FlBTlH.l CKefarine 4 Snelle hulp is dubbele hulp Crescendomet 350 Stavenissers in Rotterdam aangekomen V mens^^£1 EEN p'j*£ neus Honderden verkeerden in angstige spanning Voedsel en geld uit Suriname Met stormboten de polder in Overstelpende drukte in Rotterdam Tot wie men zieh kan wenden Maximum-prijzen voor aardappelen Kranig werk van Doesburgse jongelieden Zij redden 266 mensenlevens Nationale ramp en de Tweede Kamer Een drieledig programredden, verzorgen en herstellen Willemstad OOLT6ENS PLAAT OUDE T0N6E ^OVERFLAKKEE ftEvENWUiZÊ-W pyNAAftr DJNT1LOOAO STCENBER^e" Nw VOSSEME£R> ROOSENOAAl HALSTERE* WOUW' «WiMBRty WOENSDRECMt OSSE'INDRECHT Hoofd weg I woterqren»- Ra**qr«ns fTROU TKUUW Woensdag 4 Februari 1953 Op Tholen laat men de hoop niet varen (Van een onzer verslaggevers.) Een bijna doodse stilte heerste Dinsdagmiddag op de kade bij het Willemsplein te Rotterdam, toen de boten met overlevenden uit het overstromingsgebied daar arriveerden. De Maasstad is zo nauw met het Eilandengebied verbonden, dat bijna iedere Rotterdammer er wel familieleden heeft zitten. De Groninger kust vaarder „Crescendo" meerde als eerste. Touringcars, in der haast door de evacuatie-autoriteiten gerequireerd, Roode Kruis-wagens en tal van particuliere auto's stonden gereed om de slachtoffers van Stavenisse, die met de „Crescendo" naar Rotterdam waren gebracht, naar de Ahoy'-hal over te brengen. Het schip was afgeladen. De ruimen zaten vol met op elkaar gepakte men sen, waarvan de leeftijd varieerde tus sen de drie maanden en twee en negen tig jaar. De opvarenden van de „Crescendo" vertelden ons, hoe zij in de nacht van Maandag op Dinsdag deze ongelukki- gen, die niets meer over hebben, dan hetgeen zij bij zich hadden, aan boord gekregen hadden. De „Creseondo" was de haven van Stavenisse, een kleine smalle haven, binnengevaren en tot gro te opluchting van de honderden, die daar op een klein stukje waren samengedron gen, slaagde de kapitein er in het schip zo te manoeuvreren, dat het net aan de kade kon komen. Toen was de in scheping begonnen. De ouden van dagen had men niet dan met grote moeite aan boord kunnen krijgen. Langs een trap leer van enkele meters hoogte moesten deze mensen in het ruim worden ge bracht. waar ze maar nauwelijks ruim te hadden om te kunnen zitten. Aanvan kelijk kreeg het schip de opdracht 300 mensen te vervoeren, maar later wer den er nog eens 50 bijgevoegd, zodat de „Crescendo" werkelijk afgeladen koers naar Rotterdam zette. Veel hadden de overlevenden van de ramp bij het Tholense dorp ons niet te vertellen. De meesten waren begrij pelijk overstuur en werden door diaco nessen, zusters, padvinders en Rode Kruis-soldaten ondersteund. Kinderen van enige maanden oud, in een deken verpakt tegen de felle koude op de ka de, werden met hun moeders in par ticuliere wagens of Rode Kruisauto's onmiddellijk weggebracht, evenals trou wens de oudsten onder de ouden van dagen. De anderen gingen in de tou ringcars. Spanning Toen de eerste slachtoffers uit het rnim van de „Crescendo" naar boven kwamen, geholpen door de bemanning, klonk er op de kade reeds een schreeuw. Eén der wachtenden had zijn broer her kend en zijn vreugde over dit weer zien niet kunnen onderdrukken. Naar mate er meer mensen van de „Cres cendo" kwamen, nam het aantal der genen die familie ontmoetten toe, maar er bleven er nog honderden op de ka de in angstige spanning achter, toen de laatste man van de „Crescendo" was weggebracht. Deze mensen konden niet naar huis gaan. Hun familie zat' misschien nog ergens in het ondergelopen Tholense land op daken en zolders. Om nog maar het minst erge te nemen. Want dat werd uit de schaarse uit latingen van de Stavenissers wel dui delijk: er zijn daar op Tholen veel slachtoffers gevallen. Het water was zo snel gestegen, dat er vermoedelijk tien tallen door verrast werden en geen tijd kregen zich in veiligheid te brengen. Men schatte, dat ongeveer driehonderd mensen verdronken waren, maar zeker heid kon men ons niet geven. De heer Heyboer van de gemeente secretarie van Stavenisse, die het trans port van de „Crescendo" had begeleid, liet niets officieels los .En terecht. Want het is heel goed mogelijk, dat de Sche- veningse vissers, die later dan de „Cres cendo" uit Stavenisse vertrokken, tal van hen, die thans nog als vermist staan genoteerd, aan boord hebben ge nomen. En zolang er hoop is. is er le ven. Leed De wachtenden op de kade gingen daarom niet naar huis. Ze bleven op hun post. Hier en daar barstten de vrou wen in snikken uit. Ze konden het leed van de ongelukkigen niet langer aan zien en draaiden zich om, teneinde niet te zien, wat zich voor hun ogen af speelde: een oude man, gebogen door de last der jaren, werd moeizaam van boord gehaald, een meisje van een jaar of vier, riep om haar moeder, een oud vrouwtje wilde de loopplank niet af, voor zij haar bagage, een margarine 'doos met enkele Stukken geredde kle ding weer in de hand had, enz. Maar ook de mannen konden zich moei lijk goed houden. Niemand schaamde zich er voor om zijn verdriet de vrije loop te laten. Dat, wat de Rotterdam mers gisteren zagen en hoorden, is ei genlijk met geen pen te beschrijven. Hier ging bijna de gehele bevolking van een dorp, die niets, maar dan ook niets meer had. Maar toch waren er nog opgewekte gezichten, toch waren er nog die spra ken van opnieuw beginnen. Wanneer er ooit moed is getoond, dan is het wel in deze dagen, nu mannen en vrouwen, dig voor de derde of de vierde keer van hun huis zijn verdreven, omdat ze nog leven, de moed hebben om te zeg gen, dat ze weer van voorafaan hun be staan zullen beginnen. Verschillende mannen die hun vrouw en kinderen in veiligheid hadden ge bracht, gaven zich direct op om weer naar het eiland te vertrekken. Maar daar kwam voorlopig niets van. De evacuatie-autoriteiten waren van me ning, dat er voorlopig genoeg personen en reddingsmiddelen in het rampen- gebied aanwezig waren. Terwijl de „Crescendo" werd gedebar- keerd. kwamen er nieuwe schuiten met vluchtelingen aan: Rijnaken, die men sen van Goeree en Overflakkee aan boord hadden. Ook deze mensen heb ben het zwaar te verduren gehad. Sinds Zondagavond waren ze door het uit vallen van de radio de enige in de Huishoudschool op Sommelsdijk, waar zij waren ondergebracht verstoken geweest van nieuws. Geen wonder, dat hun belangstelling uitging naar de maat regelen, die genomen waren om aan het leed op de eilanden een einde te maken. Wij spraken enige tijd met mej. Hylkema, de directrice van de Huishoudschool, die als verzorgster met de mensen was meegekomen, doch weer zou terugkeren om voor de mannen, die waren achtergebleven, te koken. Want er zijn nog tal van mannen in de dorpen, die met de weinige midde len, die ze hebben, pogen te redden, wat er te redden valt. Slachtoffer Deze reddingswerkzaamheden hebben hun slachtoffers ook geëist. Een van hen, zo vertelde men ons, is de burge meester van Nieuwe Tonge, de heer Van Hofwegen, die naar men vermoedt is verdronken, toen hij anderen wilde helpen. Ook het Nieuwe Tongese brand weerkorps heeft verschillende slacht offers. De debarkatie van de Rijnaken bood een zelfde gezicht, als die van de „Crescendo": kleine kinderen en ouden van dagen, die na elkaar uit het volle ruim naar boven kwamen. Weer verkeerden de wachtenden op de kade in angstige spanning. Weer hoorden we telkens uitroepen van blij weerzien, maar ook kreten van verdriet als men vernam, dat familieleden of bekenden waren omgekomen- De Maasstad is in enkele dagen tijds een ernstige bijna sombere stad gewor den. De Rotterdammers kunnen het leed en de ellende die zij te zien krijgen, haast niet aan. Gelukkig is men eens gezind en word't al het mogelijke ge daan om datgene te doen. wat naar menselijke berekening gedaan kan wor den. Evacuê's in Rotterdam. Goed verpakt in ter beschikking gestelde dekens worden kleine kinderen aan land gebracht. Overstromingen in Oost-Duitsland n 4ye doel wonderen 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet CirafariiM „4** bevat 4 roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. raam. jj n Rod« Krats ver scheept thans voor 5000 gulden (Suri naamse courant) aan voedingemidde len voor de getroffenen in Nederland. Een jeugdorganisatie bood aan te col lecteren. Zij zal voorts een radio hoorspel „Het water komt" opvoeren als aansporing tot verlenen van bij dragen. De vereniging van tandartsen maakte 2000 gulden (Sur. ertover. Het toneelgezelschap „Thalia" ver hoogde de toegangsprijzen van het op te voeren toneelstuk als bijdrage in de hulpverlening. De militairen zullen een dag soldij voor de slachtoffers af staan. Redder vertelt over 's-Gravendeel Boot raakte in boom (Van een onzer verslaggevers) Vele vrijwilligers zijn dagen lang be zig geweest om de in nood verkerende personen, die zich in het zwaar over stroomde gebied om 's-Gravendeel op daken en zolders in voorlopige veilig heid hadden gebracht, naar de auto's te brengen, die klaar stonden om deze zwaar getroffenen naar Rotterdam en Dordrecht te vervoeren. Gisteren spra ken we met een van deze koene redders die het eigen leven riskeerde om ande ren, die in zo hoge nood verkeerden, te helpen. Op een manier, waaruit in 't geheel niet bleek dat hier werkelijk grote da den verricht waren, vertelde hij ons hoe zij 's Maandagsmorgens vanuit Dor drecht in de richting van de Wieldrecht- se Zeedijk werden gedirigeerd om een ploeg, die al lange tijd bezig was met reddingswerkzaamheden te gaan aflos sen. „Die ploeg was echter al verdwe nen. Met dertien man zijn we toen over gestoken naar 's-Gravendeel, waar na korte tijd enkele auto's geladen met de zo hard nodige stormboten, arriveerden, die met behulp van> een kraanwagen in de kreekwerden gezet. Naar beman ning voor deze scheepjes behoefde men niet te zoeken, er stonden al vele le den van marine en landmacht, gedemo- biliseerden en burgers klaar om met de stormboten de vele wachtenden op te halen". Onopgesmukt vertelde de man over de moeilijkheden, die zich tijdens de eerste tochten voordeden. „De peddels die bij de stormboten behoren, zijn van een dergelijk zwaar materiaal, dat ze haast niet te hanteren zijn. Daarom na men we alleen de dichtbij gelegen pun ten voor onze rekening. Op één van de ze tochten raakten we met de boot vast in de takken van een boven het water uitstekende boom. Eerst na een waar gevecht gelukte het ons los te komen. Later kregen we gelukkig een Johnson buitenboordmotor toegewezen, die ons, al liet hij ons wel eens in de steek, toch grote diensten bewees. Lakens Op sommige plaatsen stond het water 30 a 40 cm onder de dakgoten van de huizen. De vluchtelingen zaten op daken en zolders en zwaaiden met lakens om onze aandacht te trekken. Voor één red dingspoging in de buurt van de Schen- keldijk hebben we anderhalf uur nodig gehad. Er stond een zeer zware golf slag, de motor weigerde, en moest met Duizende evacué's met schepen gearriveerd ROTTERDAM, Dinsdagavond 10 uur. Met vereende krachten wordt in Rotter dam gewerkt aan de ontvangst en huis vesting van duizenden evacuê's, die sinds 'smiddags 3 uur aan de lopende band arriveerden met schepen van allerlei soort- Tussen 5 en 8 uur gisteravond kwamen niet minder dan 3000 vluchte lingen aan. Zij werden naar het Evacua tie-Centrum in de Ahoy'-hallen gebracht en vandaar vertrok het grootste gedeel te weer naar de adressen, van particu lieren in de stad en elders in het land. Rondom en in het Evacuatie-Centrum heerst een overstelpende drukte. Tot ver in de omtrek zijn auto's geparkeerd om de gedupeerden naar de plaats van be stemming te brengen. De meeste sche pen, die gistermorgen waren uitgevaren, zijn dadelijk na de embarkatie weer ver trokken naar de getroffen gebieden. De evacuatie van de eilanden Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiven- land en Tholen is nu in volle gang en verwacht wordt, dat in de vroege morgen van Woensdag wederom duizenden in veiligheid zijn gebracht. Ook de aanvoer van kleding blijft aanhouden. Gisteravond wachtte een onafzienbare rij militaire vrachtauto's voor de opslagdepots om gelost te wor den. Israëlisch diplomaat uit Hongarije gewezen De Hongaarse ambassade te Parijs heeft bekend gemaakt, dat Hongarije Dinsdag de Israëlische culturele at taché te Boedapest, Walter, heeft ge last „onmidddellijk" Hongarije te ver laten. De attaché, die door de Hon gaarse autoriteiten worden beschul digd van spionnage, is Dinsdagavond per vliegtuig vertrokken. de zeer schaars aanwezige middelen ge repareerd worden. Maar de mensen wachtten. Dus we moesten er door. Toen we bij het huis aankwamen, bleek, dat we vanwege de ronddrijvende cadavers en huisraad niet langszij konden komen. Met behulp van planken van riet heb ben we een soort vlot geïmproviseerd, waarmee we een vrouw, drie mannen en een hondje op de stormboot konden overbrengen". Dit verhaal werd verteld, alsof het een voorval uit het gewone dagelijkse leven was, zonder opsmuk, zonder hel denallures. Vele jonge en oudere man nen zijn zo al dagen lang bezig tot ze er bij neervallen, maai- ze versagen niet. De mensen, moeten gered worden, Hulpverlening De R.V.D. verzoekt alle niet gespeciali seerde arbeidskrachten, maar ook melkers, te verwijzen naar de Gewestelijke Arbeids- bureaux. Deze geven daar de aantallen be schikbare arbeidskrachten door aan hel Rijksbureau, Den Haag, aat als centraal punt fungeert. Kleren, schoeisel en dekking aanbieden aan het Bureau Watersnood van het Rode Kruis, P.rincessegraCht 31, Den Haag, tele foon 18479. Marconisten kunnen zich aanmelden bij de bijzondere radiodienst der P.T.T., de heer Van Sehendel, Den Haag, telefoon 773030, Artsen kunnen zich aanmelden Parkweg 12, Den Haag, telefoon 554835 (voorlopig zijn er voldoende) Vaartuigen dienen ter beschikking te den gesteld aan de plaatselijke bevrachtings commissarissen Men informere bij het ge meentebestuur van de plaats van inwoning waar deze instantie is gevestigd. Wanneet aanvragen om vaartuigen binnenkomen, wordt een beroep op de gemeentelijke „pools" gedaan. Auto's dienen aangeboden te worden bij de rijksverkeersinspecties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en gevraagd worden bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T., telefoon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aangevraagd bij de politieverbln- dingsdienst, Maliebaan 8 te Utrecht, telefoon 16575. Medicamenten ook aan Bureau Wa tersnood van het Rode Kruis, Prlncesse- gracht 31, Den Haag. telefoon 184790. Levensmiddelen Idem Bureau Watersnood. Generatoren, agTegaten en eleetro-technl- sche materialen opgeven bij prof. Van Sta veren, KEMA Arnhem, telefoon k 8300 no. 21441. Huisvesting, woonruimte of aanvragen om woonruimte, doorgeven aan ministerie van Binnenlandse Zaken. Binnenhof 4. Eva cuatiecommissie, telefoon 183820, Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampenfonds, gironummer 9575, Statenlaan 81, Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander materiaal naar directoraat-generaal van het Verkeer. Hogenhoucklaan 60, Den Haag. telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan bovengenoemde adressen. Indien telefonisch onbereikbaar dan berich ten doorgeven aan Regeringsvoorlichtings dienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag, tele foon 183830. Geen export meer Naar het ANP verneemt zal het ministerie an Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vandaag maximum prijzen afkondigen -oor aardappelen. Naar de directeur van het directoraat Voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft medegedeeld, zijn in de door de wa tersnood getroffen gebieden veel kleiaard- appelen verloren gegaan. De export aard appelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waartoe ons land contractueel is verplicht Er Is voorshands geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn, al zal gedeelte lijk moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveelhe den klei-aardappelen gered. Per schip zijr, 25.000 zakken naar dit gebied overgebracht ~m deze voorraden in veiligheid te brengen Tot het afkondigen van maximum-prijzen is in de eerste plaats overgegaan om onge wenste speculaties die op sommige plaat- reeds zijn gesignaleerd tegen te gaan Duizenden Nederlanders hebben door de ramp, die ons land getroffen heeft alles verloren, behalve het leven. Zij hebben Uw hulp nodig, dringend nodig. Snelle hulp is dubbele hulp! Stort daarom not heden Uw gift op gironr. 9 5 7 5 van het Nationaal Ramucnfonds, Oen Haag. of op het gironr. 41 2 7 3 9 van het dagblad „Trouw", onder vermelding van „Slachtoffers Watersnood" De op de girorekening van ons blad gestorte gelden zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Goederen kannen worden afgegeven aan ons Hoofdkantoor te Amsterdam en aan onze bijkantoren. U wordt verzocht deze goederen te voorzien van een etiket: „Slachtoffers waters, nood". Hier volgt de eerste verantwoording van de door ons blad (op 2 Februari) ontvangen gelden. PER GIRO: N V Dagblad „Trouw" f 2500; personeel Dagblad „Trouw" Amsterdam, 1094.01; N.V. Z. en K. te Wageningen ƒ5000. PER KAS ONTVANGEN: J H. K„ A'dam, f 37.5# L. M., A'dam, f 3; mevr R. A'dem, f 5; Van P., A'dam, f 3; D., A'dam, f 10; Scfti A'dam f 100 P B A'dam, f 2 50; mej C. L. T., A'dam, f 30: Teh van Ouder- van Dagen der Geref Kerk, A'dam, f 50 50; personeel TeJi. v. Ouden v Dagen a Geref. Kerk, A'dam, f 155: J M B., A'veen f 1000: E., A'dam. f 10. L A'dam, f 10; P W. R., A'dam, f 10; J. J. G., A'dam E 15, Zr. M J.C A'dam, f 10: F C. A'dam, f 2.50; C., A'dam, f 35. VIA TROUW ZWOLLE: N N., Zwolle, f 10. VLA TROUW APELDOORN- G J v. d. PI., Apeldoorn, f 10; fem Van H., Apeldoorn f 15, G. N. O., Apeldoorn, f 5; P., Apeldoorn, f 3.35 OLIO vOSSti* THOLEN POORTVLIET THOLEN De burgemeester van Doesburg deelt mede, dat Zondagmorgen in zijn ge meente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeilvereniging, die ogen blikkelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen gela den en, vergezeld van een bus vol men sen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben tot gisteravond het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Thans werken zij in Steenbergen, Op het vliegveld Valkenburg bij Lei den heerst een drukte van belang, vliegtuigen vliegen aj en aan naar de noodgebieden. Vele diensten zoals de Marine, Luchtmacht, Amerikaanse luchtmacht en K.L.M. nemen deel aan het reddingswerk. Foto: Een zojuist gelande Sea Otter van de Marine bracht gewonden uit Nieuwekerke f SchouwenDuiveland) mee, die in Haagse ziekenhuizen zul len worden ondergebracht- De Sea- Otters kunnen nl. in het overstroomdt uebied een landing uitvoeren. Van onze parlementaire redacteur. Regering en volksvertegenwoordiging hebben Dinsdagmiddag ln 's lands ver gaderzaal hun deelneming betuigd met de talloze slachtoffers van de nationale ramp die ons land getroffen heeft en die reeds aan honderden het leven heeft gekost. Onder doodse stilte luisterde de Tweede Kamer naar de woorden van dr Korterahorst, de voorzitter en van dr Dreee, de minister-presix^ent. Bijna alle ministers en staatssecretarissen hadden j aan ^e regeringstafel plaats genomen De tribunes en ambtenarenloges waren j diohttoezet en ook in de Kamer zelf wa- i ren slechts enkele plaatsen leeg. Een j kaart, waarop de geteisterde gebieden waren aangegeven was achter de rege- j mngstafel opgesteld. Microfoons en ca i mera's namen deze plechtige vergadering op. Nadat dr Drees was uitgesproken stelde i de voorzitter voor niet over de verkla ring van de regering te debatteren Alleen de communisten wensten een de bat. Het voorstel van dr Korten'norsi werd met 806 stemmen aangenomen. In verband met de ernstige gebeurte nissen die de aandacht en de tijd van ta' van ministers en vele Kamerleden vra gen, werd besloten deze week niet verder te vergaderen. De heer H. van Eysden (a.r.), die als opvolger van wijlen mr Terpstra zijn intrede doet in de Tweede Kamer, werd beëdigd en toegelaten als lid der Kamer. I Volgens in West-Berlijn aangeko men vluchtelingen zijn er in vele Oost- duitse districten als gevolg van plot selinge dooi ernstige overstromingen voorgekomen. De Oder, Elbe en de Neisse zouden o. a. twee tot vijf km buiten hun oevers zijn getreden, waardoor verscheidene dorpen onder water werden gezet, al dus deze berichten, die nog niet door officiële Oostduitse kringen beves tigd zijn. Weer 2000 vluchtelingen in West-Berlijn aangekomen Tweeduizend Oost-Duitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uitgewe ken. Het hoogste aantal dat ooit op één dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toevloed o.m. is veroorzaakt door de landbouwten toonstelling in West-Berlijn, die Maan dag door 23.000 personen uit Oost- Berlijn en Oost-Duitsland werd be zocht Dinsdag weken 1600 Oost-Duitsers naar West-Berlijn uit. Vele boeren be vonden zich Dinsdag onder de vluch telingen. Ook week o. m. een com mandant van de Oostberlijnse volks pol itie uit De afvoer van vluchtelingen naar West-Duitsland heeft men moeten ver tragen, aangezien in de ontvangstcen tra in West-Duitsland zich opstoppin gen voordoen, aldus hebben Westber- lijnse functionarissen verklaard. Fabriek van Hooimeyer zwaar getroffen Ook de beschuit- en banketfabriek van A. Hooimeyer en Zonen N.V. te Baren- drecht ligt in het overstromingsgebied. De fabrieken staan 1% meter onder water. De aanwezige voorraden afge werkte producten van één week konden worden gered. Van de voorraden bloem, totaal 300 ton, heeft men de helft in veiligheid kunnen brengen. Het bedrijf ligt uiteraard geheel stil, maar de firma Hooimeyer heeft van acht collega-fabrieken de toezegging gekre gen. dat zij haar productie vrijwel ge heel kunnen overnemen. Gisteren zijn de eerste pompen in de omgeving van Barendrecht in werking gesteld. Men verwacht, dat over ca 14 dagen de polder zal zijn leeggemalen. De direc tie van Hooimeyer taxeert, dat het 5 weken tot 2 maanden zal duren voordat de productie in eigen fabrieken kan Advertentie Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyL De voorzitter der Tweede Kamer Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, waarin de Regering een verklaring zal afleggen omtrent de toe stand in de door de watersnood getroffen gebieden, heeft de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, gistermiddag een rede uit gesproken. Hij zeide o.m.: Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervon den als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste wat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare akkers en kostbare voor raden levensmiddelen. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieu we gesel, die als een engel der vernie ling over ons nauwelijks hersteld land is neergedaald, het vroeger ondergane leedi niet in omvang en ellende overtreft. De nationale ramp heeft alle sluimeren de krachten in ons volk wakker geschud en als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle ban den, die ons over alle politieke en an dere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht op legt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstellen. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangeboden, maar dit blijk van samenhorigheid zal onze eigen daadkracht niet doen verslap pen. Het gaat om o n z e zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Spr. besloot met de bede tot de al machtige en algoede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Ned. ambassadeur te Bonn De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer Lamping, zal Woens dag zijn geloofsbrieven aanbieden aan de president der Westduitse Bonds republiek, professor Theodor Heuss.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3