Ramp in Engeland ook van grote omvang AMERIKAANS CREDIET AAN SPANJE UITGEKEERD BRITS LAGERHUIS OEFENT CRITIEK OP ZICH ZELF TOESTAND in BELGIE is minder zorgwekkend Op de Boekenplank LONDENSE MIST ERGER DAN CHOLERA HE Het Stroomrichting van rivieren omgedraaid ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Men houdt rekening met 600 tot 1000 doden Churchill vormt coördinatie-commissie T~)E berichten uit Engeland over de overstromingsramp aldaar gelijken in zeer vele opzichten op die, welke ons uit onze vaderlandse ramp gebieden bereiken. Ook in Engeland lopen de aantallen slachtoffers tot in de honderden, ook daar worden in allerijl hulpacties georganiseerd, ook daar toont het gehele volk een bewonderenswaardige offervaardigheid. Officiële cijfers over het aantal doden en vermisten kunnen nog niet worden verstrekt, doch men vreest dat het tussen de 600 en 1000 zal bedragen. Men weet niet welke streek het ernstigst is getroffen; waar schijnlijk is het 't schiereiland Canvey in de Theemsmonding, waar vele vermisten zyn. Bijna 10.000 bewoners konden worden geëvacueerd, doch er waren hedenochtend nog 3800 personen op het eiland, van wie er velen weigeren hun woning te verlaten. In totaal zouden 35.000 mensen dakloos zijn geworden en staan er 100.000 ha. grond onder water. Het overstroomde schiereiland Foulness in de monding van de Theems: een zelfde droevig beeld als ons land op tal van plaatsen biedt... Duizenden burgers, manschappen van de genie, de luchtmacht en de marine zijn bezig de gaten in ,de dijken te stop pen. Ook Amerikaanse piloten, die in de getroffen streken zijn gestationneerd, werken mee. Het leger alleen heeft reeds vier millioen zandzakken geleverd. Er xjjn in tal van plaatsen noodmaatrege len afgekondigd „op volledige oorlogs basis". De speciale coördinatie-commissie voor de hulpverlening, die door de pre mier Churchill is gevormd, staat onder leiding van de minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe. Heden is een spoedzitting van het kabi net gehouden. In het Lagerhuis heeft Churchill toegezegd dat van regerings wege alles wat in het menselijk vermo gen ligt zal worden gedaan om de ge volgen van de catastrofe te verzachten. De premier was zijn ontroering nauwe lijks meester toen hij zeide dat de Britse troepen, die in de oorlog ook voor hete vuren hebben gestaan, thans naar de getroffen gebieden zijn gezonden om de bres, die in de Britse „zee-verdediging" is geslagen, te dichten en de veiligheid van het Britse volk te verdedigen. Koningin Elizabeth maakte gisteren en vandaag wederom een tocht door een deel van de geteisterde gewesten. De 16.000 inwoners van de stad Sheerness, een belangrijke marinebasis, zijn van de buitenwereld afgesloten en bereiden zich op een langdurige isolatie voor. Er is schaarste aan voedsel, de electriciteitsvoorziening is gestaakt; on geveer 60 van de stad staat onder KONINGIN ELIZABETH II en de her tog van Edinburgh brachten gisteren een bezoek aan de geteisterde streken in Norfolk; w\j zien hen hier te Hunstanton. IN Engeland is grote onrust gewekt door de eerste voorbeelden van de nieuwe dynamische Amerikaanse po litiek vooral omdat Londen in de koers wijziging niet is gekend. Wat de verhou ding aangaat tot Tsjiang Kai-sjek en- tot Peking, daarover zijn de V.S. en Engeland het nooit eens geweest. Ern stiger nog is waarschijnlijk de aankon diging, dat de V.S. bepaalde clausules van de overeenkomsten van Jalta en Potsdam zullen opzeggen. Die overeen komsten betroffen in feite een verdeling van Oost-Europa en van het Verre Oos ten in invloedssferen. Zo waren de gren- Dagelijks commentaar zen der bezettingszone vastgesteld, die natuurlijk beslissend waren voor ieders politieke invloed. Daardoor viel Tsjecho- slowakije bijv. binnen, Griekenland bui ten de Sowjetsfeer. In het Verre Oosten kon Rusland rekenen op invloed in Mantsjoerije en in Korea (ten Noorden van de 38ste breedtegraad) en wist het, dat Zuid-Sacha'in en de Koerillen ge annexeerd konden worden. Men vergete niet, dat toenmaals Japan nog niet was verslagen! Sindsdien hebben de Russen getracht, die vastgestelde grenzen te overschrijden: in Noord-Perzië, in Grie kenland, in Berlijn en vooral... in Korea. Doordat geen algemene vredesverdragen zijn gesloten met Duitsland en Japan, is de Poolse annexatie van Duits gebied en de Russische van Zuid-Sachalin en de Koerillen nooit bekrachtigd. Zij werden evenwel, ondanks de met moeite beteu gelde Russische expansiedrang, als con crete feiten beschouwd. DEZE afspraken nadrukkelijk te be twisten betekent, dat men het debat heropent over de afloop van de tweede wereldoorlog. De gevolgen daar van zijn zo ónoverzichtelrjk, dat de een zijdige stap van de V.S. met voorbij- GASTON BURSSENS In de lite ratuurge schiedenis zal Gaston Burssens waar schijnlijk in de eerste plaats bekend blij ven als trouw discipel van Paul van Os- tayen. Van de experimentele en speelse allure, die de beweging van omstreeks 1918 kenmerkte, heeft Burssens steeds iets behouden. Vandaar dat deze thans 57-jarige Vlaming een bundel kan publi ceren („Pegasos van Troja", uitg. De Sikkel, Antwerpen, en U. M. Holland, Amsterdam), waarvan de jeugdige, ja dikwijls baldadige toon treft. In merk waardig contrast hiermee is het feit, dat de geestelijke achtergrond van deze gedichten wel degelijk die van een man van ervaring is meer beschouwelijk dan lyrisch terwijl Burssens ook een zekere breedsprakigheid aan de dag legt, die eerder bij iemand van rype leef tijd dan bij de jeugd past. Burssens, die een vrij omvangrijk oeuvre op zijn naam heeft staan, is steeds een figuur van het tweede plan gebleven en komt daar ook met deze bundel niet bovenuit. Waarschijnlijk heeft zijn trouw aan zijn jeugdidealen hem belet verschillende kwaliteiten, die in hem sluimeren, tot ontwikkeling te brengen. Toch stuit men telkens op fragmenten, waaruit Burs sens' onmiskenbaar dichterschap blijkt. Zijn vasthouden aan een eenmaal aan vaard ideaal heeft zijn evolutie gelukkig niet geheel belemmex-d. Burssens' geluid is donkerder, gedragener geworden, de stem van een mens, die zich alleen nog met enkele essentiële dingen wil bezig houden, een tussen bekoring en ontgoo cheling heen en weer geslingerde, die zijn ernst vooral niet te ernstig wenst te presenteren. Hetgeen dan soms boeiende resultaten oplevert, andere keren echter tot het reedfe gesignaleerde baldadige ef fect leidt, tot schade van de poëzie. M. M. gaan van de derde partner, Engeland een blunder kan worden genoemd. Het geval-Formosa was in Juni 1950 nog te beschouwen als een apart geval, om dat China noch Tsjiang aan de strijd in Korea deelnam. Sindsdien raakt de verhouding tot China alle deelnemers aan de strijd in Korea en de V.N. Nu komt daarbij de mogelijkheid, dat de V.S. de Russische invloed betwisten in voorheen afgebakende gebieden, en volgens Dulles' stelling die invloed daar willen ondermijnen. Het is moge lijk, dat zulk een druk de Sowjetstaten tot concessies beweegt, maar waar schijnlijk, dat voorlopig de internatio nale situatie zich verscherpt. Wat van Jalta en Potsdam een dode letter is ge bleven, blijve begraven. Nog meer op losse schroeven te zetten dan al zwevend was, is het begin van een krachtmeting, waarbij West-Europa nauw is betrok ken. Men moet helaas constateren, dat binnenlandse overwegingen Washington hebben verleid tot het uit het oog ver liezen van wijsheid in het buitenlandse beleid, toen het eenzijdig deze beslissing nam. (Van onze correspondent) Madrid, Januari 1MAAR de „diplomatieke informatiedienst" van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, hebben thans ook de laatste dollars van de door de Amerikaanse „Import- en Exportbank" aan Spanje toegestane lening, (in totaal 62,5 millioen) hun bestemming gekregen. Zoals bekend, staat de „Import- en Exportbank" dergelijke leningen slechts toe met goedkeuring van de Amerikaanse regering, die ook over de aan wending van het geopende crediet medezeggenschap blijft uitoefenen. In September 1950 werd het crediet geopend, maar de Spaanse projecten, voor welker tenuitvoerlegging de ge leende dollars moesten dienen, beston den nog niet in concrete vorm, of bleken de Amerikaanse geldschieters niet van voldoende belang of niet renderend. Spanje is gestuit op twee moeilijkheden 1) de Amerikaanse geldschieter had in 1950 uit de elders in West-Európa op gedane ervaring het inzicht geput, dat het noodzakelijk was, nauwlettend op de besteding van de Amerikaanse gelden toe te zien; 2) de reputatie, die Spanje nu eenmaal vanouds „geniet", op orga- water. De duikboot Sirdar is door de kracht der golven uit het droogdok ge sleurd en volkomen uit elkaar geslagen. Evenals in ons land hebben zich ook in Engeland gruwelijke tonelen afgespeeld. De bevolking van het schiereiland Canvey o.a, werd volkomen door de ge beurtenissen verrast en moest in allerijl vluchten. Zij kon maar weinig van haar bezittingen meenemen. De geredde men sen zijn in enkele dorpen en steden on dergebracht en lopen thans doelloos rond, van al hun eigendommen beroofd. Elf leden van het Amerikaanse lucht- machtpersoneel, die in Hunstanton, Nor folk, zijn gestationneerd, zijn omgeko men, tezamen met drie Amerikaanse vrouwen en vijf kinderen. Tal van Britse vissersvaartuigen worden vermist. De eigenaren van meer dan 230 zich on zee bevindende schepen, wachten op tijding. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust, zijn behou den teruggekeerd. Bijna al deze schepen hadden hun masten en reddingboten ver loren. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, eveneens een eiland in de Theemsmonding, heeft ge maakt, heeft daar geen teken van leven waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners bestaat grote ongerustheid. Het eiland, dat het Britse leger voor geheime experimenten gebruikt, was ten dele geëvacueerd. Medisch rapport toont ontstellende cijfers (Van onze correspondent) Londen, Februari TAEZE week zal de Londense gemeenteraad een rapport bespreken, waarin wordt aangetoond hoeveel mensenlevens de mist, welke verleden maand een week lang over de hoofdstad heeft gehangen, heeft geëist. Er zijn die week 745 personen overleden; het normale sterftecijfer is 300, dus de mist heeft 445 mensenlevens geëist. Dit is meer dan de cholera-epidemie van 1866, die per week 426 slachtoffers maakte (876 doden per week bij een gemiddeld normaal cijfer van 450 doden per week). Alleen de venijnige influenza-epidemie van 1918 edste meer doden: 785 per week (1085 sterftegevallen van wie 300 normaal). Het ergst hadden kinderen onder een jaar oud en personen boven de 55 van de mist te lijden. In beide categorieën overleden driemaal zoveel mensen als normaal. Alle sterfgevallen waren te wijten aan aantasting van de ademhalings organen, met stoornissen van hart en bloedsomloop als gevolg. Het dodelijkst element in de mist was zwaveldioxyde, afkomstig van verbranding van steenkool in huiselijke haarden en fabrieksovens. Verouderde toestanden, misbruiken en tekort komingen, doch geen betere werkmethode te vinden Zware sneeuwval in de Ardennen (Van onze correspondent) Brussel, 3 Februari. fJET aantal slachtoffers van de overstromingen in België, die gelukkig niet zo ernstig zijn als die in Nederland, is thans tot 22 gestegen. Van alle getroffen Belgische gebieden lijkt Oostende het zxoaarst te zijn geteisterd. De villa's en dijken van de „Koningin der Belgische badplaatsen", zijn ern stig beschadigd. De stad zit volledig in het duister, zonder electriciteit, gas en water. De heer Van Glabbeke, oud-minister van Justitie, thans burge meester, leidt de opruimingswerken persoonlijk. De dringendste taak op het ogenblik is het voorkomen van epidemieën, want het stadsvuil stroomt door de stralen en uit de ondergelopen villa's is de zware stookolie van de ver warming sinstallaties weggevloeid, hetgeen brandgevaar oplevert. Medica menten en entstoffen, o.a. tegen typhus, worden door de gemeentelijke dien sten verdeeld. Het brood voor Oostende wordt te Brussel gebakken, om iedere besmetting onmogelijk te maken. De badplaats, die zich pas had her steld van de Duitse bombardementen, is dus zwaar gehandicapt voor het a.s. toeristenseizoen. Men venoacht echter, dat met enig geluk met ingang van heden de verlichting wederom zal kunnen worden ingeschakeld. Bastogne geïsoleerd Het gebied van de polders rondom Antwerpen ls eveneens zwaar getroffen, ofsohoon de situatie nergens zo drama tisch ls als in de ondergelopen gebieden in Nederland. Te Llllo en Kallo zijn in het poldergebied ongeveer duizend per sonen geïsoleerd. Antwerpen zelf is droog. E>e tunnel was in een paar uur leeggepompt. Volgens nadere gegevens is de schade in de havens veel minder ernstig dan eerst was gemeld. Morgen zullen de slui zen en doHoken weer normaal werken Te Knokke, waar men het ergste vreest voor het toeristenseizoen, is het strand volledig weggespoeld en werd de dijk gisteravond opnieuw door het opkomend getij stukgeslagen. Koning Boudewijn bezocht giste ren de getroffen gebieden van Nieuw- poort, Oostende en Antwerpen, en keerde pas tegen middernacht naar Laeken terug. Zijn bezoek aan de Ardennen diende echter te worden uitgesteld, daar de situatie aldaar diooir nieuwe sneeuwstormen, welke ook Eupen en Malmedy hebben ge- (Van onze correspondent) Londen, 31 Januari. ET Britse Lagerhuis pleegt „de beste club van Europa" te worden genoemd, maar die bijnaam doet enigszins ouderwets aan in deze tijd van „gestroomlijnde" moderne zakelijkheid. Ook in het dagelijks leven in Engeland begint de eens zo typische „club" uit de tijd te raken er is onlangs onder de rubriek Van Overal weer eens op gewezen en de meer progressieve Britse parlementsleden zouden „de beste parlemen taire werkplaats van Europa" een begeerlijker bijnaam voor het Lager huis vinden. De werkmethode van het Lagerhuis is de laatste tijd nogal eens onder vuur genomen door de populaire pers, en een deel van de openbare mening in dit land is eveneens critiscb gestemd geworden wegens enige incidenten die zich hebben voorgedaan. Het lijdt b.v. geen twijfel dat het humeur van een aantal parlementariërs niet bestand ie tegen langdurige vergaderingen en dat de oppositie sinds de oorlog uit is geweest op het slaan van politieke munt uit voorvallen, die met de parlementaire plicht niets meer uitstaande hadden. Voor een deel zijn de tekortkomingen van het Lagerhuis te wijten aan het keurslijf van traditie, waarin deze „Moe der van alle parlementen" is geprangd. Men pleegt in dit land wellicht meer dan in enig ander trots te zijn op tradi tie, alleen maar omdat het traditie is, doch het valt niet te ontkennen dat aan passing aan de eisen van de tijd daar door wordt belemmerd. Onlangs is er dan ook een initiatief-ontwerp Ingediend om een commissie te benoemen, die her vorming van de werkmethode van het Huis zou moeten bestuderen. Het ont werp is met 70 tegen 50 stemmen ver worpen. maar het debat, dat eraan, voor afging. was bijzonder interessant, omdat het weinig voorgekomen zal zijn dat parlementariërs zo openlijk over de klachten hebben gesproken, die het de mocratisch stelsel In discrediet brengen. Over het voornaamste bezwaar van het moderne Britse Lagerhuis is echter lang niet voldoende gezegd, ofschoon erkend moet worden, dat de bestaande toestand door geen stroom van woorden te veranderen is: de tegenwoordige ma chinale partij-discipline maakt van elk parlementslid een gekooide vogel. Zelfs niet door de meest welsprekende en mee slepende speech zijn de cijfers van de stemming te veranderen: „Onafhanke lijke" leden zijn er niet meer. Parle mentsleden. dié uit de partij treden of uit de partij worden gezet, hebben geen schjjn van kans meer indien zij zich als „onafhankelijke" verkiesbaar stellen in „hun" kies-districtde stoomwals van de locale partij-organisatie verplettert elke individualiteit. Geen wonder dat men ln politieke kringen niet meer zo afzijdig staat tegenover het liberale voorstel een hervorming teweeg te bren gen in het kiesstelsel. Het liberale voor stel gaat wel lang niet zover de invoe ring van het Ujstensysteem aan te raden, zoals ln ons land bestaat, maar zoekt het door combinatie van kiesdistricten en „alternatieve" stemmen toch wel in die richting. Binnenkort zal de premier Churchill het liberale voorstel weer eens in studie nemen, op grond van het feit. dat de 2J millioen of meer liberalen in dit land volkomen onvoldoende in het parlement zijn vertegenwoordigd, alleen maar als gevolg van liet zonderlinge kies-districts-systeem. dat hier wordt gevolgd. troffen, te slecht is. De grote rijks wegen van Luik en van Namen naar Bastogne zijn door 3 a 4 meter hoge sneeuwlawines geblokkeerd. In het gehele gebied der Ardennen zijn vele vrachtwagens en auto's onderge sneeuwd. Hst ls overigens moeilijk contact te krijgen met het ingesloten Bastogne en vele dorpjes in de Ardennen waar we gens een defect aan de hoogspannings lijnen geen electriciteit kan worden ge leverd en de telefoonverbindingen onmo gelijk zijn. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat het nog geen cijfers kan geven over de door dé over stromingen aangerichte schade. In Oost- Vlaanderen staat een gebied van 12 vier kante kilometer onder water. Het ministerie van Economische Za ken moest gisteren optreden tegen on geoorloofde opdrijving van de prijs van jutezakiken, welke met zand worden gevuld om de gaten in de dijken dicht te maken. Eén firma berekende frs. 35, terwijl de normale prijs frs 8 10 was. Enkele gevallen van evacuatlebedrijfjes, welke te Oostende frs 20 per vaart vroe gen, zijn gemeld). „snapdivisions" meer toe te staan: dat zjjn volkomen onverwachte stemmingen, meestal door de oppositie voorgesteld om de regering een nederlaag toe te brengen als zij op een gegeven ogenblik niet voldoende aanhangers in het Huis heeft. Deze snap-divisions" zijn typi sche voorbeelden van holle, „politieke' stunts, want zij hebben nooit practisch gevolg: de regering zorgt ervoor de vol gende dag voldoende aanhangers te ver zamelen en maakt de snap-division'' weer ongedaan. Er was in het Huis wel licht enige sympathie voor het voorstel de tijdsduur van alle speeches te stellen op tien minuten! Zo waren er nog veel meer suggesties. Een principiële opmerking was de vraag of een modern Lagerhuislid zijn parlementaire taak moest zien als een .full-time job" of niet. Een grote meer derheid was er scherp tegen van het Lagerhuislid een beroeps-politicus te maken. Men erkende dat Lagerhuisleden naast hun parlementaire werk slechts enige speciale andere werkkringen kon den hebben (journalistiek, advocatuur, directoraat, enz.), wat zeer onrechtvaar dig is tegenover andere Lagerhuisleden, die b.v. geen handwerkbedrijf kunnen blijven aanhouden (mijnwerker, fa brieksarbeider, boer, enz.), maar de grote meerderheid der sprekers wenste het contact met de buitemcereld te handhaven, dat beroepspolitici in hun parlementaire isolatie zouden verliezen. Eveneens was men tegen afwentelen van werk op voorbereidende commissies. Leden van commissies, aldus het argu ment, plegen hoe langer hoe meer des kundigen en specialisten te worden. Het is juist de bedoeling van de behandeling van een onderwerp in het Lctgerhuis, dat iedereen zijn facet kan bijdragen aan deze „spiegel der openbare mening", zo dat de zaak aan alle kanten wordt be licht. Bovendien (een rake opmerking!) kan een minister gemakkelijker liet kleine comité van leden naar zijn hand zetten dan het hele Lagerhuis. Er werd niet uitgeweid over het interessante voorstel om na te gaan of niet meer werk van het Lagerhuis overgedragen zou kunnen worden op het Hogerhuis. Stemmingen geschieden in het Lager huis op ouderwetse en tijdrovende wijze. Alle leden moeten persoonlijk, door de .lobby", d.w.z. er zijn twee kamertjes, vaarin de tellers zitten, één „lobby" voor de voor- en het andere voor de tegenstemmers. Het duurt altijd wel een kwartier voordat de stemmen zijn ge teld, en het feit dat alle leden persoon lijk moeten stemmen, kan tot de zonder lingste consequenties leiden: zieken strompelen door de „lobby", parlemen- f )VER deze quaestle is niet gesproken in het debat van vorige week Vrij dag: kiesrechthervorming werd zeker een te drastisch onderwerp geoor deeld! Er werd op aangedrongen de vergaderingen ln elk geval te midder nacht te beëindigen, en niet meer tot de volgende ochtend te blijven doorpra ten. Er werd voorgesteld reeds 's och tends te beginnen waartegen het be zwaar bestaat dat de Lagerhuis-com missies dan niet meer kunnen vergade ren. (Deze degen 's ochtends bijeen te komen). Er werd voorgesteld geen nisatorisch en economisch gebied is niet erg gunstig. Daarbij komt dan, dat gene raal Franco's regiem bijzonder gevoelig is voor wat het nationale en soevereine „point d'honneur" betreft. Het is dus niet verwonderlijk, dat de gemeenschap pelijke goedkeuring en vaststelling van de te financieren projecten, nogal met wat haken en ogen gepaard zijn gegaan. Omtrent de besteding van het crediet zijn de volgende gegevens verstrekt: 18.250.000 dollar dienen voor het aan kopen van koren, katoen, kunstmest, tin en steenkool; 16 millioen voor verbete ringen bij de Spaanse spoorwegen en voor de bouw en uitbreiding van electrische centralen, 12.500.000 is ten goede gekomen aan de landbouw (trak- toren en andere landbouwwerktuigen); 8 millioen aan de verbetering van diverse mijninstallaties en 7.200".000 aan andere industriële projecten, waarvan 6 mil lioen aan hit hoogovenbedrijf van Sa- gunte. De Spaanse regering staat voor de terugbetaling van het geleende bedrag garant, dat uiterst bescheiden is. Het is begrijpelijk, dat Franco's regiem er prat op gaat, het enige land in West-Europa te zijn, dat zich niet „met de hoed in de hand" tegenover Uncle Sam hoeft uit te putten in dankbetuigingen. Men vergeet te Madrid, dat de bondgenoten van de Ver. Staten zekere morele aanspraken hadden, die Franco-Spanje moeilijk kon doen gelden. Ondertussen blijft het be langrijkste aspect van de hier bespro- Vriendschappelijk vlaotbesoek ken lening, dat zij een keerpunt inluidde in de betrekkingen tussen Spanje en de Ver. Staten en indirect tussen Spanje en de overige Westelijke wereld. Evenals het vorige jaar is de Zesde Amerikaanse vloot in deze dagen weer ten anker gegaan in een aantal Spaanse havens, voor vriendschapsbezoek. Vier en veertigduizend Amerikanen, officie ren en manschappen, passagierden ge durende vijf dagen in Barcelona, Valen cia. Tarragona, Castellón, Malaga, Se- villa, en Palma de Mallorea. Tevoren heeft een aantal hoge Spaanse marine officieren aan boord van het vlagge- schip de manoeuvres der vloot bijge woond. In een en ander kan men ge voeglijk een bevestiging zien, dat de parafering van de Spaans-Amerikaanse accoorden van wederkerige bijstand thans inderdaad op handen is. „Spanje," aldus verklaarde aan boord van het ad miraalschip, de zware kruiser „Colum bus", admiraal Cassady, „is thans een defensie-bastion en een vitale schakel het geheel van het vrijheidlievend en vredeminnend Europa." Om deze brief prozaïsch te besluiten met „dollars", zoals hg begon: de tariërs uit alle delen van het land, ja zelfs wel eens in het buitenland, moeten worden teruggeroepen naar Westmin ster voor elke belangrijke stemming... en wegens het uiterst geringe verschil in aantal stemmen van regerings- en oppositie-partij gebeurt dit telkens weer. .Pairing", d.w.z. de afspraak van een voor- en een tegenstemmer om niet te komen, zodat de partij geen nadeel on dervindt van het wegblijven der parle mentariërs, mag tegenwoordig ook al niet of nauwelijks meer! Men ziet: dit is geen „beste-club"-leven meer! Begrijpelijkerwijs is brj het debat voorgesteld de handeling van het stemmen mechanisch te maken, d.w.z. op een knop te drukken. Dit is onmiddellijk verworpen, want dan zou het Lagerhuis zó groot moeten zijn, dat er plaats zou zijn voor alle leden. Dat is er, zoals men weet, bij lange na niet. Op drukke vergaderingen krioelt de helft of meer der leden waar maar een beetje plaats is, en er kan alleen gestemd wor den doordat een queue wordt gemaakt voor de stem-,,lobbies". Toen het Lager huis na de oorlog moest worden her bouwd het was door een Duitse bom verwoest is er over gediscussieerd of de zaal groter gemaakt zou worden of niet. Er is besloten van niet, „om de intieme sfeer niet teloor te laten gaan, die het spreken in debat de juiste toon geeft". Ook werd toen besloten de in deling van de zetels in twee afdelingen tegenover elkaar, met een breed midden pad. te handhaven. „Een ronde zaal leidt ertoe, dat partijen compromissen met elkaar aangaan, wat zou kunnen leiden tot coalitie-regeringen, zoals op het vas teland. Engeland wenst geen coalitie regeringen, omdat de basis van die re geringen niet betrouwbaar genoeg ls." En zo is dus het tegenwoordige La gerhuis toch een „club" gebleven en is het debat om er een „werkplaats" van te maken, op niets uitgelopen. Zoals ln het debat ettelijke malen is gezegd, ls het Lagerhuis al 700 jaar lang kalm aan geëvolueerd, en er is geen reden voor. nu opeens overhaast een reorgani satie teweeg te brengen. Dat zou tegen de traditie in gaan. Spaanse persverslagen gaan niet voorbij aan het détail, dat op de dag van aan komst van het te Barcelona gestatio neerde vlootonderdeel, een agent van de „Bank van Spanje" aan boord van het vlaggeschip ging en daar voor veertig duizend dollar aan peseta's verkocht! boek VERZEN VAN LOUISE MOOR Louise Moor, die enige jaren gele den met de bundel Toonladder heeft gedebuteerd, volgt thans met de bundel Con Moto (Van Loghum Slaterus. Arn hem). De mededeling op het omslag, dat Louise Moor nu haar eerste bewo gen melodieën laat horen, lijkt niet rechtvaardig tegenover een dichteres, wie het ook ln haar eerste bundel niet aan bewogenhe-id ontbrak. Indien er verschil tussen beide bundels bestaat, dan berust dit hierop, dat de stem. die deze verzen draagt, vaster en helderder is geworden. De voornaamste bestand delen van Louise Moors dichterschap zijn een diep religieus gevoel, een per soonlijke verbeeldingskracht en een on bevangenheid, die voor dit dichterschap essentieel is, omdat zij er zowel de ster ke als de zwakke kanten van bepaalt. Het maakt soms de indruk of Louise Moor zo verheugd is met haar ver mogen om zich in verzen te uiten, dat zij zich niet tot de enige, onvervangbare expressie dwingt, maar genoegen neemt met een vers, dat naar structuur en terminologie improviserend aandoet. Nu is improvisatie lang niet altijd ver werpelijk. maar ook zij moet om ge slaagd te heten een definitief, onver vangbaar karakter dragen. Anderzijds geeft tuist deze onbevangenheid Louise Moor menigmaal zeer zuivere en ont roerende gedichten in de pen. Hoewel deze twee gebieden elkaar hier niet ge heel uitsluiten, kan men de bundel toch scheiden in verzen, die een mstaphy- sische hunkering of ervaring tot «mh- tergrond hebben en die, welke oen weerslag vormen op iets, dat direct be leefd of aanschouwd werd. Deze laatste groep wordt gekenmerkt door de deer nis, die deze dichteres bezielt, de sociale bewogenheid, en meer speciaal het moe derlijke gevoel, dat in Louise Moor zo sterk leeft. Misschien zou zij bij grotere aesthetische gaafheid veel van de on bevangenheid verliezen, die thans zulk een bekoring aan haar werk geeft. Van daar dat men haar. althans voorlopig, maar moet nemen zoals ziï is: een vrou welijke stem met een zeer eigen ge luid. M. M. NAPOLEONTISCHE ?e derde af- _,_T_levering van STUDIËN de publica- ties van het Den Haag gevestigde Genootschap voor Napoleontische Studiën (Uitg. Srjthoff N.V.) bevat wederom tal van belangwekkende bijdragen omtrent het Napoleontische tijdperk en wat er mede verband houdt. Zoals wij vroeger reeds vertelden, onthouden de Publica ties zich van anecdotische mededelingen en bepalen zij zich tot zuiver histori sche, politieke, economische en sociale aspecten. Dit keer kan men er een be schouwing in vinden over het kerkelijk leven in Nederland in de Franse Tijd, in het bijzonder in de Ned. Herv. Kerk, van prof. dr J. Lindeboom te Gronin gen; voorts een beschrijving van Na poleon als veldheer voor onze tijd, van lult-generaal M. R. H. Calmeyer. Mr dr J- H. R. Sinninghe Damstc vertelt het een en ander over het belastingwezen ten tijde van Napoleon, en dr J. Groen, verbonden aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, bespreekt de laatste ziekte en de doodsoorzaak van de Kei zer, waarin hij aan de hand van tal van Interessante gegevens de vroeger aan genomen thesis bestrijdt als zou Na poleon aan kanker zijn overleden. Ten slotte droeg de redacteur, mr dr K. J. Frederiks, twee artikelen bij: De schep pende kracht van de Eerste Consul, cn apoleons oordeel over grote histori sche figuren uit de oudheid. L. A. Jan wordt soldaat Jan wordt soldaat, zo noemt majoor J. G. Raatgever een boekje, da: niet alleen voor Jan, maar voor alle Jannen, Pieten, Keesen, kortom voor alle jonge mannen is bestemd, die binnen afzien bare tijd de wapenrok zullen moeten aantrekken. Hij vertelt daarin, wat dat aantrekken van de wapenrok allemaal voor gevolgen zal hebben en laat er nog een geruststellend woord tot de ouders aan voorafgaan. De heer Raatgever, zelf verbonden aan de Legervoorlichtingsdienst, vertelt in een vlot verhaal vele dingen, die aiii- len maken da.t de jonge recruut zich straks wat minder als een kat in een vreemd pakhuis zal gevoelen. Ook zet hij uiteen, welke mogelijkheden de re cruut heeft, om in de onderofficiers- of officiersrangen te worden opgenomen. Een nuttig boekje, waar toekomstige krijgslieden veel aan zullen hebben. J. J. Z. Dr J. ten Kate overleden Na een langdurige ziekte is gister avond te Den Haag dr J. ten Kate, chirurg aan het r.k. ziekenhuis An- toniushove te Voorburg, overleden, 44 jaar oud. Hij was een medicus van grote naam, en heeft vele Initiatieven ont plooid, in het bijzonder voor chirur gische behandeling van kleine kinderen Hij nam ook een levendig aandeel aan de Europese organisatie van prot.-chr. medici. HET Ingrijpen van de waarts. Deze rivier wordt geweldige ondergrondde Canadees-En»else maat- mens ln de loop der thans afgedamd, waardoor ruimt* niaat- ET Ingrijpen van mens in de loop der dingen is aan de orde van de dag. Geweldige stuwdammen doen kunst matige meren ontstaan, die zowel voor de levering van energie aan hydrocentrales als voor irrigatie en het tegengaan van overstro mingen van de allergroot ste betekenis zijn. In Rusland heeft men reeds een deel van het wa ter. dat vroeger naar de Wolga vloeide, eenvoudig naar de westelijke rivieren geleld: tot nut van de landbouw en met gevolg, dat het niveau van de Kas- plscha zee ls gedaald. In Canada hebben de In genieurs echter de loop van een heel rivierenstelsel radicaal omgedraaid. In Brltsch Columbia stroomt de Nechako met tal van zij rivieren door een vrijwel geheel woest gebied Oost waarts. Deze rivier wordt thans afgedamd, waardoor zich een meer van onge veer 900 km2 zal vormen. Dit water, door regens en gletschers gevoed, zal een uitweg zoeken. Daarvoor ls thans ge zorgd. Een tunnel ls dwars door het kustgebergte ge- geweldige ondergrondse ruimte geschapen, vol komen bomvrij, waar de stroom zal worden opge wekt voor de grootste alu- mlniumfabriek ter wereld. Aan de kust van Alaska, bij Br. Columbia, te Kiti- mat, wordt namelijk een aluminlumfabrlek gebouwd TECHNISCHE SNUFJES boord, dat tot nu toe de natuurlijke waterscheiding heeft gevormd. Aan het einde van deze 44 km lange tunnel ligt het kustgebied ongeveer 800 meter onder het niveau van het kunst matige meer. Dit verval zal practisch worden gebruikt en de enorme waterturbines van een electrische centrale aan het werk zetten. Verder heeft men aan het einde van die tunnel een die jaarlijks ongeveer 500.000 ton van dit me taal kan leveren, een derde van de wereldproductie in 1950, tevens een derde van de sterk vergrote Ameri kaanse capaciteit op het einde van 1953. DIT gehele project Is dit maal eens niet. Ameri kaans, doch Canadees- Engels. Immers het zijn Canadees-Engelse maat schappijen, die daartoe de „Aluminium United Ltd" hebben opgericht, die de groodfabrikaten van alu minium over de hele wereld aflevert en research labo ratoria bezit, die productie en verwerking verbeteren en tevens naar nieuwe toe passingen en afzetgebieden speuren. Het concern zorgt ook voor de winning en het transport van de benodigde bauxiet, het ruwe erts voor aluminium. Dit wordt tot dusver duizenden kilo meters ver van de vervcr- klngsplaatsen aangetroffen, o.a. in Suriname. Alleen ln Noorwegen en aan de Goudkust liggen deze ertsen ln gebieden, waar men over voldoende waterkracht beschikt om op goedkope manier de ver eiste electrische stroom op te wekken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4