Reddingwerk op schaal aangepakt grote Hoogste waterstand ooit waargenomen leidde tot ramp Vaartuigen, vliegtuigen en auto's snellen te hulp Regeling nood- uitkering T oestand 's Graven deel uitermate ernstig AVRO niet solidair Het water sloeg toe Nieuwslawine Schadeaan Afsluitdijk 1 millioen Dijkwerk met onzekere uitslag Twee kruiwagens vol Schenkingen vrij van belasting HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 0^S ROTTERDAM 1 [ABBENBf ^H^NVIIET ^^PbORTUGAg^ ^ftHELLEVUEISsSsT"^ Go>^^^&HOEKSCHEWAARD 7- NUMANSDORP L'MIDDELHARN^S^^a^ïfrtr^ L Ol?A'l hrrwT^S^— V«y X^.WILLEMSTAP12 s-GRAWNDEEL 55 tttA hnf :ZIERIKZ6E 19 DINTELOORD KORTGENE 36= VEEREI ZDOMBUR< B HALSTEREN 17 WEMELDINGI iWolphaertsdijkE ARNEMUIDEI l£RSEk£10 tUININGEN 16: Er is een grote reddingactie gaan de om de mensen, die nog tussen Burgh en Brouwershaven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitge rust met walkie talkies onderweg. De rijkspolitie te water aan de Schelfhoek heeft bericht, dat met man en macht wordt gewerkt om de mensen daar in de buurt op te halen. Men schat, dat er nog ongeveer 1500 mensen in huizen en schuren zitten. Er zijn rubberboten over de dijk ge zet. Ook de marine is hier in actie. Van Schetpen'sse is nog geen be richt ontvangen. De marine heeft thans 122 motor vaartuigen. tien sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn zeven mijnenvegers, die vannacht om 24.00 uur uit Den Helder over zee zijn vertrokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 13 landingsvaartuigen en drie motorbarkassen van het Britse Rijn-flottielje. Hierbij hebben zich vier motorvaartuigen van de Bel gische marine aangesloten. De marineluchtvaartdienst is tot vannacht 24.00 uur doorgegaan met het afwerpen van rubberboten en voedsel o.a. bij Zierikzee en Middel- harnis. De helicopter van de marinelucht- vaartdienst heelt tot nu toe 45 men- Wereidoar,og srolf bekendheid heb- sen uit benarde posities Seie°. De en ge^regen bewijzen nu in Zeeland sea-otters brachten geïsoleerde ee- „it,tekende die„ste„. Hier varen wonden naar Valkenburg. Het red dingswerk met vliegtuigen wordt ook vandaag op volle kracht voortgezet. Een amphibievaartuig uit Bloe- mendaal is bij Middelhamis in actie. Met medewerking van de Bloemen- daalse reddingbrigades is het uitge- ien varen langs de rust met „walkie talkies". Zeven Scheveningse schokkers het onderzoekschip óe Anthonie van Duiveland tot Zijpe wordt als noodhospitaalschip inge richt en zal zo snel' mogelijk naar de rampgebieden vertrekken. Met hulpzenders is een radiotelefonisch net opgebouwd, dat contact houdt met enkele plaatsen in Zeeland. Rode-Kruiscolonnes zijn voortdu rend in actie; zestien duizend mili tairen zijn al ingeschakeld bij de hulpverlening; 20.000 man worden in reserve gehouden. Met twintig sloepen hebben een aantal Scheveningers de hele Maan dag gewerkt om de mensen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet op het eiland Putten weg te halen. Duizend zijn er nu in veiligheid. De moeilijkheden waren zeer groot. De stroomversnellingen wa ren zo sterk, dat men soms bijna drie uur nodig had om een afstand van twee kilometer te roeien. Er zijn dringend buitenboordmotoren nodig. In Abbenbroek worden de vluchte lingen in een café neergezet, van waar ze per auto verder worden ver voerd. De Scheveningers hebben driehonderd mensen uit een molen gered. Daarvoor moesten ze de zware sloepen over een dijk heentrekken. De dijk brak later op vier plaatsen door. Eiaardoor sloeg een sloep om, maar de mensen werden gered. Wel was,eerder een man verdronken, die in een kolk terecht kwam Twee tombot.en van de Haagse Reddingbrigade met zeventien erva- twee redders met een oude man. die ren rocier| hebben tijden5 heïig om ei in ziekte dringend naar een stormweer, regen, hagel en sneeuw- drngere plaatgebracht moes! mor- bulen 28 m?me„ 0„der wle een den door de straten van Middelhar- bat>v van drie maanden,.uit een be narde positie in de Nieuwenhoornse -kust van P°lder gered- Schouwen-Duiveland tot Bruinisse en r, n r j jij langs de zuidkust van Schouwen- 'Mld-tieveland: veel doden De kleine rubberboten, die in de De •vacuatie van Kruiningen, Leeuwenhoek zijn Maandagavond om De vaartuigen zullen deelnemen Oostdijke en Rilland-Bath, drie dor- negen uur met de Rode-Xruis-vlag aan de evacuatie der bewoners. =- <-.«t..:j in top uitgevaren om hulp te gaan verlenen op de eilanden. In de loop vannacht van de nacht zijn de schepen met trokken medicamenten, verplegers, kleding, voeding, roeiboten en een arts in Zierikzee aangekomen. Uit Uxk zijn 25 botters onderweg. pen in het smalle deel van Zuid- In IJmuiden zijn nu vijftig loggers hebben hun schepen beschikbaar ge- beschikbaar. Uit Rotterdam vertrek- steld. Verschillende motorboten van Rotterdamse rederijen zijn eveneens gestart. Het koninklijk jacht Piet Hein Het hospitaalkerkschip De Hoop is Beveland. is in volle gang. Nu eerst naar Hellevoetsluis ver- wordt duidelijk, hoeveel slachtoffers daar gevallen zijn. Uit verklaringen Het zeewaardig Jacht Victoria is van geredden valt af te leiden, dat ümeie.dom uiioirond Kruiningen. waar onafzienbare Amsterdam naai Hellevoetsluis comp|exen blank staan, minstens zes- vertrokken: de kottervissers op Texel tjen d0ticn 7jjn gevallen, in Oostdijke in Rilland twee. ken twee kustvaarders. Van Texel vertrekken vissersvaar tuigen naar Brouwershaven. Zij zul- Koningin zichtbaar ontroerd (Van een onzer verslaggevers) Een zichtbaar ontroerde koningin Juliana heeft Maandag morgen in het ongekend zwaar geteisterde 's-Gravendeel tot burgemeester C. van Heesen gezegd; „Het komt mij voor, dat hier de toestand het ernstigst is van het gehele land". Ernstig, dat betekent, dat er op zijn minst 55 doden zijn, dat er nog zo'n 500 man hoog op daken en in zolders van ver afgelegen huizen zit ten. schier onbereikbaar; dat er dui zenden stuks vee verloren zijn ge gaan. dat er ten minste vijf duizend hectaren vruchtbaar land onder wa ter staat; dat er een lange rij polders tot een troosteloos verdronken land. haast onafzienbaar, is geworden; Hoekschennieuwland, de Mijlpolder, de Strijense-, de Maria- en de Beer- polder, de Trekdam en de Bevershoek- polder; dat... 't Is een lange, lange opsomming van leed. Tussen de twee- en drieduizend in woners zijn reeds gevlucht. Voor hen had het geen zin meer te blijven. Zij waren alles kwijt. Soms hun kinderen, hun vader, hun moeder. Of hun vee. Drijven er niet tientallen kadavers van koeien, paarden en varkens rond op de ontzaglijke watermassa? Hele huizen zijn ingestort. Uit de waterzee worden somspaar den gered. Twee lange dagen hebben zij vaak tot aan de hals in het I nat gestaan. Nog leven zij. De schade? Op geen millioenen na te schatten, aldus de burgemeester, die zijn hoofdkwartier heeft opge slagen in het huis van de arts P. H. v. d. Bijl aan de Molendijk. Daar is het centrum van de hulpverlenings diensten. En nog steeds zitten er aan de Schenkeldijk buiten de kom van het dorp omstreeks 500 mensen. Hoevclen van hen er ooit in zullen slagen veiliger oorden te bereiken-' Wie zal het zeggen. Feit is, dat er allerlei soorten vaartuigen het water doorkruisen. Daar zijn de militairen o.a. de commando's uit Dordrecht en die van de scholen voor reserve- Bij het doorgeven van berichten over hulpverlening van de Regerings voorlichtingsdienst is nisteren spon taan samengewerkt tu .sen VARA en NCRV. Beide omroepverenigingen hadden omroepers naar Den Haag gestuurd om bij de uitzendingen be hulpzaam te zijn. Vandaag hebben AVRO en KRO hun zenddag. De AVRO bleek voor de getroffen regeling niets te voelen en wilde de berichtgeving in eigen hand houden. De Regeringscommissaris heeft daarom besloten de zender van de AVRO telkens te vorderen wanneer dit voor de uitzending van berichten nodig is. officieren, die met vereende krachten met gemotoriseerde vletten uitruk ken. Naar de plaatsen, waar de nood wel tot zeer grote hoogte gestegen is. Al die vijfhonderd geisoleerden moeten worden bevrijd. Zo spoedig mogelijk. Genoeg. Een lange opsomming van leed. Koningin Juliana heeft niet voor niets tegen burgemeester Van Heesen met omfloerste stem gezegd: „Ik zal aan u denken." De gehele dag cirkelden er vlieg tuigen boven het rampgebied. Van daag Dmsdag zou de Koningin een rondvlucht, maken boven s Gra vendeel en wijde omgeving. Officieel bezoek is er nog meer geweest. Zo hebben ïr Wittenberg, lid van Ge deputeerde Staten, en mr H. A. N. Dinger, kabinetchef van de commis saris der Koningin, het dorp bezocht. Iedereen verwacht echter, dat deze getallen nog zullen stijgen. Het water bereikte na de doorbraak van verschillende dijken in dit noodge- bied binnen korte tijd zulk een hoogte, dat vluchten onmogelijk was. De vloedstroom heeft de on dergelopen dorpen zwaar doen lijden. Honderden stuks vee liggen dood langs de dijken: boerderijen zijn in gestort. In <le loop van Maandagmiddag kwam het water zo laag, dat boeren wagens en auto's het centrum van het don» konden bereiken. Op enkele mensen na, die huizen bewonen op hoger gelegen delen, zijn alle inwoners in veiligheid gesteld. Tientallen moesten per brancard naar de auto's van de hulpcolonnes worden vervoerd, daar zij verstijfd waren van de koude. Zij hadden een nacht en een dag op de daken gezeten of in huizen, die'trilden van de aan- gierende vloedstroom. In de grote kerk te Goes is een identificatie-ploeg druk bezig met het registreren van aangespoelde lijken. Tot nu toe heeft men aan de kust van Zuid-Beveland dertien lichamen geborgen. Van de slachtoffers worden foto's gemaakt en deze foto's worden bij de bundel kleren gepakt, zodat even tuele familieleden later hun verwan ten zullen kunnen herkennen. In nauwelijks te verwerken hoeveelheden blijft het nieuws uit en over de geteisterde gebie den binnenstromen. Dat het on mogelijk in alle edities de ruimte kan vinden die het toekomt, zal langzamerhand iedere lezer duide lijk zijn. Evenzeer, dat o.a. als gevolg van de verschijning van extra-edities, nu e.i dan dubbele plaatsing van berichten en ver slagen onvermijdelijk is. Zolang de huidige noodtoestand duurt, rekenen wij derhalve, ook zonder dat dit dagelijks vermeld wordt, op enig begrip voor de soms onoplosbare technische puzzles waarvoor de krant in deze dagen staat. De redactie (Van. onze parlementsredactie) De leiding van de dienst Zuider zeewerken heeft Zondag en Maan dag onmiddellijk een onderzoek in gesteld op de Afsluitdijk. Ofschoon die schade niet onbetekenend kan worden genoemd de herstelkosten zullen waarschijnlijk in totaal tegen het millioen lopen is men niet ontevreden over de weerstand die dit kunstwerk de natuurkrachten heeft geboden. Er is volstrekt geen aanleiding de berekeningen te herzien ot wijzigin gen in de constructie aan te bren gen, aldus verzekerde men ons van bevoegde zijde De meeste schade evenwel kreeg de «Balgzanddijk, die de verbinding vormt tussen Ewijcksluis en de kust. De constructie van deze dijn is. ge zien de ligging, minder zwaar dan die van de eigenlijke Afsluitdijk. Ook al omdat er een tweede waterkering achter ligt. namelijk de Amsteldiep- dijk. Toch zal de Balgzanddijk worden verstevigd. De Afsluitdijk heeft ove rigens nog niet de maximale storm waarop hij is berekend gekregen. De waterstand bleef naar voorlopige schatting nog vijf centimeter bene den dit maximum. (Van een onzer verslaggevers) In de Alblasserwaard en de Hoek- schewaard is men de situatie nog niet meester. De Hoekschewaard behoort tot de zwaarst getroffen gebieden. verschillende plaatsen braken de dijf ken door, zodat vrijwel de geh. polder is ondergelopen. Er is nog een droog gebied tussen Oud Beijer- land en Klaaswaal. Het Zuidwestelijke gedeelte van de Alblasserwaard is geheel ondergelo pen. Hoewel er in het Oosten en het Noorden nog twee droge gedeelten zijn, worden die ook door het water bedreigd. Indien men kans zal zien het grote gat in de dijk tussen Pa- Sendrecht en Alblasserdam te dich- :n. is een groot deel van het gevaar geweken. Men werkt daaraan met man en macht, doch de afloop van het karwei is nog geheel onzeker. Vanmorgen om acht uur is men begonnen met het dichten van het zestig meter grote gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospolder op het eiland Rozenburg. Er werken honderd man genietroepen, honderd eilandbewoners onder leiding van ingenieurs van de Rijkswaterstaat. Er zijn pompen onderweg voor het leegmalen van de polders Blanken berg en Graspolder. Wat het water op Voome Putten zal doen is nog niet te voorzien. Men is er snel met het dichten van de dijken begonnen, doch het gevaar voor verdere overstromingen is in het geheel niet geweken. (Van onze parlementsredactie) Minister-president Drees heeft in zijn rede in de Kamer een aantal maatregelen aangekondigd, die* de regering zal nemen ter leniging van de directe nood. Deze maatregelen komen hierop neer: er zal in sa menwerking met het Nationale Rampenfonds worden begonnen met het geven van nooduitkeringen aan de getroffenen. Daarmee zal de re geling voor oorlogsslachtoffers wor den gevolgd. De gemeentebesturen is gevraagd zich met de uitvoe ring te belasten. Voor schade aan woningen en andere eigendommen in de privaatrechtelijke sfeer zal een regeling worden getroffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschade. Voor herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organca werkzaam zijn als in 1945. Voor de leniging van de directe nood en voor de vergoeding van verloren kleding en andere particu liere bezittingen zal in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. Lichtschip Goeree is afgedreven Het lichtschip Goeree is afgedre ven. De positie werd gistermiddag om kwart over vijf bij benadering opgegeven: 51.53.30 Noorderbreedte, 03.36.20 Oosterlengte. Dat is vijftien mijl ten Noorden-Noordwesten van de oorspronkelijke positie. Het is hard, wanneer het ivater je dwingt huis en hof te verlaten, ook als je er bij bedenken moet, dat er zovelen zijn, die zeljs die laatste kans niet hebben gehad. Maar het is ook hard, als je dan van al je bijeenge brachte bezittingen niet meer kunt meenemen dan wat op twee krui- ivagens geladen kan ivorden. .JHet is nog veel", zullen vélen in Zeeland zeggen, die niets anders konden ber gen dan het vege lijf. REGERINGSVERKLARING IN DE KAMER Minister-president Drees heeft vanmiddag omstreeks een uur een regeringsverklaring afgelegd in de Tweede Kamer. Dr Drees zei dat over de omvang van de ramp nog steeds geen volledig overzicht is te verkrijgen. Een van de zwaarst getroffen gebieden is de provincie Zeeland, doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verant woorden. Verontrustend is boven alles het grote aantal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vast te stellen dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht te krijgen van de namen, opdat de familieleden kunnen worden ingelicht. De zeestanden die tot de ramp Oudekerk aan de Usel. Ook hier is hebben geleid, waren belangrijk hoger een gat provisorisch gedicht, dan ooit is waargenomen gedurende De zuidelijke helft van de Alblas- „■„«ovcfor.ric serwaard is overstroomd ten gevolge de periode dat geregeld waterstands- van enige doorbraten waa„|n waarnemingen zijn verricht. een heeft kunnen dichten terwijl de Overeenkomstig het wezen van werkzaamheden aan het andere gat onze waterstaatsorganisatie zijn Zon- 'n uitvoering zijn. Men hoopt, bier dag direct de eerste maatregelen ge- "°°r kunnen voorkomen, dat. het troffen door de waterschapsbesturen, daarbij geassisteerd door personeel van de provinciale waterstaatsdien- sten. dat voor zover nodig leiding en beperkt tot de streek langs de voorlichting gaf. Ook van de zijde ZlJPe; van de Rijkswaterstaat werd hulp Bet eiland Rozenburg is groten deels overstroomd. Voome—Putten is nagenoeg geheel overstroomd ten oosten van het kanaal. In de Hoeksche Waard zijn enige zeer ernstige doorbraken, ten gevolge waarvan het hele gebied met uitzon dering van het middendeel is over- Schielands hoge zeedijk is gelukkig stroomd. in tact gebleven. Men is er in ge- Van het ,lland van Do^ct slaagd een gat in deze voor Zuid- staa„ het zuidellJt deel en een deel Holland vitale waterkering te dieh- ïan het westen onder water Tlen. verleend. De minister-president gaf het vol gende beeld van de overstromingen: langs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Rotterdam zijn enkele buitenpol- öers ingelopen. Minister Drees heeft de volgende belastingmaatregelen aangekon digd: 1. Schenkingen aan het Nationaal Rampenfonds zijn vrijgesteld van inkomsten-, vennootschaps- en loonbelasting tot elk bedrag. De normaal geldende beperkin gen zijn voor dit geval dus op geheven. Wel moet er een schriftelijk bewijs zijn. 2. Over bedragen, verdiend met overwerk en afgestaan aan het Rampenfonds, wordt geen loon belasting geheven. 3. Bedrijfsvoorraden, geschonken aan Rode Kruis of andere nader aan te wijzen instellin gen, komen ten laste van de fiscale winst. Er wordt ook geen omzetbelasting van gehe ven. Voor tabak geldt in deze gevallen vrijstelling van ac cijns. 4. Verzoeken om uitstel van be lasting, afkomstig van door watersnood getroffenen, zullen zo ruim mogelijk worden inge willigd. ten. De dijk van de Krimpenerwaard ?ee en Overflakkee zijn zeer ernstig getroffen door een doorbraak bij getroffen. Met uitzondering van het ««w« «v. „www. „„v.... -uitspraak over de schade zal dus een gemeten is geheel overstroomd. Goe- slag de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het ge- KRIMPEN AAjIJSSEI 6 ,0 JA 5 torn polder 4 BRANDWIJK 2 RIDDERKERK ^DORDRECHT (JSLIEDRECHT 1 RAAM5DONKVEER 2 V - ^MOERDIJK 13 >HEUNINGEN 25 FIJNAART 46 l. TheocforusDoider KAART BIJ66WERKT TOT HEDENMORGEN. MAPI EN STROOMDEN DE MELDINGEN UIT ^EBIEDEN DIE GEÏSOLEERD MAREN ZO SNEL BINNEN DAT VERMELDING VAN CUF6RS PER PLAATS ONMOGELIJK WERD DIJKDOORBRAKEN meest westelijke gedeelte staat het teisterde gebied zich nog steeds uit- vrijwel geheel onder water. De Bra- breidt. Ook een groot aantal steden bantse Biesbosch en 't westelijk deel en dorpen is ernstig getroffen, van Altena zijn geheel geïnundeerd. De schade aan woningen, gebou- Hetzelfde geldt voor de Langstraat, wen. fabrieken en installaties is zeer Schouwen en Duiveland is zeer aanzienlijk, ernstig geteisterd. Evenals op Goeree De minister-president zei voorts, en Overflakkee zijn hier een groot dat de omvang van de overstro- aantal dijkdoorbraken. Tholen is ge- mingsramp zo groot is dat ook aan- deeltelijk overstroomd. Van Noord- zienlijke bedragen voor herstel en Beveland zijn de noordelijke rand en schadevergoeding voor rekening van het westelijk gedeelte drooggebleven. de schatkist zullen komen Hij kon- Op Walcheren beperkt de overstro- digde aan. dat de kosten hiervan ming zich in hoofdzaak tot het ge- mede zullen worden gedekt uit de bied tussen de spoorlijn en het ka- tegenwaarderekening van de Ameri- naal van Walcheren, doch ook ten kaanse dollarhulp. zuiden hiervan heeft men overlast het water. Op Zuid-Beveland zijn in een ge deelte ten westen van het kanaal HansweertWemeldinge belangrijke oppervlakten in het noorden en zui den onder water. Het hele midden deel is vrijgebleven. Oostelijk van het kanaal is het eiland met uitzon- Dr Drees kondigde aan, dat Z.K.H. Prins Bemhard het voorzitterschap van het Nationale Rampenfonds op zich zal nemen. Hij deed een beroep op allen, om ondanks de woning nood woningruimte beschikbaar te stellen voor de talloze vluchtelingen waarvan het aantal voorlopig wordt geschat op 50.000 personen. Bij het noemen van dit aantal dering van enkele smalle stroken maakte minister-president Drees een onder water. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn en kele polders langs de Westerschelde overstroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noord-Holland is wel belangrijke schade, doch direct ge vaar voor de waterkering is niet aanwezig. Naast de waterstaatkundige wer ken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaat sen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizen den stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, voor een duidelijk beeld gevormd kan worden van de omvang van de schade, die de veestapel heeft ge leden. Talrijke boerderijen staan ge heel of gedeeltelijk onder water. Een groot voorbehoud. Watersnoodcomité in Zeeland begint zijn werkzaamheden Het provinciale Watersnood Comi té in Zeeland is zijn werk begonnen. De leiding berust bij de Stichting Zeeland, Dam 51 te Middelburg, waar alle giften in ontvangst geno men worden. Alle burgemeesters van de niet getroffen gemeenten worden opge roepen aan de inzamelingsactie de grootst mogelijke steun te verlenen. De reeds ingeleverde goederen, waaronder grote hoeveelheden brood en boter zijn vandaag (Dinsdag) van Veere uit per schip naar Zierik zee p" St Maartensdijk (Tholen) af gevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3