Was de baby van adel? Noord-Holland valt mee Helpers maakten een vergeefse reis Mei VELPON zie je er geen barst van! ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 9 Beperkte schade overal te verhelpen (Van onze Haarlemse correspondent) DE hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland, ir Krijn, die gisteravond uit Texel weerkeerde, heeft een rapport opge maakt, waarin hij zegt, dat hoewel in Noord-Holland de schade groot is, zij tot nu toe nergens de omvang van een calamiteit heeft aangenomen. De Honds- bossche zeewering heeft de stormvloed doorstaan met schade van beperkte om vang. Wel heeft belangrijke overslag van water plaatsgehad. Over een lengte van circa 200 meter is het bermspoor van de kruin afgeslagen. Terzijde van de Hondsbossche zee wering bij Camperduin is de duinvoet sterk achteruit gegaan. In het bijzonder het gedeelte tussen het zuidelijke einde van de zeewering en het bij Noord-Hol lands Noorderkwartier in onderhoud zjjnde strandhoofd WX is zwaar aange tast. Ook overigens hebben de duinen langs onze kust zwaar geleden. De duin voet is nagenoeg overal afgekalfd. Vol gens voorlopige rapporten is de voet naar globale schatting over een breedte van gemiddeld 20 meter weggeslagen. Het zwakste gedeelte, t.w. de smalle duinregel ten noorden van Grote Deden, is doorgebroken, zodat de naar achteren gelegen tweede waterkering, de z.g. zanddijk, thans het water moet tegen houden. Het tussen de duinregel en deze zanddijk gelegen Botgat is overstroomd. De zanddijk wordt thans zoveel mogelijk versterkt. Van de zanddijk zijn op verschillende plaatsen het buitenbeloop boven de bui tenberm en de kruin weggeslagen. De schade is groot, maar niet veront rustend, omdat de achter gelegen tweede kering in staat kan worden geacht zo nodig dienst te doen. Van rijkswege zijn voorlopige voorzieningen getroffen. Van de Helderse zeewering is de glooiing in het algemeen onaangetast gebleven. Op liet N.W. gedeelte van deze zeewering bij Huisduinen is aan de op de boven- glooiing aanwezige objecten (strand- muur, looppad e.d.) ernstige schade toe gebracht. De zeeweringen van het eiland Texel hebben het zwaarst va.n de storm te lijden gehad. De zeedijk van de polder De Eendracht is nabij de aansluiting op die van de polder Het Noorden over een vrij grote lengte weggeslagen, zodat de polder is geïnundeerd. Daardoor kreeg de binnendijk tussen de beide polders het zwaar te verantwoorden. Met veel moeite is men erin geslaagd deze dijk te redden. De dijk van de dertig gemeenschap pelijke polders ter hoogte van Oosterend is ook ernstig beschadigd. Op vele plaat sen zijn boven de eigenlijke steenglooing grote gaten in het stijle buitenbeloop ge slagen. die op sommige plaatsen tat in de kruin en op een enkel punt zelfs dooi de kruin heen reiken. De gaten zijn aan vankelijk afgedekt met zeilen en later gedeeltelik dichtgezet met zakken zand Landbouw en zuivel schenken f 1 millioen De georganiseerde landbouw en zuivelbereiding beeft één ruillioen gulden beschikbaar gesteld voor de nationale inzameling. Voorlopig komt deze bijdrage uit het Zuivel- fonds, dat door de rundveehouderij uit eigen middelen wordt hijeen- gebracht. (Reeds geplaatst In een gedeelte van onze vorige editie.) ELECTRICITEIT IN DE NOODGEBIEDEN In Zuid-Holland, met uitzondering van de eilanden en het voorzienmgsgebied van Rotterdam, functionneert de elee- triciteitslevering normaal. De centrale te Rotterdam in de Galileï- straat heeft de productie voorlopig moe ten staken. Daar uit het landelijk kop- pelnet hulp kan worden geboden, kan evenwel in de electriciteitsbehoefte wor den voorzien. Te Rotterdam is echter nog beperking nodig. De voorziening van electriciteit in de rampgebieden is afhankelijk van de staat waarin de distributie-apparaten ter plaatse verkeren. De directie van de electriciteitsbedrij- ven in de getroffen gebieden kunnen zich ter verkrijging van hulp (monteurs, materiaal, gereedschappen en montage wagens) wenden tot de Vereniging Electriciteitsbedrijven, Utrechtseweg 210, Arnhem. Tel. K 8300. en klei. Op deze wijze heeft men een doorbraak tot dsuver weten te voor komen. Nabij de Oostersluis is het bin- nenbeloop van de dijk doorweekt ge raakt en gedeeltelijk in de dijksloot af geschoven. Ook dit gevaarlijke punt is met zeilen en zandzakken versterkt. De aantastingen van de dijk bij Dijk manshuizen benoorden de haven var. Oudeschild heeft men kunnen beperken.. Aanvankelijk dreigde inundatie van de dertig gemeenschappelijke polders, doordat de schuif van de uitwaterings sluis bezuiden Oudeschild door de storm omhoog was- geslagen en niet meer kon worden neergelaten. Doordat de kaden van de aansluitende waterloop niet vol doende hoog waren, ls het water daar overgelopen, en een van de kaden is bezweken. Slechts met veel moeite is het gelukt de sluis aan de buitenkant dicht te maken. Bij de vuurtoren aan de noordelijke punt van Texel zyn de duinen belang rijk afgekalfd. Het terrein, waar vroe ger het Eierlandse Huis op stond, Is ge ïnundeerd. Direct gevaar levert dit in tussen niet op. De in de laatste jaren gemaakte werken aan de N.O. punt heb ben het geweld van de golven goed weer staan. Slechts bij de aansluiting aan het onverdedige duinterrein aan de ene zijde en de Eierlandsedijk aan de andere zijde ls onbetekende schade aan het buiten beloop toegebracht. Den Haag collecteert a.s. Zaterdag In Den Haag zal de inzameling voor de slachtoffers van de waters nood op Zaterdag 7 Februari worden gehouden. RESIDENTIE-ORKEST HELPT IN DE NOOD i-GRAVENHAGE, Dinsdag Het bestuur van het Residentie-orkest heeft in samenwerking met het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen met de leden van het Residentie-orkest, met de diri gent Willem van Otterloo en met de concertmeesters Herman Krebbers en Theo Olof, besloten een bijzonder concert te geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt gegeven op Zondagmiddag 8 Februari om halfdrie onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Her man Krebbers en Theo Ólof. De toe gangsprijzen bedragen 5 en 2.50, alles inbegrepen. Er zal aan niemand vry toegang worden verleend. De volle dige opbrengst van de kaartverkoop en alle inkomsten van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen zullen zonder enige korting worden afgedragen aan het „Nationaal rampenfonds". KUNST TEN BATE VAN RAMPENFONDS De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en Pulchri Studio" hebben het initiatief jenomen om op korte termijn een ten toonstelling in te richten in de zalen van Pulchri Studio. Iedere kunstenaar zendt ten minste één werk in, dat hij voor dit doel wenst af te staan. De wer ken moeten voor een lage prijs worden verkocht. Eventueel niet verkochte wer ken zullen met voorkennis van het ministerie van Justitie worden verloot. De opbrengst zal geheel worden afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds. De tentoonstelling wordt gehouden van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Februari. Man verdronken, vrouw was geëvacueerd Gisteravond is in de tweede petro leumhaven te Rotterdam de dekknecht van der Starre uit de Savornin Loh- manlaan te Sliedrecht, door de duister nis misleid en van boord van de „Slie drecht" gevallen en verdronken. De vrouw van het slachtoffer is geëva cueerd. De gemeente Soest heeft Nieuw en St Joosland geadopteerd. Maarn heeft de gemeente Renesse geadopteerd. Gistermiddag ls een zesjarige jon- gen, Tonny W. uit de Oosterstraat te 'eventer, toen hij aan de Ceintuurbaan de straat overstak, onder een vrachtauto geraakt en overreden. Het kind ls heden in het St. Josephzlekenhuls overleden. De Urkers zullen de vissersge meente Stellendam adopteren. Op Urk Is plaats gemaakt voor 250 vluchtelin gen. Vrijwel de gehele vissersvloot ls ingezet om aan de evacuatie mee te werken. De gemeente Almelo heeft de ge meente Zierikzee geadopteerd. Alles staat te Almelo gereed om hulp te bie den. Men moet echter nadere medede lingen van Zierikzee afwachten, in welke mate hulp kan worden geboden. Na één middag collecteren is te Almelo 110.000 bijeengebracht. De N.V. R'henanla te Sassenheim. fabriek voor het behandelen van stalen buizen, zal op het haven- en industrie terrein van de gemeente Nijmegen een nevenbedrijf vestigen. De N.V. heeft hiervoor een terrein van 13.000 m2 ge pacht van de gemeente. Hierop zal zij zeer binnenkort een nieuwe fabriek, die voorlopig een oppervlakte van 1000 m2 zal beslaan, laten bouwen. - Direct na de eerst alarmerende be richten kwam de afdeling Zandvoort van het Ned. Rode Kruis byeen, en met medewerking van 17 particuliere auto's van de motorclub „Zandvoort" kon reeds Zondagavond 7 uur met de inza meling worden begonnen. Een kwartier later ving de sortering van allerlei kle dingstukken in het bureau van politie aan en 9 uur vertrokken de eerste twee vrachtauto's naar 's-Gravenhage. Later op de avond en in de nacht vertrokken nog vijf vrachtauto's, terwyl Maandag het aantal tot 12 groeide. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: HoolboomVan Bijster- veld, d„ Wassenaar; WestraParsons Hoos, d„ Rotterdam; Van der Heide Bosch, z., Arnhem; SmallenbroekDe "''ries, d., Rossum; Van EekHartog. d., Hilversum; ParlevlietKoekenberg, z., Groningen. Overleden: H. B. I. van Ham Louwerse, Middelburg: M. M. Verhoog Van Aken, 40 j„ Scheveningen; de Vries. m„ 74 j„ 's-Gravenhage; H. AbblnkMeijer, 82 j„ idem; A. van der Vlls, m., 77 j„ idem; J. M. I. A. mons, m., 72 j„ idem; J. Burger, m„ 51 j„ Rotterdam: M. H. J. Muilaart. m., 49 j„ Cape Palmas; M. C. Mommaal, v., S9 "j., Rotterdam; A. F. van Prooije, v„ 68 j„ Oostvoorne; C. M. H. de Cocq van DelwijnenNolet. 87 j„ Rotterdam; C. van Es, m 75 j.. Zeist; P. G. Drink- tvaard. m., 91 j.. Oud-Alblas; G. Dijk- ttra, v.. 62 j.. Amsterdam: P. A. Goote •—Buys, 81 j.. Utrecht; G. J. van der •troóm, m., 82 j., Arnhem. GROENE KRUIS LEIDT HULPVERLENING IN ZUID-HOLLAND In verband met de ramp die ook Zuid- Holland heeft getroffen roept de Zuid hollandse vereniging „Het Groene Kruis" aller volledige medewerking m om de getroffen gebieden met alle ten dienste staande middelen te helpen. Hiervoor komen in aanmerking: Grote financiële steun, waartoe men in overleg met de plaatselijke autori teiten medewerking kan verlenen of het initiatief kan nemen. Gelden moeten worden gestort op post-gironummer 9575 van het Ned. Rampenfonds, Den Haag, of per postwissel naar het Secretariaat, Statenlaan 81, Den Haag. Inzameling van kleding, schoeisel en dekking, eveneens in overleg met de plaatselijke autoriteiten. Goederen wor den in ontvangst genomen door het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burg wal, Den Haag en kunnen ook worden gezonden naar het Provinciaal Bureau van de Z.H.V. „Het Groene Kruis", Industriegebouw, Goudsesingel 70, Rot terdam. Indien verstrekking van verpleeg- materiaal en verbandartikelen nodig mocht zijn. waaromtrent nog een nadere oproep volgt, dan moeten de betreffende artikelen eveneens naar het bureau van „Het Groene Kruis" te Rotterdam wor den toegezonden. Gaarne ontvangt Het Groene Kruis te Rotterdam met spoed telefonische, schriftelijke of mondelinge opgaven over de benodigde hulp. t.w. hulp van extra verpleegsters, verpleegmateriaal, ver bandartikelen, kleding en dekking. Het zal trachten om in deze behoefte zelf of in overleg met het Nederlandse Rode Kruis te voorzien. Adres en telefoonnummer van het bureau, Industriegebouw, Goudsesingel, kantoor 70. Rotterdam, Postbus 535, telefoon K180028968, na 11 uur des avonds K180034320. Onbekende schonk 100.000 Twaalf grote vraehtiyagens vol kle ding, dekens en huisraad, spontaan bij eengebracht door de Hilversumse bevol king. zyn gistermiddag naar het getrof fen gebied gereden. De goederen zijn be stemd voor Bruinisse, Stavenisse en Zierikzee. Vanmorgen zijn acht volge laden trucks weggereden. De goederen zijn van opvallend goede kwanteit, zo deelde men ons mede. Verder is uit Hil versum een boot met melk, stro en drinkwater naar Stellendam vertrok ken. Hoewel vandaag en morgen pas wordt gecollecteerd voor de slachtoffers van de overstromingsramp, zijn de eer ste giften toch reeds binnengekomen. Een Hilversummer, die onbekend wenst te blijven, schonk 100.000 aan het Rampenfonds. Bij de plaatselijke ban ken en de gemeente-ontvanger kwam gisteren bijna 1200 binnen. Haarlem ontplooit grote activiteit Honderdvijftig vrijwilligers uit Haar lem vertrokken gistermiddag, uitgerust met scheppen en overalls, in vrachtauto's van de gemeentereiniging naar Abben- broek, zo vertelde ons mevrouw M. D. Eikholz de Wijs. secretaresse van de L'.V.V. Duizend zandzakken hadden zij bij zich. Een kleine colonne van acht vrouwen vertrok met bestemming Roc- kanje. Zij worden daar met de voedsel voorziening belast. Op de lijsten van de U.V.V. staan nog enige honderden vrijwilligers ingeschre ven. Mevrouw Eikholz verzocht ons te melden, dat er nu geen mensen meer nodig zijn voor de getroffen gebieden. De aantallen nog in reserve zijnde vrij willigers worden als voldoende be schouwd. Toen de Vleeshal te klein bleek om de ontzaglijke massa's kleding en dekking te bergen, werd de naastgelegen Grote Kerk ingeschakeld. Het sorteren en ver- sendklaar maken van de giften in natura werd toen zowel in de kerk als in de Vleeshal voortgezet. Bestelauto's bleven af en aan rijden met nieuwe voorraad ingezamelde kleding. Geld stroomt binnen (Van onze correspondent) Apeldoorn, 3 Februari Op het ogenblik dat wij dit schrijven, balftien. ;s rp' succes van de een uur ge leden te Apeldoorn begonnen inzameling reeds zo verbijsterend, dat de toestand in verschillende wijkcentra chaotisch dreigt te worden. Bij stromen komt het relö binnen. Collectanten komen bussen n handen te kort. en in de raadzaal rijen zich grote melkbussen vol met bankpapier- De mildheid van de bevol king is zo groot, dat men hier welhaast van een overstroming van weldadigheid kan spreken. Om acht uur hedenmorgen was het grote gebouw van de Zwitsal aan de Deventerstraat. waar de inge zamelde goederen worden opgeslagen, reeds meer dan vol. Twintig vrachtwa gens uit Beekbergen, die om half negen binnen kwamen, konden niet meer wor den gelost. In allerijl heeft men nieuwe opslagplaatsen moeten zoeken. De lange caravanen auto's, die uit verschillende wijken goederen komen brengen, ver oorzaken op diverse plaatsen verkeers opstoppingen. Het Apeldoornse bedrijfs leven is gedeeltelijk ontwricht, daar het grootste deel' van het rijdend materieel ter beschikking is gesteld van de inza meling en de hulp aan getroffen gebie den. De recherche heeft gisteravond een inval gedaan in een gesloten huis aan het Wandelpad te Hilversum. Negen personen, onder- wie een vrouw, werden, verdacht van het spelen van roulette, naar het hoofdbureau overgebracht Twee Hilversumse bankhouders werder. opgesloten. Tegen alle aanwezigen, on der wie de eigenaar van het perceel, is proces-verbaal opgemaakt. In een auto, die voor de deur van het perceel stond, werden roulettebenodigdheden aange troffen. (Van onze Haagse redacteur) ZEER vele Haagse automobilisten en particuliere bedrijven hebben giste ren gevolg gegeven aan de oproep van de wnd. commissaris der Koningin In Zuid-Holland om vrijwilligers naar de geteisterde gebieden le vervoeren. In zeer korte tijd moest hiervoor een orga nisatie uit het niets worden opgebouwd. I-Iet valt niet te verwonderen, dat niet alles daarbij even vlot verliep als wel wenselijk was. De toestand in verschil lende gebieden ls verward en onoverzich telijk. Oproepen om.hulp komen van ver schillende instanties en worden na korte tijd soms herroepen of gewijzigd. Niettemin kunnen we begrip hebben voor de klacht van een aantal automo bilisten en chauffeurs van bedrijfsauto's, die gisterochtend uit Den Haag waren vertrokken met bestemming Noordeloos In de Alblasserwaard. Bij elkaar hadden zij ongeveer 200 vrijwilligers in hun auto's. De eerste onaangename ervaring deden zij bij het pontveer te Schoonhoven op. Daar werd nb. van de bestuurders van alle wagens het veertarief voor de auto's en voor de inzittenden gevraagd! De mededeling, dat men werkkrachten naar de Alblasserwaard vervoerde, ver mocht het personeel van het pontveer niet van opvatting te doen veranderen. Het nam niet eens de moeite om zich met (het stadhuis te verstaan. Per auto moest 40 ct. worden betaald en per passagier (werkwillige) imoest nog eens zes cent worden neergeteld! In Noordfeloos (ln het oostelijke deel van de Alblasserwaard). aangekomen meldde men zich aan het gemeentehuis, waar de burgemeester niet aanwezig bleek te .zyn! De gemeentesecretaris wis: van niets! Hy deelde aan de autobestuur ders mede, dat de burgemeester bij de dokter op bezoek was. Daarop begaf een der bestuurders zich .naar de dokter, maar daar was de burgemeester niet. Hij zou ln Hoogblokland zyn. Onze zegs man medewerker van onze krant begaf zlc'n daarop naar Hoogblok land, maar daar was de burgemeester van Noordeloos evenmin. Men ging daarop terug naar Noordeloos. waar intussen de gemeentesecretaris nog steeds van niets wist. Daarop is de gehele groep van 200 vrijwilligers naar Den Haag teruggekeerd. Bij Nieuwpoort aangekomen, waar men weer van het gemeentelijk pont veer van Schoonhoven gebruik moest maken, werd wederom het normale veertarief van de automobilisten ge ëist. Het viel gemakkelijk te begrijpen, dat de verontwaardiging onder deze vrijwilligers groot was. De commandant van de rijkspolitie adviseerde daarop naar Giessendam te gaan. Dat heeft men gedaan en daar kon men boeren helpen bij het bergen van vee. Dit was overigens een karwei van korte duur. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD AT heb ik er nu aan, dat Uil gaat nadenken!", dacht Olie, toen hij hem zag wegvliegen. ,,Ik had liever, dat hij maar meteen iets deed! Wie weet, hoe lang ik nu hier opgesloten zal zitten.,, om niets!" Uil zag de toestand heel zorgelijk in. Gezeten in zijn kamer bracht hy de rest van de dag door met nadenken. Maar dat denken maakte hem niets wijzer. Tegen de nacht werd hij er slaperig van en hij besloot wat frisse lucht te gaan inademen. Daarom ging hij op een tak van zijn eigen boom zitten om verder na te denken. Dit was de tijd dat Manestraal, het elfje, weer door het bos danste. Toen ze vlak bij Uils boom kwam, kreeg Uil haar in de gaten. „Ben je daar alweer!" riep hij boos. „Wat heb ik je gis teren nog gezegd? Het is gevaarlijk om by nacht en ontij hier door het bos rond te springen! Trouwens... je stoort me! Ik moet rust hebben om over een heel belangrijke zaak na te denken! Dus ga alsjeblieft weg met je onrustige gespring en blijf voortaan uit mijn buurt! Ik wens je niet weer te zien!" „Bah! Wat ben jij een mopperpot!" zei Manestraal. „Maar ik ga al, hoor!" Elizabeth Lugt zingt met U.S.O. (Van onze Utrechtse muziek medewerker) Elizabeth Lugt. de winnares van het Gabriel Fauré-concours, dat verleden jaar te Amsterdam werd gehouden, heeft met het U.S.O. onder leiding van Paul Hupperts de Shéhérazade van Ravel voorgedragen. Deze jonge zange res heeft zich speciaal op het Franse lied toegelegd. Dit bleek reeds dadelijk uit haar voortreffelijke uitspraak en typisch-Franse dictie. Zij durfde, zelfs tegen de compliceerde orkestpartij, die een beginnend vocalist nogal eens pleegt te belemmeren, een recitativisch rhyth- me toe te passen, dat voor deze lied kunst trouwens een vereiste is. Zij let op kleur, beheerst de inzetten vocaal uitstekend, en weet de courbe van een zangmelodie fraai te trekken. Dat zij niettegenstaande al deze goede eigen schappen aan haar voordracht nog geen sterke verbeelding wist te verbinden, is haar nauwelijks euvel te duiden. Haar vertolking bezat sfeer, en dit is in be trekking tot deze impressionistische liedkunst reeds een grote verdienste. Het publiek wist haar voordracht zeer op prijs te stellen, en het orkest schiep een achtergrond van fijngelijnde, nu en dan extatische klank. De Vuurvogel suite van Strawinsky volgde zeer goed op Ravel en werd vol kleur, goed en rhythmische suggestie vertolkt. Het programma voor de pauze, Weens-klassiek, werd voorafgegaan door het Air uit J. S. Bachs Suite in D. ter herdenking van de doden van de watersnood. HULPACTIE IN HILVERSUM Hilversum heeft gisteren in het teken gestaan van een grootscheepse lnzame- lings-actie ten behoeve van de storm ramp-slachtoffers. Marïnetrucks en particuliere vrachtwagens brachten ton nen goederen naar de overdekte tribune van het sportpark, waar honderden handen de kledingstukken en het huis raad sorteerden. Al spoedig bleek, dat de enorme tribune te klein was. Men zocht en vond nieuwe opslagplaatsen ln de lokaliteiten van de Nassauschool en de Maranathakerk. De gesorteerde goederen werden doorgezonden n een centraal depót in Den Haag. inzamelingsactie wordt vandaag voort gezet. Het concert van het H.S.F.-koor en orkest, dat Woensdagavond ln Ons Ge bouw zou plaatsvinden, is tot nader order uitgesteld. Vanwege het plaatselijke conven'. van predikanten zullen wegens de na tionale ramp te Bussum bidstonden worden gehouden Woensdagavond 4 Fe bruari 8 uur in drie kerkgebouwen: ln de Vredekerk, Huizerweg; Geref. Kerk. Wilhelminaplantsoen; en ln de Spie- ghelkerk, 's-Gravelandseweg. In deze diensten zullen voorgaan: Vredekerk da. J. Burg.ersdij'k en ds A. v. d. Weg; Geref. Kerk: ds J. Jongeleen en ds T H. Oostenbrug; Spiegehelkerkds H. J, ter Haar Romeny en ds D. G. v. Vreu- mingen. Bij de uitgang collecte voor het Nationale Rampenfonds. (Ingez. med.-advertentie) ZO GOED LIJMT VftPON VRAAG DE JUISTE SOORT Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS GE begrypt, wat eeen marteling het al die tijd voor de moeder geweest is?", vroeg Roger. „Ja, meneer. Daarom heb ik ntevromv ook geschreven!" „Ge hebt haar kind het leven gered' verzekerde Ruth, „en zij zal u daarvoor ongelofelijk dankbaar zyn. Maar ik ben van mening, dat zij haar zoontje nu ook dadelijk terug behoort te krijgen." „Zo denk ik er óók over", liet Roger er op volgen. „Ge doet het verstandigste beide kinderen mee te nemen en een voudig met ons mede te rijden. In Londen kunnen we ook beter voor uw eigen veiligheid zorgen." „Maar als Tim thuiskomt en mij niet vindt..." „Vertel me maar op welk schip hij vaart, dan maak ik dat wel in orde." Peggy stribbelde even tegen, maar begreep wel. wat een opluchting het voor haar zou betekenen met de kinderen uit de buurt van de Gilberts te komen, tot de gehele duistere zaak tot klaarheid zou zijn gebracht. „Ut ben er van overtuigd", sprak Roger, „dat ze onmiddellijk hierheen komen om alles met u uit te vechten, zodra ze de auto zien wegrijden. Daarom wilde ik u, met de kinderen en alles wat ge wilt meenemen, achterin zetten, met mijn vrouw aan het stuur. Wachten jullie dan op mij bij de Stadspoort. Daar heen kan ik van hieruit met de bus komen. Dan zal ilc eerst hier afwachten, wat ze gaan uithalen." De auto kon geen andere weg volgen, en moest de garage voorbij rijden. Ruth en Peggy zagen er beiden tegen op, maar er was nu eenmaal geen andere oplossing. De kinderen werden goed ingepakt op de achterbank gelegd. De kleertjes van de kleine Sir Lionel zaten in een afzonderlijk, bundeltje. Peggy ging om niet gezien te worden op de bodem van de wagen zitten. Rogers veronderstelling bleek maar al te juist. Hij was in de huiskamer blijven wachten, nog vervuld van deze onver wacht snelle ontknoping. Toen hij inder tijd Ruths invallende gedachte had aan gehoord over het oordeel van Salomo, had hü zich wel iets dergelijks voor gesteld. maar toch niet gedacht, dat zijn vrouw daarmede zo snel tot de kern van de zaak zou zijn doorgedrongen. Dat de schurken, die het kind hadden gestolen, geen enkele reden hadden ge had om het daarna voor een ander te verwisselen, was volkomen duidelijk ge weest. Iemand anders moest het andere kind dus hebben ondergeschoven. En die iemand anders moest zélf een jongetje van gelijke leeftijd hebben gehad, dat aan longontsteking was over leden. Deze logische gedachtengang was juist gebleken, doch daarmede waren lang niet alle vragen beantwoord. W' waren eigenlijk voor de ontvoering van de kleine Cradon aansprakelijk Jim Gilbert wist nu, dat het kind, dat hij in zee had geworpen de kleine Cra don niet geweest was. Maar hij mocht ook niet te weten komen, hoe men zijn boosaardig opzet had weten te verijde len, anders zou hij degenen waarschu wen, voor wie hij zijn handlangevsdien- sten had vervuld. Voetstappen kraakten thans in het grind. De kruk van ae voordeur werd omgedraaid. Tevergeefs, wunt de deur zat op slot. Er werd tegen de deur ge bonsd. Roger verroerde geen vin. Toen liep er iemand naar de achterkant van het huis. Roger ging naar de achterdeur, maar nam „en passant" uit de keuken een korte, stevige pook mede. die hij in de mouw van zijn jasje liet verdwijnen. Door een kier zag hij hoe Jim Gilbert möt zijn zakmes de kruk van het open slaande raam neerduwde, het raam open kreeg en.er .aoor naar binnen klom. Nu stapte Roger op hem toe. Jim schrok hevig. „Waar is Peggy?" wist hij, zo kalm mogelijk te vragen. „De deur uit", gaf Roger ten ant woord. „En de kinderen?" „Die heeft ze meegenomen." „Waar zijn ze heen?" „Uit logeren Dij vrienden." „Daar geloof ik niets van. Wat voert u hier uit?" „Een wakend oog houden op huis en hof. Wat voert u hier uit?" „Wij zyn buren." „Dringen buren gewoonlijk zo bij elkaar binnen?" Jim trad iets dichterbij. Hjj was nu van zijn eerste overrompeling hersteld en sloeg een dreigende toon aan. Roger zag, dat hij een grote scliroefsleutel zijn zak had. „Ik geloof, dat ik jou al eens eerder gezien heb", gromde Gilbert. „Dat hangt er van af, waar je geke ken hebt", gaf Roger rustig ten ant woord. „Wat moet ik tegen Peggy zeg gen, als ik haar spreek? Wat was de reden van je komst?" „Ik geloof nooit, dat ze weg is. Ze is boven." Gilbert deed alsof hy naar de deur liep, om zich van de juistheid van zijn vermoeden te overtuigen. Doch dat was slechts een schijnmanoeuvre. Opeens draaide hij op zijn hakken rond, trok de schroefsleutel uit zijn zak en hief zijn arm op om toe te slaan. Maar Roger was hem te vlug af. Zijn arm schoot naar voren en de pook zat meteen in zijn hand. In de zelfde bewe ging gaf hij er een krachtige tik mee tegen de elleboog van zijn tegenstander. De schroefsleutel kletterde op de grond. Direct vloog Rogers rechter vuist tegen de kin van zijn tegenpartij. Roger was zijn bokslessen niet verleerd. Gilbert zakte bewusteloos in elkaar. „Dat gaat goed", mompelde Roger tevreden. Rondziende ontdekte hij een opgerolde waslijn. Daarmede bond hij Jims handen zeer stevig op de rug. Hij zette hem vervolgens op een stoel en snoerde beide benen terdege aan de po ten vast. Daarna stopte hij hem de keu kenhanddoek in zijn mond en wond de waslijn nog enige keren om de leuning van de stoel, Het was een lange lijn en hij gebruikte haar tot het laatste eindje. Toen deed hy de deur zorgvuldig op slot en liep naar de bushalte. In de telefooncel, vlak bij de halte, belde hij inspecteur Jukes op, die hij ge lukkig zelf aan het toestel kreeg. „Als u even naar Martha Cottage in de Penleylaan wilt gaan kijken... daa^r zit iemand op de keukenstoel op u te wachten: Jim Gilbert, de eigenaar van de garage op de hoek. Dat is de man, die de baby in zee heeft geworpen. U zult goed doen zijn vrouw eveneens te arres teren, want zij is zyn medeplichtige. Voel ze allebei maar eens goed aan de tand. Ik heb de overtuigende bewijzen, maar moet nu snel naar Londen terug. Eén ding wilde ik u nog vragen: geef vooral geen ruchtbaarheid aan de zaak zolang we het andere einde nog niet hebben ontward." Vervolgens stapte Roger voldaan op de bus. HOOFDSTUK XXV. Huwelijk door chantage. Zodra Roger zich bij Ruth en Peggy Wadhurst en haar medepassagiertjes had aangesloten, reed hij zo snel moge lijk naar Londen. De dames wilden na tuurlijk dadelijk horen of zijn vermoeden ten aanzien van Jim Gilbert juist was gebleken, maar hij bepaalde zich tot een bevestigend antwoord, zonder verder enige bijzonderheden mede te delen. On derweg stopten zij slechts even om wat broodjes in te slaan, daar Ruth en Roger sedert hun ontbijt niets hadden gegeten. „Ik geloof, dat het beter is de kleine Lionel niet terstond naar de Sloane street te brengen", zeide Roger. „Kim je ons allemaal onder dale brengen?" O, ja, dat gaat wel", verzekerde Ruth, „maar moeten we Lady Cradon niet zo gauw mogelijk het heuglijke nieuws gaan vertellen?" „Dat wel, maar zo, dat niemand an ders er iets van te horen krijgt. Wij doen waarschijnlijk het verstandigste haar te vragen of zy bij ons wil komen. Maar ook alweer niet telefonisch. Want wat voor ha&r goed nieuws is: is héél slecht nieuws voor haar vijanden!" Toen zij voor hun flat op het Egerton Terras stilhielden, wachtte hun daar een nieuwe verrassing. De vrouw Ben kwam hun tegemoet. „Meneer, mr Hedley Cradon zit binnen al op u te wachten. Hij wilde niet weggaan voordat hij u gesproken had." „Waar zit hij 1" „In de achterkamer, meneer." „Best. Zorg dan dat hij daar blijft niet te weten komt wat wij allemaal mee naar huis hebben gebracht. Ik kom zo dadelijk bij hem." „Uitstekend, meneer. Ik moest verder van Ben zeggen, dat meneer Bruce Kelsall geweest is om te ver tellen, dat zijn oom, meneer Pursey, hem voor vanavond heeft uitgenodigd om ln de s'.ad te gaan eten. Dat wilde hij u even laten weten." „Heeft hij Ben ook gezegd, waar zjj heengingen?" Nee ueneer. dat wist meneer Bruce zelf niet. Ben zei, dat hij ze wel in 't oog zou houden. Als hij wist welk res taurant, zou hy opbellen." (Wordt vervolgd) Unilever draagt kwart millioen bij De Unilever heeft een kwart millioen geschonken aan het Nationale Rampen fonds. De directie van Hoogovens schonk 50.000. de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond 10.000. Draad- en Kabelfabriek geeft een ton Naar wij vernemen heeft de Hollandse Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam (Draka) een bedrag van 100.000,ge schonken aan het .Rampenfonds. Het personeel van deze fabriek bracht 5000 bijeen. HANDELSBLAD-CINEAC BRENGT NIEUWS VAN DE RAMP Sedert gistermiddag draait in de Han delsblad-Cineac het eerste filmnieuws over de ramp. welke storm en springtij over ons land hebben gebracht. Een ont stellend beeld van de nood. welke in één nacht, duizenden van onze landge noten heeft getroffen en honderden het leven heeft gekost. De reportage van Polygoon toont ons het geweld van wind en water, dat onze natuurlijke zeeweringen, de duinen heeft bedreigd. De boulevards in verscheidene badplaat sen zijn vernield of zo ernstig bescha digd. dat zij onbegaanbaar zijn gewc den. Huizen, restaurants en paviljoens hangen uiteengescheurd van de duin hellingen en de golven beuken er tegen als tegen een vreemd wrak. In het West- land werd het duin zeer ernstig bedreigd maar de tuin van Nederland kon be schermd blijven. De straten, kaden, emplacementen van Rotterdam en Dordrecht zijn herschapen in vaarwegen. Meer dan een meter hoog staat het water en met ducks en roei boten vaart men tussen de gevels. Het duidelijkst toch krijgt men een indruk van het onweerstaanbaar geweld bij de opnemingen uit de Brabantse pol ders. Daar vreet het water aan wegen en dijken, het verstuift over het grauwe land. dat een watervlakte is geworden. En waar de dijk bezweken is. stroomt het water met onstuitbaar geweld de bongerds binnen, schurend langs een be dreigde hoeve, spoelend om de fruit bomen. Een waterval, die door de bres breekt en het land in bezit neemt. Vluch telingen. soldaten, burgers. Men zwoegt om het gevaar te keren, men vlucht om aan het gevaar te ontkomen. Scholen vullen zich met verslagen lieden: ouden van dagen, moeders en kinderen. En van overal stromen de goederen bin nen, die leniging kunnen schenken. Kle ren. schoeisel, dekking en voedsel. Er komt veel. Er moet nog meer komen. VER. VOOR DE EFFECTEN HANDEL DRAAGT BIJ De eerste daad van de gisteren als privaat-rechtelijke vereniging herstelde Vereniging voor de Effectenhandel is geweest de storting van 10.000 op de rekening van het Nationaal Rampen fonds. EEN GEVAL UIT VELEN Op het Spui, bij het Maagdenhuis, ee der punten waar góederen voor de be woners var. de overstroomde gebieden worden ingezameld, is het sedert van ochtend vroeg nog niet weer rustig g< Van al'.s kanten stromen kleding ad en dekens binnen, gebracht door personenauto's, bedrijfswagens, maar ook door particulieren met tassen in mandjes. Politie en vrijwilligers laden le giften meteen over in manden geven ze door naar binnen, waar nonnetjes, geassisteerd door het publiek aan het soit eren zijn. Aan de overkant staan zwijgend en onder de indruk de voorbijgangers te kijken. Aan de lopende band komen vervolgens de uitgezochte manden weer naar buiten en wordt alles in de grote vrachtauto's, 'die door be drijven ter beschikking werden gesteld, geladen. Zodra, er een wagen vol ls ver trekt hy naar Rotterdam en omstreken en er rijdt een nieuwe vrachtauto voor. OOK STRASSBURGER HELPT Het circus Strassburger in Carré jeeft Vrijdagavond een speciale voor- Rampenfonds. Het hoopt daarom die avond op zeer druk bezoek. Strassburger is gisteravond de laat ste maand in Amsterdam ingegaan met een nieuw programma. Er komen weer veel dieren in de piste: paarden, olifan ten, kamelen, lama's, zebra's, zebu's, open en honden. Voorts zijn er een jong leur, equilibristen, een goochelaar (die mensen Iaat verdwijnen) en enige num- ers in de nok van het curcus. OPPASSENZWAAR VERGIF De chef van het Bureau Kinderpolitie in de hoofdstad vestigt er de aandacht ou, dat uit een fotografisch atelier aan dé O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, vermoedelijk door kinderen, een hoe veelheid sulfocyanide is weggenomen. Deze stof lijkt sterk geklonterde suiker en het is daarom niet uitgesloten, dat de kinderen het alszodanig willen ge bruiken. Sulfocyanide is echter zwaar vergiftig. De ouders wordt grote op lettendheid aangeraden. GEEN HYENA'S Het Amsterdamse politierapport van heden meldt, dat zich bij de politie heeft vervoegd de man. tegen wie gisteren was gewaarschuwd, dat hij ten eigen bate kleding ophaalde, zogenaamd voor het rampgebied. Hij verklaarde de kle ding thuis te hebben, maar nog geen tijd te hebben gehad die in te leveren; zulks zou echter wel steeds in zijn be doeling hebben gelegen. Ook bleek bij nader onderzoek het Rode Kruis wèl op de hoogte te zijn van de inzameling, waarmede de 28-jarige arbeider, die in de Zaanstraat was aan gehouden, zich bezig hield. Maar ook... in het Veiligheidsmuseum, dat tijdelijk is ingericht als verzamel plaats van goederen voor de noodlij dende gebieden, werd een 40-jarige werkster aangehouden, die zich uitgaf voor evacué en bezig was kleren te pas sen. Zij werd door een assistente her kend als een Amsterdamse. De voor morgen aangekondigde voor dracht van Bertus Aafjes in de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam gaat niet door. Hockeyprogramma voor aanstaande Zondag Het hookeyprogramma van Zondag 8 Februari is vervangen door dat van Zondag 1 Februari, uiteraard met uit zondering van de wedstrijden welke op 1 Februari reeds zijn gespeeld. UIT ALLE SPORTHOEKEN Na een verblijf van drie weken in het Binnen-Gasthuis, als afsluiting van een half jaar geleden begonnen kuur, Is de heer G. Ooms. voorzitter van de Amsterdamse Biljart Bond en organisator van het bïljarttoernooi ten bate van de Stichting Het Gebrekkige Kind. heden geheel hersteld ontslagen. De vijfde partij van de tweekamp Bot- winnikTaimanov om de schaaktitel van Rusland is door Taimanov. die met wil speelde, gewonnen. De stand is thans 3—2 ïn het voordeel van Botwïnnik. Te Laren is Zondagavond een mité gevormd en gisteren begon men met de inzameling van geld, kleding en schoeisel Gistermiddag werden reeds zeven 3- en 5 tons vrachtauto's met goe deren naar 's-Gravenhage verzonden, vanwaar zij vermoedelijk naar Spijke- nisse zouden worden gedirigeerd. Van morgen zijn nog weer twee 3-tons mili taire vrachtauto s en een 5-tonner met goederen vertrokken. De geldinzameling bracht rond 9000 op, doch het comité .verwacht nog meer giften. AMSTERDAM De standwerkers, die morgen, Don derdag en Maandag op de Dam te Am sterdam zullen werken voor het Ram penfonds. zullen daar in een muziek- stand staan met een rad van avontuur telkens van 1017 uur. Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond geven Zondagnamiddag 15 u.. geheel belangeloos een concert in de Oude Kerk, Oudekerksplein te Am sterdam, toegang vrij; collecte voor het Rampenfonds. Wegens de nationale ramp is het klaverjastournooi van de K.J.C. De Eik ten bate van het gebrekkige kind, dat op 4 Februari zou beginnen, uitgesteld tot 22 April. De organist Simon C. Jansen zal morgenavond in de Westerkerk te Am sterdam, met medewerking van Otto Couperus (bas) en Koen van Slogteren (hobo) een concert geven, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het Nationaal Rampenfonds. Ds J. J. C. KARRES Donderdag zal ds J. J. C. Karres zijn zilveren jubiieum als predikant van de Ned. Herv. Gemeente "te Apeldoorn en 't, Loo vieren. Voor zijn intrede aldaar had hij. s'.nds 1912. achtereenvolgens te Oudemirdum. Hazerswoude en Oosthem gestaan. Hij ls praeses van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland en van het college van Kerkvïsitatoren in de pro- yincle alsmede van de afd. Gelderland- Overijssel der Confessloneele Vereni ging. Op 1 Mei zal hij met eervol emeri taat gaan. ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Semiarts-ex. de heren G. van Boheemen, C. W. Hf. Oomen. Th. M. G. F. Moolhuysen, J. H. Baay en J. Gerritsen. Bev. tot arts de dames M. Th. Boekelman en M. Th. Winkelman en de heren J. J. Hf. Mficliels. H. J. A, HI. Bongaerts en G. V. Hf. de Meijer; tot tandarts de heren A. J. C. Schoemaker en R. de Neve. DELFTS STUDENTENCORPS Men v ons te berichten, dat de feest commissie voor het 21ste lustrum van het Delftsch Studenrorps is samengesteld uit de lieren P. J. Tichelaar, president: M. P. C. van Overstralen Kruysse. secretaris: X. S- Blom, thesaurier: J. P. Bromberg, vice-presi dent: T. Dijkstra. J. van Delden. H. G. Cock. J. J. van den Brcek, C. Krijgsman R. S. L. van der Noordaa. leden. de Ned. Herv. Kerk. Beroepen. Te Rijs- sen. H, G. Abma te Delfshaven. Aangenomen. Naar Oosterhaule. H. Xije- boer. vie. te Holten. Bedankt. Voor Utrecht, H. W. Waarden burg. tc Rotterdam. Beróepbaarstelling. De heer G. Casemier, cand. te Schiedam, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerke n. Beroepen. Te Giessen- RijswUk, 7.. C. Versluvs. cand. te Geldor- malsen. Te Makkum. B. P. Suurmond to Oppenhuizen. Te Winschoten, m. J. Mulder te Sprang. Aangenomen. Naar Wieringerwerf, H, van Benthem te Holwerd. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroe pen. Te Gees, H. W. Noordman, cand. te Kampen. Aangenomen. Naar Mussclkanaal. M. van Dooren, rand. to Kampen. C h r. Geref. Kerken. Beroepen. Te Amsterdam-Noord, A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. De gemeente Nieuw Leuscn heeft besloten de gemeente Cadzand te adop teren. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan de gemeente Stellendam hulp geboden in alles wat het maar kan doen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5