SARANTO 37 Siciliaanse bendeleden voor radeloze rechter Iwitsaletteu Verwarming en rust noodzakelijk voor slachtoffers watersnood ONDER DE GLIMLACH VAN SANTA ROSALIA Bange slachtoffers durven niet getuigen Plan tot vlucht verijdeld Spoorwegen in het noodgebied Na ampele overweging EUROPESE DEFENSIE"BIJ TWEEDE KAMER KOKEN van DRINKWATER VOORKOMT ZIEKTEN Stormramp in Engeland eiste 220 doden Hebt U een ogenblikje? Transatlantische telegrammen Drie Nederlandse profs vergaarden roem Reims staat zeven punten voor PENSION IN TIENTSIN - door Nina Fedorova «Ie o IL sit ram F van Woensdag 4 Februari 1953 7 (Van onze correspondent) PALERMO, 3 Febr. In een voorma lige kerk te Palermo is deze week het massa-proces begonnen tegen 48 leden van de bende van de vroegere bandiet Giuliano. Slechts 37 bendeleden zijn aan wezig. De andere zijn of dood of voort vluchtig. Twee zijn er door de Interpol opgepikt in Tunesië en hun uitwijzing is alleen nog maar een kwestie van bu reaucratische formaliteiten. Twee ande ren werden in Amerika gearresteerd en een van hen is al onderw eg naar Paler mo. Het gerechtshof heeft goede hoop, dat de ander, een zwager van Giuliauo, binnenkort; zal volgen. De bende van Giuliano stond al eerder terecht in Viterbo, het prachtige middel eeuwse stadje ten Moorden van Rome. Maar toen ging het proces niet om de misdaden van de bende-als-bende moord, roof, diefstal, chantage maar om het politieke bloedbad van Portella della Ginestra, waarbij bendeleden scho ten op weerloze communistische burgers, die op een grasveld onder de lentezon het feest van de arbeid vierden. Bijna alle bendeleden, dezelfde die hier terecht staan, werden toen veroordeeld tot ge vangenisstraffen tussen de dertig jaar en levenslang. Dit proces gaat hen dus in zoverre aan, dat ze er practiseh met veel slechter bij kunnen varen; gezien dat er in Italië geen doodstraf staat op civiele vergrij pen. Ze zijn zichtbaar onverschillig. Maar tevens zichtbaar teleurgesteld, dat hun poging tot vlucht uit de strafgevangenis van Viterbo niet is ge lukt. Het complot werd precies twee da gen vóór dit proces ontdekt. Of door ver raad of anderszins is niet bekend. In ieder geval was het sinds zes maanden voorbereid. En als het gelukt was, zouden de belangrijkste heren, Pisciotta, Man- nino, Badalamenti, Terranova en Cucinel- la, hier thans niet zitten. In hun hart vervloeken zij de be schermheilige van deze stad, de asceti sche Santa Rosalia. Die tegelijkertijd evenveel dankgebeden krijgt toegezon den van mensen, die blij zijn, dat de misdadigers niet ontsnapt zijn. Over al deze gerechten en ongerechten tezamen straalt haar geheimzinnige glimlach, die vanmt een 17de-eeuws fresco alle aanwezigen met dezelfde liefde omhult. De president van de rechtbank slaakt hoorbaar een diepe zucht, wanneer zijn blik haar beeltenis treft en slaat een kruisje. Blijkbaar is hij van mening, dat je be ter een zeventiende-eeuwse heilige kunt zijn, dan een hedendaagse president van de rechtbank! Meesterlijk Die ontvluchting hadden de hier aan wezige heren overigens meesterlijk voor bereid. Ze hadden oude vijlen verza meld uit de werkplaatsen van de gevan genis. Ze hadden daarmee de tralies zó doorgevijkl, dat die precies op hun plaats zaten, maar op het laatste ogenblik alleen maar weggedrukt hoefden te worden. Ze haddeir die vijlen daarop verwerkt tot dolken, om ze als verdedigingswapens te gebruiken. Ze hadden precies berekend, wélke bewaarder ze alleen maar hoefden néér te slaan en wélke ze met die dolken moesten doden. Ze hadden koorden ge vlochten uit de vulling van hun matras sen, om daarmee uit vensters en langs muren te kunnen afdalen. Ze hadden zelfs gezorgd, dat er op een bank geld voor hen klaar lag, dat ze alleen maar hoefden af te halen, om de reiskosten te betalen. Het v tie van de gevangenis r Verraad", zeggen ze berustend. Nu de vlucht niet gelukt is, kan het hun alle maal niet veel meer schelen. Ze broeden hoogstens op een nieuwe poging tot vlucht. Op het ogenblik is die gans on mogelijk. Over deze 37 mensen waken meer dan 100 politie-agenten met Argus ogen. De boeven zitten, in de kooien, alle maal aan elkaar geketend. Ze zijn zelfs over twee kooien verdeeld. In de éne kooi zitten er 16, in de andere 21. Want die 16 haten die 21 en omgekeerd. En de rechter wil niet, dat er ruzie uitbreekt. Dan zou hij nóg meer carabinieri nodig hebben! Dus zit de ene groep rechts en de andere links. Allemaal beticht van de zelfde misdaden, maar verdeeld door on derlinge haat. De rechters zitten in de absis van de voormalige kerk. Deze is versierd met fresco's. Het devote altaarlampje heeft moeten wijken voor een buis van neon licht. Rechts en links zijn gulden ver siersels en gipsen pilaren en het is jam mer dat de luidsprekers niet function- neren, want de acoustielc is uitermate slecht. Het zicht is des te beter. Het ontgaat niemand, nóch van de rechtbank nóch van de advocaten en journalisten, noch van het publiek, dat Pisciotta, de man die Giuliano volgens zijn eigen zeggen vermoord heeft, weer eens opvallend elegant gekleed is. Zijn sluike tiaar is perfect geknipt en gepo'm- madeerd. Zijn snorretje, dat hij liefkoost alsof het zijn hóógste goed was, is on berispelijk. Hij draagt een donkergrijze flanellen broek, zónder omslag aan de zoom, maar met een geraffineerde vouw. Dernier cri. Hij ziet eruit als een prins. En hij gedraagt zich als een film held. Als de persfotografen komen, wenkt hij een carabiniere en zegt: „Stuur die heren even weg. Ze vervelen me." Zijn mede kooigenoten protesteren heftiger. De pre sident geeft bevel, de fotografen te ver wijderen. Pisciotta lacht even geheim zinnig als de heilige Rosalia in de absis. Hij heeft immers zijn zin gekregen? Hij voelt zich zichtbaar vorstelijk! Op zijn onwaarschijnlijk schoongewassen over hemd prijkt een das, waarmee hij zelfs op de via Vittorlo Veneto van Rome nog furore zou maken! Het begin van liet proces is niet goed. Of wèl goed. Het is maar, van welk standpunt je het bekijkt. De verdediging protesteert tegen verschillende zaken. Ze krijgt slechts gedeeltelijk gelijk. Maar één kleine stap is al gewonnen. Voor zien zijn 74 getuigen a charge en 48 a décharge. Nadat dit is vastgesteld, krijgt de president zichtbaar een schok, als hij hoort, dat de lijdende partij zich plotse ling en masse terugtrekt èn haar aan klacht unaniem intrekt. Die „lijdende partij" is: de beroofden, de slachtoffers der chantage, de nabe staanden der vermoorden, enzovoort. Zij zijn op muilezels van overal gekomen. Vrouwen, zwijgzaam tot het uiterste, zijn gehuld in geweldige, zwarte wollen om slagdoeken. ~e president wrijft zich de ogen „Hoe zit dat nou eigenlijk?" vraagt hij, en kijkt tersluikse hulpeloos, naar Santa Rosalia. Die glimlacht. Zoals nu eenmaal doet en altijd doen zal, sinds de fresco-schilder haar vereeuwigd heeft. Uit één der beide kooien klinkt hoorbaar een stem: „Vrede op aarde". Uit het pu bliek zegt iemand: „Die weten waarach tig wel wat ze doen!" Dan klopt de pre sident met zijn hamer. 1-Iij verdaagt het proces tot het einde van de week. Nationaal Rampenfonds 1giro 9575 DEZE kaart geeft, aan welke spoorwegen door de kracht van het water z vernield. Uit de laatste berichten van de Nederlandse Spoorwegen blijkt i dat de lijn VlissingenMiddelburgGoes tot Arnemuiden hersteld is. (Advertentie) BESTRIJD DIE GRIEP! met de snel en feilloos werkende Z.W/TSAL preparaat/ Engeland ontevreden over besluit van Eisenhower (Van onze correspondent LONDEN, 3 Febr. Juist op het ogen blik, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Op liet vliegveld van Londen aankwam, sprak do minister van buitenlandse za ken, Eden, in het Lagerhuis zijn be zorgdheid uit over het plan van presi dent Eisenhower, de Ylle Amerikaanse vloot terug te trekken uit de watereu van Formosa. „Maar men moet niet overdrijven", zei Eden. „Amerika heeft Formosa geneu traliseerd op een ogenblik, dat commu nistisch China nog met rechtstreeks be trokken was bij de militaire operaties in Korea. De Britse minister wilde zich geen al te grote voorstelling maken van de kleine aanvallen van Chinese natio nalistische strijdgroepen op het commu nistische vasteland, die de laatste tijd herhaaldelijk zijn uitgevoerd. Minister Eden heeft evenwel niet alle zorgen van het parlement kunnen sus sen. Het is immers gebleken, dat de Amerikanen zich niets hebben aange trokken van alle opmerkingen, die de Britse regering over de kwestie-Formosa heeft gemaakt. Verdachte Amerikaan gevlucht WENEN, 3 Febr. (A.P.) Volgens het Oostenrijkse communistische dagblad „Volksstimme" is de Amerikaan, Walter Lauber, met zijn vrouw naar de Russi sche zone van Oostenrijk gevlucht. Lau ber werd door de Amerikaanse militaire politie onlangs gearresteerd, omdat hij verdacht werd van medeplichtigheid in de spionnage-affaire van twee andere Amerikanen, Verber en Ponget'. Lauber werd na ondervraging voorlopig op vrije voeten gesteld. Een woordvoerder van de Amerikaanse Ambassade in Wenen zei: „Als het waar is, dat Lauber bescherming heeft gezocht bij lieden, van wie-hij hulp meent te kun nen verwachten, vraag Ik mij toch af, of hij wel vrijwillig is vertrokken. En als hij vrijwillig is uitgeweken; waarom?" Duitse ex-krijgsgevangenen over uitlevering STUTTGART, 3 Febr. (Reuter) De Westduitse Bond van ex-krijgsgevange nen heeft er in zijn orgaan op aangedron gen, dat de zeven uit de gevangenis van Breda ontsnapte Nederlandse oorlogsmis dadigers niet zullen worden uitgele verd, voordat voor een Westduits ge- rechtsbof is aangetoond dat zij ook inder daad de misdaden, die hun ten last zijn gelegd, hebben bedreven. Aanloop naar probleem Politieke Gemeenschap (Van onze correspondent) DEN HAAG, 3 Febr. Bij de Tweede Kanier is vandaag een wetsontwerp in gediend tot goedkeuring van liet Verdrag van Parijs inzake de vorming van de Europese Defensicgemeensehap. Het ver drag werd ondertekend op 27 Mei 1952 tussen Nederland, België, West-Duits- land, Frankrijk, Italië cn Luxemburg. Het is in het bijzonder de tegenstel ling, die de Westelijke staten tegenover het Sovjet-bloc plaatst, welke het denk beeld van de E.D.G. heeft doen ontstaan. Begrip voor de bedreiging, die deze te genstelling in zich bergt, heeft geleid eerst tot vorming van de Westerse Unie tussen Nederland, België, Engeland, Frankrijk en Luxemburg, later tot het Noordatlantisch Verbond van 14 landen. Ook dit verbond kan zonder medewer king van de Duitse Bondsrepubliek West- Europa niet afdoende tegen een invasie beschermen. De overweging echter van inschakeling der Duitsers deed bezorgd heid opkomen, dat herbewapening de Duitse militaire geest zou doen herleven. Deze bezorgdheid werd niet alleen buiten Duitsland, doch ook in het land zelf ge koesterd. Het is duidelijk, aldus de Regering, dat Nederlands hoogste belangen nauw betrokken zijn bij de versterking van de barrière tegen een aanval b(j verplaatsing der verdediging naar het Oosten en bij opklaring van het poli tiek klimaat, van West-Europa door Frans- Duitse verzoening. Toch was ampele overwe ging nodig, vóórdat de Nederlandse regering zich als gegadigde voor het lidmaatschap van de op te richten E.D.G. kon beschouwen en actief aan de onderhandelingen ging deel- Behalve West-Duitsland en Frankrijk dienden zich aanstonds Italië en, met r aarzeling, België en Luxemburg aan. Engeland en de Scandinavische lan den maakten evenwel duidelijk, dat zij buiten de EDG zouden blijven. Hoe rui- het aantal deelnemers, hoe gemak- VRIJMAN: Jk heb U en de commissie misleid (Van onze correspondent) BINNENHOF, 3 Febr. „De uiterst pijnlijke strafoefening, welke u mij vorige week hebt toegediend, heb ik ten volle verdiend", zo heeft de heer Vrijman de commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer schriftelijk laten weten. Mr Wendelaar, voorzitter dei- Commissie, las vandaag zijn brief voor, waarmee opnieuw de kwestie rond deze tragische figuur aan de orde werd ge teld. „Ik heb u en de commissie misleid, ik ben daarmee van de ene fout in de an dere vervallen. Als verontschuldiging voer ik aan het leed, dat in al die jaren over mijn onschuldig hoofd is uitgestort en dat bovendien tot geestesstoornissen ft geleid", la voorlezing stelde mr Wendelaar (VVD) vast, dat de brief de man eert. Bevat het volksgezegde dat zwijgen in stemming betekent, juistheid, dan ging de Kamer met zijnconclusie aecoord. Waarschijnlijk is deze pijnlijke affaire nu definitief afgedaan. keiijker het voor Nederland geweest zou zijn de ring binnen te treden. Het besluit van Italië was belangrijk, doch van bijzondere betekenis voor Neder land was de houding van de twee andere leden van de Benelux en van Engeland. In het verlangen naar intensivering van internationale samenwerking staat Nederland bij geen mogendheid achter. Bundeling van krachten beschouwt de lf-gering als een eis der tijden, waarvan de vervulling kostbare mogelijkheden opent. Z(| denkt hierbij aan stoffelijke voordelen en aanpassing aan poli tieke noodzakelijkheid, doch ook aan winst aan culturelen en morele waarden, die bereik baar is voor een door staatsgrenzen minder gescheiden mensheid. In deze geest streeft zij mee naar ver dieping van de Noordatlantische samen leving en benadert zij het probleem van de Europese Politieke Gemeenschap. Llervornide Kerk vraagt: Geen anti-papisme bij 100 jaar Kromstaf DEN HAAG, 3 Febr. (K.N.P.) De leiding (liet moderainen) van de Gene rale Synode van de Nederlandse Her vormde kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die in deze kerk moet worden ingenomen hij de viering van het eeuwfeest der Hiërarchie in Ne derland. Met moderamen zal tevens pu blicaties over dit onderwerp doe schijnen. „Het is ons gebleken'', zo schrijft het moderamen, „dat verschillende kerkera den en verenigingen zich hebben a" vraagd, of het ook gewenst was om naar aanleiding van het eeuwfeest der rooms- katholieke hiërarchie in Nederland, zo als dit rondom Hemelvaartsdag zal wor den gevierd, tot het houden van bijzon dere bijeenkomsten of tot andere activi teiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor gereed, in andere is men nog in het stadium van overleg. „Het moderamen der generale Synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat wordt gepleegd. Zo wel verwarring als dubbel werk kunnen op deze wijze het beste worden voorko men. In ieder geval moge er op worden aangedrongen aldus dit schrijven dat alle activiteiten anti-papistische ten- denzen geheel weten te vermijden. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen voor de waarheid dient op de voorgrond te staan. Zo kan een waardig en verantwoord bezig zijn met vragen rondom het Rooms-Katholi- cisme in Nederland het beste dienstbaar worden gemaakt aan onze eigen taak, de opbouw van de Hervormde Gemeente en de doorwerking van het protestantse ge tuigenis in ons volksleven." NA 24 UUR GRAVEN Ingesneeuwd dorp uit isolement verlost (Van onze correspondent) VAALS, 3 Febr. Vanmiddag om lur hebben de eerste ploegen het dorpje Holset in de gemeente Vaals bereikt, dat in de sneeuworkaan van Zaterdag va; de buitenwereld was afgesloten. Er i een lange doortocht in de sneeuwmassa gegraven, die juist breed genoeg is een auto door te laten. Met blijde ge zichten begroetten de dorpsbewoners de vermoeide arbeiders, die 24 uur hadden geploeterd om de verbinding met de buitenwereld te herstellen. Met man en macht was er met 120 an gewerkt om ook Iiarles, Kottessen en het in de bossen verscholen Camerig uit de kluisters van de sneeuw te ver lossen. In de loop van Woensdag ver- cht men deze dorpen te bereiken. De telefoonverbindingen zijn nog steeds erbroken. De electrische leidingen naar Holset zijn weer hersteld. De bewoners •an het ingesneeuwde dorp hebben geen ;ebrek geleden. De onder de sneeuw be dolven auto's zijn eveneens uitgegra ven. Er zijn geen slachtoffers gevallen. H. van Eijsden Kamerlid (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 3 Febr. De heer II. .an Eijsden (anti-revolutionnair) is van- middag geïnstalleerd als lid van de Twee de Kamer. Hij komt in de plaats van zijn onlangs overleden partijgenoot. Terpstra. EMANDdie uil koud water gered wordt, moet in de eerste plaats verwarmd worden en liefst een of meer dagen goed verwarmd blijven. Dit is nog meer het geval voor mensen die ge heel ondergedompeld zijn geweest en die water naar binnen gekregen heb ben. Deze verwarming vermindert na melijk in sterke mate het gevaar voor longontsteking. Men mag ook veilig aannemen, dat deze verwarming even zeer een belangrijk voorbehoedmiddel is tegen andere ziekten, die gewoon lijk uit kou vatten voortkomen, zoals bronchitis, blaasontsteking, diarrhoea. Ook moet men ver warmen met het oog op rheumatiek, die immers vele mensen bedreigt. In de tweede plaats komt RUST; want wanneer de slacht offers van de watersnood goed slapen, kan dat onmogelijk anders dan zeer gunstig zijn. In het verdere verloop echter komt er verschil tussen de mensen tot uiting. Sommigen zullen graag een tijd in stilte doorbrengen; maar dat wil niet zeggen, dat de stilte voor iedereen goed is. Voor een enigszins ervaren mens is het niet zo moeilijk, aan te voelen, wat een drenkeling het meest goed doet. Wat de voeding betreft, is enige omzichtigheid gewenst, Vrijwel iedereen zal het best gebaat zijn, als hij in het begin warme dranken krijgt, niet overmatig, maar toch vrij royaal. men enigszins voorzichtig zijn met de Hygiënische wenken bij watersnood Daarna moet voeding. Zeer belangrijk is in tijden van tvatersnood de drinkwater voorziening. De hoofdinspecteur der volksgezondheid heeft er reeds op gewezen, dat men, wanneer er geen waterleiding is, het drinkwater moet koken. Er dreigt immers het gevaar voor buiktyphus en paratyphus. In de laatst bekende sta tistiek van 9 Januari was er in de streken van de watersnood geen geval van deze ziekte vermeld. De ziekte van Weill zal waarschijnlijk geen grote dreiging geven. Cholera is bier on bekend. Maar boewei dus de buikty phus en paratyphus zeldzaam zijn. is dit doorgaans te danken aan het goede drinkwater. Er zullen ook door het Amerikaanse leger waterreinigingsln- stallaties verstrekt worden. De meeste van deze installaties werken met chio- rering, die inderdaad mits goed toe gepast een behoorlijke beveiliging oplevert. Wanneer chloor echter gebon den wordt door het vuil in het water, kan het zijn werking niet meer op de bacteriën uit oefenen. (0,2 0,3 Mgr vloeibaar chloor per liter water, dat zuiver is en met name geen coli-bacteriën bevat, is voldoende). Voor kleine gebruikers is echter het koken van het drink water wel de aangewezen weg. Dit moet natuurlijk ook met melk geschieden. Ook het gevaar voor dysenterie eist, dat men het water kookt of anderszins heeft gereinigd. Nu bestaat'er in het chloromycetine (chloor-amphenicol) een uitstekend genees middel tegen buiktyphus, maar iedereen begrijpt, dat het voor de verzwakte mensen van het grootste belang is. dat zij, na de koude, honger, dorst, angst en schrik te hebben doorstaan, niet nóg een besmetting er bij krijgen. HUISARTS. ROOD WIT-DRV Britse verlieslijst valt gelukkig mee (Van onze correspondent LONDEN, 3 Febr. Terwijl op het eiland Canvey, in Norfolk en Lincoln shire de soldaten alle krachten inspanden om de breuken in de dijken dicht te ma ken, bracht de minister van binnenland se zaken, Sir David Maxwell Fyfe, in het Britse Lageruis rapport uit. Officieel zijn tot nu toe in Engeland 220 doder betreuren, die het slachtoffer z(jn •den van de stormramp daar. Dat is minder dan aanvankelijk werd gevreesd. Vele honderden mensen worden.nog ver mist maar als de volledige lijst zal zijn opgesteld, zal blijken zo verwacht de mi nister, dat de meesten van hen nog in n zijn. Dertigduizend personen zijn dakloos. Hoe erg de toestand ook is, na de be richten van Zondag en Maandag valt het No. 741 HORIZONTAAL: 1 Plaats in Idraal; 18 eetgerei; 20 looistof; Nederland; 5 gereedschap; 0 21 top. 23 aanwijzend voor lengtemaat; 10 militair; 12 naamwoord; 24 poste restante; zoogdier; 14. achting; löfou-125 knolvrucht: 27 de oudere; 28 zandgrond; 29 roofdier; 30 1 broeder; 32 zangvogel; 34 ge wicht; 35 grondsoort; 37 euro- peaan; 38 dierentuin; 39 ver bond; 40 wetboek; 41 overste; 43 boom: 45 rechtsgeding; 47 noot; 48 godsdienstig gebruik 49 gereed. VERTICAAL: 1 Werkman; 2 voorzetsel; 3 religieuze orde; 4 geheel de uwe; 5 schil; 6 re geringsreglement; 7 en an dere; 8 Franciscaan: 11 ver plichting: 13 gril; 15 prul; 17 voorzetsel; 19 reeks; 21 onge kunsteld; 22 ruzie maken; 25 deel van een wagen; 26 noot; 31 dierenverblijf33 been; 34 opperwezen: 36 grafschrift; 38 hemellichaam; 41 indien; 42 klap; 44 noot; 45 Chinese maat; 46 ten laatste; 47 rond hout. toch enigszins mee. In het Lagerhuis ontstond een vinnige woordenwisseling tussen de minister en de socialisten, toen men over de ramp sprak. Herbert Mor rison wees er op, dat de regering vorige zomer heeft bepaald, dat er slechts uiterst kleine hoeveelheden staal ter beschikking mocht worden gesteld voor de bescherming van de kust. „Zou dit besluit herroepen kunnen worden?", vroeg bij. Toen kwam Be van tussem beide met de opmerking, dat de conser vatieven nog nooit iets hebben gedaan om de z-ee te weren. „Nu zïjt gij bezig de maatregelen van Labour te saboteren". Toen het weer kalm was geworden, werden de socialisten boos, omdat de re gering geen leegstaande huizen wil vor deren voor de daklozen. „Dit was dè oplossing niet", zei staatssecretaris Marples. Het debat in het Lagerhuis heeft bij menigeen een onaangename nasmaak achtergelaten. Omdat het kustland over al hoger ligt. dan de zee, was het water vandaag op de terugtocht. De toestand ernstig gebleven op het eiland C'an- waar welgeteld 40 bressen in de dij ken zijn geslagen. Het aantal slachtof fers, dat hier aanvankelijk 130 zou zijn, nu vastgesteld op 30. Er is nogal wat verwarring geweest bij de eerste tellingen. Nog altijd vertoe ven 1000 mensen op Canvey. Zij werden vandaag voor de laatste keer gewaar schuwd. Het eiland is van de buitenwe reld afgesloten. NEW. YORK, 3 Februari BKTRKURDE FOUT GENERAAL COLLINS, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft verklaard. dat de „Operatie Smack" aan het Koreaanse front een volkomen gerechtvaardigde mili taire operatie is geweest. De actie werd bijgewoond door voor deze gelegenheid ge nodigde generaals en verslaggevers. Zij werd een fiasco. Voor de commissie voor de strijdkrachten van het Huis verklaarde generaal Collins; „Het leger heeft de fout gemaakt vóór het begin van de actie de op schrift gestelde plannen over het voor genomen verloop van deze plaatselijke ope ratie uit te delen. Zij betreurt deze fout." Het leger werd verweten, dat het door een dergelijke voorbarige publicatie van zijn plannen, de vijand ampele gelegenheid heeft gegeven zich hierover (door spionnen) te laten inlichten. GEEN BEZWAAR DE CANADESE REGERING heeft laten we ten, dat zij geen bezwaar heeft tegen Immi gratie van mensen, die uit Rusland of uit een van de satellieten zijn gevlucht. De candidaat-immigranten uit deze communis tische landen moeten zich evenwel onder werpen aan een politiek onderzoek. Viering van gouden jubileum Kon. Ned. Korfbalbond UTRECHT, 2 Febr. Ter viering van het 50-jarig bestaan van de Kon. Neder landse Korfbalbond heeft de jubileum commissie van deze bond de volgende plannen ontworpen: Het hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4 tot 6 uur reci piëren in het Carl ton-hotel te Amsterdam. Des avonds wordt, eveneens in het Carl- ton-hotei. een reünie gehouden voor oud- korfballers, bonds- en verenigingsfunc- tionarissen. Op Zondag 7 Juni in het Ajax-stadion- om kwart over één vlaggen- parade, gevolgd door een demonstratie ..korfbal in 1903" en tenslotte de jubi leumwedstrijd NederlandBelgië. DEKKERS BLIJFT RIJDEN EINDHOVEN, 3 Febr. De Eind- hovense wielrenner, Hans Dekkers, kam pioen van Nederland op de weg, blijft rijden. De Eindhovenaar heeft de berich ten. dat hij op medisch advies de wed strijdsport moet staken, pertinent tegen gesproken. Dekkers is volop in training voor het komende wegseizoen. De Harder ondanks auto-ongeval slimmer dan ooit (Van onze sportcorrespondent) PARIJS, 3 Febr. Drie Nederlanders, Appel, Van Geen en De Harder brachten deze week hun namen op dc voorpagina's der sportpers. De rechtsbuiten van Reims omdat hij met twee doelpunten bij de 31 zege op Lens betrokken was, waar door zijn club nu met zeven punten rsprong de kampioenstitel al voor de OMA sliep niet. Ze maakte zich bezorgd. Ze zag het feit onder ogen, dat professor Chernov 'n godloochenaar was. Zijn „Absolute" was voor haar christe lijke levenshouding onaanvaardbaar. On danks zijn schitterend verstand en be minnelijke persoonlijkheid kon hij enkel maar 'n verkeerde invloed op de kinde ren hebben. En tochde manier, waarop hij over al die onverwachte the ma's van hem sprak, die koortsachtige levensvreugde en levensblijheid ondanks zijn zichtbare ellende en nood. Zyn onbe zorgde houding tegenover Anna Petrov- na.... Was hij wel zo slecht? Kon hij wel zo slecht zijn? Neen, ze was bang om tot een conclusie te komen. Ze zocht 'n uitweg voor die nieuwe moeilijkheid. Voorzichtig en zo stil mogelijk gleed ze van de sofa op de vlooi'. Op haar knieën bad ze tot Christus en zijn Moeder, Hond hoorde oma's gefluister, Toen hij zag, dat ze geknield was, kwam hij dich terbij en begon zachtjes met z'n" staart op de vloer te kloppen. Hij voelde zich altijd onbehaaglijk, als hij mensen op hun knieën zag. Het gefluister van oma en het kloppen van die hondestaart waren beneden de enige geluiden. In de kamer van de Chernovs zat de professor aan z'n lessenaar 'n brief te schrijven. Het was z'n nieuwe brief aan Hitier. De volgende morgen zou Anna Petrovna er een copie van maken voor Mussolini. Hij schreef ijverig, met alle aandacht en zorg: „Maar waarom over dit alles schrij ven? Waarom zoveel woorden verspillen om het simpele feit uit te drukken, dat wij lijden? Ik weet, dat de menselijke waardigheid verlangt, dat men in stilte lijdt. Ik heb het geprobeerd en 't is mij niet gelukt. Ik kan niet berusten. Ik heb er genoeg van een onverschillig voorbij ganger te zijn in 's levens straten en enkel met statistieken te rekenen. Ik verlang er naar 'n paar woorden over onszelf t.e zeggen, En wat ik zou willen zeggen is: Ge ef ons vrede!" 1Y/TR Stowne, de broer van mevrouw J-'J- Parrish, kwam dan eindelijk opda gen. Hij bleek 'n klein, bejaard heertje te zijn, dat er uit zag, alsof alles te groot voor hem was. Zijn auto was te groot, z'n jas te lang en te breed, z'n hoed te hoog de helft van z'n gezicht werd er door bedekt zelfs z'n bril was te groot voor z'n kleine, levenloze ogen en ver borgen een deel van zijn wangen. Ofschoon zijn gezicht en z'n gestalte dus zoveel mogelijk schuil gingen, kon den z'n kleren toch niet z'n voornaamste karaktertrek verloochenen, de grondtoon als het ware van heel z'n temperament 'n onverschilligheid ten aanzien van het leven, 'n soort van slaperige gelijk moedigheid tegenover alles wat hij zag, gezien had of nog zien zou. Ongelukkigerwijze was mevrouw Par rish er juist in geslaagd menig spelletje van oma te winnen en had dientengevol ge verschillende glaasjes gedronken. Juist toen hij kwam, werd ze bij zonder prikkel baar. Nauwelijks was hij de kamer van z'n zuster bin nen gegaan, of ze begon hem al uit te schelden. Slechts na urenlange po gingen om liaar te overreden gaf ze toe en stemde er mee in om eerst naar 'n hotel en dan naar Engeland te gaan, Toe ze weggin- te groter: hij had nooit gedacht, dat het zo erg met z'n zuster gesteld was. Het afscheid was 'n verwarde geschie denis. Mevrouw Parrish had slechts één koffer meegenomen en beloofd iemand van het hotel te sturen voor de rest. De dank van meneer Stowne was ln weinig woorden vervat. Hy vroeg de re kening naaj- het hotel te zenden. Me vrouw Parrish was in een aangedane stemming. Ze kuste oma en schreeuwde elk lid van de Familie haar hartelijke groeten toe. Ze probeerde Anna Petrov- na's mantel en meneer Sung's paraplu Een brief (onleesbaar) uit Hongkong mee te nemen en drong er op aan, dat ze allemaal met haar mee zouden gaan om rustig in het hotel te gaan leven. Moeder probeerde hond te vinden. Maar nergens een hond te bekennen, noch in het huis, noch in de buurt. Dima. met ogen groot van angst, rende gedien stig heen en weer om mevrouw Parrish maar gauw weg te helpen. Oma probeer de uit te leggen, hoe dat met hond zat, maar mevrouw Parrish begreep er wei nig van en nog minder kon het haar schelen. Meneer Stowne was bang, dat verder uitstel mevrouw Parrish' aan dacht zou afleiden en haar haar beslis sing zou doen vergeten, Hij huiverde bij de gedachte opnieuw al die moeite te moeten doen om haar over te halen. Dus zei hij, dat de hond wel zolang hier kon blijven. Ze wilden wel zo vriendelijk zijn, het dier mee te geven met iemand, die mevrouw Parrish spullen kwam halen. Professor Chernov hield galant het portier van de auto voor mevrouw Par rish open en stond meer dan tien minu ten op haar te wachten. Khan hield in tussen de voordeur open. Anna Petrov- na's glimlach was, als gewoonlijk, aan doenlijk de glimlach van 'n slacht offer. Meneer Sung boog verschillende malen en wenste mevrouw Parrish geluk en voorspoed in haar nieuw en schitterend ver blijf. Hij liet hst woord „gezond heid" weg, want achtte dit ongepast in mevrouw Par rish' tegenwoordig heid. Meneer Stow ne bukte zich iede re twee minuten om z'n zusters tas op te rapen, die zij telkens weer vallen liet. Om de algemene verwarring te verho gen werd er op het hoogtepunt van het afscheid 'n brief van madame Militza bezorgd en daar deze onvoldoende ge frankeerd was, moest er ogenblikkelijk klein geld zijn. De verdenking van klein feld te bezitten kon alleen op meneer ung vallen. Hij wist het altijd, zo gauw erom gevraagd werd, prompt te voor schijn te toveren. Dus verplaatste het brandpunt der gebeurtenissen zich en meneer Stowne duwde z'n zuster met zachte dwang naar de wagen en wist haar daar ten slotte in op te bergen, Zo ging mevrouw Parrish heen, haar „vaar- wels" schreeuwend en haar broer uit scheldend, terwijl haar stem nog ver schillende minuten na haar vertrek in ieders oren galmde. De Familie viel onmiddellijk op Mi- litza's brief aan. Het was 'n ander voor beeld van haar buitengewone, taalkun dige bekwaamheden en moed. De brief was van Hongkong verstuurd. Het scheen, dat het lot al z'n verdere plan nen uitgesteld had om z'n volle aan dacht aan Militza's reis te besteden. De passagiersboct geraakte .in 'n verschrik kelijke typhoon, die zo hevig woedde, dat het schip dagenlang de haven niet binnen kon; het was de grootste typhoon van deze eeuw. Maar h&ar kon hij in geen geval bang maken. Toen ze ten slotte landden, was er in de hele stad geen kamer meer te krijgen. Cholera heer ste in de wijken der Cninezen. De autori teiten van Hongkong weigerden aan Russen, Wit of Rood. de vergunning om zich in de stad te vestigen- en ze moesten naar Sjanghai terug. Daar Sjanghai voor 't moment echter niet te bereiken was, mochten de Russen voet aan wal zetten (maar niet veel meer dan dat) om de verdere grillen van natuur, geschiedenis en ambtenaren af te wachten. En toch kreeg zij, madame Militza, haar revanche. Een Russisch meisje vroeg madame Militza deskundige hulp en de kaarten vertelden 'n heerlijk verhaal. Het meis je, nog jong en schuchter, kon er zeker van zijn rijk en beroemd te worden en invloed te krijgen door haar huwelijk met een oudere, vreemde heer van voor name stand. Bovendien zou het meisje haar familie terugzien en zes kinderen krijgen. Voorspoed en overvloed zoudet haar deel zijn. En, let wel, het kind had geen bruidsschat of iets van dien aard, maar enkel haar uiterlijk als hele for tuin. Toen dit alles verteld was. kon het meisje haar slechts vijftig cent geven in plaats van 'n dollar, maar madame Mi litza was een edelmoedige ziel, bereid om van tijd tot tijd de mensheid ln nood welhaast gratis te dienen. Je kan soms ook al beloond worden door het gevoel van de verhevenheid van je eigen be roep. Wat haar eigen privé-lot betrof, konden ze volgens de kaarten haar vol gende brief uit Shanghai verwachten en ze zouden zich toch maar niet ongerust over haar maken. Wat de stad zelf ook boven het hoofd hing, Militza had niets ergs te verwachten. Ze zond hun allen baar groeten en verbleef hun meest toe gewijde, wetenschappelijke waarzegster. Militza. (Wordt vervolgd) helft binnen heeft. De Scheveninger Van Geen ging in Nantes op de schouders als bedwinger van de millionnairselub Tou louse, tot nu toe de koploper van de tweede klasse. De Nederlandse midvoor was, met reken op de spilplaats aehter ziel», de grote organisator van dit wapen feit, dat hij, twee minuten na rust, met een kanjer uit een vrije schop bezegelde (10). De lof voor De Harder is zo mogelijk nog luidruchtiger. Hij was na zijn auto-ongeval frisser dan ooit en hoe wel geen der zes doelpunten, die de Bordelezen over een door de griep geteis terd Le Havre uitstortten (60), een Haags accent had, was hij bij alle zes met zijn slimme passes betrokken. De Hagenaar stond ditmaal als linksbinnen opgesteld en nten denkt hem daar te laten. Hij bleek er nog schrikwekkender dan op de vleugel. Eigenlijk had men er op gevlast dat Reims op het gevaarlijke en van chauvi nisme bruisende terrein van Lens het loodje zou leggen en dat het concurreren de Rijssel In Parijs met autoriteit over de Racingclub heen zou lopen. De afstand tussen de twee zou dan. ten pleziere van de voetbalfans, van vijf tot drie pun ten zijn teruggebracht. Het liep anders. Reints kon de afstand zelfs tot zeven punten vergroten, doordat de schotloze Rijsselaren tegenover een Parijs elftal kwamen te staan, dat met alle geweld uit de degradatiezone weg wou. Mët een be scheiden 1-0 lukte dat. Het geluk wilde dat de Rljsseler voorhoede, met haar Ba- ratte en Jensen, geen moment aan schie ten dacht, zélfs niet toen de Racing-doel- man Vignal bij een duiksprong een oude schouderwond openhaalde en tussen de palen door rechtsbuiten Foix moest wor den vervangen. Parijs had Schaap niet opgesteld. Daarentegen ploeterde Van der Hart in de Noordelijke rangen voor twee. Hij speelde een van zij beste mat ches. Rijvers nog aan de kant De spanning is nu van de kopplaatsen naar de staart der competitie afgezakt. St Etienne staat, daar, na een I0 neder laag in Marseille, met vijftien punten onderaan. Rijvers had men weer aan de kant gelaten. Een punt daarboven ben gelt Roubaix, voorafgegaan door Racing "aris met 17 punten. Maar het viertal ft ice, Montpellier, Sète en Nancv staat met 18 punten evenmin veilig. Èr zijn dus zeven candidaten voor de laagste plaats. In de top der tweede klas is een titanenstrijd aan de gang tussen Tou louse, Straatsburg en Monaco. De Toulou- sanen hebben het aan Van Geen te wij ten, dat ze Straatsburg eveneens met 34 punten en met een beter doelgemiddelde naast zich zagen opduiken. Voor het wekelijkse incident zorgde de fan tasievolle scheidsrechter Dufossé weer eens. Behalve dat hij Nice tegen het Pardse Stade (21) onder druk van het publiek een straf schop liet nemen, die hü eerst geweigerd had. floot hij de match drie minuten te vroeg af, terwij! Stade op het punt stond gelijk te ma ken. De Stadisten bleven uit protest op bet veld totdat de 90 minuten werkelijk vol wapen. Door afwezigheid van topscorer Andersson van Marseille kon Bram Appel twee goals <yp 'iin concurrent inlopen. De stand is nu 27 18. De Harder Is zesde met tien goals. Ook in de tweede klasse leidt een Zweed Met vüftien treffer? gaat Mellberg van Toulouse aan de top en Van Geen is daar goede vierde met 13 goals.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4