rani LUCHTBRUG EN 5000 VAARTUIGEN ontzetten ontheemden FLAKKEE: Nieuwe dijkbreuk FISCUS HELPT de gevers en ontziet de slachtoffers KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Koningin in West-Brabant Honderden getroffenen zagen en spraken koningin Juliana Redders dalen in Zierikzee Rode Kruis vecht tegen „massale ellende" Rubberboot raakte in prikkeldraad Uitkering aan slachtoffers Eerste geredden in Z.-Vlaanderen Aantal doden reeds 1053 NOODUITKERINGEN EN SCHADEREGELINGEN Kamerleden naar noodgebieden Vol It WOENSDAG 30ste Jaargang No. 8576 4 FEBRUARI 1953 ACHT PAGINA'S „De wijze waarop geheel Nederland te hulp snelt, is boven alle lof verheven" De minister-president tot. de volksvertegenwoordigers. Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnemen! I 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 3 Februari Gemobiliseerd tot uiterste hulp vaardigheid ontdekt het verbijsterde vaderland van uur tot uur méér hoe wreed de dood heeft toegeslagen. Het verliescijfer stijgt en stijgt. Terwijl lucht- en landmacht voet aan wal zetten op het benarde Duiveland, evacueert een rampzalig Flakkee met de vlag in rouw. Terwijl in stad eu dorp de rinkelende collectebus het straat rumoer overstemt, het verkeer stagneert door huizenhoog met kleding en dekking bevrachte auto's en door van over de grenzen aanrollende militaire hulpcolonnes, terwijl de laatste van 5000 Rode- Kruishelpers naar de tragische vloedlijn snelt, trekken in tegenover gestelde richting duizenden evacué's naar veiliger steden. De eersten van vijftigduizend in eigen land ontheemden. Te land, ter zee en in de lucht vecht een volk tegen wat het de president van zijn Kamer „de gruwel der verwoesting"' hoorde noe men. En blijvend gekluisterd aan de radio hoort men noodkreten en jobstijdingen en de laatste het meest. Naarmate de avond valt wordt de kreet om hulp meer hartverscheurend. „Vliegtuigen; om Gods wil vliegtuigen naar Bruinissc!" En: hulp, want Zierikzee ver gaat. Men realiseert zich de doodsangst der gekwelden wéér een bitter koude nacht te moeten ingaan. Maar nauwelijks herademd bij het officiële bericht, dat de paniek in Bruinisse betrekkelijk onge grond is „Wij hebben de toestand vast in de hand!" huivert men bij de melding van Scheveningen Radio: dijkdoorbraak midden in het Flakkese dorp Den Bommel. Maar het reddingswerk gaat door. Een internationale luchtbrug staat gespannen, de Prins der Nederlanden zelf zal vanochtend in een transportvliegtuig klimmen, de Koningin en de Landsmoeder die al zóveel watervloeden zag, zijn in de voorste linie. En daar is de vloot; die van de marine, de vissers en de mosselmannen. Vijf duizend vaartuigen, vijfduizend reddende top-lichten in deze vierde rampnacht. Het was <tc luchtmacht (lie hij het aan lichten van (le vierde onheilsdag oj', het benarde Schouwen-Duiveland het eerste bruggenhoofd der redding sloeg. Ken hcf- schroefvliegtuig liet zich zakken en (le eerste die vanuit het vliegtuig op :ic uiterst kleine maar droge landingsplaats sprong was de burgemeester van het na burige Burch. In zijn rugzak staken ge neesmiddelen en hij was vergezeld van een chirurg en een waarnemer van het Bode Kruis. Ook de landmacht was bij het aanbre ken van de dag in actie gekomen. Ver kenningspatrouilles van bet K.N.M.I.- regiment Prins Alexander onder aanvoe ring van luitenant. Kohutniki, onderzoch ten tussen St Philipsland en Schouwen Duiveland de kansen voor een doorbraak naar liet overrompelde gebied. Om drie uur in de middag stuurden commando troepen uit Roosendaal onder aanvoe ring van de overste Beets bun eerste motorsloepen in de richting van Ooster- iand, waar op daken en zolders 1500 deels versufte mensen nauwelijks de kracht hadden de afdaling naar de vaar tuigen te maken. Soms wendde een harde Korea-man zijn blikken af. Over de kale staken der bomen rustte menig lichaam. Terwijl lief schroef vliegtuigen van vier nationaliteiten, als spinnen boven rlc huizen hingen en de buitenboordmo toren der sloepen bromden over de wa terspiegel volgde achter de commando troepen de infanterie. En vanavond ver dreven de zoeklichten van de genie de duisternis boven dit stille gebied, waar de. vuren der soldaten branden als ba kens in een lijdensnacht. Tegen 7 uur toen kotters en korboten AFSLUITING gevraagd van zeegaten DEN' HAAG, 3 Febr. De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft het volgende telegram gestuurd aan de president van de Raad van ministers, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Water staat: „De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van wa tersnoodrampen als de huidige aanmer kelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in (le Waddenzee en elders in liet Noor den des' lands, dringt er bij de regering op aan, dc besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen." GEEF RUIM Hun vriend Giro 9575 met voedsel beladen op de laatste vloed- stroom de haven van Zierikzee binnen vielen, koersten Urker vissers met kunst en vliegwerk door gijpende dijkgaten de ondergelopen polders binnen. Met vlet ten en sloepen haalden anderen, die voor de kust achter de zandbanken moesten blijven, tientallen verkleumde evacué's van de Scheldedijkcn. Van Zierikzee tot Oosterland en van Bruinisse tot Brou wershaven. Een vloot van 30 IJmuider en Katwijker trawlers ging voor dit kustgebied voor anker. Eén radio-oproep van de Uric J 0-1 „De Vriendschap" die de spontane invasie voor Zierikzee per radio leidde, was voldoende geweest om de vissersvloot van IJmuiden te mobiliseren. Tegen 9 uur werd een IJmuider trawler, „De twee gebroeders", als hulpbaken in deze radioketen op de Oostërschelde inge schakeld. Terzelfder tijd had de vissersvloot van lerseke met enkele tientallen boten hei rampzalige Stavenissc op Tholen bereikt, waar honderden evacué's aan boord we» den genomen. Toen de mannen van lerseke. die zelf nog tegen het water vechten, vanmiddag met hoog tij de drooggevallen haven konden verlaten, was Stavenissc eindelijk ontruimd. Slechts enkele tientallen dorpelingen zijn achtergebleven in het. dorp, dat ten dele is weggevaagd. Ontruiming Tegen twaalf uur ging ook een grote evacuatievloot van Rotterdamse binnen schippers en sleepboten voor de haven van Zierikzee voor anker. Zij zullen in (le komende dagen in georganiseerd ver band (om te beginnen) 10.000 van de 24.000 eilandbewoners naar veiliger oor den wegvoeren. In opdracht van minister Beel is de heer Franken, plaatsvervangend secreta ris-generaal vanmiddag met het groot- Dr Augustijn boven Zeeland (Van onze speciale verslaggever) WOENSDRECHT. 3 Febr. Moe. maar met ongebroken energie stapte vanmiddag dr Augustijn van het Rade Kruis uit de helicopter, van waaruit hij ren overzicht had gekregen van de ramp. Hij gaf zijn indruk in telegram stijl tussen twee happen brood door: ..Schouwen-Duiveland is verdronken op de duinrand, na en enkele hoge plaatsen. Ik schatdat er 3-1.000 mensen zijn. 12.000 In het centrum van Zierikzee waar al 20 doden zijn geborgen. Het ziekenhuis is intact. Dr Van der Loo, een chirurg, en drie Hulpartsen zijn reeds per parachute neergelaten voor acute gevallen. De toe- Land in Brouwershaven, waar ik een 8000 man schat, is ongelooflijk erg. De cadavers van het vee. die er ronddrijven, vormen een vreselijk gevaar. De huizen verzakken en het dorp is onbereikbaar. In de duinen houden zich 12.000 mensen op onder de meest erbarmelijke om standigheden: zonder voedsel en warm te. Dreischor is vrijwel verdwenen. Oos- lerland is er niet Beter aan toe. Er zijn twee noodziekenhuizen op het eiland. Het Rode Kruis werkt goed maar de toe stand vormt een meedogenloze macht door zijn massale ellende." Onmiddellijk hierna vloog dr Augustijn naar Den Haag. ZES SLACHTOFFERS OOSTVoORNE, 3 Febr. De toestand op Voorne en Putten schijnt enigszins stabiel te zijn geworden. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidlaud verloren hedennacht zes mensen het leien, toen een rubberboot in hel prikkeldraad geraakte. De volkshogeschool Olaertsduyn te Roekan je is ingericht als noodhospitaal voor de evacue's. Op dit moment zijn ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd. >cheepso evacuatieplan begonnen. Enkele luizenden inwoners van Zierikzee zijn Jakloos of moeten hun doof1 de water vloed ondermijnde huizen verlaten. De vluchtelingenstroom die vanuit de pol ders van Serooskerke tot Bruinisse naar Zierikzee komt. moet zo spoedig moge lijk worden afgevoerd. Het stadje is al overbevolkt. Enkele honderden ontheem den scheepten zich vanmiddag al in op de vissersvloten die hun voedsel in aller ijl in de haven hadden gelost. Via Bergen op Zoom en lerseke zijn deze mensen berooid, maar overgelukkig naar hun nieuwe woonoorden gebracht. DEN" HAAG, 3 Febr. In overleg me liet Nationaal Rampenfonds heeft de mi nister van Maatschappelijk Werk de bur gemeesters gemachtigd aan alle slacht offers, die niet of onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien, voor lopig een uitkering te geven. Deze uit kering moet gegeven worden overeen komstig de regeling Hulpverlening Oor logsslachtoffers 1940-1945. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 bruari. Van Schouwen weg (Van onze speciale verslaggever) OOSTBURG, 3 Febr. Op m t midder nachtelijk uur kwamen in Oostburg van avond de eerste geëvaouoerden uit het zwaar geteisterde Schouwen-Duiveland aan. Zij werden ondergebracht hij bur gers in de gemeente Óóst burg. Aarden- burg en Sluis. In tal van gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen zouden de bewoners van nacht blijven. Uit Kruiningen werden in de loop van de nacht neg tien bussen met getroffenen verwacht. Op de weg van Antwerpen naar Breskens rijden thans zware tankwagens met water 'voor Walcheren en Zuid-Beveland aan. In to taal zijn op het ogenblik rond 100 men sen ui't Zierikzee in Oostburg aangeko men. VER. NED. GEMEENTEN REGELT ADOPTIE (Van onze correspondent DEN HAAG, 3 Febr. Bij de Vereni ging van Nederlandse gemeenten in Den Haag hpopt men zo spoedig mogelijk een regeling te kunnen treffen inzake het adopteren van getroffen gemeenten. Tal loze gemeentebesturen over het gehele land hebben te kennen gegeven .een ge troffen gemeente te villen adopteren. Om te voorkomen, dat er gemeenten zul len zijn, die van deze vorm van hulpver lening, op langere termijn verstoken zouden blijven, heeft het bestuur van de Vereniging het plan opgevat de aan biedingen te kanaliseren. Instructies voor de gemeentebesturen zullen zo spoe dig mogelijk volgen. PRINSES TERUG VAN 2-DAACSE TOCHT yRINSES WILHELM IN A, dn j geteisterde Zeeland, avond terugbracht en tweedaagse tocht heeft gemaakt door boot. die Hare Koninklijke Hoogheid gi. Bergen op Zoom. Van hieruit reisde weer huiswaarts. AMSTERDAM, 4 Febr. Het aantal slachtoffers van de wa tersnood was vanmorgen om 1 uur gestegen tot 1053. Hier vol gen de getroffen plaatsen met de doden, die zij volgens voorlopige opgaven van onze verslaggevers in de noodgebieden betreuren: Willemstad 46; Moerdijk 13: Honte- nisse n; Krabbedijke 4; 's-Gravendeel 55; Dlnteloord 3; Terneuzen 4: Vlissin- gen 3: IToedekenskerke 1; Hondsbosse- ieewering 1; Sliedrecht 1; Maassluis 1: Halsteren 17: Kruispolder 8; Rotterdam 1: Nieuwneuzeripolder 1; Hevningen 25; Numansdorp 67; Anvernege 17; Helle- voetsluis 5: Texel 7: St. Philipsland 1; Veere 2; Kortgene 40; Raamsaonksveer 2: Hoeksewaard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11: IJselmonde 3; Brand wijk 2; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Ouddorp 1Rilland 1Stormpolder 6; Burch 10; Zierikzee 19; Kloosterzande 9; Fijnaart. 46: Goese Sas 7; Oudekerk a.d. IJsel 2: Papendrecht. 1; Wolfaarts- dijk 6; Geersdïjk 1; Klundert 13: lerse ke 10; Stavenisse (Tholen200; Goeree- Overflakkee 214 waarschijnlijk bij Oude en Nieuwe Tonge)Buvghsiuis 10; Krimpen a.d. IJsel 6; Nieuw Vossemeer 50; Ouwerkerk 50; Bruinisse 1; Osse- nisse 1; Zuid land 20; Brouwershaven 3; Capelle 3. Commissie voor vlotte samenwerking (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 3 Febr. Er is een Coördinatiecommissie Watersnood 19-53 opgericht. Zij staat onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken. prof. Beel en heeft tot taak de vlotte samen werking te bevorderen tussen de over heidsdiensten. die bij hulpverlening en herstel betrokken zijn. Aldus luidde een mededeling, welke minister-president Drees vanmiddag in de Tweede Kamer deed. Koningin Juliana, met haar laarzen aan, verlaat het gemeentehuis van Fijnaart, waar zij gisteren heeft gesproken met. getroffenen uit het Westbrabantse' nood- gebied, die hier en elders tijdelijk zijn ondergebracht. BEZOEKEN AAN BREDA, FIJNAART EN HALSTEREN Glans van vreugde ondanks alle leed (Van onze speciale verslaggever) N'OODGKBIED W .-BRABANT, 3 Febr. Honderden slachtoffers van de water snood hebben vandaag hun Vorstin ge sproken. Koningin Juliana bracht een be zoek aan West-Brabant. Het bezoek be gon op Gilze-Rijen om twaalf uur en ein digde om half zes in Roosendaal na bezoeken aan Breda, liet geteisterde Fijnaart, het zo mogelijk nog zwaarder getroffen Halsteren en Bergen op Zoom. Overal wendde de Vorstin zich tot de bewoners, de getroffenen en vluchtelin gen, zichtbaar bewogen door de trieste verbalen en overal troostwoorden spre kend. Per legervliegtuig vertrok de Koningin van Soesterberg vergezeld van haar dame du palais, mevrouw Repelaar van Driel haar adjudant, majoor Zinnicq Berg- n. Er werd eerst een vlucht boven het overstroomde gebier gemaakt, waarna 't vliegtuig op de vliegbasis Gilze-Rijen landde. Daar waren aanwezig de commis saris van de koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. de Quay, en burgemeester Kortmann van Breda, Hare Majesteit on derhield zich allereerst enige tijd met de bemanning van een Belgische helicoptère en enkele Amerikaanse vliegtuigbeman ningen die zich voor hulp gereed hielden. In Breda was inmiddels het volk op het gerucht dal de Koningin zou komen, sa mengestroomd bij het gemeentehuis. In de hal werden de vluchtelingen die in Breda zijn opgenomen, ongeveer 3500, ge registreerd. Toen de Koningin er arriveerde ging er een gejuich op. Na een kort onder houd met de burgemeester sprak de Vorstin enkele ogenblikken met land bouwer Lips uit Wagenberg. De zwaar getroffen boer uitte op kinderlijke wijze zijn vreugde over deze ontmoeting en zei daardoor zijn leed te kunnen- vergeten. In de Koninklijke Militaire Academie sprak de Koningin vervolgens geruime tijd met vluchtelingen uit de getroffen Westhoek. Zij het zich vertellen hoé het Prinses Wilhelm ina verbleef in Middelburg (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 3 Febr. Prinses Wiihelmina. die gisteren reeds in Zee land was, bracht de nacht door in Mid delburg. Vanmorgen zette zij haar tocht voort via Veere en Kamperland naar Noord-Beveland. Vanmiddag om drie uur kwam de Prinses, aan in Zierik zee, in welks haven grote bedrijvigheid heerste van af- en aanvarende schepen. Ook andere gemeenten op Schouwen- Duiveland werden door Hare Koninklij ke Hoogheid bezocht. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 3 Febr. Het is te vrezen, dat ongeveer vijftig duizend mensen uit de getroffen gebieden elders moeten worden ondergebracht. Dit verklaarde minister-president Drees vanmiddag „met het grootste voorbehoud" in de Tweede Kamer. Hij kon digde een aantal maatregelen aan. Giften aan het Nationaal Rampen fonds kunnen bij het vaststellen van inkomsten-, loon- en vennoot schapsbelasting worden afgetrokken van het inkomen of de winst. (De gift moet schriftelijk bewezen worden.) Over loon, dat aan het Rampenfonds wordt gegeven, wordt geen loonbelasting geheven. Be lastingontvangers zullen op ruime schaal uitstel van betaling geven aan de getroffenen. De slachtoffers krijgen nooduitkeringen. Er moet een regeling komen zoals er na de bevrijding een is getroffen voor de oorlogsschaden. De regering zal de volgende week meer uitvoerige inlichtingen geven aan de Sta- ten-Generaal. De Tweede Kamer verga derde vanmiddag slechts ongeveer ander half uur. Onder de leden van de Kamer bevinden zich vele burgemeesters, leden van waterschapsbesturen en anderen, die hij bet hulpwerk betrokken zijn. Toch waren nog 86 van de 100 volksvertegen woordigers opgekomen. De Kamer nam het verstandige besluit om de uitgebreide agenda, die voor deze week was opgesteld, terzijde te leggen. De ministers en de ambtenaren mogen niet onnodig worden belemmerd in hun werk in verband met de ramp en ook de kamerleden zelf hebben liet een en ander te doen. Volgende week zal er gelegen heid worden gegeven om opmerkingen te maken naar aanleiding van de medede lingen van de regering. Het is goed, dat de volksvertegenwoordigers dan uit eigen waarnemingen al enigszins op de hoogte zijn. De voorzitter stelde voor (le leden van de Kamer de gelegenheid open om naar de getroffen gebieden le gaan. Zij zullen in zeer kleine groepjes moeten reizen, want (1e hulpverlening mag geen hinder ondervinden. De communisten probeerden vandaag een bespreking te forceren ondanks het feit. dat premier Drees had duidelijk gemaakt, dat er nog steeds geen volledig overzicht is te ver krijgen. De premier had ook gesproken over de eendracht, die de overstromingen in het land hebben gebracht. In de Tweede Kamer echter "moest weer tweedracht blijken; tussen communisten en nïet- communisten. De communist Gortzak bleef zich verzetten tegen het voorstel an de voorzitter om vandaag niet tc beraadslagen over de ramp. De uitslag van de stemming was: S0 leden vóór het voorstel van de president, zes communis ten tegen. Het verslag van de vergadering van vandaag zal misschien over honderden jaren nog in de officiële annalen worden opgeslagen. De bedrijvigheid in de zaal toonde aan, dat er belangrijke dingen aan de orde waren. Fotografen, radio- en filmmensen verdrongen zich voor de egeringstafel, waaraan on twee na alle ministers waren gezeten. (Minister Beel legde een verklaring af in de Eer ste Kamer en minister Zijlstra was nog op terugreis uit Luxemburg. Acht schijnwerpers Staande luisterden de kamerleden, de belangstellenden op de uitpuilende tribu nes en de hoge autoriteiten in de loges naar de herdenkingswoorden van voor zitter Kortenhorst en premier Drees. Acht enorme schijnwerpers werden op de sprekers gericht. Achter de ministers stond een grote kaart van Zeeland en omgeving, waarop met blauwe potlood strepen de veroveringen van de zee op het land waren bijgehouden. _'e voorzitter hield een uitstekende rede, die niet naliet indruk te maken. Hij sprak van de „beklemmende huive ring" bij de herinnering aan de rampen in de.oorlog. Nu is er „adembenemende bezorgdheid" voor de toekomst. Zal de nieuwe gesel het vroegere leed overtref fen? Gevoelens van medelijden lijken bleek en'bloedeloos. Men moet: „redden, verzorgen, herstellen". Dr Drees sprak zoals steeds: nuchter. Maar door de kracht van de feiten niet minder indrukwekkend. Getracht wordt de namen te verkrijgen van (le honder den (loden, opdat de familieleden kunnen worden ingelicht. „Verontrustend is dat het geteisterde gebied zich ijog steeds uit breidt, doordat bij elk getij het water weer wordt opgestuwd." De premier gaf een overzicht van de toestand. Hij kon slechts in vage termen spreken: „dui zenden" stuks vee, „talloze" boerderijen, een „groot aantal" steden en dorpen zijn het slachtoffer geworden. Het was uitermate s\ mpathiek. dat de minister-president, in deze zwarte dagen niet vergat medeleven te betuigen met „onze Belgische en Britse vrienden". Zo wel de voorzitter als de premier zeiden, dat niet de centrale overheid maar het volk zelf de eerste plaats moeten blijven innemen bij het hulpwerk. „De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is'ge sneld, is boven alle lof verheven", zei dr Drees. Hij deed nu een dringend beroep om ■aeué's op te nemen, ondanks het wo ningtekort. Een half uur nadat de vergadering van de Tweede Kamer was begonnen legde ice-premier Beel in de Eerste Kamer .■en verklaring af, welke bijna letterlijk overeenkwam met die van dr Drees. De voorzitter van de senaat hield een her denkingsrede, waarin hij onder meer zei: „Ik hen er van overtuigd, dat het water, vandaag Nederlands erfvijand, zich weer zal laten bedwingen om 'als een trouwe vriend in de toekomst nieuwe welvaart le helpen bouwen". (Voor een gedetailleerd overzicht van de fiscale en financiële maatrege len. die premier Drees liceft aangekon digd, en voor de schets (lie. hij heeft gegeven van de toestand zie Het ver slag op pagina 4.) water kwam, wat er van familieleden te recht was gekomen en hoe er hulp werd verleend. Van Breda werd de tocht via Oudenbosch en Standdaarbuiten voortge zet naar Fijnaard. Slechts over de smal le dijk van Noordhoek is deze geteisterde gemeente, waarvan 3500 inwoners zijn geëvacueerd, te bereiken. Op het raad huis had de Vorstin een onderhoud met burgemeester Ter Haar en de comman dant van de militaire hulptroepen ter plaatse, majoor Terbruggen van de staf van prins Bernhard. Ernstige doorbraak Zevenachtste van Fijnaart staat onder water. By het fort Oranje is de dijk ernstig doorgebroken. Typerend voor de internationale hulp is, dat op fort Oranje een groep van de Catholique Sécours uit Parijs werkzaam is. De Vorstin, in bontjas gekleed met waterlaarzen aan, verliet ook hier evenals op alle andere ge teisterde punten de auto. Langs de ter plaatse liggende cadavers begaf zij zich naar de rand van liet water en zij liet zich voorlichten over de resten van ge huchten en dorpen, welke boven het wa ter uitsteken. Toen de vorstelijke auto's bij het ge meentehuis van Halsteren kwamen teken- de zich op de. gezichten der bevolking, ondanks alle leed, een glans van vreug de. Burgemeester Van linkhuizen bracht de Koningin op de hoogte van de 'om vang van de ramp in zijn gemeente. Het iras hem nog niet mogelijk precies te zeggen hoeveel doden er zijn. Daarna begaf de Vorstin zich naar het schamele schoolgebouw en keerde zich tot een meisje uit Halsteren, Nellie Lane, hoog uit 15 jaar. De burgemeester vertelde: ..Zij heeft haar ouders, haar twee broers rn haar zuster verloren en ook hoor - grootouders, allen verdronken". Diep be wogen hoorde Hare Majesteit dit ver schrikkelijke leed. aan. Wanhopig leed dat alleen in dit dorpje nog verhonderd-' voudigd moet worden. Daarna wendde de vórstin zich tot de geredden uit het verschrikkelijk geslagen Stavenisse. On vermoeid vroeg en luisterde de Koningin en overal, bracht, haar aanwezigheid de mensen tot een glimlach, een morele steun welke duidelijk merkbaar was. Veel luchtverkeer Ook met inwoners uit Oude Tonge op Goeree sprak Hare Majesteit en daarna ging zij naar de Thoolseweg tot aan de watervlakten. Twee Rode Kruie-mannen vertelden daar de Vorstin van de eerste uren reddingswerk. Tegelijkertijd ronk ten een helicoptère. gewone vliegtuigen en een enorme vliegboot over het water. Er was in West-Brabant vandaag veel luchtverkeer. Er waren ook Franse ge nietroepen. ..Zijn nu alle mensen van de daken gehaaid", vroeg de vorstin. Het antwoord klonk bevestigend. In Bergen op Zoom bezocht de Koningin even,het raadhuis om. zich ook daar te laten voor lichten en de tocht eindigde in Roosen daal. waar de commissaris der koningin wederom aanwezig was. Per auto werd om ongeveer zes uur de terugreis naar Soestdijk aangevangen. Het weerbericht geldig tot WoensdagavondZwaar bewolkt met enkele opklaringen. Aanvankelijk zxvakke wind uit Noordelijke richtingen, later krim pend naar Noordwest en tot matig toenemend. Aanvankelijk plaatse lijk lichte vorstoverigens tempe raturen even boven het vriespunt. DONDERDAG 5 FEBRUARI Zon op; 8.14 onder: 17.35 Maan op: onder: 9.48

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1