Toestand kritiek op eilanden Een tweede front voor Korea HULDE mi»" Eerste TV-reportage van de ramp vertoond ijl Schoppenboer élk GIRO 9575 Paardendressuur op top-niveau 1.11 Allen voor één 2 DE TELEGRAAF DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Een kans voor Tsjiang Kai-sjek ER is een lek te Washington en via dit, lek is de wereld nog voordat een van Amerika's bondgenoten officieel was inge licht op de hoogte gebracht van wat men zou kunnen noemen de ..eerste vrucht" van gen. Eisen hower's reis naar het Koreaanse front: Tsjiang Kai-sjek's natio nale strijdmacht op Formosa wordt ingeschakeld in de strijd om Korea. De ..indiscretie", zoals men m de V.S. het voortijdig bekend worden van oresident Eisenho wer's besluit hoort betitelen, heeft uiteraard een pijnlijke indruk te Washington verwekt, doch nog pijnlijker in de andere geallieer de hoofdsteden. Sterk verbaasd kan men daar echter over Eisen hower's beslissing moeilijk zijn. Reed* meermalen zijn er in Ame rika stemmen opgegaan, welke er voor pleitten Tsjiang's legermacht een werkzaam aandeel in de krijgsoperaties te doen nemen. Aan' dergelijke suggesties heeft het Truman-bewind echter nim mer eon gewillig oor verleend. De bezorgdheid, dat gebruikmaking van deze troepen, niet op Korea, doch aan een tweede front, int- fcrrdmt van de oorlog na zich j.oM ?'epen en wellicht zelfs zou k-m.nen leiden tot een onenlijke p-i'n,--.-entie der Sovjet-Unie op gmnd van het met Mao Tse-toeng geduten bijstandsverdrag, heett Wa-Vrngton daarvan teruggehou- d°r,. Men achtte het verstandiger d*1 ..neutralisering" van Formosa, re»dT in Juli 1950 ingesteld, toen communistisch China nog niet daad werkelijk aan de strijd tegen het TTNO-leger deelnam, ook te handhaven, nadat het er toe over gedaan was zijn zg. vrijwilligers legioenen naar 'nat Koreaanse ge- vechtstoneel te zenden. Gewijzigd standpunt OP het Witte Huis is men thans evenwel tot de conclusie ge- komen, dat drae tactiels .slechts hulpverlening aan Peking inhield, omdat het, niet van andere zijde bedreigd, zijn strijdmacht op Korea voortdurend kon verster ken en van het langgerekte be sta ndsoverleg te Pan Moen-jon daarvoor ook dankbaar gebruik maakte, Dit heeft Eisenhower, zelf ook het getreuzel in de „vredestent moede, bewogen de vermaarde zevende Amerikaanse vloot, die zulk een belangrijke bijdrage tot de overwinning in de Pacific ge durende Wereldoorlog II geleverd heeft, te ontslaan van haaT hib- bele rol, welke zij in de wateren om Formosa speelde. Haar taak was nl. het strategisch zo belang rijke eiland tegen een mogelijke rode invasie te beschermen en tevens Tsjiang terug te houden van escapades naar het Chinese continent. Deze „escapades" zijn de nationalistische maarschalk thans niet meer verboden. Inte gendeel betekent de terugroeping Achtergrond der zevende vloot een aansporing om er toe over te gaan. Het nu gevallen besluit is ove rigens volkomen in overeen stemming met het reeds voor zijn ambtsaanvaarding door Eisenho wer ingenomen standpunt, dat de Aziaten zelif een groter aandeel in de strijd voor hun vrijheid voor hun rekening moeten nemen, ten einde metterdaad de taak der UNO-strijdkraehten te verlichten. Men speculeert er nl. op, dat de bedreiging, welke Tsjiang's troe pen thans voor het vasteland kunnen gaan vormen, Peking zul len nopen eenheden, wier bestem ming anders Korea zou zijn ge weest, thans elders te concen treren. dat kleine afdelingen zich op be paalde punten kunnen nestelen en daar een guerilla-actie kunnen ontplooien. Want ook dergelijke acties kunnen buitengewoon hin derlijk zijn, zodat er, zij het dan niet in letterlijke zin, toch van een tweede front zou kunnen wor den gesproken. Japan volgende zet? DE omstandigheid, dat Tsjiang's actie voorlopig tot operaties op kleine schaal beperkt moeten blijven, zal de bezorgdheid in het Westen over Eisenhowers besluit echter niet verminderen, vooral niet, omdat met Korea en For mosa, ook Malakka en Indo- China zijn genoemd. Te Parijs vraagt men zich af, of dit niet tot een verhoogde communistische druk op dit deel der Franse Unie zal uitlopen en voor Londen doet zich het probleem voor, dat het Mao's bewind heeft erkend. Of de thans door West-Europa reizende Dulles, Londen en Parijs zal kunnen geruststellen is de vraag. Doch hoe dit zij, Eisenho wer heeft zijn eerste zet tot „re geling" van het Korea-probleem gedaan. Zal inschakeling van Ja pan de tweede zet zijn? Niet van het toneel HET terugtrekken van de ze vende Amerikaanse vloot dient men inmiddels niet al te letterlijk op te vatten. Oorlogs bodems als het slagschip „Mis souri", de vier vliegdekschepen en vele andere, kleinere schepen. d:e deel uitmaken van genoemde vloot, blijven in het Verre Oos ten. Zou Mao Tse-toeng dus als tegenzet tegen -ie nationalistische bedreiging een invasie op For mosa willen ondernemen, dan zou daarvoor SDoedig een stokje ge stoken kunnen worden. Het be sluit betekent dus geen in de steek laten van het eiland. Daar- on wijst ook, dat aan het terug trekken van de militaire missie der V.S. niet wordt gedacht Niet acimt OVERIGENS schijnt het gevaar voor een invasie niet acuut, gezien het feit, dat de commu nisten in de havens tegenover Formosa op het cgenbhk niet be schikken over het scheepsmate- rieel. dat voor een inval onont beerlijk is, wat in 1950 wel het geval was. Wat nu de vorming van een „tweede front" door de Chinese nationalisten aangaat, ook hier van zal voorlopig wel geen sprake zijn. Een leger van 600.000 man, hce goed het ook uitgerust moge zijn, is stellig niet voldoende om een inval te ondernemen, welke de vorming van een hecht front tot einddoel heeft. Daarvoor is een langdurige voorbereiding no dig en bovendien moet het inva sieleger ook beschikken over een grete luchtmacht. Trouwens uit de uitlating van Tsjiang Kaï- sjek in zijn jongste nieuwjaars boodschap, volgens welke 1953 „het laatste jaar van de voorbe reidselen der nationalistische strijdkrachten" zou zijn, is deze conclusie ook reeds te trekken. Veeleer ligt het dus voor de hand, dat de militaire operaties tegen het Chinese centinent zich zullen bepalen tot verrassende raids, welke de communisten in spanning zullen houden en zullen dwingen voortdurend waakzaam te zijn, ten einde te verhinderen. aan de genietroepen (Van onze speciale verslaggever) STRIJEN, 3 Febr. Wanneer één categorie der reddingsploegen een welverdiende en warme hulde toekomt, dan zijn het de Genie troepen, die sedert Zondagmiddag onafgebroken en zonder uit de kleren te zijn geweest, met rub berboten en andere marine-vaar tuigen de ondergelopen polders invaren en met grote voortva rendheid en moed de totaal ver kleumde mensen soms letterlijk uit de lioge bomen plukken en van de daken afhalen. We waren in de gelegenheid er gens tussen Strijen en 's-Graven- deel deel te mogen nemen aan een dergelijke reddingspoging bij avond. Het is halfacht en aarde donker. Nergens brandt een lan taarn en een enkele autolamp ver richt het reddingswerk. De natte sneeuwvlokken vlekken in het ge zicht en de geoliede uniformjassen zijn met dit weer geen luxe. Een paar felle zaklantaarns priemen over het zacht golvende water en dan slaat de buitenboordmotor aan. Even snuiven we de benzine dampen op en dan stuift het wa ter over de boot heen. Heel in de verte, de jonge commandant van het fragiele vaartuig schat de af stand op pl.m. 1 km, verkeert een jong gezin man, vrouw en een kind in levensgevaar. Kees Pronk met zijn vrouw en kleine meid zit op het dak van zijn kleine boerderij. En met het flauwe licht uit een zaklantaarn proberen zü de aandacht te trekken. Pas op voor die rij knotwilgen, korporaal. Maak een flinke boog er om heen, waarschuwt de bevelvoerende pontonnier de stuurman. En dan stuift de rubberboot weer voort naar het kleine lichtje, dat steeds dichterbij komt. Twee gezwollen koeiencadavers dobberen macaber op het water. En dan is daar de bijna onder gelopen boerderij- Een geriieman klautert fluks op het dak en even later zitten een angstige en bib berende vrouw met haar kind tus. sen de rubberwanden in veilig- heid. Kees Pronk ligt op zijn knieën en hecht zijn blik nog even ian zijn bezit, zijn boerderij, waar het vee in de stallen bleef en ver dronk. De weg Jerug is een trieste en droevige weg. Een kort ogen blik lijkt het of de motor afslaat en de angst komt over de mensen heen. Hij pruttelt verder. Plet mootje botst tegen wat planken en dan is daar de verregende kleve rige wal. waar behulpzame han den de totaal verkleumde mensen helpen. De genietroepen hebben hón vrachtje afgeleverd en ze gaan weer terug. De nacht is nog lang en er zitten nog mensen irunood in het verdronken land, dat West- Nederland heet. Wie zou zich dan rust gunnen? HELP- Bij Strassbnrger AMSTERDAM, 3 Febr. Maandagavond gaf circus Strass burger zijn tweede en laatste pro gramma in dit seizoen en zonder twijfel evenaart het het eerste. Ook nu weer was het een bonte afwisseling van nummers uit alle landen, maar het pronkstuk van de avond was de stijlvolle direc teur Karei Strassburger met zijn prachtige 12 Friese hengsten, die hij o.a. op de achterbenen laat staan. Elly Strassburger komt weer stralend als altijd de piste binnen met haar sierlijke viervoe ters, en als nieuwe verschijning zien we thans het familielid Adolf Strassburger, die een groep debu terende Deense paarden laat zien, benevens een vrolijk poneynum- mer. Wat een prachtige paarden zijn deze nieuwe aanwinst weer. Allercharmantst zijn Tonita Lilian op het strakgespannen koord. Ook mr. William's, wiens honden als jockeyrijders het zeer goed deden in hun alleraardigste dressuur, had weer veel succes. Ons land was onder de artisten vertegenwoordigd door de 4 Os mani's, een nummer, dat gezien mag worden. De 4 Bento's, Belgi sche clowns, toonden in hun wa- ter-entrée, dat in Amsterdam lang niet gezien werd, dat ze van het goede clownshout gesneden zijn. Er werd gegierd van het lachen! Lange tijd hadden we ook niet meer in een circus zien werken op de schuine draad. Tanika laat het in haar Japanse Antipoden- spelen thans zo zien, dat we er haast niet naar durven kijken, zo knap beweegt ze zich op de draad. De meester-jongleur Edoardo Raspini is een rasartist. En dan komt de tovenaar Recha met zijn kornuiten en zijn loop-eend en konijn. Hij laat alles verdwijnen en laat alles weer terechtkomen op een ongewone wijze, zodat het publiek geniet en griezelt van al deze geheimzinnigheden. Wilkie's chimpansé's laten zien, hoezeer zij met de mens overeenkomen en ze oogsten dan ook een daverend succes. „Les Renelly's", 2 Fran- i de dubbele trapeze, wek ken herinneringen aan de be roemde Geraldo's. Ook Fattini, die werkt aan een 15 meter hoge lantaarnpaal, had veel succes met zijn waaghalzerijen. Met dit programma neemt Strassburger op waarolge wijze afscheid van Amsterdam. De gehele recette van Vrijdag avond 6 Februari wordt ter be schikking gesteld van het Ram penfonds. CARTHAGE" GESTRAND Doodgewaanden werden gered SCHEVENINGEN, 2 Febr. - Te gen de verwachting in zijn de zes opvarenden van de Duitse tank- liohter „Oder" van de wisse dood die hen bedreigde, gered. De red dingsboot „Prins Hendrik" heeft het wrak van de „Oder" (1600 t.) die van de sleepboot „Gulosen- fjórd was losgeslagen, in de buiirt van Texel, kunnen bereiken. Aan boord bevonden zich twee Nederlanders en vier Duitsers, die door de reddingsboot zijn overge nomen. Dit schip is nu op weg naar Den Helder. Het Franse s.s „Carthage" dat Zondag voor IJmuiden in nood kwam te verkeren is naar het Zuiden afgdreven en voor Sohe veningen aan de grond gelopen. Het schip ligt als een bizarre bad gast voor de gehavende boulevard van onze grootste badplaats. De motorstrandreddingsboot „Joan Hodson" is na een ver schrikkelijke tocht van de Eier- landse gronden teruggekeerd naar Cooksdorp. De redders ontwaar den op 700 meter een wrak. Hun lichtseinen werden beantwoord. Plotseling doofde het licht en hoe lang de reddingboot ook bleef ron-d speuren, het betreffende schip is niet meer gevonden. „Cartaje" nog niet vlot DEN HAAG. 3 Febr. Het Franse vrachtschip „Cartage", dat bij Scheveningen is gestrand vlak bij het Seinpostduin is Maandje- avond- niet vlot gekomen. Het hoge water was niet voldoende om het schip vrij t? kriigen en het la-at zich aanzien, dat het hier nog geruime tijd zal moeten bliiven 'liggen. Als men toestemming hiervoor krijgt, wil men nu het zand om het gestrande schip wegwerken om een soort haven te maken, waarna het dan vlot zou kunnen worden getrokken. Hiermede zul- ]en echter wel enkele weken ee- moeid ziin. Gevaar voor het schip bestaat er op het. oeenbliv niet en de gehele bemanning is dan ook aan bnmvj gebleven- DEN HAAG. 3 Febr. Maan dagavond nog is in Den Bosch een goederentrein uit Duitsland aan gekomen met de door luit.-gene- raal Eddy beloofde goederen. Di rect is begonnen met de lossing van 300.000 zakken en 20.000 schoppen. NOG GEEN VERLAGING VEREVENINGSHEFFING DEN HAAG, 3 Febr. Op ver zoek van minister J. v. d. Kieft heeft de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenliorst, he den het daarop oorspronkelijk ge plaatste wetsontwerp tot verla ging van de vereveningsheffing met een Vi pet. van de agenda afgevoerd. In de memorie van antwoord bij het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningshoffing staat de regering afwijzend tegenover een verdere verlaging, waarop in de Kamer is aangedrongen, mede met het oog op de moeihikheden in het middenstandsbedrijf, waar voor de loonsverhoging van Juli jl. een nieuwe zware last be tekent. De regering motiveert deze af wijzende houding door te wijzen op de verlichting, welke voor de middenstand zal voortvloeien uit de wijziging van de omzetbelas ting en op het feit, dat de mid- denstandsbedrijven weinig perso neel in dienst hebben, zodat zij niet veel hinder ondervinden van de loonsverhoging, waarvoor deze vereveningsheffingverlaging een compensatie wil zijn. In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer heeft de commis sie van overleg van de midden- standsvakcentralen tegen deze motivering van de regering stel ling genomen. Flint van de Vliegende Brigade 203 GEZIEN Met een tussenruimte van honderd meter volgt de taxi de auto, waarin zich Chioë Gay en Pa Jongg bevinden. Dit ver andert evenwel, als zij in het centrum van de stad komen en het verkeer drukker wordt. De taxichauffeur is nu gedwongen 'om dichter achter de twee te gaan rijden, wil hij ze niet uit het oog verliezen. Dit blijkt fataal. Misschien is het door de gebeurtenissen van de dag, dat Chloë meer op haar hoede is dan gewoonlijk, misschien is het toevallig. Hoe dan ook, plotseling grijpt zij Pa Jongg bij de arm en fluistert op hese toon: „Pa Jongg, ik zweer dat die taxi ons volgt De ander kijkt in het spiegeltje en zegt dan: „Stel je niet aan, Chloë, Wij zijn gewoon twee mensen, die een avond uit gaan. Wie zou ons volgen. De tocht gaat verder en enkele malen kijkt de schoonheids specialiste zenuwachtig achterom. Noch de taxichauffeur, noch Lauri merkt het op misschien ook, omdat de afstand te groot is. Op een gegeven ogenblik begint de wagen van Pa Jongg langzamer te rijden. „Wanneer zij stoppen, rijd dan nog een eindje door en wacht dan af, wat er gebeurt," zegt Lauri. Inderdaad parkeert Pa Jongg zijn auto langs het trottoir. Chloë is al uitgestapt, als tie ander plotseling opmerkt: „Die taxi gaat langzamer rijden.Waarschijnlijk zijn wij gevolgd. Ga jij direct naar boven, maar laat de straatdeur open staan AMSTERDAM, 3 Febr. „Ontstellend" is de nog maar zwakke kwalifica,tie van de toestand in verschillende ste den en dorpen op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, zoals die bekend werd, toen een net van zenders op schepen en mobiele noodzenders tegen de avond in werking kwam. Bijzonder erg zijn wel de noodkreten uit Zierikzee: „Zend onmid dellijk een amphibievaartuig naar bet ziekenhuis", luidde de eerste boodschap, die de burgemeester de aether inzond. „De zieken zitten reeds op de bovenverdieping bij elkaar". En verder vroeg hij een vaartuig voor levend vee en een voor cadavers. Er zijn nu enkele amphibievaartuigen van de marine onderweg. En vanavond kreeg Zierikzee orders, zoveel mogelijk lichten te ontsteken, om vliegtuigen gelegenheid te geven rubberboten uit te werpen. Aan de overkant van ihet brede water, in Yerseke, zitten thans duizend verkleumde vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen en Dui- vel&nd, Noord-Beveland en Tholen bijeengepakt. Zij zijn ingekwar tierd bij burgers en hun ellende is groot. Maar Yerseke's vissers wijzen naar de overkant. „Daar in Zie- \2ee", zeggen zij, „daar is het pas erg' en zij kunnen het weten, want enkelen van hen zijn er in de buurt geweest en ze spreken van tientallen doden, huizen, d.e op instorten staan, geen licht, geen verwarming, en weinig voedsel. Zevenduizend mensen zitten daar nog te wachten, ongeteld die an dere 14.000 van het eiland Sohou- wen en Duiveland, die het zullen moeten hebben van snelle hulp in de r.est vanheLlapd. -tsvenzeér verontrustend niéuws kómt van Overflakkee, waar al leen al in Oude Tonge 60 doden te betreuren zijn. Dit heeft de bur gemeester medegedeeld aan kapi tein Gerard Tremerie, de piloot van een Belgisch hefschroefvl1 eg- tuig, die er Zondagavond landde en er de nacht doorbracht. Dp slachtoffers zouden in hun bedden zijn verrast. Ongeveer 400 mensen zitten in 'het dorp opeengepakt In Ooltgensplaat zitten honder den mensen reeds sinds Zaterdag op de dijken. Versteend van kou de, zonder voedsel, dekens, medi camenten moeten zii opnieuw een bange nacht ingaan. Er is dringend' om hulp uit Dinteloord gevraagd, vooral voor de baby's. Aan de overkant van het Hol land sch Diep is Numansdorp wel heel zwaar getroffen. Het aantal slachtoffers steeg tot 67. Thans zijn de overlevenden allen naar Klaaswaal overgebracht. Walcheren De gehele boulevard van Vlis- singen is een troosteloze ruïne ge worden. Het water joeg over de dijken de stad binnen en veran derde de straten in wild voort jagende rivieren. Onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff is een hulpverle ningsdienst georganiseerd. Naar schatting duizend jongeren, oude ren. mannen, vrouwen, militairen, leerlingen en Ambonezen waren de hele dag onvermoeid bezig met het opwerpen van zeeweringen Met succes, want met de middag vloed bleef Vlissingen voor nieu we ramnen bespaard. Van de Prov. Zeeuwse Courant staan alle machines in de zetterij en drukkerij in het zilte water. (Advertentie) WONOEN SCHRAMMEN KLOVEN Elders op Walcheren is even eens veel schade aangericht. Uit de Westkappelsedijk en de duinen bij Oostkapelle zijn enorme stuk ken weggeslagen. De watenvin- plaats van Walcheren is zwaar beschadigd, waardoor de water voorziening van Middelburg is gerantsoeneerd. Door de schade aan de dijk bij Fort Rammskens zijn de polders rond Ritthem, Nieuw- en St. Joos- land en Arnemuiden blank ko men te staan. Voor zover te mid dernacht bekend, waren op Wal cheren 5 slachtoffers, drie in Vlissingen, twee in Vere. Doordat de Nieuwelandpolder bij Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walche ren en Zuid-Beveland verbroken. ,v Naord-Beveland, Verpletterende berichten ko men uit Noord-Beveland, dat tot Maandag volkomen geïsoleerd was. Het gehele eiland ligt onder water. Het aantal slachtoffers loopt in de tientallen. Alleen in Kortgene zijn naar schatting 35 doden te betreuren. Alleen Wisse- kerke en Camperland zü" droog gebleven. De Stadspolder, de Willems polder, de Willem Adriaanspol- der, de Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpol- der. Oud-Kortgenerpolder, Anna- polder, Geertsdijkpolder en Kats- polder staan blank. Op Noord- Beveland heerst aan alles gebrek. Nijpend is het tekort aan rubber boten en drinkwater. Ook levens middelen zijn dringend nodig. Bo ten en vliegtuigen zijn naar het eiland onderweg. Zeeuws-Vlaanderen In Kloosterzande heeft van nacht niemand geslapen, omdat het water nog voortdurend drei gend aan de dijk klotste.. Ieder ogenblik weerklinkt het lugubere geluid van de sirene, die steeds weer nieuwe vrijwilligers op roept voor de bedreigde plekken in de dijk. De telefoon in het an ders zo rustige dorp staat niet stil. Rond Kloosterzande heeft het wa ter een jammerlijke slachting aangericht onder het vee. Er lig gen de cadavers van 170 schapen, die niet tijdig uit hun netelige positie konden worden bevrijd. Overal ziet men verdronken koei en, paarden en varkens. ber 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram; - VPRO: 10.00 Schoolradio. - VARA: 10.20 Voor do vrouw, 11 00 RVU: prof dr, ir M. J Dols. „Wereldvoedselproblemen". 11.30 Gram. 12.00 lnstrum. trio. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Commen taar. 13.20 Accordeonmui. 13.50 Gram. 14.00 „Do weg omhoog', caus. 14 lo Jeugd- coneert. 15,00 Voor de jeugd, 15 50 Piano recital. 16.10 Voor de jeugd. 16 45 Voor zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Reg.uitz Jeugdultz,: „De brievenbus gaat open" Corresp.club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualit, 13 30 RVU- dr. A. Saalborn: „Studies in vergel. Ilteratuurgesch Van Tolstoj. een parallel" 19.00 Disc VPRO: 19 30 Voor de jeugd. - uO Nieuws. 20.05 Politieke 20 15 Conoertgebouwork 21.10 „nel raoTste recept", hoorsp 22.20 Amus - muziek. 22.45 „Tranen op Anjouan", caus 23.00 Nieuws. 23.15 Social, nieuws in Esperanto. 23 2024 00 Gram. Hilversum TI, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7 10 Gram 7.15 Gymn. 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws en weerber. 8 18 Gewijde muz. 8.45 Gram 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. 10 15 Idem. 10 30 Morgend. ll.no Gram. 11.15 „Het conflict", hoorspel. 12,00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. I3.no Nieuws. 13 1.5 Protest Interk. Thuisfront- 13.20 Lichte muziek 13,50 2e acte uit „Lakmó", opera fgr.pl. 14.45 Voor meisjes 15 00 Gram. 15.15 Kamcrork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelsnel. 17 50 Milit. caus. 18.00 Viool, cello en claveclmbel. 18 30 Spectrum Chr. Organ.- en Ver.leVen" 18 45 Avondmaalslicd 19.00 Nieuws en weerber. 19 10 Boekbesor. 19.2,4 Gram 19 30 Bultenl overz. 19.50 Gram. 20 or Radiokrant. 20.20 M"isie?koor en instrum ens 20.45 „Jezus Christus en de wereld religies". raus 21 05 Omroenori-cst 21.45 Gram 22 00 Pianorecital. 22.30 Int. Evang commentaar. 27 40 G-em. 72 45 Ovorden- kina 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA VOOR DINSDAG KRO: 20.155522.30 „Mcrcadc-t" spel. Engeland. BBC Home Service. 33(1 in.: 12.00 Schoolradio. 13.25 Gevar. progr. 13.55 Weerber. 1-1.00 Nieuws. 14 10 Oog- getuigeveral 14.30 Dansmuz. 15.00 School radio. 16 00 Hoorspel. 17 00 Hoorspel met Znid-Beveland In heroïeke strijd worstelt, Zuid-Beveland tegen het water, dat op sommige plaatsen drie me ter boven de rijksweg staat. In Kruiningen zijn 11 doden te be treuren als gevolg van de stort vloed. die het dorpje bij verras sing besprong. De gemeente staat geheel onder water. Het gat in de dijk bij Kruiningen is zo breed, dat de grote veerboot naar Perk- polder er doorheen gespoeld is en Radio-agenda j 17.31 Niei Voor Oplossing vorige GRUIS#WARGA OORD#M#NOOR K0K#D0R#L08 KM# MOTOR T E PIJNIGEN#! RAAM#E#NAAD #STEK#SODA# HEER#0#NANA RESPECT#F RM#NOTI E# I K ZOT#MIN#ADE EDEL#E#TREE L E NDE#ALEER KRUISWOORD PUZZLE HORIZONTAAL: 1 waardeloos goed 5 harde slaapplaats 10 overal 12 wijnsoort 13 snel 14 hoofd 16 nieuw (voorvoegsel) 17 dyne (afk.) 18 bevel 20 pers. v.n.woord 21 koortswerend middel 23 dreef 26 fatsoenlijk 27 bevel van schild- wacht 29 Enge'.s voegwoord 30 veren wisseling 31 hulptaal 34 perk 36 voegwoord 37 ladder 39 Frans lidwoord 40 hazenverblijf 42 spil progr. 20.45 Caus. 21.00 Symph.-ork., kno: en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorspel met rmtz. 23 |5 Caus. 423 45: Pari.overzicht. 24:000.03 Nieuws Engeland, BBC Light Programme. I Sue en 247 m.: 12.00 Mrs. Dale's Dagboek 12 15 Orkestconc. 12.45 Voordracht. 13.nn Pari overz 13,15 Lichte muz. 13.45 Gram 14.45 Voor kinderen 15.00 Voor de vrouw 16.00 Gevar. muz. 16 30 Orgelspel. 16 Gevar. muz. 17,15 Mrs. Dale's Dngbnpv 17 30 Lichte muz. 18.00 Schots ork. 18 45 Verzoekprogr 19.15 Voor de jeusd. 19.4= Hoorspel. 20 00 Nieuws en radiojournaal 20.25 Sport. 20 30 Hoorspel. 22.30 ..Can 1 come In?" 23.00 Nleu-.vs. 23.15 Aetualit 23.20 Lichte muz. 0 05 Voordr. 0.20 Gevar muziek. 0.561.00 Nieuws Brussel Vlaams, 374 m 1145 Gram 12.00 Omroeporkest 12 30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Omroeporkest 14 00 Schoolradio 1.5.40 Symph.-ork 16 4 Gram 16 55 Idem. 17.00 Nieuws. 17 10 Gram. 17.30 Voordr 17.4= Gram. 17 50 BoekbeSpr. 18.00 Kamermuz. 18 30 Voor soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Zaru» en plano. 20.00 Hoorspel. 21 oo pram 21 15 Tdcm BS *jj 22 00 N —23.00 Nleu« Tlit- s Radiodagboek op de weg is' komen te liggen Aan de Zuidkant van Zuid- Bevsland zijn alle mannen tussen 20 en 50 jaar, te zamen met dui zenden militairen in onafgebro ken afweerstrijd gewikkeld óp het stuk van 200 meter Scheldedijk. dat dreigt te bezwijken Volgens ds burgemeester van KapeUe (bij Schore) is er een redelijke kans, dat de reeds verzakte dijkstrook het zal houden. Er is een beang stigend gebrek aan materiaal. Tussen Baarland en Hoedekens- kerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de waterkering. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de burgemeester ver mist. In Waarde zaten gisteren nog veertig mensen in de huizen. Aan de Kattendijkse dijk bij Goes wordt door duizenden vrijwilli gers gearbeid. Het grootste ge vaar is daar geweken. Door noes te hulpverlening van de gehele bevolking Is Yerseke voor zware rampen behoed gebleven. Het dorp is nu behouden. Een groot aantal visserschepen is uitgeva ren om elders hulp te verlenen. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp onderweg. 44 Oosterse titel 46 lering 47 schort 48 aar 50 Verdriet 51 monster 52 plaats in Limburg VERTICAAL: 1 grond 2 vleugel 3 roofdier 4 in 't jaar der wereld (afk 6 antwoord betaald (afk) 7 atoomgroep 8 vervoermiddel 9 rond stuk hout 11 lor 14 verpakking 15 bontjas 18 Enge'.s telwoord 19 knaagdier 22 land in Azië 24 wereld 25 getemd 28 zaadje 32 vallei 33 plaats 34 i Rusland ir paard 35 voordat 36 schraal, dun 38 Franse componist 39 bezit van boer 41 mal 43 2 wielig rijtuigje 45 vogel 47 telwoord 49 zangnoot 50 Frans lidwoord (Advertentie De reportages uit de getroffen gebieden van heden af in: TUSCHINSKI - ALHAMBRA - ROYAL - NÖGGERATH - ROXY en CORSO. hebben Zondag en Maandag niet stilgezeten en zo kon al gisteravond via de zender Lopik, die gelukkig gespaard is geble ven, in een extra-uitzending het eerste TV-journaal van de ramp vertoond worden. Het was een gezamenlijk programma van de N.T.S. en duurde ongeveer een half uur. In plaats van de KRO-uitzcn- ding Dinsdagavond komt weer een gezamenlijk programma met de regeringsverklaring door dr. Drees en verdere filmjour naals. Voor het eerste, gisteren ver toonde journaal waren opnamen gemaakt op de begane grond, op het water en uit de lucht. De op namen, van geen of weinig geluid voorzien, werden op sobere wijze mondeling toegelicht. Zij gaven een indruk van de schade aan het duingebied bij Zandvoort, Kat wijk en Hoek van Holland, de overstromingen te Rotterdam en Dordrecht. Kalm en vastberaden zag men de bewoners overal' aan het werk om het water te keren, zo goed de schaarste aan zand zakken het veroorloofde. Hendrik Ido Ambacht leverde een deiplo- Advertentie) TTnTTTT" Niet krabben. De beldei tl ir I I n vloeibare D.D.D. kal- U JJ U meert de Jeuk In enkele Beconden. doodt de ziektekiemen en .ge neest tot diep tn de huldporiiin GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bowles had een enkele kaars in de hall laten staan. Toen Sir Henry zich omkeerde om die op te nemen, kreeg hij Joseph Starner in "het oog, die het tweetal van zijn standplaats af bij de deur van de woonkamer gadesloeg, Zijn ronde, roze ge laat glom van een vreemde voldoening. DE Baronet trok Carmehte mee. Zij gingen door een ouderwetse, stijf gemeubelde salon en kwamen zo dn de orangerie. Sir Henry zette de kandelaar neer en een ogenblik bleven zij, zon der een woord te spreken, dicht bij elkaar staan. Carmelite had haar schaatskledij voor een an dere verwisseld, maar zij was noa steeds in her wit gekleed. Zij zag er uit als een kind en toch was er iets vagelijk rijps in dat ernstige Madonna-ge zichtje. „Wat u daar op het ijs gezegd heeft," vroeg zij plotseling, „meende u dat werkelijk?" De geur van de hem omringende bloemen over viel Sir Henry als een bedwelming. „Ik zei. dat je het mooiste meisje ter wereld bent. Carmelite. Ik meende het inderdaad." „Neem me dan mee!" riep zij impulsief. „Ik zal mijn leven met jou slijten. Ik zal alles doen v/at je wilt. Maar neem me mee hier vandaan nu!" Haar adem streek fris en4geurig langs zijn ge zicht. Hij voelde haar jonge armen zich om zijn hals sluiten en het volgende ogenblik klemde zij zich aan hem vast, terwijl zij hem hartstoch'elijk kuste. Haar woorden waren dringend.... onsamen hangend: „Ik het kan me niet schelen.. Ik wil jou hebben.. Ik wil, dat je me meeneemt., het doet er niet toe waarheen., nu.,.." „Maar Carmelite, ik begrijp je niet!" „Begrijpen!" Zij wendde zich even van hem af en hij zag haar bleke, strakke gezicht naar hem opgeheven. „Je denkt, dat ik een chanteur ben," zei zij scherp. „Wel, wat zou dat? Wat voor verschil maakt dat?" En toen Sir Henry op haar neerkeek, begreep hij, dat het inderdaad geen verschil maakte. Niets scheen werkelijkheid te zijn, behalve het snelle door Q. Patrick kloppen van zijn eigen hart en dit meisje, vooi het ogenblik afzijdig als een bloem, die nog ;n de knop zit en toch warm en trillend van leven Hij trok haar weer naar zich toe en hield haar in zijn armen. ..Carmelite, lieveling, ik aanbid je-., we zullen morgen hier vandaan gaan. ...We zullen trou wen „Trouwen!" Onmiddellijk wendde zij haar hoofd af, zodat zijn lippen de hare niet bereiken konden. ..Dat meen je met je 'meent niets van wat je gezegd heb." Zij keek hem recht aan. „Je wilt niet met me trouwen. Ik zie nu, dat... dat je eenvoudig' een rol speelt, net als- de rest." Sir Henry kwam dichterbij Zijn handen werden naar haar uitgestrekt en vielen toen langs zijn zijden neer. „Je weet. dat dat niet waar is. Carme lite." zei hij zacht. „En je weet heel goed, dat ik het meen, als ik zeg, dat ik je liefheb dat ik met je trouwen wil. Natuurlijk is het krankzinnig We hebben elkaar pas ontmoet maar ik kan er niets aan doen." „Maar je naam. je familie, alles ...en wel. ie weet. wat ik ben Ik ben... niemand." „Maar ik ben ook niemand," zei Sir Henry met een zure glimlach. „En wat die voorvaderen van mij betreft, wel, mijn vader was een groenten- handelaar. die gedurende de oorlog op de aardap- pelmarkt speculeerde. De Bentley Baronie werd ge kocht met zijn oorlogswinst." Terwijl zij daar zo dicht bij elkaar stonden, hoorden zij zachte voetstappen achter zich. Zij keerden zich om en zagen Joseph Starner; wiens kleine oogjes vriendelijk tegen hen glimlachten. Theo" De Barones had een nieuwe Russische sigaret opgestoken. „Wij hebben ons best gedaan." „En ons best is nogal pathetisch. Lili. Tot dusver zijn wij er alleen maar in geslaagd, om Rechter Rock de laatste weken van zijn leven te ontnemen Dan hebben jullie tevens Starner horen zeggen dat het mijn plicht is, om uit te zoeken, wie van ons verantwoordelijk is voor zijn ongeval. Ik ver onderstel, dat niemand er voor gevoelt, mij in dezen te helpen mijn plicht te doen?" Er kwam geen antwoord. Vragende blikken gin gen heen en weer en werden weer afgewend. Het was Katharine La Motte, die ten slotte uitsprak, wat een ieder het zwaarst op het hart lag. „Laten we de Rechter maar vergeten," zei zij hees. ,.Het is Starner, waar we rekening mee moeten houden. Hij heeft eerst al ons leven tot een hel gemaakt, maar nu dit ons boven het hoofd - "Wij „U moet mij verontschuldigen, dat ik u sloor," mompelde hij, „maar uw vrienden houden een be langrijke bespreking. Sir Henry. Zvi zullen er u wel bij willen hebben." Sir Henry keerde zich snel om en liep de 0 orangerie uit. In de donkere salon bleef hij een hangt zal het nog duizendmaal erger worden, ogenblik besluiteloos staan. Plotseling kon hij de moeten ons van hem ontdoen." gedachte niet verdragen, dat meisje daar met „En ons dan in zijn plaats door de schone Car- Starner alleen achter tt laten. Hij stond op het melite laten chanteren?" vroeg Johnnie Thring met punt. om weer om te keren, toen-de stem van de gewilde nonchalance „Dat zou natuurlijk wel ro- chanteur hem deed wachten. - mantischer zijn. Of ben jullie van plan het meisje „Je hebt een veelbelovend begin gemaakt, m'n ook neer te schieten?" beste.'' Hij grinnikte zachtjes „Een entree op de Engelse eh markt zou voor ons beiden wel ""FERWIJL hij nog sprak, was de deur open ge- eens buitengewoon voordelig kunnen ziin." 1 gaan en Sir Henry Bentley stond onbeweeglijk N-n,™ f,, op de drempel. „Als jullie besluit, om Starnei ADAT Starner tie woonkamer had verlaten te dodon," zej Sir Henry bedaard. ..geloof ik met, bleven de anderen zwijgend om het vuur zit- dat over zlJn docWtr bizorgd behoeft te ten. Niemand had de tumblers, die Bowles gebracht maken, had ook maar aangeraakt. Daarbuiten achter de Qe anderen staarden hem in stomme verbazing zware brocaten gordijnen was de storm iets in aan volgde een lang moment van stilte, en hevigheid verminderd. daarop een snelvuur van vragen: Theodore Vanderloon zag er oud en vermoeid „...maar zij is zijn erfgename zijn mede- uit, toen hij opstond en zijn plaats voor de schoor- plichtige kon nog wel eens gevaarlijker zijn steenmantel weer innam. De overheersende kracht dan Starner zelf..." van die morgen had hem verlaten. Toen hij ten „Dat denk ik niet." zei Sir Henry wederom zacht- slotte begon te spreken, klonk zijn stem vaag en ies. ..Tenminste ik geloof niet, dat dit zo zijn zou. onzeker. „Men behoorde meer van het leven te als zij met mij getrouwd was." weten, dan dat men zou willen trachten het naar „Met u getrouwd!" De woorden ontvielen Katha- zijn eigen wensen te arrangeren. Ik trachtte ons rine La Motte op ongelovige toon. probleem op te lossen. Ik ben er alleen in geslaagd „Ja. Dat zou Starner's enige werkelijke ver- het nog erger te maken. Ik maak u mün veront- dedigingswapen doen vervallen. En nu wij zijn schuldigingen." revolver hebben „Niet nodig, om verontschuldigingen te maken, (Wordt vervolgd). rabel beeld. Sombere taferelen waren bij donker in West- Brabant opgenomen. Verder ging de reis, nu weer bij daglicht. Flinke jongens, die met een boot op het woelige water velen heb ben gered; het evacueren van tal lozen te Roosendaal. Schrijnende nood, met berustende kalmte en grote waardigheid gedragen. Steenbergen: vervoer van ge redden in lange autocolonnes. Vrachtwagens met zand rijden aan over de dijken, waar het zilte water woest tegen aan spoelt. Willemstad.... volkomen geïso leerd. Overal ontreddering maar ook overal grote activiteit om snel in te grijpen, al is het hier en daar aanvankelijk vechten tegen de bierkaai. Mannen in een wankele roei boot slagen er met enorme in spanning in, een koe uit het ondergelopen land te redden, een tafereeltje uit vele. Steeds meer hulDbrigades komen in touw. De opnamen, Dinsdagochtend en -middag gemaakt bij een vlieg tocht van Amsterdam naar Zee land v.v,, gaven een afdoend overzicht van de enorme omvang der ramp. Voorhl de gezichten op Zuid-Beveland, Schouwen, Dui veland en Goeree maakten een desolate indruk. Een kort en sober beeldrelaas, indrukwekkender dan lange woorden. HANS LEERINK DIESVIERING AFGELAST (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 'Febr. De se naat der Haagse studentenvereni ging heeft het diner en het gala bal ter gelegenheid van de dies- viering in het komende weekeind afgelast en de vrijgekomen gelden ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. SMSiSS voort. Moeten, zeker. Wij kunnen weef voort. De kreet, die dezer en door Nederland ging. heeft de nobelste sentimenten opgewekt; niet alleen binnen onze grenzen, ook daarbuiten. Erkentelijk zijn wij dat de wereld ons wil helpen; wij mogen niet vergeten dat wij echter zelf het meest de hand aan de ploeg zullen moeten slaan, leder moet zich in geweten afvragen of hij genoeg heeft gedaan, nu de nood van het land hem opriep de hoeder van zijn broeder te zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2