GOEREE-OYERFLAKKEE VLUCHT MET DE VLAG HALFSTOK sum LL RAMPEN-THUISFRONT schenkt Kesl Verzachtend geld, goed, tijd en kundigheid DRIE MILLIOEN BINNEN Verbijsterende berichten over Oude Tonge Dodental in Oude Tonge stijgt (196) Enorme vloot te hulp 11 Burgemeester van Zierikzee: Schouwen en Duiveland tweede Walcheren" De cijfers ZWERM HELICOPT ERS boven NIEMANDSLAND Ministers luisteren naar regeringsverklaring Nederland geeft meer dan mogelijk werd geacht De vierde dag Rode wanklank Je \oflLsLroral van Woensdag 4 Februari 1953 3 (Van onze speciale verslaggever) MIDDELFIARNIS, 3 Februari Verschrikkelijke toestanden heersen op de Zuidhollandse eilanden Goeree en Overflakkee. De burgemeesters van verschillende gemeenten schatten het totale aantal slachtoffers op ongeveer 600. Gemeenten als Stellendam, Herkingen en Battennoord zijn vrijwel geheel verdwenen; ofwel weggevaagd door het water, ofwel ingestort en geheel overspoeld. De eerste berichten uit Oude en Nieuwe Tonge maken melding van minstens 300 doden; morgen wordt getracht met vlotten contact met deze gemeenten te maken. Juiste doden-cijfers zullen echter geruime tijd nog niet beschikbaar zijn, omdat aan de evacuatie van geheel Flakkee wordt gewerkt. lianastraat te. Oude Tonge verhalen over de twee slapeloze nachten, doorgebracht op de zolders van hun woningen. Van twee zijden van de straat stegen uren lang de kreten van om erbarming hui lende kinderen op. Maandagnacht kwa men de bewoners van de woningen aan een zijde van de straat op droevige wijze tot rust: bij het doorbreken van het eer ste licht zagen de bewoners van Oude Tonge nog maar huizen aan één kant van de straat, aan de andere zijde war alle huizen ingestort en weggespoeld. Op enkele percenten na is de gehele veestapel van Goeree en Overflakkee, on geveer 3000 stuks, verloren. Midden in de grauwe wijdheid staat soms onver klaarbaar een koe, tot aan de buik of schouders in het water op een hoger ge legen plekje. Sinds de nacht van Zater dag of Zondag staat de koe daar, be wegingloos wachtend op de dood. Koeien en varkens, welke de dijkhellingen heb ben opgezocht, zijn gedoemd te sterven. De koeien worden niet gemolken, ter wijl de varkens van de aanspoelende en in ontbinding verkerende cadavers vreten. Taak voor Rotterdam Terwijl de Zeeuwse eilanden groten deels van uit Brabant worden geholpen, concentreert Rotterdam zich op de Zuid- Hollandse eilanden. Goeree en Overflak kee worden het veerboten via Hellevoet- sluis en met salonboten over Rotter dam ontruimd. Over rivieren, waar boeien zijn weggeslagen, of in welke boeien de lichtinstallaties onklaar zijn geraakt, brengen de kapiteins door knap koersen honderden mensen per dag naai de veiligheid. Een schrale troost in alle diepe ellende is de omstandigheid, dat op vele eilanden enkele dijkdoorbraken minder moeilijk te herstellen zullen zijn dan aanvankelijk is gedacht. 'in die lang niet zeldzame gevallen hebben de bazalten funderingen en ba- zalten dijkdelen het geweld van het wa ter weerstaan en zijn slechts, weliswaar soms over honderden meter lengte de kruinen weggeslagen. Het hinderlijke hiervan is nu weer, dat in vele gevallen het. water in de polders hoger staat dan erbuiten. Hier en daar zijn geulen in bin nendijken gegraven oni het water in andere polders te laten weglopen, van waar het water dan via de diepe dijk- gaten kan worden afgevoerd. Langs de dijken steken trieste figuren af, die moeizaam voortsjok ken, kinderen, dekens of draagbaren gedekt door lakens torsen. Scheepjes varen af en aan; bedroevend dikwijls met de vlag halfstok, omdat er stoffelijke resten aan boord zijn. Honderden mannen met bootjes zoeken het eens zo rijke eiland af naar overlevenden. Tien tallen volkomen ingesloten en in levensgevaar verkerende boeren weigeren hun bezit in de steek te laten. Militairen en politicmannen redden deze mensen met geweld. Van de vroege morgen af stroomt een enorme vloot hulpschepen de benarde eilandbewoners van Zuid- Holland en Noord-Zeeland te hulp. Convooien vissersschepen uit Den Helder, Urk, Wieringen en Enkhuizen zijn binnendoor en buitenom toegesneld. 9000 STUKS VEE VERDRONKEN Ieder Sleepboten en rondvaartboten trekken zolderschuiten, vletten, sloepen en ple ziervaartuigen op topsnelheid door het water. De Koninklijke Marino zond uit Den Helder en Amsterdam een macht aan materiaal; tientallen vletten, sloepen, landingsvaartuigen en zelfs vijf mijnen vegers. Het eerste materiaal gezonden door het Engelse Rijnleger heeft, de Zuid hollandse en Zeeuwse wateren bereikt; landingsvaartuigen voeren amphibic tuigen, rubberboten en kano's a schip brengt dekens en voedsel mee, ter wijl tanks met drinkwater worden aan gevoerd. Boven de rivieren en eilanden kruisen Spitfires van de luchtmacht en amphibievliegtuigon en vliegboten van de marine. Hefschrocfvliegtuigen uit En geland zijn geruime tijd in de weer ge weest om met haken aan touwladders mensen van daken en uit bomen te red den. De resultaten zijn verhoudingsgewijs gering; velen hebben na twee etmalen koude geen kracht meer om de haken onder de oksels vast te maken. Anderen zijn op de daken van ontbering gestor ven, of zitten dood of levend opgeslo ten in de geïsoleerde woningen. De voed seltoestand op Goeree en Overflakkee is niet ongunstig; er is op de zolders van de gespaarde woningen vrij veel koren en spek bruikbaar gebleven. Uit vlieg tuigen werpen tientallen handen voor raden levensmiddelen uit op een droog- gelopen stuk grond. Het contact met enkele gebieden is eveneens iets beter geworden. Militairen met radio-installaties zijn op enkele punten van de eilanden aan land gegaan en in enkele haventjes liggen te hulp geschoten schepen even eens met radio-installaties. Trieste revue Tn een oneindig trieste rij rijgen de lotgevallen der geredden en nog' te red den slachtoffers zich aan een. Een gezin, bestaande vit vader, moe der en tien kinderen huiveren al sinds Zondagnacht op een dijk, door doorbra ken in de dijk onbereikbaar en door het water volkomen ingesloten. Pas van middag is men hierachter gekomen, om dat de vader met de neergeworpen rub berboot voedsel is komen halen. Het hele gezin Iegelijk durft met deze rub berboot niet ie Vluchten. Tengevolge van het langzaam zakken van het water lopen deze rubberboten gevaar lek te scheuren op pas- en prik keldraad van afrasteringen, welke nog onder het water verborgen zijn. Door ont beringen verdwaasde mensen uit de Ju- cn geneeskrachtig door de V icks VapoRub ingrediënten. op orle go U begrijpt wel, in die storm op Zater dag en Zondag is de conditie van de bouwvallige parochiekerk in Purmerend er niet beter op geworden. Weer heeft de deken Schamper gesproken lot alle hoofden van gezinnen in zijn parochie en een grootscheepse collecte aangekondigd, waarvoor kwart jes en dubbeltjes verboden zijn. Het is in Purmerend met die kerk; res taureren of instorten. De pastoor zelf en z'n kapelaans gaan binnenkort overal met de hoed rond Overigens werd de zer dagen aan vele koeien de toegang tot de Purmerender veemarkt geweigerd. Zij konden geen bewijs van inenting tegen mond- en klauwzeer overleggen Wij kennen een boerderij met een waakhond aan de ketting om tóch bang van te worden. Elke morgen gaat een kip die hond z'n hok binnen en laat daar een ei achter, dat de hond opvreet zodra de kip kakelend is verdwenen. Begrijpt u zo Iels nutteloos? Op 10 Februari weer iets bijzonders in Alphen aan de Rijn. Dan viert daar de 02-jarige meester knecht IT. Zonderop zijn veertigjarig ju bileum als zodanig. Op dezelfde dag is Zonderop ook veertig jaar getrouwd. Zijn vrouw, zijn bond (de Volksbond, nu de K.A.B.) en zijn baan hebben Zonderop gemaakt tot wat hij nu is; een jubilaris aan alle kanten Binnenkort zult u wel 'n klap horen. Dan verwacht de EITBO het 25.000ste werkende lid All Dean m Adelaide wist na een uur loeren en drie kwartier vechten een vrouwelijke haai van bijna 4Vè meter lengte aan de haak te slaan. Gewicht 1073 kilo. Men zegt dat het een wereldrecord is Een ingezetene van Den Haag, die onbekend wenst te blijven, kwam op de gedachte om de Nederlandse componist Sweelinck te eren met een klein monument, waarvan hij een gedeelte van de kosten wil dragen. Dit komt neer op ƒ1500 van de ƒ6500. Voor de rest heeft de gemeente die voor het plan zeer geporteerd schijnt een fonds gevonden. Zodat Sweelinck z n beeldje krijgt en waarom ook niet Er bestaat' een hedendaagse Groningse beeldende kunst. Iedereen is daar nog niet genoeg van doordrongen en daarom is het goed dat van IS Februari tot IS Maart een tentoonstelling de belangstel ling ervoor zal prikkelen in het Groning se Museum van Oudheden Onder de bedrijven door willen we toch nog even mededelen, dat onder de winkels en wo ningen, die op het ogenblik in het cen trum van Rotterdam worden gebouwd, ook een permanente bioscoop een plaats je zal krijgen. Aan de Binnenweg. De eerste palen staan er al, tegenover waar vroeger „Centraal" was. In September hoopt men die bios met z'n ruim 800 plaatsen klaar te hebben. Er komen meteen drie flatwoningen boven en ge lijkvloers met de film een winkel en ach ter bet doek zes garages. Zo zijn ze, daai in Rotterdam Op 17 Februari voor de liefhebbers in hotel De Beurs in Hoofd dorp een linnen- en vlasdag. Onthouden. Er zijn er die er op vlassen ln Eind hoven werd een districtsconsultatie bureau voor tbc-bestrijding geopend In Utrecht volgt van 22 tot 30 Mei een ge combineerde tentoonstelling van de BB en de plaatselijke middenstand. In de parterre van de jaarbeursgebouwen, in de jaarbeurshallen en in het Zweedse paviljoen op het Vreeburg. U kent BB toch? Burgerlijke bescherming in oor logstijd En zo zeilt en reilt het leven verder. Tragedie of niet. Maar vergeet niet het gironummer van het Nationaal Rampenfonds 9575. 5?' (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 3 Febr. De water snood. op Schouwen-Duiveland, is een Lweede „Walcherenrarnp"De totale schade moet in de tientallen millioenen guldens lopen. Dit zei vandaag de burge meester van Zierikzee. Volgens een glo bale raming is de helft van de boerde rijen op Schouw en-Duiv eland verwoest. Duizenden stuks vee zijn verdronken. Honderden gezinnen in de verdronken dorpen, waarvan nog weinig bekend is, verkeren in levensgevaar. De vloedgolf heeft honderden hulzen in BEVEL BLEEK NODIG AVRO moet zendtijd afstaan aan RVD (Van onze correspondent) DEN HAAG, 3 Febr. De AVRO heeft zich vanmorgen willen onttrekken aan de tot dusver uitstekende samenwerking tus sen de omroepverenigingen en de Rege ringsvoorlichtingsdienst voor 't doorgeven van berichten. De AVRO wilde vanmor gen geen zendtijd afstaan omdat zijn directie van mening was, dat slechts hij verantwoordelijk was voor hetgeen ge durende zijn zendtijd zou worden uitge zonden. Wanneer dc RVD zelf berichten zou doorgeven, zou de AVRO op de in houd ervan geen controle hebben. De RVD stelde daar evenwel tegenover, dat hij bij het omroepen van de berich ten zeer nauwkeurig te werk gaat en dat het voor een goed lopende organisatie niet doenlijk is ieder bericht eerst aan de directie van de AVRO voor te leggen. De AVRO wenste zijn standpunt niet te wijzigen, waardoor hij de zo noodzake lijke berichtendienst ten behoeve van de noodgebieden ernstig in gevaar bracht. Om die reden is vanmorgen namens de regeringscommissaris voor het Omroep- wezen aan de AVRO bevolen zendtijd ter beschikking van dc RVD te stellen. De houding van de AVRO is nog al doorzichtig, nu hij na het ingrijpen van de Regering, iedere keer wanneer de R.VD berichten moet doorgeven, omstan dig laat mededelen dat nu „zendtijd ter beschikking van de RVD wordt gesteld". TER vermijding van misverstanden en van onverdiende verwijten zoals de voorzitter van de AVRO die ons meende te moeten doen zij om trent het Dinsdag door de Volkskrant gepubliceerde dodencijfer het vol gende opgemerkt. Er bestaan nog steeds geen officiële verlieslijsten. De enige mededeling van regeringszijde is de verklaring van dr Drees, Dinsdag in de Tweede Kamer, dat „reeds met zekerheid is vastgesteld dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds ko men nieuwe meldingen binnen". De Volkskrant heeft het aantal doden dat haar Dinsdagmoi-gen om twee uur gemeld was uit mense lijkerwijs gesprok.en, betrouwbare eigen bronnen van de vele verslag gevers die zij heeft uitgezonden ge steld op 991," bijna duizend. Daaronder waren inbegrepen Stavenisse met 200 en Goeree met 180 doden. Het Algemeen Nederlands Pers bureau. dat ook een dodenlijst bij houdt, heeft pas twintig uur later hét Stavenisse-cijfer toegevoegd aan zijn lijst. Om elf uur Dinsdagavond gaf het een totaal aantal doden van 873. De cijfers van de Volkskrant nóch onbetrouwbaar, nóch voorbarig be liepen toen 1053. Sedert die melding heeft de Volkskrant van verschil lende burgemeesters op Goeree en Overflakkee vernomen dat zij het aan tal slachtoffers op dit eiland op 600 schatten. Het cijfer van 1053 bevat hiervan slechts de 180 die in een schuur werden bijeengebracht. En de lijst wordt vrezen wij nog lan gerGod geve dat het niet zo is! zwaar geteisterde Zierikzee verwoest. Zondagmorgen om half drie loeiden de sire nes in Zierikzee voor groot alarm. Enkek minuten later sloeg plotseling een enorme vloedgolf de keermuren en de vloedbanken langs de nieuwe en oude haven aan gruzel- menten. Met woest geweld baande het kol kende water zich een weg door het haven gebied. dat thans een binnenwijk van een zwaar gebombardeerde stad lijkt. Nauwelijks tien minuten na de doorbraak stond het ter drie nieter hoog in de huizen. Vele woners zaten opgesloten achter deuren, die niet meer opengingen. Een zwaar beladen vrachtauto in de Korte Groedaal werd 300 meter een straat ingesleurd. Tientallen nlngen stortten in. Ook in Zierikzee loopt de schade in de millioenen. In de polder zijn honderden bouwvallige arbeidershuisjes wegge vaagd. Hét aantal doden op Schouwen- Duiveland is nog niet te overzien. In Zierikzee ziin 19 lijken geborgen. 18 Slachtoffers'zijn gisteren in een massa graf bijgezet. Van Ouderkerke is nog weinig of niets bekend. In Sint Maartens dijk heerst een noodtoestand. De binnen dijken zijn uiterst zwak. Wereldomroep, KRO, NCRV en VARA werken samen HILVERSUM, 3 Febr. De NCRV en VARA verzorgen Woensdag een geza menlijk programma over beide Hilver- sumse zenders. Hierin zal voorrang wor den gegeven aan de mededelingen van de Regerings Voorlichtingsdienst. Be houdens enkele godsdienstige uitzendin gen is het programma voor die dag ver vallen. De reportagediensten van NCRV. KRO, VARA en Wereldomroep zijn ge combineerd voor het brengen van repor tages uit de getroffen gebieden. (Van onze speciale verslaggever) BRUINISSE, 3 Febr. In Oude Tonge, op het eiland Goeree-Overflakkee, is het aantal doden van 180 tot 196 gestegen. Dit werd medegedeeld door een vlieger, die met zijn helicopter komende uit Oude Tonge een landing maakte bij Bruinisse op Schouwen-Duiveland, Hef schroef vliegtuigen blijven in Oude Tonge voortdurend mensen van de daken halen. Het reddingswerk wordt echter be lemmerd doordat de overlevenden na de derde koude nacht op het dak hunner woning van koude verlamd zijn. Slechts met de grootste inspanning slagen de vliegers erin de mensen in de cabine te hijsen. Op de dijk wordt de toestand onhoud baar. Maandagavond is de afvoer met amphibiemachïnes begonnen. Er zijn thans nog 1500 mensen op de dijk. De zwaarste nacht gaan zij vanavond tege moet. Hun laatste hoop hebben zij ge vestigd op de 15 Amerikaanse en Engelse a m phibievliegtuigen AMERIKA HELPT: Helicopters redden 200 mensen (Van onze correspondent DEN HAAG, 4 Febr. Zeven Ameri kaanse helicopters, die vanmiddag aan gekomen zijn hebben reeds 200 mensen uit de noodgebieden gered. Dat gebenrde binnen twee uren. e helicopters opereren vanuit Wo' drecht. Een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig heeft een noodlanding moeten ma ken op Goeree. Het bevindt zich daar nog. Morgen komt een versterking van acht hefschrocfvliegtuigen. Bij het aan breken van de dag zullen 130 amphibie- voertuigen van het Amerikaanse leger bemand met Duitse vrijwilligers van uit Steenbergen via Sint Phillpsland, naar Schouwen en Duiveland gaan. In het totaal zijn er in Nederland op het ogenblik 1600 Amerikaanse militairen. SCHADE AFSLUITDIJK EEN MILLIOEN AMSTERDAM, .1 Febr. De schade e de storm en het overslaande water aan (1e Afsluitdijk hebben toegebracht, wordt geschat op één niiliioen gulden. De leiding van de Dienst Zuiderzee werken heeft de Afsluitdijk onderzocht. Zij heeft daarbij vastgesteld, dat er geen aanleiding is wijzigingen in de construc tie van de dijk aan te brengen. Alleen de Balgzanddijk, de verbinding tussen Ewijcksluis en de kust, die het meeste schade heeft opgelopen, zal worden ver stevigd. Vrouw verdronk bij redding (Van onze speciale verslaggever) WOENSDRECHT, 3 Febr. Uit de luidspreker in de verkeerstoren op (le vliegbasis Woensdrecht komen de nasale stemmen der piloten, die boven de wa tervlakten van Zuidwest-Nederland in een helicopter zoeken naar wachtenden op hun hlup. Uit Engeland kwamen van daag zeven helicopters van de marine, uit Stuttgart zeven helicopters van de Amerikaanse luchtmacht aan op het mi litair vliegveld Woensdrecht hij Bergen op Zoom. Na een half uur waren zij weer weg op hun eerste vlucht boven het ver dronken gebied. Achttien helicopters tasten met hun lijnen naar handen, die haast niet meer knnnen grijpen. Boeren moesten gedwongen worden zioh het leven te laten redden. Anderen waren zo bevreesd voor de lier, dat zij de lus het zolderluik introkken en be keken en bepraatten, niet beseffend, dat zij de helicopter zo verankerden aan het huis, dat meestal ondermijnd was door het water en op instorten stond. Verbetenheid De piloten van de helicopters van de Engelse marine, die met brede vliege niersjovialiteit en hartelijke humor na hun eerste landing het vliegveld opkwa men, keerden stil en verbeten terug na hun eerste operatie in het rampgebied. De Amerikaanse helicopterbemanhingen zijn niet meer de laconieke onverstoor bare jongens in hun perfecte uitrustingen maar haast bezeten werkers, die om drie uur slechts landen om de tanks weer zo gauw mogelijk gevuld te krijgen. In de gebouwen heerst een jachtende bedrijvig heid. „Ik heb wal haast", zegt een Ameri kaan, die zijn emotie probeert te verber gen. „Er is net een vrouw verloren", zegt een marconist. „Zij had de kracht niet( meer om de lus van de lier onder haar armen te houden en viel vanaf tien me ter hoogte in het water". De betekenis van het vliegveld Woensdrecht neemt toe met elke minuut: de organisatie be gint vorm te krijgen, de hulpverlening krijgt systeem, zodat in minder tijd meer mensen gered kunnen worden. Vandaag werd de kritieke situatie in Ziekenfondsen willen MILLIOEN geven (Van onze correspondent UTRECHT, 2 Febr. Het Centraal Overleg van Ziekenfondsen heeft de voor- itter van de ziekenfondsraad telegrafisch verzocht oni een spoedvergadering tei houden. De ziekenfondsen willen in deze vergadering een gift van één millioen gul den voor dc slachtoffers van de waters nood aan de orde stellen. Dit bedrag zon volgens hen kunnen worden verstrekt uit het Vereveningsfonds. Het Algemeen Nederlands Onderling Ziekenfonds stelt afzonderlijk een bedrag van 30.000 gulden beschikbaar. De afdeling Sociale Bijstand van de Nederlandse Spoorwegen is thans bezig met informaties bij het pei'soneel naar de verliezen, welke men heeft geleden. De eerste (voorlopige) voorzieningen zijn door de spoonnannen-in-nood getroffen. Schouwen-Duiveland de richtlijn der vluchten. 33 Lichte vliegtuigen zochten naar drenkelingen op daken en bleven zolang cirkelen, tot een helicopter naar beneden was gedoken. Vannacht zullen op Woensdrecht de lege plekken inge vuld worden achter de plaatsnamen, waarvan men nog geen levensteken heeft vernomen. Vandaag zijn zenders neerge worpen in het niemandsland. Vannacht zullen zij gaan werken en de hemel geve, dat hun berichten de omvang van de ramp niet catastrofaler zullen maken. Aan de hand van deze nieuwe gegevens zal dan het schema worden opgesteld, dat morgen de vluchten zal leiden. Belg vliegt nog De bemanningen van de enkele heli copters, die zelfs vannacht bij Zierikzee doorwerkten en 15 rubberboten afwier pen, riskeerden hun levens door zó laag te vliegen, voor een zekerder trefpunt, dat het haast een wonder leek, dat de schroeven niet te pletter sloegen tegen de huizen en bomen. Een Amerikaan roemde het werk der „Seaotters", de amphibievliegtuigen. De bemanningen roeien na landing in rub berboten naar de'slachtoffers, dragen ze dan in het vliegtuig en gaan dan naar het vliegveld Valkenburg terug. Morgen ko men er vijf Engelse en 10 Amerikaanse amphibievliegtuigen De Belgische helicopterpiloot, die als eerste Zondag hulp bood en na een be nauwde nacht op een klein stukje grond met 15 liter benzine in Woensdrecht land de, vliegt nog steeds mee en heeft assis tentie gekregen van twee helicopters van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. DE PRINS VOOR VERTREK UIT NEW YORK: Invoer van voedsel is nodig NEW YORK, 3 Febr. (Reuter) Prins Bernhard is vandaag per KLM-vliegtuig vanuit New York naar Nederland ver trokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse ambassadeur dr J. H. van Roycn. De Prins was zichtbaar ontroerd toen dr McEvoy, pastoor van de St Marks Church, hem even voor het vertrek van het vliegtuig een cheque overhandigde ter grootte van 375 dollars, het resultaat van een collecte die Zondag in deze kerk voor de slachtoffers in Nederland was gehouden. De Prins verklaarde nog, dat het min stens een jaar zou duren voordat Neder land, als de ondergelopen gebieden wa ren leeggemalen, weer enig voedsel van deze gronden zou kunnen verkrijgen. Ge- 'durende die tijd zouden grote hoeveel heden voedsel moeten worden ingevoerd. Zijne Koninklijke Hoogheid zei zo spoe dig mogelijk naar Amerika te zullen te rugkeren om zijn afgebroken taak weer op te nemen. Hij hoopte dat dit niet later zou zijn dan in Maart of April. Tenslotte bracht hij dank aan het Amerikaanse volk voor de vele blijken van deelneming en sympathie, aan het getroffen Neder landse volk in de afgelopen dagen ge bracht. Prins Bernhard is bereid voorzitter te worden van het Nationaal Rampenfonds. De 81-jarige jhr Beelaerts van Blokland, die tot nu toe voorzitter was, is afgetre- Jl /lET strakke gezichten luisteren de ministers naar de regeringsverklaring van dr W. Drees, die de minister-president IYJL gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd over de watersnood. Van links af dr L. J. M. Beel (Binnenlandse 'en), premier Drees, ir C. Staf (Oorlog en Marine), mr J. Algera (Verkeer en Waterstaaten A. C. de Bruijn (PBO). Op de achtergrond een kaart van de overstroomde gebieden. AMSTERDAM, 3 Febr. Iedereen wil helpen. Wie niet persoon lijk de hand kan reiken aan de slachtoffers van de ramp, geeft geld en goed, tijd en kundigheid om het Rampen-thuisfrönt te versterken. Nederland geeft meer dan mogelijk werd geacht, omdat de ramp erger is dan mogelijk werd geacht. Bij het Nationaal Rampenfonds kwam vanavond naar schatting reeds drie millioen gulden binnen. De opgetekende toezeggingen beliepen omstreeks negenuur 2.625.290,14. Daarnaast was ree.ds op verschillende manieren ruim drie ton binnengekomen. burg' stelde 10.000 gulden ter beschik king van de vijftig evacué's die daar reeds zijn aangekomen. Kampen 40.000 gulden en Sneek 50.000 gulden. Utrecht ontving duizenden stuks vee en heeft plaats voor duizenden evacué's. Maastricht biedt onderdak aan 300 kinde ren. De provincie Limburg heeft reeds zoveel goederen bijeengebracht, dat de inzameling stopgezet moest worden. Al melo adopteerde Zierikzee, Gorsel adop teerde Bruinisse, Velsen adopteert Stel lendam en schonk direct 50.000 gulden. In Middelburg worden tonnen goederen bijeengebracht die direct naar de nabu rige getroffen gebieden gaan. Deventer adc-*-J' Kleine plaatsen geven voorbeeld Zondag zal in alle katholieke kerken een collecte worden gehouden. Kuinre in Overij-sel gaf 15 gulden per inwoner, totaal 1500 gulden. Blankenham in de zelfde provincie tien gulden de man, in totaal 5519 gulden. Utingeradeel 7.20 per persoon, in totaal 37.400 gulden. Deze kleine plaatsen gaven een voortreffelijk voorbeeld. Urk gaf 9000 gulden en zond drie vrachtauto s goederen. De Urker- vissers zijn bovendien allen actief bij het reddingswerk. De raad van Rijswijk schonk" 2500 gulden, de provincie Noord- Holland 150.000 gulden. Arnhem, dat reeds vele mensen heeft gestuurd, bracht twee ton bijeen. Putten schonk 21.250 gulden. Het gemeentebestuur van Voor- dopteerde Willemstad. Bedrijfsleven Het bedrijfsleven schenkt enorme be> dragen. De rederijen van de Grote Vaart brengen één millioen bijeen. De „Neder landen van 1845" schonk 100.000, het per soneel 10.000 gulden. De „Olvch van 1879" verleent uitstel of kwijtschelding van premiebetaling en rente aan de ge troffenen. De Rotterdamse beurs gaf 101.840 gulden, de Zachthoutbond ƒ60.000. De Haagse kunstenaars schenken ieder een schilderij, die in Pulchri Studio ver kocht zullen worden ten behoeve van de slachtoffers. De „Elvera"-naaimachine- fabriek biedt.aan machines van deze fa briek gratis te herstellen. De gevangenen van Leeuwarden schen ken een deel van hun karig loon. Het personeel van de drukkerij Lumax in Amsterdam geeft een dag loon. Mgr Mut- saerts die griep heeft en daarom de getroffen gebieden niet kan bezoeken schonk 10.000 gulden. Het Residentieor kest geeft Zondagmiddag een beneficie- concert. Het Concertgebouworkest vol gende week Woensdag. De Actie Oost- priesterhulp heeft de gehele voorraad goederen ter beschikking gesteld. Uit tal loze plaatsen zijn convooien met goede ren naar de getroffen gebieden onderweg. Schiphol zond twee vrachtauto's met zend- en ontvanginstallaties. De Kalk zandsteenfabriek te Hilvei-sum bood een millioen stenen aan. Acht collega's hel pen de ondergelopen Hooymeyer's be schuitfabriek te Barendrecht om de pro ductie te hervatten. Zaandam stuwde een Noors schip, dat naar Antwerpen zou vertrekken, vol peulvruchten, petroleum dekkleden, suiker, zout, meel, veevoer, stormlantaarns, kleding, dekking en schoeisel met opdracht dit in Vlissingen af te geven. Vele inzamelingsacties voor andere doeleinden zijn afgelast. Talloze zaken hebben tóegezegd drie, tien of zelfs twintig percent van de dag omzet ter beschikking van het fonds te stellen. De KLM zal goederen, die be stemd zijn voor de hulpverlening aan (le slachtoffers van de watersnood, uit alle delen van de wereld gratis naar Neder land vervoeren. Materiaal en personeel van de K.L.M., dat op Schiphol maar enigszins kan wor den gemist, wordt naar het vliegveld Val kenburg gedirigeerd om te worden inge zet bij de assistentie vanuit de lucht. Een transportcolonne en een medische een heid van de K.L.M. zijn reeds Zondag in geschakeld bij het reddingswerk. Twintig stewardessen van rle K.L.M. hebben zich gemeld bij de U.V.V. te Am sterdam. De inboedel van het pilotenhuïs is afgestaan aan het Rode Kruis, Twee vrachtwagens met mobiele zend- en ont vanginstallaties proberen via Antwerpen naar Thoien te komen. Lichtagregaten hebben vannacht uitstekende diensten gedaan. De K.L.M. hoopt nog meer teriaal vrij te kunnen maken voor de hulpverlening. Een Amerikaan, die vanmiddag Schiphol aankwam uit New York gaf aan - m K.L.M.-man een cheque voor een groot bedrag in dollars. „Voor die arme duivels." Ook het Koninkrijk Overzee heeft reeds grote bedragen bijeengebracht. Op de Ne derlandse Antillen werd reeds vier ton geschonken. Een kwart millioen werd bo vendien geschonken door het personeel van de olie-gemeenschap op Curasao. Een gelijk bedrag door directie en personeel van de N.V. Pletterij Nederhorst. Tegen het einde van de week hoopt men onge veer twee millioen bijeen te hebben door collectes en inzamelingen. Ook Suriname bereidt de inzamelingen voor en heeft reeds veel voedingsmiddelen verscheept. Woensdag weer TV-reportage HILVERSUM. 3 Febr. - Indien de film operateurs der Ned. Televisie Stichting tijdig uit de noodgebieden terug kunnen zijn, zal de NTS Woensdagavond om 8.15 uur deze nieuwe reportages uit zenden. VANOCHTEND, bij het eerste koude licht van deze Februari-morgen, is voor uitgeputte mensen de derde nacht geëindigd en de vierde dag begonnen. De vierde dag, in bomen en op daken waar aan zij zich, verkleumd en verhongerd konden blijven vastklampen, enkel en al leen omdat zij koppig weigerden te ge loven dat zij in de steek zouden worden gelaten met een heel volk naast zich. Dit volk van Nederland heeft de laatste da gen ontzaglijk veel gedaan. Het heeft, precies als in Mei 1940, een volle dag nodig gehad om de verschrikkelijke wer kelijkheid tot zich te laten doordringen. Daarna is het in actie gekomen, met een overstelpende vrijgevigheid en met een diep, oprecht gevoel van naastenlief de. Er stromen meer vrijwilligers toe dan een geordende reddingsactie konden worden ingepast en er kwamen meer goederen dan de inderhaast gevormde centrales konden opvangen. Een warme golf van spontaniteit overstroomde Neder land. Eenieder voelde het leed van verre, onbekende Zeeuwse, Hollandse en Bra bantse boeren als eigen leed. In de huis kamers, warm en veilig, is menige traan gevallen uit deernis met hen, die in deze dagen in doodsnood verkeren. Het Neder landse volk is gaaf en goed gebleken. Maar dit is de vierde dag. Nog dreigen boven de uitgestrekte watervlakten van de eilanden mensen in het water te glij den, verkommerd, maar bovenal verbit terd omdat hun redders niet gekomen zijn. Zeker, er is ook door de autoriteiten, door overheden klein en groot, door leger, vloot en luchtmacht in deze dagen Hercules-werk gedaan. Maar zij die in gevaar zijn kunnen niet geduldig zijn en zij, die als leken inzicht missen, zijn niet gerechtigd om na drie dagen vol onge duld te zeggen, dat Nederland zijn man nen, vrouwen en kinderen niet weet te beschermen. Zonder organisatie en lei ding keert elke reddingsactie zich tegen slachtoffers èn redders. Zoals het tra gische voorbeeld van Texel bewees, waar het gemis van communicatie tussen twee afzonderlijk werkende reddingsploegen 6 a zeven doden eiste. Straks, als allen ge borgen of begraven zijn, ais Nederland de balans zal opmaken van deze nog altijd onvoorstelbare ramp, dan pas kan het dienstig zijn vragen te stellen. Op dit ogenblik is er slechts één plicht: redden. Er zou voor altijd een schaduw blijven usten op deze grootste krachtsinspan ning van het Nederlandse volk. indien vandaag slechts één mensenleven door talmen verloren zou gaan. Vanmorgen is de vierde dag begonnen. Naar menselijke berekening ook de laat ste dag waarop het mogelijk zal zijn nog levende slachtoffers uit bomen en van daken te redden. Misschien hebben deze mensen op de Zondag, die reeds zo ver in bet verleden schijnt te liggen, het éne vliegtuig boven hun hoofden gezien. Zij hebben gezwaaid met lakens en zakdoe ken, zoals schipbreukelingen op een vlot, die eindelijk in de verte een rookpluim ontwaren. Maar de luchtvloot waarop zij zeker rekenden is niet gekomen. Drenke lingen in doodsnood zien de moeilijk heden niet waarmee hoofdkwartieren te maken hebben en Zeeuwse boeren weten weinig van de beperkte mogelijkheden waarover de Nederlandse luchtmacht be schikt. Deze slag had niemand voorzien en op deze ramp was Nederland rtiet voorbereid. Maar dit kan vandaag geen excuus meer zijn. Als de vrienden van Nederland, die zoveel oprechte woorden -an deelneming hebben gesproken en die tot elke hulp bereid zijn tot dusver niet voldoende hefschroefvïiegtuigen en am phibievliegtuigen hebben aangebracht, dan dient Nederland om méér te smeken. Laat Catalina's, door deskundigen hèt grote redmiddel genoemd, komen uit Noorwegen, Denemarken, Engeland en Frankrijk. Deze landen zouden Nederland later alleen maar verwijten dat zij niet wisten hoe erg het was. Het is de laatste dag en de laatste kans. Om mensen te •edden en om Nederland te bevrijden van een aansluipend schuldgevoel, niet alles gedaan te hebben. T^R is één geleding in het land die niet -*-i vereend staat in de verwoede strijd die Nederland tegen zijn erfvijand, het ater, voert, en dat zijn de communis ten. Maar dan laten we hopen niet eens de gewone partij-leden die dit staal tje brutale demagogie van hun leiders ook wel te gortig zal zijn, maar wel de hersens van de rode vijfde colonne; het politieke kader, de EVC-oproerkraaiers en de mensen die de Nederlandse Praw- da maken. Op tal van plaatsen en op al lerlei manier vallen zij het volk en de regering in de rug aan ten koste van de eenheid waarmede Nederland het red dingswerk wenst te organiseren. Zij doen dat in een op Zondagavond (toen nog niemand de ernst van de ramp overzag, óók de CPN niet) geda teerde oproep van de partijleiding, waarin deze het sedert jaren bestaande systeem van plaatselijke hulpverlening aanvalt en hoont, waarin de ministers verantwoordelijk worden gesteld voor de ramp, en alles en iedereen de schuld krijgt behalve de losgebroken natuur krachten die ons volk sedert eeuwen tracht te temmen. Zij doen het in een perfide manifest van de EVC dat be halve dat het tegen een aantal open deuren schopt opwekt in de bedrijven hulpcolonnes te vormen, van de directie materiaal, vervoer en doorbetaling van loon te vergen. Zij doen het in hun bla den met te schrijven dat de Amerikaan se soldaten ongewenst zijn bij het red dingswerk. Het is alles van 'n walgelijke huiche larij als men beseft dat ongeorganiseer de hulpcolonnes die de bedrijven ont wrichten de rode heren beter in hun politieke kraam te pas komen dan ge regelde Amerikaanse (lees: goed uitge ruste) genie-troepen wier dagtaak het is in haclielijke situaties onder intelligente leiding snel en vakkundig op te treden. Ook in de Kamer trachtten de com munisten gelukkig tevergeefs een gelegenheid te scheppen om ook daar politieke munt te slaan uit de rampza lige situatie waarin een tiende hunner landgenoten verkeren. Ons volk, dat nu in bewonderens waardige eensgezindheid de handen in een slaat, beseft zeer wel dat het deze beproeving kan dragen en door staan. Te zijner tijd zal zeker onder het oog worden gezien, of de overheid niet slechts langzaam op gang gekomen is bij het eerste reddingswerk. Maar de rode stuurlui aan de wal kunnen nu slechts doen wat we allemaal trachten» zwijgend hard te werken, elk op zijn plaats, om deze nederlaag tegen het wa ter met zo min mogelijk verlies aau mensenlevens te innen. Dat in de door hen zo bewonderde Sovjet-republieken over een soortgelijke ramp in Rusland zelfs geen letter in de Russische pers zou komen, is één van de vele zaKen die de rode Waarheid voor zijn lezers verzwijgt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2