Eerste vluchtelingen van de eilanden te Rotterdam Koningin bezocht de slachtoffers Dordtse Biesbosch ondergelopen Rampenfonds giro 9575 Geertruidenberg ontvangt evacué's Nagekomen berichten uit Zeeland Prins Bernhard als drager van de gevoelens van vriendschap Prins Bernhard keert terug Voorne en Patten ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gat in de dijk hij Papendrecht T NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 T In de als opvangcentrum ingerichte Ahoy'-hal te Rotterdam zijn gisteravond, nadat in de loop van de dag al diverse groepen vluchte lingen uit Zuidland, Spijkenisse, 's-Gravendeel en de Alblasser- waard waren binnengekomen, ook de eerste vluchtelingen van Schouwen en Duiveland (Bruinisse), Goeree en Overflakkee (Stellen dam) en Tiengemeten gearriveerd. Een enkele persoonlijke belevenis, waarvan deze mensen verhaalden, was meer dan voldoende om zich voor te stellen hoe het op deze genoemde eilanden is gesteld. De eerste groep geredden uit S t e 1- lendam bestond uit personen, die stuk voor stuk met rubbervlotten uit hun huizen waren opgehaald om ver volgens met een marinevaartuig te wor den overgebracht naar Hellevoetsluis. Onderweg kwam hel vaartuig echter vast te zitten op een zandplaat en de reddingboot Koningin Wilhelmina moest er aan te pas komen om het scheepje vlot te krijgen. Van Hellevoetsluis ging het verder per bus naar Den Briel en vandaar, eveneens per bus vla Ro zenburg naar Maassluis, vanwaar werd doorgereden naar Rotterdam. Een aannemer van middelbare leeftijd verhaalde, hoe hij met veertien perso nen o.a. drie kinderen van re6p. 10, 6 en 2 jaar en twee ouden van dagen van 70 en 80 jaar van Zaterdag tot Maandagmiddag drie uur op een zolder had gezeten met als enige leeftocht: een emmertje water en een broodje. In Stellendam stond 3 meter, het wa ter reikte tot aan de dakgoten en ook in Den Briel was het erg gesteld, maar een enkele hoog gelegen weg was be rijdbaar, aldus deze zegsman. „In Den Briel zagen we een oud vrouwtje, dat uit stond te kijken naar familieleden en die "hoorde hoe achttien van haar kin deren en kleinkinderen om het leven waren gekomen." Een andere geredde, die eveneens tot Maandagmiddag op een zolder van de pastorie van ds. Los, had gezeten met honderd anderen, vertelde dat een aan tal huizen was ingestort, waarbij velen de dood hadden gevonden. Het tot dus verre opgegeven getal van zeventig do den leek hem aan de lage kant Temidden van de. per salonboot mi nister Lely, uit Bruinisse geëvacueerde groep bevonden zich vele ouden van dagen. Een man van 87 jaar en diens 85-jarnge zuster zaten berustend op een stoel, blij op hun leeftijd nog te zijn gered en nog iets te hebben kunnen meenemen. Dat „iets" bevond zich in een kleine met een stuk touw dichtge- snoerde cartonnen doos. Dat was alles. Wat verder op zaten twee geheel ont hutste jongens, broertjes van resp. 14 en 13 jaar, afkomstig uit Stellendam. Een dorpsgenoot vertelde, dat zij de enige overlevende waren van een groot gezin. Alle gezinsleden hadden zich, toen het water kwam, op weg begeven naar de dijk om daar bescherming te zoeken. Zij liepen achter elkaar en wa ren juist de voet van de dijk genaderd toen deze doorbrak. Vader, moeder en vijf kinderen werden door de vloedgolf van water, klei en zand mee de diepte in gesleurd. Alleen de beide jongens, die opzij geslingerd werden, slaagden er in na een afstand van vijf kilometer zwemmend en wadend te hebben afge legd veilig een boerderij te bereiken. Nog stonden we, lang nadat dit drama ons was verhaald, te peinzen hoe zeer het leed van een enkel gezin vermag te treffen, toen de eerste groep geredden van het eiland Tiengemeten binnen kwam. Het was een ononderbroken macabere stoet mensen, stuk voor stuk ten prooi aan de grootste wanhoop. Ouden van dagen, stijf van de rheuma- tiek, met doffe gezichten, niet meer be- Tot hun ontzetting hebben de land bouwers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gelegen Prinsenpolder is Zondag al overstroomd. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de Oude Veer- weg wordt genoemd, is doorgebroken, zo dat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dor drecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wieldrechtsezeedijk zijn nu ver loren. Geen hulpkrachten meer naar Dordrecht De wethouder van sociale zaken van Dordrecht deelt mede, dat uit het land geen vrijwillige hulpkrach ten meer naar Dordrecht en Dubbel dam behoeven te komen, daar hulp genoeg aanwezig is en men de toe stand aldaar meester is. grijpend wat er met hen geschiedde, jonge, flink uit de kluiten gewassen kerels met gezwollen voeten, die niet meer op hun benen konden staan, hui lende moeders en nerveuze kinderen, invaliden. Stil hebben we toegekeken met een beklemd hart, niet in staat ook maar iets te vragen of te zeggen. Tegen half acht betrad, vrij onopge merkt. Koningin Juliana, die eerst een bezoek had gebracht aan de in lokalen van het stadion Feijenoord onderge brachte evacué's, de Ahoy'-hal. De landsvrouwe, die slechts was vergezeld door mevrouw W. A. Repelaer van Driel—van Willige en haar hofmaar schalk, majoor R. J. E. M. Zinnincq Bergmann, verzocht een zeeverkenner haar rond te geleiden. Spoedig voegden zich ook de wethouders Hogeweg en Schilthuis, alsmede de directeur van Sociale zaken, de heer J van Mill zich bij de hoge gasten, die zich met ver scheidene evacué's onderhield. H. M. toonde zich uitermate bewogen door het geen zij te horen kreeg. cprak overal een bemoedigend woord en verliet eerst tegen kwart voor negen het gebouw. Prinses Wilhelmina in Zeeland Prinses Wilhelmina heeft, zoals reeds gemeld, een bezoek gelbracbt aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen per sonen het leven lieten in de vloedgolf. H.K.H- werd vergezeld door de commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en door haar rentmeester van het kroondomein H. A. A. baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen Prinses Wilhelmina. de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet. van wie vier familieleden bij Duivenhoek. na de doorbraak van de dijk. de dood vonden in de golven. De Prinses onder hield zich eveneens met het 80-jarige echtpaar Van Huffel uit Baaihoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven, zou oversteken. Met de veerboot Prins Willem I stak men over naar Hoedekenskerke, waar de Prinses werd begroet door de bur gemeester van Hoedekenskerke. Zij sprak geruime tijd met de weduwe Leys, die haar man Zaterdagavond had ver loren. Hij verdronk bij het meren van de veerboot. Een half uur later stond zij bij het ondergelopen land van Kruinin- gen. Grote sterke kerels, die uren lang aan de di.ik hadden staan ploeteren, zagen plotseling de Prinses voor zich staan en menigeen kon zijn ontroering niet meer bedwingen. Bewogen sprak de prinses met hen, die have en goed en ook familieleden hadden verloren Niet minder roerend was het toneel in het ziekenzaaltje in het Schuttershof te Goes. Het scheen of de sfeer van ver schrikking hier even was verdwenen De gewonden en zieken maakten na deze verschrikkelijke dagen ogenblikken mee, die zij zich steeds zullen herinneren. Gisteravond waren te Halsteren dertien lijken geborgen. Er worden nog ruim zestig personen vermist. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage-Zwaluwe - Den Bosch en Geertruidenberg is voorlopig her steld. Daar kon het water worden ge keerd. De naast de spoorbaan gelegen verkeersweg naar Den Bosch, welke over een lengte van twintig meter was weggeslagen, is thans nagenoeg vrij van water. Geertruidenberg heeft 500 a 600 evacué's uit Hank. Voor op neming van nog een 600 evacué's wordt thans alles in gereedheid ge bracht. De burgerij van dit stadje zorgt voor de voedselvoorziening van ongeveer 300 ingeslotenen in het nood- gebied van Hank en Dussen. De mili tairen bereiden warme maaltijden en brengen het voedsel met pontons naar het overstroomde gebied. Hank is ge heel ontruimd. Geertruidenberg heeft nagenoeg geheel blank gestaan. Het water is daar reeds een heel eind ge zakt. Raamsdonksveer betreur twee doden. Er zi,jn geen vermisten. De materiële schade is aanzienlijk. Overzicht N.-Brabant Wij geven hier een korte samenvatting van de toestand in Noord-Brabant: Overstroomd is alles ten Westen van de lijn OssendreehtWoensdrechtBer gen op ZoomHalsteren en Steenbergen. De weg HalsterenSteenbergen dreigt te overstromen. Op een plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een doorbraak te voor komen. De Kruislandse Polder loopt ge vaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruisland geëvacueerd. Nieuw Vossemeer is reeds geheel geëva cueerd. In Steenbergen zijn dertien lij ken aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van slachtoffers uit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dmtel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse Polder langs het Volke rak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noor den van de Dintel en de Mark. Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zeven- bergsehoek tot aan het Hollandsch Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Hoge Zwaluwe. Lage Zwaluwe. Wagenberg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn GeertruidenbergWaalwijk tot de Maas. De Biesbosch is geheel over stroomd. Het land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn Werkendam. Almkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bij Almkerk. Belgische vlieger als redder Een piloot van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabene. kapitein G. Treme- rie. heeft Zondag met een hefschroefvlieg- tuig tal van tochten over de Zeeuwse eilanden gemaakt, in gezelschap van de Nederlandse kapitein Derks. In de loop van gisteren heeft hij vele zieken naar de vliegbasis Woensdrecht overgebracht. In totaal heeft hij tientallen personen uit hun benarde positie weten te bevrijden. Zondag is hij te Brussel opgestegen en toen heeft hij in de eerste plaats koers gezet naar Oude Tonge, dat hij heeft kunnen vinden, met behulp van een we genkaart en door het tellen van de kerk torens. Hij landde daar op een slijkerig stukje grond van nauwelijks enkele tien tallen vierkante meters oppervlakte. Daar heeft hij de nacht doorgebracht. Maandag heeft hij o.m. met de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland een verkenningsvlucht over Schouwen en Duiveland ge maakt. Een poging om te landen op de markt van Zierikzee mislukte, omdat daar 5e veel mensen opeen ge hoopt stonden Vlak bij het grote zie kenhuis var. Noordgouwe kon men ech ter wel landen. Alle validen zijn daar druk bezig aan de dijk. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te versterken, Kapitein Tremerie heeft verscheidene droppings" gezien. Jammer genoeg wer den vele rubberboten door wind en gol ven meegesleurd. Tijdens een landing op Tholen ontving hij tal van boodschap pen en mededelingen van persoonlijke aard. op briefjes en zelfs op lucifersdoos jes gekrabbeld. Waar mogelijk, probeert de ingesloten bevolking met behulp van auto-radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van kapitein Tremerie zouden twintig hefschroefvlieg- ttuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringendste behoefte aan transport te lenigen. Op Texel twee doden en vier vermisten Om vijf uur gistermiddag is medege deeld dat op Texel tot nu toe twee lij ken zijn geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R. IJska uit De Waal en de 36-jarige melkhandelaar D. Kuip uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie als ver mist opgegeven. Onze correspondent uit Goes telefo neerde ons nog: Maandagmiddag kwamen nog steeds alarmerende berichten binnen uit Tholen en Schouwen en Duiveland. De toestand is onoverzichtelijk. Weggevoerde personen uit Slaver.isse vertelden, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag vele huizen in het dorp waren weggeslagen. Men schat het aantal vermisten hier op 200. Een Yersekes vissersvaartuig is gisteren door de stukgeslagen dijk van Schouwen gevaren en heeft O u w e r- k e r k bereikt. Veilig bereikte men later met 70 vluchtelingen aan boord de haven van Yerseke. Deze geredden uit Ouwer- kerk schatten dat van de 200 inwoners van het dorp er 50 verdronken waren. Van alle kanten tracht men het eiland hulp te verlenen. De berichten uit Noord-Beveland zijn niet alarmerender geworden. Het was mogelijk gisteren om van het ene dorp naar het andere te rijden. Aan de evacuatie wordt hard gewerkt. De veerdienst HoedekenskerkeTer- neuzen wordt vandaag hervat. Morgen zal het motorschip Medio een dienst gaan onderhouden van Bergen op Zoom naar Zuid-Beveland. Er zal per dag een maal in beide richtingen een afvaart worden verzorgd. De accommodatie van het schip is slechts beperkt. Des Zon dags is er geen dienst. Het is op het ogenblik, dat wij dit schrijven (Dinsdagochtend), nog uiterst moeilijk een indruk te krijgen van de toestand op Tholen. Het enige dat wij kunnen mededelen is dat hel er ernstig schijnt te zijn. Ook gaan er oeruchten dat hel aantal doden aanzienlijk is. Bruinisse De burgemeester van Bruinisse heeft medegedeeld, dat het dorp is ondergelo pen. De binnendijk is doorgebroken. Er is een dode te betreuren. Hij acht de evacuatie wegens dreigend voedsel- en watergebrek noodzakelijk. Hij heeft om reddingsmiddelen verzocht. Behalve in het Oostelijke deel is de toe stand zo goed als geconsolideerd. Veren hersteld Het veer tussen Vlissingen en Breskens is weer dag en nacht in dienst. Tussen Terneuzen en Hoedekenskerke varen de ponten overdag Telefoonverbindingen uitgevallen De volgende plaatsen zijn op het ogen blik telefonisch onbereikbaar: Alblas- serdam, Nieuwendijk, Anna Jacobapol- der, Numansdorp. Annaland, Ooltgens- plaat, Colijnsplaat, Oud Vossemeer, Dro- gendijk, Puttershoek, Hank, Poortvliet, Heiningen N. Br., Raamsdonkveer. 's-Gravendeel. St> Philipsland, Hoge Zwaluwe. Scherpenisse. Kats, Stavenisse. W" WILLEN het Nederlandse volk lemstad, Nw. Lekkerland. Wissekerke, Maartensdijk. Wolphaartsdijk, Middel- harnis alleen burgemeester, Zierikzee, Zwingelspaan, Moerdijk, Schouwen en Duiveland, Nieuw Vossemeer en Stel lendam. AMERIKAANSE SYMPATHIE Van onze correspondent NEW YORK, 2 Febr. Vanmiddag heeft prins Bernhard de her denkingstentoonstelling in het Metropolitan Museum ter gelegenheid van New Yorks driehonderdjarig stadsbestaan geopend met een korte toespraak. Onder gewone omstandigheden zou deze gewijd z(jn ge weest aan hetgeen deze tentoonstelling doet uitkomen, de invloed van het zeventiende eeuwse Nederland op Amerika's ontwikkeling en hoe sterk heide volken gelijke vrijheidstradities hooghouden. Ook nu stond de Prins hierbij stil. Hij stipte de historische groei aan van de Ameri kaans-Nederlandse handen, doch zijn gedachten konden niet in het verleden verwijlen, nu de ramp, welke Nederland heeft getroffen alle aandacht opeist. De Prins bleek kennelijk onder de indruk van het tragische nieuws en ontroerd zegde hij dank aan New Yorks burge meester Impellitteri voor de sympathie voor het Nederlandse volk in deze tijd van nood, waarvan hij in de rede, waarmede hij de Prins ver welkomde, had uiting gegeven. Treffende ivoorden TfflJ WILLEN het Nederlandse vol verzekeren, zo zeide de burge meester, dat het volk van New York zijn leed deelt. Wij reiken het onze hand van warme vriendschap en Stellendam In het water. medeleven. Gij dient te weten, dat gij onze vriendschap en onze mild dadigheid kunt rekenen". Inderdaad stromen deze vriend schapsbetuigingen in groeiende mate binnen. De Amerikaanse regering overweegt de z.g. tegenwaardefondsen vrij te geven voor de hulpactie. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft even eens hulp aangeboden. Voorts zal, naar ik verneem, hier weldra een comité worden gevormd om de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood te organiseren. De Prins zal Dinsdagochtend om elf uur naar Nederland terugvliegen. Hij heeft zijn bezoek, dat oorspronkelijk tot ihet einde dezer week zou zijn voortgezet, afgebroken in de opvatting, dat zijn plicht hem in Nederland terugroept. Het was te voorzien, dat de huidige herden king als gelegenheid zou worden aange grepen voor hooggestemde uitlatingen inzake de Nederlands - Amerikaanse vriendschap, De reactie, welke de ramp spoedige gebeurtenissen in Nederland hier hebben gewekt, hebben deze betui ging een diepere inhoud verleend; de Prins keert inderdaad terug als drager van de gevoelens van broederschap van het Amerikaanse volk, welke burge meester Impelleteri met u;t het hart gegrepen woorden tot uitdrukking heeft gebracht. Toespraak van minister president dr. W. Drees De minister-president dr W. Drees heeft gisteravond een radiorede ge houden. Twee dagen lang, aldus dr Drees, Bij de Moerdijk. Prins Bernhard heeft besloten zijn ver blijf in Amerika af te breken. Na telefo nisch overlag met de Nederlandse regering heeft de Prins besloten terug te reizen met het lijnvliegtuig van de K.L.M dat gisteren van het vliegveld Idlewild is vertrokken. De Prins hoopt over enkele weken weer naar de Ver. Staten te kun nen vertrekken. Hij zou vanochtend in ons land aankomen. Aan de correspondent van het A.NP. deelde de Prins mede voornemens te zijn, onmiddellijk na zijn aankomst de overstroomde gebieden van Nederland te bezoeken. Spr. roemde de geestdriftige bereid willigheid van zeer velen, om zich per- soonlijk voor alle arbeid en alle steun verlening beschikbaar te stellen. Prach tig is ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in dezen gehandeld worden in nauw over leg tussen de regering en het nationale rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met het rampenfonds zal onderhouden, in de Staten Generaal zou spr. vandaag nadere mededelingen doen over de toe stand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de financiering van het herstel en de voor de giften te verlenen belastingfaciliteiten enzovoorts. Thans moest hij zich bealen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de be trokkenen kunnen rekenen op een krach tige aanpak waarbij de regering zich ge steund weet door u allen. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardig heid een beroep wordt gedaan. Volgens voorlopige berichten, die ons uit Voome en Putten bereiken, is ook Hellevoetsluis ernstig getroffen Een ge deelte van de gemeente binnen de wal len van de vesting is geheel overstroomd geweest: de bewoners konden zich met moeite redden. Er waren vijf slachtoffers. Er is geen verbinding meer met Rotter dam en ook de veerdienst op Middelhar- nis is uitgevallen. Er is contact per schip met Stellendam. Daarvandaan zijn evacué's naar Middel- harnis overgebracht. Een reddingscolonne uit Scheven ingen heeft gisteren ongeveer zevenhonderd mensen uit het verdronken land rondom heeft een beangstigend aanzwellende j abbenbroek en Zuidvliet op Putten in stroom van berichten ons doen be-1 veiligheid gebracht. De mensen zijn met Wat O o s t-V laanderen betreft kon de burgemeester van Kloosterzande, de heer Houtegem verklaren, dat, dank zij de spontane en massale hulp van de velen, die van hemde en verre zijn toe gesneld, het ergste voorkomen is kunnen worden. De binnendijken zullen het ver moedelijk wel houden. In dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal slachtoffers tot acht beperkt gebleven. Een kwartier na de eerste oproep kon men reeds over de eerste vrachtauto's met vrijwilligers en materiaal beschik ken. De overstroomde polders, in de buurt van Kloosterzande bieden een troosteloze aanblik. Overal drijven kle dingstukken en stukken huisraad rond. Her en der liggen dode koeien, schapen en paarden. Uit Weert zijn hier 200 militairen aangekomen, via Brussel en Gent. na een reis van 12 uur. Dadelijk zijn zij op de bedreigde punten aan net werk getrokken. Mede dank zij hun hulp is men de situatie bij Kampensluis, welke zeer kritiek was, de baas kunnen worden. Bij vloed stond het water gisteren niet belangrijk hoger, dan tijdens eb een dag tevoren. Hier en daar staan nog paarden en koeien in het ondergelopen land. Slechts hun kop steekt nog boven water uit De dieren zijn totaal verkleumd en slechts met de grootste moeite zijn zij op het droge te krijgen. Daar wordt thans met man en macht aan gewerkt. Eveneens wordt hard gewerkt aan het dichten van de gaten in de dijken. Maar dat kan niet alleen met schoppen en spaden gebeuren. Daar heeft men groot mechanisch mate rieel voor nodig. Uit Amsterdam zijn vijftig studenten aangekomen, die ter stond bij de reddingsploegen zijn inge schakeld. Te Terneuzen is op vele plaatsen de bestrating vernield. Het waterpeil is hier nog niet veel gedaald. Een kwart van de bevolking leeft nog in het water. De bewoners van de overstroomde pol ders in de buurt hebben op de daken van hun huizen enkele kritieke uren doorgemaakt, voor zij door boten van het Loodswezen konden worden gered. Veel paarden en koeien zijn in deze streek verdronken. Doordat de zeedijken op tal van plaat sen zijn doorgebroken bleef de situatie in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer kritiek, omdat men vreesde, dat de on beschermde slaperdijken de enorme druk van het water niet zouden kunnen weer staan. Tal van vrijwilligers zijn onaf gebroken in de weer om op de meest bedreigde plaatsen zakken zand aan te brengen. Gisteravond zag het er geluk kig naar uit, dat hier het ergste gevaar was geweken, mits de wind niet te veel aanwakkert. In de buurt van Cad zand zijn de duinen over een lengte van vele kilo meters aangetast. De glooiende hellingen zijn in diepe afgronden herschapen. Meer naar het Noorden heeft de dijk zwaai geleden. Van Zondagmorgen af zijn vele vrijwilligers aan het werk om zakken met zand aan te brengen. De bunkers, welke de Duitsers in de duinen hebben gebouwd zijn weggezakt en grootendeels weggespoeld. Zij lieten grote bressen in de zeewering achter. Ook te Oostburg is slechts dank zij de hulp van vele vrijwilligers een ramp voorkomen kunnen worden. Te Breskens was men de situatie vrijwel meester, mits het weer blijft medewerken. De zeedijk van de Hoofdplaats- polder is bezweken. De polder is overstroomd en vele woningen zijn onder de druk van het water ingestort. Dit is ook in de Thomaspolder geschied. Ten behoeve van de aanvoer van de zakken met zand zijn alle beschikbaie voertuigen gerequireerd. Gunstiger De toestand in Zeeuws-Vlaarderen was vanochtend met uitzondering van enkele streken ten Oosten van de Braakman, weer veel gunstiger. In vele gemeenten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht bezig de dijken te dichten. Vandaag is men met het leegpompen van enkele polders begonnen. Met ingang van 4 Februari zullen tus sen Terneuzen en Breda op werkdagen twee speciale busdiensten worden uitge voerd in beide richtingen. De eerste bus vertrekt om 7.30 uur uit Terneuzen. Deze geeft om 11 uur in Breda aansluiting de treinen. Om 11.30 vertrekt de bus weer uit Breda naar Terneuzen. De tweede dienst gaat om 13.30 uur uit Breskens. Aankomst in Breda om 17 uur. Vertrek uit Breda 17.30 uur. In 0. Zeeuwsch Vlaanderen gaat men droogmalen Wind en weder dienende zou heden. Dinsdag met het droogmalen van de Oost-Zeeuws-Vlaamse polders begonnen worden, aldus verneemt het A.N.P. Dit zijn de Nieuw Neuzen polder. Nieuw- Olthene polder en de Kruispolder. Uit Terneuzen verneemt het A.N.P. verder, dat de toestand aldaar zich in gunstige zin ontwikkelt. De burgemees ter verklaarde, dat als het weer goed blijtt. men de toestand meester is. seffen, welk een ramp over Neder land is gekomen door het samentref fen van een spingvloed en van een orkaan' uit ongunstige richting. Ik be hoef u de droevige bijzonderheden niet opneiuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch- Vlaanderen. geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvamg daar van is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daar onder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabe staanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijs geven, die. na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige af wachting uitzien of redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wie- ringermeer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wij weten nog niet bij bena dering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buiten gewoon ernstig Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te teke nen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wy van alle zijden ook mt de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. sloepen naar een café te Abbenbroek ge bracht. Men had bij dat werk met grote moeilijkheden te kampen, want er stond een sterke stroom, die uiterste krachtsin spanning vergde. Men legde soms in drie jr een afstand van twee kilometer af. Uit een molen redden de Scheveningers met hun sloepen ongeveer driehonderd mensen. Een sloep sloeg om. maar men kon de inzittenden wederom redden. Van Oudenhoorn staat nog slechts de kom van het dorp boven water. Ook Zuidland is geheel geïsoleerd. De aan voer van mensen en materiaal naar Putten is uiterst moeilijk. Gisteren heeft men alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood be enden. kunnen redden. Het aantal do den, hier te betreuren, is gestegen tot De geredden zijn ondergebracht te Klaaswaal. Dijkdichting op Rozenburg Hedenmorgen acht uur is een begin gemaakt met het voorlopig dichten van het zestig meter brede gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospolder op het eiland Rozenburg. Honderd man genietroepen, bijgestaan door evenzoveel eilandbewoners, voeren onder leiding van ingenieurs van de Rijkswaterstaat en het bestuur der gene rale dijkage van Rozenburg met behulp van draglines dit moeilijke werk uit. Ook zijn reeds pompen onderweg voor het leegmalen van de polders Blanken berg en Graspolder, zodat spoedig met de gedeeltelijke droogmaking van het eiland kan worden begonnen. Naar thans bekend is geworden, zijn zes personen in Krimpen aan de IkJssel, die in de totaal ondergelopen Stormpol- der wonen, verdronken. In Ouderkerk aan de IJssel verdronken twee personen. Door de lage waterstand is er op het ogenblik geen gevaar te vrezen voor nieuwe doorbraken. Door het gat in de dijk te Papendrecht en Alblasserdam komen bij hoog tij nog steeds belangrijke hoeveelheden water de Alblasserwaard binnenstromen. Bij laag ty wordt echter van tijd tot tijd een evenwichtstoestand bereikt. De Alblasser waard. omvattende 24.000 ha, is voor on geveer 5500 a 6000 ha onder water geko men. Men heeft het gat bij Sliedrecht onder de knie. Getracht zal worden het gat bij Papendrecht te dichten. Het werk weer een normale verbinding over land met Sas van Gent Rondom Hontenisse staan 2000 hecta ren blank. Men is met het dichten de dijken begonnen. Gisteravond is men er in geslaagd de dijk van de Kruis- zal twee tot drie weken duren, polder te dichten en heden hoopt menHet hoogheemraadschap Schieland deelt ook hier bij goed weer met droogmalen mede. dat er van een dijkdoorbraak bij te kunnen beginnen. Zowel te Hontenisse Capelle aan de IJssel. waardoor de pol zijn 250 militairen uit Weert aangeko- als in Grauw. Zaamslag en Hoek zijn!dersaldaar ondergelopen zouden zijn, men. Dezen zijn met herstelwerk aan j de gemeentelijke autoriteiten van me- geen sprake is. De dijk tussen Rotterdam de dijken van de polders rondom Ter- ning, dat men, behoudens onvoorziene en Gouda langs de Nieuwe Maas en de neuzen begonnen. Terneuzen heeft nu Iomstandigheden, de situatie meester is.JHollandse IJssel is geheel intact.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4