<^Uóty De E.D.G. ter goedkeuring aan Kamer voorgelegd Prof. Romme over r.k. politiek Shura Cherkasskny Bezwaren tegen wederopbouw- plannen te Amsterdam Probleem van voortbrengers en verbruikers Januari was somber maar droog - WAT EK TE DOEN IS IN: Den Haag Amsterdam Uitrecht Groningen NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Ingepasl in de NAVO De waarde, die de Nederlandse re gering aan de Noordatlantische ver houdingen hecht zo lezen wij ver der in de toelichting hebben de regering erop doen aandringen, de E.D.G. zover mogelijk in te passen in de Noordatlantische verdragsorganisa tie (NAVO). Opneming van West- Duitsland in de NAVO zou veel vraag stukken hebben vereenvoudigd, maar stiet vooralsnog op tegenstand. Maar samenwerking van de raden van de NAVO en van de E.D.G. zal de be zwaren van het niet aanwezig zijn van West-Duitsland in de NAVO in aanzienlijke mate ondervangen. De toelichting vervolgt: Diep en wijd tal de gemeenschap moeten ingrijpen en Het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese defensiegemeenschap (E.D.G.) met protocollen en bijlagen is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het verdrag was op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekend door de regeringen van de zes landen van het plan-Schuman (België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Vl'est-Duitsland). In haar toelichting noemt de regering de teksten van het verdrag met bijbehorende stukken „een vrucht van de op aaneensluiting gerichte staat kunde, die kenmerkend is voor de na-oorlogse betrekkingen der westerse mogendheden. Gelijkrichten van beleid en gezamenlijk behartigen van be langen door middel van supranationaal gezag doet zich als streven in het bijzonder voor in West-Europa en tot heden alleen daar". haar werking spreiden in het bestaan der volken die zij verbindt: economisch door de materieel voorziening die zij te verzorgen en de bezoldigingen die zij uit te keren heeft, financieel door de erootte van het deel der nationale in komsten. dat, zij moet opeisen, en op het terrein der menselijke betrekkingen door het samenbrengen van duizendtallen, ver schillend van nationaliteit. Zij zal bij het bevorderen van eenheid de verschei- aenneid. die zij ontmoet, niet uit -het oog mogen verhezen, zich van de perken van haar huime arbeidsvled dienen be wust. te blijven en belangen moeten ontzien welker behartiging haar niet is toevertrouwd. Zij zal een oefenplaats kunnen en moeten worden van verdraag zaamheid en mildheid van oordeel, gaan de tot begrip en waardering voor natio nale gewoonten en eigen aard. In verlangen naar intensivering van internationale samenwerking staat Ne derland bij geen mogendheid achter. Bundeling van krachten beschouwt ook het tegenwoordige kabinet als een eis mogelijkheden opent. Zij denkt bij deze uitspraak aan stoffelijke voordelen en aanpassing aan politieke noodzakelijk heid, doch ook aan winst in culturele en morele waarden, die voor een door staatsgrenzen minder gescheiden mens heid bereikbaar is. In deze geest streeft zij mene naar verdieping van de Noord- turopese politieke gemeenschap De inwerkingtreding van het ver drag zal op menig punt wijziging in de Nederlandse wetgeving veroorzaken. Ten dele zullen de wijzigingen recht streeks uit het verdrag voortvloeien, ten dele legt het verdrag de verplich ting op, bepaalde maatregelen van wetgevende aard te nemen en voorts zullen wettelijke voorzieningen nodig zijn die niet uitdrukkelijk door het ver drag zijn voorgeschreven, maar die men niet zal kunnen missen, wil men aan de verdragsverplichtingen kunnen voldoen. Voor vele te zijner tijd vereiste wet telijke maatregelen zal de normale wet gevingsprocedure te tijdrovend zijn. Daar- hi? waagt.d.etJ'egering de bevoegdheid, bij het vaststellen van algemene maatre- 0elen van bestuur, nodig voor de uitvoe r/van het verdrag, van geldenoe wet ten af te wijken. Dergelijke al gemene maatregelen van bestuur zullen n»?o,rT1J d ian de Staten-Ge- n era al worden voorgelegd In- S verwerping van een in dit i u de resering gedaan voor-, r^ Ja her?le"lng va" de algemene maat- TeniinH r gevol&e hebben. Teneinde een onaanvaardbaar vacuum te ^-ien,Wl1 de reëering voorzien in een tijdvak van drie maanden, waarbin nen de algemene maatregel van bestuur in overeenstemming met de uitspraak van de Staten-Generaal moet worden her zien. „Europa zal christelijk zijn of niet zijn" In de partijraadsvergadering van de K.V.P. heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der partij een lange rede gehouden, waarin hij vier on derwerpen besprak: Europa, gezins- en werkgelegenheidspolitiek, de kabi netsformatie en het humanisme. De Westerse verdediging blijft ons met zorg vervullen, aldus prof. Romme. Men is niet voldoende bedacht op het gemeenschappelijke gevaar in West-Eu ropa. Het is niet reëel te hopen op een zachtzinnig verloop van het communis me. De grote fout zag prof. Romme in gebrek aan offerzin en saamhorigheids gevoel. aan weerszijden van de Oceaan. Brede economische integratie, zo ver volgde spr., is een levensbelang voor Europa en in het bijzonder ook voor Nederland; maar evenmin als voor de economische, kan voor militaire integra tie politieke integratie worden gemist. Hierbij moet evenwel het onderscheid tussen staat en maatschappelijk leven goed in het oog worden gehouden; men mag het dirigistische gevaar niet onder schatten. Ten slotte, zo besloot prof Romme dit deel van zijn rede. zal Eu ropa christelijk zijn of het zal niet zijn. Op nationaal terrein staan gezins- en werkgelegenheidspolitiek op de voor grond. Wat de gezinspolitiek betreft, maande spr. de regering, zijn geduld niet te lang op de proef te stellen. Voor de werkgelegenheid zal de regering met een „realistisch en gedurfd plan" voor de dag moeten komen. Wat de kabinetsformatie betreft, ver melden wij deze uitspraak van prof. Romme: ik kan mij iets tevredener voe len over de katholieke plaats in het kabinet dan over de katholieke plaats in de verkiezingsuitslag. Ten slotte het humanisme. De politiek van de brede basis was het beste, wat onder deze omstandigheden 'te bereiken was met het oog op de verwezenlijking van het speciale katholieke doel (wet geving en bestuur doordringen van ka tholieke beginselen). Die politiek is ook de aangewezen gedragsljn bij de ver vulling van de taak, de mensen, voor al de brede massa der buitenkerkelij ken, ontvankelijk te maken voor de aan vaarding van de christelijke beginselen. Wij moeten, aldus prof. Romme, het verloren vertrouwen in het Christendom en in de christelijke beschaving als bron van menselijk geluk bij .de bui tenkerkelijken herstellen, juist via de samenwerking met de partijen, waarin zij zich hebben georganiseerd. De aan spraken. die het humanisme maakt op de geestelijke verzorging van alle bui tenkerkelijken wijzen wij af. aldus spr. Hij vindt geestelijke verzorging door een beweging, die geen persoonlijke God kent, een ongerijmdheid. Andere verzorging acht hij mogelijk, maar die moet zich beperken tot werkelijke hu manisten. een begrip dat heel wat en ger is dan de groep buitenkerkelijken. De overheid moet tolerant zijn en de gewetensvrijheid ontzien, ook van de hu manist, maar mag daarbij het waarde verschil niet uit het oog verliezen. Na een uitvoerig debat, vooral het laatste deel van prof. Rommes rede betreffende, heeft mr. L. J. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer een persoonlijk woord tot de fractievoor zitter gesproken: „Op dit keerpunt van de historie, nu het gaat voor of tegen Christus, nu bet Christendom èn door het communisme èn door het humanis me wordt bedreigd, kan katholiek Ne derland zich geen betere politieke lei der wensen dan prof. Romme." Staatscommissie kiesstelsel Bij K.B. is ingesteld een staatscommis sie. welke tot taak zal hebben van ad vies te dienen over de vraag of en, zo ja, in hoevere behoefte bestaat aam een wij ziging van het Nederlandse kiesstelsel, en over de vraag of. en zo ja, in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. De commissie kan haar adviezen van wetsvoorstellen vergezeld doen gaan. Voorzitter is mr G. G. C. J. M. Teulings, oud-minister van Binnenlandse Zaken. Nieuwe industrie te Nijmegen Van onze correspondent. NIJMEGEN, 3 Febr. Tussen de ge meente Nijmegen en de N.V. Rhenania te Sassenheim is overeenstemming be reikt over de vestiging te Nijmegen van een nevenbedrijf. De n,v., die zich spe cialiseert op het behandelen van stalen buizen tegen erosie, heeft daartoe 13,000 m2 grond van het haven- en industrie terrein langs het Maas-Waalkanaal ge pacht. Reeds spoedig zal hierop de nieu we fabriek, die voorlopig een opper vlakte van 1000 m2 zal beslaan, worden gebouwd. Het nieuwe bedrijf zal zich richten op de bediening van Oost- Nederland. van onze muziekmedewerker C HURA Cherkasskny ik de Hagenaars niet te vertell hoef het Hagenaars niet te vertellen, want die kennen hem. maar de Amsterdam mers niet Shura Cherkasskny is als pianist een klasse apart in alle opzich ten. Niet alleen dat zijn techniek op de hoogste top staat, maar zij is ook ge heel „hors ligne", totaal anders dan de gewone, de bekende. Zij is gevarieerd tot in het oneindige en maakt gebruik van spiermogelijkheden die door ande ren niet ontdekt zijn. En ook zijn in terpretatiekunst is niet vergelijkbaar met wat men gewend is te horen van de beste solisten, zij heeft eigen maten en proporties.Het is intussen een mrk- waardig verschijjnsel, psychologisch ge zien, dat de toehoorder die door Cher kasskny alles in de allerbeste conditie aangeboden krijgt: zonder enige belem mering van technische aard en in een uiterste van gevoelsintensiteit, dat die toehoorder toch enig beletsel voelt om zich te kunnen overgeven aan de mu ziek. Misschien ligt het hieraan dat wij moeten wennen aan Cherkasskny, schien kunnen wij hem wanneer wij hem herhaaldelijk horen als 't ware verge ten. Nu kunnen wij dat nog niet, wij zijn voortdurend bezig te luisteren naar wat Cherkasskny doet en dat houd ons te waakzaam. Maar er zit in Cher- kasskny's meer dan levensgrote gevoels uiting toch waarschijnlijk wel een ge vaar: hij neemt ons niet bij de hand. hij brengt ons niet rechtstreeks in het hart van de muziek, hij toont ons haar als op een afstnad in een superreële werkelijkheid. Maar laat ik geen twijfel oproepen aan het enthousiasme dat Cherkasskny gisteren bij zijn gehoor ontketend heeft. Het kwam echter pas langzamerhand, nadat de verbazing geweken was voor bewondering. Van een Engelse suitd sprong de concertegever zomaar ineens over op de Paganini-variaties vans Brahms (alle twee delen) en dat was al meteen phenomenaal. Over de variëteit van aanslags-moge- lijkheden bij deze pianist, die allete doel hebben de expressiviteit der melo die tot haar maximum op te voeren, zou zeer veel te zeggen zijn, wat mij nu te ver voert. In een hele reeks composi-' ties van Chopin, in Cancion Dansa van Mompou, en ook in Petrouchka stond men ieder ogenblik voor de meest ver bazingwekkende klanknuanceringen. Heeft. Cherkasskny deze kunst kunnen leren van Josef Hofmann, zijn leermees ter? Misschien wel de ingehoorde charme in de weergave van naar de salonkunst neigende stukken als welke hij voor zijn toegiften koos: stukken van Saint-Saens, Godowsky. Van Schumann- Tansig en van Rachmaninoff. Het pu bliek verkeerde hierna in het grootste enthousiasme. Herdenking van Nijhoff Anthonie Donker zal Vrijdag 6 Februari in de boekhandel Broese te Utrecht de dichter Martin us Nij- h o f f herdenken. Hij zal spreken over het leven en het werk van de overleden dichter en uit zijn verzen lezen. - Het stoffelijk overschot van prof. dr. Josephus Albertus Alberdingk Thym zal, zo meldt De Tijd, van het voormali ge kerkhof De Liefde te Amsterdam naar een waardiger laatste rustplaats worden overgebracht. Van een correspondent AMSTERDAM. 2 Febr. Vertegen woordigers van de besturen van net ge nootschap Amstelodamum, de bond Heem schut. de vereniging Hendrick de Keyser en het Kon. Oudheidkundig Genootschap hebben zich in een uitvoerig adres tot de Amsterdamse gemeenteraad gewend. Hierin uiten zij hun bezwaren tegen de wederopbouwplannen van de Nieuw- markt, de Joden Breestraat, de Oostelijke eilanden en de Weesperstraat, welke plannen t.z.t. in de raad zullen worden behandeld. Adressanten stellen voorop, dat op een aantal plaatsen zonder twijfel goede op lossingen voor de wederopbouw zijn ge vonden. Grondige bedenkingen moeten echter bestaan tegen de voorgenomen ont ruiming van het terrein, begrensd door de Rechtboomsloot. de Nieuwmarkt, de Kloveniersburgwal, de Nieuwe Hoog straat, de Zuiderkerk en een gedeelte van de Raamgracht. Hier zal gebroken moe ten worden door een van de zeer schil derachtige stadsgedeelten. Men is van oordeel, dat er te uitsluitend is uitgegaan van de bebouwing van de brede midden weg. welke hier is ontworpen, met ver onachtzaming van de gevolgen voor de omtrek. Zo acht men de voorgenomen afbraak van het huizenfront tussen de Konings- en Keizerstraat, bij de Waag, niet nood zakelijk. Komt op deze plaats een nieuw gebouw, dan bederft men voorgoed het historische en architectonische aspect van het gehele plein. Hier doet niet ter zake, dat de bestaande gevels op zichzelf geno men geen toonbeelden van stijl zijn. Ook tegen de afbraak van de gehele Westzijde van de Kromboomsloot, waar tot een lengte van 63 meter industriege bouwen zijn geprojecteerd, hebben adres santen vele bezwaren. De Kromboomsloot is een van de mooiste hoekjes van de stad. Men vraagt zich af of er nu geen gelegenheid is voor het herstel van deze gracht als momument. Door sloping van een aantal gevels zullen talrijke bouw- fragmenten ter beschikking komen. On nodig acht men ook de totale opruiming van de Koningsstraat, de Keizerstraat en de Dïjkstraat. Een klein gedeelte zal moe ten wijken voor de aanleg van de brede verkeersweg. Men spare echter de rest. Ook noemt men het een bezwaar, dat de gemeente met de geprojecteerde plan nen de vestiging van de industrie in de binnenstad stimuleert. De verkeersont- wikkeling die hier mede leidt tot de tun neltraverse, verschaft juist nieuwe moge lijkheden. om hier een bebouwing van geheel andere aard te vestigen. Adressanten geven er zich verder re kenschap van. dat bij herziening van het bebouwingsplan de mogelijkheid zal be staan om, met behoud van een der wan den van de Sint Antonie Breestraat, een volkomen bevredigende oplossing voor de ligging van de rijweg te vinden. Het vraagstuk der kleine hoeren II*) Het kleinste bedrijf moet Ticee broers uil 's-Gravendeel. Dries eenzaam, ah houden zij de ivacht bij de 76 juar en Diederik Hendrik wieg van Pietronella van Driel uil 74 jaar Morel. Zij zitten hier uial Strijen, slechts enkele maanden oud. ander karakter krijgen Van onze landbouwmedewerker HET ONDERZOEK dat het Land bouw- Economisch Instituut heeft ingesteld naar de positie van de klei ne boeren, heeft aangetoond, dat op de kleine bedrijven te weinig pro ductieve arbeidsuren, worden ge maakt. Het rapport gaat er van uit, dat er ten minste per jaar en per ar beidskracht 2900 standaarduren ge maakt moeten worden, terwijl het ge middelde op de zandgronden niet meer bedroeg dan 2200 standaard uren. Men trof verschillen aan die liepen van 1200 tot 3400 arbeidsuren per jaar en daarbij zijn het vooral de bedrijfjes van minder dan 5 ha, die een te geringe gelegenheid tot pro ductieve arbeid bieden. Op dit tekort aan standaarduren was de conclusie gebaseerd, dat het aantal arbeids- groter bedrijven in kleinere wordt voorkomen en dat vermindering van het aantal kleine bedrijven wordt bevorderd. Men wil dit bereiken door de afvloeiing van boerenzoons naar andere beroepen te bevorderen. Hier toe is een grotere gelegenheid tot het volgen van vakonderwijs op het plat teland noodzakelijker. Als de jon gens van de lagere school komen, moeten zij dus niet enige jaren op het vaderlijk bedrijfje zo'n beetje meehelpen, doch dadelijk voor een ander beroep worden opgeleid. Ook emigratie kan natuurlijk een ver lichting van de bevolkingsdruk brengen. Het rapport treedt niet in de vraag, of er voor die jongelui inderdaad voldoen de plaats zal zijn in andere beroepen en bemoeit zich dus, terecht, niet met de aspecten der industrialisatie. Toch zit hierin het zwakke punt van het rapport. Het gaat er nl. van uit. dat de oorzaak van de moeilijkheden van ai? kleine boeren ligt in de wan verhouding tussen het aantal kleine boeren en de oppervlakte grond, waar over zij beschikken, Dit is echter niet geheel juist. Het probleem is, dat krachten in de landbouw op het zand niet voldoende afzetgebied is voor de met 50.000 kan worden verminderd. Producten, die een voldoende producti- Van. onze weerkundige medewerker TWEE DINGEN VALLEN OP bij een beschouwing over het weer van de afgelopen maand Januari: het bij zonder sombere weer terwijl de hoe veelheden regen desondanks zeer ge ring waren. Uit de figuur is te zien, dat De Bilt na 11 Januari geen enkele zonnige dag meer heeft gehad; in twintig dagen werd nog geen drie kwartier zon geregistreerd. Het totale aantal uren zonneschijn werd zodoen de slechts 25 tegen 54' uren normaal. Zo weinig zon had De Bilt sedert 1902 niet meer gehad in Januari. Ook in het aantal zonloze dagen kwam. het sombere karakter tot uitdrukking: op twintig dagen brak het zonnetje in De Bilt niet door de wolken hetgeen sedert 1911 niet meer in Januari was gebeurd. Normaliter gebeurt dit op veertien dagen niet. Regen viel er overal veel te weinig. In het algemeen kan men zeggen, dat Januari sedert 1933 niet meer zo droog was geweest. De laatste dag heeft nog de meeste zoden aan de dijk gezel maar op de andere dagen bleef het mondjesmaat. De mist heeft niet meer dan enkele druppels kunnen opleve ren, vaak juist voldoende om de we gen gevaarlijk glad te maken. Zeer opvallend is het grote aantal dagen, waarop in De Bilt mist werd gesigna leerd: dat was op 21 dagen het geval terwijl het normale aantal slechts vier bedraagt. Hetzelfde kan van de maan den November en December worden gezegd, toen resm op elf en achttien dagen mist voorkwam terwijl de nor male aantallen resp. vier en vijf be dragen. Het is dtswel een winter met abnormaal vedl mist, daaraan zal ook het reeds genoemde sombere weer voor een groot deel moeten worden toegeschreven. Maar om tot de regen terug te keren, nog moge worden op gemerkt, dat het pehele land een droge maand achter de rug heeft; de. ver schillen van plaats tot plaats zijn klein. Gemiddeld is ongeveer het der de deel van de normale maandsom gevallen. De eerste helft van de maand was bijzonder koud, de gemiddelde tem peratuur was in De Bilt toen niet minder dan 4 gr. C onder normaal. De tweede helft heeft heel wat min der koud weer gebracht zodat het maandgemiddelde van de temperatuur nog 1,3 gr. C is geworden tegen 2.0 gr. C normaal. Zeventien dagen waren aan de koude kant van de normaal. In De Bilt was de laagste temperatuur 8,1 gr. C onder nul; hoewel zo'n tempe ratuur helemaal niet bijzonder laag kan worden genoemd, was deze toch sedert December 1950 uiet meer in De Bilt voorgekomen. Ofschoon de koude dus helemaal niet exceptioneel is geweest, was deze wel hinderlijk omdat het daardoor tot het midden van de maand moest duren eer de sneeuw van Oudejaarsdag was ver dwenen. zodat het verkeer op de weg eigenlijk de hele eerste helft van de maand moest oppassen met het oog op gladde wegen. Ten slotte moet de bijzonder zware storm van de laatste dag van de maand worden genoemd waarvan de gevol gen nog lang niet zijn uitgewist. Daar over is reeds uitvoerig geschreven. Afgezien van de laatste dagen van de maand heeft het weer zich heel rustig gedragen. Landbouwvoorlichtingsraad De minister van landbouw, visserij voedselvoorziening heeft een lande lijke landbouw voorlichtingsraad ingesteld, waarin overleg gepleegd zal worden over de landbouwvoorlichting in de ruimste zin. Tot voorzitter van deze raad is benoemd ir A. W. van de Plassche, di recteur-generaal van de landbouw, te Voorburg. Juister zou het zijn geweest te zeg gen. dat er 50.000 x 2200 arbeidsuren op onrendabele wijze worden besteed, want het is nu eenmaal niet mogelijk om de uren. die in bepaalde seizoenen ver loren gaan bij elkaar op te vegen en daar volledige arbeidskrachten van te maken, Men mag niet het aantal ar beidsuren delen door het gemiddelde per man en daaruit concluderen dat er dus zoveel mensen over zijn. Niettemin staat het vast. dat de ge middelde productiviteit van de arbeid op het kleine, onvoldoende geïntensi veerde landbouwbedrijf te gering is om de normale Nederlandse levensstan daard te bereiken. Verhoog die inten sivering dan. zal men zeggen. Inder daad, deze mogelijkheid is in het rap port bekeken, doch als van onvoldoende betekenis voor de kleinste bedrijven verworpen. Op grond van de ervaringen van de Landbouwvoorlichtingsdienst acht men het wel mogelijk op bedrijven van ten minste 7 ha de productiviteit zodanig te verbeteren, dat er een redelijk be staan op mogelijk is, doch voor de klei nere bedrijven zit hierin, naar de me ning van de rapporteurs, te weinig per spectief. Zij menen, dat daarvoor de voorziening met krachtvoeder te moei lijk is, terwijl zij onvoldoende afzetge bied zien voor varkensvlees en eie ren, de producten, die men in grote hoeveelheden kan voortbrengen op be drijven van zeer beperkte omvang, als men maar voldoende veevoeder aan koopt. Ook in de tuinbouw ziet men geen uitkomst, omdat men geconstateerd heeft, dat de combinatie van tuinbouw Waarnemingen Ie De Bilt 1 3 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 z z Z Z 5? s? 43 F F W, - 1 - - - - Z - Zondag Zon heeft 51 tot 100% geschenen von de tifd dot zij boven de horizon is Zon heeft 11 tof 50 geschenen Windstoten van meer don 15 m/sec zijn voorgekomen Af: Het heelt die dog gesneeuwd t heeft die dog gehageld IS Er is die dog donder gehoord Mo*. Maximumtemperatuur ("Cl Min. Minimumtemperatuur ("Cl Neerslog tussen 19.40 uur von de vorige dog tot 19.40 uur viteit mogelijk maken op een klein be drijf. Konden wij voldoende varkens, eieren, gemeste kalveren, groenten, fruit, zaaizaad en pootgoed. kruiden, enz. enz., verkopen, dan zou er geen enkel bezwaar zijn tegen het bestaan van een zeer groot aantal kleine bedrij- Integendeel, deze zouden dan het wel vaartspeil ten plattelande zeer sterk verhogen. Getuige bijv. het Westland, de Noordhollandse Streek, de fruit- en tuinbouwstreken van de Zuidhollandse Eilanden, het aspergecentrum in Lim burg. e.a. De moeilijkheid, waarmee wij hébben te worstelen, is uitsluitend de omstandigheid, dat de koopkracht van de Europese bvolking niet vol doende groot is om dergelijke produc ten op te nemen in de hoeveelheden, die wij gemakkelijk zouden kunnen produceren. Het is dus geen pro bleem van mensen en grond, maar van boeren en burgers, van voortbrengers en ver bruikers. TOT OP ZEKERE, doch onbeken- x de, hoogte geldt dit ook voor de producten van de industrie. Wan neer de industrialisatie wordt bevor derd. niet op grond van een reële be hoefte aan bepaalde producten, doch met het doel mensen aan werk te helpen, loopt men precies hetzelfde gevaar, dat de productie geen vol doende afzetgebied zal vinden. En dit is niet minder waar, voor de wèl rendabel geachte landbouwbedrijven van meer dan 7 ha. Met ahe respect voor het in het rap- of klein fruit met enige landbouw al-, port bijeen gebrachte materiaal menen leen tot gevolg heeft, dat de seizoen behoefte aan arbeid nog groter wordt en dus eerder als een nadeel dan als een voordeel is te beschouwen. TT ET RAPPORT zoekt de oplossing -L-Lsche dan ook niet zozeer in de agra- risch-economische als wel in de sociolo gische richting. Het acht het nl. nood zakelijk, dat verdere splitsing van Gouden jubileum Amsterdamse Turnbond Zondag zijn in de Tumhal te Amsterdam wedstrijden gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de ruim 8000 leden tellende Amsterdamse Turnbond. Er kwamen op vijftien nummers niet minder dan 13 verenigingen uit, voorname lijk uit de hoofdstad en de randgebieden. Het meest succesrijk waren de Amsterdamse verenigingen DOS en Simson. die resp. vijf ïn vier eerste prijzen behaalden. De hoogtepunten van de verdere viering van het jubileum zijn een grote uitvoering op 5 Maart a.s. in het Concertgebouw en een demonstratie door Zwitserse keurtur- ners op 9 Mei a.s. in de Apollohal. Openluchttheater Diever De toneelvereniging Diever heeft voor het zomerseizoen „Eind goed al goed" van Shakespeare in studie genomen. De eerste voorstelling is bepaald op 25 Juni. In Juli zullen nog zes voorstellin gen volgen. daarom toch, dat het accent meer zal moeten vallen op pogingen om ook die kleine bedrijven, die beneden de limiet van 7 ha vallen, welke in het rapport wordt gesteld, niet alleen krach tig te intensiveren, maar om ze van karakter te doen veranderen. Het moeten geen miniatuur-landbouw- bedrijfjes blijven, doch gespecialiseer de ondernemingen, die zodanige produc ten voortbrengen, dat zij een ruime ar beidsproductiviteit op weinig grond mo gelijk maken. De factor van de produc tiekosten zal daartoe verder moeten worden onderzocht, terwijl het gepaard moet gaan met een verkoopscampagne in binnen- en buitenland. Dat het al of niet slagen van de landbouw-integratie hierop van de grootste betekenis zou zijn. spreekt vanzelf. Bij het Landbouw-Economïsch Insti tuut gaat men in de komende weken in de gemeenten Nederweert, Sint Oedenrode, Zelhem, Ruinen en Raalte opnieuw gegevens verzamelen om na te gaan. welke veranderingen zich sinds het eerste onderzoek van 1949 hebben voltrokken. Dit zal wellicht meer licht werpen op de ontwikkelingstendens van de toestanden op de zandgronden in h"et algemeen en van het keine boeren bedrijf in het bijzonder en op die wijze richting geven aan de pogingen om tot een constructieve oplossing van het kleine-boeren vraagstuk te komen. Wij hopen dat men daarbij de correlatie tussen bedrijfstype en bedrijfsgrootte niet zal veronachtzamen. I in hel De geschiedenis van een Australische hond NAAR HET ENGELS VAN FRANK DALBY DAVISON 50. Het comité dat de zorg voor deze gebeurtenis op zich had genomen, had wijselijk voor een flink aantal prijzen gezorgd. Er was een blauw lint voor de hond die won, een rood lint voor de tweede en wit voor ieder van de honden die een plaats in de eindwedstrijden had ingenomen. De zes mannen stonden met hun honden op een rij binnen het afgezette terrein van de juryleden. Het applaus dat van de heuvelzijde kwam, toonde dat de algemene opinie het oordeel van de officiële jury steunde toen een man met een megafoon aankondigde: „Eerste prijs voor mr. T. Lincoln's hond. Dusty. Het rode lint was voor een rood Kelpie teefje, Bess, die behoorde aan een half bloed veekoper, een onbekende hond die de eer ste mededinger was geweest in de wedstrijden van die morgen en die onverwacht goed werk ten beste had gegeven. De mannen reden met hun honden achter zich aan van de wedstrijdbaan en door de menigte heen die van de heuvelzijde afdaalde op zoek naar hun middagmaal. Tom verwijderde het lint van Dusty's nek toen hij afsteeg om zijn pony te laten grazen, hij stopte het in zijn zak wat zou hij daar nu een plezier van beleven! Het was een populaire winst. Toen Tom de bar binnenging werd hij van vele zijden begroet en gelukgewenst, menig glas werd op zijn gezond heid gedronken. Brownlees schoof op Tom af met een ernstige uitdrukking op zijn gezicht, „Ik heb het met mijn vrouw overlegd, Tom", zei hij, „ik bied je twintig pond voor je hond!" Hij leek wat gespannen. Zoals bleek uit zijn opmerking dat hij het met zijn vrouw had besproken, was hij niet een man die geld kon weggooien. Voor Tom nog kon antwoorden kwam Arch Jackson tussen beide. Hij had van de andere zijde van de bar vandaan juist gehoord wat er plaats vond. „Ik geef je er dubbel dat voor, Tom!" riep hij uit. „Veertig biljetten", voegde hij eraan toe, en „Veertig biljetten", riep hij weer, terwijl hij het geld uit zijn portefeuille voortelde. Hij hield vier biljetten van tien pond in zijn hand en strekte zijn arm uit alsof het een hand met kaarten was en hij zwaaide ermee om de aandacht van alle aan wezigen te vragen. „Ik bied je veertig pond voor de beste herdershond in Brigalilla!" Alle aanwezigen toonden zich geïnteresseerd maar niet verrast. Het was een hoog bod voor een hond. Van de meeste mannen zou het een kwistig bod hebben geleken; maar dit was Arch Jackson in zijn rol van sportieve veefokker. Arch kon amusant klinken, maar je kon altijd op hem reke nen! Tom wist dat het een hoog bod was; maar wat zou dit geld voor hem betekenen in ruil voor iets waar hij werkelijk op gesteld was? Het was zelfs nog een hogere prijs, indien je geneigd was die kant ervan te bekijken, voor een hond die niet meer waard zou kunnen blijken te zijn dan de prijs van een kogel. Maar die overweging kreeg in werkelijkheid niet de overhand in Toms ge dachten. Hij keek Jackson in de ogen en hij zag dat ze glimlachten, vertrouwelijk en vriendelijk keken ze. Hij glimlachte terug en zei, „Sorry, Arch, maar hij blijft van mij zolang hij leeft!" Jackson liet de hand die het geld vasthield zak ken. Hij keek teleurgesteld noch ontevreden. Een patente kerel had een tweede ontmoet. In het hele vertrek commenteerde men erover. Tom keerde zich tot Brownlees en hij bevestigde op een toon waaruit bleek hoezeer het hem speet, wat hij even te voren had gezegd HOOFDSTUK XII Tom reed naar huis na de sport-meeting met het gevoel dat hij nu moest terugkeren tot de waarachtigheden van het dagelijks leven. Hij had een goede twintig kilometer af te leggen. Hij deed het kalmpjes aan en hij had voor een deel van de tijd Dusty bij zich op de grond van zijn wagentje. Een paar keer boog hij zich en streelde hij de hond over zijn oren. Hij zou zich niet uit zichzelf in de wereld der wedstrijden hebben ge waagd, maar nu hij er min of meer toe gedwon gen was, was hij menselijk genoeg om blij te zijn met het succes. In zek^- opzicht bevestigde dit nog eens de waarde der dingen die hij zich kon herinneren. Hij dacht aan de keer toen zij voor het laatst de schapen hadden geschoren. Drie duizend scha pen moesten uit 10.000 ha veld worden verzameld en er was maar een hond beschikbaar die heel wat meer moest presteren dan de kudde voortvoe ren. De oppervlakte noch het aantal schapen was groot maar de schapen moesten in kleine groepen tegelijk binnengebracht worden. De hond die het verzamelwerk moest opknappen legde vier tot zes kilometer af tegenover elke kilometer die de hond aan het eind van de kudde deed. Een groot deel van Morrisons land was heuvelachtig en bedekt met grint en dit was moeilijk begaanbaar voor hondenpoten. In andere gedeelten vond je veel gevallen stokjes van de bomen die geringmerkt waren en ook dit was moeilijk terrein voor voet zolen zonder hoeven. Als de hond over omge vallen bomen moest springen, werd hij gauwer moe en het weer was ongewoon warm geweest. Gedurende de laatste helft van dit werk had Dus ty elke ochtend spierpijn en pijn aan zijn voeten gehad. Het was niet plezierig hem mee uit te nemen. Na een uur of wat ging het wel beter maar je wist dat hij zijn laatste reservekracht opgebruikte en het was slechts omdat het werk zo dringend was dat je kon besluiten hem te flui ten om door het dode hout te gaan zoeken of in het bosje jonge bomen tegen de met grint bedek te heuvelzijde. Tegen de tijd dat Harry en zijn buurman die hem kwam helpen het laatste ge schoren jonge schaap terug hadden gezet in de kooi, waren Dusty's heupbeenderen door zijn huid zichtbaar en zijn voeten waren zo rauw dat zij bijna bloedden. Zo'n herinnering was het die een man waarde aan zijn hond deed hech ten; uit ondervinding in het verleden te weten dat hij je niet in de steek zou laten en aan het werk zou blijven zolang hij vier poten had om op te slaan. Zoiets gaf een wezenlijke betekenis aan een stuk blauw lint! ("Wordt vervolgd) TlU Dinsdag 3 Februari. Schouwubrg 8: Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Ku- belik. De Lantaren 8.15: Rott. Comedie: Moord bij open doek, voorstelling t.b.v. het Nationaal Rampenfonds. Woensdag 4 Februari. Schouwburg 8: Haagse Comedie: Als 't kindje binnen komt. Bioscopen t/m 5 Februari Arena; Storm over Malakka 14 j. Ca pitol: De grote beslissing 18 j. Cineac en Victoria: De verboden vrucht 18 j. Colosseum: The greatest show on earth 14 j. Harmonie: High noon 14 j. Lutusca: Hongkong 14 j. Luxor en Prinses: Ope ratie Cicero 14 j. Rex: Het zwaard der vergelding 14 j. 't Venster: Het wonder van Milaan a.l. Schiedam Schiedam: Passage: De straat 18 j. Dinsdag 3 Februari. Kon. Schouwburg 8: Ned. Comedie: School voor vrouwen. KI. Comedie 8: Comedia: Toevallige ontmoeting en Als een phoenix. Dili- gentia 8: Pianorecital Jean-Pierre Marty. K. en W. 12.45: Verpozingscon cert Residentie-orkest. Woensdag 4 Februari. Kon. Schouw burg 8: Ned. Comedie: U spreekt met uw moordenaar. KI. Comedie 8: Comedia: Toevallige ontmoeting en Als een phoenix. K. en W. 8: Abon. concert. Residentie-orkest. Bioscopen t/m 5 Februari Apollo: Geheime opdracht 14 j. Asta en Centrum: Zo zijn we niet getrouwd 18 j. City: Vergif 18 j. Corso: Het ge heim van Mayerling 18 j. Hollywood: Zorg, dat je er ook bij komt 14 j. Me- tropole Tuschinski: en Passage: Sterren stralen overal a.l. Kriterion en Odeon: De dood van een handelsreiziger 18 j. Olympia: Always in my heart a.l. Plaza: Gevleugeld gevaar 18 j. Capitol en Rem brandt: Een nacht koningin a.l. Rex. De verboden vrucht 18 j. Roxy: De stad zonder genade 14 j. Seinpost: She's wor king her way trough College 18 j. Stu dio: Hondje, laat je juffrouw uit 14 j. Thalia: Export in blond 18 j. Uitkijk: The galloping major a.l. West-End: Othello 18 j. Musica: High noon 14 j. Dinsdag 3 Februari 8 uur: Ned. Opera: Hoffmanns Vertellingen. Carré 8 u.: Circus Strassburger. Centraal Theater 8 u.: Ned. Comedie: Via Lissabon. Leidseplein Theater 8 u.: ABC Cabaret: Bibelonië. De la Mar-theater 8 u.: Cabaret Wim Sonneveld: Het meisje met de grote voeten. Kleine Comedie 8 u Gez. Kaart: Potasch en Perlemoer. Concertgebouw 8 u.: Ida Haendel. viool, Theo van dei- Pas. piano. Bachzaal 8 u.: Leerlingen Brussels Conservatorium. Woensdag 4 Februari. Stadsschouw burg 8: Rotterdams Toneel: Hendrik IV. Carré 8: Circus Strassburger. Centraal Theater 8: Ned. Comedie: Via Lissabon. Leidseplein Theater 8: ABC-cabaret: Bibelonië. De la Mar Theater 8: Cabaret Wim Sonneveld: Het meisje met de grote voeten. Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: Potasch en Perlemoer. Concertgebouw 8.15: Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik, Jan Damen, viool. Bioscopen t/m 5 Februari Alhambra: De verboden Christus 18 j. City: Het mysterie van de gouden ade laar 14 j. Cineac-Damrak: de eerbiedige lichtekooi 18 j. Corso: Operatie Cicero 14 j. Cultura: Affair in Trinidad 18 j. Kriterion: Le plaisir 18 j. Capitol en Luxor: Blanke ballast 18 j. Nöggerath: Morphine 18 j. Passage: Storm over Ma lakka 14 j. Plaza: Bureau zedenpolitie 18 j. Rialto: Op het scherp van de snede 18 j Rex: De ellendigen 14 j. Roxy: Don Camiïlo. Royal: De laatste grens 14 j. Tuschinski: Sterren stralen overal. Uit kijk: The galloping majoor. Dinsdag 3 Februari. Stadsschouwburg 8: Ensemble Arabesque: Van snotneus tot neon. Woensdag 4 Februari. Stadsschouwburg 8: Théatre Hebertot: Rome n'est plus dans Rome. Tivoli 8: Utrechtse Orato riumver. m.m.v. U.S.O. en solisten o 1 v. Jack P. Loory. Universiteitshuis 8: Le zing J. H. Venema over De mysteriën van slaap, droom en dood. Bioscopen t/m 5 Februari Camera: Le plaisir 18 j. City: Het zal je gebeuren a.l. Palace: In old Scheyenne 14 j. Rembrandt: Tot inkeer 18 j. Scala: De man zonder angst 18 j. Vreeburg: De kuise bruidegom 14 j. Dinsdag 3 Februari. Stadsschouwburg Théatre Hébertot met Rome n'est plus dans Rome. Bioscopen 3 t.m. 5 Febr. Beurs: De man van Colorado (18) Za terdag. Zondag en Woensdag Furie van de Kongo (14). Cinema: Iwo Jima (18). Grand en Luxor: De mijnen van Koning Salomo (a.l.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3