Dr Drees: Geteisterd gebied breidt zich met elk tij uit RaJi Vier personen verdacht van hulp aan S.S.-ers Europese markt voor kolen en staal volgende week Dinsdag open ESUBBSSS Overzicht van de toestand ötefarime DIVIDENDBEPERKING MET EEN JAAR VERLENGD Touwtrekken van nationale belangen V ertegen woordigers VERTEGENWOORDIGERS 4 «Ie \o!ItsLr»roS van Woensdag 4 Februari 1953 VERSLAG VAN DE VERGADERING DER TWEEDE KAMER (Van onze verslaggever) BINNENHOF, 3 Febr. Vanmiddag om 1 uur opende mr Kortenhorst dt vergadering der Tweede Kamer. Alvorens hij het woord gaf aan de minister-presi dent voor zijn verklaring over de toe stand in de door de watersnood getroffen gebieden, hield de voorzitter zelf een korte rede. Wij t reuren, aldus nir KOUTEN HORST, om het verlies van vele honderden men senlevens, om het teloorgaan van leven de hat e, woningen en andere eigendom men, en wat de naaste en verre, toe komst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembenemende bezorgdheid. De nationale ramp heeft alle sluimeren de krachten in ons volk wakker geschud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële in stanties, door ambtenaren, militairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiede nis, liet bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle" politieke en andere scheids lijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod dal geen plaats laat voor wil len óf niet willen. maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een drieledig program te helpen uit voeren: redden, verzorgen en herstellen. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp. die ons van bevriende zijde buiten de lands grenzen spontaan is aangeboden, maar dit blük van samenhorigheid zat onze eigen daad kracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak. de zaak van het ganse Neder landse volk. Zo is het ook terstond door een ieder begrepen, op deze weg dient te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspannin gen blijven daarom geconcentreerd op de per soonlijke en de collectieve offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. Het feit. dat wij zo aanstonds van de zijde der Regering een voorlopig overzicht zullen ontvangen van de omvang van de ramp en van de toegepaste en nog toe te passen mid delen om de gevolgen er van te bestrijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de gedachte, alsof de Regering en de volks vertegenwoordiging de vrijwillige hulpactie ook maar in het minst overbodig zouden wil len maken of zelfs maar zou willen remmen. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en algoede God om trbost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. Ken bede ook om mense lijke barmhartigheid. Het eindpunt van de godsdienst en de pure menselijkheid, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de bannhnrtlgheid. Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordi ging en gans ons volk. Regeringsverklaring De minister-president, dr DREES. sloot zich bij de woorden van de voorzitter aan en zeide. dat over de omvang van de ramp nog steeds geen volledig overzicht te verkrijgen is. Een van de zwaarst getroffen gebieden is opnieuw de provincie Zeeland, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren ec-n hoge tol moeBt betalen, maar ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aan tal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vast gesteld. dat 627 doden te betreuren zijn doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat. dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrij gen. opdat familieleden kunnen worden in gelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks wer den getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen. die te hulp snelden, zijn bij de vervul ling van deze plicht van naastenliefde omge komen. De regering gedenkt met het gehele Donderdag HILVERSUM I (402 m AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening AVRO" 8 00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsllederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.35 ..Ik weet, ik weet wat u niet Wet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en piano. .12.25 ,,In 't spionnetje" 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hammondorgelspel. 12 50 ,,Uit het bedrijfsleven". 13 00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14 00 ..Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoor spel. 14.40 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.15 ..Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gramofoonmu ziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoon muziek. 17.45 RegeringsuitzendfngProf. Ir J. F. Kools: ..Wat levert het Surinaamse bos'". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen, 18 25 Reportage of gramofoonmuziek. 18 30 Lichte muziek. 1-9.00 Gesproken brief uit Lon den. 19 05 DJscogram. 19,40 Ronde-tafelparle- ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel 22,30 Gramofoonmuziek. 22.50 ,,De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gramof oonmuzi e k HILVERSUM II (298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 fchoolradlo. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek. 0 30 Morgendienst. KRO: 11,00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11,50 ..Als de lielc luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12 3012,33 Land- en tuln- bouwmededelingen.) 12.55 ,,100 Jaar Krom staf'. 13 00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.35 Sopraan en plano. NCRV 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Kamermuziek 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Gramo foonmuziek, 17.40 ..De Zeeuwse Humor", cau serie. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 ..Op de stel ling". 18 45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20 00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21-45 ..Vragen aan voor bijgangers 22.15 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- bericliten. 23.1524.00 Clavecimbelrecital. betrekkingen van de slachtoffers. Schets der situatie Berichten, aangevuld met enkele verkem gen uit de lucht, geven het volgende beeld over de overstromingen. Langs de rechteroever van de NIEUWE WATERWEG tussen I-Iock van Holland en Rotterdam is de bandijk weliswaar intact gebleven, doch enkele buitenpolders zijn gelopen. SCHIELAND's hoge zeedijk, gelegen langs Nieuwe Maas en Hollandsche IJsel, is gelukkig intact gebleven. Men is er door voortvarend optreden in geslaagd een gat in deze vooi liet behoud van Zuid-Holland vitale waterke ring tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van de Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij OUDERKERK aan de IJsel. Ook hier is het gelukt een gat proci- sorisch te dichten, waardoor overstroming van de diep gelegen Krimpenerwaard werd voor komen. De Zuidelijke helft van de ALBLASSER- WAARD werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken, waarvan men er één heeft kunnen dichten. De dichtingswerkzaam heden aan het andere gat zijn in volle uit voering. Men hoopt hierdoor te kunnen voor komen dat liet uitgestrekte en laag gelegen gebied in zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJSSELMONDE bleef de overstroming beperkt tot een strook langs de Zuidzijde. Het eiland ROZENBURG is met uitzonde ring van het Westelijke deel grotendeels overstroomd. Van VOORNE en PUTTEN werd nagenoeg het gehele ten Oosten van het kanaal door Voorne geleg"n deel over stroomd. Het herstel van de dijkdoorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand genomen. In de HOEKSCHE WAARD zijn enige zeer ernstige doorbraken ten gevolge waarvan het gehele eiland met uitzondering van het middendeel is over stroomd. Van het eiland van DORDRECHT staan het Zuidelijke deel en een strook in het Westen onder water. De stad Dordrecht heeft aan vankelijk ernstige wateroverlast ondervonden. Het eiland TIENGEMETEN is geheel over stroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffenmet uitzondering van het meest westelijke gedeelte en een gebied om Dirks- 1^/id staat het eiland vrijwel geheel onder water. De Brabantse BIESBOSCH en het meest westelijke gedeelte van het Land van Altena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het noordelijke gebied van de LANG STRAAT, het westwaarts aansluitende deel van westelijk Noord-Brabant tot bij Dintelsas, en het Brabantse gebied tussen de Steen- bergse Vliet en de hoge gronden tussen Hal steren en Bergen op Zoom. Ook St Philips- land is vrijwel geheel overstroomd. SCHOUWEN en DUTVELAND is zeer enstig geteisterd. Evenals op Goeree en Overflakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijk doorbraken. THOLEN is gedeeltelijk over stroomd. Van NOORD-BEVELAND is de noordelijke rand en het westelijke gedeelte droog gebleven. Op WALCHEREN beperkt de overstroming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het kanaal door Walcheren, doch ook ten Zuiden heeft men waterbezwaar. Op ZUID-BEVELAND zUn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Ilans- weert-Wemeldlnge belangrijke oppervlakten in het Noorden en Zuiden onder water geko men. Het brede middendeel is vrij gebleven. Oostelijk van het kanaal is liet eiland met uitzondering van enkele smalle stroken ge- inundeerd. In ZEEUWSCH-VLAANDEREN zijn enkele polders langs de Westerschelde overstroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid en Noord-Beveland is wel belangrijke schade toegebracht, doch direct gevaar voor de wa terkering is niet aanwezig. Op het eiland TEXEL is de polder Eendracht ingelopen. Het wegverkeer ls op enige belangrijke trajecten gestremd. De zeestranden, die tot de ramp hebben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedurende de periode, dat ge regeld waterstandswaarnemingen werden ver richt. Overeenkomstig het wezen van onze water- staatsorganisatie werden in de loop van Zon dag de eerste maatregelen direct getroffen door de waterschapsbesturen, daarbij geas sisteerd door personeel van de provinciale waterstaatsdiensten, dat voor zoveel nodig leiding en voorlichting kon geven. Ook van de zijde van de Rijkswaterstaat werd hulp verleend. Enorme omvang De enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waarvoor wij thans zijn geplaatst, eist een technisch apparaat, dat slechts door samenbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen wor den verkregen. Zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provinciale waterstaats diensten en de rijkswaterstaat is geboden. Er wordt met vrucht gewerkt. Waar en zodra mogelijk zijn de herstelwerken reeds in uit voering genomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid waren. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrnclit- haarste grond door het water geteisterd. Vooral np die plaatsen, waar zont water binnendrong, kan, indien het niet zon gelukken het zeewater spoedig te lozen de schade zeer aanzienlijk z(jn. Duizen den stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de omvang waarin de veestapel heeft ge leden. Talloze boerderijen slaan geheel of gedeeltelijk onder water, ook ten aanzien liiervan zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd. Het is onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, gebouwen, fa brieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast, dat hierdoor aan het na de oorlog in zo belangrijke, mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons nationaal herstel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die het bijzonder als rechtstreeks slachtoffer deze ramp zijn te beschouwen, Hoevelen i hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet bij be nadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om hun lot te verzachten. Het Nederlandse volk is in al zijn geledin gen bereid de handen in een te slaan en de getroffen landgenoten krachtdadig bij te Staan. De wijze, waarop geheel Nederland te Commandant van Makassar doodgeschoten DJAKARTA, 3 Febr. (Aneta) De plaatselijke militaire garnizoenscomman- riam van Makassar, kapitein W. E. Soe- matf is in zijn huis doodgeschoten door v(jf onbekenden. De aanvallers stopten met ten jeep voor zijn huis, waarna twee hunner net huis binnengingen en drie vuurstoten uit automatische wapens ga ven. Een luitenant, die zich in huis be vond, werd eveneens gedood. Zijn vrouw werd gewond. hulp is gesneld, is boven alle lof verheven, Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt allerwegen ter be schikking gesteld, giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Suriname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengeko men, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken vi medeleven op hoge prijs. Zij heeft deze vo een belangrijk gedeelte reeds kunnen aa vaarden. Naast de aanbiedingen van land< als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Ame rika, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een on middellijke behoefte voorzien. Onmiddellijk na de ramp is een aan- vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatiecommissaris sen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen van elders moesten wor den ondergebracht. Dit cijfers kan echter slechts met het grootste voorbehoud wor den gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daar toe beschikbaar te stellen. Belasting-faciliteiten. Prins Bernhard is bereid gevonden het voorzitterschap van het fonds op zich te nemen als opvolger van jhr Beelaerts van Blokland. Het Nationaal. Rampen fonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de nationale commissie voor vluchtelingen hulp. De regering heeft besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds ver schillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkom stenbelasting, de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting giften in geld aan bet Nationaal Rampenfonds tot elk be drag. mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon woVden afgestaan (waaronder begrepen loon uit, overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten be hoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Ned. Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge lieven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstel ling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Ne derlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schen kingsrecht worden geheven. Terstond is aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Nationaal Ram- PVifonds zal worden begonnen met de ver- -trekking van noodultkeringen aan de getrof fenen op de voet van de regeling voor oor logsslachtoffers, waarbij de betrokken ge meentebesturen nog heden zal worden ge vraagd zich met de uitvoering te belasten. Het herstel van de schade zal de volle aan dacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de Regering van oordeel zijn. dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsin richtingen zullen dezelfde organen werkzaam zón als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Neder landse volk in al zijn geledingen, de om vang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor reke ning van de schatkist zullen komen. Te wachten ls, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaar derekening, verkregen uit de dollarhulp. Dr Drees herinnerde tenslotte aan de Meidagen van 1940. Het is weer een har de strijd. Maar er is gelukkig een diep gaand onderscheid: het is geen strijd onder mensen maar een strijd tegen de natuurelementen. De eendrachtige wil 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. Steun van illegale organisaties? 'n 4(je doet wonderen afweer, hulp en opbouw moge vruchtbaar werken. De minister-president besluit zijn rede met de opmerking, dat deze worsteling met het water ons land heeft gesteld voor enorme menselijke nood. De stroom van berichten houdt nog steeds aan en roept herinneringen op aan de dagen van Mei 1940. Gelukkig is er een diepgaand verschil met die dagen. Nu is het geen strijd van mensen tegen mensen. We kunnen nu spreken van menselijke solida riteit, zowel in ons land, als daarbuiten. Alle tegenstellingen zijn verdwenen. Alle krach ten tot hulp, afweer en wederopbouw worden ingespannen. Moge de arbeid, die door zovelen wordt verricht tot zegen zijn. De VOORZITTER merkt op, thans geen aanleiding te zien te beraadslagen over de verklaring van de regering. De minister-pre sident heeft zich bereid verklaard de volgende week eventueel nadere mededelingen over de ramp te verstrekken. Wellicht zal er dan ge legenheid zijn te beraadslagen. In verband daarmea stelt de voorzitter voor thans geen beraadslagingen tc houden. De heer GORTZAK (comm.) zegt, indien de Kamer geen behoefte aan beraadslagingen heeft een aantal concrete vragen te willen stellen. Hij doet een daartoe strekkend voor stel. De VOORZITTER merkt op. dat dit voor stel dezelfde strekking beeft als zijn voor stel en brengt dit in stemming Het wordt aangenomen met 80 tegen 6 (comm.) stemmen. De VOORZITTER stelt voor deze week ook geen beraadslagingen meer te houden over andere onderwerpen. De regering lieeft al haar aandacht nodig voor de maatregelen, die ter bestrijding van de ramp genomen dienen te worden. Hij zegt zich voor te stel len de Kamer niet voor Dinsdag 10 Februari bijeen te roepen. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. De VOORZITTER deelt mee. dat er voor de Kamerleden gelegenheid bestaat een bezoek te brengen aan de getroffen gebieden. Dat bezoek zal echter in geen geval de hulpver lening mogen vertragen. Daarom zal het slechts mogelijk zijn in zeer kleine groepjes te gaan. Na de afhandeling van enige huishoudelijke zaken, wordt de heer H. van Eijsden (A.R.) tot lid van de Kamer geïnstalleerd. De vergadering wordt te tien voor half drie gesloten. „Zieken" ontvluchtten door tuimelraam (Van onze correspondent) DEN HAAG, 3 Febr. Er is een ge rechtelijk vooronderzoek gaande tegen een viertal personen, die er van verdacht worden in contact, te hebben gestaan niet de zeven politieke delinquenten, die nit de strafgevangenis van Breda zijn ont vlucht. Minister Donker deelt dit mede Sn antwoord op schriftelijke vragen van liet lid der Tweede Kanier, mr dr N. van den Heuvel (KVP). Bij het onderzoek is van het begin af aan nauwlettend rekening gehouden met de mogelijkheid dat contactën konden be staan met bepaalde organisaties, die de ontvluchting kunnen hebben bevorderd. Voorlopig is echter niet voldoende opge heldera, in hoeverre inderdaad dergeliikL contacten hebben bestaan. Inmiddels blijft bijzondere aandacht op dit punt ge vestigd. De minister let nauwkeurig op de ac tiviteiten van mogelijke fascistische en nationaal-socialistische organisaties. Wan neer zij in strijd zouden komen met de geldende wetgeving, zal hij een krachtig ingrijpen bevorderen. Of verder strekken de wettelijke maatregelen wenselijk zijn, wordt nog overwogen. Zo spoedig mogelijk wordt een defini tieve regeling getroffen, ter vervanging van de voorlopige maatregelen waarbij' een buitenbewaking bij de Bredase ge vangenis is ingevoerd.' Voor zover ver tragingen hebben plaats gehad bij het nemen van maatregelen tot opsporing, onmiddellijk na de ontvluchting, is tot nog toe niet gebleken, dat deze te wijten zijn aan het verlenen van medewerking van de ontsnapten door ambtenaren in de justitiële of politiële dienst. Er bleken ook verder onvoldoende redenen te zijn tot het nemen van disciplinaire maat regelen. De bewindsman deelt verder mede, dat nog steeds geen antwoord is ontvangen op het verzoek tot aanhouding en uit levering van de Duitse regering, Eygelshoven Over de ontvluchting van twee gede tineerden uit de Rijkswerkinrichting te Eygelshoven deelt minister Donker mede, dat deze gedetineerden in de nacht van 14 op 15 December in de zie kenafdeling van het strafgesticht, waar Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp Mrv. d. Berge onderging de vuurdoop (Van onze correspondent BINNENHOF, 3 Febr. De Eerste Ka mer heeft vanmiddag met 31 tegen 15 stemmen het wetsontwerp aanvaard tot verlenging van de duur der dividendbe perking met een jaar. Tegen stemden dc CH en VVD-fracties, de heren MertenS, mr Regout, dr Van Veithoven en mr Was sen (allen KVP) en prof. Hcllema (AR). De overige aanwezige leden van do KVP- en AR-fracties alsook de socialisten en dc communisten gaven hun steun aan het vandaag opnieuw uren lang be sproken ontwerp. Minister Van de Kleft deelde mee, dat het standpunt van mr Pollema (C.H.) de wet is al vervallen en kan dus niet meer worden verlengd niet geheel houdbaar is. Dat heeft een diepgaand onderzoek onder leiding van de nieuwe staats-secretaris dr W. H. van den Berge uitgewezen. Deze onderging hierop meteen de Vuurdoop. Hij trachtte met een uitvoerige uiteenzetting zoveel mogelijk klaar heid in deze juridische kwestie te brengen. De wet op de dividendbeperking bevat geen bepaling, dat zij op een bepaald tijdstip ver valt. Zij blijft dus bestaan, ook wanneer de boekjaren, die met name worden genoemd, zijn verlopen. Op een willekeurig ogenblik kan men de wet dan ook weer van toepassing doen zijn op een of meer andere boekjaren. Daarvoor moet dan een voorstel tot „wijzi ging" worden Ingediend, Niet tot „verlen ging" zoals in dit geval foutief is gebeurd, aldus gaf de staats-secretaris toe. Bovendien kan de „verlenglngswet" niet eer worden toegepast op dividenden over 1952. die voor het van kracht worden van de oorgestelde wet worden vastgesteld. Dit is echter een puur theoretische waarde, omdat dividenden zo vroeg in het jaar niet worden gedeclareerd. Maar afgezien van deze onvol komenheden is de. wet niet vervallen doch springlevend, zo betoogde dr Van den Berge in droog ambtelijke bewoordingen. „Weinig waarde" Prof. Molenaar (V.V.D.) was het echter niet met hem eens. Om een onzuivere stemming te voorkomen, drong hij er daarom bij minister Van de Kleft op aan, de Koningin machtiging t.e vragen het ontwerp in te trekken, Hetzelfde deed mr Rip, die wel aannam, dat de wet niet vervallen was, doch alles bijeen geno men juridisch toch weinig waarde meer aan de wet hechtte. „Laten wij deze oude plunje maar opruimen'', opperde, hij. Namens de meerderheid van de K.V.F.-fractie verklaarde mr Teulings het ontwerp te zullen steunen. De ingebrachte bezwaren vond hij nogal overdreven. Zijn fractiegenoot, mr Regout, vond het ont werp ongewenst om zijn eigenlijke opzet, ter wijl hij het bovendien onwenselijk achtte eer verder voortbestaan van de wet te laten af hangen van het aan de Sociaal Economische Raad te vragen advies. Mr Pollema handhaafde zijn bezwaren, die niet gingen tegen de werkingssfeer, doch te gen de duur. „Bij al deze twijfelachtigheden zal ik hoogst waarschijnlijk tegenstemmen" zo luidde zijn verklaring. Hij stemde indei daad tegen, nadat de minister had verklaard niets voor Intrekking van het ontwerp te voelen. STAATSLOTERIJ Verbetering trekkingslijst DEN HAAG. 3 Febr. De Maandag gepu bliceerde trekkingslijst van de Staatsloterij vermeldt dat een prijs van 200 gulden is gevallen op nummer 1293; dit moet zijn 1273. Nederland stelt voor: Prijsenegal isatiefonds (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG, 3 Febr. Dinsdag 10 Februari zal dc ene Europese markt voor steenkolen, ijzererts en schroot wor den opengesteld. Op die datum zullen maximumprijzen voor steenkolen en schroot gelden, die door de Hoge Autori teit van de Europese Kolen- en Staal Ge meenschap in Luxemburg zullen worden vastgesteld. De dubbele steenkoolprijzen (hoger voor de buitenlandse afnemers dan voor de binnenlandse, zoals bij de Duitse mijnen) en de dubbele staalprjjzen (zoals van de Belgische hoogovens) zul len verdwijnen. Ook zullen voor het bui tenland nadelige vrachtprijzen komen te vervallen. De ertsprijzen zullen vrij z(jn. De Hoge Autoriteit heeft er in twee daagse besprekingen met de zes minis ters van de Schumanlanden geen twijfel aan laten bestaan, dat zij van haar rech ten volledig gebruik zal maken. Zij zal niet uit de weg gaan voor de bezwaren, die van verschillende kanten zijn geop perd. Alle ministers hebben geprobeerd de Hoge Autoriteit te winnen voor het standpunt van hun eigen land. Een felle strijd zal nog gevoerd worden voor de verschillende belangen. Zaterdag zullen de ministers hun, vóór die tijd schriftelijk in te dienen, voorsteilen nogmaals voor de vierde maal in Luxemburg komen verdedigen. De Raadgevende vergade ring van Producenten, Arbeiders en Ver bruikers zal dan ook haar advies hebben opgesteld, In twee drie dagen tijd zal de Hoge Autoriteit vervolgens haar be slissingen, belangrijk voor de gehele Europese economie, moeten nemen. Duitse stap De lijnen tekenen zich af. Duitsland heeft nog gauw met ingang van 1 Febru ari zijn binnenlandse steenkoolprijzen be langrijk verhoogd met de bedoeling in het buitenland dezelfde hoge prijzen te kunnen blijven vragen. Tot 10 Februari zijn de Duitse mijnen formeel bevoegd deze prijsverhoging door te voeren. Jean Monnet heeft echter duidelijk ge zegd, dat hij voor de Duitse verhoging geen enkele verantwoordelijkheid aan vaart. Er is een goede kans, dat de Duit sers weer met hun prijzen naar heneden moeten. Nederland zal daarvan profi teren. In dat geval mag verwacht worden, dat de huisbrandprijzeu in Nederland niet behoeven te stijgen. De Nederlandse minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra. die op zijn reis per auto naar Luxemburg 24 uur inge sneeuwd heeft gezeten in Bastogne (Bas tenaken) in een hotelletje zonder water en zonder licht, heeft een voorstel ge daan om uit de moeilijkheden te komen. De minister heeft voorgesteld een prij- zen-egalisatiefonds te vormen zoals dit in Nederland reeds bestaat, maar dan wer kend voor alle zes de Schumanlanden. Op die manier kan in eik mijngebied één steenkoolprijs geiden, zowel voor de dure Amerikaanse als voor de goedkope Euro pese kolen. Dit voorstel heeft bij de Ploge Autoriteit een goed onthaal gevonden. In verzet zijn nog de Belgen, die al deze maatregelen ter voorkoming van te grote prjjsschommelingen „dirigis me vinden. Zij blijven hopen, dat de steenkoolmarkt en de prijzen geheel vrij zullen zijn op 10 Febr., zodat alle Euro pese de hoge Belgische prijzen moeten betalen. Dit standpunt maakt echter geen schijn van kans omdat de verstoringen van het evenwicht in de verschillende landen hij een plotseling loslaten der steenkoolprijzen te hevig zouden zijn, LANDBOUWVOORLICHTING,SRAAD DEN HAAG. 3 Febr. De minister Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ingesteld een landelijke landbouwvoor- llchtlngsraad, waarin overleg gepleegd zal worden over de landbouwvoorlichting in d? ruimste zin. In dez$ raad is benoemd: als lid, tevens voorzitter, ir A. W, van d" Plas- sche, directeur-generaal van de Landbouw- te Voorburg. zij op medisch voorschrift ter verpleging waren opgenomen, een tuimelraam heb ben verwijderd en de tralies geforceerd. Vervolgens wisten zij buiten het kamp twee prikkeldraadversperringen te for ceren. Zodra in de vroege ochtend de ontvluchting was geconstateerd, heeft de directeur hiervan volgens voorschrift aanstonds melding gemaakt bij de ver schillende politie- en justitie-autoritei- ten. Het regiem in deze werkinrichting is gebaseerd op vertrouwen. Een afdoen de beveiliging tegen ontvluchting is met het oog op ligging, bouw en inrichting van dit strafgesticht niet te treffen. Bovendien zou deze toch twijfelachtig blijven, omdat het werken in de mij nen nu eenmaal een zekere vrijheid me debrengt, aldus minister Donker. Inmiddels heeft de Westduitse Bond van ex-krijgsgevangenen er in zijn or gaan op aangedrongen, dat de zeven uil de gevangenis van Breda ontsnapte Ne derlandse oorlogsmisdadigers niet zul len worden uitgeleverd, voordat voor een Westduits gerechtshof is aangetoond dat zij ook inderdaad de misdaden, die hun ten laste zijn gelegd, hebben be dreven. eepsb^rachlen PASSAGIERSSCHEPEN BLOEMFONTEIN, p. 3 Walvisbaai n. Durban, BOSCHFONTEEIN, p, 2 Kaap del Armi n. Mombassa. INDRAPOERA, 3 v. Suez n. Aden. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, p. 3 Kaap de Gala n. Djakarta. NIEUW AMSTERDAM. 3 te Cristobal. ORANJE, 3 v. Djakarta: 24 te Amst. verw. RIJNDAM. 5 te Cobh verw. SI BA JAK. 3 te Papeete. TEGELBERG, 3 v. Montevideo n. Rio de TEGELBERG, 3 te B. Aires, Janeiro. VEENDAM. p 3 Scilly n. Hallfax. ZUIDERKRUIS, p. 3 Cape Palmas n. Las Palmas. ARMILLA, p. 3 Kaap Paderan n. Lien- chlen. ALUDRA. 3 te R'dam. AMSTELVEEN, Los Angeles. AMSTELKROON. p. 3 Lands End n. Liverpool, ANENEKERK, 3 Genua. AMOR. 2 v. Tunis n. Piraeus. ARGOS. 2 v. Cephalonia n. Amst. AGAMEM NON, 2 te Haïtien. AGATHA. 2 v. Saigon n. Pladjoe. ALNATI, 2 v. Victoria n. Ilheos. ARENDSKERK, p. 2 Okinawa n. Hongkong. AXELDIJK. 3 te New Orleans. ARENDS- DIJK 2 te Santos. AALSUM, 3 te Monrovia. ALCHEBA. 3 te Faranagua. ALKAID, 2 v. Las Palmas n. Recife. BENNEKOM, 3 te Talcahuano. BROUWERSGRACHT, 2 te Abo. BLIJDENDIJK. p. 3 Wight; 4 te Antw, BAARN, 3 n. m. te Antw. BLOMMERS- DIJK, 4 te New York verw. BRITSUM, 4 te R'dam verw. CORILLA, 3 te Stanlow. CALTEX UTRECHT, p. 3 Kaap Bon n R'dam. CISTULA, 2 te Port Plrle. CIIAMA. p. 2 Martiniue n. Curacao. CASTOR, 3 te Antw. CALTEX NEDERLAND. 3 te Sidon. CELEBES, 3 te Cochin. CALLISTO. p. 3 Esperance n. Engeland. COOLHAVEN, p. 2 Ouefsant n. Duinkerken. DAJE BOHMER. 1 Kaap San Antonio n. Casablanca. DOU- 2 v. Barcelona n. Genua. DELFLAND, 3 te Ilheos. DELFSHAVEN, 3 te Cadix. DONGEDIJK. 3 te Hamburg. DUIVENDLIK. 3 dwars Kaap Chipeque n. Los Angeles, DOMBURGI-I, p. 2 lie de Bas n. Rouaan. DUIVENDR ECHT. 4 te New York verw. EDAM, 1 te Norfolk, ESSO ROTTERDAM. R'dam, ENA, p 3 Makalla n. Gibral- EOS, 3 te Burriana. ETREMA. p. 3 Ceylon n. Rangoon. ERINNA, 3 te Rangoon, ESSO DEN HAAG' 2 v. Aruba n. R'dam. FLEVO, 2 te Bilbao. FARMSUM, 1 te Hamp ton Roads. FELIPPES, 3 te Pladjoe. FRIES LAND. p. 3 Sabang; 4 te Belawan verw. GANYMEDES. 5 te Port au Prince verw. GOOTE, p. 2 Casquets n. R'dam. GORDIAS, Thessaloniki. HELICON, p. 3 Mona Passage n. Curacao, HAARLEM. 3 te Cris tobal IIESTIA, 3 te Bremen. HERMES, 3 te R'dam. HEEMSKERK, 3 te Zanzibar. HERCULES. 3 te Huelva n. Amst, HELENA, .2 te La Guaira. HECUBA, p, 3 Azoren n Barbados. ILOS. 2 te Castillio, JUPITER, 3 te Palermo. KOTA INTEN. 2 v. Port Arthur n. New Orleans. KOTA BAROE, 3 New York. KEDOE. 3 to Djibouti. LEK HAVEN. 3 te Marseille LARENBERG. p 3 Finistcrre n. Savona. LAAGKERK, 2 v. Syd ney. LANGKOEAS, 2 te Bremen. MACOMA, 3 Sabang n. Pladjoe. MENTOR, p. 3 Finisterre r. Lissabon. MBLISKERK. p. 3 Kaap Guardafulv.m. te Aden verw. MAAS HAVEN, 3 te Dakar. MALEA. 2 v. Limharnn n. R'dam. MUIDERKERK. 3 t.e Marseille. MURENA. 2 v. Singapore n. Mirt. MIRZA Djibouti. NIGERSTROOM. p. 3 Dun- geness n Bordeaux. NESTOR, 3 te Parama- bo. NIOBE. 4 Febr. 5 u. v.m. te R'dam 11 Wight n. Curacao. ONDINA, 3 te Pernis verw. ORION, 3 te Amst. PRINS ALEXANDER. 2 te Ham burg. PRINS FRED. WILLEM, p. 3 Finis terre n Ceuta. PRINS FRED HENDRIK 3 Gibraltar n. R'dam. POLYDORUS. p 3 Kaap Guardaful n. Belawan. PRINS WIL- wSr T 2 G?,nc1ia- PRINS PHILIPS WILLEM, p. 3 Burlins n. Bathurst PLATO, 4 v.m, te Amst. verw. POSEIDON. 2 te Port au Prince. PYGMALION, p. 2 Straat y"c;alaIL Houston. PRINS JOIIAN WIL LEM FRISO, 2 Febr. 150 mijl Z O. van Cape Race n Hamburg. PHRONTIS, 3 te Bre- V RIDDERKERK. 3 te Antw. REMPANG, P. 3 Gibraltar n. Amst. SAPAROEA, 3 te Takoradi. SCHIE, 3 te Heraklion. SCIHEDIJK, p. 3 Kaap Carbon n. Halifax. STRABO, 3 te R'dam. SLIEDRECHT P 3 Fortaleza n. Trinidad. SOESTDIJK, p 3 Kaap de Gata n. Alexandrieë SUNETTA, p 3 Dover n. Berre, STAD ALKMAAR, 3 te Gi braltar. TERO, 3 te Philadelpia. TERNATE 3 te Zeebrugge. THALATTA. 3 te Port de P- 1 Dover n. C'uracao. TJITJALENGKA, 3 te Djakarta. TOMORI, - 2 Finisterre n. Rio de Janeiro. TEUCER. r. Balikpapan n. Sandakan. TALISSE. 3 te Londen, UTRECHT, 3 te Manilla. WATER LAND, p. 3 Madeira n. Montevideo. WAAL, 2 te Bona. WIELDRECHT. 2 v. Djeddah n. "adras. TJSSEL, p. 3 Finisterre n Beyrouth. ERONIA, 2 v. Melbourne n Sydney. NAGEKOMEN AMPENAN, vertr. 5 Febr. v. Bombay naar Madras, AMSTELVEEN, 1 te Tacoma; vertr. 5 n._ India. ARGOS, 2 v. Patras n. Amst ARUNDO, 3 v. Amst. n. Perz. Golf. CALTEX PERNIS, 3 te Pernis. HEERENGRACHT, 2 v. Abo n. Littlehampton. KEIZERSGRACHT, 2 te St Brieux. LIJNBAANSGRACHT, 3 te Londen. LUCITA, p. 3 Sombrero n. Gent. METULA, 3 van Bandjermasin n. Sydney. SAMARINDA. p. 2 José de Guatemala naar Cristobal. TIBA, 4 v.m. te R'dam verw. TE- LAMON, 3 v La Guaira n. Curacao. TITUS. 3 te Malta. STAD ALKMAAR, 3 v. Amst. n. St John (NB). WATERLAND, p. 3 Las Pal mas, n. Montevideo. 1 Milliard mark voor: V erdedigingswerken aan de Rijn MAINZ, 3 Febr. (AP) De verdedi gingswerken ten Westen van de Rijn zullen de Duitse belastingbetalers dit jaar naar schatting een milliard mark kosten, zo hebben do Duitse autoriteiten vandaag meegedeeld. Het bouwprogram ma voorziet in de voltooiing van zeven vliegvelden, niet de aanleg waarvan in 1950 is begonnen, en de bouw van twee liospitalen in Kaiserslautcrn en Birken- feld en grote flatgebouwen voor de ge zinnen van militairen, die aan dc Rijn zijn gelegerd. Ongeveer 800 millioen mark zullen worden uitgegeven voor Amerikaanse militaire installaties. Deze 800 millioen zullen worden afgetrokken van de be- zettingskosten. Het Franse programma, in hoofdzaak bestaande uit de bouw van 1200 militaire woningen, wordt geraamd op 200 millioen mark, Tegelijkertijd zijn de Duitse autoritei ten begonnen met de modernisering van het wegennet ten Westen van de Riin. Tevens zullen bij het Amerikaanse mili taire oefencentrum Baumholder nieuwe wegen worden aangelegd. De kosten daarvan bedragen 21 millioen mark. Tot dusver heeft het grote geallieerde bouw programma, dat sinds 1950 ten Westen van de Rijn bet grootste militaire be voorradingscentrum ter wereld heeft doen ontstaan, een milliard mark gekost. Hongersnood in India BOMBAY, 3 Febr. (AP) De regering te Bombay heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat zich op het Deccan-plateau 6 millioen 500.000 boeren in de greep van de honger bevinden, doordat de regens reeds 5 achtereenvolgende jaren geduren de de oogstmaanden zijn 'uitgebleven. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat dé hongerige millioenen om aalmoezen en werk naar Bom hay zul len gaan. In de voorsteden van de stad zijn echter reeds duizenden trekkers aan gekomen. De regering heeft een bedrag van 50 millioen ropijen uitgetrokken voor de onmiddellijke hulpverlening aan 7.000 getroffen dorpen. Zondagswet blijft in Engeland tVan onze correspondent) LONDEN, 3 Febr. Het Engelse la gerhuislid heeft dezer dagen met een meerderheid van 224 stemmen een wets voorstel verworpen, om zekere wijzigin gen te brengen in de Zondagswet. Een amendement, waarin werd voorgesteld een enquêtecommissie te benoemen om een onderzoek in te stellen en wijzigin gen aan te bevelen, werd eveneens ver worpen. Onder meer was voorgesteld om in het vervolg op Zondag beroeps- sport en theatervoorstellingen toe te staan. Onder de huidige Zondagswet is dat verboden. Aan de stemming ging een heftig debat vooraf. Australische waarnemingspost bij Nederlands Nieuw-Guinea BRISBANE, 3 Febr. (Reuter) Australië zal een militaire waarnemings post in Nieuw-Guinea vestigen, vanwaar men uitzicht heeft op de territoriale grens van Nederlands Nieuw-Guinea. De post zal worden gevestigd in Wanimo aan de Noordkust 30 kilometer van de 3 en 60 kilometer van Hollandia. Australische bladen noemen deze post een middel „om Indonesië in het oog te houden". Opgenomen Dinsdagochtend 3 Febr. Mannheim 2.57 0,03), Trier 2.58 (4- 0,16). Koblenz niet ontvangen, Keulen 2.84 0,24), Ruhrort 5.20 0,18), Loblth 11.38 0,30), Nijmegen 9.08 0,31), Arnhem 8.99 0,29). Eefde 6.02 0,35), Deventer 3.91 (-(- 0,27), Namen La Plante 2 10 0,15). Borgharen 42.50 0,60), Belfeld beneden 13.40 0.55), Venlo 12.95, Grave beneden 5.90 0,35), Vreeswijk 1.08 0,56), Lith 44 0,24). BODEGRAVEN, 3 Febr. Kaasmarkt Aan voer 21 partijen, le soort van f 2.22 tot f 2,26; 2e soort van f 2,17 tot f 2,21; extra van f 2,28. Handel flauw. GRONINGEN, 3 Febr. Veemarkt Kalf- i melkkoeien f 1050—1125, 925—1000, 725— 850. Kalf vaarzen f 875—950, 700—800. Voorj. kalvende koeien f 850975, 725800. Vare koeien f 750—850, 550—700. Stieren f 2.49—2.48 kg slg. f 2.152.25 si. Kalveren en pinken C 150—550. Slachtvee f 2 56—2.62 kg sl„ 2.25 -2.45 kg si., f 1.801.95 kg sl. Nuchtere ksl- :ren f 25—37. Weideschapen f 90—115. Vette lammeren 7590. Vette schapen f 100130. Loopvarkens f 5080. Biggen f 4044, 27—36. Vette varkens f 1.68—1,70 kg lev. gew,, f 1.45 -1,60 kg lev. gew. Zouters f 1.751.78 kg levend gewicht. 129 runderen, 722 kalveren, 235 schapen, 442 varkens, 288 biggen. 25 paarden, 17 bokken en geiten. Totaal 1858. LEIDEN, 3 Febr. Varkensmarkt Aan- ->er: 495 stuks. Prijzen: zware 172178. Lichte 174—178. Zouters 175—178. Zeugen 150156. Handel vlot. prijshoudend, enkele 1 h 2 cent boven notering. PURMEREND, 3 Febr. Eiermarkt. Aanvoer 7000 kippeneieren 13.50—14 50 per 100 stuks; 1000 eendeneieren 12.per 100 stuks. Veemarkt Runderen, totaal 250 stuks. 185 Vette koeien f 2,15f 2.90 per kg. 25 Gelde koeien f 540f 700 per st. 40 Melkkoeien f 675 f 1100 per st. 5 Vette kalveren f 160—f 325 per st. 635 Nuchtere kalveren, v. d. sl.. f 32 -f 80 per st. 285 Vette varkens, v. d. sl., f 1.76 -f 1.84 per kg; v. d. zouterij, f 1,78—f 1.84 per kg; vette zeugen f 1,52f 1,60 per kg. 497 Biggen f 42f 75 per st. 450 Schapen, vette, f 75—1.35 per st; lammeren 65f 100 per st. 17 Bokken en geiten f 10f 50 per st. 33 Paarden f 650950 p. st. Totaal aantal dieren 2172. Pluim veemarkt 1800 Oude kippen en ha- ;n (witte en rode) f 2,10—f 2,30 per kg. 100 Oude kippen en hanen (blauw) f 2,30 f 2,45 per kg. 250 Jonge hanen (blauw) f 2,40—f 2,50 per kg. 200 Eenden f 1.25—f 2,50 per st. 400 Oude eenden f 3,00—6,00 per st. ROTTERDAM. 3 Febr. Veemarkt Aanvoer in totaal 1371. Vette koeien en ossen Gebrulksvee 139 (49 tbc-vrij). Graskalve- 35 (15 tbc-vrij). Nuchtere kalveren 532. Varkens 11.1. Paarden 64. Schapen of lamme- :n 36. Bokken of geiten 7. Notering; Vette koeien le kw. 2.802,90, 2e kw. 2.602.75, 3e kw. 22.30 p. k. Gras- kalveren 320 330 350 p. st. Nuchtere kalveren 48 44 40, Slachtpaarden 1.90 1.75 1.65 p. k. Schapen 120 100 80 p. st. Lammeren 95 85 70. Kalfkoeien 1200 1000 860. Vare koelen 800 700 600. Vaarzen 875. 800, 680. Pinken 600, 525, 400. uXtini^iis LEIDEN, 3 Febr. Rijksuniversiteit Can- rlidaataex. Nederlands recht F. B. J. Wubbe, Gouda; C. D. Hooft, Leiden; mej. G. J. Klein, Schiedam. Doctoraal pharmacle Kho han ijoa, Leiden. NIJMEGEN. 3 Febr. R.K. Universiteit Doctoraal oude letteren weleerw. heer A. A. A. M, van der Pol, Nieuw-Ginneken; candi- daat oude letteren weleerw, pater W. H. Elfrink A.A., Nijmegen. UTRECHT, 3 Febr. Rijksuniversiteit Semi-arts: G. van Boheemen, Hilversum; C. W. M. Oomen, Oosterhout: Th. M. G. F. Moolhuysen, Sitt&rd, J. H. Baay, Utrecht. J. Gerritsen, Arnhem; Arts: mej. M. Th. Boekel- raan, Utrecht, mej. M. Th. Winkelman, Rot terdam; J. J, M, Michels, Nijmegen; I-I. J. A. M. Bongaerts, Boxmeer; G. V. M. rie Meijer, IJzendljke. Tandarts: A. J. C. Schoemaker, Arnhem; R. de Neve, Utrecht. DE JAVASCHE BANK, bijbank, Amsterdam VRAAGT VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING een geroutineerde mnl. adm. kracht leeftijd tot ongeveer 25 jaar, een aankomend mnl. bediende leeftijd 16—18 Jaar, een geroutineerde steno-typiste een ervaren typiste leeftijd tot 23 jaar. Minimum schoolopleiding eind MULO. Praktijk- diploma's strekken tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven met uitvoerige inlichtingen omtrent genoten opleiding en tegenwoordige werkkring, tegenwoordig salaris en zo mogelijk reoente pasfoto te richten aan het adres; Keizersgracht 666668. Amsterdam-C. R. DOOYES' CONFECTIEFABRIEKEN N.V. BANDLEIDSTER IEMAND, die daartoe kan worden opgeleid. In aanmerking komen degenen, die: a. ervaring hebben in de Japonnen Confectie. b. leiding kunnen geven aan jeugdig vrouwe lijk personeel. Brieven worden ingewacht aan de afd. Per- soneelzaken, St Wïllibrordusstraat 53, Am- sterdam-Z. De VOLKSKRANT behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. LIKEURSTOKERIJ EN WIJNHANDEL, midden v. h. land, vraagt per 1 Maart a.s.: a) Representatieve VERTEGENWD0RDI6ER voor de verkoop van WIJNEN aan particu lieren en Horecafbedrij'ven. b) IDEM voor de verkoop van GEDISTILLEERD aan de handel. Alleen zij, die bewijzen van verkoopkracht in deze branche kunnen overleggen, gelieven te solliciteren. Na een proeftijd van 3 mnd volgt aanstelling tegen salaris plus provisie en onkostenvergoeding Brieven onder nummer 1674 de Volkskrant. Handelmaatschappij G. Litsche n.v.. Lange Voorhout 21, Den Haag, vraagt voor de Zuidelijke provinciën Alleen zij die goed ingevoerd zijn bij bijouterie- en parfumerie-winkeliers gelieven te solliciteren. GEVRAAGD VOOR DIRECT IN METAALWARENFABRÏEK Baas voor de stamperij. Bekend met alle soorten massa vervaardiging van kleine metaalwaren, voornamelijk stampwerk. Op de hoogte met het stellen van stempels. Loon naar bekwaamheid, goede sociale voorzieningen, o.a. suppletie ziekengelduitkering over wachtdagen en tot 100 Brieven onder nummer 1675 de Volkskrant. LEVENSPOSITIE Bekende Regenkledingfabriek zoekt GOED INGEVOERDE VERTEGENWOORDIGER Vast salaris, provisie reisvergoeding. Onnodig te solliciteren door hen, die niet uit de branche komen. Uitvoerige sollicitaties, o.a. verkoopkracht, leeftijd enz. enz. worden verzocht. Discretie verzekerd. Brieven onder nummer 1672 de Volkskrant. HANDELSKANTOOR vraagt voor spoedig STENO/TYPISTE 20—24 laar. Behoorlijke talenkennis Frans, Duits en Engels vereist. 5 Jr I-I.B.S. strekt tot aanbeveling. Brieven onder nummer 1690 de Volkskrant. Vooraanstaande fabriek vraagt voor alle provincies en de stad Amsterdam Alleen zij die volkomen zijn ingevoerd bij de Textiel-detailhandel gelieven te solliciteren. Zeer interessante collectie. Br. D. 1227 de Volkskrant, Houtmarkt 10. Den Haag. Een bepaalde plaats kan niet worden Instructies voor een bepaalde plaats zullen als VER ZOEKEN worden beschouwd waaraan gaarne alle aan dacht zal worden geschonken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3