Machteloze blik op een zee van ellende Twee verscheurde provincies smeken om redding PAK AAN voor de geslagenen Helicoptères in actie boven Zeeland Koningin na harde dag bij evacué's in Ahoy- hal te Rotterdam Chaotische drukte, maar hulpverlening loopt goed 'Wordt lid van EDG'zou Dulles Londen vragen Eén plicht 21876 Brengt licht HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Goes heeft Maandag urenlang ver geefs gewacht op zes helicoptères. die daar op het voetbalveld zouden lan den. Het betreft Engelse vliegtuigen, die gestationneerd zijn te Gilze-Rijen. De vliegtuigen zullen Dinsdag in de stad landen. Zij zullen hulp gaan verlenen op Noord-Beveland. Tholen. Sint Philips- land en in de zuidelijke hoek van Zuid-Beveland. Maandagmorgen spoelden bij Goes de stoffelijke overschotten van zes mensen aan. die men noe niet heeft kunnen identificeren. Goes heeft thans een identificatie-centrum opge richt voor geheel Zeeland. Van de bezettingstroepen uit West- Duitsland zullen nog meer vliegtuigen naar ons land komen, die gestation neerd worden te Woensdrecht,. Ze zullen landen op het sporterrein te Middelburg. Deze machines zullen voornamelijk voedselpakketten uit gooien Tot nu toe heeft men reeds vele voedselpakketten en rubberboten uit geworpen. waarvan door de sterke stroming in het water tussen de eilanden helaas véél is afgedreven. Een Belgisch hefschroefvliegtuig heeft twaalf mensen van Goeree Overflakkee opgepikt en „opereert" thans in Bergen op Zoom Advertentie LM. (Van onze speciale verslaggever) DIT KAN ALLEEN EEN TRIEST VERHAAL ZIJN. Een verbaal van diepe ellende, waariu duizenden landgenoten zijn gestort. Een verbaal van mensen, die leven in de af grond tussen hoop op redding en een afschuwelijke verdrinkingsdood. Een verbaal ook van oneindige machteloosheid van de vijftien in de cabine van de Dakota PH-TDU. We vliegen boven bun land. Maar we kunnen niets doen. We kunnen alleen kijken naar de wanhopigen, die rond de kerk en in de toren van Stellendam zijn samengekro- pen. Naar de mannen, die in het verdronken Zierikzee, lijf en goed trachten te bergen. (Van onze verslaggevers) Wit van vermoeidheid en ontroering kwam koningin Juliana Maandagavond na een tocht langs 's-Gravendeel, Numansdorp en Middelharnis, in Rotterdam aan om daar nog een bezoek te brengen aan de evacué's, die in het stadion Feijenoord en de Ahoy-hal voorlopig waren ondergebracht. De Koningin droeg met modder besmeurde waterlaarzen, een eenvoudige doek om het hoofd geknoopt. Zij wenste zich zonder begeleiding tussen de slachtoffers te begeven om vrij met hen te kunnen spreken. Telkdns wanneer zij iemand aansprak, las men van haar gezicht het ver driet af over de ellende, waarvan zij te horen kreeg. We vliegen over een land, dat geen land meer tussen land en water niet meer te onderscheiden zijn, We cirkelen over een geslagen wereld, waaruit de ellende en angst opbor relen. Een wereld met slechts enkele lichtpunten. Walcheren is zo'n licht punt. Dat machtige brok, ontworsteld bij herhaling aan de grijparmen van een vernietigende zee. leeft. De teruggewonnen akkers blinken in de bedrieglijke goudgele zon. Zijn dijk heeft het gehouden. De witte golven beuken er op deze Maandagmiddag nóg tegen aan. Maar hij wijkt niet. Het is slechts een van de weinige overwinningen van techniek en mensen handen. Wie dc Ahoy-hal betrad, zag aan vankelijk slechts een chaos van men sen. Van enige ordening scheen op het eerste gezicht geen sprake te zijn. Lange colonnes van personenauto's en bussen stuwden al maar nieuwe slachtoffers naar binnen: mensen, stom geslagen door schrik en ontbe ringen. Chaos valt mee Maar met die chaos viel het mee. Hoe ieder vaak ook naar eigen in zicht moest handelen, hoe groot het tekort ook was aan mannen en vrou wen, die enige ervaring hadden bij hulpacties als deze, er werd geholpen. En goed ook. Het Rode Kruis had 1200 bedden klaar staan. Voor elke vluchteling was er koffie, pap, soep en stampnot. Doktoren stonden klaar om de zieken te onderzoeken. In het geweldige kledingmagazijn konden de slachtoffers schoon en vooral droog en warm goed gaan halen. In een speciale baby-afdeling ontfermden zusters zich over de kleintjes. Naarmate de tijd vorderde, kwam er meer orde in de drukte. Vooral bejaarde mensen en wat ge zinnen met kinderen hadden zich in hoekjes van de hal op de bedden ge ïnstalleerd. Dat waren degenen, die niet meer konden en alleen nog maar wilden slapen, dwars door het rumoer ln de hal heen. De meeste evacué's werden echter na eerste verzorging en registratie in de Ahoy-hal of het stadion weer ver der getransporteerd. Zij gingen naar particuliere adressen in vele plaatsen, waarvan er honderden spontaan wa ren opgegeven. Als men hen hier niet meer zou kunnen onderbrengen, zou men ook nog een beroep kunnen doen op de hulpcolonne van de Haagse afdeling van het Rode Kruis. Zodoende kon men de bedden in de Ahoy-hal voor lopig vrij houden voor de slachtoffers, die in de loop van de nacht zouden binnenkomen. In Riviera-hal Inmiddels hsdden boksers, ope ra-zangers en dan&orkesten in de Rotterdamse Rlvierahal plaatsge maakt voor hele bergruggen van op elkaar gestapelde kleren, klei ne heuvels twee aan twee ge bonden schoenen, rijen en rijen petroleumlampen, bedden^ ka chels, kussens, stormlantaarns Aan de ene kant van de grote (Van onze Londense correspondent. R, Jokeli De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, arri veert vandaag in Londen, maar zal zijn onderhandelingen met de Britse regering niet voor Woensdagochtend beginnen. Diplomatieke waarnemers achten het zo goed als zeker dat hi.i een poging zal ondernempn Groot-Brit- tannlé te bewegen zich aan te slui ten bij de Europese Verdedigingsge meenschap en dat de Franse rege ring hem verzocht heeft zijn invloed in Londen in deze richting te ge bruiken. hal komt bijna onafgebroken nieuw materiaal binnen, aangevoerd door auto's hoog uit het noorden van het land, of gesjouwd door mensen uit Rotterdam zelf. Door een andere deur verlaten de goede gaven het gebouw weer, gesorteerd, gebundeld en gepakt. Zingende jongens van de MTS vormen een lange ketting, die uur na uur, auto na auto in verbluffend tempo vollaadt. De auto's van aller lei firma's en van particulieren rij den dan naar het Groothandelsge bouw, waar men alles verder nog eens uitzoekt en wacht op aanvra gen uit de noodgebieden of van de evacué's. De leiders van de werkzaamheden in de hal worden zenuwachtig van de vrijgevigheid en de geestdrift, waal-mee dit alles in de moi-gen, de middag, de avond en de nacht steeds maar verder gaat. Als de algemene leider, drs. J. G. v. d. Ploeg, per microfoon aankon digt dat er aflossingen aangekomen zijn. wil van de oude groep nie mand weg Verscheurd en gebroken liggen twee provincies onder de vleugels van de KLM-vogel. Zuid-Holland en Zeeland zijn ineen geslagen. Dood en verderf huizen er. Laten we pogen iets weer te geven van alles, wat wij zagen uit de kleine raampjes. Het kan slechts een schuchtere poging zijn. omdat het leed niet te beschrijven is. De mensen in de A 1 b 1 a s s e r- waard zijn er bovendien niet mee geholpen. Wij kunnen die flarden in de dijk, waardoor het water nu nog ziedend naar binnen stroomt, niet goed maken. Mensen, mannen en vrouwen, in kleine dorpen, omspoeld door water, richten hun armen naar ons omhoog. Zij rennen over wegen, die nauwelijks wegen meer zijn, ach ter het cu'kelende toestel aan. Wal verwachten ze van ons? We kunnen niet helpen. Tranen schieten in de ogen van gezagvoerder Aarts... Vuurrode daken steken boven de golven uit. Een schip ligt op de helling van De Noord. Half in hei water. Koelen zijn samengebracht rond een boerderij, waarin de men sen kennelijk nog wonen kunnen. Golven klotsen tegen de witte muren. Roeibootjes drijven tussen de hui zen door op. de- plaats, waar .ceng, een begaanbare weg was Bootjes "vol- gélkdén niet mensen. Duidelijkkun nen we, hen onderscheiden.. Meer. pjet. Sliedrecht ligt 600 meter onder ons. Verdronken land, waarin de palen van de electrische leiding om hoogsteken en vertellen, dat hier werkelijk land moet zijn. Niemand kan het precies vertellen. Alle kaar ten, waarover we de beschikking heb ben, zijn waardeloos. In die asfalt- laag daar lijkt de licht gerimpelde vlakte het meest op wroeten mede mensen om hun bestaan. Dat-is het enige wat we wél met zekerheid weten. Die streep daar moet de Bergse Maas zijn. Laten we het aannemen. In deze water-wereld is geen onder scheid mogelijk tussen wat land was en als rivier of kanaal te boek staat. Schepen drijven er. Koers Zuid. Naar het noodgebied. Tientallen vaar tuigjes zijn op weg. Om hulp te bieden. Ze zullen nooit te vroeg komen. Een gunstig teken: het water stroomt uit de polders de rivier in. Over de dijk. Dat betekent: het water zakt. Duizenden wachten er op. ~>at alleen kan hen redden. Dordrecht... Een schrijnend mozaïek. Een stad zonder straten. Tussen de woningen op het eiland varen bootjes. Toch: het is nog een gunstig beeld in vergelijking met waar de grenzen i de schets, die zich als 's-Graven- d e e 1 onder ons uitspreidt. Een ver loren klein dorp. dat weggevaagd schijnt te zijn Eenzaam fietst een man ln de richting van de huisjes. Maar dit, zijn geen héle huizen meer Enkele daken in de omgeving van de kerk. Ze moeten vastzitten aan muren Het lijkt er meer op of ze drijven Hoe veel doden liggen er onder die pan nen-dekken? God mag het weten. De weg, waarlangs men hulp zou kunnen bieden, glijdt weg in het water. Het Hollandsch Diep. Twee fonkelende bruggen naast elkaar. Ze moeten Noord- en Zuid- Nederland met elkaar verbinden Maar ze hebben vandaag geen waar de meer. Ja, ze liggen er nog. Kenne lijk ongeschonden. Die sieraden van Hollands bouwkunst bij onze Moer dijk hebben zich gehandhaafd. Tegen alle stormen en vloeden in. En toch hebben ze niets meer te betekenen in deze zee. die de aanvoerwegen ver zwolgen heeft. „Land in zicht!" Een vreemde uitdrukking ln nor male dagen. In deze tijd klinkt die roep boven deze wereld als een ver ademing. Een stuk ongeschonden land i s wat bijzonders. Het ligt ten zuiden van de Moerdijkbrug. Even snel als hij gekomen is verdwijnt de bron voor een beetje optimisme. Het dorp Moerdijk ligt midden in een grote vijver. Klunderts hul zen schijnen te drijven. Als brokjes hout in een emmer met water. De contouren vervagen in een wazig heelal, dat nauwelijks grenzen kent tussen lucht en aarde. Ergens moet een horizon zijn. Waar? Water en lucht vloeien ineen, schijnen Zich in elkaar op te lossen. Tomeloos stuwen de golven ln de richting van, een nauwelijks be schermd W i j e m s t ad.- Door gaten in de dijk. 'dre zLcli vanuit de lucht niet laten meten. Zijn het openingen, van tien of honderd meter breed?' Werken kunnen de dorpelingen er niet. Hier valt niets meer te dichten. Op een droge hoek in het stadje staan een paar auto's. We denken niet meer aan Willem stad. De Zuidhollandse eilanden lig gen links van ons. Zo moet het zijn volgens diezelfde kaarten. Maar waar zijn ze? Waar zijn de kustlijnen, waaraan je anders elk eiland kunt herkennen? Die lijnen zijn niet te vinden. Eén onherbergzame water woestijn strekt zich daar uit. Over het oostelijk deel van Goeree- Overflakkee draait onze Dakota. Het is één enorme plas met een boerde rijtje en een paar huizen er midden in. Angstige vragen bestormen ons. We durven ze niet uit te spreken. Ver onder ons toestel werken een helicoptère en een vliegtuig van de marine. We kunnen niet zien, wat ze doen, maar we begrijpen: de gele vlo van de Sabena probeert mensen op te trekken van de daken en uit de bomen. Kerelswerk in een woeste wereld, waarin geen troost schijnt te kunnen aarden. Ze proberen het. Misschien zeggen ze. dat het hun plicht is. Dat is het ook, maar het vraagt moed. St Philips land witte golven scheren langs eenzame woninkjes. Een verdronken land. Land zonder hoop? Wie zal het weten. Eindelijk weer een stukje land: een brok van Zuid-Beveland strekt zich uit als een droge oase rond het scherp getekende kanaal. Maar waar om is het slechts een bescheiden deel? Kruiningen ligt verscholen in een moeras. Zijn torens en zijn huizen staan in begerige golven. In de diepte schuift een mannetje over een stuk half droge, half on dergelopen weg. Hij is op weg naar Rilland-Bath. Wat zal hij er vin den? Ellende, droefheid en versla genheid. Walcheren: ontkomen Juichend cirkelen we over Wal cheren. Waarachtig, die dijk van Vlissingen naar Westkapelle is heel! Achter de basalten muur staan de huizen en kleine boerderijen onge schonden in een land. dat straks koren aan een volk kan geven. We zijn geneigd te vergeten, dat Vlissingen midden in een delta ligt, dat zijn kaden en straten wél over stroomd zijn, dat ook daar slacht offers zijn gevallen omdat Wal- cherens zwarte grond, doortrokken met sloten als voren, ontkomen is aan die alles wegmaaiende spring vloed van één bange nacht. Er ls geen plaats meer voor gun stige opmerkingen en blijde uitroe pen. Eén behouden akker mag geen vreugde wekken. Kijk, wat. daar verder is gebeurd. En... huil. Om het drama, dat zich op Schou- wen-Duiveland heeft geworpen. Schouwen is vandaag geen land meer. Schouwen is verzwolgen. Schouwen heeft verloren, Alles? Of is er nog hoop voor de duizenden op dit verzonken, eiland zonder een droog plekje? Het water uit het Grevellnger en Krammer Volkerak vindt geen kering. Het stort zich door de nau welijks zichtbare openingen in niet terug te vinden dijken over de woon streken. Vloedgolven kennen schijn baar geen pauze. „Dat is Zierikzee" vertelt de piloot. Hij weet het, Niet dank zij zijn kaarten, die hij op de knieën houdt. Aarts heeft hier gevlogen in de eerste maanden van 1945 als postbesteller. Toen moest hij zijn koers kiezen op grond van zijn per soonlijke kennis van de steden en dorpen. Vandaag heeft hij die ken nis en ervaring weer hard nodig. Omdat alle aanknopingspunten zijn verdwenen. In de golven. Egelstelling Zierikzee Dc stad staat er nog. Tien duizend mensen moeten er nog wonen. In de huizen, in de torens, in de kerken. Je kunt even goed zeg gen: in het water, dat alles omspoelt. Dat alles moet ondermijnen. Dat de straten reeds voor zich heeft opge ëist. Waar geen plaats meer is voor auto's. Alleen voor bootjes. Vaag slechts laten de handelingen in het stadje zich vanuit de lucht onderscheiden. Wat doen deze 7 ••uwen? Ze ktinnen niet veel doen Ze moeten bijeen zijn in de grote Kerk, een egelstelling in een zee zonder kusten. Alleen daar zijn teke nen van leven waar te nemen. Van wenkende mensen in doodsnood en een handjevol koeien. We cirkelen rond. Over de gasfa briek, half verdwenen onder de gol ven. En we realiseren ons: hier kent men geen licht meer. geen waterlei ding. geen gas hier zijn de voedsel voorraden onbruikbaar geworden. Er is weinig begrip nodig om vast te stellen, dat heel Zierikzee in nood is. Net als die andere dorpen en ge huchten op Schouwen en Duiveland samen. Misschien is Bruinisse een gelukkige uitzondering. Misschien. Land... Goeree-Overflakkee mag er voorlopig niet toe gerekend wor den. De twee-eenheid ligt weer ge spleten als in een vei- verleden. Gebroken is de smalle hals. Het water heeft ze gedeeld. Op de plek, die de minste, weerstand kon bieden. Arm Stellendam! Het fikse dorp aan de noordkust van de kwets bare hals schijnt nog slechts een ruïne te zijn van daken. Een kwartier lang blijven we boven het plaatsje. Wij kunnen weer niets doen voor de mensen, die op de daken geklommen zijn en in de bo men het hoofd boven het hoog opge lopen water proberen te houden. Voor dc Stellendammers, die nog niet omgekomen zijn en hun laatste krachten aanspreken om het leven te behouden. Verlaten drijft een rubberboot op een kilometer van het dorp. Onbe reikbaar voor de bevolking. Niemand kan er bijkomen, omdat er geen enkel begaanbaar pad is. In de bomen hangt wijduit een witte parachute. Zojuist afgeworpen door een marine-toestel. Het is liet enige wit in een donkere en sombere wereld. Is het voedselpakket, dat aan dezj parachute heeft gezeten, niet in de golven terecht gekomen?" Heeft het de Stellendammers in hun hel bereikt? Vraagtekens. De mannen van de twee vliegtui- Een verslaggever en een tekenaar hebben met een Dakota uur boven het verdronken land aan onze kusten gecirkeld. Onder de vleugels van de KLM- machine ontrolde zich het hartverseheurendste beeld dat men zich denken kan. Een beeld van mensen, die in doodsnood wachten op de redding, die zelfs na eindeloze dagen en nachten nog op zich moest laten wachten. Hoevelen zullen het leven behouden? Zal de hulp voor hen niet te laat komen. gen onder ons denken er niet over na. Ze gaan door. Uit de open deu ren laten ze rubberboten én leeftocht vallen. Honderden inwoners steken hun handen in het dorp smekend omhoog. Ze roepen. Ze schreeuwen om hulp. Alles hebben ze nodig. Alles l Het water blijft komen. Het heeft vrjj spel. Het vloeit over een land, dat eigenlijk geen land meer is. Er is een volk in nood. Op de Zuidhollandse Eilanden, in Zeeland, in Brabant Nood! Nood! Nood heerst overal. Hij is groter dan wij denken. Een. van de beste delen van ons land is aan het verdrin ken.. DAT WIJ HELPEN! Het leed, dat over zo'n groot deel van ons volk is geko men, kan niemand beschrijven.Het menselijk voorstel lingsvermogen schiet te kort om er ook maar een deel van te beseffen. Wie de verwoestingen gezien heeft, staat alleen maar verbijsterd. Bevatten hoeveel rampspoed dit betekent, kan hij niet. De doden kunnen wij nog niet tellen. Hen kan onze hulp niet meer bereiken. Daarin moeten wij berusten. Duizenden echter hebben in een onbeschrijfelijke strijd hun leven gered. Maar niet meer dan dat In één gruwelijk etmaal verloren zij alles wat hun bestaan en hun geluk uitmaakte. Er ls slechts één plicht: het leed verzachten zoveel wij kunnen. De socialistische beweging heeft die plicht begre pen. Twee ton werden spontaan gegeven aan het Rampen fonds. Wat de organisaties deden, moeten wij allemaal doen. Helpen, helpen en nog eens helpen! U. cue met het gewoontegebaar van elke dag uw deur ontsluit met uw eigen sleutel. U, die plaats neemt aan uw vertrouwde tafel, waar vanzelfsprekend voedsel op staat. U. die slaapt in een warm bed in de veilige beschutting van uw eigen woning. Duizenden landgenoten kennen dit gewqne mensengeluk niet meer Besef dit en geeft wat u missen kimt. nee. méér dan u missen kunt I Zo kunt u deze door het noodlot geslagen mensen iets van dat gewone geluk teruggeven. De directie van De Arbeiderspers heeft mij de beschikking gegeven over haar gironummers en alle kantoren in het land. Breng uw bijdrage naar het kantoor van De Arbeiderspers in de plaats waar u woont of stort geld op Postgiro 2 1 8 7 6 of gemeente-giro V 4500. Zet erbij: „Ten bate van het Nationaal Rampenfonds". Doe dat nog vandaag! Het begin is er al. De twee ton werden aangevuld met de bijdragen van 150 Amsterdamse bezorgers van Het Vrije Volk Spontaan gaven zij hun loon voor het rondbrengen van de extra-editie op Zondag Het personeel van De Arbeiderspers werkt over ten behoeve van de slachtoffers of geeft enkele uren loon. Velen gaven reeds véél meer Op onze kantoren liggen bijdragen in geld en natura. van allerlei mensen, die al Maandagmorgen bij ons binnenkwamen. Er waren eenvoudige werkers, die met 100 gulden uit hun spaarpotje kwamen aandragen. In de grote rouw van deze dagen brengt dit licht. Helpt allemaal mee om dit sprankje licht groter te maken. Ik houd U geregeld op de hoogte van alles wat er oinnenkomt. PIET PAK-AN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3