AANTAL SLACHTOFFERS VAN DE RAMP HEDENMIDDAG GESTEGEN TOT 1223 Nieuwe gaten in dijken VLOOT VOER UIT OM 5500 Hemd en rok INGESLOTENEN TE REDDEN bi Treinverkeer op Walcheren Toestand weer meester Goederen geparachuteerd Regering stelt commissie in Zwermen vliegtuigen boven c i a Schip in nood verdronken eiland f185.000 geteld van collecte Fruit gevraagd btaak inzameling van kleding Volgens cijfers van hedenmiddag is het aantal slachtoffers van de watersnood nu gestegen tot 1223. De meeste doden zijn gevallen op Overflakkee, in Oude en Nieuwe Tonge Ruim 100 hulp-vliegtuigen St. Philipsland verzwolgen tedactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 62 33 6 (4 lijnen). Semeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Vmsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2476 HET PARGDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJ, ONVERVEERD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Walcheren: In Vlissingen ivordt de toestand heter. Er is geen gas en icuter; wel stroom. De spoorwegen onderhouden weer een uurdienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. Middelburg is droog. Zuid-Beveland: behalve in het oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Icrseke is opvangcentrum. Zeeuwsch-Vlaanderen: over het algemeen is men de toestand meester. Voorne-Putten: Toestand meer stabiel geworden. In enkele polders al val. West-Brabant: reddingsactie voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners moesten worden geëvacueerd. De vliegtuigen die nu in actie zijn er zouden er vandaag nog meer komen: dertien helicoptères uit Engeland en acht uit Amerika werpen de meest uiteenlopende zaken uit voor de geïsoleerde bewoners, zoals houders met drinkwater, rubberlaarzen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk, geneesmiddelen, radio toestellen en tienduizenden zandzakken. De ministerraad heeft een coördinatie-commissie Watersnood 1953 in het leven geroepen. Voorzitter is prof. dr L. J. M. Beel, de minister van Binnenlandse Zaken. De commissie zal alle hulpverlening, inza melingen e.d. coördineren. Amsterdamse oogst r (Van een onzer verslaggevers) De totale oogst van het leger collec tanten, dat (le afgelopen twee dagen rammelend door Amsterdam trok, Is nog niet geteld. De vrijwillig opgekomen personeelsstaf van de Nederlandsche (Van een onzer verslaggevers) BRLTNISSE. Vanaf gistermiddag 3 uur heeft het totaal onder water staande sëhip"dat" daTr"zTnkendé' Bruinisse op Duiveland weer contact met de buitenwereld. Als een geweldige j Eerder op de dag me steekvlieg was een helicopter van de Britse luchtmacht twee uur tevoren op hetdat een schip met evacué's in het Ha- enige droge grasveldje neergestreken met een zend- en ontvang-apparaat aan ringvliet in nood verkeerde; het zelfde boord en een sergeant van de verbindingstroepen. Dadelijk daarop steeg het ding persbureau trok echter later dit bericht weer op en zette het koers naar het vliegveld Woensdrccht b\j Bergen op Zoom j in. om er twee zware accu's aan boord te nemen die Iinea recta naar de wachtende sergeant werden gebracht. LUKBNS een officieel bericht heb ben vandaag vertegenwoordigers -an buitenlandse mogendheden een rondvlucht gemaakt boven de door de watersnood geteisterde gebieden. Ieder een zal het Toejuichen, dat diplomaten op deze manier zich uit eigen aanschou wing een beeld kunnen vormen van wat (Van onze Haagse redactiel I ?eaJ.fa",P ens land betekent. Het Volgens de Luehtmlchtslaf heeft een 115 S»ed. dat zg na een en ander Amerikaanse vliegboot in het Haring- piJ Papendrecht onder Dordrecht werken honderden vrijwilligers uit alle delen van het land reeds weer om het gatte dichten (85 meter). met eigen ogen te hebben gezien, een Handel-Maalschappij, waar het geld In een lange ry verzegelde vuilnisemmers gedeponeerd, kwam tot nu toe tot 185.000. Volgens een lage schatting van het Rode Kruis zou het bedrag, dat in cen ten, dubbeltjes, kwartjes, maar vooral in pakken papiergeld in de collectebus sen terechtkwam, tussen de 200.000 en ƒ250.000 liggen. Daarbij zijn de giften, die werden gegireerd, niet inbegrepen. Om de landingsplaats duidelijk zicht baar aan te geven hadden de inwoners van het Zeeuwse 3orp witte planken op gescharreld. die in de vorm van een let ter H op het gias werden neergelegd. Om de zaak nog wat te verduidelijken strooide men in het verlengde van de poten van de reusachtige letter kalk. Desondanks had de piloot van de vlieg machine veel moeite zijn veldje terug te vinden. Hij vloog wel tien minuten ver geefs over de uitgestrekte watervlakte, waarboven nog slechts de daken van de huizen uitstaken. Maar de dorpelingen bleken allemaal over witte zakdoeken te beschikken en na veel gezwaai gelukte het hun de aandacht van 0de piloot te trekken. De sergeant ging onmiddellijk met zijn accu's aan het werk en op de terugweg naar Woensdrecht, die wij als passagier meemaakten, heeft de piloot mij 'aten zien wat burgemeester H. C. Michaelis mij te voren reeds had verteld: De Koninklijke Marine heeft nu 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn zeven i mijnenvegers. „Het gehele, eiland Schouwen-Dui- veland is overstroomd". Alleen al rondom Bruinisse zijn 5500 mensen op de zolders en daken van luin huizen geïsoleerd. Hoevelen van hen om het leven zijn gekomen door honger, dorst, door koude of door het. water, is nog niemand bekend. De burgemeester achtte het waar schijnlijk dat er vrij veel doden zijn. ,.In Sirjansland is een familie van man, vrouw en ze kinderen verdronken", zei hij, .hier en daar liggen enkele lijken aan de dijk, maar ik kan er geen aandacht aan besteden. De redding van de k .'en den gaat voor". Gekleed in een winterjas en met een berenmuts op het hoofd, slofte hij met grote passen over de havendijk, zijn laar zen bedekt met een dikke laag modder. Met behulp van ec.i vrij groot aantal personenauto's leidde hij de evacuatie van de zieken, vrouwen en kinderen uit Bruinisse. In het haventje een kwartier gaans van het eigenlijke dorp lagen vissers schepen uit Urk en Harlingen op de mensen te wachten. Bij gebrek aan kof fers hadden de inwoners bundels kleren in lakens verpakt, waarmede zij naar de boten wandelden of werden gereden. Sommige kledingstukken, als een regen jas en een paar kousen hadden de vrou- Vervolg op pag. .5 Soldaat omgekomen te Klundert By het ter perse gaan van dit num mer was niet na te gaan ?ïi hoeverre van onjuiste berichtgeving sprake is ge weest. Congres van P. v. uitgesteld d. A. Het congres, gewijd aan het Plan voor Amsterdam, dat de federatie Am sterdam van de Partij van de Arbeid a.s. Zaterdag zou houden is in verband met de noodtoestand uitgesteld Zaterdag 14 Februari. Het congres wordt in Bellevue gehouden. (Van een onzer verslaggevers) Het Rode Kruis in de Pa.ulus Potter straat vraagt sinaasappelen en appelen om naar de getroffen gebieden en de evacuatiecentra te zenden. Het Rode Kruis geeft leveranciers dn overweging, bestellingen voor diie orga nisatie uitsluitend van het kantoor in de Pa.ulus Potterstraat in ontvangst te nemen. Verder wordt het publiek nog maals ten sterkste ontraden, particu liere hulpacties op touw te zetten. Er komt thans wat tekening in de toestand. Op het kantoor wordt dag en nacht ge werkt, om de eindeloze stroom van aan geboden hulp te registreren. Op eigen initiatief ondernomen acties zouden de I gehele situatie door een van de mge- I nieurs van de Rijkswaterstaat. Wat evenwel allerminst in de haak is, is dat een soortgelijk overzicht aan het Ne derlandse publiek, toch altijd nog de naast-betrokkene bij dit alles, wordt onthouden. De pers en de andere publïciteits- irganeci doen wat zij kunnen 'olk in te lichten. Overal in de stroomde en bedreigde gebieden zijn verslaggevers aan het werk. Het is ech ter duidelijk, dat een journalist in het veld nooit een overzicht kan geven van het geheel. Daarvoor zijn zijn waarne mingen te z.eer gebonden aan de plaats, waar hij zion van ogenblik tot ogenblik bevindt. Zo'n gldbale kijk op de toestand nu wordt het feit, dat de volksvertegen woordiging er het zwygen toe deed, weer gebruikt als een argument om aan de pers de door haar gevraagde voor lichting mét te geven. Wij wensen hier met klem tegen te protesteren. Het hemd is nog altijd nader dan de rok en het Nederlandse publiek heeft er recht op tenminste zo goed te worden ingelicht als buiten landse diplomaten. Rode Kruis vraagt: liciteïts- I -I In verband met het feit dat de hoe veelheid kledingstukken en meubilair, die tut dusver voor de getroffen gebie den zijn afgestaan, dusdanig overstel- - - - pend groot is dat in de eerste behoefte kan men alleen aan de top hebben, daar ruimschoots kan worden voorzien, ver- waar alle meldingen samenkomen: by zoeirt het Rode Kruis de inzameling van de regering, deze goederen in het gehele land stop te is daarom wel uitermate teleur- zetten, stellend, om geen sterkere term te Uit Den Haag wordt gemeld, dat de dpi. soldaat E. Kasan uit Amsterdam bij de hulpverlening te Klundert om het leven is gekomen. Twee andere militai- ren uit dezelfde groep, de soldaten N. F. I grote lijn, die met veel moeite in de zee Berg uit Den Haag en A. Zwarts uit van aanbiedingen is gebracht, weer kun- Delft worden vermist. Inen verstoren. gebruiken, dat wat buitenlandse diplomaten terecht wordt geboden blijk baar voor de Nederlandse pers niet nodig wordt geoordeeld. Aanvankelijk lag 'net in de bedoeling- morgen een pers conferentie te beleggen, waar water staatsdeskundigen opening van zaken zouden doen. Tot onze verbazing horen wij n.u, dat de minister van Waterstaat besloten heeft deze conferentie niet te laten doorgaan. En waarom Omdat de Tweede Kamer gisteren het besluit nam de bij monde van de minister-president afgelegde regeringsverklaring niet tot onderwerp van debat te maken Zo snijdt het mes voor die heren in Den- Haag, die nog altijd publiciteit als een dreigend gevaar zien, van twee kanten. De Kamer heeft zich onibegrij- pel ijker wijs voor een week naar hu-s laten sturen zonder van haair kant, al was het maar door het stellen van vra- j ■Igen, enig initiatief te ontwikkelen. .En! Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft met ontroering en dankbaarheid de offervaardigheid van heel het volk gevolgd. Er blijft behoefte bestaan aan dekens, beddegoed en matrassen. Deze kunnen, worden gezonden naar de Intendance van het Hoofdbestuur, Fluwelen-burgwal 19, Den Haa.g. Twee kustvaartuigen uit Rotterdam, waarvan er een in Londen ligt, zyn o«r derweg naar Schouwen en Duiveland om hulp te bieden. ALBERT JASPERS Leidsestraat 11 Ceintuurbaan 308 ■i.AD-VIES VOOR ALLE VERLICHTIN6EN JH (Van onze verslaggevers) Nieuwe dijkbreuken in liet reeds zwaar geteis terde gebied zijn oorzaak dat andermaal ver scheidene plaatsen zijn geïsoleerd. Uit Nieuwe Tonge (Overflakkee) wordt gemeld dat daar 75 tot 80 mensen om het leven zijn gekomen; er zijn daar nog 1800 mensen in gevaar. Een amphi- bievaartuig bracht er vandaag 60 per keer naar Sommelsdijk. In Oude Tonge is het aantal doden nu gestegen tot 300; de dijk hij deze plaats was vanmorgen aan het zakken, men vreesde dat zij zou verdwijnen. Bij Den Bommel is gister avond opnieuw een dijk gebroken. Op Schouwen-Duiveland is de evacuatie nu verplicht. Bruinisse, Nieuwcrkerk en Oosterland staan als gevolg van nieuwe dijkbreuken onder water. Duizenden mensen zitten op de daken op redding te wachten. Het reddingswerk concentreert zich nu vooral op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Vijfhonderd boten zijn hier in actie. Het aantal vliegtuigen van de luchtmacht dat aan de redding deel neemt bedroeg gisteren 124, daarvan zijn er vijftien hefschroefvlieg- tuigen. Koningin Juliana en prinses Wilhelmina vertoefden gisteren opnieuw in de geteisterde streken en prins Bernhard, die vanmorgen vroeg op Schiphol aankwam uit Amerika, is kort daarop van Soester- berg uit een vlucht boven de noodgebieden gaan maken. St Philipsland: geheel overstroomd. Militairen zoeken naar geïso leerde bewoners. Van 400 mensen is het lot niet bekend. Tholen: de overlevende^ van Stavenisse en St Annaland zijn allen gered. Het stadje Tholen en Scherpenisse hebben niet zwaar geleden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1