Vliegtocht over het verdronken land Overzicht van de schade D Onbeschrijfelijk leed van jong en oud ILRotteRöam ^Radiopr ogramma De hulpverlening van militairen In de A hoy'-hal te Rotterdam ZWARE STfRM teistert ons land CINEAC MUZIEK TE AMSTERDAM De nood binnen redelijke grenzen gehouden Verkeersbrug over Maas bij Gennep Benoemingen enz. CARNAVAL in CASCADE GAAT NIET DOOR NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Niets dan wijde, wijde watervlakten 5 Schiphol, Maandag. Luctor et emergo. Niet voor niets heeft Zeeland deze spreuk in zijn wapen ge schreven. Eeuwenlang heeft het strijd tegen het water moeten voeren. Dikwijls heeft het de schijn gehad, alsof het in die eeuwige worsteling met de erfvijand het onderspit zou moeten delven. Maar van opgeven heeft het nooit willen weten en ten slotte is dan ook zegevierend uit elke nieuwe krachtmeting te voor schijn getreden. Weer eens. in de nacht van Zaterdag op Zondag, heeft het water zich voor de strijd aangegord, Het heeft een hevige' aanval gedaan op de dijken, die de eilanden en het Zeeuws- vlaamse land voor overstroming moeten behoeden. Met verbeten felheid heeft het op de dijken gebeukt, net zo lang tot het weerstandsvermogen er van ge broken was en toen zag het water zijn kans. Met onweerstaanbare kracht stroomde het door de geslagen bressen, sommige eilanden geheel of nagenoeg geheel bevloeiend. Men kan wel zeggen, dat het water ditmaal hard. zeer hard heeft toege slagen en dat de Zeeuwse bevolking voor het ogenblik „knocked dowp" is. Maar dan ook niet meer dan dat Het ligt namelijk niet in de aard van de Zeeuwen om zich in die eeuwige tweestrijd met de erfvijand definitief uit te laten schakelen. En zoals elke bokser wel eens voor enkele tellen neer kan gaan. maar dan ook weer op de been komt. zo zullen ook de Zeeuwen zich weer met hun be kende taaiheid en vasthoudendheid her stellen. Dat kan overigens nog wel even duren. Want sinds mensenheugenis heeft het water niet zo veel onheil aangericht. Walcheren was erg in de jongste oorlog, evenals de iunudaties op sommige eilanden. Maar wat nu gebeurd is. is zo te zien veel omvangrijker. En we hebben het gezien van de lucht uit. Met een Dakota van de K.L.M. hebben we van ochtend een vlucht van meer dan een uur boven het geteisterde gebied ge maakt. Wat zullen we u er van vertellen? Moeten we van elke plaats, van elk eiland een gedetailleerde beschrijving geven van hoe het er uit ziet? Het zou een monotoon verhaal worden Want of men nu de blik i^endt naar Schouwen en Duiveland dan wel naar Noord-Beve land. naar het gebied om Kruïningen dan wel naar Thoïen; de overstromingen laten zich overal even erg aanzien. Over grote uitgestrektheden staan de velden soms hoog onder water. In sommige dorpen en stadjes is het water- de straten binnengedrongen, zodat normaal verkeer, practised gesproken, uitgesloten schijnt. Hoe triest, hoe onbeschrijfelijk deso laat liggen die onafzienbare watervlak ten er bij. Van de lucht uit ziet men de boerenbehuizingen. klein als de huis jes iiK het miniatuurstadje Madurodam, eenzaam en verlaten in het water staan. Vee in de weiden is er niet te zien, het geen op zichzelf nog niet zo verwonder lijk is, omdat in deze tijd van het jaar het vee nu eenmaal in de stallen pleegt te staan. Maar of het daar ook inderdaaa staat is de vraag. Is er trouwens in de geteisterde gebieden nog wel enig le ven? Soms moet men er ernstig aan twij felen. Ofschoon we op een hoogte van niet meer dan tweehonderd meter vlie gen. valt er bijna nergens beweging var mens of dier te bespeuren. Slechts een maal hebben we in de overstroomde streken een personenauto, klein als een dinky toy. over een weg zien voortkrui pen. Geloof maar, dat er heel wat schade is aangericht. Bedenk, dat op sommige piaatsen het water meters hoog in de huizen staat, hetgeen noch voor die hui zen, noch voor het daar aanwezige huis raad bijzonder goed genoemd kan wor den. Bedenk verder, dat in de schuren en andere opslagplaatsen veel waarde vol goed verloren is gegaan. En houdt er dan ook nog rekening mee, dat het binnengestroomde water een bijzonder hoog zoutgehalte bezit, wat voor de kwaliteit van de gronden van funeste invloed moet zijn. Dit dan wat de par ticuliere schaden betreft. Maar ook de gemeentelijke en rijlkseigendommen héb ben zwaar te lijden gehad, We hebben dijken gezien, die op verscheidene plaatsen waren doorbroken en op weer andere plaatsen ernstig waren aangevre ten. En we hebben ook gezien, hoe in de spoorlijn over Zuid-Beveland. in de nabijheid van Kruiningen een gat van misschien wel honderd meter was gesla gen. Wat voor de Zeeuwse eilanden geldt, is eveneens van toepassing op de Zuid- Hollandse eilanden en de kop van Noord-Brabant. We hebben gezien, hoe het water Stellendam bijkans heeft ver zwolgen. We hebben gezien hoe de Hoekse Waard en het Eiland van Dor drecht voor het grootste gedeelte blank staan en hoe het water aan de Brabant se kant van de Moerdijkbrug zo furieus te keer is gegaan, dat de grote verkeers weg naar het Zuiden over een lengte van enkele honderden meters eenvoudig niet meer terug te vinden is. Waarlijk het is allemaal te veel om het tot in details te gaan beschrijven. Maar ge wordt er stil van, wanneer ge in het toestel van de K.L.M. al mijme rend voor u zelf vast stelt, dat er in vele gevallen nauwelijks meer een duidelijke afscheiding bestaat tussen het water van de breede Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen en het water in de overstroom de gebieden. Niets dan wijde watervlak ten, die alleen de indruk vestigen, dat er wel eens land 1s geweest, doordat er hier en daar nog sporen van wegen te onderscheiden vallen. Wisselvallig is het klimaat in ons land. Zaterdag en Zondag hebben we ervaren, hoe er na redelijk goed weer plotseling een storm met orkaankracht kon op treden. En nu was vandaag het weer een stuk beter dan het de beide laatste dagen was geweest, maar nog altijd het zo. dat we het ene moment waanden in stralend zomerweer, maar dat we het volgende ogen/blik in felle regen- of hagelbuien zaten. Als de zon scheen, dan vertoonden de watervlakten zich beneden ons als rim pelige spiegels, die naar alle kanten het zonlicht vrolijk weerkaatsten. Het had wel iets weg van een jongen, die de nestraien in een zakspiegeltje opvangt gebundelde licht over de geve! van een huis laat spelen. Edoch hoe on zegbaar triest zag het water-land er uit. wanneer het gevangen lag in de grauw heid van een zware bui. Pas op zulke momenten drong het met inslaande kracht tot de toeschouwer door, dat er in de geteisterde gebieden niet te peilen ellende en onvoorstelbaar veel leed moeten worden bestreden. Van een correspondent DEN HAAG, 2 Febr. Uit vele en dikwijls tegenstrijdige berich ten die van alle zijden zijn binnen gekomen en nog steeds binnenkomen rijst voor ons op grond van de officiële gegevens die men ons hier in Den Haag kon verschaffen het volgende totaalbeeld op van de aangerichte schade. De zwaarst getroffen gebieden zijn die langs de zeearmen en het aan sluitende gebied in Zuid-Holland, wes telijk Noordbrabant en Zeeland. Langs de Nieuwe Waterweg zijn tus sen Hoek van Holland en Rotterdam veel buitenpolders onder water ge lopen t.g.v. dijkdoorbraken. Spoorlijn Hoek van HollandSchie dam is ondermijnd. Maassluis liep voor een groot deel onder water. In Vlaardingen straten hier en daar blank. Op het eiland Rozenburg zijn verscheidene dijken doorgebroken. In Schielands hoge zeedijk langs de Nieuwe Maas is een gat van 10 meter geslagen, dat inmiddels is gedicht. De dijkdoorbraak bij Ouderkerk is provisprisch gedicht. In de Alblasserwaard zijn grote gaten in de dijken geslagen bij Papendrecht en Sliedrecht. Het eiland van Dordrecht is geïnundeerd ten gevolge van dijkdoor braken bij Dordrecht. Op IJsselmonde zijn in het zui delijk gedeelte op verschillende plaat sen dijken doorgebroken. Bij de brug van de M o e r d ij k is de spoorlijn ondermijnd en ten westen van het dorpje Moerdijk dat is ge- evacueerd is een gat in de dijk van het Hollands Diep geslagen. Unilever schenkt Vi min aan het Rampen fonds Ondanks schade geen stagnatie Hoewel ook de margarlnefabriek van Van den Bergh Jurgens te Rotterdam, de zeepfabriek van Levers Zeep te Vlaar dingen en de oliefabriek van de Ver. Oliefabrieken te Zwijndrecht schade hebben opgelopen, behoeft geen stagnatie gevreesd te worden in de aflevering van margarine en zeep. zo deelt ,de pers dienst van Unilever mede. De margarinefabriek van Van den Bergh Jurgens, waar met man en macht gewerkt is om de schade te boven te komen, hervat hedenmiddag de pro- ductie. Bij de zeepfabrieken te Vlaar dingen is de stagnatie groter. Hulp ploegen uit andere plaatsen zijn gearri veerd om de schade zo spoedig mogelijk te herstellen. De oliefabrieken te Zwijn drecht leden zware waterschade, waar door een grote hoeveelheid veekoeken verloren ging. Men hoopt de productie deze week te hervatten. De totale schade aan de genoemde fabrieken wordt ge raamd op 4 millioen, waarvoor eigen risico gelopen wordt. Unilever N.V. heeft een bedrag van f 250.000 gestort in het Nationale Rampenfonds. fUil UIT HET Woensdag 4 Februari Hilversum I (402 m). VARA: 7.00 en 8.00 Nieuws 3 18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram 9.35 Waterstanden 9.40 Gram VPRO: :O.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 R V U „Wereldvoedselpro blemen" 11.30 Gram 12.00 Instrumentaal trio 12.30 Land- en tuinbouwmededelingcn 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram 13.00 Nieuws 13.15 Commentaar 13.20 Accordeonmuzlek 13.50 Gram 14.00 „De weg omhoog", causerie 14 15 Jeugdconcert 15.00 Voor de jeugd 15.50 Pianorecital 16 10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Dansmuziek 17.50 Regerings uitzending: Correspondentieclub 18.00 Nieuws lfl.20 Actualiteiten 18 30 R.V.U.: ..Van Eeden en Tolstoj. een parallel" 19.00 Discussie 19.20 Gram VPRO: 19 30 Voor de jeugd VARA 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar 20.15 Concertgebouworkest en soliste 21.10 ..Het laatste recept'hoorspel 22.20 Amusements muziek 22.45 „Tranen op Anjouan", cause rie 2300 Nieuws 23.20 Gram. Hilversum II (298 m). NCRV: 7.00 en 8.00 Nieuws 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gram 9,00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 10 30 Morgendienst 11.00 Gram 11.15 ..Het conflict", hoorspel 12.00 Bas-bariton en piano 12 30 Land- en tuinbouwmededelingen 12 33 Gram 13.00 Nieuws 13.20 Lachte muziek 13.50 2e acte uit „Lakmé". opera rgr.pl. i 14.45 Voor de meisjes 15.00 Gram 15.15 Ka merorkest 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgel spel 17.50 Militaire causerie 1800 Viool, cel lo en clavecimbel 18.45 Avondmaalsliederen 19.00 Nieuws 19.10 Boekbespreking 19.25 Gram 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Gram 20.00 Radiokrant 20,20 Meisjeskoor en in strumentaal ensemble 20.45 Causerie 21.05 Omroeporkest en soliste 21,45 Gram Z2.00 Pianorecital 22.40 Gram 23.00 Nieuws 23.15 Gram. Van een correspondent. DEN HAAG, 2 Febr. Luitenant- generaal D. G. Buurman van Vreeden, commandant van de territoriale groe pen heeft gisteren op een pers conferentie medegedeeld, 16.000 man voor ogenblikkelijke hulp aan de ge troffen gebieden beschikbaar te heb ben. Bovendien wordt nog 20.000 man in reserve gehouden. Op verscheidene plaatsen zijn de militairen reeds ingezet, t. w. ten Zui den van Willemstad, bij Hellevoet- sluis, bij Kruiningen en op het Eiland van Dordrecht. Zondag is de eerste hulppoging door een aantal mannen van de onder zeedienst ingezet. Bij Stellendam mis lukte een eerste evacuatiepoging, een tweede poging slaagde. De marine zet kleine vaartuigen in. die van Den Helder uit gedeeltelijk binnendoor, gedeeltelijk buitenom naar de getroffen gebieden worden ge voerd. Bij Stellendam worden nog steeds de droppings van rubberboten, die Zondag zijn begonnen, voortgezet. Geen vrijwilligers meer nodig Van zo vele zijden hebben hulpvaar digen zich aangeboden, dat het gemeen tebestuur van Rotterdam ons verzoekt mede te delen, dat voorlopig verdere aanbiedingen achterwege kunnen blijven. Mochten de omstandigheden het nood zakelijk" maken een nieuw beroep op de hulpvaardigheid te doen. dan zal dit door het gemeentebestuur bekend wor den gemaakt Loodsdienst hervat De loodsdienst voorgaat* van de N. Waterweg is gisteren om 11.15 her vat. Ook de loodsdienst voor IJmuiden is hervat. Jeugd te Amsterdam zamelt Op oostelijk Voorne en Putten zijn zeer ernstige dijkdoorbraken. Vele- polders zijn vol gelopen. Het eiland Tiengemeten is overstroomd. De schade op Goeree en Over- flakkee is ernstig. Het westelijk deel van het eiland is voor een groot deel onder water gelopen. Stellendam. Middelharnis en Hellevoetsluis zijn geïsoleerd. Over Schouwen en Duiveland zijn nog steeds geen betrouwbare ge gevens te verkrijgen. Het is echter wel zeker, dat op vele plaatsen de polder dijken zijn doorgebroken. Op Walcheren zou de nieuwe dijk bij het Fort Rammekens zwaar beschadigd zijn. Bij het dorpje Ritthem is de dijk doorgebroken. De bewoners zijn ge- evacueerd. Ook bij Veere is de dijk doorgebroken en de duinen bij Oranjezon zijn ernstig beschadigd. Aan vele polderdijken is ernstige schade toegebracht. In de boulevard van Vlissingen zijn grote gaten ge slagen. Op Z.-Beveland is de schade bij Wolphaertsdijk en Kruiningen zeer groot. Kruiningen is geëvacueerd. Rilland Bath en Hansweert zijn geïso leerd. In Zeeuwse h-V laanderen zijn de dijken van de Westerschelde op verscheidene plaatsen doorgebroken. Voorlopige maatregelen in de loop van de Zondag genomen hebben verdere doorbraken voorkomen. De wegen zijn veelal onbegaanbaar, zo dat de verbindingen tussen de polders zijn weggevallen. In W e s t e lij k Noor d-B r a b a n t staan grote gebieden onder water. Ook de Langstraat staat ge deeltelijk onder water. In het Land van Althena zijn de dijken doorgebroken. Raanisdonks- veer is geëvacueerd. Lage en Hoge Zwaluwe worden waarschijnlijk ook geëvacueerd. Willemstad is waarschijn lijk nog volledig geïsoleerd. De spoor lijn tussen Bergen op Zoom en Zuid- Beveland is gedeeltelijk weggeschoven. Halsteren is geëvacueerd. Op T e x e 1 is het gebied tussen Den Burg en Oude Schild geïnundeerd. Langs de kust zijn ernstige bescha digingen aan duinen en boulevards toegebracht in Noordwijk, Katwijk, Scheveningen en 's-Gravenzande. Gedurende de laatste eeuw is nim mer een zo hoge waterstand gepeild als in de nacht van Zaterdag op Zondag. In Hoek van Holland en IJmuiden werd de hoogste stand in 1894 geme ten en wel 3.28 meter in Hoek van Holland en 3.40 meter in IJmuiden. Thans was de waterstand resp. 3.68 meter en 3.85 meter. goederen in Koningin bezocht Dordrecht en 's Gravendeel Prinses Wilhelmina naar Zeeuivsch Vlaanderen Na de vergeefse poging van Zondag om Dordrecht te bereiken, begaf H.M. Koningin Juliana zich gistermorgen vroeg op weg naar de getroffen gebieden. In de loop van de ochtend arriveerde de Koningin per auto te Dordrecht, waar de Landsvrouwe om. de ravage bij de doorgebroken spoordijk van de Dok haven in ogenschouw nam. H.M. liet zich uitvoerig inlichten over de ge troffen maatregelen. Daarna begaf de Koningin zich aan boord van de Jan Blanker!, het directievaartuig van de rijkswaterstaat, voor een bezoek aan het zo zwaar getroffen Gravendeel. Gisteren omstreeks kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina in Kloos- terzande nabij Hontenisse aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde ge bied van Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee doden te Dordrecht Bij de Boogjes in de Suikerstraat te Dordrecht is een vrachtauto, die voor het vervoeren van zandzakken werd gebruikt tegen een personenauto ge botst, waarbij de 8-jarige Astrid Kamp man uit de Pelserstraat bekneld raakte tussen bumper en laadbak. Zij werd ernstig gewond naar het Diacónessen- huis gebracht, waar zij na aankomst is overleden. In de vijver van het Weisertpark is Zondagmiddag het lijk opgevist van een ongeveer veertigjarige vrouw die uit de psychiatrische inrichting Ocken- burg bij Loosduinen afkomstig was. De vrouw is blijkbaar aan het zwerven ge raakt en in overspannen toestand te water gelopen. Volgens een nader bericht is Zuid- land geheel door het nog steeds was sende water omringd. Alleen het boven- dorp staat nog droog. De mensen, die overal op de zolder zijn gevlucht, wor den met bootjes afgehaald voor zover dat mogelijk is. Het grootste gedeelte van de bevolking is reeds geëvacueerd. Vele mensenlevens lopen echter nog ge vaar. Ook wordt veel vee vermist. Advertentie met springtij Een uitgebreide repor tage van de enorme schade In onze stad. langs de kust. in het Westland, in Dordrecht en Noord-Brabant. Een speciale Polysoon-reportage vrouw speurt naar wat baby. kleertjes; een man op leeftijd, stijf van de rheumatiek. die niet meer bukken kan wordt door een vrijwilligster aan een paar schoenen geholpen. Er wordt naar een handdoek gevraagd en er wordt er snel een te voorschijn getoverd. Een TJ.V.V.-ster, in wie wij een bekende advocate herkennen, zoekt een rok voor een oud moedertje, dat niet begrijpend op een stoel neerzit. Verpleegsters haasten zich heen weer met flessen melk voor jonggebore nen. die hun stemmetje temidden van alle rumoer laten horen, anderen schieten Vluchtelingen, van heinde en ver gekomen, die van alle have en goed zijn beroofd, in wier ogen de angst om mogelijk vermiste naasten geschreven staat en op wier vermoeide, diep ingezonken, gezichten de ellende, die zij hebben moeten doorstaan, te lezen valt, hebben bij honderden tegelijk bezit genomen van de Ahoy'-hal in Rotterdam. In deze zaal, waar zo vele malen de lach is opgeklaterd tegen de gla zen wanden, waar bonte van de balken neerhangende vlaggen nog her inneren aan een recent feestvermaak, in diezelfde zaal hangt thans een onbeschrijfelijke trieste stemming. Men voelt er de ellende van allen als zijn eigen ellende en raakt verslagen bij het aanschouwen van wat de watersnood overliet van mannen, vrouwen en kinderen, die eens opgeruimd leefden op het land. Zij worden goed ontvangen in Rotter dam. krijgen voedsel en drinken, kleding en ligging en wachten dan vervolgens geduldig af. totdat zij doorgezonden kunnen worden naar particuliere adres sen. welke gelukkig in verblijdende mate worden opgegeven. De hulp, die geboden kan worden, is voorlopig nog maar bescheiden, maar zij wordt in grote dankbaarheid aanvaard hoe zeer ook een ieder in zijn eigen leed en dat van de zijnen blijft verdiept. Het is een trieste stroom mensen, die het gebouw binnen komt; velen uit Zuidland, Spijkerusse en andere in de omgeving gelegen gemeenten, tegen de middag ook vluchtelingen uit de Alblas serwaard; het worden er wellicht meer aan. vier duizend en men vraagt zich af hoe velen daarna nog zullen volgen. Het zonnetje, dat voor het eerst sedert weken weer helder schijnt en door de glazen wanden binnendringt, vermag de triestheid met te verjagen. Even moge het oog geboeid en het hart verwarmd worden by de aanblik van een paar met een hond ravottende kleuters, die zich gelukkig nog van mets bewust zijn, nauwelijks twee meter verder ligt, uit gestrekt op een brancard, onder een donker-groene deken een grijsaard, levensmoe. Een man, die ver in de zeventig is en nog nooit een voet heeft gezet buiten het dorp waar hij geboren werd, waar hij leefde in tevredenheid en waaruit hij thans is verjaagd. In een hoèk ligt, met gesloten ogen, een zieke vrouw met naast haar een wiegje, waaruit het geschrei van een kind op stijgt; naast haar een andere vrouw met behuilde ogen. die haar pasgeboren kind voedt. Wat verderop zit een groepje uit 's-Gravendeel, ondanks alle verdriet, dankbaar gestemd. De drie kinderen waarvan er een bijna is verdronken slapen, terwijl de vader ons verhaalt hoe het water hem verdreef. „We werden geëvacueerd, net de verkeerde kant uit. We gingen het water tegemoet en toen het kwam een enorme stroom, komen de uit de kant van de Puttershoekse dijk tilde die drie, vier huizen op alsof het niets was. We hebben ons ter nauwer- nood kunnen redden. Tot het middel moesten we door het wilde stromende water en bijna raakte ik een kind kwijt". „Bij ons in de straat", aldus vertelt huilend zijn vrouw, werden een moeder en vier kinderen door het kolkende water meegesleurd, waarna de vader, die zag wat er gebeurde, zich ook in de stroom wierp Het valt moeilijk te blijven luisteren naar wat is geschied, maar ook als men niet praat met de vluchtelingen, dan hoort men nog genoeg. Een tuindersknecht zit met een paar flinke jongens een boterham te eten. Maar het smaakt ge envan allen. De jongste telg van het gezin, een meisje, zit met traantjes in de ogen op een stoel, haar poes omklemmend, bang om die hier nog kwijt te raken. Wat terzijde ligt een oude. vergrijsde vrouw. „Mijn moeder", zegt de tuinders knecht. „ze kan geen stap meer verzet ten". Dan zwijgt hij en is alleen met zyn gedachten. Steeds meer vluchtelingen meldden zich aan de lange houten tafels bij de ingang, waar mannen van sociale zaken slechts een enkeling voelde zich ge roepen om thuis te blijven zich on afgebroken blijven bezig houden met de allesomvattende vraag: wat kunnen wil doen. Vrouwen met zuigelingen komen bin' nen, een man op krukken, opgeschoten jongens, vaders en moeders, nerveus vragend naar bekenden, zieken op bran cards worden binnengebracht, dokters hulp wordt via de luidsprekers gevraagd, afgetobde ouden van dagen worden binnengeleid en gerustgesteld. In het paviljoen Rotterdam, waar dekens en kleding tot de nok liggen op getast, kan een ieder uitzoeken wat hij nodig heeft: een jongen met natte, door- Van onz« Amsterd. muziekmedewerlcsior. I heeft Zondagavond de celliste Mieke Smalhout de gelegenheid gegeven zich te JQ E ouverture ,.Le carnaval romain j )aten horen met haar begeleidster Anny niet in overeenstemming achtend met de ernst van het ogenblik, heeft Kubelik Zondagmiddag het concert geopend met het concerto grosso in g kl. t. van Han del. dat hij. alle accenten verlevendigend, transformeerde tot een muziek van rouw en tevens van verbeten moed. Een hiermee scherp contrasterende stemming bezat het volgende nummer, het derde pianoconcert van Prokofieff. Dit speelt in de tijd van de eerste wereld oorlog. toen helaas velen hun zorgen en ellende zochten te verdrinken in opper vlakkig tijdverblijf. Hoeveel kermis- en music hall-muziek is er in die periode niet geschreven! Ook dit concert heeft er verschillende eigenschappen van. Het is zeer roezemoezig, druk, het is senti menteel op zijn tijd. het toont in rhyth- misch opzicht afhankelijkheid van de jazz, het eindigt in een gemakkelijke triomf. Men zou er zioh best een ballet bij kunnen denken met allerlei poesje nellen en saltimtoanken en maanzieke pierrots. De gewenste kleurigheid heerst er volop. Het is de brillante instrumentatie kunst van Rimsky-Korsakoff, die Proko fieff hier toepast, aangevuld slechts met enkele moderne toetsen, de componist zelf heeft in 1925 de solopartij van dit werk te Amsterdam vertolkt, thans was het Alexander Uninsky die dit deed op buitengewoon virtuoze wijze. Met on vermengde gevoelens van bewondering kon het publiek pianist en dirigent bei den voor hun éclatante prestatie hul- digen. J Met een uitvoering van de zevende symphonie van Beethoven, waaraan Ku belik merkbaar veel zorg besteed had. •erkreeg het concert een gelukkig slot. Door de vereniging „Ars nova", die zich ten doel stelt jonge, talentvolle musici te doen optreden zonder kosten hunnerzijds, De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gisteren in een persconferentie een voorlopige, eerste samenvatting gegeven van wat de watersnoodramp voor Rotterdam heeft betekend. Hoewel zich nog niet laat overzien, hoe groot de bedrijfsschade en de schade aan persoonlijke goederen is geweest, kan men constateren dat Rotterdam er in verhouding tot andere plaatsen betrekkelijk goed is afgekomen en dat de ramp, vooral dank zij het doortastend optreden van alle hetrokkenen, binnen redelijke, perken is gehouden. Dank zij doortastend ingrijpen In overleg met de secretaris van de sociale raad te Amsterdam is be sloten een beroep te doen op de direc teuren. hoofdene en leraren van alle Amsterdamse openbare en bijzondere scholen om de schooljeugd in de ge legenheid te stellen vandaag en morgen kleding en schoeisel mede te nemen naar school ten behoeve van de nood- gebieden. Het ingezamelde zal door leden van de jeugdorganisaties, welke voorzien zijn van legitimatiebewijzen, mogrenmiddag «Woensdag) worden afge haald van dc scholen en naar de centrale punten worden gebracht. De vereniging De Amsterdamse Ha ven roept alle haven-e n aanverwante bedrijven in eno m het havengebied van Amsterdam op om in eigen om geving lijfgoederen, dekking, matras sen, kaarsen, stormlantarens e.d. te doen vezamelen. Nadat deze goededen voor afhalen gereed zijn gemaakt, waarschuwe men telefonisch: 46910 en 48418. Hazardspel. De Amsterdamse politie heeft Maandagnacht elf personen aange houden wegens hazardspel. Twee perso nen zijn in bewaring gehouden. De overi gen zijn na verhoor op vrije «oeten ge steld. Het beeld van wat zich in de nood lottige nacht heeft afgespeeld is eigenlijk overal hetzelfde. Daar waar het water zijn verwoestend werk heeft gedaan, is geen dijk bezweken, doch het water is over de kruin ge komen en heeft de dijk aan de bin nenkant doen afkalven, waardoor het dijklichaam van deze zijde uit werd ondermijnd en in sommige gevallen zelfs geheel verplaatst. Het is geble ken. dat de technische diensten van de gemeente volkomen bij machte zijn gebleken tijdig voldoende personeel en materieel naar de bedreigde pun ten te dirigeren. Voor de landelijke gedeelten van het stadsgebied, die onder de waterschappen vallen, heeft men echter het probleem, dat men wel hulp kan aanbieden, doch de verant woordelijkheid moet overlaten aan het bestuur van het waterschap. Sociale voorzieningen Bij het technische probleem voegde zich aanstonds dat van de sociale voorzieningen. Reeds in de stormnacht werd een kerk in IJselmonde inge schakeld, terwijl daarna ook het Sta dion als centrum voor hulpverlening werd aangewezen. Een verschuiving. de probleemstelling ontstond ex- toen Rotterdam ook hulpcentrum werd voor het getroffen gebied in wijde omtrek. Een treffend bewijs van burgerzin was de snelheid waarmee het Ahoy'- gebouw kon worden ingeschakeld. Padvinders hielpen de vloer op te hogen, zodat het Rode Kruis zijn stretchers binnen de kortst mogelijke tijd kon binnenbrengen. Het sorteren van de goederen kon in de kortst mo gelijke tijd geschieden. Vanmorgen hield deze stroom van ingezamelde goederen uit alle delen van het land nog aan; deze zijn naar de Rivièra-hal gedirigeerd, die op het ogenblik reeds vrijwel vol is met volledig gesorteerd goed. Het overige gaat nu naar Furness aan de Maashaven en verder beschikt men nog over de 5000 m2 grote Orient- loods aan de Waalhaven, waar mevr. Blokker met helpsters uit Zuid aan het werk is. Desnoods kan men ook beschikken over personeel van de Scheepvaartvereniging Zuid. Van heinde en verre komen de hulpaanbiedingen. Den Haag en Am sterdam hebben zich reeds met Rot terdam in verbinding gesteld, de Ober- bürgermeister van Duisburg en Dus- seldorp hebben hulp aangeboden: er kwam een aanbieding van de Ameri kaanse consul. De Engelse militairen in Hoek van Holland, die zich kwamen aanmelden, zijn gestuurd naar Maas sluis en Vlaardingen. Aangeboden hulp niet altijd te gebruiken Bij de gemeentelijke bureau's mel den zich bij honderden mensen aan die aan het hulpwerk deel willen nemen. Van de aanbiedingen om evacué's op te nemen, heeft men van nacht nog geen gebruik kunnen ma ken, doch vandaag komt dit in orde. Honderden die zich, gewapend met schop, soms uit verre plaatsen kwamen aanmelden, heeft men helaas moeten teleurstellen. Direct ingezet kunnen slechts georganiseerde groepen wor den, waarvan de mensen elkaar ken nen en op een leider zijn gericht. Het juiste aantal van zulke mensen, aan een bepaalde taak gezet, kan hoogst nuttig werk verrichten, enige tiental len méér in los verband zouden slechts [stagnatie teweeg kunnen brengen. In dit verband wees de burgemeester er op, hoezeer er behoefte is aan een or ganisatie die gelijk de Bescherming Burgerbevolking reeds van tevoren is opgericht en ingedeeld. „Wilde" vrijwilligers, zoals er thans, met zeer loffelijke bedoelingen bij honderden komen, moeten helaas door Rode Kruis en politie worden teruggestuurd. Ook het wilde collecteren op straat moet plaats maken voor organisatie. Daar omtrent zal vandaag worden besloten. Dubbel probleem: helpen en geholpen worden Rotterdam staat bij dit hulpwerk voor een dubbel probleem: het is zelf getroffen gebied en is tegelijk schakel in het hulpwerk voor andere gebieden. Het is duidelijk, dat er dus van boven af zal moeten worden georganiseerd. De regering zal in eerste instantie moeten bepalen wat er gaat gebeuren. Wellicht zal zij verder reikende maat regelen nemen dan aan het Rampen fonds kunrfen worden toevertrouwd. Pas na de regeringsverklaring in de Tweede Kamer zullen de plaatselijke besturen weten welke gedragslijn zij hebben te volgen. Men heeft reeds in overweging zo nodig het comité Vluch telingenhulp in te schakelen. De gehele kwestie van het hulpwerk komt overigens Donderdag in da ge meenteraad aan de orde. toe wanneer een onder zwachtels schuil gaande man op een brancard wordt bin nengedragen, weer anderen maken zich verdienstelijk met het uitdelen van koffie. Padvinders sorteren schoenen, sokken, dekens en ondergoed, dan wel vegen de paden tussen de rustbedden wat aan. Een ieder is actief, werkend van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. onder het goegkeurend oog van de evacuatiecom- missaris, wethouder Hogeweg, die hier met de zijnen prachtig werk verricht. De heer J. van Mill, de directeur van Sociale zaken, die practisch nog niet in de veren is geweest wij zeiden het reeds: van zijn dienst hebben maar weinigen zich geroepen gevoeld verstek te laten gaan toonde zich dankbaar voor de spontane medewerking, welke van alle zijden is ondervonden. Van heinde en ver, tot uit Veendam toe, kwamen wagens vol kleding en schoeisel, grote textielfirma's stelden honderden warme dekens ter beschikking en vrij willigers kwamen van alle kanten zich melden. Dat deze grote burgerzin ook de komende dagen en weken bestendigd moge blijven. Het is nodig; een enkele blik in de grote hal, waar honderden berustend, dan wel opstandig, neerzitten, waar mensen ner veus de tijd verbijden totdat zij iets horen van hun verwanten, waar over spannen mensen zich schier radeloos af vragen wat de toekomst zal brengen, is voldoende om te weten wat men moet doen: helpen wat men kan, een elk naar zijn beste vermogen. Van onze correspondent NIJMEGEN. 2 Febr. Gennep krijgt zijn eigen verkeersbrug over de Maas. Daarmee is men definitief afgestapt van het plan om van de bestaande spoorbrug in deze gemeente een verkeersbrug te maken, zulks omdat de N.S. weigeren de brug hiervoor geheel of gedeeltelijk vrij te geven. Bovendien zal op korte termijn in de buurt van Well (gem. Bergen een Bailey brug over de Maas gelegd worden. Hierdoor zullen eindelijk Noord Limburg en Oost Brabant uit hun isolement verlost worden. Aan deze bruggenbouw is een jaren lange ellende in de betrokken streken voorafgegaan. Reeds tientallen jaren be staan in Noord Limburg en Oost Brabant wensen voor vaste verbindingen welke zowel deze gebieden moeten openleggen voor het grote verkeer als de zware last van de veergelden van de bewoners af moet wentelen. De Provinciale Staten van Limburg schijnen met die van Noord-Brabant tot overeenstemming gekomen te zijn over de bouw van een verkeersbrug in Gen nep. Waar deze brug precies komen zal is nog niet bekend maar er zJjn aan wijzingen dat de plannen in ijltempo worden voorbereid en dat nog dit jaar met de bouw begonnen wordt. Kamer van Koophandel In de gisteren gehouden openbare ver gadering van de Kamer va-n Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter, mr. K. P v. d. Mandele, het overleden lid. de heer J. v. Megge- len herdacht. De heer Van Meggelen was een toegewijd en belangstellend lid; vooral in de Sohee-pvaarteommissie voelde hij zich op zijn plaats. Hij had een grote en mooie positie in de vakbe weging als bestuurslid van de Bestuur- dersbond. De Kamer zal hem in dank baarheid en genegenheid blijven her denken. Op deze dag. nu de grote ramp over ons land en speciaal ook over ons gewest en onze stad is gekomen, wilde spr. de -herdenking van het 150-jarig bestaan van de Kamer niet in bespreking bren gen. Alleen deelde hij mede, dat dc Prins de uitnodiging om deze herden kingsdag bij te wonen, heeft aanvaard. Wat het Noestarief betreft, zeide mr. v. d. Mandele. dankbaar te zijn voor de wijze, waarop minister Algera te Baden- Baden het Nederlandse standpunt naar voren heeft gebracht, Bij alle begrip dat Rotterdam voor de zusterhaven Ham burg. die haar achterland zag wegvallen heeft, toch is het verplicht om voor zijn eigen aandeel in het betreffende ver keer op te komen. Spr. hoopte dat dt minister -de onderhandelingen tot een goed resultaat zal weten te brengen en evenzeer dat de Spoorwegen succes zullen hebben. De volgende vergadering, waarin het 150-jarig bestaan van de Kamer zal wor den herdacht, is. zoals bekend, bepaald op 7 Maart. In een besloten vergadering, die volgde op de openbare, is benoemd in de vaca ture Van Meggelen de heer J. M. v Poelje. Wiegmans. Mieke Smalhout solo-celliste bij de Ned. Cipera, speelt onberispelijk, heel rustig, zij weet precies wat zij kan. Dat element van securiteit bezit het spel •an A-nny Wiegmans in veel mindere mate. Zij is zeer volgzaam, heeft een igoede dispositie voor het begeleiden, maar zij kan zich op haar teohniek niet ver laten. Het smaakvol samengestelde program ma bevatte vóór de pauze twee werken van Beethoven: variaties over een duet uit ..Die Zauberflöte" en de sonate in A, en in de tweede helft van het concert waren sonates van Pijper en van Kodaly naast elkaar gplaatst. Indien uit deze keuze al een geneigdheid tot de hedendaagse muziek hlijkt, dan wil dat nog niet zeggen dat de moderne ge- voelsfeer de concertgeefsters waarlijk vertrouwd is. Het sensitivisme van Pij per*» tweede sonate (1924) en de dramatiek van Kodaly werden onvoldoende belicht. Het evenwichtige karakter van Mieke Smalhouts spel en haar rustig zingende toon lenen zich beter voor de klassieke dan voor de moderne kunst. Gatsonides op Schiphol gehuldigd Zondagmiddag tegen vijf uur is de winnaar van de rallye Monte Carlo Gat sonides met zijn gezin uit Londen op Schiphol aangekomen. De hulde, die hem op de Amsterdamse luchthaven werd gebracht, heeft in ver band met de omstandigheden een zeer sober karakter gekregen. Gatsonides werd in het paviljoen toe gesproken door de heer F. S. J. Paulen namens de Fordfabriek en de K.N.A.C., omdat de bestuursleden van laatstge noemde organisatie niet aanwezig kon den zijn in verband met de hulp aan de getroffen gebieden, die de K.N.A.C. voor bereidt. Er waren voorts sprekers na mens de R.A.C. West de heren J, P. van Caisteren, H. van der Heiden en H. Beverdam. Aan Gatsonides werden bloemkransen en bloemen aangeboden. Op een latere datum zal Gatsonides in intieme kring door de K.N.A.C. worden gehuldigd. Het schaaktornooi te Boekarest De uitslagen van de partijen van de vijfde ronde luiden: Sliwa (Polen—Tolush (RusL) 0—1. Smyslov (Rus!.)—Petrosyank (Rusl.) V3—V2, Boleslavsky (Rusl.)—Barcza (Hong.) 14—14, Ciocaltea (Roem.)—Milov (Buig.) 1—0, Golombek (Gr.-Br.)—Saitar (Tsj.-Sl.) 1—0. Pilipp (Tsj.-Sl.)— Reicher (Roem,) 1—0, Barda (Noorw.)Stoltz (Zweden) >/a14» Szabo (Hong.)Troianescu (Roem.) 10, O'Keiiy (België)—S. Szabo (Roem.) Va—14, Spassky (Rusl.)Radulescu (Roem.) 10. De uitslagen van enkele afgebroken par tijen waren: Boleslavsky (Rusl.)Stoltz (Zweden) 10. Golombek (Gr.-Br.)—Radu lescu (Roem.) 10. Boleslavsky (Rusl.)S. Szabo (Roem.) 14—Va. O'Kelly (België) Troianescu (Roem.) 1414. BIJ SCANDINAVISCHE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN De eindstrijd van het gemengd dub belspel werd gewonnen door het Britse paar Jean Rinkel-Quertier en Geoffrey Paish. Het sloeg de Denen Vera Johan- sen en Kurt Nielsen in twee sets: 9T, 4. De finale van het dames-enkelspel werd gewonnen door de Britse Angelica Mortimer, die haar landgenote Jean Rinkel-Quertier in drie sets sloeg: 46, 10—8. 6—4. De eindstrijd heren-enkelspel leverde een zege op voor de Deen Kurt Nielsen, Hij sloeg Art Larsen (V.St.) met 6—3, 4—6, 6—4, 6—4. Beëdiging Staatssecretarissen Zaterdag heeft de Koningin ten paleize Soestdijk de nieuwe staatssecretaris van Financiën, mr W H. van den Berge, be ëdigd. Maandagochtend heeft de nieuwe staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mevrouw dr A. de Waal. de eed in handen van de Koningin afgelegd. BURGEMEESTERS Aan de heer A. H. Termeer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Mierlo. DIVERSE Aan dc heer A. W. Brand is^ eervol ontslag verleend als commissaris van ge meentepolitie te Utrecht onder dank betuiging voor de bewezen diensten. De heren K. J. A. Meester en Th. J. van Midde zijn benoemd tot hoofdin specteur bij de rijksluchtvaartdienst. Advertentie HET

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2