NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Catastrophale gevolgen nog niet te overzien J POSITIEF BELEID EN PRODUCTIVITEIT Bondig overzicht van de toestand in Zuid-Holland Stormvloed werd nationale ramp Rcimp en lering 605 DODEN Aantal doden bedraagt ruim 600 thans Wat over Zeeland thans bekend is Koningin Juliana in geteisterde gebieden Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur; Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de With straat 13 Rotterdam Dinsdag 3 Februari 1953 110e JAARGANG No. 28 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr -adr.: N1ROCOUR. Postrek. 40 TV E OMVANG van de ramp, welke Nederland in het afgelopen week einde heeft overvallen, blijkt eerst geleidelijk te kunnen worden bepaald. Het verbreken van tal van verbindin gen blijkt oorzaak, dat juist omtrent de zwaarst getroffen gebieden nu eerst de onheilstijdingen worden ont vangen. Het oud-vaderlandse spreek woord ^Geen bericht, goed bericht" waarmede velen die in beklemmende onzekerheid over vrienden en ver wanten in het rampgebied verkeerden, zichzelf aanvankelijk hebben pogen gerust te stellen blijkt een uiter mate droevige uitzondering te lijden. En niet alleen hebben wij daardoor te lang in het ongewisse verkeerd over de nood, welke voor velen in de meest letterlijke zin ten top was ge stegen, doch het verbreken van elke communicatie is tevens oorzaak ge worden, dat hulpacties op latere tijd stippen konden worden ondernomen dan anders mogelijk zou zijn geble ken. Een van de eerste lessen is dan ook, dat met het oog op rampen van grotere en kleinere omvang een deug delijke voorbereiding van een nood- verbindingsnet met draagbare, gede centraliseerd opgestelde en regelmatig beproefde radio-zenders ter hand moet worden genomen. We hebben tot ons verdriet moeten ervaren, dat met het ontbreken van communicatie mensen levens gemoeid zijn. DEZE EERSTE LERING uit de ramp mag ons er echter niet toe bren gen, in waardering voor de op aller lei terrein spontaan geïmproviseerde hulp tekort te schieten. Integendeel, tegenover de woede der elementen zet ons volk zich schrap op een wijze, welke niet alleen ontroert en het. hart vei sterkt, maar ook tegenover de bui tenwereld onze vaste wil tot verdedi ging van ons volksbestaan demon streert. We kunnen er slechts dank baar voor zijn, dat onze strijdmacht hand in hand met burger-vrijwilligers zich overal inzet, zowel als dat nationale organisaties we noemen slechts het onvolprezen Rode Kruis, de Federatie van U.V.V.'s op tal van terreinen hulp bieden en de spontane stroom van bijdragen in natura zo goed mogelijk kanaliseren. Laat men in de eerste plaats door plaatselijk overleg en voorts door contact met de centrale instanties meehelpen een chaos te voorkomen; er wordt zo'n verscheidenheid van goederen aangeboden, dat zorgvuldige sortering en schifting noodzakelijk is, wil het doel van de schenkers, een zo doeltreffend mogelijke aanwending, verzekerd zijn. Daarom is na de leniging van de eerste nood, de voor ziening in het eerste gebrek aan schoeisel, kleding en dekking de meest efficiënte hulp een financiële bijdrage naar vermogen. Ook op deze plaats wekken wij nogmaals ieder op, de zwellende stroom van giften te versterken door storting op het giro nummer 9575 van het Nationale Ram penfonds. Het aantal slachtoffers is ver moedelijk tot 605 gestegen. Uit de volgende plaatsen zijn, na onze laatste berichten, meldin gen binnengekomen van slacht offers te Nieuw Vossemeer ver moedelijk 50; Oude Tonge ver moedelijk 60; Burgsluis 10. Zie ook de pagina's 2, 6, 7 en liet laatste nieuivs op pagina 4 FSCHOON HET REEDS de derde dag is, nadat een stormvloed van ongekende hevigheid het Westen van ons land heeft ge teisterd, is het nog niet mogelijk een enigszins gedetailleerd over zicht te geven van de ramp in haar volle omvang. Uit sommige delen van de getroffen gebieden komen slechts spaarzaam berichten binnen en dikwijls zijn deze nog met elkaar in tegenspraak. De onbereikbaarheid van vele streken, het ontbreken van communi catiemiddelen en de noodzakelijkheid om in de eerste plaats de slachtoffers te helpen zijn hier mede de oorzaak van. Het reddingswerk moest in vele gebieden ook vandaag nog met kracht worden voortgezet, want nog steeds blijken mensen in levens gevaar te verkeren. Uit wat geredden vertellen en wat uit de diverse berichten valt op te maken moet de droeve conclusie worden getrok ken, dat de omvang van de ramp nog groter is, dan gisteren reeds werd gevreesd. De officiële cijfers betreffende het aantal slachtoffers, dat bij deze ramp het leven heeft verloren, stijgen nog steeds. De materiële schade valt nog met geen mogelijkheid te overzien. Wat het water teweeg heeft gebracht aan gebouwen, voorraden, huisraad en landerijen kan pas bij benadering worden vastgesteld, als het land weer droog gevallen zal zijn. Maar reeds valt te voor spellen, dat de trieste balans een nadelig saldo van ettelijke millioe- nen zal tonen. Aan de creditzijde staat een morele post: de burgerzin en opofferende naastenliefde, welke ons volk in al zijn geledingen spontaan aan de dag legt om te helpen de nood enigszins te lenigen. Nog is niet ten volle bekend hoe groot de rampspoed wel is welke ons land heeft getroffen, of reeds zijn de handen krachtig uit de mouwen gestoken, om met vastberaden voortvarendheid het herstel aan te vangen. Tholen Gisteravond zijn de eerste berichten over Tholen binnen gekomen, dank zij een verbinding, welke per mobilofoon tot stand kon worden gebracht. Hieruit bleek, dat ook op dit eiland slachtoffers zijn gevallen, maar het aantal kon niet worden opgegeven, omdat onderlinge communicatie op het eiland niet moge lijk is en men dus ter plaatse zich ook nog geen juist beeld heeft kunnen vor men. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is bij St. A n n a 1 a n d. in het Noord-Westen van het eiland de dijk doorgebroken, waardoor het eiland grotendeels onder water kwam te staan. Kort daarop zyn even verderop nog twee gaten in de dijk geslagen. Tientallen koeien zijn verdronken en aan vele hui zen werd grote schade berokkend. De plaats T ho 1 e n raakte geheel geïso leerd. Als het weer wat meewerkt, re kent men er op, dat St. Annaland het verder wel zal kunnen houden. Het eiland zit dringend verlegen om drink water. De materiële schade wordt op honderdduizenden geschat. Het kustvaartuig Crescendo van de rederij Holscher te Rotterdam is naar Stavenisse gegaan, om vluchtelingen op te halen. Gisteravond heeft de gezag voerder geseind, dat hij tot dat ogenblik 400 mensen aan boord had genomen, onder wie vele zieken en gewonden. Vanmorgen hoopte hij nog 50 personen op te kunnen nemen, waarna hij naar Rotterdam zou terugkeren. De kapitein noemde de situatie op het eiland kritiek Schepen voor personen vervoer zijn bij Stavenise niet meer no dig. Wel bestaat er grote behoefte aan platboomde vaartuigen. Noord-Beveland Een boot van de Provinciale Stoom- boootdienst heeft van Veere uit Noord- Beveland bereikt en is gisteren van die reis teruggekeerd. Medegedeeld wordt, dat naar schatting 25 procent van het eiland onder water staat. Dit is een op pervlakte van ongeveer 2000 hectare. Het water staat tot rondom Korlgene. Geersdijk staat blank. Op het eiland zijn vele huizen ingestort. Het aantal doden Een Engelse lucht fotograaf maakte bo ven Walcheren deze unieke foto: tivee paarden staan op een verdronken weg. bedraagt ongeveer 40, maar er dient re kening mee te worden gehouden, dat zich nog slachtoffers in de puinhopen bevinden. I Schouwen en Duiveland De toestand op Schouwen en Duive land is 'hoogst ernstig. Bij de Ossenhoofd, Dreischor, aan de Noordzijde en Burgih- sluis, Stevensluis en- Sint-Amsland, aan de Zuidzijde van het eiland zijn de dij ken doorgebroken. Talrijke huizen zijn volgelopen en ingestort. Er wordt een groot aantal personen vermist. Behalve de uiterste Westelijke rand staat het ge hele eiland onder water. Te Zierikzee zyn. voor zover thans bekend is, 19 per sonen omgekomen. De provinciale boot zou vandaag naar Zierikzee gaan om driehonderd mensen op te halen, die naar elders zullen wor den overgebracht. Deze berichten zijn te danken aan het werk van enkele radio-amateurs, die, verspreid over geheel Nederland, samen werken, teneinde te trachten draadloze verbindingen met de getroffen gebieden tot stand te brengen. Ongeveer honderd schepen, waaronder vier mijnenvegers van de Koninklijke Marine zijn gisteren op weg gegaan naar Zeeland, om bij de evacuatie te assiste ren. Daarbij behoort ook een vloot van Urker vissers die koers zouden zetten naar Zierikzee. om vluchtelingen naar Wemeldinge te brengen. Dit transport werd heden tegen de avond aldaar ver wacht. Ook van Wemeldinge en Ierse- ke zijn schepen naar Schouwen vertrok ken. Zuid-Beveland De operatie met de Britse hefschroef- vliegtuigen, welke van Duitsland uit ter beschikking zijn gesteld om bij de eva cuatie van de bedreigde gebieden te as sisteren, moest gisteren worden uitge steld. Op het voetbalveld van Goes heb ben honderden tevergeefs in spanning op deze vliegtuigen gewacht. De toestand namelijk zeer kritiek en de afvoer v deze mensen is dringend noodzakelijk. Men hoopt, dat de tocht vandaag voort gang zal kunnen vinden. Bij het Goesse Sas zijn gisteren zeven lijken aangespoeld. Deze konden nog niet worden geïdentificeerd. Men vermoedt, dat men te doen heeft met slachtoffers, die van Schouwen afkomstig zijn. Men vreest dat te Wolphaertsdijk zes doden zijn te betreuren. Te Ierseke zijn onge veer 1000 vluchtelingen uit Bruïnïsse op Schouwen en Duiveland, uit Noord-Beve land en uit Tholen aangekomen- Zij zijn ternauwernood aan de dood ontsnapt. Zij zijn gered door de vissers van Ierseke, die dag en nacht in touw zijn geweest. Deze vissers vertellen, dat het „daar aan de overkant", bij Zierikzee heel erg is. Zij spreken van tientallen doden, huizen die op instorten staan en gebrek aan voedsel, licht en verwarming. Zij deelden mee, dat aan die zijde van het eiland nog 7000 mensen zitten te wachten om te worden weggevoerd. Elders op het eiland zouden zeker nog 14.000 personen op hulp wachten. Te Ierseke zijn ook zeven Belgische militairen gearriveerd met 6 stormboten om bij de evacuatie te assisteren. Nederlandse stoottroep^rs hebben gis teren in de buurt van Kruiningen voor treffelijk werk gedaan. Honderden vluch telingen, die in de bomen waren gevlucht, hebben zij uit hun benarde positie ver lost. In Kruiningen, een van de zwaarst getroffen plaatsen staat bij vloed ruim een meter water op de Markt. In de polders rondom staat het water dan zo wat twee en een halve meter hoog. Op sommige plaatsen op het eiland is de spoorbaan geheel weggerlagen. Walcheren Te V lissingen waar alleen de oude stad was ondergelooen. is het wa ter thans vrijwel verdwenen. In de ga ten in de boulevard zijn nooddichtingen aangebracht en men denkt, dat als het weer wat mee wil werken, deze het wel zullen houden, tot men de gaten definitief kan herstellen. In het ge deelte van de stad dat ondergelopen is geweest, is uiteraard zeer veel schade aan huisraad berokkend. Men hoopt bij de Walcherse dijken de situatie thans weer vrijwel meester te zijn. Het gat in de dijk bij Rammekens is ongeveer op dezelfde plaats, als waar in 1944 de bommen zijn gevallen, die de dijk hebben vernield. Het gat, dat nu is geslagen is ongeveer 75 meter groot. Veere is vandaag weer drooggevallen. Er zijn hier twee doden te betreuren. Er is veel schade aan huisraad. Nader meldt men ons: Op Walcheren heeft men de toestand nu vrijwel geheel in de hand. Ook bij Rammekens is het dijkgat dicht. In de zeedijk bij Schone Waardin, (dit is een stuk van de Westerschelde) is ook een gat geslagen. De slaperdijk achter deze zeedijk fungeert mi als zeewering. Bij Rithem staat nog een klein gedeelte onder water. In de omgeving van A r- ncmuiden staan enkele polders blank. Hier is een aantal landbouw- gezinnen geëvacueerd. Het gat in de dijk bij Veere, waardoor de Kattenpol- der is ondergelopen, is gedicht en men werpt thans een versterkingsdam op van klei. Het waterleidinggebied van de gemeente Middelburg in de dui nen bij Oranjezon js volkomen uitge schakeld en daar het ook niet mogelijk is drinkwater aan te voeren van de zijde van Beveland. zk -.Tiddelburg zon der drinkwater.Uit ley., re serve voor raad heeft de gemeeo/e echter met be hulp van een tankalle gezinnen in het bezit van eJU geringe hoeveel heid drinkwater gesteld. De duinen bij Oostkapelle zijn sterk afgeslagen. Ditzelfde is het geval bij Domburg. De Westkappelse Z e e d ij k waaraan in November reeds grote schade is aangebracht, heeft als gevolg van het noodweer en de spring vloed opnieuw, zeer geleden. Op het ogenblik is er echter geen reden meer tot ongerustheid. Sinds Maandagmorgen werken de gemalen op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer ge heel droog. De schade in de stad is zeer aanzienlijk. Sinds gistermiddag is er weer een uurdienst tussen Vlissingen en Breskens. Prinses Wilhelmina, die een rondtocht door Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland maakte, heeft ook een bezoek gebracht aan Vlissingen. Daarna begaf zij zich naar Middelburg, waar zij ten huize van de commissaris der Koningin de nacht heeft doorgebracht. -Iggss? -f addSfeilf S» De vestingmuren van het oude fort Willemstad staken scherp af tegen het alles overspoelende water. De Koningin heeft gisteren, zoals wij reeds meldden, een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H.M. zich te Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aan schouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aantal artsen en enkelen der getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Nu- mansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. Te Middelharnis. het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om zeven uur des avonds in Dordrecht terug en reed van daar naar Rotterdam, waar zij achtereen volgens de evacuatiecentra in het stadion- Feyenoord en de Ahoy'-hallen bezocht. Om negen uur gisteravond kwam H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waarschijn lijkheid zou H.M. vandaag opnieuw de geteisterde gebieden bezoeken. De Koningin is vanmorgen per vliegtuig vertrokken naar de over stroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zal H.M. op een vliegveld in Noord-Brabant landen, waarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie zal bezoeken. Eisenhowers State of the Union President Eisenhower heeft gisteren voor het Amerikaanse Congres zijn eerste „State of the Union"-boodschap uitgesproken. Hij noemde als de vier voornaamste taken die zijn regering in samenwerking met het Congres zal moeten uitvoeren: een beleid in internationale zaken dat aggressoren zal afschrikken; de vestiging van een nationaal bewind van een integriteit en efficiëntie die in het buitenland Tespect afdwingen; aanmoediging van het scheppende initiatief in de economie; en toewijding aan de zaak van het welzijn van alle burgers en het verschaffen van gelijke mogelijkheden voor allen. Eisenhower kondigde aan, zoals al eerder bekend was, dat de Amerikaanse zevende vloot haar patrouillediensten tussen Formosa en het Chinese vaste land zal staken; hij zegde verder toe, bevordering van de Europese eenheid, uitbreiding van de strijdkrachten van de Zuidkoreaanse republiek, een sluitend budget, en verzachtingen van de Taft-Hartley-wet en de McCarran-wet. UW HULP IS NODIG De helpende hand moet worden geboden aan onze zo zwaar getroffen landgenoten in de geteisterde ge bieden. Helpt allen mee, om de ontstellend grote nood te lenigen. Doet het nü en stort nog heden Uw geldelijke bijdrage op postgiro nr. 9575 van het Nationale Rampenfonds, Den Haag, of stuur een postwissel aan het Secretariaat van dit Fonds, Statenlaan 81, Den Haag. Bedenkt wel: snelle hulp is dubbele hulp. De N.R.C. heeft reeds een bedrag van 2.500 aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. Volgens mededelingen van de waar nemende commissaris der Koningin kon de toestand Zuid-Holland gisteravond laat in het kort als volgt worden weer gegeven. Goeree en Overflakkee De toestand op Goeree en Overflak kee moet uitermate bedenkelijk heten. Slechts twee gebieden, nl. rondom Dirksland en rondom Ouddorp zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in al lerijl op de dijken alsook op de boven verdiepingen van woningen terugge trokken. Een zeer groot bezwaar bij de hulpverlening is, dat verscheidene plaatsen niet bereikbaar zijn. Onder de gegeven omstandigheden is evacua tie op ruime schaal onvermijdelijk. Hoeksche Waard Ook de Hoeksche Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op enige plaatsen zijn de dijken bezweken. Een groot gedeelte van het eiland is dienten gevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen rondom Oud- Beijerland en Klaaswaal. Voor het ove rige vertoont het eiland een soortgelijk beeld als Goeree-Overflakkee. Voorne-Putten Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd wordt hier om het behoud van een groter bied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee gevochten. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder terug ge legen waterkéringen moeten terugtrek ken. Waar het water hier ten slotte tot staan zal worden gebracht, valt nog moeilijk te zeggen. Het dichten van de dijksgaten is met kracht aangevat A Iblasserwaard Van de Alblasserwaard is het Zuid westelijke gedeelte ondergelopen. Het Oosten en Noorden is op het ogenblik nog droog, maar wordt door het water bedreigd. Veel hangt er van af, of het grote gat in de dijk tussen Papendrecht en Alblasserdam zal kunnen worden dicht, aan welk karwei met man en macht wordt gewerkt. IJsselmonde en Rozenburg Op IJsselmonde en Rozenburg zijn sinds Zondag geen veranderingen betekenis opgetreden. Eiland van Dordrecht In dit gebied heeft het overstroomde oppervlak geen uitbreiding ondergaan. Krimpenerwaard De dijken rondom de Krimpenerwaard zijn gelukkig niet opnieuw bezweken. De dijken, die de rest van de provincie beschermen, zyn in stand gebleven. Formosa's neutralisatie ten einde Eisenhower zei dat zijn regering begonnen is met de formulering van een nieuwe, positieve buitenlandse poli tiek, die geschraagd wordt door een aantal onveranderlijke ideeën, en wel de volgende: 1) De buitenlandse poli tiek moet de vrucht zijn van onafge broken samenwerking tussen de wet gevende en uitvoerende takken van de regering. 2) Deze politiek moet over de hele wereld gecoördineerd zijn, want de vrijheid die inv- Europa en Amerika verdedigd wordt is geen andere dan de bedreigde vrijheid van Azië. 3) De V.S. zullen nooit berus ten in de slavernij van enig volk om daardoor imaginair voordeel voor zich zelf te behalen. Eisenhower zei in dit verband: „Ik zal het Congres vragen een resolutie aan te nemen waarin duidelijk wordt gemaakt dat deze regering geen enkele verbintenis erkent die vervat is in ge heim overeenkomsten, die vroeger met buitenlandse regeringen gesloten zijn en die deze soort slavernij toelaten". 4) Wederzijdse veiligheid vergt samen werking; daarom zullen de V. S. andere naties bijstaan naarmate die oprecht hun best doen om hun volle aandeel te nemen in de gemeenschappelijke in spanning. 5) De Amerikaanse politiek zal er op gericht zijn de eenheid van Europa te bevorderen. Deze landen hebben al zeer veel bijgedragen aan de verdedi ging van de vrije wereld, maar de veiligheid vereist nauwere samenwer king. Alleen een goed-geïntegreerd eco nomisch en politiek systeem kan de aanzienlijk grotere economische kracht verschaffen die nodig is om zowel militaire paraatheid als een behoorlijke levensstandaard te handhaven. Deze eenheid kan niet van buitenaf opge legd worden, maar het is goed en nodig dat de Amerikanen er de Euro pese leiders toe aanmoedigen. 6) De Amerikaanse buitenlandse politiek erkent het belang van een winstgevende wereldhandel. Hierin kan Europa, dat op het ogenblik een schaakbord is van 'gebieden met een tekort en met een overschot aan ar beidskrachten, een voorbeeld geven door ruimere markten te scheppen. De VB. zullen op vier manieren kun nen helpen: door de eigen importbe palingen te herzien; door Amerikaanse beleggingen in het buitenland te be vorderen dit impliceert als politiek doel het scheppen van een gastvrij klimaat voor zulke beleggingen in het buitenland door gebruik maken van overzeese productiemiddelen voor behoeften van de gemeenschappelijke verdediging, wanneer de eigen normale vredesproductie daar niet ernstig door bedreigd wordt; en door van de rest van de wereld, in ruil voor de eigen leveranties, meer grondstoffen te ont vangen die in de V.S. niet in vol doende mate voorhanden zijn. De president sprak vervolgens over Korea, „de meest pijnlijke phase van de communistische aggressie" voor Amerikanen. Hij kondigde uitbreiding van de Zuidkoreaanse strijdkrachten aan; dit is nu mogelijk gebleken, en de Zuidkoreanen zelf willen ook graag een groter aandeel in de strijd nemen. Verder zei Eisenhower in dit verband dat het. nu de Chinese communisten bij herhaling voorstellen voor een wapen stilstand in Korea van de V.N. verwor pen hebben, in strijd met de logica zou zijn om hen langer te vrijwaren van aanvallen van Formosa uit, waardoor zij des te makkelijker de soldaten van Amerika en zijn geallieerden kunnen do den. Daarom zal de zevende vloot op dracht krijgen het patrouilleren bij For mosa te staken. Dit houdt geen sieve bedoelingen in. maar er is zeker ook geen verplichting om een natie te beschermen die de V.S. in Korea be oorloogt. Eisenhower noemde hierbij nog de commissie voor de koude-oorlogvoering, ingesteld „omdat een vereende en dyna mische inspanning op dit terrein onmis baar is voor de veiligheid van tie Ver enigde Staten". Daarna kwam het door Truman inge diende budget aan de orde, dat een te kort van 9900 millioen dollar vertoont; dit tekort moet allereerst worden opge heven. Verder zullen vrije en concurre rende prijzen de belangen van de be volking en van de nationale economie het best dienen, vandaar dat de loon- en prijscontrole op 30 April niet ver nieuwd zal worden. „Ik geloof dat ook de controle op grondstoffen en eindpro ducten moet worden afgeschaft, behalve wanneer het schaarse materialen be treft die onmisbaar zyn voor de defen sie". Alle nieuw-benoemde amtenaren in regeringsbureaux en -diensten zijn op hun eigen verzoek onderworpen aan een onderzoek door de F.B.I. „De veilig heid van Amerika en het vertrouwen van de bevolking vergen beide dat het personeel van de federale regering loyaal is in zijn motieven en betrouwbaar in de uitvoering van zijn plichten". Eisenhower sprak toen nog van plan nen om de Taft-Hartley-wet en de Mc Carran-wet te verzachten, en besloot met: „Wij moeten sterk zijn in de wa penen. Wij moeten sterk zijn in de bron nen van al onze wapening onze pro ductiviteit. wij moeten allen produ ceren. meer produceren, en nog meer producerenOns hart roept onze kracht op. en onze wijsheid moet haar leiden". (Reuter) De ontvangst in het Congres De leden van de Amerikaanse se naat en het Huis van Afgevaardigden hebben president Eisenhower staande een ovatie gebracht, toen hij binnen trad om zijn boodschap State of the Union uit te spreken. In de eerste vijf minuten werd er door de congresleden zesmaal geap plaudisseerd, voornamelijk bij de krachtige verklaringen t.a.v. de bui tenlandse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe. toen de presi dent met klaarblijkelijke verwijzing naar de overeenkomst van Jalta zei- de, dat zijn regering „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het verleden met buitenlandse regeringen waren aangegaan en knechting van volken toelieten". Maar de congresleden luisterden in stilte, toen de president zijn politiek t.a.v. Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krach tig, toen hij sprak over omvangrijke re gebruikmaking van Zuidkoreaanse troepen. Hetzelfde was het geval bij zijn bekendmaking, dat Formosa „ge- deneutraliseerd" zou worden. Het applaus was zwak, toen de pre sident verklaarde, dat het onverstan dig zou zijn de inkomsten te vermin deren, voordat de uitgaven worden verlaagd. In het geheel werd Eisenhowers boodschap 53 maal door applaus on derbroken. De toespraak duurde 56 minuten. Toen de president de zaal verliet, brachten de congresleden hem opnieuw staande een ovatie. WEINIG WIND 3 Februari. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 22.46, onder 4 Febr 9.35. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, Dins dagavond tot Woensdagavond (op- gem. te 10 u.) Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord- Oost. en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maai- van nacht en morgenochtend plaatse lijk lichte vorst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1