Alleen al in Stavenisse nu 108 doden Uitgeputte stoet uit Schouwen in Goes aangeland Watersnood Toestand in Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen beter De goede buur China Stort 1 uur loon, werk 8 uur over Schouwen-Duiveland: rampeiland Coaster redt 450 bewoners van Tholen Amphibies op weg Jeeps over dijk Een vraag Enige gemeenten op Tholen voor altijd onbewoonbaar? air-wick neemt die rooklucht ZO KUNT U HELPEN Eén kans op 't millioen "ST VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Het is een zeldzame gebeurtenis, dat springvloed en storm tegelijker tijd op onze kust aanlopen. Een springvloed alleen is een bekend verschijnsel Onze waterkering is er op berekend. Een razende storm richt schade aan en kan ergens een zwakke plek vinden, waar een dijk bezwijkt. Maar een storm van ongekende kracht en een springvloed te zamen ontketenen een geweld, dat in de geschiedenis van ons water land slechts zear zelden is voorgekomen Wij moeten teruggaan tot 1825 om een ramp van vergelijkbare omvang te vinden. In dat jaar zijn rond 800 mensen door het water omgekomen. Het aantal slachtoffers van 1953 heeft deze verschrikke lijke hoogte overschreden en nog steeds stromen nieuwe berichten over slachtoffers binnen. De omvang van de ramp is nog in het geheel niet te overzien. Toen de weerberichten van Vrijdag een regenfront aankondigden, dat Zaterdag ons land zou passeren, werd tevens gewaarschuwd voor zeer hoog water Het regenfront passeerde, zoals voorspeld was. Achter het regenfront kwam de storm, onverwacht heftig. Het water werd opgestuwd tot een ongekende hoogte en het liep met de onweerstaan bare kracht van een orkaan op onze waterkeringen aan. De kokende massa's gingen over de dijken heen. zelfs over de Afsluitdijk, die op zeer hoge vloeden berekend is. Het grote aantal dijkdoorbraken wijst er op, dat op vele plaatsen overspoelend water het dijklichaam heeft doorweekt en weggevreten. Op tal van plaatsen zijn de bewoners van het land achter de dijken verrast door het water. Zij hadden op de dijk vertrouwd en er geen ogenblik aan gedacht, dat ook een sterke dijk bezwijkt als het water over de kruin slaat. Dat gebeurde immers nooit. Deze keer is het gebeurd. Er rijzen nu vanzelfsprekend vragen omtrent de toestand van de waterkeringen en de mogelijkheid om bij de aankondiging van zeer hoog water voorzorgsmaatregelen te nemen ter beveiliging van mensen en vee. Wellicht zal de regering heden in de Tweede Kamer enig licht op deze vragen hebben doen vallen. Voorlopig moeten wil. in afwachting van een antwoord, volstaan met vast te stellen, dat de elementen sterker zijn geweest dan wii En al onze aandacht behoort thans gericht te zijn op de leniging van de nood en het herstel van de schade op de kortst mogelijke termijn. Ons gehele volk heeft nu de plicht eensgezind te doen wat het kan om de landgenoten, die door de waterwolf verjaagd zijn van huis en haard, bij te staan Het is een troostrijke gedachte, dat onmiddellijk de hulp is toegestroomd van alle kanten spontaan en krachtig. De nood is groot. Büna een gehele provincie en grote gebieden in andere pro vincies staan onder water. Er zal ontzaglijk veel gevergd worden van overheid en volk om de aangerichte verwoestingen te herstellen. Het moet voor ons allen een erezaak zijn dit herstel snel en volledig te vol tooien. Vorige week zijn in Indo-China verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden. Gedetailleerde uitslagen zijn niet bekendgemaakt; er zijn trouwens geen nationale partijen in het onder Franse invloed staande gebied van Indo-China. waarvan men de aanhang in stad en platteland van de drie federale staten zou kunnen vergelijken. Maar aan de andere kant lijkt het toch ook wel alsof van Franse officiële zijde weinig gedaan is om de wereld zo uitvoerig mogelijk op de hoogte te stellen van de uitslag der raadsverkiezingen. Wij moeten het doen met de vage mededeling, dat ten plattelande meestal regeringsgezinde raadsleden gekozen zijn, terwijl in de steden en in het noorden vooral „attentistes", „afwachters", in de gemeenteraden zullen zetelen. In de stad Hanoi, voornaamste doel van de aanvallen der Viet Minh- opstandelingen in de noordelijke provincie Tonkin, behoren nu alle raadsleden op één na tot de groep der „attentistes". Zij zijn zowel anti-communist als anti-Bao Dai zij willen „afwachten". Het heeft er alle schijn van dat nog meer geïnteresseerde „atten tistes" de situatie in Indo-China beschouwen^ Er zijn de laatste tijd verschillènde betrouwbare mededelingen uit het Viet Minh-gebied van Indo-China gekomen, die erop wijzen dat ook de communistische regering in Peking ten aanzien van haar broeders in het zuiden een afwachtende houding aanneemt. Een vroegere financiële adviseur van Ho Tsji Minh, de man die In naam nog leider van de Vlet Minh is doch in feite al sedert jaren door de „betere" communist Truong Tsjinh is overvleugeld, is naar Saigon gevlucht met interessante gegevens over de houding van de Chinezen in het conflict. Zijn belangrijkste onthulling was wel. dat de Chinezen duidelijk hebben gemaakt alleen dan rechtstreeks ten gunste van de Viet Minh te zullen interveniëren als Ho Tsji Minh met ondergang wordt be dreigd. Zolang Ho nog niet met de rug tegen de muur staat en daar ziet het thans zeker niet naar uit krijgt hij uit het noorden alleen economische hulp en steun in de vorm van militaire training en een beperkte hoeveelheid wapens. Na het uitbreken van de oorlog in Korea is de Chinese steun aan de Viet Minh tijdelijk vergroot Maar zodra in Korea de strijd was verstard, verminderde de hulp aan Ho Tsji Minh weer China keerde terug tot de politiek van het „welwillend afwachten". Wat kan de reden zijn dat Peking zijn geestverwanten in het zuiden maar mondjesmaat helpt (al is die mondjesmaat ruimschoots voldoende om het de Fransen extra moeilijk te maken)? Ongetwijfeld zal zijn eigen militaire productie, noch de Russische aanvulling daar van China in staat stellen onbeperkt steun aan de Viet Minh te geven. Maar toch kan het China niet veel moeite kosten een voor Indo- Chinese begrippen flinke legermacht in het veld te sturen. Juister lijkt ons dan ook de conclusie dat China er geen prijs op stelt als de Viet Minh de Fransen werkelijk zou verslaan. Een drei gende overwinning van de Viet Minh-communisten zou immers in de niet-communistische landen, met name Amerika, grote weerslag vinden. Als deze overwinning bovendien met duidelijke Chinese steun in de vorm van troepen en bijv. vliegtuigen tot stand zou komen, zou er ln Indo-China een tweede Korea kunnen ontstaan, Voor Peking is de huidige situatie van verwarring en onrust in Indo-China strategisch én politiek veel gunstiger. Op uitbreiding van de oorlog wil Mao Tse- toeng het blijkbaar niet laten aankomen. Het bestuur van de Stichting: van de Arbeid heeft zich in een Maan dagavond te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven zal kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp. Besloten is een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werk nemers en werkgevers om als eerste bijdrage in de nood de volgende maatregelen tot uitvoering te brengen, 1. Door alle werknemers zal nog deze week via h-n werk gever een bijdrage wi, den ge stort in het Nationale Rampen fonds ten bedrage van ten min ste een uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of on dernemingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmee verdiend wordt, zal verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgevers, even eens worden afgestaan aan het Nationale Rampenfonds, In geval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is zich er van bewust dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt Het besloot derhalve zich te zijner tijd nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen als gevolg van de overstromings ramp tijdelijk zijn stilgelegd, indien mogelijk het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan De oproep is ondertekend door de beide voorzitters van de Stichting, H. Oosterhuis en mr F. H. A. de Graaff. Dc kustvaarder „Crescendo" van Holschcrs' Kustvaartbedrijf heeft Maandagavond en vannacht onge veer 450 mensen uit Stavenisse, op Tholen, aan boord kunnen nemen en is met deze vluchtelingen op weg naar Rotterdam. Het schip vaart via het Spui en arriveert in de loop .van Dinsdagmiddag aan het Spido- poiiton bij het Wlllemsplein. Zestig amphjbie-vaartuigen van het Amerikaanse leger in Duitsland rol den om half een. met een vaart van 50 km per uur. dwars door de stad Eindhoven. Ze zijn op weg naar de noodgebieden. Inmiddels zijn nog 56 van derge lijke vervoermiddelen, geschikt voor weg en water, de grens gepasseerd. Ze werden om twee uur in Eindhoven verwacht. Een colonne Amerikaanse wagens, voorzien van enorme watertanks, komt in dc loop van de avond in Ne derland aan. Zij zullen behulpzaam zijn bij de waterdistributie In de nacht volgen 130 Ameri kaanse vrachtauto's, voorzien van alle benodigde reddingstoestellen. In IJmuiden liep de logger KW 89 Sumatra binnen met de bemanning van de Deense kotter E 469 Orion aan boord De Orion was in de storm vergaan. De drie mannen werden ge red door de Nederlandse logger die zich toevallig in de buurt bevond. Schouwen-Duiveland staat, op het uiterste westen na, geheel onder roater. Slechts van twee plaatsen, Burgh en Zierikzee, is het voorlopige aantal slachtoffers bekend. Over de rest van het eiland verkeert men nog i7i onzekerheid, hoewel ook hier zeker vele levens te betreuren zullen zijn. Op de dijken ten zuiden van Oudesluis branden vuren, die red ders de weg naar de bedreigde plaatsen moeten aangeven. J Amerikanen naar noodgebied (Van een onzer verslaggevers) Uiteindelijk zullen in ons land vier duizend a vijfduizend Amerikaanse militairen onder leiding van de Ne derlandse militaire autoriteiten bij dc reddingwerkzaamheden behulpzaam zijn. aldus heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrach ten in Europa, generaal Marton S. Eddy, op een persconferentie in Den Haag meegedee' 1. Met vliegtuigen, helicopters, rijden de vaartuigen schepen en communi catiemiddelen zullen de Amerikanen bijstand verlenen. Gisteren reeds ar riveerden in Den Bosch 300.000 zak ken en 20.000 schoppen. Technisch personeel arriveerde voor een deel reeds gisteravond op Valkenburg. De Amerikaanse troepen voorzien zich geheel zelf. Het Nederlandse leger zorgt voor huisvesting in de buurt van Breda. Grote hoeveelheden chemische wa terzuiveringsmiddelen zijn reeds aan gevoerd, ten einde de drinkwatervoor ziening te vergemakkelijken. Medi sche eenheden, volledig uitgerust, worden in Duitsland gereedgehouden, ten einde op het eerste verzoek on middellijk in te springen. Baron von Neurath. eens minis ter van Bustöri?ssidïjG Zaken van Hlt- Spandau 80 jaar geworden. Laten wij vandaag, nadat wij zoveel rampspoedige berichten voor u moes ten schrijven, beginnen met een hoopvol geluid uit Zeeland. Om met het Zuiden van Zeeland te beginnen het Noorden van deze provincie is, tezamen met Goeree Overflakkee en West-Brabant verreweg het zwaarst getroffen Zeeuwse h-V Iaanderen maakt het veel beter. Met uitzondering van enkele streken ten Oosten van de Braakman, is de toestand veel gunstiger. In vele gemeenten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht de dijken aan het dichten. Het droogmalcn van de polders van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen neemt vanmiddag een aanvang. Voornamelijk in de polders achter Terneuzen: da Nieuw Neuzenpolder, Nieuw Othenepolder en Kruispolder. Als het weer goed blijft, vertelde de burgemeester van Terneuzen, is men de ellende de baas. Terneuzen heeft overf land weer verbinding met Sas van Gent. De burgemeesters van alle geteis terde gemeenten van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn Maandagmiddag in Horitenisse bijeen geweest en heb ben één coördinerend lichaam opge richt. dat zich met het herstel zal bezighouden Hontcnisse zelf telt acht slacht offers en ligt in een gebied, waar nog 2000 hectaren blank staan. Dc polders rond het plaatsje worden gedicht. De dijk van Kruispolder zit dicht. Deze streek heeft zeer veel vee verloren Men heeft vanmorgen in Zeeuwsch Vlaanderen besloten, de kleine polder I-Ioofdplaat alsnog te ev; (Per telefoon uit St. Philipslandi Acht bewoners van het eiland St. Philipsland zijn in het water om het leven gekomen. Deze trieste mededeling bereikte ons in een kort telefoongesprek dat onze redactie om half een kon De mededelingen van deze zijde over het naburige Schouwen Duive- land waren zeer somber. De bewoners zijn gevlucht in bomen en kerken. Zij zitten zonder eten. Uit West-Brabant trachten auto's, volgeladen met boten, tevergeefs St. Philipsland te bereiken en vandaar naar Schouwen Duiveland over te steken. De wegen kunnen hier uit sluitend worden gebruikt door lichte jeeps, die thans in vrij groot aantal over de weg van Steenbergen naar St Jacoba in aantocht zijn. Hoe zij over de Zijpe moeten ko men is nog een groot vraagteken. Twee personentreinen zijn Maandagavond in botsing gekomen v~ vwbij het station - Heutingsheim in Ier,'is in *de Berlijnse gevangenis Noord-Wurtemberg. Een zestiental reizigers werd zwaar gewond. Truman heeft als ambteloos burger een verklaring afgelegd die ln heel Amerika groot opzien heeft teweeggebracht. Hij, die enkele dagen geleden nog beschikken kon over alle gegevens, die zijn departe menten hem verschaften, zeide niet te geloven, dat Rusland over een atoombom beschikt. Ten minste, zo luidden de persberichten. Zij konden niet Juist zijn. Heeft Truman niet zelf ln een even opzien barende verklaring meegedeeld, dat de ontploffing van een atoombom op Russisch territorium geconstateerd was? Dat geschiedde op 23 Sep tember 1949 En Wisjinski antwoordde: „Wij hebben de atoombom al sinds 1947" Maurice Ferro. de Amerikaanse correspondent van „Le Monde", heeft nu aan zijn blad meegedeeld wat de ambteloze Truman w e 1 gezegd heeft. Hij gelooft niet dat de Russen een „detonateur" bezitten, die de bom op iedere gewenste tijd en plaats tot ontploffing kan brengen. En zonder zulk een Instrument is de bom. militair beschouwd, niet veel waard. De Franse journalist schrijft de consternatie, die deze mededeling ln Amerikaanse militaire kringen heeft teweeggebracht, vooral toe aan het feit dat zij de trage export van moderne wapenen naar West- Europa steeds hebben gemotiveerd met de vrees van Europa's kwets baarheid voor de Russische atoombom! En de Kransen vragen nu met verdubbelde aandrang: „Wat baat het of we meer divisies op de been brengen als we ze niet van hedendaagse defensie-middelen kunnen voorzien?" Een vraag waarop Foster Dulles en Stassen een bevredigend antwoord mogen bedenken, vóór ze straks in Londen, Parijs en Bonn het klimaat komen verkennen. Sint Maartensdijk heeft grote behoef te aan hulpkrachten om de strijd te gen het water, die tot nu toe succes had, te kunnen volhouden. Er moet ook politie komen om controle te hou den op de persoonlijke bezittingen, die zijn achtergelaten en voor iden tificeren van de geborgen lijken. (Van een speciale verslaggever) HET AANTAL SLACHTOFFERS TE THOLEN. dat de laatste 24 uur is geborgen, bedraagt 120. Aangenomen wordt, dat dit getal tot ver boven de tweehonderd zal stijgen. Stavenisse. een dorp in de westpunt van het eiland, dat vrijwel vol ledig is verwoest, heeft nu reeds 108 doden te betreuren. De burgemeester van Stavenisse, die tijdens de ramp niet in zijn dorp aanwezig was, is uit de stad Tholen met schepen onderweg om hulp te bieden. Een groot aantal inwoners is reeds geëvacueerd naar Yerseke, Rotterdam cn Dordrecht. Ook St Annaland heeft onnoemelijk geleden. Er zijn honderden kada vers aangespoeld. Hier zijn vier lijken geborgen. De schade op de rest van het eiland is ondanks alles nog meegeval len. De stad Tholen heeft geen noemenswaardige schade geleden. De bewoners van deze plaats hebben dag en nacht gevochten tegen het water van de Eendracht, maar zij hebben de strijd gewonnen. Oud-Vossemeer is gespaard gebleven, evenals Scherpenisse. Poortvliet staat gedeeltelijk on der water en is geïsoleerd. Van bint Maartensdijk is alleen de kom van het dorp droog gebleven. Er wordt nog hard gewerkt om de sla perdijk, die de kom beschermt tegen de druk van het water, te verstevigen. Hier zijn vier slachtoffers aange spoeld. die verdronken zijn in de om liggende polders. Voor zover nu valt na te gaan, heeft de ramp. die Tholen trof. zich in zijn ergste consequenties bepaald tot Stavenisse en Sint Annaland, waar de nood zo groot is. dat mag worden aangenomen, dat deze plaat sen wellicht voor altijd onbewoon baar zijn geworden. Samen in gemeentehuis In Stavenisse verblijven van de 1800 inwoners nu nog tachtig mensen, sa mengedrongen. in het gemeentehuls Afgezien van de slachtoffers zijn ver der alle inwoners geëvacueerd. Hulp is nu onderweg van Tholen uit. Nagegaan zal moeten worden hoe veel mensen er in Stavenisse moeten achterblijven om het noodzakelijke herstel van de dijk voorlopig te be ginnen. De brug over de Eendracht, de eni ge verbinding die het eiland met het vaste land heeft, is gespaard geble ven. Al staan de pijlers in het water van de ondergelopen polders. De drinkwatervoorziening wordt nijpend. Er worden pogingen gedaan de verbinding met het pompstation te herstellen. Met angstige spanning wordt gewacht op het ogenblik da' de wegen tussen de dorpen en de wegen, die de polders ingaan, droog zullen vallen. Eerst dèm zal men kunnen nagaan hoeveel doden nog ln de ruïnes van verwoeste boerderijen te bergen zijn. Personeel Raden van Arbeid geplaatst bij bedrijfsverenigingen (Eigen nieuwsdienst) De honder den ambtenaren van de Raden van Arbeid, voor wie als gevolg van dc Inkrimping van het werk van de Ra den op 1 Januari, ander werk moest worden gevonden, zijn vrijwel allen geplaatst bij de bedrijfsverenigingen. De Raden van Arbeid zijn niet langer betrokken bij de uitvoering van de Ziektewet en de Kinderbij slagwet. Deze sociale voorzieningen zijn ondergebracht bij de vakbedrijfs- verenigingèn, die ook de Werkloos heidswet uitvoeren. De vakbedrijfsverenigingen hebben vele deskundige ambtenaren van de Raden van Arbeid overgenomen. De reorganisatie van de sociale verzeke ring heeft dus voor het personeel geen ongunstige gevolgen gehad. De Raden van Arbeid kunnen thans van het personeel, dat nog bij hen in dienst is, nagenoeg niemand meer missen. Tabakslucht is geen probieem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zjj Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning aityd fris. Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a 2.40 We reizen iets naar het Noorden: WALCHEREN. Ook hier nog hoop volle berichten. Rammekens zit dicht. Bij Ritthem staat nog een klein deel blank. Ook bij Arnemui- den nog enkele, polders. Maar het gat in de dijk bij Veere is ook dicht. Hoewel de duinen bij Óostkapelle ernstig afgebrokkeld zijn, acht men hier geen gevaar meer aanwezig. Sinds Maandag werken de gema len van Walcheren weer op volle kracht Er is Weer een uurdienst van Vlissmgen naar Breskens. Ernstige last ondervinden de be woners van Middelburg van het feit, dat het waterleidingbedrijf volko men is uitgeschakeld. De gemeente heeft de reservevoorraad met tank wagens rondgebracht en aan alle gezinnen uitgedeeld. Vlissingen ploetert aan zijn her stel. De stad heeft geen gas en wa ter. maar wel electrisch licht. De verwoesting aan de boulevard is er ger dan in de oorlog. Het leven in Vlissingen herneemt zijn normale gang: iedereen werkt dubbel zo hard. Hersteld contact Nog enkele berichten, die op ver betering in de chaotische toestand wijzen: er zijn gelukkig weer tal van plaatsen per radio bereikbaar, die eerst volslagen geïsoleerd waren. Brouwershaven, Bruinisse, Zierikzee, Klauwershoek, Kortgene, Hansweert en Ooltgensplaat hebben regelmatig contact. Hoe kan men hulp bieden? Hieronder vermelden wij. welke mogelijkheden er op dit ogenblik zijn. Financiële steun: het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, giro-nummer 9575. Materiaal zoals schoppen, zand zakken, buldozers, kranen: Direc toraat van 't Verkeer, Den Haag, tel. 776890. Woonruimte: Evacuatiecommis sie Den Haag, tel. 183820. Kleding, levensmiddelen cn me dicamenten, Bureau Watersnood Rode Kruis, Princcssegracht 31, Den Haag, tel. 184790. Niet gespecialiseerde arbeids krachten (ook melkers): geweste lijke arbeidsbureau's. Vaartuigen aanbieden aan plaat selijke bevrachtingscomraissaris- sen. Auto's aanbieden bij rijksver keersinspectie van het district. Een combinatie van wind en getij van een hevigheid zoals maar eens op een millioen gevallen voorkomt, is verantwoordelijk voor de storm die de kusten van Nederland, Engeland en België geteisterd heeft. De kleine cycloon, die zich eind vorige week op het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan ontwikkelde, werd met lucht uit. een hoge-drukgebied gevoed t ot een groot stormcentrum. De storm bereikte zijn hoogte punt boven de Noordzee juist toen het springtij in volle gang was. Het water werd met enorme kracht tegen de zuidelijke „hals", het smalste deel van de Noordzee, geduwd. De slagen kwamen het ergst aan op de zwakste plekken van de dijken: bij de riviermon den. De meeste schade kregen steden en dorpen, die aan de mon- dingen van rivieren liggen. Hier herhaalde zich in het klein de ontwikkeling in de „hals" van de Noordzee. (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen tussen 11 en 12 uur zijn de eerste 150 evacué's van Schouwen-Duiveland in Goes aangekomen. Het zijn alle mensen uit Ouwerkerk. Een droeve stoet mensen was het. De meesten van deze getroffenen konden nauwelijks meer lopen. Drie nachten konden zij noch slapen, noch behoorlijk eten noch drinken. Drie nachten zagen zij de doden ronddrijven en eigen familie verdrinken. Met deze mensen hebben wij van morgen gesproken in het evacuatie- sentrum van Goes. Er was geen en kele familie bij, die compleet is. Geen enkele. De jonge vrouw, die haar kindje van drie maanden verloor „het sliep beneden" is een dergenen, die zich nog gelukkig mag noemen Haar man leeft nog en zij heeft ten minste nog een toekomst. Zij is, zegt zij, God dankbaar, dat hij haar zo spaarde,.. Intussen komt langzaam de eva cuatie op gang. Goes is evacuatie centrum gemaakt voor alle Zeeuwse eilanden. Heel het zalencomplex van het Schuttershof is gevorderd. Er werd een noodziekenhuis ingericht en een eetzaal. Bijna 10.000 mensen zijn de laatste 24 uur door dit evacuatie- opvangcentrum gegaan en allen wer den zij in Goes of omgeving onderge bracht, dank zij een voortreffelijke organisatie. Hoeveel geëvacuerden zal Zeeland moeten verwerken? Niemand is er die het aantal durft schatten. Ook andere gebeurtenissen gaan zich intussen helaas voltrekken. In Goes worden Woensdag de stoffelijke resten ter aarde besteld van achttien mensen, van wie wie de meesten nog niet geïdentifice 'd zijn. Niet te tel len, hoeveel rouwprocessies er zo de komende dagen door Nederlands ge troffen gebieden zullen trekken, Maximumprijzen aardappelen Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening zal van daag maximumprijzen voor aardap pelen afkondigen. Er zijn grote hoe veelheden aardappelen bij de wa tersnood verloren gegaan. De export van aardappelen zal worden stopgezet, voorzover ons land niet door contractuele verplichtingen gebonden Is. De maatregelen werden genomen om ongewenste speculaties te voorkomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2