DE HULPVERLENING IN ENGELAND BIJNA 300 DODEN Oostende zwaar gehavend Gehele wereld biedt hulp aan VERBETERING IN DE SITUATIE BIJ DE SPOORWEGEN Geld begint binnen te stromen Speciaal bureau watersnood Een uur loon Artisten helpen Statenlaan 8 Den Haag Nationale Rampenfonds Den Haag - Giro 9575 Niet gaan kijken 6 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG FEBRUARI 19S3 6 Ontzaglijk veel is nodi .(Nederlandse schepen ontvangen. A jg, grote bedragen worden beschikbaar ge steld voor het Nationale Rampenfonds als Nauwelijks 24 uur nadat het Nationaal bijdragen van de opvarenden van deze Rampenfonds met rijn werk was begon- schepen. nen. was er een bedrag van een half Een collecte te Elten, het gecorrigeerde mïllioen ingezameld. Iedere zending van1 grenagebied bracht 1700 op. de posterijen brengt nieuwe bijdragen Een paar aan wijzigingen voor hen. die men kent het adres voor een postwissel: Statenlaan 81. Den Haag "en iedere ochtend zullen er vele overschrijvingen van de girodienst binnenkomen. Hel giro nummer luidt 9575. Het bedrag van een half millioen was al heel gauw verveelvoudigd. De geor ganiseerde landbouw en zuivelbereiding heeft een bedrag van een millioen ge schonken. Het hoofdbestuur van het N.V.V. zond 25.000. Een collecte op de beurs te Rotterdam bracht 68.750 op. Philips heeft een ton aangeboden, de A.K.Ü. ook een ton. de Hoogovens ƒ50.000 en van tal van bedrijven komen berichten binnen, -dat zij loon, verdiend in overwerk, aan het Nationaal Rampen fonds afstaan. Een onbekende heeft ƒ100.000 gegeven. De raad van Arnhem heeft ƒ25.000 ge voteerd. de Arbeiderspers 30.000, kleren naar het Rode Kruis sturen: ieder, paar schoenen aan elkaar binden, paren kousen en sokken ook aan elkaar binden, zodat zij bij elkaar blijven, jas. broek en vest van costuums van een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden, dus niet aan. de lusjes. Tegenwaarde-fondsen voor herstel Een woordvoerder van het bureau voor wederzijdse veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegen waardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel Vereniging voor óe Effectenhandel i werkzaamheden in de door de storm- ƒ10.000. hel Christelijk Nationaal Vakver- vloed getroffen gebieden, bond 80.000, en zo zouden we kunnen doorgaan. We volstaan er daarom mee le vermel den. dat de medewerking van vele kanlen aanwezig is. maar dat er zo ontzaglijk veel nood is te lenigen, dat iedere bij drage. hoe klein ook. van ganser harte welkom We ontvingen een bericht uit Almelo dat weet. wat watersnood is dat daar in één middag met een collecte 110.000 was bijeengebracht. Men schijnt de gehele stad nog niet te hebben bewerkt. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam heeft er aan herinnerd dat alle collectanten in het bezit moeten zijn van een legitimatiebewijs met een stempel van de sociale raad. Helaas zijn er lieden ge weest die van de nood misbruik hebben gemaakt. Provinciale Staten van Limburg heb ben een bedrag van 50.000 bestemd voor leniging van" nood. De commissaris van de Koningm sprak van een ontembare golf van naastenliefde, die over Limburg is gekomen. Hier te lande zijn via Dirkzwagers Scheepsagentuur te Maassluis vele tele grammen van zich op zee bevindende (In ons hoofdartikel van gisteravond hebben wij deze suggestie reeds ge opperd. Red. N.R.C.) Koninklijk jacht Piet Hein wordt hospitaalschip Op Koninklijk bevel is gisteren het koninklijke jacht Piet Hein op de Rijkswerf in Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot nood hospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drij vende hospitaal naar de rampge bieden vertrekken. Coördinatie aanvragen en aanbiedingen Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft een speciaal bureau Watersnood ingesteld, dat ge vestigd is op de Princessegracht 27, Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse, oud directeur van het voormalige cen- traal-ddstributiekantoor, die de ver schillende activiteiten van het Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. Alle aanvragen voor materiële hulp verlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de ver schillende diensten uitgevoerd. Aan biedingen voor materiële hulpverle ning komen eveneens bij dit bureau binnen en worden daar gecoördineerd. De telefoonnummers zijn 184790, 184791 en 184792 (K 1700 De zendïngenkleding en andere goe deren komen in zo groten getale bij de intendance van het Rode Kruis binnen, dat de Houtrusthallen, als opslagplaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden. Nu zijn ook de Konink lijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H.T.M. Fruitweg beschikbaar gesteld. Alle goederen naar het Rode Kruis Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis deelt mede. dat geen enkele zending kleding en goederen meer aan de Ahoy-hallen bezorgd kan worden, hetzij per trein, vrachtauto of welk vervoer middel ook. Alles dal ingezameld is, dient te worden gezonden naar de inten dance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelenburgwal 19. "s-Gravenhage. Het bestuur van de Stichting voor de Arbeid heeft besloten een dringend beroep te doen op alle werkgevers en -nemers in Nederland nog deze week een bijdrage te schenken aan het Na- 'tionaal Rampenfonds ten bedrage van een uur loon van de werknemer, welk bedrag de werkgever met een gelijk bedrag verhoogt. Tevens verzoekt de Stichting be drijfstaks- of ondernemingsgewijs te regelen, dat op korte termijn alle werknemers acht uur overwerken ten behoeve van het Rampenfonds. Dit bedrag zou verhoogd worden met. een gelijk bedrag van de werkgever. Als overwerk niet mogelijk is, dient men een offer van ongeveer gelijke grootte te brengen. Maximum overwerk toegestaan Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van zestien jaar en ouder ver gunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der ge troffen gebieden eventuele steun- acties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren. dat krachtens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan Deze algemene vergunning geldt tot 15 dezer. Aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken. N. R. C. Spoed Aansl. nagekomen ber. uit Zeeland Het Concertgebouworkest zal ten bate van de slachtoffers van de overstroming een extra concert geven De dirigent Rafael Kubelik. de orkestleden en de n v. Concertgebouw hebben spontaan be langeloze medewerking toegezegd. De opbrengst van dit concert, dat op 11 Februari in het Concertgebouw zal wor den gegeven, wordt geheel afgedragen aan het nationale rampen fonds. Ook zal op initiatief van de Neder landse Comedie op 14 Februari in de Stadsschouwburg een speciale voorstel ling worden gegeven. Het wordt een spectacle coupe, waaraan leden v A.T.G., de Ned. Opera en caberetartisten zoals Wim Kan en Wim Sonneveld zul len meewerken. Het bestuur van het Residentie-orkest heef: in samenwerking met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen met de leden van het Residentieorkest, met de dirigent Willem van Otterloo en met de concertmeesters Herman Krebbers en Theo Olof, besloten een bijzonder concert te geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt gegeven op Zondagmiddag 8 Februari a.s. om half drie. Van 714 dezer is er in de zalen van Puchri Studio in Den Daag en tentoon stelling van kunstwerken, die verkocht worden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Voor hulp aanmelden bij arbeidsbureau's Daar de spontane aanbieding van ar beidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via ver schillende adressen verliep, is het wen selijk gebleken een definitieve rege-| ling te treffen Het ministerie van sociale zaken enj volksgezondheid deelt mede. dat arbei-j ders uit de omgeving van de geteisterde gebieden zich kun-j nen aanmelden bij de arbeidsbureau's. Zo wordt het mogelijk een overzicht te verkrijgen van het aanbod van arbeids krachten voor de geteisterde gebieden, zodat zij. indien nodig, naar die plaatsen gezonden kunnen worden, waar hulp noodzakelijk is. Olveh komt getroffenen Weer bussen uit Zweden Van alle kanten stromen de berich ten binnen over hulp, die men, in bin nen- en buitenland, aan het zwaar ge troffen Westelijke Nederland aanbiedt. Niet alleen hebben vele staatshoof den en ministers in het buitenland van hun medeleven doen blijken en hebben vertegenwoordigers van bui tenlandse mogendheden hun deelne ming betuigd bij onze regering, ook materiële hulp is in aantocht of toe gezegd. We kunnen slechts een greep doen. Zo zend het Rode Kruis van Nieuw-Zeeland 250 naar Engeland en 100 naar Nederland. Het Rode Kruis in Zuid-Afn- ka maakte bekend, dat het klaar stond hulp te bieden. De K.L.M. deelde mede. dat zij goederen, voor zover mogelijk, gratis naar Nederland zou vervoeren. Er is bericht binnengekomen, dat de Duit sers hun hulp aanboden, dat er gecol lecteerd is in diverse Duitse steden voor de slachtoffers. Het Deense Rode Kruis zou onmiddellijk hulp kunnen geven, en het Noorse zal een collecte houden in geheel Noorwegen. Het zal vandaag vijf honderd dekens zenden. Het Canadese Lagerhuis heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen om goederen te zenden, zodra bekend is welke vorm van hulp het beste is. Uit Frankfort zijn zes hefschroefvlieg- tuigen en vijftien verbindingsvliegtuigen naar Gilze-Rjjen gestuurd. Adenauer heeft geld ontvangen voor de slachtoffers van de watersnood in West-Europa. Op de Nederlandse Antillen, waar het medeleven intens is. maakt men thans de plannen op om Nederland zo krachtig mogelijk ter zijde te slaan. Het Franse ministerie voor transport heeft Nederland spoorwegmaterieel aan geboden. De gewestelijke bevelhebber van de provincie Antwerpen heeft genietroepen naar Terneuzen gezonden. Zij hebben zes motorboten meegenomen. Het Britse bezettingsleger in West- Duitsland heeft aangeboden. Nederland te helpen bij de strijd tegen het water. Het zou materieel voor de genie zenden. De Zweedse legatie in Den Haag pleegt thans overleg met het Rode Kruis aldaar over de behoefte en ge wenstheid, Nederlandse "kinderen voor verzorging naar Zweden over te bren gen. Enkele autobussen met kleding vertrekken naar Nederland. Maandagavond is te 's-Herlogenbosc'n een goederentrein uit Duitsland aange komen met 300 000 zakken en 20.000 schoppen, zo deelt men van de Ameri kaanse ambassade mede. Engeland zal medische groepen, enige honderden manschappen, convooien vrachtauto's en bulldozers ter beschik king stellen. De Nederlandse regering buitenlandse militaire hulp in beginsel in dank aanvaard. De hefschroefvliegtuigen. die Engeland kon missen, zijn gistermiddag op Gilze- Rijen geland. Talriike gemeenten in ons land hebben plaatsen, die zwaar te lijden hebben ge had. geadopteerd Er zijn vele schepen op weg naar de overstroomde gebieden. Zo passeerde een vloot vissersschepen uit Urk vannacht Alphen aan den Rijn. Het hospitaalkerkschip De Hoop is uit Am sterdam vertrokken met voorlopige be stemming Hellevoetsluis. De Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddmgmaat- schappij heeft twee reddingboten ter be schikking gesteld. Naar Goeree en Over- flakkee is een ampbibievaartuig vertrok ken, Uit Scheveningen voeren zeven log gers uit naar Zierikzee: er is een arts aan boord. Uit iJmuiden zijn alle schok kers en loggers uitgevaren. Prinses Beatrix heeft de nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag kreeg, aan de hulpactie van het Rode Kruis ge schonken. De burgemeester van Milaan heeft aan geboden honderd Nederlandse kinderen, die door de watersnood hun ouders ver loren hebben of dakloos zijn, onder te brengen in een in Italië aan zee gelegen kamp. Tweeling geboren in overstroomd gebied Dordrecht helpt Van onxe correspondent DORDRECHT, 2 Febr. Vandaag is ons gebleken, hoezeer Hendrik Ido Am bacht is geteisterd door de storm en het water. Slachtoffers zijn er niet te betreu ren. Integendeel. Op de Veerweg waar 28 woningen volkomen waren geisoleerd door het losgebroken water van de Noord en waar 16 volwassenen en 22 kinderen opeengepakt zaten op een zoldertje, wer. den zelfs twee mensen meer gered dan er aanvankelijk zaten opgesloten. Terwijl die bange groep mensen daar zat, afgesloten van de buitenwereld, werd ergens in een half ondergelopen keuken op het aanrecht een gezonde tweeling geboren. Bij de ellende van het water en het instorten van zestien huizen kwam de nood van deze geboorte Dordrecht stelt hoe langer hoe meer zich in op de hulp verlening. In het gemeentelyceum aan het Oranjepark werkt een goed georga niseerde hulpdienst. In de opvangcentra voor zieken, kinderen en ouden van dagen welke in diverse scholen zijn ondergebracht vinden de evacué's uit 's-Gravendeel, Willemsdorp, Moerdijk en andere plaatsen een goed 'bed, droge kleding, warmte en voedsel. Maandag middag werden vijf mannen binnenge bracht die van Zaterdagnacht af op da ken van huizen bij Moerdijk hadden ge zeten. De volkomen uitgeputte mannen vielen op de veldbedden direct vast in slaap nog voor de verpleegster met het eten had kunnen komen. De MT.S. te Dordrecht is ingericht als! noodziekenhuis. Volhouden van bemanning van reddingboot werd beloond De reddingboot „Prins Hendrik" van de Kon. N.Z H.R.M. is de haven van Den Hel der binnengekomen met aan boord de zes opvarenden van de Duitse tanklichter Oder uit Hamburg. De reddingboot was Zaterdagavond om kwart over negen uit gevaren om naar de schipbreukelingen te zoeken. De Prins Hendrik voer door het Molengat voorbij het lichtschip Texel naar de Eierlandse gronden. Zij toefde de hele nacht op zee in vliegende storm doch kon, ook al door de duisternis, niets vinden. Na een zeer zware reis keerde de red dingboot om drie uur Zondagmiddag on verrichter zake in Den Helder terug. Toen aanwijzingen werden ontvangen, dat de tanker op de Eierlandse gronden zou zitten, is de reddingboot gisteren om kwart over zes wederom uitgevaren. Men trof inderdaad de bemanning aan op in tweeën gebroken tanker, op de brug van het voorste deel. Viermaal ging men door de branding om dg zes runners aan boord te nemen. De schipper van de red dingboot Pieter Bot. vertelde, dat de run ners niet bang waren over te springen na drie dagen honger en kou te hebben leden. De runners warén niet gewond doch wel in hoge mate overstuur. Nachtelijke arbeid bij Halsteren: met schijnwerpers wordt het water afgezocht. (T1 Broodvoorziening voor vluchtelingen Dit plaatje laat zien, hoe onder auspiciën van het Veteranenlegioen Ne derland gezorgd wordt voor de brood voorziening van de vluchtelingen in de Ahoy' hal In een groot vertrek van het Unielevergebouw zag de fotograaf giste ren tachtig vrouwen en bijna even zoveel mannen a'an het werk met het snijden van brood en het smeren, beleggen en verpakken van de boterhammen. Zij wa ren Zondag reeds met dit werk begon nen en dus lag het tempo toen nog niet zo hoog. Maar gisteren draaide de machine op volle toeren, met het gevolg, dat er per uur tussen de achthonderd en Plaats voor vierduizend duizend broden verwerkt konden worden. Het Veteranenlegioen heeft zich overi gens ook no" in ander opzicht verdien stelijk gemaakt In nauwe samenwerking met de politie te Rotterdam heeft hét namelijk een duizendtal leden uit di verse plaatsen weten te verzamelen en daaruit dijkploegen geformeerd Die ploegenheeft het naar de meest be dreigde punten in de omtrek van Rotter dam gestuurd om daar behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden. Met het oog hierop is in het sociëteitsgebouw van het Veteranenlegioen in de ROchus- senstraat een transportbureau ingericht. Op de grote bedrijven en de winkels hier ter stede heeft het bureau een be- roep gedaan om rollend materiaal en giften in natura beschikbaar te stellen, Van vele kanten is hieraan spontaan voldaan, hetgeen het Legioen uiteraard tot grote dankbaarheid stemt. evacue s Van een correspondent. DEN HAAG. 3 Febr. B, en W. heb ben medegedeeld, dat Den Haag onge veer vierduizend evacué's uit de nood- g bieden zal kunnen herbergen. Alle voorbereidingen zijn getroffen om slachtoffers te ontvangen. Ruim twintig schepen zijn naar de noodgebieden om hulp te verlenen bij het reddingswerk. Zeven daarvan zijn gistermiddag naar Zierikzee vertrokken. De schepen had den voedsel, drinkwater en medicamen ten aan boord: voorts bevond zich aan boord van een der schepen een arts. Gisteravond is een amphibievaartuig naar Stellendam gedirigeerd. De vaar tuigen zijn in de loop van de nacht in de getroffen gebieden aangekomen, Krampachtig houdt deze jongen uil 's-Gravendeel liet paard van zijn vader boven water. tegemoet Het Onderling Levensverzekering- genootschap „De Olveh van 1879" te "s-Gravenhage brengt ter kennis van de genen, die door de ramp zijn getroffen, iat zij - tot nadere aankondiging uitstel verleent van premiebetaling, van beta ling van beleningsrente en van beta ling van hypotheekrente. Bovendien zal de Olveh voor de ernstig getroffenen gemotiveerde verzoeken om kwijtschel ding van door uitstel ontstane achter stand in welwillende overweging ne- Postwissels voor Rampenfonds naar Electriciteitsvoorziening O Het ministerie van economische zaken deelt mede. dat in de provincie Zuid- Holland, met uitzondering van de eilan den en het voorzieningsgebied van Rot terdam. de eleetriciteitslevering normaal functionneert. De centrale te Rotterdam in de Galilei- straat heeft de productie voorlopig moe ten staken. Doordat uit het koppelnet hulp kan worden geboden, kan evenwel in de electriciteitsbehoefte worden voorzien. Mededelingen betreffende de vereiste beperking van het verbruik van elec- triciteit te Rotterdam zal het gemeente bestuur verstrekken. De voorziening van electriciteit in de rampgebieden is afhankelijk van de staat waarin de distributie-apparaten ter plaatse verkeren. Hierover bestaat nog een onvoldoende inzicht. Een nieuwe gedwongen spaar-actie is ingezet in Oost-Duitsland. Het systeem, dat in Hitiers tijd bekend werd als net „eiserne Sparen" heeft nu „opbouwspa- ren" en geeft volgens een zegsman voor het Oostduitse ministerie van finan ciën de werkende bevolking de kans haar wil tot deelneming aan de ver snelde opbouw van de grondslagen van het socialisme te betuigen. (D.P.A.) Het eiland Canvey in de monding van de Theems is het zwaarst getrof fen gedeelte van Engeland. Het groot ste gedeelte van de 15.000 bewoners is in veiligheid gebracht. De lijken van 100 slachtoffers zijn gevonden, maar men vreest, dat er waarschijn lijk nog meer doden te betreuren zijn. Soldaten werken dag en nacht om met zandzakken de gaten in de zeedijk te dichten. Het water begint langzaam te zakken en duizenden ton nen zijn reeds weer in zee gepompt. In het totaal zijn naar op het ogen blik bekend is, 289 personen om het leven gekomen, doch meer dan 900 mensen worden nog vermist. Het aan tal daklozen wordt geschat op 24.000. Over een lengte van 250 km waren soldaten en vrijwilligers vannacht be zig onder het licht van schijnwerpers gaten in de zeeweringen te dichten. Gisteren deelde de Engelse minister van landbouw in het Lagerhuis mede, dat in totaal 100.000 ha land onder water heeft gestaan en dat alleen Essex al 250 grote en kleine gaten in de dijken waren geslagen. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, een eiland in de monding der Crouch, heeft ge maakt. meldt dat men geen enkel teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote ongerustheid. Een groot aantal barken, vissersboten en am- phibievoertuigen is op weg naar het eiland, dat grotendeels onder water staat. Men hoopt, dat een deel der De Belgische kust biedt een troos teloze aanblik. Een divisie militairen en tallo-ze vrijwillige arbeiders voeren een schier hopeloze strijd om de schade te herstellen, welke door het noodweer is veroorzaakt. Het ministerie van binnenlande za ken is nog niet in staat het aantal daklozen of de omvang van het over stroomde gebied te schatten, maar het heeft bekendgemaakt dat alleen in Oost-Vlaanderen 120.000 ha onder water staan. Oostende is thans een bijna dode stad, waar de stilte slechts ver broken wordt door de door het water badende brandweerlieden de per radio versterkte instructies van de politie voor de nog niet weg geleide bewoners. In alle delen van het land heeft het Rode Kruis een hulpactie op touw gezet voor de honderden, die tijdelijk hun woningen in de overstroomde ge bieden hebben moeten verlaten. Het Rode Kruis verleent eveneens zijn medewerking aan de burgerlijke en militaire autoriteiten voor het afwen- Van onze correspondent UTRECHT, 2 Febr. De directie van de Nederlandse Spoorwegen met haar staf is naar de meest bedreigde punten vertrokken om daar de nodige maatregelen voor te bereiden. Sneller dan men wellicht zal hebben gedacht is op enkele baanvakken verbetering ingetreden. Zo kon vanmiddag om 14.17 de eerste trein weer uit Rotter dam vertrekken naar Gouda terwijl uit laatstgenoemde stad om 15.11 een trein het station verliet met bestem ming Rotterdam. Voorts heeft men de verbinding Rot terdam— Zwijndrecht kunnen herstellen waardoor Dordrecht weer bereikbaar is geworden omdat men nu nog slechts een brug behoeft te passeren om er te ko men. Ook het baaiwak Rotterdam- Maassluis is weer in gebruik genomen. De nachtboot naar Harwich die Zater dag al had moeten vertrekken is vanmor gen om acht uur uitgevaren; uit de En gelse havenstad arriveerde vanochtend j om 9.30 de nachtboot in Rotterdam. Te Dordrecht is men bezig tussen de i brug over de Oude Maas en dit station j het gat iri de spoorbaan te dichten. In de opening zijn vijf treinladingen zand gestort en men hoopt dat dit voldoende zal zijn. Ook is men met zandstorten aangevangen tussen Maassluis en Hoek van Holland. Om 16.50 is verder het con- tact hersteld tussen Rotterdam cn Hoek van Holland zodat dus de gehele spoor- I wegverbinding tussen Hoek van Hol- land-Schiedam-RoUerdam-Gouda weer intact is. Men rijdt daar normale diensten I volgens het spoorboekje doch men zal I met kleine vertragingen rekening moe- j ten houden omdat voorzichtigheid nog is geboden en af en toe over enkel spoor j moet worden gereden. Voorts vernamen wij dat de noodmaat- regel, het rijden met bussen tussen Hoek van HollandMaassluis is opgeheven. Bijzondere aandacht verdient nog steeds I de maatregel die men voor de D-treinen uit en naar Duitsland heeft genomen welke treinen vroeger van Hoek van Ho-lland vertrokken maar ook morgen nog aankomen en vertrekken in Den Haag. Woensdag zal er weer van en naar Hoek van Holland worden gereden. De grote moeilijkheid blijft het traject tussen DordrechtLage Zwaluwe. Dit zal een kwestie van weken zijn voordat alles is hersteld. Alle verkeer van het Noorden en het Zuiden en omgekeerd zal dus voorlopig via Utrecht en Den Bosch worden afgewikkeld. Een nauwkeurig onderzoek dat de ingenieurs hebben ingesteld heeft uit gewezen dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug een gedeelte van het baanvak is weggespoeld over een lengte van drie kilometer. Een van de ingenieurs die de brug wandelend pas seerde constateerde dat ook aan de andere zijdedus in de richting Lage Zwaluwe een gat van 700 meter in de spoorbaan is geslagen. De spoorwegen kunnen niets beginnen voordat de waterstaat de gaten in de zeewering zal hebben gedicht. Morgen in de namiddag verwacht men dat het hele baanvak van Rotterdam tot Dordrecht weer vrij zal zijn- Zodra berijdbaar is zal men op de agn. oude lijn. dus van Dordrecht via Rotterdam. Den Haag. Haarlem. Amsterdam weer de gebruikelijke halfuuidienst gaan rijden. In de komende nacht verwacht het be drijf om vier uur in Venlo de komst een Amerikaanse hulp trein uit Duitsland met Amerikaanse genietroepen die de werkzaamheden zullen helpen verlich ten. Dinsdag om tien uur en om drie uur ziet men te Roosendaal twee treinen met Franse genietroepen tegemoet die in de getroffen gebieden zullen assisteren. Ten Zuiden van Woensdrecht in de lijn Bergen op Zoom-Vlissingen is een gat van twee kilometer in de spoorbaan geslagen. Zelfs, met eb staat dit traject onder water. Bij Rilland Batfh is over een den van het gevaar van epidemieën. Koning Boudewijn is kort na het middaguur in gezelschap van de mi nister van openbare werken, Oscar Behogne, naar de getroffen gebieden' rondom Oostende vertrokken. Te Antwerpe^, waar een deel van de dokken in het havengebied is geteisterd, begint het leven weer een normaal aanzien te krijgen. Een Belgische scheepvaartmaatschap pij heeft bekend gemaakt, dat een van haar schepen, welke op de Congo varen, vandaag zou vertrekken. Een ander schip, dat door de storm in de nabijheid van de haven was opgehou den, zou gisteravond binnenlopen. De tunnel onder de Schelde, welke Zondagavond was ondergelopen, is de loop van gistermiddag voor het verkeer heropend. Inmiddels hebben Antwerpse auto riteiten gemeld, dat gisterochtend bij hoog tij nieuwe gaten in een van de dijken ten Noorden van de stad zijn geslagen. Troepen en arbeiders wer ken in ijltempo om de gaten met zandzakken te dichten, teneinde de laag gelegen streken in de omtrek te beveiligen. Te Lillo, een dorpje in de omtrek van Antwerpen, was de toestand gis teren nog zeer ernstig. De hoge vloed van gisterochtend heeft de dijkbreuk, die hier had plaats gevonden, ver ergerd. Uit Oostende wordt nog gemeld, dat de gehavende wijken der stad Maandag zonder stroom waren. Het nieuwe post kantoor stond ondei water en kon slechts met roeibootjes en langs loop bruggen worden bereikt. De zeedijk is bezaaid met steenblokken van honder den kilo's. In sommige straten zijn alle keien door het water weggespoeld. De straten, welke onder water hebben ge staan, zijn bedekt met een dikke laag modder. In de 3200 m. lange boulevard van Heyst naar Knocke en Het Zoute zijn veertien grote en kleine bressen gesla gen. Volgens de jongste berichten zijn in België in het geheel elf personen om gekomen bij de ramp. Donderdag collecte C5 in Den Haag Van een correspondent. DEN HAAG, 3 Febr. De huls-aan- huis- en straatcollecte in Den Haag ten bate van de getroffen gebieden zal niet, zoals aanvankelijk in het voornemen lag a.s. Zaterdag, maar a.s. Donderdag wor den gehouden. Collectanten kunnen zich melden bij de Sociale Raad. Prinsestraat 57, tel. 184046. nabijgelegen veiligheid bevolking zich op de oever van de rivier heeft kunnen stellen voordat de dijk bezweek. Koningin Elizabeth heeft, gisteren per auto de geteisterde gebieden in Norfolk bezocht. Zij was in gezel schap van haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, en haar oom, de hertog van Gloucester. Minister-president Churchill heeft inmiddels een centraal comité ge vormd voor het nemen van maat regelen i.v.m. de noodtoestand. Het is samengesteld uit ministers en hoge ambtenaren. Voorzitter is de minister voor huisvestingszaken, Ha rold MacMillan. Volgens een verklaring van Chur- chil in het Lagerhuis is het nog niet mogelijk de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, aldus de premier, dat het een ramp van nationale omvang is en dat zij van een nationale verant woordelijkheid uit zal moeten worden bestreden. Afdelingen van de strijdkrachten nemen met grote konvooien mili taire en marine-uitrusting aande reddingswerkzaamheden deel. Engelse olieraffinaderijen ondergelopen Twee van de grootste olieraffinaderijen in Europa een van de Vaccuum Oil Company, die pas is gebouwd, cn een van de Shell, zijn volkomen ondergelo pen, De raffinaderijen liggen op de Noor delijke oever van de Theems. Bij deze bedrijven werkten respectievelijk 7000 en 8000 man. De schade is zeer groot, doch er zijn geen slachtoffers. Ongerustheid over IJmuidense treiler In IJmuiden heerst ernstige ongerust heid over het lot van de stoomtreiler Oatharina Duyvis eigendom van de N.V. De Vem. Het schip is nog gepraaid door de kotter Nehim no. 1. De treiler bevond zich Zaterdag in de storm ten Noord-Wes- ten van Umuiden; de brug wag kapot ge slagen. Scheveningen-Radio heeft de schepen verzocht uit te zien naar de Catharina Duyvis. Als laatste positie werd opgege ven 20 mijl IJmuiden-Noord. Advertentie STEUNT HET Adv. aangeboden door fabrikanten van LEKASIN en TONICUM NOURY. De Carthage zit muurvast op het strand Van een correspondent. DEN HAAG. 3 Febr. Het Tunesi sche vrachtschip Carthage, dat Maandag in de vroegte ter hoogte van de Kei zerstraat op het Schevemngse strand is gelopen, heeft volgens de deskundigen weinig kans om vlot te komen. Het schip zit zeer hoog op het strand en aanvankelijk was de vrees niet onge grond, dat het bij hoge vloed tegen de boulevardmuur zou worden gedrukt. Dit is gelukkig niet gebeurd. De vloed heeft het schip wel bereikt, maar er slechts weinig beweging in gebracht. De be manning weigert het schip te verlaten. Gisteravond waren er geen lichten aan boord. De 2709 ton bruto metende Carthage, die in de nacht van Zondag op Maan dag bij Noordwijk voor anker is ge gaan, is door de woedende zee van haar ankers geslagen. Het schip heeft daar na een groot deel van' de nacht hulpe- °°s in de branding rondgedreven. Tol lend dreef de Carthage voor de kust bij Scheveningen, waar het tenslotte op het strand werd gesmeten. Voordien schijnt de kapitein enkele malen om sleepboot hulp verzocht te hebben. Tot tweemaal toe heeft men echter hulp van een red dingsboot geweigerd. Op sommige punten van de dijken rondom Dordrecht zijn opstoppingen ontstaan door het overvloedige ver keer. Tussen de hulptroepen door rijden maar al te veel auto's van nieuwsgierige mensen, die geen ander doel hebben dan kijken, en verder niets. Zij storen de goede gang van zaken. Wij doen nogmaals een dringend be- ecu roep 0p automobilisten zich niet naar afstand van vier km schade aan het 'Patsen te begeven, waar hun aan- baaruvak toegebracht dat geheel door het I wezigheid niet vereist (dat is in deze water is overstroomd. toestand: niet gewenst) is. Haven van Duinkerken heeft schade Wat de toestand in Noord-Frank rijk betreft, deze is niet zo erg als ln u vlage Ian<*en> maar men heeft toch honderden mensen uit de om trek van Duinkerken moeten weg leiden, aangezién dit gebied geheel is ondergelopen. De schade in het gebied van Duinkerken en Calais wordt geschat op vele millioencn Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De gehele nacht van Zondag op Maandag heeft men gewerkt aan het dichten van twee gaten in de zeedijk, een van hon derd en een van zestig meter breed. De haven van Duinkerken, vvellce ernstig getroffen is. staal M Woens dag slechts in beperk* -.oor de scheepvaart opet ;n honderden heetai overstroomd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4