Verschrikkelijke taferelen op Schouwen-Duivela Zwitsalé.ien Tocht van 120 kilometer door noodgebied Hoeksche Waard De eerste foto's van Flakkee Alle gemeenten, uitgezonderdr Numansdorp, bereikbaar 175.000 H.A. LAND ONDER WATER DIENSTEN IN ROTTERDAM FUNCTIONNEREN GOED BESTRIJD DIE GRIEP! TWINTIG DUIZEND MENSEN IN GROOT GEVAAR Met VELPON zie je er geen barst van! Nood is nog hoog In Zd.-Holland, Zeeland, W.-Brabant Onoverzichtelijke situatie op Goeree-Overflakkee Woensdag 4 Februari 1953 TROUW met de snel en feilloos werkende ZWfTSAL preparaat/ (Vervolg van pag 1) soldaten met de groene baretten, on der bevel van overste Beets, gingen de eerste boten met buitenboordmotoren te water en werd koers gezet naar wat eens Oosterland was. Wij hebben aan ooord van zo'n platte boot, bemand met enige commando's, een reddingstocht meegemaakt. Commando's zijn de gehardste sol daten waarover ons leger besohikt en zij hebben de naam voor niets terug te deinzen. Nu huilden sommigen als kleine kinderen. Bomen en andere verraderlijke sta ketsels vermijdend, voeren wij door een gat in de dijk Oosterland binnen. Niets, maar dan ook werkelijk niets is er meer over van dit dorpje. Op de laatste resten van hun huizen wachten de mensen hulpeloos op hun redding en zij zitten daar, door en door ver kleumd, zonder water en zonder voed sel, in de afgrijselijke wetenschap, dat hun huis elk ogenblik kam instorten en dat zou dan het einde betekenen, «en einde, even vreselijk als dat van de vele mensen, die omkwamen in de kruinen van de bomen en die daar in die kale, zwarte takken hingen. Dit was het meest opvallende, dat wij ooit gezien hebben: die slappe, halfnaakte lijken in de boomkruinen. Zij stierven van koude en ontbering. Bij een boer derij namen wij vijf mensen aan boord. Ben oude vader en moeder, hum vol wassen dochter en twee zoons. Zij moesten zioh van het dak laten rollen omdat hun ledematen te verstijfd wa ren om dienst te doen. Zij konden geen woord uitbrengen. Hun hele gezicht was opgezwollen en diep paars van kleur. Zij maakten gebaren naar een volgend dak. De sergeant van onze boot schudde hullend van nee. „Kindje, kindje Ztfn boot was vol. Hy moest eerst terug naar Zijpe. Maar de oude, kleine vrouw in haar natte kleren greep hem vast en stootte een woord uit, terwijl zij wanhopig naar het andere dak wees: „Kindje, kindje" Em in dit woord lag al het menselijke leed van de wereld. De mannen roeiden omdat de motor weigerde dienst te doen, naar het andere dak. Ook daar vonden zij een vader en een moeder. Zij zagen de volle boot en hielden hum zoontje van vier jaar omhoog en natuurlijk was er voor dat kleine, halfbevroren mensenkind nog een plaatsje. Wij brachten hem veilig naar de wal en met de anderen ging hij naar de veilige overkant, naar vele andere kinderen in Steenbergen, die daar zonder ouders zijn. Zij weten zelf niet of zij ze ooit terug zullen zien. Terug op de dUk bij Zijpe zagen wij. niets dan blijde, hoopvolle gezichten. De mensen wezen in de lucht en som migen dansten van vreugde. De heli copters waren gekomen. Kleine, gril lige toestellen van dc Engelse marine. Zij kwamen de reddingsploegen te water versterken op het juiste moment, want niet alleen steeg tegen het in vallen van de duisternis de nood met de minuut, doch tevens zakte plot- seling het water dusdanig dat vele boten vast raakten en uren lagen te worstelen totdat zij weer lo« konden komen. Enige tijd later kregen de Engelsen versterking vam een aantal Ameri kaanse hefschroef vliegtuigen, een Dakota van de KLM en Marinevlieg tuigen. Af en aan vloegen de helicopters naar de dijk bij Zij-pe. Boven de ge- isoleerde boerderijen zakten zij zo laag als mogelijk en de buitenlandse piloten schreeuwden de mensen toe om de gordel aan het eind van de kabel om te gorden. Heel langzaam stegen zij dan en overgelukkige mensen hingen tussen hemel en aarde aan een dunne kabel onder aan de vreemde vlieg tuigen. Ten einde geen tijd te verliezen werden de mensen tijdens de vLucht met een lier langzaam binnen boord getrokken. Bij Zijpe iandden de heli copters enige seconden. De Ooster- landers werden er door tientallen be hulpzame handen uitgetild en weg was de machine weer. Onafgebroken hebben deze toestel len als vliegende paarden gewelkt tot dat de duisternis inviel. Toen helaas moest dit reddingswerk worden stop gezet, tot grote ontsteltenis op Schou wen-Duiveland. Toen zij de laatste vliegtuigen In de avond zagen verdwilnen, wisten z|j met beklemmende zekerheid, dat de nieuwe dag tientallen nieuwe namen van omgekomen eilandbewoners zou brengen. zy zullen ln de afgelopen nacht jammerlijk verdronken zt1n doordat «y zich niet langer aan de boomtakken konden vasthouden, om dat hun huls instortte of omdat de ontberingen te veel waren. Wij zagen hoe een zeventigjarige vrouw uit zo'n helicopter werd ge lild- Zij was de laatste die de piloot in veiligheid had kunnen brengen voor deze dag. Haar gezicht was vertrok ken van het leed en de ellende. Lopen kon zij niet en het was onbegrijpelijk, dat detze hoogbejaarde vrouw enige minuten aan oen stalen kabel door de lucht had gezweefd. Doch haar leven was behouden. Alweer een leven meer. Liefderijk werd zij ontvangen aan boord van een van de vele grote vaartuigen, die daar lagen voor de evacuatie naar Rotterdam en St.- Fhilipsland. Er moeten duizenden kreten van volslagen wanhoop zijn opgegaan van de daken van de huizen van de onge- lukkigen, die de helicopter voorgoed zagen verdwijnen. En ook op de dijk bij Zijpe kwam weer nieuwe verslagenheid de aanvankelijke vreugde verdrin gen. Voor Dinsdag was het afge lopen met het reddingswerk. Grote houtvuren zetten de om geving in een warme gloed, doch daarginds zouden 's nachts wellicht mensen van de koude sterven. Eindelijk was gisteren de lang ver belde hulp gekomen uit zee, aan land en over land en uit de lucht. Voedsel werd bij Haamstede en Renesse door vliegtuigen afgeworpen. Daar zsl de honger althans voor enige uren kun nen worden gestild. De stralenbundels van In haast aan gevoerde grote schijnwerpers, zochten de watervlakten af naar vermiste boten en ergens bil een steigerpaal zat een soldaat te hullen. HU vertelde ons hoe hij bij een boerderij de boer en z|)n vrouw van het dak had moeten slaan, omdat z|J niet mee wilden. Zij weiger den de laatste resten van hun dierbaar bezit prijs te geven en wilden liever een nlenwe nacht Ingaan dan hon leven in veiligheid brengen. „Pas over veertien dagen zal het springvloed zijn," hadden zy gezegd, „en zolang hielden zij het wel uit". Maar deze eenvoudige soldaat wist beter. Hij zag, dat de dood over het water rond het dak zweefde en daar om redde hij met geweld hun leven. „Ik heb ze de handen kapot moeten slaan," huilde hy, )rzij wilden niet loslaten". En d-wars door al die nood op Schou wen-Duiveland schijven deze solda ten van de commandopost hun epos. Zonder anderen te kort te doen dur ven wij te beweren, dat zij de meest heldhaftige, de meest bewonderens waardige prestaties verrichten, overal waar zij het* spit moesten afbijten. Volgens berichten, die men nog niet bevestigen kon, zijn drie commando's bij de reddingswerkzaamheden te Fijnaart om het leven gekomen. ZIJ zouden verdronken zijn nadat hun reddingsboot omsloeg en offerden in de meest letterlijke zin van het woord hun Jonge levens om die van anderen ln veiligheid te brengen. Zo viel gisteren de nacht ovei Schouwen-Duiveland. Het zal opnieuw een verschrikkelijke nacht zijn. De wanhoop van de eilandbewoners werd gisteravond laat het best getypeerd door de vertwijfelde oproepen van de zender, die door een vliegtuig 's mid dags bij Bruinisse was afgeworpen. Hoewel men -wist, dat er geen vlieg tuig meer kon komen in de nacht, bleef men volhouden: „Stuur helicop ters en amphibievliegtuiigen", smeek ten de stemmen door de aether. „Stuur ze toch! Stuur ze toen!" Doch ztj kwa men niet, omdat zij niet konden ko men. Zeeuws-Vlaanderen en Rozenburg gaan reeds droogmalen Zeeuwsch-Vlaanderen Met uit zondering van enkele streken ten Oos ten van de Braakman is de toestand op Zeeuwsch-Vlaanderen weer veel gun stiger. In een aantal gemeenten staat geen water meer. Met man en macht is men reeds bezig de dijken te dichten. Gisteren is men begonnen met hei leeg pompen van een aantal poldere. Rozenburg. Gistel-morgen is op het eiland Rozenburg een begin gemaakt met het voorlopig dichten van een gat van zestig meter in de dijk langs de Nieuwe Waterweg. Honderd man genie troepen en eilandbewoners zijn hiermee bezig. Spoedig, men denkt vandaag, zul len pompen in werking worden gesteld m gedeelten van het eiland droog te ialen. Advies aan grafische bedrij ven Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft zich beraden over de vraag, wat in het grafische bedrijf kan gedaan worden tot leniging van de nood, veroor zaakt door de ramp, welke ons land heeft getroffen. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft besloten, werkgevers en werknemers met de meeste nadruk te advi seren, gehoor te geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid. Werkgevers en werknemers worden dus opgewekt om één uur loon en ten minste acht uur overwerk, vermeerderd met een gelijke bijdrage van de werkgever, ter beschikking te stellen van het Nationale Rampenfonds. Tevens besloot het Centraal Bureau, dat uit. het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven een zeer belangrijk be drag zal worden besteed voor hulp aan grafische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Hervorming van het Hogerhuis De Britse regering heeft Dinsdag medegedeeld dat Churchill de socia listische en liberale oppositieleiders heeft uitgenodigd voor een bespreking over een hervorming van het Britse Hogerhuis. De 860 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn bezet door personen van adellijke bloede, die de zetels krachtens erfrecht hebben verkregen. De voornaamste politieke partijen zijn het er over eens, dat hervorming noodzakelijk is. Echter zijn er ver schillen van mening over de te nemen maatregelen. De inwoners van 's-Gravendeel worden door middel van rubberboten in veilig heid gebracht. Studenten van de V.U. bij de hulpactie Studenten van de Vrije Universiteit zijn opgeroepen zich zo spoedig mo gelijk te melden op de plaatsen waar inzamelingsacties gaande zijn en be hulpzaam te zijn bij het sorteren en vervoeren van kleding, voedsel enz. Brand in schoenfabriek Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond Dinsdagavond brand in de schoenfabriek van de firma gebroeders Leyten, aan de Hoge Ham te Dongen. Van de fabrïekwerd weinig behouden, De schade wordt geraamd op ƒ300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Ex-machinisten veroordeeld Utrechtse rechtbank heeft twee Utrechtse ex-machinisten van de Ne derlandse spoorwegen, die beschuldigd waren van diefstal en heling van goe deren uit verzegelde wagons op het Utrechtse staibionsemplacement, veroor deeld. De 30-jarige H. M. werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaaren onder toesrföhitstelling van de reclassering. De 36-jarige G. K. werd wegens heling veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicbtstelling van de reclasse ring. CV;, C.H. in Amsterdam willen weer één lijst met A.R. In haar gisteravond gehouden ver gadering heeft de Christelijk Historische kiesvereniging afd. Amsterdam besloten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen wederom tezamen met de Anti-revolu- tionnaire Partij zo deze daartoe be reid is in de hoofdstad een candi- datenlijst in te dienen. Noodhospitalen Dr. J. Soesman, van de medische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, heeft in samenwerking met. de geneeskundige dienst der Koninklijke Marine, twee noodhospitalen ingericht op Voome en wel em ln. Oost- Voorae en een in Rock&nje. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: A. H. de Boer. predikant der Nederlandse Hervormde Kerk Hellingwolde en ds. J. Louw, predikant a de Baptistengemeente te 's-Gravenhage. Aaverienne 60$ IBHT YEIPOH VRAM DE JüiSTI SOORT (Van een van onze verslaggevers.) Het eiland Hoekse Waard, met Beijerland, is het eiland van de schrille tegenstelling. Dat kunnen wij zeggen na onze rit van ruim 120 kilometer over het eiland, kris-kras in welhaast alle richtingen. Soms snorde de wagen over een prachtige weg, waar links en rechts, zo ver het oog reikte, de vruchtbare akkers lagen en waar op de boerenhofsteden de was in de wind te drogen hing, als zichtbaar teken van het leven, dat hier zijn normale voort gang had. Maar enkele seconden later, na het passeren van een dijk, was het beeld totaal anders: een eindeloze watervlakte, vaak metershoog boven de landerijen, die drie dagen tevoren even kostelijk waren als die, welke wij tevoren gepasseerd waren. Zo zagen wij steeds weer het eiland. Vruchtbare polders wisselden de ondergelopen af en in het ene dorp was vaak geen schade te ontdekken, ter wijl het andere het toonbeeld van ellende was. Slechts Numansdorp in de Hoekse Waard was vanuit Rotterdam niet te bereiken. Alle dorpen in dit noodgebied hebben wij op onze pijlsnelle tocht dikwijls op gemakkelijke wijze aangedaan. ten, meer dan dertig auito's, waaronder vele zware militaire wagens, te wach ten, En deze stroom groeide gedurig aan. Want ook de Hoekse Waard behoeft nog dringend hulp, het water bedreigt op diverse plaatsen de zwakke dijken, die nimmer berekend zijn op het keren van een dergelijke watervloed, Zand en zakken zijn ook hier de middelen, die de redding moeten brengen, nu de nood zo hoog is. Het zand voor de zakken is op de vreemdste plaatsen weggehaald, wegge- krabbeld soms, Betegelde fietspaden zijn practisch niet meer te vinden. De te gels liggen schots en scheef op de weg bermen en tot op de kleigrond is het zand weggegraven, om te dienen bij de zwakke plaatsen. Het gebrek aan zak ken werd verholpen, toen gistermiddag een vliegtuig boven Oud-Beyerland bun dels van dit onontbeerlijke materiaal naar beneden wierpen. Vreemde aanblik De bewoonde gedeelten van het eiland hebben een vreemde aanblik. Zoals veral in het polderland zijn de huizen langs de dijken gebouwd en werden op deze dijken naar weerszijden straten en wegen aangelegd. Bij de Blaaksedijk bij voorbeeld. waar de vloedgolf van Zon dagmorgen vanuit Noordelijke richting kwam, liepen de huizen aan de ene zij de van de dijk geheel onder. Maar de andere zyde had geen noemenswaardige last. Hier was dus weer die schrille tegenstelling merkbaar: de vriendelijke huisjes tegenover de ruïnes van de on dergelopen woningen, waar de bewoners reeds twee dagen bezig zijn te redden, wat nog te redden valt. Half-natte kle dingstukken, dekens, meubilair worden op de vreemdste wijzen gered, met be hulp van vlotten of ladders, via uitge broken dakraampjes of stukgeslagen rui ten. Heinenoord vertoont hetzelfde beeld. Links het water, rechts het droge land en op de dijk de grote bedrijvigheid van de slachtoffers, die de geredde voorwer pen langs de kanten neerzetten. i Het noodgebied Hoekse Waard is van- it het vasteland van Zuid-Holland slechts te bereiken via de veerdienst Hekelingen-Nieuw-Beyerland. Alle hulp colonnes met werkkrachten, reddings- materieel en levensmiddelen en al het vervoer van evacué's moet via dit veer geschieden. Maar hierop is de kleine veerpont niet berekend. Slechts zeven of adht wagens kunnen tegelijkertijd over gezet worden en het is te begrijpen, dat aan beide zijden meestentijds lange fi le's voertuigen stonden te wachten. Toen wij gisteravond teruggingen stonden aan de Hekelingse kant, o,p het eiland Put- N Zoals duizenden anderen heb ben ook de mannen van de expeditieafdeling van ons blad de afgelopen twee dagen onder hoogspanning gewerkt Zij wil' den ten koste van alles in zoveel mogelijk plaatsen van Zuid- Holland „Trouw" bezorgen. De normale verbindingen in het overstroomde gebied waren uitgevallen en daarom moesten alle kranten voor deze streken bestemd, met de eigen wagens verzonden worden. Voor de tweede maal zijn gisteren alle beschikbare auto's naar diverse richtingen wegge stoven en eerst laat in de avond arriveerden de chauffeurs weer aan de garage aan de William Boothlaan te Rotterdam. De hun opgedragen taak hadden zij bijna geheel kunnen uitvoeren, slechts een enkele gemeente was onbe reikbaar. Een van onze verslaggevers reed mee met de wagen, welke de Hoekse Waard „aandeed". Zijn indrukken van deze rit zijn hier nevens vastgelegd. Het zorgenkind Maasdam is het zorgenkind van de hulpverleningsactie. Vele vrijwilligers zijn aan het werk om te trachten de bedreigde punten in dit dorp te behou den. Maar het water rijst langzaam, opgestuwd door de wind vanaf de Numansdorpse kant. De ene zandzak na de andere wordt opgestapeld en tot gis termiddag met gunstig resultaat. Een doorbraak was op de twee plaatsen nog niet geschied, doch op ieders gezicht stond de angst te lezen. Want als het water de grote vijand, zich een weg zoekt naar de andere kant, is het on heil niet te voorkomen. Dan is de Hoek se Waard geen eiland van tegenstellin gen meer Over een van deze punten moeten de zware vrachtauto's met zandzakken pas seren. Dat geeft extra zorg en dubbele waakzaamheid. Maar de mannen, dit hier aan het werk zijn, zijn vastbera den. Zij geven de moed niet op en blij ven aan het werk, blijven sjouwen om te behouden datgene, wat nog bewaard bleef. Het water heeft Stryen in twee helf ten gedeeld. En voorzover zij niet ge- evacueerd zijn, trokken dc daklozen bij hun gespaarde dorpsgenoten in. Giste ren werd in deze gemeente een begin gemaakt met de uitreiking van distri butiekaarten. Suiker, koffie, thee, bo ter, margarine en vetten werden gerant soeneerd. Het dorp Goudswaard was het moei lijkste te bereiken op onze tocht. Via een smal grind weggetje, dat rijkelijk voorzien was van zandzakken, maar dat desondanks aan een zijde geheel weg- Deelneming van het Int. Chr. Vakverbond De secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, de heer A. van Istemdael, heeft aan de mimster-presidenit een schrijven ge jacht, waarun hij zyn deelneming be tuigt met het leed, dat ons land heeft getroffen. „Hoewel het voor onze internationale organisatie, die uiteraard over beperk te middelen beschikt, op dit ogenblik niet mogelijk is, een belangrijke bij drage te leveren in de steun, die aller- wege voor de slachtoffers bijeen wordt gebracht, heb ik toch gemeend er goed aan te doen, reeds een symbolische bij drage aan het nationaal rampenfonds te doen toekomen," aldus het schrijven. Utrecht verwacht 40.000 Utrecht worden ongeveer veertig duizend evaoué's verwacht. Utrecht is door gangscentrum voor de provincie hetgeen be tekent dat de vluchtelingen van hier uit doorgaan naar de verschillende plaatsen in de provincie, behoudens ongeveer 3000 van het totaal, die in de stad Utrecht worden ondergebracht. De vluchtelingen, die in de eerstkomende dagen, naar verwachting in groepen zullen aankomen, worden ontvangen m de veilinghaMen. Vandaar gaan ze naar de provincie. De aantallen welke bestemd »4Jn voor de stad worden het eerst onder gebracht in de Jaarbeurshallen aan de Croe- seiaan. Na registratie worden zij van daar uit naar hun evacuatie-adressen in de stad gebraoht. T}E eerste foto's, die ons van Flakkee bereikten. De mensen staan samen gedrongen op het Oostervoorgors bij Middelhamis. In de verte drijft een woonwagen af. Boven op de wagen zitten enige mensen. Machteloos zien de eilandbewoners toe, hoe de wagen steeds verder van het behoudende droge stukje grond gaat. Een van de wagenbewoners is later verdronken, de ander raakte bevangen van de koude en kwam ook om. De tweede foto toont ons een onder gelopen straat van Middelhamis, waar men met vlotten tracht nog te redden wat te redden valt. Jonge eiland bewoners waren dag en nacht in de weer om kleren en etenswaren uit de ondergelopen woningen te halen en naar droog gebied te brengen. De foto's kwamen in ons bezit, toen wij gisteren bij de ontscheping van de evacuatie-schepen uit Middelhamis, de echtgenote van onze correspondent, mevr. Van Eek, ontdekten. De heer Van Eek, die de foto's genomen heeft, bevond zich nog op het eiland. Het toestel, waarmede deze foto's genomen zijn, is echter meegekomen naar Rot terdam. Mevr. Van Eek heeft ons dit toestel overhandigd. Het was een klein- beeld-camera. Wij hebben de film laten ontwikkelen en boven ziet u het resul taat van enige der opnamen. Het zijn waarschijnlijk de eerste en de laatste foto's, die ons van het ondergelopen Flakkee bereikten. man In Onnoemelijke schade aangebracht Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven rijn, schatten des kundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker twee vijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderd duizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan wor den gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de sdhade aan het veebeslag en aam het akkerbouwland ls nog niet bij benadering vast te stellen. Duizenden koelen en varkens en tienduizenden klippen hebben de dood gevonden. Wethouder Hogeweg is vol lof (Van één onzer verslaggevers) De evacuatie-commissaris van Rotter dam, wethouder A. Hogeweg, is vol lof over de samenwerking tussen de ver schillende diensten, die by de evacua tie betrokken zijn. Rotterdam heeft reeds 2000 evacué's opgevangen en deze allen bij adressen in de stad kunnen plaatsen. Gisteren werden ongeveer 700 personen door interkerkelijke organisa ties bij verschillende mensen onderge bracht. Maar de tot dusver gedane arbeid is, aldus de heer Hogeweg, nog maar een begin. In de loop van gistermiddag arriveer de een vijftal schuiten in de Maasstad met aan boord een kleine duizend eva cué's. Deze zullen in de loop van heden worden ondergebracht. Met ingang van vandaag werden de mensen ook naar plaatsen buiten Rotterdam gebracht. De Maasstad kan lang niet allen, die wor den verwacht helpen. Op Middelhamis zaten gisteravond nog Wouwen en kinderen op evacuatie te wachten en het grootste deel hdervan zou naar Rotterdam komen. evacuatie-commissaris, die thans een centrale post op het stadhuis heeft, heeft de beschikking over drie opvang- centrales. Gisteren waren er reeds twee in gebruik, n.l. het Stadion Feyenoord en de „Ahoy'-hal". Thans is ook het „gebouw Emporium" ter beschikking van de diensten gekomen. De heer Hogeweg sprak zijn waarde ring uit voor de buitengewone hulp, die de Rotterdamse autoriteiten ondervin den. Het aantal vrijwilligers, dat zich aanmeldde, is veel groter dan het aan tal evacué's, dat geholpen moet wor- ter aan beide zijden, kwam de auto in de meest westelijk gelegen gemeente van de Hoekse waard aan. Voor de in woners was onze komst een vreugde. In drie dagen waren zij verstoken ge weest van al het nieuws over de ramp zalige gevolgen van het giertij en de springvloed. Het was dus geen wonder, dat iedereen graag een krant wilde heb ben. Hoe onbekend zij met de toestand waren, bleek uit de vraag van een van hen, of „Hillegersberg nu ook onder wa ter stond", en uit de opmerking „Hoe komen jullie op het eiland, ik dacht dat we geheel geïsoleerd waren". Tegen het vallen van de avond ver lieten wij het eiland, met de weten schap dat voor deze dag de taak goed volbracht was. In alle dorpen waren de krantenpakken aangekomen, ook in Numansdorp, waarheen een fietser ze zou vervoeren. Maar alle abonné's van het eiland zullen hun krant niet ont- Veel zal afhangen ran de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen rullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blUft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vracht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan ree rallen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kun nen werken. De binnenlandse voor ziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. Van het overstroomde gebied ia on geveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de scha de aan de opstallen, moet ar rekening mee worden gehouden, dat groote aan tallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen ver loren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven. den. Daarom heeft men selectie staan. toegepast. Teveel krachten zouden ver warring kunnen doen ontstaan. Wanneer a echter mensen nodig heeft wat deze dagen nog al eens voorkomt heeft men maar een seintje te geven en bijna onmiddellijk staat het gevraag de aantal mensen ter beschikking. De evacué's, die by familie of ken nissen terecht kunnen, mogen zich daar heen begeven. Zij zijn echter verplicht, ook wanneer zij niet ln de Maasstad zijn, zich te melden. Voor Rotterdam is het adres hiervoor bij de Ahoy'-hal", voor andere gemeenten bij de plaatse lijke of provinciale evacuatie-commissa rissen. Deze melding is noodzakelijk om een gezonde admnistratie van de evacuatie te verkrygen. zy, die ner gens geregistreerd staan, worden als vermist beschouwd, hetgeen natuurlijk tot een zeer grote verwarring aanlei ding kan geven, om nog maar niet te spreken van de onjuiste cijfers over het aantal slachtoffers, die daardoor ont- vangen hebben, velen van hen zijn im- mers verdreven en naar voor ons nog geschuurd was door het klotsend» wa- onbekende bestemmingen afgevoerd. De toestand op Goeree-Overflakkee is door het grote gebrek aan communicatie middelen nog zeer onoverzichtelijk. De geëvacueerden van Ooltgensplaat zijn in Dinteloord (N.B.) ondergebracht De be volking van Den Bommel evacueert vermoedelijk naar Rotterdam. Het meest critiek schynt de situatie in Oude en Nieuwe Tonge te zyn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zyn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge ver dronken is. Men heeft tot nu toe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krijgen. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met uit zondering van een 150 tal, dat er vrij willig de voorkeur aan gaf te evacueren. De bewoners van Her kin gen zyn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirksland, dat droog ligt. Door het gebrek aan communicatie middelen weet men niet, hoé de toestand in Melissant en Goedereede is. In Oud dorp schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. De bevolking wa sop de hoog ste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. Er zijn vijf radiosets aangevraagd om onderling contact op het eiland mogelijk te maken. Verzocht is ze te „droppen" bij Middelhamis, waar reeds door heli- coptères en watervliegtuigen medicamen ten zyn neergelaten. Nationale Rampenfonds to het Nationaal Rampenfonds zullen als vertegenwoordigers van de regering optraden In Middelhamis en Sommelsdyk zijn I ^n^rieP^ DiS^^zXn en" duizend burgers vrijwillig vertrokken, p. Werner, secretaris-generaal van het ird- 6000 anderen wachten nog Op vervoer, nisterie van Maatschappelijk Werk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3