EUROPA ZIJ NIET TE VOORBARIG VREES EN ONMIN IN DE REGERINGSPARTIJEN Geen afspraken gemaakt met Eisenhower Amerika s politiek Onzekerheid I NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DULLES' EN STASSENS REIS Van onze correspondent. WASHINGTON, 28 Jan. Twee vooraanstaande leden van Eisenhowers kabinet, John Foster Dulles en Harold Stassen, respec tievelijk de minister van buitenlandse zaken en het hoofd van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, zullen wanneer deze brief ver schijnt, in Europa zijn aangekomen teneinde zich in een wervelwind tournee, gedurende welke zij zeven Europese hoofdsteden zullen bezoeken, een beeld te kunnen vormen van de internationale situatie. De ministers in de landen, waar Foster Dulles en Stassen korte tijd zullen verblijven, kunnen geacht worden op de hoogte te zijn van de onderwerpen, welke beide ministers wensen te bespreken en van het standpunt, dat de Amerikaanse regering te dien aanzien meent te moeten innemen. Tol op zekere hoogte heeft men in Europa dus gelegenheid gehad om zich althans enigermate op de komende be sprekingen voor te bereiden. Trouwens in openbare uitspraken is van de kant der Verenigde Staten reeds enige aanduiding gegeven van de richting, waarin hier in Amerika de gedachten zich bewegen. De voornaamste dier uitspraken zijn vervat in de inauguratierede van president Eisenhower en in de radiotoespraak welke minister Dulles deze week tot het Amerikaanse volk heeft gehouden. Bijzondere aan dacht hebben vooral de passages getrokken, welke betrekking hebben op de Europese eenheid. Iizal stellen om voor zichzelf tot klaar heid te komen omtrent de belangrijke kwesties, die op beslissing wachten. Door in dit proces behulpzaam te zijn kunnen de Europese staatslieden allicht meer bereiken dan door naar Washing ton te snellen. zaxen van ae senaat neext minis- ter Dulles geconstateerd, dat thans een tendens naar desintegratie in plaats _van integratie valt waar te ne-EDERLAND bevindt zjph thans in Geen dwang voor de defensiegemeenschap Handelgeen hulp men. En hij deed het gevaar uitko men van het handhaven van de tot dus gevolgde politiek van Amerikaan se zijde, wanneer de slotsom gerecht vaardigd zou zijn dat deze is vastge lopen. Indien zijn besprekingen in de Europese hoofdsteden hem inderdaad tot deze conclusie mochten doen lei den. dan ligt het blijkbaar in het voor nemen van Foster Dulles om met realistisch inzicht naar alternatieve oplossingen te zoeken, die wellicht meer kans van slagen bieden. Het verwezenlijken van Europa's eenheid blijft onverzwakt een der voornaamste doeleinden van de Ame rikaanse politiek. Maar de vraag wordt opengelaten of deze op het hui dig ogenblik uitdrukking moet vinden in de vorm van de Europese defen siegemeenschap. De mening heeft hier veld gewonnen dat het inoppor tuun kan zijn om in deze richting ver dere voor Europa onwelkome pressie uit te oefenen. Het is dan ook niet zonder reden dat Dulles verklaard heeft zijn Europese reis voorname lijk te hebben ondernomen om „te observeren en te luisteren." Door zo spoedig na de bewindsaan vaarding een bezoek aan Europa te brengen heeft John Foster Dulles tevens willen voorkomen dat de Europese staatslieden zich nu reeds naar Washing ton spoeden om daar besprekingen te houden, waarvoor de nieuwe regering nog niet gereed is, zo lang zij de poli tiek, welke zij voornemens is te volgen, niet nader heeft uitgewerkt. Dit heeft men hun duidelijk te verstaan gegeven. Men is hier slecht te spreken over het ongeduld van de Engelsen, die van oordeel zijn dat onderlinge gedach- tenwisselingen. vooral over de belang rijke vraagstukken van economische po litiek, niet te lang kunnen worden uit gesteld. De Washington Post heeft zelfs een hoofdartikel gepubliceerd waarin duidelijk te kennen wordt gegeven ministers Eden en Butler er goed aan zouden doen hun ongeduld nog wat te bedwingen. Het moge dan juist zijn, dat men in Engeland gi-aag zou weten waar men zich met betrekking tot de economische en financiële problemen aan te houden heeft alvorens de Britse be groting wordt ingediend, doch voorba rig overleg zou ook het Britse belang jactor van het hoogste gewicht. Toch niet dienen. de gunstige positie dat het geen aanspraak meer maakt op economi sche steun. Met meer klem zullen daarom de Nederlandse regeringslei ders samen met de bezoekende Ame rikaanse ministers de wegen kunnen bespreken, die openstaan om de Eu ropese naties de mogelijkheid te ver schaffen langs andere weg dan steun de onontbeerlijke dollarinkomsten te verdienen. Alle maatregelen, welke de uitvoer naar de Ver. Staten kunnen bevorde ren, zijn in dit opzicht van belang. Er schijnt goede kans op te bestaan dat het wetsontwerp tot het vereenvou digen van de invoerbepalingen spoe dig opnieuw aan het congres zal wor den voorgelegd; men koestert de hoop dat het dan zal worden aangenomen. Dit zou reeds een stap in de goede richting zijn. Veel minder hoop heeft men op tariefsverlaging. Het wacht woord: „Handel, geen hulp" moge hier dan in groeiende mate begrip vinden, er zal nog veel moeten gebeuren eer die sympathieke weerklank zich in daden omzet. In Europa zal men goed aan doen hier geen al te grote verwachtingen op te bouwen. Hiermede zijn echter geenszins de mogelijkheden voor het scheppen van dollarinkomsten uitgeput. Ook inves teringen kunnen hiertoe bijdragen, de z.g. off-shore procurements kunnen een steeds belangrijker factor worden. Met name in Nederlandse kringen schenkt men thans veel aandacht aan mogelijke ontwikkelingen, welke in de lijn liggen van de Amerikaanse toekomstplannen het feit, dat Dulles en Stassen eerst naar Europa zijn gegaan heeft de aanvankelijke vrees weggenomen dat de Ver. Staten, onder het nieuwe be- wind, de belangstelling sterker op Azië zouden richten als het aangewezen ge bied om het gevaar van het opdringend communisme te keren. Het versterken van Europa's positie blijft voor Amerika inderdaad een kunnen vormen. De steunmaatregelen, welke de medewerking van de Azia tische naties kunnen verzekeren, zullen echter geen politiek karakter mogen dragen. Inschakeling hierbij van Europa kan er toe bijdragen om de indruk weg te nemen zelfs indien deze volkomen ongegrond is dat de Ver. Staten een beleid volgen van economisch imperialisme waarmede politieke invloed gepaard kan gaan. De uitvoering van steunplannen voor Azië zou daarom kunnen worden gekoppeld aan een stelsel van „ojf-shore procure ments", dat Europa de gelegenheid verschaft om goederen en diensten aan de Aziatische landen te leveren, welke in dollars worden betaald. Het streven van de Ver. Staten om de economie der Aziatische landen te schragen zou dan tevens Europa economisch ten goede komen zonder dat de directe Amerikaanse hulp voor Europa be hoeft te worden bestendigd. Hier openen zich inderdaad nieuwe perspectieven voor de Amerikaanse toekomstpolitiek. Er is reden om aan te nemen dat bij de komende ontmoe ting in Den Haag tussen de Ameri kaanse en Nederlandse regeringsleden deze bredere risie op de wereldpro blemen een punt van ernstige bespre king zal uitmaken. De Oostenrijkse verkiezingen Van onze correspondent. WENEN, 29 Jan. Na een korte afwezigheid zijn we weer in dit gemoedelijke landje teruggekeerd, naar een besneeuwd gebied met hoge prachtige bergen, sluimerende dalen en steden vol grieperige mensen. Oostenrijk is stellig een van de gemoedelijkste landen van Europa. De treinen hebben bijna regelmatig vertraging en de reizigers vragen niet eens meer naar een verklaring. Dat is nu eenmaal zo. Ofschoon de algemene verkiezingen over een maand al lang voorbij zullen zijn, spreekt men te Wenen veel minder over dit thema dan over Wilhelm Furtwangler die Zondag bij een muziekuitvoering onwel is geworden en nu in een ziekenhuis ligt. Ondanks de gerust stellende communiqué's van de behandelende geneesheer is men in brede kringen uiterst bezorgd over de toestand van de grote dirigent en vraagt men zich af of hij in staat zal zijn om straks nog vier con certen te leiden. Dergelijke gebeurtenissen interesseren de Oosten rijkers eigenlijk het meest evenals de successen van hun skispringers in Garmisch-Partenkirchen. Over de verkiezingen praat men liever niet. Het is veelbetekenend dat de twee grote politieke partijen een overeenkomst hebben gesloten om deze verkiezingen op 22 Februari te laten houden, dat wil dus zeggen midden in de carnavalstijd. Van een heftige verkiezingscampagne valt dan ook niet veel te bespeuren. De beschikbare zalen voor vergaderingen zijn namelijk grotendeels voor bals gereserveerd en wanneer ze ter beschikking staan, zijn ze half leeg. dat de Russen deze in bescherming hebben genomen. Deze briefjes van honderd zien er zo echt uit dat aan vankelijk bedrog kon worden gepleegd waarvan dan een aaktal kleine win keliers het slachtofftit is geworden. En het resultaat vat/, deze propaganda is nu niets anders jian dat het groot ste deel van de Bevolking woedend is op de communisten. P ISENHOWER heeft gesproken. Wij mogen hem dankbaar zijn. Het is goed te weten waar men aan toe is. In dit geval betekent dat te weten, wat de nieuwe, positieve bui tenlandse politiek van de Verenigde Staten, ons al zo lang in het voor uitzicht gesteld, heeft te betekenen. Onlangs is, naar aanleiding van uitla tingen van Foster Dulles er op gewe zen, dat een wijziging in de algemene doelstellingen van de Amerikaanse politiek onmogelijk is. De omstan digheden zijn nu eenmaal van die aard. dat er slechts één politiek mo gelijk is, die van verdediging van de vrije landen tegen het communis me. En ook daarin is door de om standigheden de vrijheid van bewe ging betrekkelijk mag men aannemen dat de huidige Ook in niet-Amerikaanse kringen vindt Amerikaanse regering, meer dan de men het desbetreffend optreden der En- vorige, het tegenhouden van het com munisme als een globaal probleem zal g eisen onverstandig. De onzekerheid omtrent het toekomstig Amerikaans be. leid in zake economische steun en mo gelijke handelsvemiiming kan immers eerst worden weggenomen nadat dien aangaande principiële beslissingen zijn gevallen. Vele factoren zullen hierbij in aanmerking dienen te worden geno men. Het mogelijke en bereikbare zal bovendien niet alleen worden bepaald door hetgeen de regering van Eisenho wer in dit opzicht wenselijk acht; niet minder zal hierop de houding van in vloed zijn welke het congres ten aan zien van de betrokken vraagstukken zal aannemen. Er is dan ook veel meer voor te zeggen om de Amerikaanse re gering de tijd te laten zelf haar conclu sies te trekken, dan te pogen reeds nu bepaalde besluiten af te dwingen. De missie van Foster Dulles en Stassen is juist ook daarom van groot gewicht om dat deze reis beide ministers in staat zien en daarom niet minder gewicht zal willen hechten aan de rol van Azië. De economische oprichting van de Aziatische naties zal de beste dam tegen het opdringend communisme Opperste staatsraad in Egypte Spoedige instelling vernacht Gisteravond is te Kairo van gezag hebbende zijde vernomen, dat een „opperste staatsraad" gedurende de komende drie jaar het gezag in E- gypte zal uitoefenen. Het kabinet zal voor zijn beleid verantwoording aan deze raad verschuldigd zijn. In deze drie jaar zal een nieuwe grondwet worden opgesteld. De opperste staatsraad zal beslui ten kunnen uitvaardigen. Hij zal ook het recht hebben begrotingsgelden toe te staan. Het is de bedoeling hem als een soort volksvertegenwoordiging te doen werken. Men verwacht, dat de instelling van deze raad spoedig bekend zal worden gemaakt. Premier Nagib heeft op 13 Januari mededeling gedaan van de instelling van een vijftig man sterke commis sie, welke als taak heeft het opstel len van een nieuwe grondwet. Bij het buiten werking stellen van de oude grondwet heeft de generaal verklaard dat „het volk in de nieuwe grondwet tot de bron der macht zal worden gemaakt". Volgens het Egyptische blad Al Mis- ri heeft Egypte Engeland officieel voorgesteld, dat beide landen hun wa pens en opslagplaatsen in de Soe dan ter beschikking van de Soedane- se verdediging zullen stellen, wanneer zij dit gebied ontruimen. Majoor Sa- lah Salem, de belangrijkste adviseur van premier Nagib inzake Soedanese zaken, zou dit in een vraaggesprek hebben meegedeeld. Naar het te Kai ro verschijnende dagblad El Akhbar meldt, heeft de Egyptische regering besloten deze maatregel ook te ne men, als Engeland het voorstel zou afslaan. Reis van Elizabeth door het gemenebest Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen, naar officieel wordt medegedeeld, op 23 November van dit jaar per vliegtuig naar de Bermu da eilanden en vervolgens naar Ja maica vertrekken, om daarna op het passagiersschip Gotic via het Pana makanaal naar Nieuw Zeeland te va ren. Onderweg zullen zij de Fiji-eilan- den en de Tonga-archipel bezoeken. Na een verblijf van vijf weken in Nieuw Zeeland zullen zij op 30 Janu ari 1954 naar Australië gaan, waar zij op 3 Februari zullen ankomen. In Australië zullen zij twee maanden doorbrengen. Op 1 April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij van 10 tot 21 April zullen verblijven. Later zullen bijzonderheden over de terugreis worden gegeven. Brits vliegtuig vermist. Volgens me dedeling van het Britse departement van oorlog is een viermotorige York ter hoog te van Newfoundland vermist geraaKt. 't Toestel heeft 'n bemanning, welke uit zes koppen bestaat, tien militairen, tien vrou wen en dertien kinderen aan boord en was op weg naar Kingston (Jamaica). Het communistische „bankbiljet". Links boven: „wenden" fz.o.z.) waar de propagandatekst staat. Links onder: het bekende engeltje trekt hier een lange neus! Rechts: de vrouwenkop is hier heel handig veranderd in een Januskop met de caricaturen van Figl flinks) en Schiirf (de socialistische vice-kanselier) IA AT wil echter niet zeggen dat de ■L' leidende politici er even rustig over denken. Nu het gesproken woord op de achtergrond is geraakt, stop pen de partijen alle brievenbussen vol met propagandalectuur of worden er grote propagandatorens gebouwd met de bekende partijleuzen. In de kringen van de volkspartij heerst te recht een gevoel van onzekerheid omtrent de uitslag. De belangstelling in burgerlijke kringen voor dit poli tieke tornooi is namelijk zo zwak dat men niet durft te rekenen met een massale opkomst en juist daar van hangt het .heil van de volkspartij af. De socialisten tonen meer' ver trouwen, omdat ze rekenen kunnen op een grotere discipline van hun aanhangers. Maar ook zij kunnen zich vergissen, zoals o.a. blijkt uit de jong ste verkiezingen op de universiteiten waar de socialisten meer verliezen hebben geleden dan de volkspartij. Ook de communisten hebben hier aan invloed verloren: de enige die ge wonnen heeft is de nationale groep die vrij dicht staat bij de beweging van de „Onafhankelijken." Wie na een korte afwezigheid weer in Oostenrijk komt bemerkt dadelijk dat men zich in de kringen van de volkspartij onbehaaglijk voelt. De vaste eenheid schijnt hier namelijk bedreigd te worden door het optreden van een zogenaamde „christelijk sociale partij" die hoogstwaarschijnlijk geen kans heeft op een zetel in het parlement, maar die de volkspartij wel schade kan toebrengen. Over het algemeen rekent men op een versterking van de socia listen waarvan men dan (terecht of ten onrechte) vreest, dat zij een zwenking naar uiterst links zouden kunnen door maken zodat het spookbeeld van een volksdemocratie dreigend wordt. Con crete gegevens voor een dergelijke om zwaai zijn wel niet voorhanden, maar alleen al de vrees er voor werkt nood lottig. omdat het de twee coalitiepart ners steeds meer van elkaar verwij dert. en zodoende de communisten on gewild sterker maakt. Daarbij speelt de toenemende werk loosheid een grote rol. De mensen be ginnen zich in hun bestaan en ten op zichte van de toekomst onzeker te voe len en er zijn tekenen van défaitisme te ontdekken, die zij het ook heel zwak aan de stemming van vóór 1938 doen denken. De grote meerder heid gaat echter lichtzinnig de carna valstijd tegemoet in de fatalistische overtuiging dat men de loop der ge schiedenis niet kan tegenhouden. ..Da kann man halt nichts machen". luidt het bekende Oostenrijkse stopwoord TAE VREEMDSTE propaganda heb- ben de communisten uitgedacht namelijk in de vorm van keurig nagemaakte briefjes van 100 Schil ling die aan de voorkant zo geraf fineerd echt lijken dat men vergeet op de achterkant te kijken waar de communistische propagandaleuzen staan afgedrukt. De politie heeft deze „bankbiljetten" in beslag genomen, maar zij kon de hand niet leggen op het cliché en op de drukkerij, om- Eisenhower nodigt Mayer en Bidault uit President Eisenhower heeft Renè Mayer, de Franse minister-president, zijn minister van buitenlandse za ken, Georges Bidault. uitgenodigd om tegen einde Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd gisteren over gebracht door Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, tijdens de besprekingen, welke laatstgenoemde met de Franse minis ters heeft gevoerd. Een gezamenlijk communiqué, dat na afloop van het overleg werd uit gegeven, gewaagde er van, dat een punt, hetwelk door minister-president Mayer met klem naar voren was ge bracht, de behoefte aan meer steun aan de Franse oorlogsinspanning in Indochina betrof„welke in het alge meen belang van de vrije wereld is". Admiral Carney naar Turkije. Admi raal Robert Carney, opperbevelhebber van de strijdkrachten der N.A.V.O. in Zuid-Europa, is naar Ankara vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met de Turkse minister van defensie alsook met de chef van de Turkse generale staf. (A.F.P.) Advertentie Nog rijker gesprekstof levert de ont voering van de voorzitter van een anti fascistische vereniging, dr. Gant. die als derde slachtoffer van deze organi satie door de Russen werd ontvoerd. Welke bezwaren de Russen speciaal te gen deze vereniging heben is onbe kend, maar met dergelijke acties ver groten zij de onrust onder de bevolking en brengen zij hun communistische .vrienden" grote schade toe. gezondheid! 0 DAVITAMON 10 vitamines in één dragée 0RGAN0N-0SS. Churchill over Formosa Minister-president Churchill heeft zij dat willen. Tegelijk verzekerde gisteren in het Britse Lagerhuis be-|OuIIes de Fransen, dat de Ver. Staten 1 Wagenaar) km tijd kendgemaakt. dat hij „geen formele niet voornemens zijn, Tsjiang Kai-sjek of informele afspraken" heeft gemaakt te steunen „in een of andere roekeloze -- - -- actie tegen de Chinese communisten van zijn basis Formosa uit. Een kleine kudde schapen hokt angstig tezamen op een droog stukje land ergens aan de kust i an Kent. De redding is nabij. Gottwald ontslaat minister van buitenlandse zaken Radio Praag heeft gisteren mee gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse pre sident Gottwald de minister van bui tenlandse zaken, Viliam Siroky, van zijn ambt heeft ontheven. Siroky wordt opgevolgd door Vaclav David. Naar Radio Praag verder nog meld de, maakt het ontslag van Siroky deel uit van een uitgebreide wijziging in Tsjechoslowaakse regering. De nieuwe minister van buitenland se zaken is lid van het presidium ier Tsjechoslowaakse communistische partij. In aansluiting op het bovenstaande heeft Radio-Praag gisteravond be kendgemaakt, dat een regeringspre sidium is ingesteld, „hetwelk de Tsjecho Slowaakse ministeries leiding zal geven onder toezicht houden". Het presidium bestaat uit premier Zapotocky. die voorzitter is, en de drie vroegere premiers Siroky (die als mi nister van buitenlandse zaken aftreedt Dolansky en Fierlinger; de laatste treedt af als hoofd van het departement voor kerkelijke zaken. Verder is Kysely noemd tot minister voor bouwmateria len. een nieuw ministerie. Bovendien heeft president Gottwald in het presi dium benoemd twee leden van het Tsjechoslowaakse parlement, wier na men niet worden genoemd; voorts de mi nister voor nationale veiligheid, Bacclek, de minister van defensie, Cepicka, de vroegere minister van voorlichting, Ko- pecky (wiens departement wordt opge heven) en de vroegere minister van on derwijs (wiens departement in twee mi nisteries wordt gesplitst). Von Neurath tachtig jaar. Baron Von Neurath, eens Hitiers minister van bui tenlandse zaken, heeft gisteren in de ge vangenis van Spandau zijn tachtigste verjaardag gevierd. Bij deze gelegenheid heeft bisschop Dibelius een verzoek ge richt tot de Britse hoge commissaris in Duitsland. Sir Ivone Kirkpatriok, om de gewezen staatsman in vrijheid te stellen. (A.P.) De Toestand Courses te Hilversum De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen te Hilversum luiden, Sneeuwwitje le afd. prijs: 1 Quita Hano ver (M. Vergay) K-m tijd 1.38.9. 2. Quita Scott ij. Wagenaar) 137 7. 3. Promotor O. (N. Oosting). Tot. w.: 1 2.60. pi. t 1.10. f 1,20. 1.20 gek. 1.— covercal 4.40. Sneeuwwitje 2e afd. prijs: 1. Peter Scott (T. A. v. d. Veen) km tijd 136.4. 2. Qui Samt (W. Leeuwenkamp) 1.39,2. 3 Paul Spencer (J. Bakker). Tot.: w: f 23.20. pi. 3.70. 1.90. 6—. gek. f 14.30. covercal t 3.60. Hans met president Eisenhower tijdens zijn recente bezoek aan de Ver. Staten. Voorts deelde hij mee, dat Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, een verklaring aangaande het eiland Formosa, dat het nationalisti sche leger van Tsjiang Kai-sjek tot bastion dient, zal afleggen. Men ver wacht, dat Groot-Britannië in deze verklaring zijn verontrusting over de wyziging van de Amerikaanse politiek t.a.v. Formosa zal uitspreken. Zoals men weet. heeft zowel vorige als de huidige Britse legering steeds scherp stelling genomen tegen ieder plan om de oorlog in hec Verre Oosten tot andere gebieden uit te breiden. Churchill weigerde een verklaring af te leggen over zijn besprekingen met republikeinse en democratische Amerikaanse leiders, aangezien deze besprekingen geheel particulier er vertrouwelijk waren geweest. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren tijdens zijn besprekingen met minister-president Mayer en andere leden van het Franse kabinet meege deeld, dat de Chinese communisten het besluit van president Eisenhower om de zevende Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa terug te trek ken, kunnen interpreteren precies zoals Michael McDermott, officieel woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, heeft gis teren verklaard, dat het niet noodza kelijk was geweest de in Korea strij dende bondgenoten van de Ver. Staten te raadplegen over het besluit t.a.v. Formosa, omdat deze zaak ,.in de eerste plaats onder de verantwoorde lijkheid van de Ver. Staten vait." Motie van Strauss verworpen Het Zuidafrikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 83 tegen 63 stemmen een door de oppositieleider Strauss ingediende motie van wantrou wen in het beleid van de regering-Ma- lan verworpen. Met dezelfde stemver houding is een door regeringsaanhan gers ingediend amendement, waarin volledig vertrouwen" in de huidige Zuidafrikaanse regering werd uitge sproken, aanvaard. Tass over een Zweeds- Amerikaans verdrag De Russische bladen „Pravda" ei „Iszvestia" publiceren vandaag een bericht van het persbureau Tass waar in verteld wordt dat Zweden en de V.S. op het ogenblik de laatste tech nische details bespreken van een mili taire overeenkomst. Volgens dit ver drag, waarover Tass gehoord heeft van journalisten in Stockholm, zou Zweden formeel buiten dc N.A.V.O blijven, maar in feite deelnemen dc oorlogsvoorbereidingen en strate gische materialen uitwisselen met de landen van de organisatie. Hoewel het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken „het bestaan van een militair verdrag ontkent, zijn de Zweedse en Amerikaanse regeringen in werkelijk heid aan de verwezenlijking ervan be gonnen" zegt het rapport- (Reuter.) vertrekken. (Reuter) Onenigheid onder Japanse communisten Volgens voormalige leden van de Japanse communistische partij bestaat er onenigheid in de partijleiding over plannen om de boeren te organiseren, teneinde tot geweldpleging over te gaan, indien de partij zulks nodig oor deelt. Twee leiders van de linkervleugel van de boerenbond, Foekazawa en To- mijoeki, deelden mee, dat velen met hen van mening zijn. dat een derge- lyke politiek, welke ook in commu- Metz Eicheisheim nistisch China en Zuidoost-Azië is toegepast, in Japan slechts schade zou berokkenen aan de communisti sche belangen. Grietje prijs. 1 Prins Gregor (J. 36 6. 2. Pïrette (B. U. Pieter D. (N Heskes) Tot. w.: f 3.80. pl f 1.80, f 1.70, 1.40: gek. 7.20. covercal f 4,80. Roodkapjeprijs, le serie: 1 Kondor (J. •an Leeuwen jr.) km tija 1.30.4. 2. Oscar Major (J. Wagenaar) 1.29.6. 3- Postduifje G- (M. Vergay). Tot w: f 3.30. pl. f 1.40, f 1.40. f 1.70. gek. 6.70. covercal t 3,40 Matador B U de Jong) km tpd 1,30.3. 2. Mary Reynolds iA N. Vijn) '.31.3. 3. Nino Narvllle IJ. L. de Graaf). Tot f 11.60. pl. f 6.—. f 2.70. gek. f 81.70. avercal 3.70. Matador liep buiten wedden schappen. Repelsteeltje-prijs. 1. Oosting's Lieveling V. Leeuwenkamp) km tijd 1-2.8. 2 Peli kaan S. (M Vergay) li 8. 3. Peter Karnac H. C- t«n Hagen'. Tot.w: t 4.60. pl t 1.30. f 1.40, f 1.60. gek. f 7.60. covercal f 1Ï.70. Finale: 1. Larrikin (N. Heskes) km tijd I.29.6. 2 Kondor (J van Leeuwen jr.) 129.7. 3 Oscar Major (J. Wagenaar). Tot., win.: 7 20. pl. 2.40. f 1.80. gek. f 11.40. covercal f 4.50. Groter sprinters prijs: 1. Lion (J de Vlie ger) km tijd 1.28,7. 2. Madame B (J van Leeuwen jr.) km tijd 1.28.7. 3. Miss A. 'S J van Leeuwen. Tot.: w 3.70. pl. 1.30. f 1.50. f 1.50. gek. f 7.70, covercal 4,10 Totale omzet l 54.142,50. Automobilisme: De Italiaan Giuseppe Fa rina heeft met Ferrari de Grote Prijs van Buenos Aires gewonnen. In een tijd van 1 uur 36 min 529 sec. over de 188.277 kilo meter f40 ronden) ging hij als eerste over de eindstreep. Bobben: Het te Garmisch gehouden we reldkampioenschap 4-persoonsbob. dat inge volge een besluit van de Internationale Bobslee-federatie in twee inplaats van vier heats werd verwerkt, is gewonnen door het tweede team van de Verenigde Staten. John son. Biesiadeeki Woodword en Miller ein digden met een totaaltüd van 2 min. 28.79 sec. (1.15.26 en 1.13.53) op de eerste plaats. Schaken. De vierde partij van de twee kamp om het kampioenschap van Rusland, die na de 42e zet was afgebroken, is zonder verder spelen door Taimanov gewonnen ge geven. Botwinnik leidt thans met 3—1. IJshockey: Lippensbeker: Luik—Ijsvogels 6 (32. 1l, 23), Brabo 'Antwerpen) Ijsvogels (Amsterdam) 11—2. Internationaal Tsjechoslowakije—Zweden den 15 (Donderdag j 5—1). De dertien Amerikaanse communisti sche leiders, die veroordeeld zijn wegens samenzwering om de Amerikaanse staat op gewelddadige wijze omver te wei-pen, zijn voor de keus gesteld om óf naar de Sowjetunie óf de gevangenis in te gaan. De verdedigers der veroordeelden ver-! wierpen echter prompt het aanbod, om hun cliënten naar de Sowjetunie te laten lig is geworden. Biljarten: De wedstrijden om het kampioen schap bandstoten hoofdklas zullen van 12 tot en met 15 dezer in Den Haag worden gehouden De deelnemers zijn; van de Pol. Metz Eichelsheim en Jan Sweering. die elkaar tweemaal zullen ontmoeten. Competitie K.N.S.B.: Bussum SG—Hilver- sums SG 35 voorl DDZApeldoorn 3—6 voorl.. Staunton—De Pion 4—5 voor].. Phi 11- dor-WGA 4>i—3>4 voorl. Wielrennen. Te Berlijn is op 53-jarige leef tijd Walter Sawall overleden, een der beste stayers, die de Duitse wielersport heeft voortgebracht. Hij won tweemaal het we reldkampioenschap. in 1928 te Boedapest er. in 1931 te Amsterdam en zegevierde zeven maal in de klassieke wedstrijd om het Gou den Wiel op de Berlijnse Olymia-baan. Het bestuur van de KNVB heeft de heer L. Steinvoorte benoemd tot lid van de Tech nische Commissie, die hiermede dus voltal- gering, omdat de bedreigde pupten vaststaan. Alleen een verlegging van accent is moge lijk. Deze is er inderdaad. Toch is dat misschien rog niet het voornaam- van wat Eisenhower in zijn Staat van de Unie opmerkt. Voorop staat, dat de president doordrongen blijkt van het inzicht, dat er behoef te bestaat aan een samenhangende, de ganse wereld omvattende politiek. Maar al te vaak heeft in de Verenig de Staten zo goed als in andere landen een dergelyke politiek ontbroken. Men nam beslissingen voor dit of dat deel van de wereld zonder de consequenties ervan op ander terrein te overzien. Indien dit voortaan vermeden kon worden, zou er inderdaad veel gewonnen zijn. Naar twee bijzonderheden in Ei senhowers opvattingen ging de laat ste tijd vooral de belangstelling uit. Dat waren de houding ten aanzien van Europa en die ten aanzien van de Chinese nationalisten op Formo sa. Wat Europa betreft, laat hij er, zoals te verwachten was, geen twij fel over bestaan, dat hij gaarne een nauwere eenheid zou zien en dat hij deze ook met kracht zal trachten te bevorderen. Men moet deze verklaring zien in het licht van hetgeen er aan voorafgaat. Dat is de verzekering, dat wederzijdse veiligheid, wederzijdse sa menwerking betekent, wat voor de Staten zeggen wil, dat zij andere na ties zullen steunen naar de mate, waarin die er naar streven hup volle aandeel te nemen in de gemeen schappelijke taak. Tot dat aandeel wordt dan ook de Europese samen werking gerekend, welke in Europa zelf een betere uitwisseling van pro ducten en arbeidskrachten teweeg moet brengen. Eisenhowers politiek erkent de waarde van een voorde lige en billijke wereldhandel, doch de president geeft duidelijk te ver-, staan, dat vitale hulp aan Europa pas goed mogelijk zal zijn als dit werelddeel toont ook zichzelf te wil len helpen. Voor het overige zal de ze hulp meer gelegen zijn in het weg nemen van hinderlijke douanebepa lingen en bevordering van Ameri kaanse investeringen. Op een afzien van beschermende maatregelen in de Staten moet men zijn hoop niet ves tigen. Wat dat betreft bevestigt Ei senhowers uiteenzetting de opmerkin gen van onze correspondent te New York die men elders in dit blad aan treft. Het tweede punt betreft Formosa, of liever de rol vah de zevende Ame rikaanse vloot, welke sinds het uit breken van het conflict op Korea zowel Formosa beschermt als be let dat er van dit eiland acties op het Chinese vasteland zullen uitgaan. Sinds China actief aan de strijd in Korea deelneemt, werkt deze maat regel ten gunste van dit land. Daar ziet Eisenhower de noodzaak niet van in en dus trekt hij deze op dracht in. Uitdrukkelijk zegt hij, dat dit geen aggressieve bedoelingen van Amerikaanse zijde inhoudt. Over wat de gevolgen van deze maatre gel zullen zijn. tast men dus in het duister. Voor een groots opgezette expeditie ontbreken Tsjiang Kai-Sjek waarschijnlijk de middelen, ook zelfs voor acties tegen de Chinese kust van enige omvang Belemmering van de kustvaart en kleine guerrillaonderne mingen zijn vermoedelijk wel moge lijk. Of zij zullen volgen en van Ame rikaanse zijde zullen worden aange moedigd, zullen wij nog moeten af wachten. Een punt, dat bijzondere belang stelling verdient, is zeker ook* de ver klaring. dat Eisenhowers regering nooit zal berusten in de verdrukking van enig volk om daaruit voor zich zelf een vermeend voordeel te trek ken. Daaruit vloeit voort, dat de Amerikaanse regering generlei ver plichting zal erkennen, vastgelegd in geheime afspraken uit het verleden met vreemde regeringen, welke dit soort verdrukking toepassen. Hier mee maakt Eisenhower zich los van alle mogelijke niet openlijk vastge legde afspraken te Jalta, Potsdam, of waar ook getroffen. Van een ver deling in invloedssferen verklaart hij zich hiermee afkerig. Ook op het terrein van de binnen landse politiek worden enkele duide lijke lijnen getrokken. Aan de loon- prijsbeheersing moet een einde komen, evenals aan die van mate rialen en producten, voorzover die niet voor defensieve doeleinden ge reserveerd moeten worden en schaars en onmisbaar zijn. Eisenhower is er van overtuigd, dat een vrije mede ding en een vrije prijszetting het best beantwoorden aan de behoeften van het Amerikaanse volk en het wel zijn des lands. Dit landsbelang wordt ook in het oog gehouden door het wegwerken van de begrotingstekorten. Dat staat op het eerste plan. Tot de verdere maatregelen in het vooruit zicht gesteld, behoort een wijziging van de wet Taft-Hartley Dat is een netelig vraagstuk, dat echter in het belang van de arbeidsvrede wel aan gepakt moet worden. Eisenhowers bewind is er op uit, zowel Amerika's positie, als die van de overige vrije wereld te verster ken. Een algemeen belang, doch -door de president vooral gezien als onder deel in de strijd tegen het commu nisme. Deze blijft bovenaan staan. Alle maatregelen door de president voorgestaan, waartoe ook behoren het verspreiden van een duidelijk be grip van de bovengenoemde coheren te, wereldomvattende politiek in het eigen land en daarbuiten, dienen ten slotte slechts één doel, dat samenge vat is in de woorden van de presi dent: „Er is maar een veilige weg om een totale oorlog te voorkomen die is het winnen van de koude oorlog." 9

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2