Texel heeft 't geklaard Het kan weer:per auto naar Goes Sneeuw isoleert zuideli jke dorpen Vissersschepen 167 in getalvaren op Nw Vossemeer: vele huizen ingestort Hulp? Hier niet nodig... Wil naar Moeder Het gaat om onze zaak Vluchten kon niet meer Boeren in Oudenhoorn iven hun vee trouw BELGIË IS HET ERGSTE TE BOVEN Papendrecht: werk vordert Beurs beheerst door ramp BEURS van AMSTERDAM HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Waddendijk met man en macht behouden (Van een onzer verslaggevers) Twee doden, vier vermisten en de onder water gelopen ongeveer tweehonderd ha grote polder „De Eendracht". Dat is de trieste balans, die het eiland Texel aan het springtij en de orkaan heeft te danken. Het gevaar voor verdere overstro ming is nu vel geweken, verte'de we'houder De Waard o«s Maandag middag in hef gemeentehuis te Den Burg. De groep van de Rode-Kruis- colonne Den Helder, die Zondag avond naar het eiland was overge stoken, is Maandagmorgen weer ver trokken. Het noodziekenhuis, dat in nieuwe consultatiebureau was inge richt, is niet gebruikt. Maandagmor gen bracht de veerboot 200 DUW- arbeiders naar het eiland. Voorts arriveerden er 22 Indonesië, veteranen uit Sneek. die zich vrij willig hadden aangemeld om on Texel de strijd tegen wind en water aan te binden. De Koninklijke Marine zond een contingent matrozen en mariniers. Alle beschikbare arbeidskrachten hebben Maandag gewerkt aan het versterken van de Waddendijk tus- seri Oosterend en Oost. Gevaarlijke situatie De situatie was li'er uiterst pre cair en bij een doorbraak zou een zeer groot gedeelte van het eiland ondergelopen zijn. Uit de Zaanstreek werden met vrachtauto's 50.000 zakken aange voerd en vele honderden dekzeilen. Met deze met zand en modder ge- Haagse vrijwilligers maken zinloze tocht (Van een onzer verslaggevers) Vijf autobussen van de Haagse Tram met ruim 250 vrijwilligers scholieren en arbeiders, die zich had den aangeboden bij de Provinciale Griffie hebben Maandag een zwerftocht gemaakt, die volkomen zinloos bleek te zijn. De hulpexpeditie werd via Schoon hoven naar de Alblasserwaard geleid. Deze 350 man zouden in het oostelijk deel van de polder dijken moeten ver sterken en de bussen zouden dan met, evacué's terugkeren. De HTM-bussen reden naar Arkel, Blokland, Giessen- Oudkerk, Hardinxveld. Maai- niet één burgemeester had behoefte aan werkkrachten; in niet één gemeente waren vluchtelingen, die naar Den Haag wilden ver trekken. Wie zijn huis had moeten verlaten, kon onderdak vinden in naburige gemeenten. Tot laat In de avond trokken de bussen van dorp tot dorp. want de vrijwilligers wilden met alle geweld helpen. Toen men begreep, dat er niets anders op zat dan terug te ke ren. durlden de chauffeurs het te recht niet aan met de overvolle wagens langs de gevaarlijke dijken te rijden. Aan de medewerking van de Spoor wegen was het, te danken, dat de 350 Hagenaars om half elf met een trein stel uit Giessendam naar Utrecht konden vertrekken. Diep in de nacht kwamen zij thuis. Moe, hongerig en teleurgesteld. vulde zakken is het dijkgedeelte, dat hier en daar flinke wonden vertoon de versterkt. Als het weer rustig blijft, houden wij het hier. werd ons van deskundige zijde verzekerd. Het dijkgedeelte tussen de onder water gelopen polder „De Eendracht" en de polder ..Het Noorden" is ook versterkt. In de „Eendracht" staken de zwaar gehavende daken van de beide hoeven Portuin en Zeeburg net boven de vloedlijn uit. Ook zes arbeiderswoningen zijn flink beschadigd. De bewoners zijn elders op het eiland ondergebracht. Een stamboekstier en enkele varkens verdronken. Geen stenen glooiing De polder „De Eendracht" is eigen dom van de familie Evers. De zeedijk bezat geen stenen glooiing, Aan de buitenkant ligt de beroemde vogel broedplaats dë Schorren, een vlakte, die bij vloed droog blijft. De hoog opgestuwde zee had met de dijk van de polder dan ook zeer weinig moeite. Maandagavond werden drie licht- aggregaten met bedieningspersoneel naar Texel overgebracht. In de voor gaande nachten zorgden tractoren met hun koplampen op de bedreigde plaatsen voor de nodige verlichting. Kampioenen rijden in Oslo voor slachtoffers van watersnood Een groot aantal Noorse en Neder landse schaatskampioenen zal Don derdag uitkomen in weldadigheids wedstrijden, die ten bale van de Ne derlandse slachtoffers van de waters nood in het Bisletstadion te Oslo gehouden zullen worden. De wedstrijden worden georgani seerd door het Oslo Daebladet in sa menwerking met de Idrettslag ijs- club in Oslo. De Noren Ballangrud en Andersen die respectievelijk in 1936 en in 1952 met drie gouden medailles van de Olympische Spelen terugkeerden, zullen op de 500 m tegen elkaar uit komen. Dit is een evenment zoals nog nooit in de geschiedenis heeft plaats gevonden. Zij zijn de enige rijders, die er ooit in geslaagd zijn, drie gouden medailles te veroveren. Broekman. Van der Voort en Huis- kes zullen eveneens aan de wedstrij den deelnemen. De organisatoren van de wedstrij den rekenen op een opbrengst van minstens 50.000 kronen (ongeveer 25.000 gulden). Dinsdag is uit Oslo per vliegtuig een ton goederen, voornamelijk de kens, medicamenten en rubberlaar zen, naar Nederland verzonden. Verschillende landelijke en pro vinciale dagbladen zijn begonnen met het houden van inzamelingen ten bate van de getroffenen. Kapitein W. E. Sumati, de plaatselijke militaire garnizoenscom mandant van Makassar, is in zijn huis doodgeschoten door vijf onbe kenden. Luitenant Mutalessy werd ook gedood. tl? O „De bevolking wordt geëvacueerd", een doodgewoon zinnetje uit de tal loze berichten, die uit elke hoek van de Zeeuwse eilanden komen. Men staat er nauwelijks bij stil. Maar wat het in werkelijkheid is, wordt pas duidelijk, als men zo'n tafereeltje, even doodgewoon als het bericht zelf. bekijkt. Een kind dat weggedragen- wordt en angstig is, omdat het niet Moeders armen om zich heen voelt, de moeder die het tracht gerust te stellen... kleine stukjes menselijk leed, die met. elkaar een zee van ellende voor de getroffen bevolking vormen. De Sowjetpers heeft, vandaag meer aandacht besteed aan de stor men en overstromingen in West- Europa dan aan enige andere na tuurramp die de laatste jaren in het buitenland is gebeurd. De Prawda gaf een uitgebreid overzicht van de schade in Engeland en Nederland. (Van een onzer verslaggevers) Een groots en ontroerend schouwspel heeft gisteravond en vannacht Amsterdam te zien gekregen. Honderd zeven en zestig schepen van Urkers, Waddenzee- en IJselmeervis- sers zijn in de uren tussen ne gen in de avond en de vroege morgen door de grote weste- Kruistocht der offervaardigheid lijke vaarweg van de stad ge trokken: op weg naar de nood- gebieden om te helpen. Een uit offervaardigheid en solida riteit voortgekomen kruistocht te water, die onbelemmerd heeft kun nen passeren, dank zij de opoffe ringsgezindheid van de Amsterdamse brug- en sluiswachters. Want toen deze Stoet van platboomde schepen zich aankondigde, heeft de ganse mid- dagplocg, die te negen uur naar huis had zullen gaan. zich gemeld voor een ganse nachtdienst en daarmee de uiteraard geringe nachtploeg zo ver sterkt, dat geen oponthoud behoefde te worden gevreesd. De gemeente Amsterdam heeft van de schepen geen bruggeld geheven. Het trein-, zowel als het stadsverkeer is tijdens de doorvaart geruime tijd gestremd geweest. Binnendoor Uit Workum en uit Makkum, uit, Staveren. Enkhuizen, Spakenburg en Bunschoten en al de vissersplaatsen aan de Wadden- en de oude Zuider zee, waren zij gekomen. De honderd zeven en zestig zijn „binnendoor" ge gaan. Dat wil tins zeggen van het IJ naar de Ringvaart Haarlemmermeer en over Braasemer, Oude Rijn, Gouwe, Hollandse IJsel en Noord naar Dordt en verder. Zij voe ren met staande mast en moesten dus een route kiezen zonder vaste brug gen. De beweegbare bruggen gingen voor hen omhoog. Dat zijn te Am sterdam dus alle bruggen van de Kostverlorenvaart, maar ook die in de spoorbaan aan het Haarlem merplein, een brug, die anders zel den open gaat. Marine vaart Ook de Oranjesluizen heb ben het druk gehad, maar daar kon men het met de gewone nachtploeg af. Door de Zeeburgersluis zijn geen vissers g«gaan. De brug over het Merwedekanaal in de Muider- straatweg is niet hocg genoeg om schepen met staande mast door te laten Wel zijn hier gisteravond en van morgen vier landingsvaartuigen van de Marine door gekomen en vier tor pedojagers met grote sloepen en an der materieel. De nationale ramp heeft alle sluimerende krachten in ons volk wakker geschud. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet wiiien. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Moge de geest van barmhartigheid vaardig blijven over regering, volks vertegenwoordiging en geheel ons volk. Zo sprak de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Korten- horst vanmiddag bij de aanvang van de vergadering. „Onze gewone werkzaamheden mo gen geen aanvang nemen", zei hij ver der ondermeer, „voordatik naméns u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting, die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door gans de natie wordt ondervonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste wat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Elkeen heeft de plicht een drieledig programma te helpen uitvoeren: red den, verzorgen en herstellen. Eerste Kamer Ook in de Eerste Kamer hebben de voorzitter en de regering aandacht, besteed aan de ramp, die ons land getroffen heeft, Mr Jonkman, de voorzitter van de Kamer zei, dat ons land zwaarder verliezen zijn toegebracht dan ooit tevoren. Ons past deelneming met de slachtoffers en dankbaarheid voor de reeds on dervonden steun uit binnen- en bui tenland. Benefietavond in Stadsschouwburg O Zaterdagavond 14 Februari zal in de Stadsschouwburg te Amsterdam een speciale voorstelling ten bate van het Rampenfonds worden ge geven. De Nederlandse Comedie, die deze avond organiseert, kon ons medede len dat reeds Mary Dresselhuys. Jan Teulings, Hans Kaart, Albert van Dalsum, Gré Brouwenstijn. Frans Vroons, Toon Hermans, Wim Kan, Wim Sonneveld en Corry Stuart hun medewerking hebben toegezegd. Ook een balletgroep zal aan deze avond meewerken. BEWONER VERTELT: (Van een speciale verslaggever) Er komen nog steeds onheilspellen de berichten bij ons binnen. Berich ten, die de voorgaande steeds weer achterhalen en ons voor een nieuw schrikbeeld stellen. Een man uit Stavenisse op Tholen. die Dinsdagmorgen met een roeiboot je in Bergen op Zoom voet aan vaste wal zette, verklaarde dat de toe stand in zijn gemeente meer dan vreselijk is. „We hebben in het geheel geen controle meer, wc weten niets van elkaar, we zien alleen maar weg gespoelde huizen en brokstukken van andere gebouwen". Het aantal doden in Stavenisse schatte deze man op enige honderden. Reeds vroeg was Stavenisse door het snelle water overspoeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het gebeurd. Iedereen lag rustig te slapen toen de klokken begonnen te beieren. Maar toen was het al te laat. zo vertelde de heer Dost. „Iedereen trachtte eerst in paniek te vluchten. Toen dat niet meer mo gelijk bleek, zijn we naar de boven verdiepingen verhuisd. Sommige huizen hielden stand, maar het grootste deel spoelde weg Deze bouwwerken van steen en ce ment waren niet opgewassen tegen de wilde kracht van water en wind. In het stukje Stavenisse tussen de kerk en het stadhuis, waar veertig huizen stonden, zijn er zes en twintig weggespoeld Voedsel is er niet, water, licht en en gas evenmin. De brandstoffen zijn weggespoeld of onder water en onbe reikbaar. Het is alles even triest en naar Tal van gezinnen, die op de boven verdieping beschutting trachtten te vinden, zijn verdwenen. En hoeveel dat er zijn? Ik weet het niet. Het is verschrikkelijk Rubber boot lek, zes doden Bij Zuidland hebben vannacht zes mensen het leven verloren, toen een rubberboot in het prikkeldraad ge raakte. Nabij Klundert sloeg een sloep met vier militairen om, toen zij een in nood verkerend paard trachtten bij het bit te nemen en het dier met zijn voorpoten tegen de sloep sloeg, waardoor de boot kantelde. De militairen verdronken jammer lijk. Advertentie LM. JACOBUS BOELEN AMSTERDAM (Van onze speciale verslaggever) Met onze luxe-auto tussen een mi litaire colonne in zijn wij Dinsdag morgen tussen half tien en één uui over land naar Goes gereden. Var Bergen op Zoom af. En dit is einde lijk, in deze poel van leed, een kle goed bericht. Want het betekent, dat de landverbinding met Zuid-Beve land en Walcheren weer enigszins in tact is. Enigszins: nl. alleen bij laag water en alleen voor auto's, die kunnen re kenen op militaire hulp, Maai toch goed nieuws. Want dit betekent ook dat die militaire colonne Goes be reikte. Sterke GMC's, vol mei radio apparaten, bestemd voor Noord-Beve land, met dekens, met medicamenten. Dat dit mogelijk was is te danken aan prachtig militair pionierswerk Herhaaldelijk zaten de wagens vast. Eén auto viel van een dijk zonder persoonlijke ongelukken. De Inzitten- Hier en daar 2 3 meter hoog (Van een onzer verslaggevers) veie plaatsen wel schoon gebleven en via die toppen is het 'langs grote om wegen mogelijk de dorpen te berei ken. De telefoonverbindingen zijn Terwijl in West-Nederland een ramp van ontstellende om vang bezig was zich te voltrek ken, heeft een woedende sneeuwstorm de Ardennen, de Eifel en de uiterste zuidoost hoek van Zuid-Limburg geteis terd. Zo zeer was de aandacht van. ge heel Limburg op de vreselijke ramp gericht in ons laagland, dat de ernst van de toestand zelfs tot de nabijge legen steden als Heerlen en Maastricht niet doordrong. De Zuidllmburgse grensdorpjes Holset, Cottessén en Kamerig heb ben zich in de afgelopen dagen in een bijna volledig isolement be vonden. De storm heeft de dalen vol met sneeuw geblazen en op sommige wegen ligt de sneeuw dan ook twee tot drie meter hoog. De toppen van de heuvels zijn op Breien voor slachtoffers Vrouwen, die kleding voor de slachtoffers van de watersnood willen breien, kunnen voor dat doel gratis wol afhalen bfj de Leldse Wolspin nerij, Rokin 118. Eventueel vandaag gedwongen evacuatie (Van een onzer verslaggevers) Abbenbroek bij Spijkenisse ver keert in angstige afwachting. Van Zondag af zijn de sloepen en bootjes van het dorp de polder ingerocld om honderden mensen te evacueren. Desnoods met dwang. Wij hebben vannacht om twee uur weer een sloep zien binnenkomen. Versufte, willoze mensen, die tussen twee Rode-Kruissoldaten en militai ren naar een café in Abbenbroek werden gebracht, dat als pleister plaats was ingericht. Zij praatten over het vee, dat zij hebben moeten achterlaten. Het vee. dat misschien verdrinken zal. Dat vee belet de dertig mensen in Oudenhoorn (iets zuidelijker) om uit de kerk te komen, waar zij een goed heenkomen hebben gezocht. Vier pogingen zijn Maandagmiddag gewaagd, om deze mensen te eva cueren. Zij weigeren hardnekkig. Zij blijven vertrouwen, dat het wa ter zal zakken. Zij willen in de buurt van het vee blijven. Zij her inneren zich nog maar al te goed de jaren 1940 en 1944, toen zijn zij ook geëvacueerd en al hun spullen en vee kwijtgeraakt. In het café van Oudenhoorn zit ten vijf mensen. Ergens in de polder nog twintig met enkele kinderen. Geen van allen willen zij geëvacu eerd worden. Wij hebben vannacht hier in Ab benbroek gehoord, dat de militaire politie morgen meegaat. Als de eva cuatie niet goedschiks gaat, dan kwaadschiks, hebben de hulpverle ningsdiensten en het Rode Kruis ge zegd. De tochten met de boten en sloepen zijn te gevaarlijk om nog langer te wachten. Dinsdag zal het lot van deze mensen beslist worden. Abbenbroek verkeert in angstige afwachting. Tegelijk met de evacuatie van de mensen zal men ook proberen, een koe naar de veilige wal te brengen, door het beest met een touw aan de boot vast te binden. Koeien kunnen namelijk goed zwemmen. Men hoopt, dat als een koe het avontuur waagt, de andere vanzelf zullen volgen. President Eisenhower heeft René Maver, de Franse premier, en Bidault, diens minister van Buiten landse Zaken, uitgenodigd eind Maart Washington te bezoeken. ernstig gestoord en de electrische stroom is uitgevallen. Gok de ver bindingen met België zijn verbroken. Een autobus met grensgangers en een aantal auto's, die waren blijven steken en bijna geheel ingesneeuwd waren, zijn vrijgemaakt. De inzitten den konden de wagens ongedeerd verlaten. Honderddertig man zijn op het ogenblik met man en macht bezig de wegen in en rond Vaals berijdbaar te maken. In Vaals zelf is men de toestand al meester. Bij die honderddertig man zijn tachtig DUW-arbeiders uit Maas tricht en Kerkrade, die pas gisteren in Vaals zijn gearriveerd De overigen zijn grensgangers, mijnwerkers en textielarbeiders, die zich de weg naar hun werk in België zagen versperd. Anderszijds zitten honderden Zuid limburgse arbeiders in de mijnen en de textielfabrieken in de provincie Luik al dagen lang opgesloten. Zij kunnen, evenals hun Belgische colle ga's, niet naar hun haardsteden te rugkeren. Vaals en omstreken schijnen er echter toch goed van afgekomen, ver geleken bij de Ardennen en de Eifel. waar de sneeuwstorm veel erger heeft gewoed en grote schade aanrichtte. Men kon daar aan de verzoeken om hulp uit Zuid-Limburg niet vol doen, omdat men mankracht en ma- teriaal zelf niet missen kon. Papier-actie voor getroffenen De heer Rampen, hoofd van de Prinses Margrietschool te Zuilen, is Maandag met zijn leerlingen een grote oud-papieractie ten bate van de watersnoodslachtoffers be gonnen. Reeds de eerste dag was de oogst enorm en aangezien een handelaar bereid gevonden werd voor de partij een heel wat hogere prijs te betalen da.t. normaal, kan er straks een flink bedrag worden afgedragen. Is dit ook iets voor de andere scholen? België is het ergste in de strijd tegen het water te boven, zo Is van morgen uit Knokke gemeld. De storm is gaan liggen en het aantal doden blijkt zich to hebben „be perkt" tot elf; tevoren was voor een hoger aantal gevreesd. Wel wordt nog steeds met manen macht gewerkt aan versterking van rie diik°n. Millioenen zandzakken zijn naar de bedreigde punten gebracht. In de dijk tussen Heist en Knok- ke-Hct Zoute, een afstand van 3.2 km. zijn veertien grote en kleine gaten geslagen. In Oostende zijn de getroffen wij ken het handelscentrum Oud-Oosl- ende en de Visserskaai. Tal van plaatsen staan nog onder water en de zeedijk in bezaaid met steen blokken van honderden kilo's, voor al op de plaatsen waar de zee bres sen heeft geslagen. De straten die onder water hebben gestaan, zijn bedekt met een laag modder van vijf tot tien cm, Maandag nog waren bij hoog tij in de buurt van Antwerpen in de Sche'dedijk nieuwe gaten geslagen. Ook hier werkten militairen en vrij willigers in ijltempo om de bressen met zandzakken re dichten De tun nel onder de Sche'de, die was vol gelopen, is weer voor het verkeer opengesteld. In het plaatsje Nieuw Vosse meer. op de uiterste westpunt van Brabant, heeft zich een ware ramp voltrokken. Zondag was het dorpje geïsoleerd en het lukte de militaire reddingploegen niet. contact te ma ken. De telefoonverbinding was ver broken. Na een nacht worstelen bereikten de militairen Maandag met bootjes het dorp. Maandagavond konden de mensen van de zolders en daken overgebracht worden naar veiliger gebied. Tegen de late avond waren 1600 mensen via Steenbergen Noord-Brabant in gevoerd. Vele huizen in het dorp zijn ingestort. Men schat het aantal slachtoffers in Nieuw Vossemeer op vijftig. In West-Brabant is alles over stroomd tsn westen van de lijn OssendrecLt-Woensdrecht-Bergen op Zoom-Halsteren en Steen berger. In de laatste gemeente zijn de stoffe lijke overschotten van dertien men sen aangespoeld. K ruisland bedreigd Alle pogingen om de noord-zuid lopende wegen tussen Halsteren en Steenbergen en de daarmee parallel loper de weg Bergen op Zoom— Steenbergen te behouden, zijn mis lukt. Tien kilometer verder het land in. werd het plaatsje Kruisland door het binnenqolvende water be dreigd. Kruisland is tijdig geëvacu eerd. Zo ligt Steenbergen zelf als een vooruitgeschoven post - wonder boven wonder nog niet ondergelopen midden in het water Tientje per ziel Verschillende kleine dorpen hebben grote bedragen bijeengebracht voor het Rampenfonds. Blankenham in Overijsel, dat 532 zielen telt. zamelde 5.519 gulden in. Dat is ruim tien gul den per inwoner, of 46 gulden per gezin Ut-tngeradeel in Friesland, met 5 200 inwoners verzamelde 37 400 gul den: dat Is f7,20 per ziel, Kuinre in Overijsel (930 inwoners) bracht 15 gulden per gezin op. Aalsmeer bracht 54.364 gulden bijeen: de Bloembollen- bedrijven f53.000 extra. De gemeentesecretaris van Steen bergen, de heer Bakx, deelde mede dat Steenbergen overstroomd is door vluchtelingen uit St Philipsland. Anna Jacoba en Nieuw Vossemeer. Ze bevinden zich in gebouwen van de Hollandse Kunstzijde Unie. Bergen on Zoom staat zelf Indonesische astid-den bleven coed op niet onder water, volgens de laatste "rl-,s; Scheepvaart Iets aangeboden, berichten. Maar het stadje is vil vel ?enomzet van gis'teVen Ve°PfmmT/°2 geheel geïsoleerd. Er is echter telefo- mniioen bedr4in De ondertoon van tl sell contact mogelijk, I de markt bleef vrll gunstig den kwamen er wonder boven won- dei' mei een paar schrammen at), telkens weer moest gesleept en ge duwd worden Wij zagen een ser geant, die een kritieke situatie be heerste als een generaal Een pracht- sergeant. En nog meer goed nieuws: Wij moesten bijna een uur wachten voor het kanaal door Zuid-Beveland, van Hansweert naar Wemeldinge De brug was open. Maar wat een heer lijk wachten was het. Want door het kanaal voer een eindeloze stroom voertuigen, Nederlandse, Belgische en Franse, drijvende botters Rijn aken, loodsvaartuicen Wij telden er veertig. Veertig schepen, die op volle kracht stoomden naar Wemeldinge en verder naar Schouwen. Ik zou u nu kunnen vertellen over deze tocht, die bij al dit goede nieuws toch een tocht van verschrik king was. Op Zuid-Beveland werd nog niets geruimd Bij Zuid-Beve land drijven in het ondergelopen ge bied dat is het gebied ten Zuiden van de grote weg van Rilland Bath lot Hansweert. en 's-Gravenpolder, nog honderden en honderden cada vers. En andere honderden cadavers van koeien, paarden en varkens lig gen tegen de dijk op de wegen of vastgedreven tussen de verdronken huizen te verrotten. Een nieuw gevaar bedreigt hier Zeeland. Het gevaar van besmette lijke ziekten. Fr zijn in allerijl auto's opgeroepen, die capaciteit hebben om het dode vee te kunnen wegvoe ren. De mensen in deze geb'edcn zullen tegen tetanus worden inge ënt. (Van een onzer verslaggevers) Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de dijkdoor braak bij Papendrecht, van een gat van 85 meter lengte en het ziet er naar uit, dat men, al zal het karwei ettelijke dagen duren, de situatie meester wordt. Vanmorgen zou men het eerste zinkstuk in de opening deponeren en ook al blijft het water bij vloed nog met grote hoeveelheden de Al blasserwaard binnenstromen, geleide lijk maakt men voortgang. In de polder vloeit het water lang zaam van west naar oost, maar het aantal boerderijen, dat in het ooste lijk gedeelte ontruimd moet worden, is gelukkig niet zo groot, omdat de dorpskernen van Hoornaar en Hoog- blokland op terpen liggen De evacuatie voltrekt zich zeer ordelijk en ernstig en nergens is een spoor van paniek. De bevolking kan gelukkig onder gebracht worden in naburige ge meenten als Hardinxveld dat droog is gebleven, doordat men de spoor dijk als waterkering heeft kunnen gebruiken. Ongeveer honderd man van de genie hebben de Maandag besteed aan het dichten van de zwakke plek ken in de spoordijk. Ongeveer 3000 inwoners van Giessendam hebben hun woningen moeten verlaten, maar ze kunnen onderdak vinden bij dorps genoten, die op hogere gedeelten wonen. Indien er geen onverwachte tegen slagen komen, is het niet uitgeslo ten dat het water over vier weken uit de Alblasserwaard is verdwenen. Beursoverzicht Amsterdam. 3 Februari. Het zaken leven op de effectenbeurs ontkomt niet aan een zekere terugslag onder de psychologische invloed van de ramp. die ook vandaag het onderwerp van gesprek vormde. De radioberich ten werden in de sociëteit van do bcurszaal verspreid en de belangstel ling scheen groter voor het nieuws uit het overstromingsgebied dan voor de koersliisten. Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beursbezoekers, dat de handel nu weer geschiedt onder auspiciën van een volkomen zelfstan dige Vereeniging voor den Effecten handel. De markt was echter apa thisch. Hoeken vormden zich vrijwel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilijk uit te voeren Het viel erg mee, dat zich onder deze omstandigheden geen koersver liezen van betekenis voordeden. De In ternationale fondsen lagen algemeen iets zwakker, uitgezonderd Unllevei Staatsleningen: Ned. Gr.boek 34 1951 34 1948 31 1947 34-3 1937 3 1947 doll 3 Inv c 3 62-64 z.b. 3 62-64 m.b. 3 N.W.S 24 Gr b 46 3 Ind 1937-A Obt. en Pandbr.: A.K.U. 34 A'dam 1947 (31) 3... A'dam 1948 (34) 3... Arn Hyp (31) 3... Bank v Onr Z. 4 Bat Pet.r 34 Rergh s en Jurg. 34 Dell Spoor 34 Fr -Gron Hyp (34) 3 '<on Petr. 34 N.l. Spoor 1937 34 Philips' dollar 4. R'dam l en 3 '37 34 Unilever 1949 34 Werkspoor 34 'Von'.ngb lening 4i... "e-M'igb "U 0-5-10 A'dam '61 (pr 24 Den Hing I (pr i 24 D-n Haag tl ipr.i 24 R'dam I premie) 24 R'dam II (pr.) 24 Utrecht (premie) 24 Nédorl. Aandelen: A.K.U. A Kon. Petr. A Philips G.B. A Unilever c A Amsterd Bank A Herstelb pref B A Holl, Bank Unie o A. Rott Bank A Twentsche B. c.A. Albert Heljn A Bergh's en Jurg. A. v. Berkel A 994 92* 942 941 964 93{{ 954 95* 19 j 994 19 i 994 1064 110J 1034 1664 3144 1614 1114 374 102* 105f UH 1034 1644 3144 1604 1834 Calvé-Deirt c.A Centrale Suikei A Emb en Houth A. Fokker A Gelder Zonen A Helneken A Ketien A Kon Hoogovens c.A Ned Ford A Ned Kabei A Ned. Scheepsb A Rott Droogdok A Schelde Nat Bez v A Stokvis Handel A Stork en Co A rteleman en Dros Unilever prei A Unilever 4% prei A Werkspoor A A wuton-Fi.lenoord A Holl Am Lijn A KNS.M A Ned Sch Unie A St. Mij Nederland Walvisvaart A Indonesische Aandelen: Amsterd. Kuboer A Anlem Nat Bez v A Besoeki ia bak A Blilton 2e Ruhr A Deli Mi.i c.A Dell-Bat Ruebei A Dell-Spoor A Hand Ver A dam A Internatio A Cultuur Bank Nat. Handelsbank Ned Hand Mij c.A. Ned -Ind Spoor A. Ver Vorsten I A Amerlk Cert.: Anaconda Baltimore Bethlehem Steel Cities Service Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel 102J 124.4 136 J 52J 107 1564

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4