Steenbergen (vol soldaten studenten) bedreigd met isolement en W.-Brabant: rampzalig Waterstaat stelt overzicht samen Eisenhower laat Tsjang vrije hand Engeland: 300 doden en 50.000 vluchtelingen Stavenisse ving eerste klap op Loop niet in de weg Eisenhower gedoopt Drooglegging in studie Smokkeldorp moet koffie duur betalen Nazi's doodden zes mill. Joden Tallozen geïsoleerd milltairen verdmn ken andere vermist Nazi's willen infiltreren in Bondsdag HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 V-y' ramen. De enige, dii (Van onze speciale verslaggever, Klaas Graft dijk) Reusachtige zoeklichten staan op de weg van Steenbergen naar Kruisland en schijnen het land in. Zij zoeken In het zwart van de nacht de dijken af naar breuken. In de felle bundels vliegen zwermen meeuwen en wilde eenden krijsend heen en weer. Zij vertolken het onheil, waarin vanmiddag nieuwe delen van de bevolking van noordwest Brabant waren blootgesteld. Steenbergen, het stadje met 6000 inwoners, dat thans bovendien meer dan duizend studenten (900 uit Utrecht) en naar schatting 10.000 militairen herbergt, dreigt, nu wij het op deze Maandagavond bezoeken, geïsoleerd te raken. Voor het dorp Kruisland (2000 zielen) op de weg naar Roosendaal, werd overhaast tot evacuatie beslo ten. daar het in enkele uren kan onderlopen. Langs de enige toegangs weg trekken zeer vele militaire colon nes en stromen inderhaast opgeroe pen autobussen toe Daar tussen door spoedt zich een oud echtpaar met twee armzalige geiten en een krui wagen vol lijfgoederen Wij zien vluchtelingen met krui wagens. op de fiets, bepakt en be zakt. sommigen met een koppel koeien, anderen met een paard en wagen, waarop slechts een varken in een hok. weer anderen, die met een tractor zoveel mogelijk inventaris met zich slepen Waarljeen? Niemand, die precies weet waar het gevaar dreigt. Sommigen gaan naar Steenbergen, anderen vluchten In de richting Roosendaal. Steenbergen lijkt op een stad aan liet front. Zware militaire wagens vullen sommige straten geheel op Soldaten hollen af en aan Daar tussen door wachten de burgers en als overal: de vluchtelingen. Want Steenbergen heeft deze zelfde Maan dagnacht al 2000 inwoners van St. Philipsland en Nieuw Vossemeer (ge legen in het verdronken land ten westen van het stadje) door zijn ontr vangstcentrum zien gaan. Mensen, die soms een dag en t.wee nachten op een dak hadden door gebracht. Twee hunner moesten in allerijl doorgevoerd naar ccn krankzinnigen gesticht. Zeven en twintig doden werden geborgen. Maar er is prachtig werk verricht. De studenten hebben een dijk her steld, waardoor het mogelijk werd, dat de ongelukkige inwoners van Nieuw Vossemeer daarover kunnen Ga niet naar de gebieden, waar men vol zit met vluchtelingen of waar men zelf net, uit de ergste zorg is. ran te kijken! De burgemeester van Dnrdt heeft, al moeten verzoeken van die soort belangstelling ver schoond te blijven en uit andere plaatsen bereiken ons ook klachten over nieuwsgierigen, die eens een kijkje komen nemen. Laat dat na: u loopt alleen maar in de weg. President Eisenhower en zijn echt genote zijn Zondag, met een vijftig tal anderen, lid geworden van de Nationale Presbyteriaanse kerk in Washington. Voor zover men weet, is dit de eerste maal dat een president van de VS. tijdens zijn presidentschap is toegetreden tot een kerkgenoot schap. Aangezien Eisenhower nog niet gedoopt was. werd deze plechtigheid verricht, voordat hij en zijn vrouw deelnamen aan het Avondmaal. Volgens de predikant der kerk. dr Eison. was deze-stap door de presi- c-nt „langdurig overwogen", voordat hij lid werd. Met man en macht. Steenbergen lag reeds rondom bi.ina eeheel in het water. Op dit ogenblik echter (Maandagavond) dreig! een der laatste droge polders in de omgeving Ie overstromen Met man en macht is men aan het werk om de zwakke punten te versl erken. -Baat dit niét ,dan zal ook Sleen- bergens enig overgebleven uitvalsweg binnen een paar uur bezwijken. Dit is de dijk. waarop de nieuwe vluch telingen uit het aangrenzende pol derland zich voortspoeden. In Kruisland, aan deze weg gele gen. heerst op dit moment (negen uur "s avonds) grote verwarring. Vrouwen met. linnen zakken, loslo pende honden, mannen, die nog met de handen in de zakken staan te discussiëren. Er wachten dertig, misschien wel veertig autobussen. De winkels zijn leeggehaald, luiken hangen voor de enige, die normaal door werkt.. is de juffrouw van de tele fooncentrale in het postkantoor In het gebouwtje van het Witgele Kruis zit een bejaard echtpaar met drie kleinkinderen, die aan opoe en opa zijn gegeven, omdat hun eigen huis overstroomd is Nu moeten zij voor de tweede maal weg. Zij wil blijven Zij wil blijven. Zij begrijpt nog niét waarom het gaat, haar man zegt: ..Vooruit. Ik heb water genoeg gezien vandaag". Zij zegt: „Mijn dochter moét nog komen". „O, die zit misschien te vrijen" antwoordt hij. „Ik ga". Zij komt moeilijk overeind. Als het clan maar de bus naar Ossen- drecht is, die zij krijgt.. Als een helper van het Rode Kruis even tegen de kinderen zegt: „En zullen jullie goed voor opoe zorgen?", barst zij in huilen uit Wat Steenbergen betreft, een eventueel isolement zal niet beteke nen dat. het zelf onder water komt. „Het zal kiele-kiele worden we hou den. denk ik. net de voeten droog" zei ons de jonge burgemeester, een der weinigen in het stampvolle ge meentehuis. die althans schijnbaar zijn kalmte wist te bewaren. „Ik heb liever een isolement, zelfs met al deze studenten en soldaten dan een nachtelijke vlucht, over een dijk. die breken kan", zegt hij. Levensgevaar is immers niet te duchten en het probleem van de voedselvoorziening zal door drop pings wel kunnen worden opgelost (Van onze parlementsredactie) Op de dienst van Rijkswaterstaat wordt op het ogenblik getracht een overzicht samen te stellen van al de overstroomde polders. Deze inventari satie is nodig om een weloverwogen plan tot drooglegging van de onder gelopen gebieden in elkaar tc zetten en tot uitvoering tc brengen, aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede. Vele onder water staande polders kunnen, als dé gaten ln de dijk een maal boven de normale vloedlijn zijn hersteld, op betrekkelijk eenvoudige wijze worden drooggelegd. Zij hebben namelijk een natuur lijke lozing, dwz. dat de sluizen van the polders zullen worden opengezet als het laag water is Door het ver schil in waterstand binnen en bui ten de polder zal het water auto matisch naar zee wegstromen. Uiteraard zullen de sluizen bij op komend water weer moeten worden gesloten. Het is volstrekt niet uit gesloten, dat hiermee voor een klein aantal polders reeds spoedig kan worden begonnen. Dat hangt name lijk af van de diepte der gaten. Blijft het gat boven de normale vloedlijn, dan is er geen bezwaar teren deze natuurlijke lozing on middellijk in werking te stellen. Eerst moeten echter metingen in deze gaten worden verricht cn bo vendien moet de volgorde der droog making worden bepaald Men zet er evenwel alles op om het land niet. onnodig lang geïnundeerd te laten staan, blootgesteld aan de stromin gen van het zoute water. Op die plaatsen waar het water vrije toegang tot. het land heeft, wor den de gaten telkens groter. De inun datie van Walcheren heeft duidelijk getoond, welk een schurende werking eb en vloed kunnen hebben op een aanvankelijk klein gat in de dijk. Waar geen natuuiTjke lozing mo gelijk is. zal met pompen moeten worden gewerkt. De aanwezige pom pen en gemalen, voorzover nog in tact ook daar beschikt men nee niet over voldoende gegevens zul len waarschijnlijk van onvoldoende capaciteit zijn. Krachtige pompen De regering heeft echter indertijd kort na de bevrijding, meer dan tweehonderd betrekkelijk kleine, maar krachtige pompen uit de Ver enigde Staten laten komen. Hiervan is nog een aantal beschikbaar. Deze pompen zullen ongetwijfeld grote diensten kunnen bewijzen. Maar mogelijk is. dal meer pomp- materieel moet komen en dan zou inderdaad een beroep op het bui tenland niet uitgesloten zijn. De komende dagen echter houden de waterstaatsmensen zich bezig met de inventarisatie van de schade en het opstellen van een groot droogleg- gingspian. In het smokkel-proees legen de in woners van het Duitse dorp Müt- /.enirh. bij Aken, heeft de aanklager totaal tegen de 53 neklaagden maanden ge\angenisstraf en 15.620 mark boete geëist. De leiders van de koffie-smokkel- bende hoorden straffen van zeven tot tien maanden tegen zich eisen. Behalve de boeten eiste de aan klager ook schadevergoeding voor de staat wegens gederfde invoerrechten Voor elk pond gesmokkelde cn mei later in beslag genomen koffie moet tien mark betaald worden. Er is in twee jaar 170.000 pond koffie gesmok keld. Uit ccn wetenschappelijk onderzoek is gebleken, dat bij de Jodenvervol gingen in Duitsland en in de door Duitsland in de oorlog bezette ge bieden 6.093.000 Joden zijn vermoord of omgekomen. De cijfers zijn in Keulen gepubli ceerd. Zij zijn gebaseerd op Joodse en met-Joodse onderzoekingen In Polen zijn de meeste Joden ver moord, nl 2 900.000, in het. door de Duitsers bezet ie deel van Rusland anderhalf millioen. In de andere landen van Oost-Europa zijn 747 000 Joden de dood ingedreven, in West en Zuid-Europa 776 000. in Duitsland zelf 170.000 In 1939 woonden negen cn een half millioen Joden in Europa: in 1950 nog slechts 2.750 000. van wie 1 800 000 in Rusland. In 1925 woonden 564 000 Joden in Duitsland, in 1939 215.000. in 1952 21.000. Over geheel West-Noord-Brabant luiden de noodklokken. Het water van de Westcrschelde heeft grote gebieden blank gezet. De dijk van dit zeegat is ter hoogte van Ossendrecht bezwe ken. Ook de binnendijken zijn doorgebroken. In Willemstad is dc toestand allerbedroevendst Het dorp staat vrijwel geheel onder water De polders Ruygenhil en Oude Heyningen staan blank. De electririteit Is uitgevallen. Tot tien kilometer ten zuiden van Moerdijk spoelt het water over het land. PRESIDENT EISENHOWER heeft in zijn boodschap aan het Congres Maandag een „nieuwe en positieve buiten landse politiek" aangekondigd, die agressie zal afschrikken en de vrede zal verzekeren. Het eerste uitvloeisel van deze politiek is het besluit, dat de Ameri kaanse Zevende Vloot Formosa niet langer zal neutraliseren", waardoor T s j a n K a i-s j e k in de gelegen heid zou zijn het Chinese vasteland aan te vallen. Tsiang heeft de be schikking over 500.000 tot 600.000 man troepen. Vooral dit deel van Eisenhowers boodschap heeft in Europa aanlei ding gegeven tot critiek. De Britse regering die evenmin als enige andere tevoren van Eisenhowers be sluit op de hoogte was gesteld heeft onofficieel al van haar onge rustheid doen blijken. Vandaag zal minister Eden in het Lagerhuis een verklaring afleggen. In 1950 gaf president Truman de zevende vloot in feite het bevel For mosa te „neutraliseren". Dit wordt door .de nieuwe orders van Eisenho wer ongedaan gemaakt. De nieuwe president stelt zich daarbij op het standpunt dat het bevel van zijn voorganger in wezen een bescherming door de Amerika nen van communistisch China bete kent. Een dergelijke houding heeft geen enkele zin meer hebben nadat China zich gemengd heeft in de Ko reaanse oorlog en geweigerd heeft vrede te sluiten, Eisenhower zei ech ter nadrukkelijk, dat zijn besluit geen agressieve politiek betekent ten aanzien van Peking. Europese eenheid Met betrekking tot Europa maakte de president bekend, dat de nieu we Amerikaanse buitenlandse poli tiek bedoeld is om de eenheid van Europa te bevorderen, ter verhoging van de veiligheid van het Westen. Alleen een verenigd Europa zal de kracht hebben, militair paraat te zijn en een behoorlijke levensstan daard te handhaven. De president liet echter ook blij ken, dat de Europese eenheid van binnenuit moet komen en niet van buitenaf kan worden bewefkstelhgd. Maar de Europese leiders, die de Europese eenheid willen, moeten wor den aangemoedigd door hun mee te delen, hoezeer de V S. de eenheid van Europa op prijs stellen Geheime verdragen Voorts zei Eisenhower, dal zijn regering geen enkele verplichting gesloten geheime verdragen, waarbij werd toegestaan, dat andere volken lot. slavernij werden gebracht. Dit heeft o.m betrekking op de geheime conclusies van het verdrag van Yalta. In tegenstelling tot wat ex-presi- dent Truman heeft meegedeeld, ver klaarde president Eisenhower, dat de Amerikaanse regering over on weerlegbare bewijzen beschikt, dat Rusland atoomwapens heeft Op economisch gebied stelde de pre sident een wijziging van de Ameri kaanse invoerbepalingen in het voor uitzicht. Ook zal hij het investeren van Amerikaans kapitaal in het bui tenland aanmoedigen. In het binnenland zal hij geen ver lenging vragen van de loon- en prijs- beheersing, die op 30 April afloopt. Kort gezegd: Prof dr H. A. Lorenlz is Zaterdag middag in een stijlvolle plechtigheid in de concertzaal van Musis Sacrum ir Arnhem herdacht. Hei was hon derd jaar geleden, dat hij werd ge boren. ln üecst bij Nijmegen werd Zater dag een schip van 2000 ton t.e water gelaien. Het wordt gebouwd voor Franse rekening. Meteen daarna werd de kiel gelegd van een schip van 2400 ton. voor Rotterdamse rekening. Burgemeester cn wethouders van Vlaardingen stellen de raad voor 5000 beschikbaar te stellen als bij drage in de kosten van aanschafling van liet nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop. Een aantal militairen, die bij Bcrccn op Zoom reddincwerk uit voerden zijn het slachloffcr gewnr den van hun menslievend werk Ook worden bij de Fijnanrtze.epol der enige militairen vermist. De dijk bij de ..Blauwe Hand" is doorecbroken. In het grb'ert t"wn het Hollandsch Diep en het Volkerak raakten 5 000 ha land onder water De dijken rond D i n r p 1 o o r d zijn bezweken De Annapolder. de Caroli- napolder en de Randnolder zijn nog slechts meren Een diescltroin heeft van Zeven bergen uit een deel van de bevol king naar Roosendaal gebracht In Made en Drimmelfn zijn nog steeds tweehonderd mensen geïso leerd. Ook hier zijn in totaal duizen den dakloos geworden, worden tien tallen personen vermist, is een grote hoeveelheid vee verdronken, zijn wo ningcr. en boerderijen verbrokkeld cn ondergestroomd. In Geert,ruidenberg is een groot deel van de bevolking van het dorp Hank aangekomen, dat in de Biesbosch ligt. In het dorp zijn 134 mensen achtergebleven in het kloos ter. die daar van eten worden voor- In Geertruidenbcrg zelf zijn enkele honderden bewoners die op de bo venverdiepingen van hun huizen zaten af gehaald en elders in de hoog gele gen wijke. ondergebracht. Geertruidcnberg heeft nagenoeg blank gestaan, maar het water is er thans een heel eind gezakt Een con- servenfabriek verloor de gehele oogst. De schadé van dit bedrijf alleen al (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Dezelfde storm die Nederland ge teisterd heeft, is langs de Briise Oost kust getrokken, alles op zijn weg ver nielend. De door de storm opge zweepte zee doorbrak dammen, kade muren en dijken cn dreef een muur van water naar hel land. De spring vloed die er op volgde veroorzaakte een nog grotere schade. Voorlopig wordt geschat dat het verlies aan mensenlevens 280 tot 300 bedraagt, maar honderden worden nog steeds vermist. Vijftig duizend mensen moesten uit hun huizen geëvacueerd worden. Dit grote ongeluk is Groot- Brittannië Zondag overkomen, nadat Zaterdag de ..Princess Victoria" op weg van Schotland naar Ierland met een verlies van 128 mensen gezonken was. Op de daken Honderd mensen stierven op Can- vy. een klem eilandje in de monding van de Theems, vlak aan de Noord kust. van de Theemsmonding in 'n ge bied, dat in de zeventiende eeuw door Nederlanders drooggemalen werd. De dijken braken en binnen een half uur stond liet eiland bijna drie meter onder water. Er worden her nog 400 mensen vermist. In de avonduren voer een vloot van erkent., voortkomende uit vroeger kleine schepen en boten uit en ev KAART BIJGEWERKT TOT 21 UUR CIJPERS CjEVEN VOORLOPIC, AANTAL DODEN AAN hnn DIJKDOORBRAKEN cueerden 13.000 mensen. Het. ministe rie van Voedselvoorziening zond een speciaje afdeling uit. die voor hulp verlening" in geval van atoombom- aanvallen geschoold is. In Tilbury, de Londense buiten haven. redden schepen cn boten mensen van de daken In Londen zelf is het havengebied geteisterd. In de buitenwijk Westham ziin 3000 mensen dakloos. In Harwich, van waaruit de schepen naar Hoek van Holland uitvaren, zijn eveneens 3000 eeëvacueerden In Jaywick bij Clac- ton. een badplaats aan de kust die uit tenten en bungalows bestaat, is zo goed als mets meer te zien. Verder in het noorden moest de gehele bevolking van 30 000 mensen van Mablet.horpe in Lincolnshire ge- evacueerd worden. In Hunstanton in Norfolk, waar een Amerikaans vlieg veld is, zijn twaalf Amerikanen ge dood en worden er 28 vermist; zij zijn waarschijnlijk verdronken. In het graafschap Kent zijn alle plaat sen aan de kust zwaar geteisterd. Gevaar niet geweken Maar het gevaar is nog lang met voorbij Gedurende de eerstvolgende 48 uur wordt, een nieuwe springvloed verwacht, terwijl de kust door de laatste vernielingen volkomen ont bloot is van haar gewone verdedi gingslijn. Eeuwen heeft het. water Engeland niet zo zwaar geteisterd. Het aantal verdronkenen is nog niet bij benadering te schatten. Evenmin de schade, toegebracht aan huizen, straten en land De twintig meter hoge vuurtoren bij de haven van Margate stortte in de kolkende zee. De grote pier is alleen nog een skelet van staal. Alles wat. er op stond is weggevaagd. Door de structuur van de kust plaatsen aan de Engelse Oostkust, waar de eigenlijke stad achter een hogere kustlijn in een kuil staat, staan de huizen in diepe meren en kan het water niet vanzelf wegstro men. In het Londense havendislrict zijn duizenden telefoontoestellen buiten werking. In Greenwich staat de marine-aca demie gedeeltelijk onder water. Op het eiland Grain in de Theems 'ou de grootste olieraffinaderij ter wereld, gebouwd na het verlies van Abadan, op 1 Februari ln bedrijf ge nomen worden Zij is nu zeer zwaar beschadigd en alle pogingen om het eiland te bereiken, hebben tot nu toe gefaald. Ook de tweede grote raffi naderij in Coryton aan de Theems staat, onder water. Dit gebied werd in de zestiende eeuw ingedijkt en >s sindsdien nooit overstroomd. Sinds vannacht is de dijk op veertien plaatsen doorgebroken en het groot ste gat is bijna 150 meter lang. Deze korte opsomming kan slechts een oppervlakkig beeld van de mate riële schade geven. Groot-Brittannic heeft de verschrikkelijkste storm sinds eeuwen beleefd De tonelen die zich hier afgespeeld hebben, zijn niet onder woorden te brengen. Inva liden verdronken in hun bed. spelen de kinderen werden weggespoeld. De stroomvoorziening en de gastocvoer zijn overal verbroken. De politie en het leger de marine, de luchtstrijdkrachten zijn dag en nacht met het reddingswerk bezig: wie twee gezonde handen heeft, werkt mee Men heeft overal han den cn materiaal te kort Gereedschappen, zware vracht auto's. zoeklichten. zandzakken, dekens, voedsel, alles is langs een honderden kilometers lange kustlijn nodig. Helicoptères. rubberboten, van alles is ér te weinig Doktoren en verpleegsters in de ziekenhuizen werken dag en nacht De grote stroom van geëvacueerden wordt landinwaarts gebracht, waar ze in inrichtingen en ziekenhuizen en bij particulieren ondergebracht wor den. ordt geschal op 11 000 000. In Raamsdonksveer is men druk aa i hel evacueren Ongeveer 800 bewoners helthen de e neenle moeien verlaten. Hier verdronken on der meer een man en een baby van zes weken Enkele tientallen huizen werden voii^'e verwoest en talloze onbe woonbaar Willemstad ligt door een dijk- doorbraak aan weerszijden geheel geïsoleerd Tweaifhonaerd mensen die op daken en dijken vertoeven, zijn hiei innesloien Men hoopt op de komst van pontons, waarvan een eonvoo' van nrhi stuks in de afge lopen nacht een poging deed de mensen le gaan redden Erger staat het met (lc polders rondom Fijnaart. Hier zijn volgens de officiële gegevens vanmorgen 46 doden cn voorts wordt nog een aan tal mensen, onder wie enige militai ren, vermist. Van de polders rondom liet dorp is de Fijnaartzeepolder de enige die tot nu lor gespaard is ge bleven Hoofdzakelijk dank zi.i het voortreffelijk werk van de militairen en studenten, die de gehele nacht as paarden hebben gewerkt. Rond de Moerdijk wachten nog ongeveer 1000 mensen op redding. Enige honderden van hen zijn sa mengedrongen op het station te Laee-Zwalnwe. Oudenbosch is thans het- opvang centrum voor de getroffenen van dit gpbied. Vandaar worden zij per bus naar Breda. Tilburg en Roosendaal gebracht en In het. achterland staat het vee Voor zover men het heeft kunnen redden, in grote troepen op de drassige landen. Rond Bergen op Zoom is een aan tal militairen het slachtoffer van hun menslievende taak geworden. Bij Halsteren zijn tWee brand weerlieden, die hulp boden, vermist. St. Philipsland staat onder water en ook Halsteren is zwaar getroffen. Bergen op Zoom en Ossendrecht staan blank, het dorp D u s s e n ligt geïsoleerd. De spoordijk bij M o e i d ij k is doorgebroken op de lijn M o e r d ij k- Breda. De bevolking van St Philips land en Nieuw Vossemeer (beide gemeenten waren Zondag nog geïsoleerd) wordt geëvacueerd. Steenbergen is nog bereikbaar, maar het water blijft er stijgen Dit zijn enkele flitsen uit dit noodge- bied. Eindelijk nieuws over Tbolen (Vdn een speciale verslaggever) Eindelijk is er nieuws over het eiland Tholcn. Aan de randen zijn alle polders onder water gelopen. Het middenstuk, besloten binnen de ringvor mige hoofdweg, die de dorpen met elkaar verbindt, is in tact gebleven. Deze dorpen zijn voor het merendeel droog. Een droevige uitzondering hierop vormt Stavenisse. Dit ligt op de westpunt van het eiland cn heeft de eerste klap van het water moeten opvangen. Over dit dorp zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend, maar de geruchten zijn niet hoopgevend. Wij hebben de eerste man gespro- ken, die Maandagmorgen van het eiland voet aan de vaste wal heeft gezet. Dat was dominee Kalkman uit Moordrecht, die Zaterdag voor het eerst van zijn leven naar Tholen was gegaan om er Zondag te preken. Hij kwam Maandagochtend over in een motorbootje vol militairen, die van Halsteren (Brabant) uit een ver kenningstocht hadden gemaakt. De dominee had gelogeerd te Oud-Vosse- meer. Toen hij Zondagmorgen wak ker werd stond al gauw de burge meester voor zijn huis. „Dominee, de toestand is vreselijk." De polders zijn ondergelopen, het dorp echter niet. Er was geen elec tririteit. geen gas. geen water. Be richten kreeg men met een paar autoradio's op accu's. Natuurlijk had men geen zender. De telefoon wei gerde. Tocli nog dienst Hield deze gereformeerde predikant nu toch nog dienst? Ja zeker, er werd een huisorgeltje de kerk bin nengedragen. omdat het kerkorgel op een electrische motor liep. Tijdens de dienst werden gravers opgeroepen. Voor een middagdienst verschenen vijftien mensen. In de consistorie kamer werd toen een bidstonde ge houden. Er was wel reden om te bidden. De mensen verkeerden in grote angst om het hoge-watertij van 6 uur. Omstreeks deze tijd stonden zij op de dijk te kijken naar de over kant. een verschrikkelijke water vlakte tot Steenbergen toe. Ingestorte huizen Het dorpje Nieuw-Vosscmecr, het Brabantse tweelingzusje van Oud Vossemeer, had vreselijk geleden Men zag ingestorte huizen. Ergens moet een grote familie met enige aan roodvonk lijdende kinderen op een zolder zitten. Via het stadje Tholen. dat van Oud-Vossemeer uit nog normaal be reikbaar was. kwam ds Kalkman uit Gra vers tijdens kerkdienst opgeroepen Moordrecht terecht in het bootje met militairen. Nou, hij was legerpredl- kant geweest en had een tijdje op ..De Hoop" gevaren, maar naar Tholen gaat hij nooit meer Wij vernemen uit bctrouwbiye bron. dat de geallieerdieii onder de in beslag genomen papieren van de zeven gearresteerde nazi-leiders een plan hebben gevonden om nazi's in liet parlement te laten infiltreren met de bedoeling de Bondsdag in discrcdict te brengen. Twaalf aanhangers van de groep- Naumann zouden onder dekmantel van de liberale partij FDP en de neo-nazistlsche Deutsche Partei in de Bondsdag worden geloodst, nl. tien in de fractie van de F.D.P en twee in die der D.P Zij zouden op ongeveer dezelfde wijze in de Bondsdag moeten optre den als de nazi's dat voor 1933 met goed resultaat in de Rijksdag de den: ellenlange redevoeringen hou den. onbehoorlijk optreden relletjes veroorzaken etc De Bondsdag zou dan in de ogen van het Duitse pu bliek naar beneden worden gehaald. De namen van de twaalf nazi's die voor dit vuile werk waren uitge zocht zijn bekend doch worden nog geheim gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6