Eisenhower belicht zijn wereldbeeld Reeds meer dan f 2 millioen Bereid tot verlaging douanetarieven Niet meer melden! De dijk sloeg open BOEREN KUNNEN NIET SCHEIDEN Tsjiang mag weer aanvallen SCHOLIEREN GINGEN AL VROEG OP PAD Ke@l Verzachtend VICKS BSnbons Amsterdam gaf gul VOOR HET GOEDE DOEL T elef ooii verkeer overbelast Nederland helpt IHELP GIRO 9575 Appèl WEERZINWEKKENDE PROFITEURS als een cleur. 11 in Water knaagt aan Rilland Bath Speelclub ontdekt DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF WASHINGTON, 2 Febr. President Eisenhower heeft zoals werd verwacht de troepen van Tsjiang Kai-sjek op Formosa de vrije hand gegeven, de strijd tegen de Chinese communisten op het vasteland van Azië te hervatten. De Amerikaanse zevende vloot, die in 1950 van president Truman order had gekregen voor de neutralisatie van For mosa zorg te dragen, is van deze taak ontheven en zal een andere bestemming krijgen. Dit is de voornaamste wijziging in de Amerikaanse buitenlandse politiek welke vandaag door Eisenhower in zijn „State of the Union"-boodschap aan het Con gres werd aangekondigd. In ge allieerde, vooral ook Britse, rege ringskringen heeft deze wijziging in de Amerikaanse politiek grote ongerustheid verwekt en nauwe lijks was Eisenhower's boodschap bekend geworden, of er werden in het Britse parlement reeds vragen hierover aan premier Churchill gesteld. Deze weigerde echter commentaar te leveren maar kon digde aan. dat minister Eden mor gen in het Lagerhuis een verkla ring zal afleggen. Verwacht wordt, dat Eden Eisenhower's besluit zal afkeuren. Eisenhower motiveerde zijn be vel aan de Zevende Vloot door te zeggen, dat Chinese troepen de Amerikaanse strijdkrachten op Korea hadden aangevallen en dat het dus niet aanging, dat de Ame rikaanse vloot ergens anders de Chinese kusten voor aanvallen be schermde. Thans zullen de Chine zen troepen moeten vrijmaken voor het bewaken van hun open kustgebieden waardoor zij troepen aan Korea zullen moeten ont trekken. (Vanmiddag reeds gaf Eisenhower aan admiraal Radford, commandant van de zevende vloot, orders om de terugtrekking voor te bereiden). Verder verschilt het program van de nieuwe republikeinse pre sident voor zover het de bui tenlandse politiek betreft niet zoveel van dat van zijn voorgan ger. Het accent bij de hulp aan het buitenland zal wat meer komen te liggen bij de landen, die resul taten kunnen tonen. Meer Znid-Koreanen Er zullen meer Zuidkoreaanse troepen worden opgeleid ter ver vanging van de Amerikaanse di visies en in het algemeen wil Eisenhower, dat de Amerikaanse politiek voortaan gebaseerd zal worden op de volgende vijf pun ten: 1. trouw. 2. veiligheid, 3. efficiency. 4. zuinigheid en 5. in tegriteit. Wat het binnenlandse beleid be treft, gaf de Amerikaanse presi dent, die zijn 2000 woorden lange rede voor beide Huizen van het Congres voorlas, te verstaan, dat de burgerlijke verdediging en vooral de bescherming tegen atoombomaanvallen met kracht moet worden ter hand genomen of worden voortgezet. Vrijere handel bepleit Belangwekkend zijn ook de ge zichtspunten, die Eisenhower met betrekking tot de wereld-econo mie koestert: „In onze buiten landse politiek zullen wij blijk geven de waarde in te zien van een rechtvaardig geleide en pro fijtelijke wereldhandel". 'Hij' raadt de geallieerden aan. hun markten onderling te vergro ten en aan hun munten meer sta biliteit te verlenen dit zou de economische voorwaarden schep pen voor een levenskrachtige Amerikaanse hulp. De voornaamste kanten van een dergelijke Amerikaanse hulp licht hij met de volgende punten toe: 1) Verlaging van de (belemme rende) Amerikaanse douanctarie- ven. 2) Aanmoediging voor de Ame rikaanse beleggers om kapitaal in buitenlandse ondernemingen te steken. 3) Bevordering van de proclue tie in niet-Amerikaanse landen i' Advertentie) cn geneeskrachtig doorde Vicks VapoRub ingrediënten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 3 Febr. De hulpverlening voor de getroffen gebieden bereikt in Amsterdam thans haar hoogtepunt, Duizenden middelbare scholieren trokken Maandag dopr de Amsterdamse straten met collectebussen en ook vandaag zal de straatcollecte nog doorgang vinden. In schouwbur gen, cai'é's en andere openbare .gelegenheden werd de hele avond gecollecteerd. Op de effectenbeurs werd des middags een open-schalencollecte gehouden. Op vele fabrieken, kan toren en bedrijven is men bezig goed bijeen te brengen. Ook de inzameling van kleding is in volle gang. Af en aan rijden de perso nen- en vrachtauto's, door de eigenaars gratis ter beschikking gesteld, naar het. Veiligheidsmu seum, dat tijdelijk als opslag plaats is ingericht. Hele kolo'iines bemand niet Ro- de-Kruishelpers en UVV-slers togen in de middag naar Den Haag en Rotterdam, waar vandaan de goederen over de getroffen ge bieden gedistribueerd worden. Bij de postkantoren was een on afgebroken stroom mensen, die op gironr. 9575 ten name van het Na tionale Rampencomité stortingen deden. Overal zijn buurt- en wijkcorni- té's, verenigingen en kerkelijke wijken in actie om te trachten hulp te bieden. De Amsterdammer maakt waar, dat het devies „Barmhartig" niet voor niets in zijn blazoen staat. van goederen, welke nodig zjjn voor de gemeenschappelijke ver dediging (en welke, zo zei Eisen hower, geen ernstige concurrentie vormen voor de vredesproductie der V. S.). 4) Amerika stelt er prijs op, ter compensatie van hetgeen het zélf aan producten levert, van de rest van de wereld grotere hoeveel heden grondstoffen te ontvangen, die de V. S. zelve niet in vol doende mate bezitten. Voorts is de president van me ning, dat de Amerikaanse emi- gratiewetten herzien moeten wor den, opdat zij. met behoud van de bescherming der nationale belan gen, tóch meer in overeenstem mini* komen met „de grond ideeën van vrijheid en eerlijk heid". Voor een welslagen van Ame- rika's politiek is een ten top ge voerde productie onontbeerlijk. „Wij moeten sterk zijn met onze wapenen. En omdat' de kracht onzer bewapening afhangt van onze productiviteit, moeten wij allen als één man meer produce ren, produceren en nóg eens pro duceren. dit zij onze leus". (Reuter-AFP) AMSTERDAM, 3 Febr. De Ver. Justus v. Maurik geeft Dins dag 17 Februari in Bellevue een opvoering van Daphne du Mau- rier's „Rebecca", waarvan de ge hele opbrengst ten goede komt aan de slachtoffers van de watersnood. Kaarten a 1.25 verkrijgbaar bij Nieuwe Muziekhandel, Leidsestr. 50. Voor hetzelfde doel organiseert de zwemveren. „De Meeuwen" Woensdagavond in hel Sportfond- senbad-Oost een kunstzwemshow en een waterpolowedstrijd tussen De Meeuwen en de Rest van Am sterdam. De Nationale Bridge Bond houdt Zaterdag 7 Febr. in Hotel „Noord- Brabant" te Den Bosch een grote nationale bridgedrive ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Donderdagavond 5 Februari om half acht spelen in de Effectenbeurs de schaakmeesters Euwe. Prins, Van Scheltinga e.a. een massa-si- multaanwedstrijd. Inleggeld 2.50, voor jeugdigen .1.50, alles voor het góede doel. Vele firma's stel den fraaie prijzen beschikbaar. De Ver. „Arsenal" organiseert een klaverjastournooi in café „De Gekroonde Valk". Stalinlaan hoek Vechtstraal. op Zaterdag 7, Zon dag 8 en Vrijdag 13 Februari (fi nale 21 Februari). Deelneming pet- koppels minstens 1 per per soon. Aanmelden aan genoemd adres en telefonisch 711721 (na 6 uur 91830). De gezamenlijke Amsterdamse sportbonden houden Dinsdag avond een inzameling. Inlevering van kleding kan geschieden in de Apollohal van 7 tot 12 uur 's avonds. Vrachtwagens staan ter beschikking om goederen op te halen. De Amsterdamse Middenstands centrale doet een dringend be roep op de gehele middenstand, alle mogelijke hulp te verlenen, waar deze voor de slachtoffers wordt gevraagd. De Nederlandse Opera Club geeft Woensdagavond in het Bavo- huis. Sumatraslraat 2 een concert ten bate van de slachtoffers- De volgende klaverjasclubs zul len tournooien ten bate van de hulpverlening houden: ..Joko" in café Joko. te begin nen 10 Februari; inschrijfgeld 5 gulden per team; KVC „Kinker- buurt", inlichtingen 's avonds na 7 uur bij J. Sijbrands. Frederilc- straat 43, West. De speeltuinvereniging Katten burg organiseert Zondag een avond ten bate van de slachtof fers. Aanmeldingen: uitsluitend Dinsdagavond te acht uur aan de Kattenburgerkade 7a. Er wordt ook een klaverjastournooi gehou den. Winkeliers kunnen prijzen ter beschikking stellsn -bij de fir ma Kuijl, telef. 52222. De Stichting 1940-1945 heeft een inbrenglokaal geopend in ge bouw „Mercanti", Jan van Ga lenstraat 810. Goederen en kle ding kunnen ook worden afge-' haald; telef. 81624. Ook de Vereniging ter verbrei ding van de waarheid heeft in haar evangelisatiegebouw Eland straat 84, een bureau geopend, AMSTERDAM, 2 Febr. Het gemeentebestuur van Amsterdam deelt mede, dat zich geen verdere vrijwilligers meer behoeven aan te melden. Er hebben zich reeds zoveel hulpkrachten opgegeven, dat geen verder beroep op de bevolking van de hoofdstad wordt gedaan. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 Febr. Door dat de verschillende hulpdiensten in Amsterdam via de radio be paalde telefoonnummers opgeven is een dusdanige overbelasting ontstaan in de telefooncentralen van de hoofdstad, dat de zekerin gen doorsmollen. Iedere nieuwe zekering begaf het onmiddellijk weer. Zo was het om halfnegen niet meer mogelijk de zes-cijferige te lefoonnummers, die beginnen met 12, te bereiken, doordat een da me, in samenwerking met het Ro de Kruis, adres en nummer had opgegeven voor mensen, die be reid waren vannacht de opgehaal de kleding te sorteren. Voor haar woning" in de Bilderdijkstraat ontstond zelfs een complete ver keersopstopping. Ir, J. F. M. Vo gels. directeur van de plaatselijke telefoondienst heeft per radio la ten omroepen, dat men, alvorens bepaalde telefoonnummers voor dat doel aan te bieden, zich eersl met hem in verbinding dient te stellen. Door het inschakelen van „tussennummers" zal men dan het verkeer spreiden. waar goederen worden ingewacht, Hier kunnen ook intekenlijsten worden afgehaald voor .het inza melen van geld. FOTO HIERNAAST. Vele honderden middelbare scholieren, hiertoe door de directie van hun scholen aangezocht, meldden zich tussen negen en tienen van morgen aan het gebouw van het Rode Kruis ten einde te gaan collecteren voor de slachtoffers van de ramp. FOTO ONDER. Andere middelbare scholie- ren kwamen kleding en dekking voor de slachtoffers. brengen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. 2 Febr- Hon derden Middelbare-scholieren in dit goede Amsterdam zijn van morgen met collectebussen gewa pend op pad getrokken om op deze wijze te helpen de nood te leni gen- Bij honderden kwamen de jongelui vanmorgen omstreeks half 10 in lange rijen voor de deu ren van het hoofdgebou-.v van het Rode Kruis aan de Pauius Potter straat en de kantoren van het Koningin Wilhelminafonds aan de Koninginneweg, ten einde de bus sen in ontvangst te nemen. Het initiatief hiertoe is eigen lijk van de Middellbare-scholieren zelf uitgedaan, die vonden dat zij niet werkeloos konden toezien. Gisteravond laat hebben bespre kingen tussen het afdelingsbe stuur van het Rode Kruis en de burgemeester er toe geleid, dat vergunning werd gegeven de straatcollecte vandaag te houden. Tevens werd bepaald, dat een be roep mocht worden gedaan op de leerlingen van Middelbare scholen boven de 16 jaar als collectant. Toen de kinderen dan ook van morgen om 9 uur hun klassen be traden, deelden hun leraren hun mede, dat het Rode Kruis collec tanten zocht en dat zij. die de leeftijd van 16 jaar hadden be reikt. konden gaan collecteren. Spontaan hebben de jongelui daarop de school verlaten. Zo rammelden reeds in de oohtend- uren de collectebussen in de han den van Middelbare-scholieren, AMSTERDAM, 3 Febr. Met ongekende eensgezind heid heeft het niet-getroffen deel van het Nederlandse volk zich verbonden om hulp te bieden aan de slachtoffers len van het Rampenfonds. der overstromingen. Het Nationaal Rampen fonds beschikt nauwelijks een etmaal na de catastrophe reeds over een bedrag van meer dan twee millioen gul den. Vrijwilligers meldden zich in zulke overstelpende aantallen, dat de aanmelding voorlopig moest worden gesloten. Uit talloze steden vertrokken karavanen van vrachtauto's vol dekens, kleding, zelfs met vaar tuigen naar het Zuidwesten, waar de nood het hoogst is. Vliegtuigen verschenen boven geïsoleerde gebieden en wierpen vlotten, rubberboten en voedsel omlaag. Helicopters assisteren bij het red dingswerk. 16.000 Man troepen zijn ingezet voor de hulpverle ning en nog 20.000 worden in reserve gehouden. DE WERELD De gehele wereld, ten diepste getroffen door de ramp in Ne derland. toont zich uiterst gul met haar hulp. Van overal stromen de aanbiedingen toe: voor mensen, materieel, voedsel en gelden, na dat de diplomatieke vertegen woordigers van tientallen landen reeds officieel hun deelneming hebben betuigd. Zolang de omvang der schade nog niet bekend, is, worden de maatregelen allereerst plaatselijk beraamd. Provinciale autoriteiten grijpen in waar dat nodig is en in laatste instantie wordt centraal leiding gegeven van Den Haag uit. Maar Nederland wil metter daad hulp bieden. De mijnwer kers zullen Zaterdag twee uur die deze taak even enthousiast deden als zij de wedstrijden in het Famostournooi speelden. Alle Openbare scholen in Am sterdam, zowel kleuter-, lagere als middelbare scholen, zijn thans ook ingeschakeld bij de inzame ling van dekking, kleding en schoeisel voor de getroffen ge bieden. De hoofden van alle Am sterdamse openbare onderwijs instellingen hebben vandaag een rondschrijven van de afdeling Onderwijs hierover ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen morgen of Woensdaig alles wat zij thuis aan kleding en dekking kunnen missen, mee naar school nemen, hetwelk dan wijks- gewijze Woensdagmiddag door de gemeente wordt opgehaald en aan het Rode Kruis wordt overgedra gen. Al het gemeentepersoneel heeft het. verzoek ontvangen collectief giften bijeen te brengen, die dan namens het gemeentepersoneel van Amsterdam aan Het Natio nale Rampenfonds zullen worden afgedragen. langer werken. De opbrengst der meerproductie komt ten goede aan de noodgebieden. De mijn werkersbonden en beambtenor- ganisaties hebben de werknemers verzocht de extra verdiensten eveneens ter beschikking te stel- Men hoopt aldus meer dan een millioen gulden te kunnen over maken. Het personeel van zeer vele bedrijven volgt dit vooi-- beeld. Met ministerie van Sociale Zaken heeft reeds een algemene vergunning verleend om langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet kan worden toege staan, een vergunning die geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. 100 MILLIOEN De georganiseerde Nederlandse landbouw heeft een millioen gul den uit de middelen van het ZuiveLfonds beschikbaar gesteld voor het Rampenfonds. Grote en kleine ondernemingen, alsmede particulieren schonken geldbe dragen, variërend van een half millioen tot enkele kwartjes. Iemand, die onbekend wenst te blijven, schonk een bedrag van 100.000 gulden. Onafgebroken en overstelpend is de stroom van stortingen. Tweede penningmeester J. H. Schulier tot Peursum verklaarde Maandagavond: „Laat niemand vergeten, dat al deze gelden slechts een druppel vormen van wat voor leniging van de grootste nood onontbeerlijk is. Om de gedachten te bepalen: stellig zal een som van 100.000.000 nood zakelijk zijn." „Het meest heb ik motorboten, amphibievaartuigen en technisch personeel nodig", verklaarde ons de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman te 's-Gravenhage. Sedert Zondag middag werken twee Belgische "bataljons geniesoldaten onver droten in Zeeuws-Vlaanderen. Maandagavond arriveerden te Bergen op Zoom Franse troepen met 72 vaartuigen. Ook Britse en Amerikaanse soldaten van het bezettingsleger worden uit Duits land verwacht. Alle vakverenigingen hebben grote geldbedragen geschonken. Almelo's collecte, slechts des Maandagsmiddags gehouden, bracht f 110.000 op; jutezakken en dekens worden bij duizenden stuks door fabrikanten geschon ken, het Leger des Heils heeft zijn gehele organisatie ingescha keld voor hulpverlening en mo biele cantïnes naar het rampge bied gezonden. HET is niet de eerste keer dal de Vrouw die de trotse titel droeg van „Markiezin van Veere'" zich spoedt naar de in nood verke rende gewesten. Ditmaal in op dracht van Haar Dochter en het is waarlijk niet in een soort van Byzantimsme dat ik hier ka pitalen aanwend. Er zullen nog heel wat kapitalen nodig zijn, doch daarvoor moet u zich wen den tot 9-5-7-5. En laat u vooral niet in de war brengen door lie den, die uit onze rampen nog een kleine salade willen slaan en zeg gen: U kunt ook op ons eigen nummer gireren, dan maken wij het wel over Foei meneer! Direct na de eerste wereldoor log bezocht de toenmalige konin gin Wilhelmina de Zeeuwse lan den en werd er gevierd en beju beld. De politiek wilde toen een woordje gaan meepraten en re clameerde een gewest, dat een Nederlands gewest was en is en altijd zal blijven, hoe overspoeld ook door de wateren vati de zee. Na de wereldoorlog deed W.ihel- m.na opnieuw dit schone en tel kens gemartelde stuk grondge bied aan. om het heden weer te zien, geteisterd en geslagen, doch niet te verslaan Vandaag spreekt de minister president. Hééft wellicht al ge sproken. Ik heb mij wel eens schuldig gemaakt aan grapjes op deze veteraan in de arbeidersbe weging. doch ik meen, dat hij ten minste geep aansporing behoefde van een 'fractievoorzitter van welke partij ook om in ons parle ment opening van zaken te doen omtrent de ramp. die ons land ge troffen heeft. Dat was een nare stunt en wij moesten ons maar lie ver onthouden van die dingen en een voorbeeld nemen aan de om roepverenigingen, die één spreker hebben uitgekozen de spreker die toevallig aan het woord kon zijn en verder onder verwij zing naar 9-5-7.5. Met het dringend verzoek daar alleen de duiten heen te zenden. Wij zullen luisteren naar wat het hoofd van onze regering te zeggen heeft vertrouwen op zijn menselijk inzicht en zijn goede hart hopen tevens, dat ons volk zonder onderscheid van partijen zich achter hem en zijn kabinet schaart. Want deze natio nale ramp is nog niet te overzien. Alles is in gevaar, onze gehele na tionale economie. En dat juist op het ogenblik, dat wij meenden even adem te kunnen halen. Wanneer straks een duidelijk overzicht is verkregen van de uit gebreidheid dezer ramp, zullen wij de maatregelen van de rege ring ter beoordeling, en ik zou zeggen: ter gehoorzaamheid aan vaarden. Want de zware verant woordelijkheid ligt bij een kabi net. dat werd samengesteld onder omstandigheden, die niet in de geringste mate deden vermoeden, dat dit een kabinet van het ramp jaar 1953 zou zijn en zo zal he ten. Er is wel niemand, die niet van ganser harte zal wensen, dat het tegen die taak opgewassen zal zijn. PASQU1NO AMSTERDAM, 3 Febr. Ge wetenloze lieden hebben aich niet ontzien zich te vergrijpen aan goe deren, die thans zo spontaan ter beschikking voor de slachtoffers van de ramp zijn gesteld. Op de strengste wijze zullen politie en Justitie tegen deze hyena's op treden. In de hoofdstad speurt de politie naarstig naar een man, die Zon dagavond met een aantal kleding stuk ken over de arm aanbelde bij een bewoonster in de Van Ostade- straat en voorgaf kleding in te (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 2 Febr. Jan Mooij van het Kastanjeplein 5 te Amsterdam is een rustige jonge man, maar zyn handen beven, als hij vertelt van Spijkenisse het stadje, waar nu het grauwe wa ter van de Oude Maas over het rijke bouwland en de groene weiden stroomt. Hij kwam daar, omdat, hij het thuis b(j de kachel niet kon uit houden, toen Zondag de radio met monotone regelmaat de ver bijsterende berichten over de ramp uitzond. „Maak wat brood voor mij klaar, moeder", zei hij. „Ik ga er heen." Hij liftte naar Leiden en van daar naar Rotterdam. Door de radio in een van die auto's hoor de hij: „Nu reeds 185 doden." Het versterkte hem in zijn besluit te gaan helpen. In Rotterdam meldde hij zich op het hoofdbureau van politie „U kunt wachten op een officiële opdracht, of op eigen gelegenheid doorgaan", vertelde men hem daar. Hij ging liever door. Met een vrachtauto, die zand naar Spijkenisse ging brengen, reed h(j verder. Aan de buiten rand van de stad werd er zand geladen. Daarna ging het ïn ko- Jonne verder: vijftig wagens, met voorop een ordonnans. Het was donker. Op enkele plaatsen stroomde het water over de weg. Soms blokkeerden wagens cie weg vaak van nieuwsgierigen. Ten slotte kwamen zij in Spij kenisse, misschien drie duizend inwoners. Een politieagent wees hun de weg zenuwachtig, als ieder an der. Auto's met zakken zand kwamen voorrijden, zij namen een zak op de schouders en gooi den die aan de dijkrand neer. Steeds meer zakken werden neer gesmeten, maar soms kwam een woedende golf en sleepte het re sultaat van hun arbeid weer mee, Met rustige stem' gaf een man in oliekleding zijn aanwijzingen. Iedereen was bekaf, maar nie mand merkte het. De dijk alleen telde. „Hopla, hier een zandzak. Het. gaat om de dijk". En het scheen, dat hij het zou houden. De koppen van de aanrollende golven speelden er overheen, maar sloegen niet t,oe. Er bleven meer zandzakken liggen, dan er werden weggespoeld. Toen kwam er een boer aan, die zes koeien de dijk op dreef. En een wilde windstoot dreef de regen bijna horizontaal vooruit. En plotseling klonken er ge schreeuw en wilde kreten. Hoog spatte het schuim op. „En toen", vertelt de 22-jarige Jan Mooij, „was het alsof de dijk als een dubbele deur plotseling open sloeg. Het was een ogenblik om nooit te vergeten. Het krijsen een ander woord is er niet voor van de koeien, die door het water werden meegesleurd. En de boer, die zijn beesten na wou springen en door vier, vijf man nen nauwelijks in toom te hou den was. En die niet bedaren wil de. tot men hem in de cabine van een auto opsloot." Kolkend en rukkend, en met een geluid, alsof een huis in el kaar stortte, drong het. water door het gat in de dijk. Een witte schuimstreep kroop over het land en verdween ten slotte in de nacht. De mensen op de dijk sprongen achteruit, keken even en begonnen toen terug te hollen. Dat was Zondagnacht om drie uur. Jan Mooij is toen terug naar Rotterdam gegaan en heeft ge holpen met het verzamelen van goederen, die met vrachtwagens vol uit Groningen werden aange voerd. „Tachtig wagens", vertelt hij, „en nog kwamen er meer. Een chauffeur vertelde mij. dat toen een luidsprekerwagen door Delfzijl reed, de mensen op straat een deel van bun kleren uittrok ken en inleverden," Hij heeft de evacué's in de Ahoy-hal zien binnenkomen, ver suft en nauwelijks meer wetend, waar zij waren. Hij heeft ook gezien, dat In de Riviera-hal rechercheurs rond liepen rond moesten lopen, omdat aasgieren loerden op de goederen, die voor de vluchtelin gen waren binnengebracht. Gereil en overleden AMSTERDAM, 3 Febr. Zon dagavond omstreeks 6 uur is een fiü-jarige man in de Prinsengracht bij de Haarlemmerstraat gevallen. Hij wist de wallekant wc-cr te be reiken, waar h(j door twee mensen op het droge werd getrokken. Op de leant zakte hij echter in elkaar cn hoewel de politie onmiddellijk kunstmatige ademhaling toepaste, kon een dokter slechts de dood constateren. (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM. 2 Febr. De nacht is over het verdron ken land gedaald. Een nacht van rouw cn van nog altijd durende onzekerheid. We staan verkleumd en rillend op de straatweg tus sen Bergen op Zoom en Goes en turen door de sneeuwbui, die gie rend uit het Noordoosten blaast over Zuid-Beveland. Duisternis hangt als een zwaar gordijn voor het dorpje Rilland, dat slechts van tijd tot tijd, als de stralenbundel van een zoek licht zich op de kerktoren en de half in het water verdwenen huisjes richt, zichtbaar wordt. Sinds 48 uur is majoor Bril met 350 man infanterie en LSK hier bezig de bevolking te evacueren. Meer dan 1500 mensen hebben zij met bootjes en met militaire wa gens, die over de ondergelopen straat dwars door het water gin gen, in veiligheid gebracht. Vijfentwintig mensen bevinden zich nog altijd in het dorp. Het zijn stugge boeren en burgers, die hun huis en have niet in de steek willen laten en die tot dus ver hebben geweigerd, het be dreigde dorp te ontruimen. Terwijl wij hier staan, gaat een duck op goed geluk de straatweg op, die weliswaar aan beide zij den door witte paaltjes is geken merkt, maar waarvan het berij den toch een groot risico in zich bergt, omdat een ogenblik afwij ken van de rechte weg onvermij delijk betekent, dat de wagen zal omkantelen. Met wie weet wat voor gevolgen.... Alternatief De bedoeling is nog eenmaal de bevolking van Rilland voor het alternatief te stellen, nü zich met deze amphibiewagen in vei ligheid te stellen, dan wel de on zekere toekomst tegemoet te gaan. Er bestaat namelijk nog een groot gevaar, dat straks, als het water zich terugtrekt, door de zuigende kracht de huizen ondermijnd zul len worden en instorten. Alle goede raad, die majoor Bril deze mensen heeft gegeven heeft tot dusverre gefaalcL Zij blijven er bij, dal zij hun haard steden tot het laatst willen ver dedigen. Om de twintig minuten zijn soldaten met snelle auto's dwars door liet water gesneld of hebben zich moeizaam met kleine vaar tuigen een weg gepeddeld naar het dorpje, waar zij tegen het middernachtelijk uur al 1500 mensen uit hadden weten te ha len. Bijzonder onderscheidde zich bij deze reddingswerkzaamheden de luitenant Schonk, die keer op keer dwars door de snelle vloed reed om steeds meer mensen op te halen. Zuinig zijn ^Uit het donker komt een voorwereldlijk spook gelijk langzaam een zware „duck" aan gereden en er af sprinkl een lui tenant van de commandotroepen uit Roosendaal, de leren jas hoog dichtgeknoopt, de groene baret op het hoofd. Snel overlegt hij met de ma joor, wat er direct gedaan kan worden. De weg is gevaarlijk; als de wagen in een kuil terecht komt, betekent dat een zekere verdrinkingsdood voor de man nen. En dus aarzelt de majoor even. „We moeten ziuinig zijn op het materiaal, maar ook op de knulletjes," is zijn commentaar, doch als blijkt, dat een zieke vrouw nog wacht op hulp, hakt hij de knoop door. In de gierende wind springt de luitenant op zijn „duck" en even iater boren zich de scherpe koplampen een weg door het water. De zoekl.ohten houden het voertuig nog even in hun bundels, voor het verdwijnt in het zwart. In het zwart van het water, dat al vijf bewoners van Rilland het leven kostte. „Daar," zegt de ma joor en wijst met de vinger in het donker, „daar reed de burgemees ter van Rilland in een kuil en verdronk". En hij tuurt in de verte, wijzend op een plek, die niemand kan onderscheiden en waar weer een klein onderdeel van het menselijk drama van Ne derland zioh heeft voltrokken.. Spookachtig Het is een spookachtig ver schijnsel, hier in de donkerte tussen het water te staan, terwijl op vele punten aan de horizon lichtbundels in de zwarte hemel torens voor de bevolking en de redders, die zich in het ramp gebied bevinden, om aan de hand van deze lichtplekken de uitweg uit de chaos te vinden. Weliswaar is sedert gisteravond de wind ge draaid en loopt het water op de meeste plaatsen terug, maar nog altijd staat er een harde wind, die het water langs de dijken schuurt, dat langzaam het. land wegknaagt. zodat, ook vandaag op tal van plaatsen nieuwe dijkbreu ken te constateren waren. Taal der mokers. Wij hebben de gehele namiddag in het bedreigde gebied rond gereden. Over wegen, die aan beide zijden werden omzoomd door watervlakten, die bijna on afzienbaar waren. Langs lege hui zen en verlaten dorpen. Vele dra matische tonelen moesten we zien. Arme stakkerds, die het. laatste wat zij uit hun verwoeste huizen hadden kunnen redden, met pak en zak op de rug, pro beerden op hun eigen houtje een weg op het droge te vinden. Ver twijfelde boeren, die van hun hele veestapel drie of vier koeien hadden gered, die ze nu langs de dijk en door de modder in veilig heid brachten. Mensen, die met emmers drinkwater liepen; ande ren weer, die met kinderen op hun arm en aan de hand te voet naar een van de dorpen of steden wandelden, waar voor hen ge zorgd zal worden. De molens in de ondergelopen weiden staan op rouw, de wieken in een recht opstaand kruis. De taal der molens. Tevergeefs hebben we gepro beerd, het bedreigde dorp Hank te bereiken. Enige kilometers voorbij Sleeuwijk houdt de weg plotseling op en gaat over in een groot meer met bruingrijs water, waarop de wind witte koppen blaast. Franse troepen Te Bergen op Zoom spreken we met de militaire commandant: „Ja," zegt hij, „er zijn inderdaad Franse genietroepen aangekon digd; die komen Dinsdag aan." in een klein hotelletje, waar we dit bericht doortelefoneren, zit ten in de gelagkamer vijf mannen met duistere gezichten. Ze ver tellen ons, dat zij uit de mijnen uit Heerlen komen, maar dat hun ouders op het eiland Schouwen wonen, te Haamstede. Gelukkig klinkt uit de radio het bericht, dat Haamstede, dat op de hoge helling van de duinen ligt, klaar blijkelijk niet is overstroomd. En zoals ieze mensen, zo zijn er honderden uit alle delen van Nederland naar het gebied ge komen, dat aan het ondergelopen Nederland grenst, om te trachten zamelen voor de noodgebieden. De man kreeg wat kleding mee, die hij naar. het Oranjehuis aan de Van Ostadestraat zou brengen. Bij navraag aldaar bleek men de man niet te kennen. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam deelde mede, dat er personen zijn, die met zelfgemaak te intekenlijsten met gefingeerde bedragen er op bij voorkeur des avonds langs de huizen collecte ren. Men zij dus gewaarschuwd. In de Rivièrahal betrapte de politie een 26-jarige timmerman toen hij daar een regenjas wegnam van de goederen, die voor de wa tersnoodslachtoffers in de Rivièra- bai waren binnengebracht. Een 38- jarige loodgieter werd aangehou den, toen hij bezig was een paar schoenen te passen. In Scheveningen werden een man en een vrouw gearresteerd, die electriciteitskabel hadden ge stolen en twee mannen, die van het zwaar beschadigde radiosta tion Scheveningen kabels hadden gestolen. Met varkens er vandoor De groepscommandant van de Rijkspolitie te 's-Gravendeel heeft via de radio opsporing verzocht van een vrachtauto uit Amster dam, die een groot aantal varkens heeft ingeladen, zonder zich te laten registreren. De groepscom mandant vermoedt, dat hier mis drijf in het spel is. Padvinders opgeroepen AMSTERDAM, 2 Febr. De districtscommissaris van de Ne derlandse Padvinders te Amster dam roept alle verkenners vanaf 14 jaar. voortrekkers, leidsters en leiders op zich Dinsdagochtend 8 uur in uniform te melden aan het districtshoofdkwartier Keizers gracht 232, ten einde deel le ne men aan de inzamelingsactie ten behoeve van de door de waters nood getroffenen. Verzocht wordt broodmaaltijd mee te nemen. AMSTERDAM. 2 Febr. De politie van bureau Pieter Aertsz- straat heeft onder leiding van in specteur Van Dijk in de nacht van Zaterdag op Zóndag een goede slag geslagen. In een woning aan de Sloestraat ontdekte zij een clandestiene hazardclub. die daar ongeveer een maand reeds draai de. Een volledige roulette-instal latie en 600 aan contanten zijn in beslag genomen. Negen hunner konden na ver hoor huiswaarts keren, twee wer den in verzekerde bewaring ge houden. Diefstal in Apollohal AMSTERDAM. 3 Febr In de Apollohal werd. terwijl Ameri kaanse marinemannen basket balden. van een lid van de be manning van de torpedojager Bristol 44 dollar en 10 gulden ge stolen. Een tijdelijke afzetting en controle bij de uitgangen leverde geen resultaat od boren. Op al die punten, waar de óf hulp te bieden öf althans iets wegen ophouden en het. verdron- te vernemen van hun bloed- ken land begint. Deze lichtbun- verwanten, die wellicht door de dels zijn als het ware de vuur-1 watersnood zijn getroffen. Uit het liefdadigheids fonds van onze Voetbal- prijsvraag zal DUT0ÈND GIJ LD EN worden ge schonken aan het Nati onaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3