Water stroomt van Moerdijk tot aan Bergen op Zoom Toestand onbeschrijfelijk Geld stroomt bij tonnen binnen Nog geen berichten over de „Duyvis" Hele wereld stuurt hulp en leeft mee Noordhollandse duinen hebben zwaar geleden Prins Bernhard op thuisreis Enorme binnenzee zette grote gebieden blank MSA-geld Stopzetting uitvoer van aardappelen Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Ook de ..Brevo" is zoek Koningin maakt vliegtocht Rotterdam-Dordrecht vandaag hersteld Eén mens in doodsnood En er kwam antwoord! Cineasten naar noodgebieden HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr J. E. baron De Vos van Steenwijk, heeft vanmorgen in de vergadering van Provinciale Staten onder andere een rapport voorgelezen, dat door de Provinciale Staten was uitgebracht. Het rapport behandelt de toestand van de dijken en waterkeringen in Noord-Holland na de vernietigende storm in de nacht van Zaterdag op Zondag. De aangerichte schade is aanzien lijk. hoewel in geen enkel opzicht te vergelijken bij wat in het zuidwes ten van het land is gebeurd. Ner gens kan van een ramp gesproken worden. De duinen langs de kust hebben zwaar geleden. De duinvoet is overal aangetast en gemiddeld zeker twin tig meter teruggeslagen. In IJmuiden en Den Helder stond het water in de bewuste nacht een tot anderhalve meter hoger dan tij dens de springvloed van 1916. Het staat wel vast. dat de provin cie zich belangrijke uitgaven zal moeten getroosten voor het herstel van de dijken en de waterkeringen, aldus het rapport. Prins Bernhard is vanmorgen van het vliegveld New York vertrokken Hij zal morgenochtend op Schiphol aankomen. Voor het vliegtuig ver trok legde de Prins een verklaring af op het vliegveld Idlewild. Hij zei: „Ik heb mijn bezcek aan de Ver enigde Staten afgebroken en ver trek thans naar mijn land, dat de grootste catastrophe heeft onder gaan die het land in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen, heeft geteis terd. De worsteling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd ge weest voor het Nederlandse volk, welks historische taak het geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworstelen, De huidige catastro phe herinnert er aan dat Hollands gevecht tegen de zee nog steeds voortduurt Ofschoon de overstroming uitge breide gebieden onder water heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsverwoesting te boven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het al tijd getoond heeft in zijn eeuwen oude strijd tegen de elementen. (Van een onzer verslaggevers) Het is haast onbeschrijfelijk in Noordwest-Brahant. Er zijn misschien eilanden, die nog meer getroffen werden en waar nog meer doden zullen zijn. Maar ook hier is de ramp ontzettend. Dil Noordwest-Brabant is in n dag een land geworden van leed en af mattende droefenis. Een streek, waar doden in practische en noodzakelijke zakelijkheid worden vervoerd in bestelwagens en waar over die doden wordt gesproken in nummers. En zo zonderling: ook een streek, waar je zou willen schreeuwen om een kind, dat over de weg zeult met een dier, dat het heeft gered en over een man. die een oude vrouw zoekt, een moeder, die iedereen vraagt waar haar dochter is: hebt u haar ook gezien? Westelijk Noord-Brabant is een streek geworden, waar modderige wegen door rimpelige watervlakten voeren. Links water en rechts water en water vooruit. Zo veel grauw water, dat na een paar uur je ogen afstompen en je het bijna gaat accepteren: „normaal". Normaaldie weggezakte huizen, die staketsels van bomen, de torens van verdronken kerken en de opgeblazen cadavers van vee langs de kant: paarden met open bekken en blauwe lippen en grote, glazige ogen. Het lijkt een nachtmerrie. Een nachtmerrie van Bergen op Zoom tot Moerdijk. In dit Westelijk Brabant, worden op het ogenblik troepen loeiende koeien lanes een weg gedreven, waar een andere troep vee uit, tegenover gestelde richting komt. Militaire politic leidt als in oor logstijd het verkeer Kolonnes rijden in één richting kolonnes komen uit de andere richting. Het is een streek, waai bootjes met mensen over de vlakte komen, mensen, die gered werden en die dan op het droge stappen met niets anders in de hand dan een oude wollen deken en een tinnen pulletje om bloemetjes in te zetten. Auto's met zandzakken kruipen over smalle, nog weinig begaanbare dijken. In de lucht cirkelen vliegtuigen: gewone machines en helicoptères. Van een huis, tweehonderd meter van de weg af, waait een wit st.uk goed, een noodkreet: in dat huis wonen nog mensen, maar er is geen boot om ze te redden Van Bergen op Zoom tot Hal steren staat het water. Het loopt westelijk van de weg Bergen op ZoomSteenbergen. De weg is nog begaanbaar, tot enkele kilometers van Steenbergen. Dan loopt ook daar het water over de dijk. Het stroomt tot Kruisland en Oud- Gastel: een enorme binnenzee. Het loopt naar het Noorden tot Stam persgat en Standdaarbuiten en ver- De hulpactie, die Zondagmorgen al direct overal in het land spontaan werd ingezet, neemt grote vormen aan. Van alle kanten stromen geld, goe deren en mensen toe om de slachtoffers te helpen. De Stichting voor de Landbouw zal ln overleg met de Koninklijke Neder landse Zuivelbond voorstellen een mil li oen gulden in het Rampen fonds te storten uit de middelen van het Zuivelfonds III. Grote bedrijven schenken flinke geldbedragen: de Unilever een kwart millloen Philips een ton, de Nederlandse Bioscoopbond e en ton, de Hoogovens 50.000 gul den. de AKU een ton. Bij het Ram penfonds was binnen 24 uur al meer dan een half m i 11 i o e n gulden binnen. Maandagmiddag was het al ruim twee millioen. Ook in de loop van de nacht kwa men er berichten binnen over grote schenkingen. Een onbekende Am sterdammer gaf een ton. De Staten van Limburg 50.000, de gemeente Heerlen 10.000, de katholieke mijn- bonden en algemene elk ƒ1000. Een straatcollecte in Almelo bracht 110.000,— op: een col lecte op de Maandagbeurs in Rot terdam ƒ68.750. De kernen en het personeel van de Rotterdamse Lloyd brachten ƒ20.000 bijeen. Het gemeen tebestuur van Arnhem heeft ƒ25.000 gulden gegeven uit de gemeentekas. Het Christelijk Nationaal Vakver bond stelt 80.000 ter beschikking. In ontelbare bedrijven heeft het personeel besloten over te werken ten bate van de slacht offers of bepaalde percentages van hun loon af to staan. Het zijn er zoveel, dat we ze niet meer kunnen opnoemen. Tot en met 14 Februari hebben arbeiders boven zestien jaar toestemming Associated Press meldt: De Amerikaanse regering overweegt aan de Nederlandse regering een g e- d e e 11 e van een fonds van 300.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening aan het buitenland bestemd was, ter be schikking te stellen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnood. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard met het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.) dat toezicht houdt op de uitgaven voor buiten landse hulp te spreken over het ter beschikking stellen van het geld. De som bestaat uit in Nederland aanwezige tegenwaardefondsen, die gewoonlijk voor de bewapening ge bruikt worden. om over te werken ten bate van het Rampenfonds. Niet alleen geld. ook goederen stromen in grote massa toe. Zij die goederen schenken, doen er goed aan de schoenen paarsgewijs aan elkaar te knopen en de onderdelen van kostuums, zoals jas, vest., pantalon via de knoopsgaten aan elkaar vast te binden. Inzamelbureau's moeten de goede renverzending laten lopen over de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelenburgwal 19. Den Haag. De Koningin heeft ook een groot pak kleren van haarzelf en de kin deren aan het Rode Kruis gestuurd. Prinses Beatrix heeft de fiets, die zij Zaterdag voor haar verjaardag kreeg, afgestaan Willemstad ligt weer droog, maar is volkomen geïsoleerd. Bij Fijnaart ten zuiden van Willemstad is 1103 één polder drooggebleven. Een stuk land waar sedert Zaterdagnacht tientallen mannen zonder rust, zonder slaap en zonder voldoende voedsel vechten en vechten, vechten voor het behoud van een dijk. Ook dit is misschien maar een detail in het totaal van deze waters nood, nauwelijks belangrijk in het geheel. En toch... Halsteren Wij waren in Halsteren, waar achttien doden vielen. Halsteren-doro bleef droog. Maar een paar honderd meter op de weg die naar Tholen liep, begint het water. Er stonden militairen met de bajonet oo het geweer de wacht te houden. Nie mand begreep goed waarom. Er voe ren bootjes heen en weer en een bootje bracht twee doden, Zij weiv den op een vrachtauto geladen. Mannen van de PTT waren bezig een kabel uit te leggen. Zij probeerden, de kabel over de bomen te leggen en zo een nieuwe verbinding met Tholen te maken. Maar zij kunnen weinig uitrichten: ook zij hadden geen boot. Verder, op de weg naar Steenber gen, stond een troep soldaten niets te doen. Een jeep kwam aanrijden met totaal zeven zakken zand. Er waren meer dan dertig man om die zeven zakken zand op de weg te gooien. Men wilde proberen, 0111 van die weg Halsteren-Stccnbergen een waterkering te maken. Maar. vertel de de commandant ons. wij kunnen niet voldoende materiaal krijgen. Verder naar het Noorden lag Oudenbosch, centrum der hulpverle ning, een plaats vol mensen, met bundeltjes kleren, tassen en node loze stukken huisraad. Van moeders en vaders met kinderen, die zaten op stoepen. Fijn aart En er was Fijnaart. Dat Fijnaart waar sedert Zondagmorgen alleen nog de weerbare mannen achter bleven, waar 39 burgers verdronken en zes militairen, en waar nu ge vochten wordt voor het behoud van een wijk en daarmee voor het be houd van al die nieuwe huizen, die in Fijnaart na de oorlog werden ge bouwd. Over Fijnaart alleen zou een krant vol te schrijven zijn. Laten wij nu alleen iets vertellen over Marinus Schoon, die Zondagmorgen uit Wes- sem kwam in Limburg, want mogelijk symboliseert hij met zijn verhaal de toestand bij Fijnaart. Schoon werkte in Limburg op een steenfabriek als bedrijfsleider. Toen hij hoorde van de ramp. ging hij met de chauffeur, zijn collega, een vracht auto en een motorvlet halen. Twintig mensen heeft nu Marinus Schoon uit huizen en uit bomen ge haald. En hij zegt: ..Als het er maar een geweest was, was ik al tevreden geweest." Hij vertelde ook: „Ik heb gehuild hier. maar ik schaam mij ér niet voor" Op een plank op zolder Dat was toen hij een vader en een moeder en drie kinderen vond op de zolder en onder de pannen van een oud huis. op een plank, die over een paar balken was gelegd. Die plank lag onder het dak en was de enige plek. die nog droog was En de kinderen waren verstijfd, hadden geen eten gehad en hadden niet eens" kousen aan. Acht en veertig uur heeft deze Schoon uit Limburg niet geslapen Desondanks is hij gisteravond met zijn vlet en zijn vrachtauto verder getrokken om weer te helpen. En daar was dat stuk dijk bij Klundcrt. de enige bescherming van het deel van Fi.inaart, dat nog ge spaard bleef, mannen met ingevallen gezichten en zware baarden smeten daar zandzakken tegen de dijkwand Zakken die telkens opnieuw in zware vrachtauto's werden aangevoerd Hier een prachtig staaltje van orga nisatie Er was eeh ambtenaar van de se cretarie van Fijnaavt. die van Zater dagnacht twaalf uur af in de weer is. Er was een meisje, dat niets heeft ge daan dan koffie maken twee dagen lang, zonder te slapen. Dit Is ongeveer het beeld van Noordwest-Brabant. Het is haast on voorstelbaar Dit is een streek, die in dce uren vol is van ellende en wan hoop en chaos, maar ook van zeld- •*e"-e moed. van uithoudingsvermo gen, van volharding en van prachtige organisatie. (Van onze parlementsredactie) Om een redelijke voorziening van consumptie-aardappelen ook in de toekomst, te verzekeren heeft minis ter Mansholt de export stop gezet. Alle uitvoermachtigingen zijn on geldig verklaard. Er is, zo verzekerde men ons. niet de minste aanleiding om een tekort aan aardappelen te vrezen en stellig niet voor de eerstkomende tijd. maar het wordt dienstig geacht, in afwach ting van een inventarisatie van de schade de uitvoer in elk geval voor lopig op te schorten. ADVERTENTIE LM. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had. om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europamunt uit door een schier onuitputtelijke schuim- vormmg... en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep... en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken... de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doenl (Van een onzer verslaggevers) Van de IJmuidense trawler Catha rine Duyvis, die sinds Zondagmiddag vermist wordt, is nog steeds niets gehoord. IJmuiden is zeer bezorgd. Tot nu toe hebben de hulp-acties en de opsporingsvlicgtuigen nog niets kunnen bereiken. De rederij VEM, eigenaresse van de Catharine Duy vis, heeft het sehip overigens nog niet opgegeven. De opsporingen gaan onverminderd door. Aan boord van de Catharine Duy- Koningin Juliana is vanmorgen om half tien per vliegtuig vertrok ken om de noodgebieden in ogen schouw te nemen. Daarna zal de Koningin op een vliegveld in Bra bant landen en vandaar uit de ge troffen gebieden bezoeken. Verwachting bij de Spoorwegen (Van een onzer verslaggevers) De verbindingen met de getroffen gebieden zijn voor het overgrote ge- gedeelte nog verbroken. De spoor wegen hopen echter vanmiddag het treinverkeer RotterdamDordrecht te hervatten. Dinsdagavond vertrekt de boottrein naar Hoek van Holland weer, Woensdagochtend rijdt deze trein van Hoek van Holland naar Amsterdam. De grootste schade voor de spoor wegen viel aan de Noord- en Zuid zijde van de Moerdijk. Ten noorden van de brug spoelde de dijk over een lengte van drie kilometer weg, ten zuiden van de dijk is er een gat van zevenhonderd meter lengte in gesla gen. Het. zal vele weken duren voor de schade hier is hersteld Ten zui den van Woensdrecht spoelde de spoorbaan over een lengte van twee kilometer weg. bij Rilland Bath over een lengte van vier kilometer. In Zeeland werden enkele verbin dingen hervat: vandaag de veer dienst Terneuzen—Hoedekenskerke. Lussen Goes en Middelburg de auto- bus. Van Bergen op Zoom uit varen postschepen op Zuid-Beveland en Walcheren en tussen Yerseke (dat het opvangcentrum voor de evacua tie voor Zuid-Beveland is» en Ber gen op Zoom gaat een schip varen. Post uitgeivorpen De post werd in Zeeland door vliegtuigen gedropt. Tussen Terneuzen en Breda zal een nood-busverbinding worden in gesteld. Woensdag zal er tussen Zuid- Beveland en Bergen op Zoom een verbinding komen met het motor schip Medio; het schip meet 86 ton en zal over de tocht naar schatting steeds twee uur doen. De ZVTM zal Woensdag een verbinding tot stand proberen te brengen per bus van Breskens naar Breda, via Axel. Hulst en Antwerpen. Men verwacht dat de bus drie en een half uur rijtijd nodig zal hebben. Geef uw adres op Zij die pensioen trekken van het Algemeen burgerlijk pensioenfonds en geëvacueerd zijn moeten hun tij delijk adres en zo mogelijk hun regi stratienummer meedelen aan de Pen sioenraad Benoordenhoutseweg 46 Den Haag. vis voeren zestien man uit: elf IJmuidenaren, twee Scheveningers, twee Noordwijkers en een man uit Bloemendaal. Zij stonden onder commando van schipper Arie Glas uit IJmuiden. Stuurman is de IJmuidenaar W. Hoek. machinisten J. J P. Tak en J. Vrolijk uit IJmuiden, stokers M. Bakker uit IJmuiden en C Kok uit Den Haag-Scheveningen, kok W. den Heijer uit IJmuiden. matrozen: L. Paap, C. Dekker. G. Visser. C. Blok. allen uit IJmuiden, en P. J. Vink en J. F. van der Holst uit Noordwijk, T. Zwart uit Bloemendaal en Arie Pronk uit Scheveningen. Thans blijkt, dat er nog een klein Nederlands schip wordt vermist. Van Vrijdagmiddag een uur af is het 380 ton metende motorschip Brevo zoek. Het was uit Hansweert op Zuid-Bevcland vertrokken met een lading stukgoederen voor Duits land. Men heeft sinds Vrijdagmid dag geen radio-telegrafisch contact meer gehad. Het schip voer voor de rederij Königsveid in Rotterdam, Vrijdag voer het schip eerst het kanaal van Womeldinge naar de Oosterschelae door op weg naar Volkerak, Hollandsch Diep en Waal. Men vermoedt dat de Brevo toen de storm opkwam in de eerste de beste haven die het kon vinden de wijk heeft genomen. De kans be staat dat Zijpe de vluchthaven van het schip zou kunnen zijn. Ander zijds vreest men dat het scheep je bij de storm is vergaan. Aan boord bevonden zich de Groningse schipper Breedveld. een vrouw (de vrouw van de stuurman) en enkele bemanningsleden. Het Tunesische vrachtschip Car- thêge zit nog steeds muurvast op het Scheveningse strand. Bij hoog water zal men vanmiddag wederom trachten het schip los toetrekken. Ten Zuiden van Cape Clear aan de Zuidkust van Ierland drijft de tanker Seapearl varende onder Panamese vlag stuurloos rond, aldus meldde een vliegtuigwaarne mer. Schepen in de buurt tracht ten door middel van seinen contact te krijgeri met de Seapearl. daar de radio-installatie waarschijnlijk ook defect was. Van een onzer verslaggevers) Wij hadden ons er bij neerge legd: Goeree—Overjlakkee teas geïsoleerd en er bestond geen mo gelijkheid met het eiland in contact te komen. Het had geen zin een telefoonnummer te draaien, want alle toestellen zwegen. Zo was het tot Maandagmid dag, toen een Zeeuw, die in De venter ivoont. eens halsstarrig probeerde toch te bellen. Hij belde een kwartier lang een hem bekend nummer en plotseling... kioam er antwoord. De man was er zo verbouwereerd van dat hij wegholde zonder zelfs zijn naam te noemen. Maar het nummer hadden ivij wél gekregen en toen ook wij ons achter het toestel zet ten lukte het wonder ten tweede male. En dit was het ongelofelijke be richt van de andere kant: we hadden precies het enige toestel te pakken, dat op heel Goeree— Overjlakkee niet tot zwijgen ivas gebracht. Een nummer 'te Melis sant. De stem zei: Trek een krin getje om Melissant en Dirksland en u hebt het enige stukje land, dat hier is drooggebleven. Dat was de militair Robijn, de enige stem van het verder zwij gend eiland. En hij vertelde dat die molshoop nog net droog zou blijven, zeljs als de dijk bij Dirks land zou bezwijken. En dat er drinkwater is uit putten en dat de meelvoorraad het nog tioee dagen uithoudt. Een eenzame stem, die met een licht geluid van optimisme be sloot: Vanmiddag om half een zijn vliegtuigen begonnen ons uit de lucht te bevoorraden. De Cinetone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agencv te Parijs gisterochtend de cineasten Herman van der Horst, Bert Haan stra. Ytze Brusse en The van Haren Noman naar de noodgebieden ge stuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket. (Van een onzer verslaggevers) Heel de wereld leeft mee met de grote ramp die Nederland is over komen. Van alle hoeken der aarde kwamen 111 de loop van Maandag aanbiedingen binnen voor hulp, stroomden de betuigingen van staats hoofden toe, die spraken van groot medeleven. Uit Noorwegen werd al een ton goederen verzonden. de Verenigde Staten gaven technisch materieel en van het leger in West-Duitsland troepen en wagens. Duitsland kwam met alle mogelijke vormen van hulp uit tientallen steden en provincies en Een boomgaard, misschien nog niet zo heel erg lang geleden aan geplant op Duiveland, dat in 1944 vrijwel al zijn bomen verloor. De kruinen van de bomen steken nog maar juist uit de golven omhoog. Een rubberbootje is hulpedoos tussen de takken gestrand. Op luttele tientallen meters afstand de laatste brokstukken van een huis. En op één zo n brokstuk een man. icanhopig wuivend naar het toestel, dat boven zijn hoofd rondcirkelt, maar geen hulp kan bieden en hem eenzaam in de waterwoestenij moet achterlaten. Zo klampen zich honderden mensen nog vast aan daken, aan bomen, aan wat zü maar vinden kunnen. Velen van hen zijn ver dronken. Wat het lot van deze ene mens is geworden, toeten- wij niet (Luchtfoto A.N.P.) bovendien met een corps van hon derd ..beroepsredders" met boten. Zwitserland zond hulp, Denemar ken stuurde vroeg ln de Maandag avond een vliegtuig met goederen en schonk bovendien nog twintig dui zend kronen. Rusland, Nw Zeeland België, zelf getroffen gebied, stelde drie duizend man troepen waar onder zevenhonderd man van de genie ter beschikking. De Sowjet- üme, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland (met honderd pond, Luxemburg, Canada, Vaticaanstad. Italië en ten slotte het zo zwaar geteisterde Enge land gaven alle hulp. „Stuur honderd kinderen", seinde burgemeester Ferrari van Mi laan. Oostenrijk met de herinne ring aan de hulp, die Nederland zijn kinderen gaf na twee wereld oorlogen heeft een Help-Holland- Fonds opgericht. Amerikaanse soldaten zijn druk aan het helpen in de noodgebieden. Zij herstellen onder meer de kabel- verbinding Antwerpen—Den Haag. De Amerikaanse kerken stuurden zesduizend dollar; 2000 voor het Rampenfonds en 4000 voor herstel van kerken. Millioen van Curasao? Van de Antillen komen berichten binnen over een inzameling van grote geldbedragen. De oliegemeen schap op Curacao bracht 137.200 bijeen (meer dan een kwart mil lioen in Nederlandse guldens 1. de pletterij Nederhorst zendt 25.000 gulden; een der directeuren geeft persoonlijk een ton, de vrijmetse laarsloge 500 gulden, verpleegsters van een ziekenhuis duizend gulden, en er komt meer! .Men streeft op Curacao naar een millioen: Aru ba zou vandaag met een inzameling beginnen. Kardinaal Feltin van Parijs biedt onderdak aan drieduizend Neder landse kinderen, die in katholieke instellingen terecht kunnen. De Scandinavische landen sturen goe deren, Frankrijk wil spoorwegmate- rieel zenden. Het Canadese parlement heeft een resolutie aangenomen om hulp te verlenen aan de getroffen landen in Europa en uit ontelbare landen en steden komen betuigingen van sympathie binnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4