REDDERS AAN HET WATERFRONT „Monument" van de hulpverlening Noodseinen naar j*:i reddingsvlic-gtuig Wnln uit" rlp» Inrlif Boven de trieste watervlakte waarin het gebied, 1 iUip uil uc luuii rondom Fijnaart in Westelijk Noord-Brabant is herschapen cirkelt een van de vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht die geteisterd Nederland te hulp zijn gekoinen om voedsel en voorraden af te werpen waar dat nodig is. Deze vliegtuigen zijn vrachttoestellen van het type C 19. Ze opereren vanaf het vliegveld Gilze Rijen. Een Ameri kaanse generaal leidt deze actie vanuit zijn hoofdkwartier in Den Haag HET water stroomt van land naar zee. Hoe verraderlijk de dijken in de rug zijn aangevallen blijkt op aangrijpende wijze op het Zuidelijk deel van Walcheren. Nadat door dijkdoorbraken bij fort Rammekens de polders van Oostsouburg waren ondergelopen, vrat het water de dijk langs het Sloe, dat via de Westerschelde in verbinding staat met de zee, aan de zwakke achterzijde wej-, waardoor nieuwe doorbraken ontstonden. Als bij eb het water in het Sloe lager staat dan op Wal cheren, stroomt het water, zoals aan de schuimkoppen te zien is, door deze nieuwe gaten van het land terug naar zee. lusmmo ry 77 In de ondergelopen polders Zorg voor de dieren van de Alblasserwaard kon den nog enkele schapen van de verdrinkingsdood worden gered. Rijkspolitie int Hillegom, welke hier assistentie ver leent bij de evacuatiebrengt ook de dieren per roeiboot naar Papendrecht, even ten Noorden van Dordrecht. Dramatisch is het beeld van een marinesloep, die vol met uit een ondergelopen boerderij geredde Zuidbevelanders naar het droge wordt geboomd en geduwd, de inspanning samen gebald, die aan de dag wordt gelegd om de door het water- Overvallen landgenoten te helpen. Een marinier reikt hoog aan de boom, die hij voor steun in het modderige verdron ken land heeft gestoken. De geredden weggedoken in warme kleren, laten zich, eindelijk gerust, gelaten meevoeren. OOK in het uiterste Noorden van Nederland, aan de Noordzee kust van het Waddeneiland Ameland, heeft de woedende zee toegeslagen. Zij trof op de duinrand het strandhotel Stein- voorte, dat voor een groot deel werd uiteengereten. xolo k.l.m. W i- - v boerderij midden in het water j- op Walcheren op het dak ge klommen en zwaaien met een T VLIEGTUIGEN van allerlei slag nemen deel aan het reddings- vlag naar een vliegtuig ten te- V werk en het vervoer van de slachtoffers uit de noodgebieden. ken, dat dringend hulp nodig Hier is een amphibie-vliegtuig van de Koninklijke Marine aan- is. Zij verkeerden op dat ogen- gekomen op het vliegveld Valkenburg met een transport uit blik al anderhalf etmaal in nood het geteisterde stadje Nieuwekerke op Schouwen-Duiveland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5