Honderd vijf en twintig jaar Kindersorg HET N.O.I.B. OP NIJENRODE EN HET BEDRIJFSLEVEN Prof. Heering: „De verwachting van het Koninkrijk Gods" De Engelse boekenmarkt Stuwende kracht in dienst van het geluk van het kind DE„, Groen van Prinsterer en de eigen weg van ons volk Een bescheiden kunstenaar waardig geëerd 6 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Wat'zij voorons leven, en ons leven voor haar betekent Prof. G. J. Sirks te Leiden schrijft ons: Als vrucht van zijn rijke kennis en zijn geloofsinzicht heeft de oud-hoogleraar prof. dr G. J. Heering ons een nieuw hoek geschonken: De verwachting van het Koninkx-ijk Gods, ui tg. Van Loghuni Slaterus te Arnhem. Nadat hij het Gods geloof, dat achter zijn grote centrale werk op dogmatisch gebied: Geloof en Openbaring staat, had uitgewerkt in zijn „De Christelijke Godsidee", biedt hij ons nu de uitwerking van zijn eschatolo gische visie, het uitzicht op de laatste dingen waarover wij mensen kunnen denken en trachten te spreken, „die hei lige Orde, dat heilige Rijk, waarnaar de besten, de hoogsten van ons geslacht met heel hun hart hebben verlangd". Het gaat echter om meer dan een ver langen; 'het is een verwachting. Deze kan niet in het anthropologische worden gefundeerd: het fundament ligt ontolo gisch, in het geloof in God, en wel in het sterk transcendentaal bepaalde Gods geloof, dat aan Jodendom en christen dom eigen is. „Het eschatologische dog ma heeft alles te maken met deze trans cendente God, die heilig is en almachtig en die deze zondige wereld beheerst. Zijn heiligheid laat niet toe, dat zij zondig blijft en Zijn almacht zal het niet ge dogen. Uit dit geloof is de eschato logische verwachting voortgekomen' (93 v.) Met de door hem behandelde vragen grijpt Heering én in het centrale van onze ziel (De „verwachting beantwoordt aan een diepe behoefte van de menselijke ziel." 212) én in de huidige cultuurvra gen. Want onze cultuur is een worsteling om de uitzichtloze kringloop waarin wij gevangen schijnen te doorbreken. Dit doorbreken geschiedt door Gods wil. Zon der dit geloof zou dit leven slavernij zijn, met dit geloof hebben wij hoop". Geen structuur op aarde, ook geen Kerk kan ooit samenvallen met het Koninkrijk Gods, maar wel moeten onze aardse doel einden liggen in de -richting van dat rijk. Door dit „onbereikbaar einddoel komen zij in een heilig licht te staan", (210). Hierdoor krijgt het aardse streven zin en het besef van Gods eeuwigheid „een hee] bijzondere vorm en inhoud". (196). Maar niet alleen grijpt de schrijver door zijn vraagstellingen in het centrale van ziel en cultuur, doch ook in de vra gen die in het hart der tegenwoordige theologie leven. Want al hebben wij te bedenken dat wij „in de eschatologische vraagstukken voortdurend langs d< grens van het menselijk denkvermogen' lopen (199), wij moeten ook zien dat wij ze niet mogen ontgaan, op straffe van geloof en theologie van haar bekroning te beroven. Hulpacties in Vechtstreek De inzameling voor het Nationaal Rampenfonds is te Muiden. Weesp, Weesperkarspel en Nederhorst den Berg in volle gang. Maandag werd een goe dereninzameling gehouden, waaraan ook de jeugd haar aandeel had. De actie werd te Muiden door het gemeentebestuur krachtig geleid; ook de bedrijven werden ingeschakeld. Te Weesperkarspel werd een commis sie in het leven geroepen, waarin o.a. alle raadsleden zitting hebben genomen. In ,,'t Lootsje" te Weesp wérden de te Weesp verzamelde goederen bijeenge bracht. Ook in deze gemeente boden de bedrijven hulp aan. De collecte heeft te Weesp totaal ƒ9000 opgebracht. Hierbij zijn inbegre pen giften van verenigingen, bedreven,1 enz. Te Muiden bedroeg de totale op brengst 4500. De bedrijven zijn hierbij niet inbegrepen. Muiderberg offerde 1250. Nederhorst den Berg bracht veel kleding, en ƒ4303 bijeen. Snipperdag ter beschikking gesteld (Van onze correspondent) Hengelo, 3 Februari. In vele textielbedrijven hebben de arbeiders spontaan aangeboden een bij drage te leveren tot leniging van het leed en de nood, waardoor duizenden landgenoten het afgelopen weekeind zijn getroffen. Een bespreking tussen de vier Twents-Gelderse werkgeversverenigin- g enmet de Bedrijfsuniè in de Textiel industrie heeft geleid tot het volgende uniforme advies aan alle textielindus trieën in Twente en de Gelderse Ach terhoek: de gehele bedrijfsbevolking van hoog tot laag stelt een snipperdag ter beschikking, welke op het vacantiette- goed in mindering wordt gebracht. Van werkgeverszijde zal het bedrag, dat al dus wordt gevormd, worden aangevuld met ten minste hetzelfde bedrag. Men verwacht, dat op deze wijze circa 750.000 zal worden bijeengebracht, bui ten datgene, wat de werkgevers in na- 'tura beschikbaar stelden of nog zullen stellen. Het zal duidelijk zijn dat de schrijver zich door deze vragen, meer nog dan in zijn vorige werken, moet bewegen op de grensgebieden tussen dogmatische en bijbelse studie. Zo is te verstaan dat de geschiedenisvraag een zeer groot gedeel te van zijn aandacht krijgt. De hoofd stukken van z|jn boek voeren ons dan door het gebied van Bijbel en kerkge schiedenis heen tot de eschatologische richtingen van onze tijd, waarbij hij ons oriënteert in de zienswijze van Barth, Schweitzer, Bultmann, Dodd, Otto, Cull- mann, Nigg en vele anderen. Hierna volgt een wijsgerig gedeelte over vraag van t|)d en eeuwigheid, waarna 't boek sluit met een uitvoerig stuk over de betekenis van de verwachting voor ons leven en de betekenis van ons leven voor het komende Rijk. Vooral dit laatste deel zal ook hen die zich niet geheel in de eigenlijke theologische vragen kunnen verdiepen, doen grijpen naar dit boek, dat, geschreven in beheerste bewogen heid, door zeer velen als een dankbaar aanvaard geschenk van Heering's ge lovig denken zal worden ontvangen. Geen lezer zal het onverrijkt neerleggen. Int. tarwe-overeenkomst Verlenging gewenstdoch de schoen wringt bij de prijzen De afgevaardigden van de 46 landen, die zitting hebben in de internationale tarweraad, hebben Zaterdag te Was hington de besprekingen hervat over een nieuwe internationale tarwe-over eenkomst. De huidige overeenkomst, die in Maart 1949 is getekend, loopt op 31 Juli a s. af. De meeste der deelnemende landen wensen, dat de regulering van de internationale tarwemarkt wordt voortgezet, doch tijdens de besprekin gen, welke hierover in de afgelopen zo. mer te Londen zijn gehouden, hebben de importerende en de exporterende landen geen overeenstemming over de prijzen kunnen bereiken. Men verwacht, dat het tijdens de huidige besprekingen wederom tot een botsing over dit onder wérp zal komen, voornamelijk tussen Engeland en Amerika. Krachtens de lopende overeenkomst bedraagt de maximumprijs voor tarwe 1,80 per bushel. Deze prijs weTd vast gesteld, toen er een algemene prijs daling gaande was en de wereld een tarwe-overschot verwachtte. De Kore aanse oorlog bracht een ingrijpende verandering in het algemene prijsver- loop en de grote tarwe-exportérende landen Amerika. Canada en Austra lië hebben zich als gevolg van de bij de overeenkomst bepaalde prijs genood zaakt gezien hun tarwe met verlies te verkopen. De Amerikaanse onder-minister van Landbouw, True D. Morse, die Amerika bij de onderhandelingen vertegenwoor digt, heeft te kennen gegeven, dat de Ver. Staten zullen staan op een aan zienlijk hogere prijs. Naar verluidt wen sen de Ver. Staten de maximumprijs onder een nieuwe overeenkomst te zien bepaald op ongeveer 2.20 per bushel. Engeland zal waarschijnlijk niet meer dan 2.00 bieden. De Amerikaanse af gevaardigde heeft reeds medegedeeld, dat de Amerikaanse tarwenroducenten niet eenparig van oordeel zijn, dat her nieuwing van de internationale tarwe- overeenkomst van wezenlijk belang Is voor hun welzijn. BEELDHOUWWERK u" tekc- EN TEKENINGEN P'S" ten" ken, welke Lotti van der Gaag bij Le Canard te Amsterdam exposeert, blijkt duidelijk een grote vooruitgang in het sculptu- reel denken. Ben paar jaar geleden waren haar figuren enigszins expres sionistisch en nogal slordig in dq vorm geving, thans heeft zij haar composities veel strenger en strakker opgebouwd Lij heeft vlakke en gebogen vormen veel rustiger tegen elkaar afgewogen; en hoewel het nog beheerster zou kun nen, heeft zij mi een weg ingeslagen, die haar waarschijnlijk verdere perspec tieven opent. Haar gevoel voor humor •s ook nu telkens kenbaar, doch geraffi- neerder dan vroeger. „Het raadsel", een m sobere vormen gehouden, geabstra heerde gestalte, getuigt van scherpe observatie, evenals de „treurkop", e. a. De pijpjesogen van haar koppen hebben voorlopig een geestig effect, maar mogen geen maniertje worden. In de „uilogige" worden als welkome variatie holten toegepast. De beelden in terra cotta uitgevoerd, bezitten meer klaar heid van vormen dan de tekeningen. Ook hier vallen steeds de grote ogen op waarmee fantasieën door mens en dier geïnspireerd, zijn toegerust. Meermalen 's echter door een druk lijnenspel de grondvorm dermate verdoezeld, dat de beschouwer de indruk krijgt dat de beeldhouwster ergens, onbewust mis schien, gekweld en verward moet zijn. Doch ook hier flitst zo nu en dan de humor door. Er ligt in deze tekeningen menigmaal een gespannenheid, een ge dreven zijn, een zoeken naar grote vor men. Zij zijn interessant voor haar ontwikkelingsgang, slechts zelden als kunstwerk op zichzelf. Dat deze no; jonge beeldhouwster talent heeft, i: zeker. H. v. G, De firma D, A. Daamen te Den Haag heeft onder de titel „Bijbelse Knoop punten" een en vijftig bijbelgedeelten commentaren van prof. dr met M A. Beek en ds J. M. de Jong uitge geven; het zijn (nader uitgewerkte) artikelen, die het weekblad „Vrij Neder, land" in de loop van een jaar heeft ge publiceerd. Het eerste bevat de ge boorte van Christus volgens Lucas 2, eu het laatste ,,de lijdende Knecht des Heren" uit Jesaja 49 en ook verder is zowel het Nieuwe als het Oude Testa ment in de bundel vertegenwoordigd. Het werk geeft een exegese ten behoeve van hen, die de strekking en de bedoe ling van de opgenomen gedeelten en van de bijbel in zijn geheel op deze wijze, als het ware in een cyclische, vorm, beter willen leren kennen. De Remonstrantse Broederschap heeft in October op de Hoorneboeg een con ferentie over de boodschap van het Evangelie en de weg van de Kerk in de tegenwoordige internationale spanning, speciaal met betrekking tot bewapening en oorlog, gehouden; bij De Tijdstroom te Loehem zijn nu de inleidingen, die ds J A. van'Nieuwenhuyzen en mej. ds E. B. A. Poortman daarbij hebben gehou den, in druk verschenen, met enige ver klarende aantekeningen. UITGAAN Bachzaal: Vandaag om 8 uur uitwisse- lingseoneert door laureaten van het Con servatoire te Brussel; Carré: dagelgks om 8 uur Circus Strassburger, morgen ook 2 u.Centraal Theater: Elke avond, om 8 uur geeft de Ned. Comedle Via LissabonConcertgebouw: Vandaag om 8.15 uur speelt Ida Haendel (viool) in de grote zaal, begeleid door Theo van der Pas. morgen grote zaal 8,15 uur abonne mentsconcert serie B onder Kubelik met Jan Damen, viool, morgen kleine zaal 2.15 uur Kindervoorstelling; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasch en Perlemoer; Leidseplein Theater: Elke avond om 8 uur het ABC-cabaret in Bi- belonië; Nieuwe De la Mar: Dagelijks om 8 uur Wïm Sonnevelds cabaret in Het Meisje met de Grote Voeten; Stads schouwburg: Morgen 8 uur Hendrik IV. (Van onze correspondent) L o n d e n, 15 Januari DE cijfers van boek productie in Enge land in 1952 hebben alle na-oorlogse records gebroken. Zij bereiken de hoogte van de beste voor-oorlogse jaren. Vo rig jaar werden meer boektitels gedrukt dan ooit tevoren, en wat de oplage aangaat, dus de quantiteit, is ook een re cord van alle tijden be haald. Alleen het aantal nieuwe edities, ofschoon een na-oorlogs record, is nog iets minder dan het voor-oorlogse record. Er werden dan vorig jaar 18.741 boektitels ge drukt, waarvan 5.428 nieuwe uitgaven. Het re cord van boektitels stond op 1951 met 18.066, dat dus voorbijgelopen is. Het record van nieuwe uitgaven (5.810) staat nog steeds op het jaar 1937. Het is echter sinds dat jaar nooit hoger ge komen dan het cijfer 5,428 van 1952. De volgorde van soor ten litteratuur is onge wijzigd gebleven sinds in 1951 voor hét' eerst de rubriek „boeken van op- Nieuwe records in 1952 voedkundige waarde" als tweede op de lijst kwam en de rubriek „kinder boeken" naar de derde plaats zakte. „Romans" blijven nummer één, al worden nog steeds min der romans gedrukt dan voor de oorlog (ongeveer 4.000 tegenover 5.000). Vierde op de lijst is weer „religieuze literatuur" met 1000 titels, waarvan 200 nieuwe uitgaven. Vijfde komen „techni sche handboeken" (780) en zesde „politieke boe ken" (700). „Poëzie en Drama" blijft schommelen om de 630, en „medische boe ken" zijn weer gestegen tot 700. Het. na-oorlogse lage cijfer voor „reis avonturen" (150) zal waarschijnlijk nooit meer de voor-oorlogse belang stelling kunnen benade ren, toen per jaar om streeks 400 "zwervers van hun tocht verslag plachten uit te brengen. Daarentegen gaat het aantal boeken over han del in sterk stijgende lijn (500 in 1952, tegenover nog geen 100 per jaar vóór de oorlog). Het cijfer voor „Kunst en architectuur" is iets verminderd, maar nog steeds tweemaal zo hoog als vóór de oorlog. Zo is het ook met „Sport en hobbies". Voor „Sociolo gie" blijft een voor-oor logse belangstelling be staan, evenals voor „bio grafieën". VROEGER: Moeizaam afweren van schadelijke invloeden (Van een kinderarts) ANNEER we in vogelvlucht een overzicht trachten te verkrijgen van wat er in de laatste 125 jaar op het gebied van kinderzorg in ons landI werd verricht, kunnen wij veel interessants opmerken en worden wij geboeid door de duidelijke, vaak zeer snélle vooruitgangdie op vrijwel alle onderafdelingen van dit gebied valt waar te nemen. Echte kinderzorg zoals wij die thans kennen, bestond 125 jaar geleden vrijioel nog niet, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de ouders van toen hun kinderen niet even liefhadden als die van nu. De opbloei van de zorg voor het kind op de verschillende leeftijde?i moet natuurlijk altijd worden beschouwd in samenhang met de verbetering van de gezondheidstoestand, de huis vesting en de algemene vooruitgang op wetenschappelijk en technisch ge bied. De opleiding van de artsen werd krachtig ter hand genomen (in 181f2 waren er slechts 4 leraren en 160 studenten in Leiden). Nadat in lSlflf de Vereniging voor Ziekenverpleging te Amsterdam was gesticht, werd het verpleegstersvak behalve een roeping ook een beroep en gingen ook meer beschaafde meisjes zich hieraan wijden. Het is trouwens dui delijk te zien, dat de zorg voor het kind, vooral voor het kleine kind, wordt uitgebreid wanneer door de opkomende vrouwenbeweging de jonge vrouwen zich meer zelfstan dig gaan maken. In 18 ff wordt de eerste crèche, of „bewaarinrichting voor kleine kinderen", geopend. Vooruitziende vrouwen zagen wél in, dat het „weldadigheid beoefenen uit godsdienstige overwegingen" niet het doel mocht zijn; hierbij blijft het vaak bij aalmoezen, die door de rij ken aan de armen worden gegeven, terwijl het ware medeleven met de THANS: Voorkomen in plaats van genezen andere mens, het in persoon voor- hem-opkomen, het helpen totdat de ander weer zelfstandig verder kan gaan, zoals het in het tegenwoordige sociale werk (case-work) wordt be oefend, juist van grote waarde is< De meisjes moesten zich beter ont wikkelen, er kwam een H.B.S. voor meisjes, in 1865 een industrieschool, gevolgd door kioeekscholen voor staan op ons gebied nauwelijks betrouwbare statistieken, maar we weten toch wel, dat tus sen 1849 en 1858 de zuigelingensterfte 20 be droeg. Omstreeks 1890 nog 16 De zorg vbor de pasgeborenen berust, behalve natuurlijk op een goede opleiding van artsen en vroedvrouwen, voor een groot deel op de praenatale zorg, de zorg voor en de controle van de a.s. moeder. Zelfs in onze jaren kan deze zorg in sommige gedeelten van ons land nog veel meer worden uitgebreid. Sinds ongeveer 1930 kennen wij de kraamcentra, waaraan een opleiding van kraamverzorgsters is verbonden. Via de wijkverpleegster, een uiterst waardevolle figuur op dit gebied, en de Kruisver enigingen (in 1875 werd het Groene en Witte Kruis opgericht) komt het contact tot stand van de jonge moeder met het z u i g e 1 i n g e n-e onsultatie- bureau, dat als adviesbureau voor voeding en verzorging tegenwoordig wel alom goed bekend is. In 1903 werd de eerste „polikliniek voor zuige lingen en kleuters" in Amsterdam geopend. Hier werden de moeders gewezen op het grote belang van de borstvoeding, en voor het bereiden van kunst matige voeding kon de hulp van de „melkkeuken" worden ingeroepen. Pas vele jaren later ontstond het dichte net van consultatlebureaux, dat nu ons hele land bestrijkt. Het is een der best uitgegroeide onderafdelingen van de kinderzorg. Natuurlijk was de ontwikkeling afwijkend in de verschillende pro vincies, al naarmate er min of meer behoefte aan was. HET eerste Kinderziekenhuis in ons land werd in 1S63 geopend. Het is voor ons bijna niet meer denkbaar, dat in die jaren het bestaan van een ziekenhuis alleen voor kinderen moest worden gemotiveerd met verschillende redenen: een betere verzorging dan thuis vaak mogelijk was, het voor deel van een verpleging door speciaal uitgezochte verpleegsters, op een zaal, alleen voor kinderen, zonder volwassenen erbij. De kinderziekenhuizen be gonnen zonder uitzondering zeer eenvoudig, in een gewoon huis, en werden met liefdadige middelen in stand gehouden. Wel een groot verschil met de modern geoutilleerde kinderziekenhuizen van thans en de kinderafdelingen van grote klinieken, met haar staf van specialisten op intern en chirurgisch gebied. Denken wij slechts aan de operaties van aangeboren hartgebreken, sinds enkele jaren uitvoerbaar, aan de bloedtransfusies, om van vele andere mogelijk heden niet te spréken. De ziekten, waarvoor de kin deren worden opgenomen, wisselen met de jaren. Vroeger zag men bijvoorbeeld veel voedingsstoor nissen, en rhachitis. Maar nu de voeding van de zuigelingen beter wordt geregeld en men prophllac- tisch vitamine D toedient (bij gebreke daaraan ont staat rhachitis, ontdekt in 1920), komt men in het ziekenhuis deze stoornissen nog maar zelden tegen. Ongeveer in 1890 pas begon men ook zuigelingen in de kliniek op te nemen. Daarvóór was de sterfte onder de ziekenhuisbaby's zeer groot. Men kende toen nog niet de wenselijkheid van de geïsoleerde verpleging (besmettingsgevaar), terwijl men steeds zoekende was naar de beste kunstmatige voeding. In 1865 werd (ïn Holland) de grote waarde van kar nemelk als zuigelingenvoedsel ontdekt. Langzamer hand ontwikkelde zich het denkbeeld van de voe dingsregeling op individuele grondslag, dat wil dus zeggen, algemene principes aangepast aan de aard en het gestel van elk kind afzonderlijk. De belang rijkheid van de moedermelk was toen ook al goed bekend, de minnen van vroeger jaren zijn nu ver vangen door de moedermelkcentrale, waar overtol lige moedermelk in gedroogde toestand langdurig kan worden bewaard voor geval van nood. De tevroeggeborenen beschikken sinds enkele jaren over een geperfectionneerde 'couveuse, met zuurstof- en warmtetoevoer, en afgesloten van de buitenlucht (minder besmettingsgevaar)De pokkenvaccinatie werd ruim 100 jaren geleden ook al verricht, maar lang niet zo algemeen en onder zulke goede voorzorgen als nu. De vaccinatie met BCG, om zuigelingen en ook grotere kinderen tegen tuberculose te beschermen, is ook van de laatste tijd. De bestrijding van de rundertuberculose heeft grote invloed op de vermindering van de tuberculose van het jonge kind. De besmettelijke ziekten moesten na de wet van 1872 verplicht worden aangegeven, zodat er een beter overzicht ontstond en men de bestrijding met meer resultaat kon voeren. Mede dank zij onze moderne antibiotica (penicilline, enz.) is de vrees voor besmettelijke ziekten in onze tijd wel sterk verminderd. Toen omstreeks het begin van deze eeuw de bacteriologie een grote vlucht nam, en de wetenschappelijke onderzoekers vertrouwd raakten met de begrippen immuniteit, overgevoelig heid, enz. was de weg vrij voor de ontdekking en toepassing van zowel passieve als actieve imrriuni- satie. Hierbij wordt dus getracht het individu voor een bepaalde ziekte onvatbaar te maken. Prachtige resultaten kreeg men bij mazelen en diphterie, ln de laatste tijd ook by kinkhoest. kleuterzorg kwam veel later aan de orde dan de zuigelingenzorg. En het moet wor den gezegd, dat ook nu nog op dit gebied de toestand niet overal ideaal is. Juist de opvoedings moeilijkheden spelen in deze jaren een grate rol, terwijl het gebleken is dat een harmonische ont wikkeling in deze periode van karaktervorming zo ontzaglijk belangrijk is voor de mens, die uit de kleuter zal groeien. Het eerste kleuterdagverblijf in ons land werd in 1928 geopend. Hier komen de kleu ters gedurende enkele weken of maanden op medische indicatie, en omdat ze 's avonds naar huis gaan, 'blijft de band .met het gezin behouden, wat op deze leefty'd zeer belangrijk is. In 1933 volgde het eerste kleuterkoloniehuis, dat ook op vele goede resultaten kan wijzen. Tijd en geld zijn belangrijke voorwaarden voor de uitbreiding van de kleuterzorg. VOOR het schoolkind krijgen we in 125 jaar een ontwikkeling van het onderwijs door slecht opgeleid en slecht betaald personeel in een te kleine, onhygiënische rruimte met veel te veel kin deren, tot de lichte, moderne scholen van tegenwoor dig met haar verschillende onderwijsmethoden, de mogelijkheden tot de beste ontwikkeling van elk kind afzonderlijk, tests, adviezen voor beroepskeuze. Er is geneeskundig schooltoezicht (sinds 1904), er zijn schoolverpleegsters (1919) die vooral op het platteland bij uitstek nuttig werk verrichten, 25 jaar geleden werd een schooltandartsendienst ingesteld; helaas op vele plaatsen door geldgebrek later weer opgeheven. De onderwijzersopleiding en het schooltoezicht waren in de vorige eeuw al verbeterd en uitgebreid. Meer openluchtsoholen zouden wel wenselijk zijn, evenals meer onderwijsmogelijkheden vtoor gebrek kige kinderen. Voor dove en blinde kinderen bestaan sinds jaren goede internaten, waar mede door het enthousiasme van de leiders, de laatste jaren resul taten bereikt worden, die een aparte bespreking zou den wettigen. De medisch-opvoedkundige bureaux, waar een staf van medewerkers klaar staat om de problemen van opvoedings- en andere moeilijkheden van alle kan ten te bezien en te bespreken, hebben sinds 1928 hun recht van bestaan duidelijk bewezen en breiden zich dan ook nog geregeld in aantal uit. Dat er veel kin deren met ner.vositeitsklachten zijn, blijkt uit het feit dat uit de laatste statistieken gebleken is dat naar de gezondheidskolonies (de kinderuitzending, 70 jaar geleden begonnen, is pas sinds 25 jaar zo uitgebreid) meer kinderen wegens „nervositas" dan wegens „zwakte" werden uitgezonden. EEN apart hoofdstuk vormt de kinderbe scherming, die zich van niets (100 jaar geleden kon men nog lezen dat twee weesjes werden „aanbesteed") via kinderwetten (1874) en voogdijverenigingen (na 19051908) ontwikkeld heeft tot het machtige apparaat dat wij thans ken nen. Dit overzicht kan niet anders dan summier zijn, slechts enkele hoofdzaken aanstippen, en vele inte ressante punten en denkbeelden onbesproken laten. Wat ons treft is de onzaglijke dynamische kracht, die wij in deze hele ontwikkeling kunnen voelen: de beweeglijkheid, de vooruitgang. Was het 100 jaar geleden nog slechts een moeizaam afweren van schadelijke invloeden, thans wordt veel meer preven tief gewerkt, en wordt naar waaiheid getracht te voorkomen in plaats van te genezen. Hoewel wij de volgende 125 jaar niet kunnen overzien, kan het waarnemen van deze stuwende kracht ons de moeid en het vertrouwen geven op deze weg voort te gaan, en ons kleine steentje bij te dragen voor het geluk van het kind. BIJ de fa T. Wever te Franeker ver schijnen sedert kort in opdracht van de Stichting Ohr. Nat. Biblio theek een reeks boeken van een inder daad specifiek ölirïstelijk-nataonaal ka rakter. Het eerste in deze serie is een nieuwe editie van de in 1847 voor het eerst verschenen bundel historische voorlezingen Ongeloof en Revo lutie van Groen Van Prinsterer, in een moderne bewerking van prof. dr H. Smitskamp; deze wijst er echter na drukkelijk op, dat de wijzigingen alleen de vorm (spelling, interpunctie, inhouds opgave) en niet de inhoud betreffen. Hoewel het dus geen critisöhe studie is, heeft toch de bewerker op verdienste lijke wijze hier en daar historische toe lichtingen tot boter begrip van de tekst gegeven. De ervaring zal moeten uit wijzen, ïm hoeverre er ook buiten de kring van geestverwanten nog belang stelling voor deze nieuwe druk bestaat. Als tweede deel in dezelfde reeks ont vingen wij van de hand van H. Algra De eigen weg van het Neder landse volk, een overzicht van de vaderlandse geschiedenis dat ontstaan is uit vijftig voordrachten, die de schrij ver in 1942 voor de gijzelaars te St. Michielsgestel heeft gehouden. Deze om standigheid verklaart, waarom net thema van „de vrijheid van een mondig volk" tégen of mét de regering centraal is gesteld, en waarom Algra, méér dan Groen bij voorbeeld, wiens geest over dit werk uiteraard wel vaar dig is, in de Bourgondische centralisatie een kwaad ziet, terwijl hij het behoud van de provinciale zelfstandigheid bij het sluiten van de Unie van Utrecht bijna als een nationale deugd voorstelt; zo krijgt ook de 18e eeuw haar „ver diende loon"1 voor gebrek aan nationale fierheid uitbetaald door de sans-culot- ten. Schr. heeft opzettelijk de voor drachten zoveel mogelijk onveranderd gelaten, ten einde het „levende" element Belangrijk experiment ten bate van het nationale leven ONLANGS heeft de „Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland" te Leeuwarden, spreken de namens niet minder dan 32 andere Kamers, zich bitter beklaagd in een adres aan de minister van O., K. en W. over het feit, dat in de wetsontwerpen- Rutten „aan het zo nodige wederzijdse contact tussen het economisch onderwijs en het bedrijfsleven niet de minste aan dacht wordt besteed." In het verleden, aldus het adres, is het bedrijfsleven steeds onvoldaan ge weest over het weinig officiële contact, dat het met dit onderwijs mocht heb ben. Daarom heeft het naar eigen wegen gezocht om dit contact te leggen, of te verstevigen. Omgekeerd zochten verscheidene directeuren en leraren eigener beweging contact, zowel om de waarde van hun opleiding voor de prak tijk voortdurend te toetsen als om de eigen leerstof in overeenstemming te houden met de dynamiek van het be drijfsleven. Het valt zeer te betreuren, aldus het adres verder, dat in de wetsont werpen niet wordt voortgebouwd op het geen terzake reeds officieel was ge regeld en officieus in de praktijk was gegroeid. Uit de inhoud van de beide wetsontwerpen blijkt namelijk, dat de bestaande regelingen geheel overboord zijn geworpen en ook van het in de prak tijk gegroeide niets is overgenomen. Deze stap van de Kamers van Koop handel is onvoorwaardelijk toe te jui- chen. Zij werd voorafgegaan door het adres, dat verleden jaar enige grote ondernemingen richtten tot de universi teiten en hogescholen betreffende de in voering van een baccalaureaatsexamen. Hïet wat deze pogingen bedoelen is daar bij het voornaamste, maar dat het be drijfsleven zich eindelijk met het onder wijs bezig houdt, is het meest verheu gende feit. Te lang heeft men het on derwijs in eigen sop laten gaar koken. Anderzijds is het een moedgevend teken, dat ook het onderwijs aan het maatschappelijk leven meer en meer vraagt, hoe het zichzelf dient in te rich ten en uit te bouwen. Daarvan getuigde onlangs nog de landdag van het econo misch onderwijs, te Rotterdam gehou den. Te weinig is nog bekend, hoe wat in dezen gewenst wordt, goeddeels reeds vóór enige jaren werd gerealiseerd door het Opleidings-Instituut voor het Buiten land, in het kasteel Nijenrode te Breu- kelen gevestigd. Een kwade genius heeft weten te bewerken dat nog altijd velen menen, dat „Nijenrode" een luxueuze opleidingsschool voor diplomaten is. Hier is geen grein van waar. Dit Insti tuut is geen luxe-inrichting; alle klas sen der maatschappij zjjn bij de studen ten vertegenwoordigd. En „diplomaten" worden er niet opgeleid; dit zou trou wens niet eens mogelijk zijn, al telde reeds in de weinige jaren van zijn be staan het Instituut menige leerling, die een sieraad van het corps diplomatique had kunnen worden. Dat dertig procent van de studenten met steun van een beurs op „Nijenrode" studeert, wijst vol doende op het algemeen karakter van zijn bevolking. Het N.O.I.B. is een in stituut, waar jongelieden, in het bezit van een einddiploma Gymnasium of HBS, na grondig medisch en psycho logisch onderzoek nodig daar het' een internaat betreft in een twee jarige cursus worden opgeleid voor het bedrijfsleven, zo mogelijk in het buiten land. Een tweede doel van deze oplei ding is de vorming door het internaats leven. Echter blijve dit hier onbesproken, hoeveel gewicht de leiding van het In stituut er ook aan hecht, daar het een vorming betreft op de gehele persoon lijkheid gericht. Vandaar ook de belang stelling voor sport en spel. Tot op heden heeft dit onderwijsin- stituut, enig in de wereld, nog geen sub sidie aan officiële instanties gevraagd. Vrij van de bestaande „subsidievoor waarden" kon het onderwijs er zich dus ontwikkelen. Daardoor werd het leer- program er dynamisch; wijzigde het in zicht zich van wat nodig was voor het onderwijs, dan werd het leerplan daar mede in overeenstemming gebracht. De ze vr|jheid werkt stimulerend op de docenten. In een leerplan, waarb|j alle vakken inderdaad in elkaar grijpen, werd naar een eenheid van doel gestreefd. Bl|jkt verandering nodig, de dynamiek van dit leerplan staat dit op elk ogen blik toe. Maar steeds werd daarbij voeling ge houden met het bedrijfsleven in Neder land. Om dit te intensiveren werd o.a. een commissie ingesteld, gevormd door de Personeelschefs van twaalf grote be drijven, waardoor de wensen van het Nederlands economisch leven ten opzich te van het onderwijs gemakkelijker tot uiting kunnen komen. Sinds het vorig jaar is een nieuw con tact gelegd tussen de studenten van Nijenrode en het bedrijfsleven „ook van dat in het buitenland. In de maand Ja nuari zijn de college-ruimten van Nijen rode gesloten; een slechts kleine zomer- vacantie verhindert, dat het studiejaar daardoor te zeer wordt beperkt. Ook dit jaar geschiedde dit. De verplichting is dan aan de leerlingen van het Instituut opgelegd, een stage van een maand te doorlopen bij een groot of klein bedrijf, in binnen- of buitenland. Dit jaar gingen er werken, van de eerstejaars studenten in: industrie 54 (waarvan 1 in Duitsland)handel 19 (waarvan 2 ir Engeland; 1 in Spanje; 1 in Irak)ver keer 5; wei-ven 4; banken 3; mijnen 1; publieke werken 1; locale beschrijvin gen 4;. en van de tweedejaars studenten gingen er 28 in Nederland werken en 50 in het buitenland, verdeeld over de volgende landen; Duitsland 15; Spanje 8; Engeland 7; België 6; Scan dinavië 5; Zwitserland 4; Oostenrijk 2; Frankrijk 2; Italië 1. De voorbereiding hiervan geschiedt door de leerlingen zelf; z|j ontvangen echter richtlijnen voor een werkstuk over de sociale, economische of juridi sche aspecten van de onderneming, waarbij zij geplaatst zijn. Deze werk stukken worden in de loop van het cur susjaar behandeld voor alle tweedejaars in een vrije discussie, waaraan de do centen deelnemen, maar onder leiding van een der studenten. Dikwijls wonen vertegenwooi-digers van het bedrijf deze behandeling bij. Niet genoeg kan de verkregen medewerking van het be drijfsleven hierbij gewaardeerd worden, Aan vele van deze scripties wordt grote zorg besteed, van zelfstandig werk ge tuigende. Meer en meer zijn door dit en door andere maatregelen „Nijenrode" en het economisch leven met elkaar in contact gekomen. De vrijheid b|j de inrichting van het onderwijs maakte dit mogelijk. Nog één voorbeeld daarvan op ander terrein. Bij de opening van het veertien de Oosters congres bepleitte de voor zitter, prof. Duïjvendak, in een belang rijke rede de opneming, als facultatieve vakken, van de Oosterse talen in het leerplan der gymnasia; als voorbeelden noemde hii o.a. het Indonesisch en het Russisch. Wat voor de gymnasia, naar te vrezen staat, een vrome wens zal hlüven, werd van de stichting van .Niienrode" af daar reeds verwézenlükt: onder de facultatieve talen daar onder wezen, treft men naast het Spaans ook Indonesisch en Russisch aan, al werd daarbij van andere overwegingen uit gegaan dan die prof. Duïjvendak leid den. Het internationale karakter dat de j leiding van „Nijenrode" aan dit Insti tuut tracht te geven, maakt mogelijk, dat ook anderen dan Nederlanders het onderwijs volgen; reeds waren er Bel gische studenten, en contacten met In donesië en Zuld-Afrika werden gelegd. Een Kamer van Koophandel in een onzer grote steden heeft een regeling ontwor pen om enige tientallen Indonesische jongelieden gedurende één tot twee jaar in een Nederlands bedrijf te Werk te stellen. Er zal alles voor te zeggen zijn om te trachten tot een dergelijke rege ling te komen voor een tweejarige studie van zulke jonge mensen op „Nqenrode". Allerminst wil het N.O.I.B. alleen maar een „nuttigheidsschool" zijn, zo als eens ten onrechte geklaagd werd. Reeds het feit, dat onder de leervakken wijsbegeerte en psychologie voorkomen, spreekt dit tegen. Ook de verschillende facetten der hedendaagse cultuur vin den er aandacht. Dat de studenten vo rige zomer „Koning Oedipus" opvoerden, was misschien te hoog gegrepen, maar „ut desint vires, tarnen est laudanda voluntas." Dit is een voorbeeld uit vele. Men spreekt veel van de noodzaak der exportbevordering voor ons land, Van allerlei goederen, bedoelt men dan. Een andere export heeft Nederland ook nodig. Van jonge mensen, veelzijdig ge vormd, met een vast karakter, opgeleid in wat de moderne t|jd behoeft. Daar toe wil „Nijenrode" dienstig z|jn. Reeds vindt men zijn oud-leerlingen over de gehele wereld verspreid; een „contact bureau", van Breukelen uit geleid, houdt hen in één band. Het belang hiervan bêhoeft niet uiteengezet te worden. W|j hopen, dat de Nederlandse Regering dit belang zal blijken in te zien; ook door andere dan „welwillende" belangstelling. Dankbaar ervoer het N.O.I.B. reeds, hoe Prins Bernhard de betekenis er van er kende in dienst van de pogingen, die hij deed om voor de bloei van ons land ook daarbuiten ruimte te maken. „Nijen rode" wil daarvoor de nodige werkers kweken. Door zijn onderwijs, dat aan de eisen van het moderne leven vol doet. Dr G. BOLKESTEIN er niet aan te ontnemen, zodat het boek hier en daar wat brokkelig van stijl is. Zijn leesbaarheid dankt het echter aan de overtuiging, waarmede het is ge schreven, zonder dat het dit tot een partij- of partijdig geschrift maakte. De keuze van sommige lettertypen kan ons niet verrukken. D. M. S. De burgemeester van 's-Graven- hage heeft de leden van de gemeente raad opgeroepen voor een buitengewone vergadering, te houden op Woensdag 4 Februari, te 16 u., waarin mededelingen zullen worden gedaan in verband met hetgeen plaatselijk is gedaan met be trekking tot de waternoodramp en een aanvrage om crediet tot herstel van Mr II. F. W. Jeltes beschrijft leven en werk van de schilder Piet Meiners TEMIDDEN van ue impressionistisch werkende kunstenaars is Piet Meiners, zowel door zqn aard als door zijn werkwijze aanvankelijk vrij wel onopgemerkt gebleven. Nog trekt z|jn werk weinig de aandacht. Al staat hij niet op hetzelfde niveau als Floris Verster, Tholen en Gabriel met wier wenk hij het meest verwant schjjnt, toch is h|j een persoonlijkheid, die be scheiden en zuiver een functie vervuil de in het Nederlands kunstenaarsleven. Met onverdroten ijver en vol bewonde ring voor deze té zeer op de achter grond geraakte schilder heeft mr H. F. W. Jeltes alle gegevens die hij om trent Piet Meiners, zijn ouders, familie eu vrienden kon bemachtigen, bij elkaar gebracht in z|jn boek Piet Mei ners (18571903), z|jn leven en werk. (Uitgeverij A. A. M. Stols, 's-Gravenhage). Bovendien is het hem gelukt zonder er wat b|j te fantaseren, iets van de sfeer op te roepen, waar Meiners graag werkte én waar hij vaak verblijf hield; dit was vooral op Ewijks- hocve b|j Zeist, het buiten van de fami lie Witsen, waar Meiners zomers, zo hij er behoefte aan voelde, contact vond met kunstenaars en kunstminnen- den, die zich zowel met schilderen als met muziek en zeker ook met litera tuur bezig hielden. Er zal daar begrip geweest zijn voor zijn verlangen zich terug te trekken én buiten rond te zwerven. Er was de rust. die hem in staat stelde het stille leven te beluiste ren en in zich op te nemen, zoals hij dat vond in landschap, interieur en in de simpele voorwerpen, die hem om ringden, Een enkele maal gaf hij een portret van mensen, die hn goed kende en die eveneens indringend, met liefde er. toc'h met grote reserve zijn geobser veerd. Tegenover het in principe nogal egocentrische impressionisme met het grote waarde hechten aan hetgeen „ik zie", komt zowel b|j de impressio nistische kunstenaars zelf als bij de tijdgenoten het verlang boven terug 'e treden t i allereersw te trachten het geen -ij waarnemen op zich in te laten werken. Met de winst van het impres sionisme, het voller, breder zien, heb ben zij er mede t - bijgedragen dat men zich weer meer ging rekenschap geven van het onzienlijke leven dat overal aanwezig ls. Piet Meiners heeft daartoe mede de weg gewezen, De uit voerige beschrijving van zijn oeuvre met een catalogus van het mr. Jeltes bekende werk, moge er toe bijdragen deze schilder de plaats te geven die hem toekomt. - Hoewel h|j bulten de problematiek staat n deze tijd, zou het aanbeveling verdienen, indien men eens een overzichtstentoonstelling van P. Meiners kon houden, zowel om de schilder zelf als om de betekenis, die ook een bescheiden oeuvre kan hebben ln het kader van de kunstgeschiedenis. Het boekje is ook door de drukker uit stekend verzorgd en van 33 illustraties voorzien. H. v. G. Wolveilingen HOBART, 3 Februari. Wol veil in den werden 21.486 balen wal. DURBAN, 2 Februari. De vraag op de wolveildng hier was goed en de concurren tie sc-herp. Vergeleken met de vorige vei ling waren de prijzen tot 5% hoger, De aangeboden 5446 balen wol werden meren deels verkocht. EAST LONDON. 2 Februari, De woüvei- ldng was in het algemeen in het voordeel van verkopers vergeleken met de vorige veiling. LONDEN, 3 Februari. Op 19 en 20 Fe bruari zullen hier wel wolvelldngen wor den gehouden. Er wordit een 'aanbod ver wacht van 20.000 balen wol. SYDNEY, 3 Febr. Wolveiling. Mededinging scherp. Alle soorten vast op basis van de betere prijzen van gisteren. Aangeboden 16.934 balen wol, verkocht 16,8'44 balen. BINNENLANDSE MARKTEN AMSTERDAM, 3 Februari. Rubber. (Sheets R.M.A. No. 1.) Op termijn Febr. 2.214 (v, not, 2.27); Maart 2.21} (2.264); April 2,214 (2,26})Me) 2.21 (2.26)Juni 2.204 (2.25}); April/Juni 2.21 (2,264); Juli 2.20} (2.25); Aug. 2.20 (2.24}); Sept, 2.19} (2.24); Juli/Sept. 2.20 (2,244); Ooi. 2.19 (2.22}); Nov. 2.18} (2,224); Dec. 2.18 2.22); Oct./'Dec. 2.18} (2.23). Stemming kalm. Geen dagomzet. GRONINGEN. 3 Februari. Granen. (Marktbericht Vereen. „De Beurs"). Rode tarwe ƒ22.2526.50; witte tarwe ƒ22.25 26.50; rogge ƒ23.2524.75: wintergerst vrij 26,25—28.85id. inlev. 21.25—22.25 zo- mergerst vr|j ..f30.2532.25; id. inlev. geen notering; witte haver vrij ƒ21,2523.75; ld. inlev, geen notering; groene erwten 45,3050; paardebonen ƒ32.3039.30; kar- vvijzaad 45,5052.50geelmosterdzaad ƒ45.4060.40; kanariezaad ƒ2631; lijn zaad (slagzaad) blauwbloel ƒ4552; lijn zaad (sla-gzaad) witb-loed ƒ4552; blauw- maanzaad ƒ100.60108,60, Alles per 100 leg. Aanbod tamelijk groot. Handel zeer on regelmatig. Tarwe en gerst iets hoger, ha ver iets lager ROTTERDAM, 3 Februari. Vee. Aanvoer in totaal 1371 stuks: 450 vette koelen en ossen136 stuks gebruiksvee (w.o. 49 tbc-vr|i)356 graskalveren (w.o. 15 tbc-vrij); 5327 nuchtere kalveren; 111 varkens64 paarden36 schapen of lam- .eren; 7 bokken of gelten. Vette koelen p. kg le kwal. ƒ2,80 ƒ2,90 2e kwal. ƒ2.60—2.75, 3de kwal. ƒ2.00—2.30; graskalveren p. stuk ƒ380, ƒ330, ƒ250; nuchtere kalveren p. stuk -18, f44, (40; slachtpaarden p, kg f 1.00, ƒ1.75, fl.65; schapen per stuk ,fl"20. ƒ100, ƒ80; lamme ren p. stuk ƒ95, 85, 70; kalflcoelen per stuk 800, 700, 600 vaarzen per stuk 875, ƒ800, ƒ680; pinken per stuk ƒ600, ƒ525, ƒ400.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4