dingen die hij zag en meemaakte in deze hoek van Nederland, die zwaarder getrof fen is dan men wel aanneemt en waar men met angst en vrees denkt aan de mogelijkheid, dat binnendijken, die nu nog hou den, het zullen begeven. IIIIIIIIIIIIIIIIW buiten in de polder, waar men niet meer tijdig kon waarschuwen. Wij hebben aan deskundigen ge vraagd waarom er toch niet meer boten en bootjes naar Willemstad zijn gegaan om te helpen. Het antwoord is eenvoudig, als men het eenmaal heeft gehoord: bootjes doen hier niets, want daar is het water te woest voor en boten kunnen ook niet zoveel uit richten, omdat het daarvoor op vele plaatsen te ondiep is. Maar er wordt gedaan wat mogelijk is. Overigens kan men zeggen, dat pas bij Oudenbosch, maar men is daar dan ook tien kilometer van het Hollandsch Diep, alles veilig is. Noordelijk, Weste lijk en Zuidwestelijk daarvan vreest men nog steeds, dat een klein duwtje van de wind uit een andere hoek, of een nieuwe springvloed de binnendijken zal wegvagen. In dat verband is het te begrijpen, dat zelfs een stad als Roo sendaal in onrust leeft, want de plaats is nu nog eens extra vol met haar drie (Van een onzer verslaggevers) TILBURG, Dinsdag. Door de duisternis bij Tilburg prikten gis teravond ongeveer zes uur de felle stralen van enige tientallen amphi- bievoertuigen en zeker honderd vrachtauto's. Zii waren er de oorzaak van, dat een nog jonge man. die naast ons stond in tranen uitbarstte: hij zei, historisch niet, helemaal juist, Nou komen ze ons. verdomme, nog eens bevrijden". En had gelijk, want uit de ducks kwamen stemmen, die geen Neder lands spraken en er liepen bedrij vige mannen rond in leren jassen met bonten capuchons, die hoogst efficient en zonder haast of paniek het verkeer begonnen te regelen. Amerikanen! Te hulp gesneld! We hebber even gesproken met eerste luitenant Alan Jeffries, uit een ons geheel onbekend klein plaatsje in Louisiana. Veel zei hij niet, daar had hg het te druk voor. Of hij al iets van de schade had gezien. ..Nee, niets, ze hadden steeds maar gereden". Of hii wilde zeggen, waar hij vandaan kwam. „Uit Duitsland." Ja. waar? ..Gaat u niets aan." Wat hij van de toestand dacht hier in het land. ..It is a goddam ned shame", zei hg. Toen brulde een officier, dat ze verder moesten. „Come on, Alan", zei een jonge man tegen de luite nant. De man sprong in zijn vreemd gevormde rijdende boot. „Wil je een sigaret", zei hij tegen me. Ën toen reden ze verder. duizend bij particulieren ondergebrachte vluchtelingen. Onbaatzuchtigheid Maar het is in deze streken hartver heffend te zien. hoe de onbaatzuchtig heid helpend werkt. Hier concentreert zich veel van wat ook niet getroffen plaatsen en provincies aan hulp bieden: vrachtwagens uit de verstiiggende plaat sen in ons land. een auto van een stoom- wassery uit Den Haag, waarm twee kal veren stonden, honderden particuliere auto's met vuile en bemodderde helpers en vluchtelingen en dan natuurlijk de militairen. Lange colonnes komen aan, lossen doodvermoeide mannen af, die al 72 uur vrijwel onafgebroken bezig zijn. Daartussen door zagen wij een aantal Franse militairen op motorfietsen. Maar het gevaar Is niet geweken: in het gehucht Koeveringe in de pol ders van Halsteren hebben vannacht de mensen weer op de daken gezeten in de zacht neervallende sneeuw en de koude wind. Wij hebben van een boer uit deze buurt gehoord, die overigens was gered, hoe hij met vrouw en twee kinderen die zelfs geen kousenaan hadden van Zondagochtend vroeg, tot Dinsdag ochtend had gezeten op een balk, die tussen twee andere balken was gelegd op de vliering van zijn huis. Men kan zich daar geen voorstelling van maken. Wel moet men zeggen, dat blijkens de vele voorbeelden, de levens wil van de mensen tot ontzaglijke krachtsinspanningen in staat stelt. Maar al is er dan nog angst in West-Brabant, zoals het nu is, heeft men de zaken wel in de hand. Advertentie 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n4lj e doet wonderen! (Van een onzer verslaggevers) NOORD-WEST-BRABANT, Dinsdag. Sinds Maandagavond, ongeveer zes uur, is Nieuw-Vossemeer, dat men eerst dacht te kunnen behouden, uitge storven en verdronken. Burgemeester Eduard Janssens, die een gebroken man is, verliet als laatste zjjn woonplaats, nadat hy met een lek bootje tot achter het gemeentehuis was geroeid; daar heeft hg de dode weduwe Rozendaal uit het water gehaald en haar in de secretarie gebracht. Dat was het allerlaatste. Als alles goed was gegaan, zou er twee avonden later een klein feest zyn geweest in Nieuw Vossemeer, want de toneelclub zou „Trees kan wel wachten" spelen; de aanplakbiljetten drijven nu ergens op de grauwe en wonderlyk kalme watervlakte rond. Het ging niet goed in Nieuw Vosse meer en daarom zijn er nu tientallen doden, al zgn er dan maar zes geborgen. Want toen Zaterdagnacht de ramp zich voltrok en de dijken doorbraken, heeft de drulk van het water hele rijen hulzen weggevaagd: daar moeten slachtof fers zijn gevallen. Boten waren er niet In het dorp, tele foon was er niet meer, electriciteit evenmin. Tot Zondagmiddag hebben zo p de zolders en daken de overlevenden op t (Van onze Haagse redactie) Een luitenant-kolonel arts van de Amerikaanse luchtmacht zei ons giste ren in het Haagse hoofdkwartier van de Amerikaanse missie in Den Haag dat hü twee gevallen had meegemaakt van vrouwen, die na dagen op een dak te hebben gezeten, het leven schonken aan een kind onmiddellijk nadat zii In veiligheid waren gebracht. De Amerikaanse legerarts zei dat de meeste zieken degenen waren die leden aan kennelijke uitputting door bloot stelling aan de elementen. Er waren hem twee gevallen van griep bekend; voorzover hem bekend was is iedereen die uit het geïnundeerde gebied is ge- evacueerd. onmiddellijk ingeënt tegen typhus. De Amerikaanse missie wier staf o.l.v. generaal Eddy Maandag in Den Haag arriveerde, heeft zich geïnstal leerd in de Juliana-kazerne. De zaal waar zij zitten lijkt met haar wand borden met stafkaarten en tafeltjes met telefoons en telefonerende mili tairen een operationeel hoofdkwartier. Tientallen militairen dirigeren telefo nisch de van Frankfort over Roermond onderweg zijnde hulp. Reeds meer dan 2500 Amerikanen zijn ingeschakeld. Zij brengen schoppen mee. installaties voor het zuiveren van water, zandzakken. Twaalf Amerikaanse vliegtuigen, waar onder zeven helicoptères. doen aan het reddingswerk mee. Vandaag werden nog twee Catalina-vliegboten uit Noor wegen verwacht. Piloten van Amerikaanse helicoptères hebben meermalen gemerkt dat de mensen op de daken niet eens weg wil den. omdat zii bij hun eigendommen wilden blijven, zelfs al onttrokken die zich onder het dak aan het gezicht. gezeten, verstoken zelfs van hoop; maar tegen het vallen van de avond kwamen de redders, waarover men in heel West- Brabant veel goeds kan horen vertellen de commandotroepen uit Breda. Deze mannen hebben, ook met gevaar voor eigen leven, gezorgd dat het in Nieuw- Vossemeer niet erger geworden is, dan het werd. Burgemeester Janssens hoorde Zater dagavond om elf uur 's avonds via de radio van de ernstige storm, het waaide toen natuurlijk al enorm, maar daar is men in deze 'windhoek wel aan gewend. Hij reed met de dijkgraaf naar de be dreigde punten, op één plaats zagen en hoorden zij het water brullend omhoog komen en alleen door razend snel terug te rijden, konden de mannen het leven behouden, want even daarna stortte de dijk in. Burgemeester Janssens we schuwde nog een man. die daar in de buurt een arbeiderswoning bezat, dat het tijd werd om weg te gaan: vijf mi nuten later bestond het huis niet meer, man en vrouw kwamen om. Burgemeester Janssens heeft toen vermoedelijk het leven van veel van zijn dorpsgenoten gered, door de brandsirene in werking te zetten, maar wat er wer kelijk daarna gebeurd is, weet nog nie- man, behalve dan, dat aan de Kortedijk en de Pelsenerdijk alle huisjes zijn weg gespoeld. De tonelen, die zich daar af speelden, wensen wij u niet te beschrij ven, maar de toch niet zachtzinnige jon- jens van de Commando's denken er slechts met afgrijzen aan. Nu, langs de trambaan van Steen bergen. naar Nieuw Vossemeer drjjven stoelen en boeken, dode koeien en paar den. iets verder op het dak van een schuur, die op instorten staat, poogt een varken zijn leven te redden nog steeds van Zaterdagnacht af meer dode beesten, een bromfiets, tientallen voorwerpen, die van de mensen waren, die in Nieuw Vossemeer woonden. Bezittingen van de overlevenden, die her en der, maar ver van hun woon plaats verspreid zitten en de eigendom men van het nog onbekende aantal hun ner. voor wie materieel bezit er niets meer toe doet: z ij zijn nog in Nieuw- Vossemeer en zij zullen er blijven. Het medeleven van tal van landen met de ramp, die Nederland heeft ge troffen, komt steeds opnieuw op tref fende wyze tot .uiting. Uit de grote hoe veelheid berichten, die daarover binnen stromen, geven wy hieronder een kleine bloemlezing. niseerd, waarop de Italiaanse regering met een gróót bedrag heeft ingeschre ven. De Italiaanse bladen herinneren zich dankbaar, welke uitgebreide hulp, ook van Nederland (165 millioen lire en zeer veel in natura), werd ontvangen na de grote overstromingen in de Po- vlakte in 1951. De Paus heeft dertigdui zend gulden gegeven. Het Italiaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wijn. Een zeevacantiekolonie heeft aangebo den ruim duizend evacué's op te nemen. Een Nederlander in Milaan schonk 10 millioen lire 62.000). Snelle Zwitsers De Zwitserse regering heeft hon derdduizend francs beschikbaar gesteld. De gistermiddag om 1 uur begonnen Zwitserse hulpactie bracht in vier uur tyd 450.000 francs op. Israël stuurt schepen mét zuid vruchten. In Australië heeft de burgemees ter van Melbourne een oproep gedaan voor'een hulpactie. De Franse spoorwegen hebben aan de spoorwegen in Nedei-land materieel aangeboden. De burgemeester van Chelles in het departement Seine et Mame heeft een huis ter beschikking gesteld voor 120 kinderen. Het Noorse comité „Redt de kin deren" zendt kinderschoenen, rubber laarzen. dekens en lakens. Het Leger des Heils in Engeland heeft drie mobiele cantines aangeboden. In Denemarken wordt een spe ciale weldadigheidspostzegel uitgegeven, waarvan een derde van de opbrengst voor Nederland bestemd is. Het Deense Staatsorkest zal een concert geven ten bate van Neder land en Eduard van Beinum zal worden uitgenodigd dit te dirigeren. Dertig Zweedse vrachtauto's, be laden met voedsel en dekens passeerden gisteravond Denemarken op weg naar Nederland. Morgen wordt vijf ton kle ding uit Zweden afgezonden. Duitse aanbiedingen In W e s t-D uitsland is het aantal aanbiedingen van hulp zo groot, dat men overweegt een centrale instantie in het leven te roepen om de hulp te coördine ren. De stad Munster heeft zich bereid verklaard honderd kinderen op te ne men. Het Westduitse Vakverbond heeft als eerste schenking 50.000 Mark aan de Nederlandse vakbeweging toegezegd. De Evangelische kerk in het R^nland heeft 10,000 Mark aangeboden. Op de tweede dag van de inzameling is op de Nederlandse Antillen vier ton bijeengebracht. Ook inSur' wordt op allerlei wijze geld voor Neder land ingezameld. De Nederlandse kolonie in B r u s s e 1 heeft Maandag al een vrachtauto met kleding, levensmiddelen en medicamen ten naar Breda gezonden. Uit Zweden zouden vandaag nog 24 rubberboten naar Nederland worden gezonden. Het vliegtuig, waarin zy ver voerd worden zou omstreeks één uur op Valkenburg aankomen. Vanmorgen om zes uur zouden 25.000 dekens wor den verzonden met de Scandinavië- express. De bemanningen van twee A m e r i- TN het gehucht Otcne tussen Terneuzen en Axel maakte een onzer tekenaars deze expres sie van het werk, het werk ivaar- door ons land wederommoet worden ontivoekerd aan de ba- ka an se torpedobootjagers. de „Bris tol" en de ..Johnston", die in de haven van Amsterdam li^sren, hebben een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. De opbrengst, on geveer 4500, is aan burgemeester d'Ailly overhandigd. Aan de Rivièra is een actie be gonnen om duizend kinderen uit het watersnoodgébied in Nederland onder dak te verlenen. Coventry, de Engelse stad die tijdens de oorlog zwaar verwoest werd door Duitse bombardementen, heeft 30.000 beschikbaar gesteld voor de Nederlandse watersnoodgebieden. Israël zendt 5000 kisten zuidvruch ten, ter waarde van ongeveer 500.000. (Van onze correspondenten) De hulpacties voor de noodgebieden, die Zondag in de loop van de dag overal in Nederland spontaan werden begonnen, hébben sindsdien aan werfkracht niets ingeboet. Integendeel, de stroom van giften in geld en natura blyft aanhouden en is, naarmate de volle omvang van de ramp aan de Nederlandse bevolking duidelijk werd, steeds groter geworden. Enkele cijfers en andere gegevens mogen aantonen tot welk een hoogte de offervaardigheid in ons land kan klimmen, als een deel van de bevolking getroffen wordt door een ramp, zoals nu over het Zuidwestelijk deel van Nederland is gekomen. Gisteravond was bij het Nationaal Rampenfonds in Den Haag aan giften reeds meer dan drie millioen gulden ge registreerd. Dit bedrag zal in de komen de dagen zeker nog sterk stjjgen, aan gezien van tal van collectes nog geen opgaven zijn ontvangen en nog zeer veel initiatieven in die richting zijn aange kondigd. Een aantal plaatsen komt hierbij zeer goed voor de dag. Een goed voorbeeld daarvan is Olst, waar 31.320 werd opgehaald of 20 per gezin. Utingeradeel (Fr.) gaf ƒ37.000 of ƒ7.20 per hoofd. De redergen. die de grote vaart be oefenen. hebben gezamenlijk een mil lioen gulden ter beschikking gesteld. De Spar-centrale heeft een schip met 100 ton levensmiddelen van Rotterdam naar Goes gezonden. Een groot aantal weldadigheidsvoor stellingen. -wedstrijden, -tochten, enz. staat op het programma. Op 11 Febr. geeft het Concertgebouworkest onder leiding van Rafael Kubelik te Amster dam een concert, waaraan allen, diri gent, solisten en orkestleden tot de DE totale bevolking van Kruinin gen op Zuid-Bevelandbijna 5000 mensen, moest evacueren. Alles wat rijden kon werd volge laden met het allernoodzakelijkste. Zo trok deze trieste rij moeizaam over het smalle strookje land dat nog restte. Er was geen keuze. .Wedstrijden Voor het Rampenfonds worden vanavond twee voetbalwedstrijden gehouden: AjaxBlauw-Wit in het Stadion te Amsterdam en ADO HBS in het VUC-stadion in Den Haag. Op dezelfde manier worden er boks wedstrijden. bridgewedstrijden. klaver- jaswedstrijden en wedstrijden in tafel tennis en sjoelen gehouden ten bate van het N.R.F. In Hilversum worden Zondag lief- dadigheidscourses gehouden. De motor club „Het Oosten" te Aalsmeer houdt Zaterdag een gezelligheidsrit voor auto's en motoren. Afstand 55 km over goede wegen. De gemeenteraden van Nijmegen, Rijswgk en Hilversum besloten gisteren het presentiegeld af te staan. In talloze bedrijven heeft het personeel besloten een deel van het loon te geven. Het per soneel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door de opoffering van een dag betaald verlof een bedrag van 300.000 ter besehikking gesteld. De directie van de Spoorwegen heeft er hetzelfde bedrag aan_ toegevoegd. De „Nederlanden van 1845" schonk met haar dochteronder nemingen een ton. Ook gevangenen De gewone gevangenen en politieke delinquenten in de bijzondere straf gevangenis te Leeuwarden hebben spontaan een deel van hun uiteraard zeer karig loon toegezegd als bijdrage tot leniging van de nood. De Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels zal een boek uitgeven, dat aan de ramp is gewijd en waarvan de opbrengst aan de slacht offers ten goede zal komen. De collecte voor de rheumatiekbe- strijding is uitgesteld en aan de mede werkers in de comité's is gevraagd hun hulp aan de collecte voor het Rampen fonds te geven. Over het gehele land worden inzame lingen voorbereid van hooi en ander ruwvoer voor het geëvacueerde vee. De 120 veehouders op het Kampereiland hebben besloten elk een rund af te staan voor de getroffen boeren. Het radioprogramma „De hond in de pot" voor het kopen van blindengeleide honden is veranderd in „Zoden aan de dijk" en werkt nu voor het Rampen fonds. De K.L.M. heeft op alle lijnen gratis ruimte beschikbaar gesteld voor het vervoer van hulpgoederen. Deze maat schappij heeft voorts een vierde Dakota ter beschikking gesteld voor het red dingswerk. In alle R.K. kerken zal Zondag voor de rampgebieden worden gecollecteerd. De Nederlandse vereniging van tand heelkundigen heeft meegedeeld, dat haar leden unaniem hun diensten gratis ter beschikking zullen stellen van de ge- evacueerden. De collecte in de Wieringermeer heeft tot nu toe 86.000 opgebracht, dat i3 11,75 per inwoner. In de provincie Groningen is reeds meer dan een mil lioen bijeengebracht. De Amsterdamse Bank-Incassobank heeft 250.000 geschonken. De P.T.T. zal op een korte ter mijn een speciale postzegel uit geven van tien cent met een toeslag van tien cent. Ruim 300 losse arbeiders van de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotter dam hebben zich aangemeld voor hulp in de getroffen gebieden. In de Amsterdamse haven zijn in de maand Januari 369 zeeschepen, totaal 2.352.805 m3 bruto aangekomenin dezelfde Ïeriode vertrokken uit de Amsterdamse aven 401 schepen totaal 2.536.424 m3 bruto.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3