5000 AMERIKANEN met vliegtuigen en schepen in noodgebied Z.-Vlaanderen: Dijken dicht maar mensenleed schrijnt Geallieerde hulpverlening draait op volle toeren Ook Engelsen en Canadezen Geld en goederen uit alle delen der wereld Minister Staf ging overstag met Humanistisch Thuisfront RAPPORT UIT RAMPLAND Eerste globale schatting TOTAAL OVERSTROOMD 175.000 HECTAREN 300.000 Mensen ernstig getroffen g^NATOGgji Giften en een gevoelvol woord voor Nederland Met hulp van vijfhonderd zwoegende jongens 11 PERSONEN VERDRONKEN Je ^ILsLraireï van Woensdag 4 Februari 1953 (Van onze correspondent) DEN HAAG, 3 Febr. De Amerikaanse militaire hulpverlening aan Nederland is groots ingezet. Vanmorgen reeds waren 5.000 Amerikaanse soldaten druk aan het werk in de noodgebieden. In de loop van de dag arriveerden nog meer troepen met grote hoeveel heden materiaal zoals amphibie-vaartuigen, landingsboten, bull dozers, kipauto's en verbindings- en waterzuiveringsdetachementen. Ook hebben de Amerikanen 9 hefschroefvliegtuigen, 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen van het type C-119 ter beschikking van de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood gesteld. De organisatie van deze hulpactie werkte zo perfect dat in 24 uur alles in orde was. Het hoofdkwartier van liet Amerikaan se hulpleger is gevestigd in de Juliana- kazerne in Den Haag. Brigade-generaal Rawley Hendrikx voert daar het hevel. De Amerikaanse troepen /.yn voor het grootste deel ondergebracht in kazernes in de buurt van Breda. De verzorging van de Amerikaanse militairen komt niet ten laste van de Nederlandse militaire autoriteiten. Voeding en medicamenten hebben zij zelf meegebracht. Lichte ver kenningsvliegtuigen van de Amerikaanse artillerie zijn voortdurend in actie om de meest bedreigde plaatsen op te zoeken, aanwezig. Op Valkenburg landde een afdeling, welke speciaal is opgeleid voor verpak king van noodrantsoenen en voorziening van geïsoleerde plaatsen. Zij verzorgen de droppings van voedsel en materiaal. Indien het nodig is zullen zij zelfs per parachute boven de noodgebieden uit springen. Amerikaanse transportvliegtui gen hebben 20.000 schoppen en 300.000 zandzakken aangevoerd. Op Valkenburg kwamen eveneens 250 vlotten en 250 „containers" aan. Zij zullen zo spoedig mogelijk worden uitgeworpen. Vanmor gen arriveerde uit Munchen 17.500 pond waterzuiveringsmateriaal in 30.000 fles sen en 50.000 tubes. Er zijn meer dan 100 parachutes klaar gemaakt om deze goederen onbeschadigd bij de geïsoleerde bevolking te kunnen deponeren. Twee compagnieën met amphibievaar- tuigen en een afdeling „verbinding" van het Amerikaanse hoofdkwartier zijn al in Den Bosch. Daar arriveerde ook een compagnie genie. Deze werd direct doorgezonden naar het rampgebied in West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. Op Gilze-Rijen landde een afdeling met zenders en'telefooninstallaties. De Amerikaanse marine is over de Rijn onderweg met twee grote landingsvaar tuigen voor Zeeuws-Vlaanderen. Van nacht verwacht men nog 14 officieren en 247 soldaten van een bataljon verbin dingstroepen. Ongeveer 400 mannen van een technisch gevechtsbataljon zijn op weg naar Nederland met de uitrusting voor 20 waterstations. Er komen water zuiveringsinstallaties, welke per dag 4.5 millioen liter water kunnen verwerken. Technici zijn op transport gestold om de helicopters te verzorgen. In Duitsland staan nog eenheden ambulances en tech nische troepen klaar, een mobiel hospi taal en verschillende detachementen man schappen. Al deze onderdelen kunnen twee uur na waarschuwing vertrekken. Per vliegtuig zullen zij binnen vier uur op de plaats van bestemming zijn. In Rotterdam zijn vandaag ook 500 Britse en Canadese soldaten van het Rijn-leger aangekomen. Zij hebben am- phibische voertuigen, kleine vaartuigen en zoeklichten bij zich. Van Engelse zijde zijn ook nog een aantal hefschroefvlieg tuigen beschikbaar gesteld. Het ziet er naar uit dat Engeland van plan is vol ledig te voldoen aan het verzoek v Nederland om 20 helicopters te stur Do R.A.F. zond inmiddels ook verken ningsvliegtuigen voor fotografische op namen. Op de Nederlandse ambassade in Londen staan de telefoons roodgloeiend van Engelsen die met geld en goederen willen helpen. Franse soldaten zullen in Noord-Brabant en Zeeland worden in gezet. In WEST-DUITSLAND neemt het aan tal bewijzen van medeleven met de wa tersnood in Nederland dermate toe dat men in Bonn overweegt een centrale in stantie in het leven te roepen om de Duitse hulp te coördineren. Bij de Ne derlandse ambassade in Bonn en bij di verse Nederlandse consulaten in de bondsrepubliek komen onophoudelijk aanvragen binnen op welke wijze hulp kan worden verleend. Tal van particulie re instanties, scholen en verenigingen, hebben aan de bondskanselier geldbedra gen overgemaakt. In Noordrijn-Weatfalen hebben de grote gas- en waterleiding-ondernemingen ploegen technici met materiaal gereed gemaakt om naar Nederland te vertrekken. Uit Wesel zijn inmiddels 10 motorboten van de rivierpolitie in Nederland aangekomen. De stad Mainz zal er dezer dagen nog negen sturen. Het West- duitse vakverbond heeft de Nederlandse vak beweging een eerste schenking van 45.000 gulden doen toekomen. Een aantal Duitse steden, zoals Aken en Munster heeft zich bereid verklaard kinderen uit het noodgebied in Nederland te huisvesten. Ook rubberboten en dekens komen uit West-Duitsland. Onder leiding van de koninklijke familie in ZWEDEN is een enorme hulpactie voor Nederland begonnen. Binnen 24 uur waren er vele malen 75.000 gulden ingezameld. Zen dingen met kieren en dekens 30 militaire vrachtauto's vol en 24 rubberboten zijn onderweg. Op het Nederlandse gezantschap in Stockholm stromen de kledingstukken bü duizenden binnen en soms staan de Zweden in lange rijen te wachten tot het hun beurt is om de goederen af te geven. Uit Vaticaanstad Op de apostolische internuntia- tuur in Den Haag is een telegram ontvangen van de Paus, waarin deze mededeling doet dat hij een bedrag van 30.000 gulden aan het Nationaal Rampenfonds heeft overgemaakt ter leniging van de nood der slachtoffers. Dit bedrag zal door de internuntius mgr Paolo Giobbe worden overgedra gen aan de bisschop van Haarlem, mgr Huibers, wiens bisdom wel bij uitstek getroffen is. In ITALIË heeft minister-president de Ruys de Beerenbrouck in Eerste Kamer (Van onze parlementaire correspondent BINNENHOF, 3 Febr. Jhr Ruys de Beerenbrouck (KVP) zei vanavond in de Eerste Kamer het te kunnen waarderen dat de minister van Oorlog ir Staf (CHU) zijn beleidsfout met betrekking tot bel Humanistisch Thuisfront probeert goed te maken door beperkingen aan te bren gen in de faciliteiten die aan deze orga nisatie werden gegeven. „De Kerk moet onverkort baar recht, op zending behou den", aldus de katholieke afgevaardigde. De zaak kwam ter sprake bij het debat over de begroting van Oorlog en Marine. Jhr Ruys wees erop, dat de militairen die in een kwetsbare leeftijd zijn niet mogen worden blootgesteld aan de werfkracht van humanisten die versterkt wordt door verregaande tegemoetkomendheid van de overheid. Er was een monopoliepositie van de christelijke kerken gebaseerd op hun unieke positie. Jarenlang zijn de aanval- en daarop afgeslagen, maar deze mi nister is enigszins overstag gegaan, aldus jhr Ruys. De bewindsman lijkt murw gemaakt te zijn door acties als door de heer Vermeer (PvdA) gevoerd. De mi nister gaat uit van juiste principes m hij is te soepel geweest. Het gaat er om of gelijkstelling ook in feite aan het Humanistische Thuisfront geweigerd zal worden. Uitzonderingsverloven aan mili tairen die naar de humanistische confe renties willen, zijn dan ook onaanvaard baar. Jhr Ruys kon om wille van de ver draagzaamheid subsidies aan een instel ling als het Humanistisch Thuisfront nog wel aanvaarden; In bepaalde om standigheden als aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan, maar de heer Vixseboxse (CHU) vond dat geen sub sidie gegeven mag worden aan organi saties voor geestelijke verzorging die zich niet op christelijke grondslag baBeren. BROUWERSHAVEN: Uit Rotterdam is het motorschip „Joalex" onderweg. NIEUWERKERK heeft voor Woensdag helicopterhulp gevraagd. BRUINISSE heeft behoefte aan telefoons en veldtelefoons. „DE HOOP", het hospitaalkerkschip is ter assistentie uit IJmuiden via de Noordzee naar Hellevoet-sluis vertrok ken. DEN BOMMEL op Flakkee verzoekt om toezending van 50 man genietroepen met materieel. Het groot materieel kan niet worden verzonden. 's GRAVENDEEL: De ovens van de gas fabriek zijn kapot: het buizennet en de gasmeters staan onder water. MIDDELHARNTS: Men vreest, dat het gas zal uitvallen. Het ziekenhuis heeft reeds om hulpmiddelen gevraagd, voor al om kaarsen en verbandmateriaal. NOORD-SCHOUWEN: Patiënten en per soneel van het ziekenhuis bevinden zich allen in goede welstand. OOLTGENSPLAAT: De ergste nood voor lopig geleden. Evacuatie duurt voort. Er is behoefte aan typhus- en paraty- phusvaccine voor 300 mensen. OOSTERLAND (Duiveland): Toestand zeer kritiek. Er worden vele slachtof fers gevreesd. Afvoer per vlet is on mogelijk. Er is dringend om amphibie- voertuigen verzocht, OOSTERLAND: De „Liberty IV" heeft vanavond tussen 9 en 10 mensen op genomen. ROZENBURG: Begonnen is met het voor lopig dichten van het zestig meter brede gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospolder op het eiland Rozen burg. STRIJEN in de Hoeksewaard heeft ge brek aan voedsel, water en veevoer. Gevraagd wordt een schip met zender. De „Zeven Gebroeders" is onderweg. Gasperi zijn landgenoten er aan herin nerd hoe Nederland op edelmoedige wijze de Italianen heeft geholpen tijdens de overstromingen in de Povlakte in 1951. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn vertegenwoordigers in Den Haag opdracht gegeven te onderzoeken waaraan de meeste behoefte bestaat. Woensdag zullen drie vliegtuigen waaronder het privé-toestel van presi dent Einaudi met dekens, kleren, mar melade en fruit naar Nederland vertrek ken. Het Italiaanse Rode Kruis is een inzame lingsactie begonnen en heeft een zending vruchten en wijn toegezegd. Milaan heeft on derdak voor 100 kinderen aangeboden, De vacantiekolonie in Tirennia kan 1000 tot 1200 kinderen opnemen. Een Nederlander in Mi laan, de heer Slingelandt. heeft een bedrag van 62.000 gulden voor het getroffen gebied geschonken, In verscheideue Italiaanse ste den wordt gecollecteerd. Voorts zijn aanbie dingen gedaan van levensmiddelen, medica menten, beddegoed en vaartuigen. Ook in DENEMARKEN heeft de ramp in Nederland een diep gevoel van medeleven op gewekt. De Deense kranten organiseren hulp acties en het geld stroomt binnen. De poste- i hebben besloten een sociale postzegel te geven met een toeslag. De opbrer-' hiervan gaat naar Nederland. Een Deens .vliegend fort" zal 54 rubberboten over- ■liegen. In de bioscopen hangen collectebus- Volgeladen auto's De Nederlandse kolonie in BELGIë heeft een vrachtauto vol kledingstukken, schoenen, beddegoed, levensmiddelen en medicamenten naar Breda gestuurd. Vanavond vertrekken opnieuw twee volgeladen vrachtauto's, ter wijl men verwacht, Woensdag drie vracht wagens te kunnen zenden. De Sabena heeft Inmiddels, op verzoek van de generale staf in Den Haag, een tweede hefschroefvliegtuig naar Zeeland gestuurd. Op de Hoofdplaat in West-Zeeuws-Vlaanderen werken reeds 200 soldaten van een Belgisch infanterie- bataljon. Het ZWITSERSE Rode Kruis is een geld inzameling ten behoeve van de slachtoffers begonnen. In enkele uren tijds was reeds een bedrag van 400.000 gulden opgebracht. Per vliegtuig zouden 500 dekens worden ver stuurd, Het NOORSE comité „Red de kinderen" heeft per vliegtuig 500 paar kinderschoenen gestuurd. Woensdag zullen duizenden dekens en lakens alsmede 1000 paar rubberlaarzen worden verzonden. De kerken en kranten zijn inzamelingsacties begonnen. Uit ISRAëL zijn schepen met zuidvruch ten naar Nederland gezonden. Ook is een aanbod uit Tel Aviv gekomen voor het zenden van kleding. Ook in Indonesië, Australië, Egypte en Oostenrijk worden hulpfondsen gesticht. DEN HAAG, 3 Febr. Hoewel juiste cijfers moeilijk te geven zfjn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde ge bied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op 175.000 hectaren. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 be dragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getrof fenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. Do omvang van de schade aan het vee- beslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Dui zenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gebonden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouwma chines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitge zaaide granen, suikerbieten moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappe len zullen kunnen worden verbouwd. In dien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen wer ken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. (Advertentie) ^yEen weldaad^ voor Uw gezondheid Jn Laat niet toe dat zenuw- //i klachten, lusteloosheid A\ en oververmoeidheid Uw \y leven vergallen. Vertrouw j opSanatogen! Sanatogen f\\ brengt baat, omdat het Uw krachtreserves weer l aanvult, de zenuwen stilt I j en versterkt, omdat het //de verzwakte cellen van j 1 Uw lichaam laaft en ver- zadigt met precies dat- II gene waarnaar zij hun- keren. Neem dadelijk... I Het zenuwsterkende voedsel Aardappel-uitvoer stopgezet Maximum-prijzen vastgesteld DEN HAAG, 3 Febr. Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te ver zekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappe len ingetrokken. Bovendien heeft het Be drijfschap voor Aardappelen maximum- verkoopprijzen voor de verkoop van aardappelen vastgesteld. In rle door de watersnood getroffen gebieden zijn veel kleiaardappelen ver loren gegaan. De export van aardappelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waartoe Nederland contractueel is verplicht. Deze maatregel geldt totdat een volledig over zicht van cie situatie zal zijn verkregen. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voor raden aardappelen niet toereikend zullen zijn, al zal gedeeltelijk moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveelheden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit- gebied overge bracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Met ingang van Woensdag gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, lanöhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument bedraagt voor »tr:-aardappelen 18 cent per kilo en voor zandaardappelen 16 cent per kilo. Voor de Waddeneilanden gelden maximumver koopprijzen, die één cent per kilo hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kilo extra worden berekend. De mar ge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kilo. Nationaal Rampenfonds .giro 9575- HULPACTIE IN PARIIS Aanbod voor 3000 kinderen (Van onze correspondent) PARIJS, 3 Febr. De Franse hulp in geteisterd Nederland neemt aangrij pende vormen aan. Het vrachtkantoor van de KLM in Parijs had vanavond al vier vrachtauto's met kleren en schoeisel naar het vliegveld Le Bourget kunnen expediëren. Behalve deze giften in na- tura, die door eenvoudige Fransen vaak met een woord van meeleven in de Rue do Chabrol afgeleverd werden, geeft Frankri,jk nog andere blijken van diepe vriendschap. De „Secours Catholiques" heeft al bij 3000 Franse families onder dak voor een Nederlands kind gereed. De Vereniging der Franse gezinnen is 2 FEBR. 1953 'HOOFDINGENIEURS van de Rijkswaterstaat hebben bo- i venstaande kaart, die gebaseerd is op hun eigen lucht- waarnemingen, samengesteld. Meer dan C>5 dijkdoorbraken zijn er op te tellen. Op 7 plaatsen is het water met grote kracht, over de dijken gestuwd, zodat er talloze geulen in geschuurd zijn. Niet aangegeven op deze kaart is de enorme schade, die de dijken geleden hebben. De kaart heeft gediend als illustratie van de verklaring, die de minister-president in de Tweede Kamer heeft afgelegd. Volgens de laatste gegevens van de Rijkswaterstaat stroomt het water uit grote delen van het overstromingsge bied door de gaten in de dijken weer terug naar zee. Maar het betreft hier slechts gebieden, die hoger liggen dan de zeespiegel, die gedaald is nu de springvloed tot het verleden behoort. Gebieden, die nu nog onder water staan, zullen slechts vrij gemaakt kunnen worden, wanneer de dijken ge dicht zijn en de polders weer bemalen kunnen worden. Men wijst er bij de Rijkswaterstaat nog op, dat de vele binnen dijken het land. hebben behoed voor een nog grotere ramp, die nog meer slachtoffers zou hebben geëist. aan eenzelfde actie bezig. Het Syndicaat der Franse transportarbeiders neemt gra tis alle pakketten aan, die voor Neder land bestemd zijn. De Franse Vereniging voor Kinderhulp houdt een inzameling van geld en goederen. Men kan zeggen, dat liefdadig Frankrijk mobiliseert. Vanmiddag, op het vrachtkantoor van de KLM bij de Gare de l'Est was het vol met pakketten en mensen. 1-Iet personeel, meestal Nederlandse vrijwilligers, was de vijfde vrachtwagen sinds Maandag aan het stouwen. De heer A. Gorter, die uit het bedrijfsleven zo in deze geïm proviseerde transportactie gestapt is, bracht een saluut aan de Franse offer vaardigheid. „Ze brengen hun pakket en zeggen ei- een woordje bij. Opmerkelijk hoeveel gevers daarbij nog aan de oorlog van 1914 tot 1918 herinneren, toen zij als krijgsgevangenen, in rijnaken opge sloten. vooral door de getroffen bevolking van Zuid-I-Iolland verwend werden. An deren herinneren aan. hun prettige vacan- tle ergens in Nederland." Artisten melden zich Op dit pakjesbureau komen niet alleen giften binnen. Er meldde zich een opera-zanger aan. met daarna een heel gezelschap artisten. die van alles wilden ondernemen om ons land behulpzaam te zijn. Al deze aanbiedingen worden ver- dér geleid en wellicht gecoördineerd. Onder de groothandelaar? van de Parijse hallen, die per jaar hele treinen met Hollandse boter, eieren, kaas, mosselen en aardappelen te verwerken krijgen, gaat op het ogenblik de collecteschaal rond. Men kan er zeker van zijn dat de bankbiljetten niet van klein formaat zullen zijn. Zo is het in vele Franse be drijfsgroepen. De Franse radio blijft on dertussen met prijzenswaardige ijver de telefoon- en gironummers, de verzamel- bureaux en de instanties omroepen, waar men voor zijn medeleven met Ne derland een dankbaar gehoor zal vinden. Naar Breda De Secours Catholiques heeft twee ver tegenwoordigers in de buurt van Breda gestationneerd. De Franse spoorwegen nebben een contaetman naar Den Haag gestuurd om te zien of Frans materiaal bij kan springen. Tenslotte is bet secre tariaat der Europese jeugdbeweging van zijn kant ook met een inzameling begon nen. Het ligt in de bedoeling dat de Franse steden en dorpen elk een Neder landse gemeente onder hun hoede nemen. Doesburgse jongens redden 266 mensen DOESBURG, 3 Febr. De burgemees ter van Doesburg deelt meedat Zondag morgen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeil vereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op eèn vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daad werkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben tot gisteravond 266 mensen het leven kunnen redden. Van daag zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Noodtoestand was te laat bekend (Van onze speciale verslaggever) TERNEUZEN, 3 Febr. Op een ogenblik dat nog honderden Nederlanders via Antwerpen en de Scheldetunnel naar Zeeuws- Vlaanderen gaan om er hulp te bieden, hebben militairen en bur gers de gaten in de dijken reeds gedicht. Ten volle schrijnt nu het menselijke leed dat is aangericht. Asgrauw nog en terneergeslagen zit Jan Daalman op een bank in de hal van het kleine gemeente huis van Hontenisse. Hij strijkt langzaam twee biljetten van tien gulden glad en kriebelt een hand tekening op een quitantie die een ambtenaar hem voorhoudt. Een groot pak wordt naast hem op de bank gelegd. Er zit een donker costuum in dat gegoede burgers hebben afgestaan. Jan Daalman zal morgenvroeg de zeer zware gang naar de begraafplaats van zijn gemeente maken. In de noodlottige nacht van de eerste Februari zag hij zijn 33-jarige vrouw zijn 8-jarig dochtertje Rosa en zijn zoon Theo- fiel van 6 jaar voor zijn ogen in het woedende water verdwijnen. Zijn derde kind, een zoontje van 10 jaar, werd vele uren later volkomen uitgeput in de kruin van een knotwilg teruggevonden. Het kind leefde nog én werd overge bracht naar het ziekenhuis in Hulst. Daalman woonde in een eenvoudig huis op een binnendijk enkele kilometers achter de grote zeedijk bij het verdron ken land van Saaftinge. Links van de binnendijk bevindt zich de Kruispolder, rechts tót aan de zeedijk de Kleine Mo lenpolder. Eén geweldige grauw van het woedende water deed de zeedijk bezwij ken. Van alle kanten schoot hulp toé. Een boerderij in de Kleine Molenpolder kon nog tijdig worden ontruimd. Maar terwijl de Zeeuwen in de stormnacht nog werkten aan de hopeloze taak om de zee dijk te dichten bereidde de kolkende zee haar tweede aanval voor. Ook de binnendijk moest bezwijken onder de kracht van het zwellende water. Drie woningen werden in de stroom meege sleurd. De burgemeester van Hontenisse geeft ons het sobere relaas. In het eerste huis woonde de landarbeider De Smet met zyn vrouw en kinderen. In de loop van Ie Zaterdag was er in dit gezin een pret tige spanning geweest. De vrouw was uren lang in de keuken bezig. Er werd gebakken en gebraden. De dochter had de glazen opgepoetst en de zoon had boodschappen gedaan In het dorp. Zondag immers zouden vader en moe der hun veertigjarig huwelijksfeest vie ren. Toen zij 's morgens vroeg gewekt werden door het gierend gehuil van de storm, was het reeds te laat. Hun een voudig huisje schudde eerst alsof er een aardbeving plaats vond. En toen helden langzaam de muren. Het water beukte tegen de dijk en had reeds gewonnen. In de laatste seconden voor de onder gang greep de 37-jarige zoon zijn vader vast en de verloofde van zijn 24-jarige zuster ondersteunde de moeder. Toen werden allen onder vallend puin in de diepte gezogen. Alleen de verloofde van het meisje wist weer de dijk te berei ken. Hij deed het verslag in de vroege Zondagmorgen, toen men eerst goed be greep wat er op de binnendijk van de Kruispolder gebeurd was. De huizen van De Smet, Kindt en Daal man werden weggezogen. Vier doder bet. gezin van De Smet. I)e vrouw van Kindt verdronk. Daalman verloor vrouw en twee kinderen. Acht doden in Hon tenisse. Prinses Wilhelmina bezocht Maandag deze onheilsplek. Zij sprak met de vrouw van een getrouwde'zoon van Do Smet; de zoon zelf was nog zo-zeer onder de in druk dat hij niet in staat was de Prinses te woord te staan. Hulp Sedert de onheilsnacht is er veel ge beurd. Zondagmiddag om drie uur ver trokken vijfhonderd man van de On deraf ficicren school van Weert naar Zeeuws-Vlaanderen. Zij vonden de tun nel van Antwerpen versperd c/i konden Zeeuws-Vlaanderen toen slechts via de weg over Brussel benaderen. 1 waalf uur later stonden deze jongens aan de bedreigde punten van de top van Oost-Zceuws-Vlaanderen. Een deel. aan de dijk bij de Kruispolders, ecu ander deel boven Kampen. Zij sjouwden met zandzakken, stelden eigen leven in ge vaar door koeien, die nog slechts met de koppen boven het water uitstaken, met rubberbootjes te gaan ophalen. De com mandant zit nu tevreden in de raads zaal van het gemeentehuis. „De jongens van 16 tot 19 jaar", zegt hij nu, „zijn de bloem van Nederland, maar zij eten je de oren van het hoofd". Gisteravond heeft hij zijn jongens om acht uur ver plichte slaap gecommandeerd. Want nieuw werk wacht. Aan de binnendijk van de Kruispolder, op dezelfde plek waar de huisjes stonden van De Smet, Kindt en Daalman, zit nu een grote vissersschuit in het gat gevan gen. Die moet verwijderd worden, voor dat deze dijk kan worden gedicht. 1-Iet water zakt en de weg dwars door de Kruispolder is weer te berijden voor de hulpcolonnes die er niet tegen opzien met hun jeeps dwars door een nalve meter water te rijden. En de boeren van de Kruispolder, die niet gewend zijn opzij te gaan voor een storm van welk formaat ook, komen van hun bovenverdiepingen en nemen de schade beneden eens op Hier is een stal met 150 verdronken scha pen; daar liggen dode koebeesten tegen de dijk. Veriray en Venlo hebben intus sen Hontenisse geadopteerd, en de 100 studenten uit Amsterdam die 200 werk- (rage handen ter beschikking stelden, zijn doorgestuurd naar Walcheren en Beve land. Het grootste leed is geleden. De veerverbinding Breskens-Miadelburg en Terneuzen-Hoedekenskerke zijn weer hersteld. De soldaten worden verwend in de huizen van de burgers die inkwar tiering verleenden. Het water zakt maar voor de getroffenen blijft het leed. Uit wieg gesleurd Een moeder bij Terneuzen verloor haar baby van zes maanden. Het kind werd door het water uit de wieg gesleurd, terwijl de moeder op het nippertje gered kon worden. Een „naam loos" soldaat keerde nog terug naar het huis dat hij zwemmend binnenging. Maai de baby vond hij niet. En buurman èie zijn roeiboot voor dit reddingswerk met wilde afstaan, omdat hij eerst wat huis raad wilde bergen, gaat nu gebukt onder de verwijten van de gemeenschap. Met acht doden in Hóntenisse en 3 elders in Zeeuws Vlaanderen zijn hier de verliezen aan mensenlevens geteld. Morgen gaat er een bus rijden van Hulst via Antwerpen naar Breda. Ge meentewerklieden herstellen de bescha digingen aan wegen en rioleringen. Het gevaar is geweken, verklaren de autori teiten van Rijkswaterstaat. Twee andere zaken vragen nu de aandacht: de eerste is dat de stroom van aanbiedingen voor hulp blijft aanhouden. „Wij zijn er ver legen mee", vertelde ons de burgemees ter van Terneuzen. „Zondag heeft er een deel van Terneuzen onder water gestaan, naar het water is verdreven en van de acht verdronken gebieden zijn de dijken voorlopig hersteld. Met de aanwezige soldaten kunnen wij het werk nu ge makkelijk af." Het tweede feit is, dat men zich reali seert, dat de schade in Zeeuws-Vlaande ren minder groot had behoeven te zijn wanneer dit deel van Nederland tijdig was gealarmeerd. Verscheidene burge meesters in de noodgebieden hoorden eerst Zondagmiddag om twaalf uur, dat er in hun gemeenten dijken waren ge broken en dat er mensen in nood waren. 11 No. 10 op 28 Jan. het afgelopen dat duizenden de Lage Landen NEW YORK HERALD TRIBUNE, 3 Feb. „Het zal een lang en moeilijk proces wor den om het in Nederland binnengedrongen zeewater weer naar bulten te krijgen en het zal nog langer duren, voordat de oude vruchtbaarheid van de landerijen zal zijn hersteld. Dijken moeten gerepareerd wor den en huizen en fabrieken opnieuw worden opgebouwd. En dat alles in landen, die nau welijks een overwinning hadden behaald op de oorlogsverwoesting. De „herovering" van die gebieden in Nederland, die in de oorlog onder water waren gelopen, heeft zich dank zü intensieve arbeid en nieuwe technische middelen voltrokken met een snelheid, die de meest optimistische voor spellingen heeft overtroffen. Deze arbeid en middelen zullen te zamel) met de sympathie en de practlsche bijstand van Europa en Amerika opnieuw ter beschikking staan van de getroffen gebieden." NEW YORK TIMES (2 Febr.) „Dit land van 10.500.000 millioen inwoners reageerde op hetgeen minister president Willem Drees noemde ,een van de grootste rampen in vredestijd' met de kalmte en de bereidwilligheid, die geboren zijn uit eeu wen van strijd tegen de meedogenloze zee om een land te beschermen, waarvan een derde deel beneden de zeeoppervlakte ligt." LE MONDE, Parijs (3 Febr.) „Opgemerkt moet worden, dat de grote Zuiderzee-dijk de kracht der golven heeft weerstaan. Deze ervaring zou wellicht een zeer oud project nieuw leven kunnen inbla zen. Daar alle gebieden in Nederland de neiging hebben om te verzakken en de dij ken niet kunnen worden verhoogd zonder dat de weerstand er van lijdt had men erover gedacht om zeeweringen aan te leg gen in de zce-armen, die de eilanden van Zeeland schelden, met uitzondering van de zee-arm, die de monding vormt van de Schelde. De investeringen die voor derge lijke werken \oreist zijn, schijnen Neder land er indertijd toe gebracht te hebben van liet project af te zien." De DAILY TELEGRAPH, Londen, op Maandagmorgen 2 Febr. „Als eerste waarnemer van de lucht uit van de gehele situatie kan ik verklaren dat het toneel chaotisch is en veel erger dan op dit moment beseft wordt, zelfs door de auto riteiten." MANCHESTER GUARDIAN (2 Febr.) „Natuurrampen vormen een heilzame her innering aan de kleinheid van de mens: hij moge atoomkracht gebruiken, een Noorder- storm maakt de zeeën nog steeds gevaarlijk en kan de woonplaatsen van de mens ver landinwaarts vernietigen. In een wereld, die druk bezig is met politiek en het ver dienen van geld in processen van secondaire aard, die ver verwijderd zijn van de natuur, denken we te weinig aan onze elementaire menselijke behoefte van bescherming tegen de elementen. De stor weekeinde heeft bew huizen in Engeland onvoldoende beschermd zün tegen de Noord zee als een krachtige wind landinwaarts jaagt. Doet het noodlot van oen grote storm de mens denken aan zijn kleinheid het brengt ook de goedheid van de mensengemeen schap naar voren. In de watersnood van Oost-Engelnnd en de Lage Landen hielpen talloze daden van buren de ramp verzach ten. WU kunnen slechts onze sympathie be tuigen ten aanzien van hen die door de storm zijn beroofd van familieleden en ons zelf. die niet hebben geleden, voornemen de buren-vriendscliap, die door de rampspoed naar boven is gebracht, ook een beetje meer in het gewone leven in stand te houden." DAILY HERALD, Londen (3 Febr.) „Nu de tol van dood en rampspoed stijgt langs de Oostkust van Engeland is het de eerste taak om op zo stoutmoedig mogelijke wijze te redden en te helpen. Laat ons inmiddels iets van onze droef heid uitstrekken naar de slachtoffers van de vloed aan de andere kant van de Noord zee. De Nederlanders lijden ook verschrikke lijk onder dezelfde gril van de natuur: en ook zij bieden, evenals ons eigen volk het hoofd aan de beproeving met prachtige moed en hulpvaardigheid." De Italiaanse kranten hebben de getrof fenen in Nederland, Engeland en België verzekerd van de sympathie en hulp van Italië. Tegelijk met gedetailleerde berich ten over de ramp publiceren de kranten nieuws over voorbereidingen van het Italiaanse Rode Kruis om voorraden naar de slachtoffers te brengen. De kranten herinneren er aan, dat Nederland en andere landen direct aan Italië hulp heb ben geboden, toen dit land in November 1951 werd getroffen door overstromingen de Po-vlakte, Zuid-Italië en Sardinië. DE GAZET VAN ANTWERPEN (3 Feb.) „Het is niet mogelijk nu reeds de balans op te maken van de ontzettende natuur ramp, die ons land, Nederland en Engeland heeft getroffen. In Nederland is de ramp nog niet te over zien. Het moeizaam aan de zee ontworsteld land is ln één nacht door de kokende golven hernomen en opnieuw zal. als het water zich teruggetrokken heeft, de strijd door de taaie boeren van achter de dijken worden hervat. Heel het land is wakker geschrok ken en van alle kanten wordt hulp geboden aan de geteisterden, die met duizenden hun geboortegrond moeten verlaten om elders een onderkomen te vinden. Uit deze droeve ramp, uit die onheilspel lende. sombere watermassa, uit al die ellen de rijst nochtans een lichtstraal: de spon tane hulp, die van alle kanten geboden wordt, tiet meeleven van alle niet-geteister- den, dat zich uit in méér dan sympathiebe togingen." De Russische kranten hebben meer aan dacht besteed aan de stormen en over- stromingen, de West-Europa hebben ge teisterd, dan aan enige andere natuur ramp, welke de laatste jaren in het bui tenland is voorgevallen. De Prawda be- uitgebreid overzicht van de aan gerichte schade in Engeland en Neder land. In negen afzonderlijke berichten werd van do bijzonderheden over het ver lies aan mensenlevens en de materiële schade een overzicht gegeven. ALGEMEEN HANDELSBLAD (3 Febr.) „De organisatie voor het naar de bedreig de plaatsen dirigeren van vaartuigen, heli copters, rubberboten, drinkwater, voedsel, medicijnen en kleren is in volle gang. Wij willen zonder nadrukkelijk bewijs van het tegendeel vertrouwen, dat met deze hulp verlening de grootste spoed wordt betracht. Daarnaast is er allerwegen de actieve be reidheid om door financiële steun alles op alles te zetten om de gevolgen van deze nationale ramp te leningen en later te herstelten, Zonder ook maar enige andere der veelkleurige initiatieven te kort te doen, vermelden wij hier het waardevolle beroep, dat de Stichting van de Arbeid op alle bij haar organisaties ingeschakelde werkgevers en werknemers wil doen." HET VRIJE VOLK (3 Febr.) „Er rijzen nu vanzelfsprekend vragen om trent de toestand van de waterkeringen en de mogelijkheid om bij de aankondiging van zeer hoog water voorzorgsmaatregelen te nemen ter beveiliging van mensen en vee. Wellicht zal de regering heden in de Tweede Kamer enig licht op deze vragen hebben doen vallen. Voorlopig moeten wij. in af wachting van een antwoord, volstaan met vast te stellen, dat de elementen sterker zijn geweest dan wij. En al onze aandacht behoort thans gericht te zijn op de leniging van de nood en het herstel van de schade op de kortst mogelijke termijn." DE TIJD (3 Febr.) „Het heeft er de schijn van, dat men on danks alles toch nog niet bijtijds de ver schrikkelijke ernst van de ramp ln zijn volle omvang heeft vermoed. Pas Maandag is er met grootscheeps materieel ln een belioon- iljko omvang hulp geboden: een kleine tweehonderd schepen zijn naar de Zeeuwse watoren gevaren en een behoorlijk aantal vliegtuigen hebben aan de droppings deel genomen." HET PAROOL (3 Febr.) „De commandant van ^ie vliegbasis Woensdrecht heeft eenvoudig gesmeekt om toestemming met die twintig toestellen op te stijgen en de pakketten uit te werpen. Hij kreeg de toestemming niet. Waarom niet? Iemand die in militaire rang boven deze commandant staat, durft het niet aan de verantwoording te nemen de toestemming te verlenen, omdat iemand die weer boven hem staat, dat ook niet durft. En deze mensen begrijpen niet. dat hun angst voor verantwoording de oorzaak is van een ont stellend onbegrip voor de situatie hier. Zb begrijpen niet dat hun aarzelen de dood van honderden ten gevolge kan hebben, ja erger zeer waarschijnlijk heeft gehad. Ik heb deze feiten van vier zijden gehoord, Ik hoorde het uit de monden van hogere vliegerofficieren, ik heb dit verhaal links en rechts nagevraagd en ik kreeg overal het zelfde antwoord: „Dit verhaal is helaas waar. maar publiceert u het niet." Ik heb dit ook gevraagd aan de commandant van die vliegbasis in Brabant en hij heeft mij geen antwoord op mijn vraag gegeven. Hij vroeg uitsluitend: „Publiceert u dit niet, wij krijgen er last mee." Ik negeer dit verzoek. Omdat het noodzakelijk is. dat er aan alle onbegrip onmiddellijk een einde komt."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3