Noordelingen offeren met milde hand Van Lauwers tot Dollard Kanaal van Nw. Buinen naar Drouwenermond Het Vrije Volk Waarheen Uitslaande brand maakt Veendams gezin dakloos HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Op het hoofdstation in Groningen heerste gistermiddag grote drukte, in verband met het feit, dat de militai ren. die met verlof waren, zich on verwijld naar hun garnizoen moes ten begeven, teneinde hulp te gaan verlenen in de door de watersnood geteisterde gebieden. „De Wilper Boys D.O.S." In café Nijhof te De WUp werd Zaterdag en Zondag door de sport vereniging ..De Wilper Boys—DOS", onder leiding van haar directeur, de heer Waterman uit Groningen, haar derde gymnastiekuitvoering gegeven Niettegenstaande het zeer slechte weer was de belangstelling vooral de eerste avond, zoals alle jaren, zeer groot. In hun fleurige nieuwe sport- pakjes werd een keurig afwisselend programma in non-stop tempo afge werkt. Opvallend was de grote voor uitgang te constateren, bij de ver richtingen aan de brug en de aardige dansjes, terwijl ook de grondsym- nastiek en krachttoeren de aandacht trokken. De vrije oefeningen werden over het algemeen correct uitgevoerd, het geen van ernstige studie bink gaf. Vooral de kabouters en elfjes, uit gebeeld door de kleuters en de finale De Waterval", naar voren gebracht door de damesgroep. maakte met het fraaie decor en verlichting een waar dig slot aan deze voor de vereniging zeer geslaagde uitvoeringen. Een aardige intermezzo was nog hei één-actertje „Bij Pake en Beppe op bezoek" o.l.v. de heer R. Duurs- ma door enige jeugdige leden voor het voetlicht gebracht. Bij monde van de voorzitter, de heer A. Lok. bood deze zijn eigen ver eniging een nieuwe clubvlag aan De stemmingsmuziek door „Pijp- kers Hawaiian Dansorkest" en „De Vrolijke Houthakkers" was goed ver zorgd en verhoogde de aantrekke lijkheid van deze avonden. Bierum gaat vele werken uitvoeren De raad van Bierum heeft B. en »V. een voorlopige machtiging en ere- diet verleend om de uitvoering van diverse openbare werken voor te be reiden. Tot voorlopige, (principiële) goedkeuring werd besloten tot aan leg en uitvoering van de volgende werken: Trottoirs to Spijk voor f 87.000: rioleringen te Bicrum 67.650; trot toirs te Bierum f 53.450: rioleringen te Holwierde f 75.600: trottoirs te Hol- wierde f 42.100; rioleringen te God linze f 90.450: trottoirs te Gódlinze 42.400; zuiveringsinstallaties te Bie rum, Godlinze. Holwierde en Spijk f 199.500; vernieuwen stenen voetpad te Krewerd f 6.650. De voorwaarde hierbij is. dat. alle werken met rijks subsidie zal worden uitgevoerd. Streekconferentie van de N.U.S.O. Het speeltuinwerk neemt een steeds grotere vlucht. Eind 1952 wa ren er bij de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisatles in totaal 361 verenigingen aangesloten. Aldus deelde het hoofdbestuurslid, de heer P. Albers uit Groningen Za terdagmiddag mede op een streek conferentie van de NUSO voor Gro ningen en Drente in hel gebouw van de speeltuinvereniging „Ons Belang", te Groningen. De directeur van het Gemeentelijk Bureau Jeugdzorg te Amsterdam, de heer P C Faber. sprak op boeiende wijze over „Een zwerftocht door jeugdland" en het hoofdbestuurslid van de NUSO. de heer D. Vljlbrief uit Leiden behandelde de practische zijde van het speeltuinwerk. Afscheid H. Kooi Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is. na een diensttijd van dertiert iaar. afgetre den als ondercommandant van de vrijwillige brandweer te Uithuizer- meeden, de heer H. Kooi. Door de burgemeester werd aan de heer Kooi de medaille voor 12j-Jarige trouwe d:enst van de Ned. Vér. van Brandweercomdt. plus een oorkonde uitgereikt, tijdens een bijeenkomst van B. en W. met het vruwllllge brandweercorps. De heer KI. Top sprak namens de brandweer eti bood en asbak met inscriptie („1939 Brand weer 1952") aan. Onder het geloei van de brand- sirene verliet de heer Kooi zijn post. terwijl voor hem in de plans con tweetal nieuwe onricrcnmmandanten. t w. de heren S R. Kooi en H. J. Hazekamp aantraden. Niet vergeten Hetgeen vijftig jaar geleden is ge daan tijdens de spoorwegstaking door mannen met principes, is thans nog niet vergeten. Dit mocht de heer L Smit, sr te Appingedam Zaterdag ervaren, toen hij van de Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel afdeling Delfzijl-Appingedam een grote fruitmand ontving. Bij deze mand was een brief waarin lie* be stuur van de vereniging hem herin nerde aan de spoorwegstaking in 1903 en aan wat toen door enkelen, onder wie de lieer Smit. is gedaan en waaruit de organisatie is ge groeid. die voor vele spoormannen een betere positie heeft gebracht. „Grote Polder" In calé Hommes te Slochteren vergaderde het waterschap „Grote Polder" onder voorzitterschap van de heer B. Begem an te Slochteren. Ingekomen was een schrijven van Gr«i Stalen, inhoudende voorlopige goedkeuring, betreffende een geldle ning. groot f 13000. Besloten werd deze geldlening van f 13000 tegen 3j pel met een loop tijd van 20 jaar te sluiten bij de Eoerenleenbank te Slochteren. „Volksvermaken" De Vereniging voor Volksvermaken e Grijpskerk zal niet direct tot li quidatie overgaan. Ten slotte waren twee leden van het bestuur bereid cm weer een functie te aanvaarden. Drie nieuwe leden werden toege voegd. Het bestuur werd nu als volgt samengesteld: J Reitsma. J. de Goed. P. W. de Boor. U. G Roclf- scma en H J. Uiterdijk. Besloten werd om de zomer .'eest en op een ge heel nieuwe leest te schoeien. f Vervolg van pagina 5) Spon.aan werd Zondagavond in de provincie Groningen gereageerd op de oproep van de RON. Nog steeds komen berichten over de hierop ge volgde a-nes m verschillende plaat sen Uiïhuizermeeden kon Zondag avond reeds volle vrachtauto's weg zenden. Op initiatief van Het Rode Kruis en de E.H.B O. is daarnaast huis aan huis een collecte georgani seerd. waarvoor door 36 ploegen me dewerking is verleend. Ook ziin nog andere middelen beraamd voor de geideliike inzameling. In Oldehove staan twee vracht auto's met goederen, ingezameld en gesorteerd door de gezamenluke wouwenorganisaties voor verzending gereed. In 't Zandt zal de Vrouwe lijke Hulpverlening leiding geven aan de hulpactie. Terwijl Maandagmorgen op initia tief van de burgemeester een bijen komst ter bespreking van de hulp actie werd gehouden, stonden voor het gemeentehuis een aantal auto's voor het inzamelen van goederen. Het Dorpshuis in 't Zandt is aange wezen als centrale verzamelplaats. Vandaag wordt een lijstcollecte ge houden. Uit Usquert zijn twee motor sloepen vertrokken. Ook Oost-Gromngen laat zich niet onbetuigd. Uit Winschoten zijn een motorboot en twee punters naar het. noodgebied gegaan. De brandweer kazerne in Winschoten werd Zon dagavond ingericht, als verzamel plaats voor ingezamelde goederen. Reeds 's nacnts kon een auto met. goederen naar Rotterdam vertrek ken. Maandagsmorgens kwam men lot een beter georganiseerde actie. De huishoud- en industrieschool werd ais verzamelpunt: ingericht cn door omroepers werd bekend gemaakt, dat de goederen per auio van huis zou den worden gehaald. Winschoten be gon 's nuddaes met cn collecte, die niet minder dan f22.102.22 heeft op gebracht. Maandagavond werd in het Scala Theater een voorstelling gegeven, waarvan de opbrengst geheet ten bate van de getroffenen is gesteld. Verder diende Winschoten als ver zamelpunt voor de plaatsen in de omgeving. Het geld, dat enige tijd geleden door werklozen werd ingezameld, om prijzen voor te kopen, bij eventueel ic houden wedstrijden, is uit eigen beweging beschikbaar gesteld voor de getroffenen in het westen van het land. Het bedrag is f 640 groot. In de gemeente Scheemda werd onder leiding van burgemeester G H. Post Cleveringa eveneens een in zamelingsactie gehouden. Zondag avond omstreeks tien uur is reeds een vrachtwagen van vijf ton met kleren, bedekking en schoeisel ver trokken. De volgende dag werd de inzameling voortgezet, terwijl tevens later op de dag een collecte werd gehouden. Ook in de gemeent e Beert a is men enthousiast gestart. Onder leiding van de heer G. E. Schuth werd Maandagmiddag om twee uur met her inzamelen begonnen. Alle inwo ners hebben spontaan meegewerkt. De afdeling Winschoten van Het Rode Kruis heeft later op de dag de gcederen opgehaald. In de gemeente Midwolda was Zondagavond het verzamelpunt bij brandstofhandelaar De Jong. Maan dagmorgen is van daaruit een auto met goederen vertrokken. In de gemeente Finsterwolde is men Maandagmorgen ook gestart. Door verschillende ingezetenen werd In; de inwoners het bericht gebracht, dat men zoveel kleren beschikbaar moest stellen, als men kon missen. Tevens werd met een versterker ge- v erkt. Met tractoren en wagens wer den 's middags de goederen opge haald. Ook een collecte zal worden gehouden. In de gemeente Blijham heeft men de inwoners per circulaire op de hoogte gebracht, dat. een inzameling zou worden gehouden. Maandagmor gen om acht uur is men begonnen en om elf uur werd een begin ge maakt. met sorteren, waarna het goed per trailer naar Winschoten is gebracht. Ook in deze plaats zal nog eer collecte worden gehouden. De actie in Delfzijl begon Zondag in het kader van het initiatief van de RON en duurt nog steeds voort. Zondagavond schaarden zich twee Delfziilse vrachtauto's in de lange colonne, die naar Rotterdam vertrok. Maandag is er de hele dag een luns aan huiscollecte geweest, waar- lui vele dekens, schoenen en kleren werden ingezameld. Belangrijk was hierbij, dat ook partijen erwten, bo nen en spek beschikbaar werden ge steld. Verder is gisteren een truck met dekzeilen voor het dichten van gaten in de dijken, met een lichtaggregaat stormlantaarns en klompen naar Spiikenisse gegaan Dit op verzoek van de provmadale autoriteiten van Zuid-Holland. Arbeidskrachten, die zich hebben aangeboden zijn geregistreerd. Hier onder ziin vooral veel bevaren zee lieden De veerboot van Ameland is reeds naar het bedreigde gebipd ver trokken Een sleepboot wacht nog op een oproeping om daar heen te snel len. waar zijn diensten het hardst nodig zijn. Vandaag is er ook een collecte ge houden Een plaatselijk comité is in actie gekomen. In de Groninger Schouwburg werd Zondaeavond een collecte gehouden, die f 1247 opbracht. Op een drukbezochte cabaretavond van het Nederlands Theaterbureau in de Harmonie te Groningen werd Zon dag door het. gezelschap spontaan een collecte op touw gezet, met medewer king van de „Voerman"-gióep van de padvinders. De collecte bracht f 227.33 op. In een sympathiek speechje had vooraf de conférencier van deze avond. Frans Nienhuvs, reeds de schrijnende tegenstelling geschetst van de bezoekers in de warme zaal en de bewoners van het getroffen ge bied. Op deze avond werd een voortref felijk programma gebracht, door Johnny Meijer. The Chico's. Mr Doodle en de Kilima Hawaiïans. Woensdag speelt de „Gronneger Sproak" in de gratis beschikbaar ge stelde Stadsschouwburg te Groningen het zo geliefde De roege bast". Ook zijn reeds toezeggingen binnengeko men van OBK uit Groningen en UDI te Appingedam. In Winschoten zal vanavond tijdens de finale van het. amateur- cabaret. georganiseerd door Herman Rinket, een collecte worden gehou den. De opbrengst van de proeram- maverkoop is ten bate van de slacht offers. Het personeel van de N.V. Gronin ger Steenfabrieken Ruischerbrug heeft een snipperdag geofferd. In Appingedam is Maandag een huis-aan-huis-collecte gehouden Door verschillende bedrijven wordt enige uren overwerk verricht. Veenkol. damtoernooi De demifinale van het Veenkolo niaal Damtoernooi werd afgewerkt met de volgende uitslagen: Veendam: Hoofdklasse: C de Vries B Dijkstra 1—2, waardoor laatst genoemde finlaiast werd. Winschoten: Hoofdklasse: P v. d. Schans—W Oost 30; H. Brons - P. v. d. Schans 30. Ie kl-VenemaJ. H. Kloosterhuis 3—0; laatstgenoemde finalist 2e kl.: G. Zoutman—S v. d. Pruik 30; eerstgenoemde finalist. Te Stadskanaal werden finalist: le kl.: R. Bijleveld: 2e kl J Touten- hoofd. beide van D.C. Stadskanaal; 3e kl.: B. Voor in 'tHolt van D.C. EDDD (Gasseltemijveen). Appingedam De Openbare Lees zaal te Appingedam werd in de maand Januari bezocht door 838 per sonen, waarvan 138 vrouwen en 700 mannen, terwijl 3243 boeken werden uitgeleend. 22 nieuwe leden traden toe. Bellingwoide 31 Januari werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, onze plaatsgenoot ds A H de Boer. Herv. predikant voor bijzondere diensten, voorzitter Groene Kruis en voorzitter Stich- ting Dep. Woningbouw. Melde De motorclub ..De Brompot" organiseerde voor haar leden en be langstellenden een filmavond in café L. Harms. Films van de K N.M.V. en van de T.T. werden vertoond. Een zeer goede avond. Grijpskerk Bi i hel bereiken van dc pensioengerechtigde leeftijd werd aan de heer Dk. Siersema namens her personeel van de Zuivelfabriek een steel aangeboden. Marum Voor de afdeling Marum \an de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen cn de afdeling Marum van de Bond van Plattelandsvrouwen trad in het hotel „De Kruisweg" op de bekende voordrachtskunstenaar Cor van Beek uit Amsterdam. Marum Door het bestuur van de Stichting „Hervormde Gezinszorg" te Marum is als gezinsverzorgster be noemd mei A T Bos te Den Andel. Mej. Bos ontving haar opleiding bij het Ned. Herv. Instituut tot oplei ding van Gezinsverzorgsters te Gro ningen. Middclstum Voor leden van het NVV werd een filmavond gehouden uitgaande van de NVV-filmdiensi. 1 alrijke aanwezigen hebben genoten van een gevarieerd en -leerzaam pro gramma. Nieuw-Ruinen In café K. v. d. Swaag vond de ouderavond van de o.l. school no. 15 plaats De onder- wiizerstoneelvereniging had veel suc ces met het opvoeren van het to neelstuk .De ridder van de kouse band De zaal was goed bezet. Nieuw-Buinen De lieer B. Ottens herdenkt lieden de dag dat, hij 25 jaar geleden bij de heer J. Trip, landbouwer in dienst trad. Nieuw-Ruinen Bij het postkan toor te Nieuw-Buinen is in Januari ingelegd f 14178.34 en terugbetaald f 5561,53. Nieuw-Scheemda De Oranjevereni ging voerde mei veel succes het. toneelstuk „Morgenrood" op. Niebcrt De vermoedelijke dader van de diefstal in de zomer van 1948 op klai'allchle dag gepleegd bij de landbouwer T. F., zekere A. T. uit Houtigehage, is thans door de politie aangehouden. Nuis Mej. Janny Veldstra, werk zaam ten kantore van de firma Schaken In een in hotel Vieregge te Wol- dendorp voor de NOSBO-competitie gespeelde wedstrijd Woldendorp— NOS III uit Groningen slaagde Wol dendorp er in NOS haar eerste neder laag in dit seizoen te bezorgen Dc uitslag was Woldendorp 5J NOS 4J pnl Dinsdagavond wordt In hotel Vier egge een simultaan-scance gehouden Simultaan-spelcr is de heer P. Bran denburg uit Delfzijl. ANAB afd. Woldendorp In een ledenvergadering van de afdeling Woldendorp van de ANAB. herdacht de voorzitter het overlijden van de oud-bondsvoorzitter Hiemstra Het concept looncontract 1953—54 werd uitvoerig besproken, vooral de tariefionen. Het vervoer der leden naar de feestelijke bijeenkomst op 4 Maart te Termunterzijl werd geregeld. Het personeel van de Johannes Kerkhovenpolder. georganiseerd een reisverenlging. besloot gezien dc daadwerkelijke sympathie met dit plan tot het organiseren van een drie-daagse vacantlereis naar de Ardennen. Reijntjes te Leek. is geslaagd voor het examen Ned. handelscorrespon dentie. I'eizc Maandagochtend werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij mevrouw Sj. Kok. De spuit behoefde geen dienst te doen. daar de brand reeds door omwonenden was geblust. Peize De muziekvereniging „Ex- •isior" te Peize gaf Zaterdagavond een zeer geslaagde uitvoering in café Nieboer. Opgevoerd werd het. toneel- si uk „Een meisje van duizend we ken". Siddeburen Op een goed bezochte avond van de Bond voor Staatspen- sionnenng hield de heer Thijssens een propagandarede. De toneelver eniging Sios van Zuidbroek voerde succes enige toneelstukjes op. Zes nieuwe leden gaven zich op. Siddeburen Op een contactbijeen komst van de zeilver. ,,'tOlle Schild" erd afscheid genomen van de exploitant van het clublokaal, de heer Lentine en kennis gemaakt met zijn opvolger, de heer Noordhof. Veendam Zondag deed ds J J van Ravenzwaav uit Amsterdam, zijn intrede in de N. H. Gem. te Veendam (bijzondere predikants- piaats voor de N. H. Kapel aan de Molenstreek). Warfhuizen Voor een geheel be zette zaal gaf de toneelvereniging „Albo" een geslaagde opvoering van „Een schoonmoeder uit duizend". IVinsum Gevonden en terug te be komen bij de Postcommandant: 2 kinderhandschoenen en 2 eenden. Winsum Wegens gezondheidsreden zal de heer H. B. Klewiet. hoofd der OL.-school met vervroegd pensioen gaan. Uitvoering Concordia De toneelvereniging ..Concordia" le Paterswolde voerde in café Centraal Zaterdag op „Pinky. het blanke Ne germeisje". Een talrijk publiek volgde dit aardige sluk. dat zeer goed voor het voetlicht werd gebracht. Een drie- lal jeugdige musici verzorgde het muzikale gedeelte. ANAB afd. Harkstede De afdeling Harkstede van d ANAB vergaderde in „Ons Dorps huls". Voorzitter P. J. Knollema her dacht in zijn openingswoord P. Hiem stra. oud-voorzitter van de Bond. Er werd in het afgelopen jaar voor ruim f7.000 aan vacantiebonnen ver zilverd. Van 2—15 Maart zal er een collecte voor de t.b.c.-bestrijding worden ge houden. Uitvoering De Volksstem De gemengde zangvereniging „De Volksstem" te Eelde. directeur de heer J. Oosterhof. gat een goede uit voering in café Ratering. Het koor zong op verdienstelijke wijze een vijf tal liederen. Na het vocale gedeelte voerden eigen krachten van „De Volksstem" een toneelstuk ln drie be drijven op t.w. „Elk mens lopt mit 'n hoan". P.v.d.A. Warffum In een druk bezochte jaarvergade ring van de afdeling Warffum van de P.v.d.A. hebben de aanwezigen met een minuut stilte de nagedachtenis van wijlen burgemeester T. Nabrlng geëerd. •Naar de gewestelijke vergadering werd afgevaardigd de heer L. Tim- mers jr. Het bestuur werd als volgt samengesteld: L. Timmers jr. voor zitter; Jac. Boonstra. secretaris: Kl. Sikkema penningmeester; A. Wier- sum en Jac. Stijf hoorn. Oosterhuis in Scheemda Oo de propaganda-feest avond va de Scheemder Bestuui dersbond. heeft de voorzitter van het NVV. H. Ooster huis. Zaterdag opgewekt een groier strijdfonds te vormen en het ledental voor het NVV te doen stijgen tot boven de 500.000. De toneelvereniging „Kunst Strijd" Uit Delfzijl voerde „Zuster Eva" op Voor verbetering afwatering Reeds lang bestaan er plannen, om tot verbetering van de afwatering van het veengedeelte van de gemeente Borger te komen. De gronden in dit gebied komen diep in het water te liggen en leveren daardoor niet die productiviteit op. die het bij een lagere waterstand zou doen. In een vergadering tussen B. en W., Provinciale Waterstaat, Cultuur Technische Dienst, Heide Mij. en de besturen van de water schappen Nieuw-Buinen en Nieuw-Drouwen is deze zeer nijpende kwestie besproken en een voorlopig plan te voorschijn gekomen, dat, als oplossing geeft het graven van een nieuw afwateringskanaal tussen de Drouwenermond en Nieuw-Buinen. op de zgn, Dreef. Het nieuwe kanaal zal aansluiten op het .Stadskanaal cn zo mogelijk op het kanaal Buinen—Schoonoord. Met de grond, die uit het nieuwe kanaal komt. wil men het Noorder- diep te Nieuw-Buinen en het Zuider- diep te Drouwenermond dempen. Verder wil men dan ter plaatse aan de 48e laan een verbindingsweg aanleggen tot de Gasselternijveense- mond. Gehoopt wordt hiermede het aangrenzend gebied meer te ontslui- n. Op een zeer druk bezochte verga dering van de ingelanden van het waterschap Nieuw-Buinen heeft de secretaris, de heer J. Dallinga een uiteenzetting gegeven van de moge lijkheden en de moeilijkheden welke door dit plan geschapen zullen wor den. Het plan zal veel geld kosten, doch ook vele bespar^igen opleveren, zoals op het onderhoud van bruggen. De bruggen zullen voor het Noor- derdiep geheel verdwijnen, over het Zuiderdiep zullen ze niet meer zo vee» tot last van de schippers zijn, daar de doorvaart dan kan geschieden door het nieuwe kanaal. De vertegenwoordiger van de Pro- vinriale Waterstaat, de heer Holman, meende dat het leeuwenaandeel der kosien door het Rijk gedragen worden. De ingelanden keurden ten slotte het voorstel van het bestuur van liet waterschap met algemene stemmen goed. Het ligt ln de bedoeling om tussen Valthermond en 2e Exloér- mond een dergelijk plan uit te voe ren. Partij van de Arbeid federatie Wedde Zaterdag belegde de Federatie van de Partij van de Arbeid te Wedde een gezeliige bijeenkomst ter ere van de nieuw benoemde burgemeester mi- Zwart. en zijn echtgenote. De heer T. Mulder, voorzitter, sprak woorden van welkom. De herbn W. Houwen, J. Edens en K. Timmer spraken er hun blijd schap over uit dat wederom een P.v.d.A-burgemeester was benoemd. Zij spraken de hoop uit. dat mr Zwart ook een. werkzaam aandeel zou hebben in de werkzaamheden der Partij-afdelingen. Burgemeester Zwart, de vergade ring toesprekende, wees er op, dat hij op zijn plaats allereerst de gemeen schap had te dienen. De politieke werkzaamheden zijn maar betrekke lijk en komen op de tweede plaats. Hij wees vooral op de geestelijke waarden van de mens. waarover dient te worden gewaakt. Ieder mens. hoe eenvoudig zijn taak ook moge zijn. dient zich hiervan bewust te worden. Hierna w erden nog enkele voordrach ten ten beste gegeven, die zeer in de smaak vielen. Insignes voor anssen jubil In hotel Lap organiseerde de afde- ling Hoogezand-Sappemeer van de Nederlandse vereniging van Vervoers- personeel haar jaarlijkse feestavond. De heer M. Migchelsen. districts bestuurder. herdacht in zijn propa gandarede de spoorwegstaking van 1903 In de vijftig jaar die hierna verstreken is er veel verandering ge komen in de menselijke en maat schappelijke verhoudingen. De Bond van Vervoerspersoneel neemt een belangrijke plaats in het 430.000 leden tellende NVV in. De heer Migchelsen sprak verder over de eisen die de organisatie stelt in ver band met de landelijke loonregeling voor het wegverkeer en het rijtijden besluit. De heer Migchelsen overhandigde het insigne, verbonden aan het 25- jarig lidmaatschap, aan de heren: J. den Boer. J Kluin, H. v. d. Laan. L, Nieborg, W. Spanjer. J. Brinks, P. J. W. Ruijs, A. Wostenfeld. H. Kooi- stra. A. v. d. Leest. L. Zuur en R. Smith. Namens de coöperatie E.M.M. sprak dc heer P. Schilfer een propagandis tisch woord. Het feestelijk program ma op deze avond werd verzorgd door de „Saparoea's" en prof. Hakanmi. Aanrijding Op het kruispunt Juüanaweg- Westerdiep, bij de Koningin Juliana- brug te Veendam kwam het Maan dagmiddag omstreeks twaalf uur tot een aanrijding tussen de bestelwa gen van de heer H. Mulder uit de Kerkstraat te Veendam en een vrachtwagen, beladen met vaten olie van de potroleummaatschappij Cal- tex. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Winschoten In verband met het vertrek van brigadier H. Rozema naar Amerika, is met ingang van 1 Februari de hoofdagent G. Tunis bevorderd tot brigadier. Winschoten De heren Tj Hoek stra. P. W. Jurrema en M. Venema zijn bevorderd van reiniger tot rei niger le klasse. Hoogezand-Sappemeer De stations arbeider K. Teuben is met ingang van 1 Februari als dienstdoend arbei der stations-assistent overgeplaatst naar Visvliet. De heer H van der Horst, blokwachter in Zuidbroek, is met ingang van dezelfde datum over geplaatst naar Kropswolde. Sckoolclamtoernooi op 14, 21 en 28 Maart In hotel De Vries te Veendam hield het bestuur van de damclub „Veen dam" een vergadering met de leraren van de aan het scholendamtoernooi deelnemende scholen, o.a. U.P-Ly ceum. Technische School. Openbare ULO en Chr. ULO. Besloten werd om het toernooi te houden op Za terdagmiddag 14. 21 en 28 Maart in dc cantlne van de Technische School. Er zal gespeeld worden in twee groepen (dubbele competitie), voor elk waarvan een wisselbeker beschik baar is met diverse medailles. Tevens zal uit ieder tiental één leerling een fraai dambord met schijven ontvan gen voor het hoogste aantal punten. Er zullen acht tientallen deelnemen. Na aflooR van de vergadering wer den nog vijf damborden met schij ven uitgereikt aan de Chr. ULO. welke zullen dienen voor oefening in vrije tijd' op school. De andere scholen waren reeds in December voorzien. Vijftig jaar ..Hercules" Ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan gaf de gymnastiekver eniging Hercules een tweede uitvoe ring in hotel Alvering te Nieuwe Pe- kela. Burgemeester Boekhoven bood de jubilerende vereniging een vaandel- ije aan met opschrift „Hercules 1903—1953". De voorzitter W Eerkcns overhan digde de heer J Hartman een me daille in verband met zijn 35-jarig lidmaatschap van de vereniging. Hierna werd op vlotte wijze onder leiding van de heer Koerts uit Scheemda het programma afge werkt. Overeenkomst gemeente bestuur en waterschaps bestuur Tot nu toe werden bij gladheid te Nieuw-Buinen alleen de wegen van de gemeente bestrooid. De water schapswegen bicven glad. Tussen ge meentebestuur en waterschapsbestuur is nu een overeenkomst gesloten. De waterschapswegen worden voortaan bestrooid met de zandstrooier van de gemeente en het waterschap levert het benodigde zand. Zwanestraat 14 Groningen l'eletoon directie, administratie, ad vertenties en boekhandel 28727 en 28716. Zaaiers 31297. redactie 28735. na 17.00 uur 27262 en 28763 Postr ous 11 Giro 88541. Advertenties alleen voor ed. prov. Groningen of Drente 12 cent. voor de gehele oplage 25 cent per mm. Groningen HARMONIE (Dl.) Volksconcert GOV, 20 U. BIOSCOPEN BEURS: De man van Colorado, met Glenn Ford, 14.30, 18.30. 21 u.; 18 Jaar furie van de Congo, met Johnny Weismuller. Wo. 14.30 u.; 14 Jaar CINEMA: Iwo Jtma. met John Wayne, 14.30. 18,30. 21 u.; 18 Jaar GRAND: De mijnen van Koning Salo mo, met Stewart Granger, 15. 19. 21.30 u.; alle leeftijden LI NOR: De mijnen van Koning Salo mo. met Stewart Granger. 14.30. 19. 21.15 U.i alle leeftijden LUXOR SHORT: Journaalvoorstellln- gen. Dagelijks 10.3014.20 u. CABARET DANClVQ FRIGGE: Orkest Joop Amman MAAS: Los Mucliachns THE CORNER: Orkest Wlily Welt» 1,1 NOR BAK: U. Burger, piano DE KAJUIT: Duo Marchand Appingedam LI XOR THEATER: Vrouwenkooi. 8 u. iWo.l DE NOORDELIJKE KUNSTHOF: Tentoonstelling van 150 reproducties naar tekeningen van Leonardo da Vinei, werkdagen 1517 en 1921 u.; tm. 10 Febr. Delfzijl Leek Hoogezand-Sappemeer REGENBOOG: Human Urbond, 8 u. 'Dl.) Federatie PvdA. 8 u. 'Wo.) Kruideniers, 7.30 u. (Wo.) Nieuwe Koers, 7.30 u. (Do.) ZIJ LS TRA. AN MB, 8 u. (Wo.) FABER: Amateurcabaret. 8 u. (Wo.) BIOSCOOP: Ik zie je in mijn dromen, 8 u. Do.) Stadskanaal (Wo.) LI XOR THEATER: Avonturenfilm, 8 u. FKASCATI: Bond v- Staatspenslonnerlng. Feest avond. 8 u. iDo DOPPER: Bond v. Staatspenslonnerlng. Feest avond. 8 U. (Di.) KDS-avond. 8 u. (Wo.) WOLTHOORX: Plaatselijk Ziekenfonds, 8 u. (Dl.) Vrouwenbond PvdA. 8 u. (Wo.) Motorclub, 7.30 u. <Do.) Platteandsvrouwen, 8 u. (Do.) RON-programma Woensdag' 18.45 Landbouwkwar- tler. De voordroogkull; 19.10 De stem van het noorden. Dc Veendammer brandweer werd Maandagmiddag gealarmeerd voor een uitslaande brand in het perceel van de heer J. Timmer, bewoond door drie gezinnen, aan het Bovcn- Oostcrdien. De bovenverdieping, be woond door dc familie Bartelds, ging bijna geheel verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door een brandende kachel op de bovenverdieping in de kamer van de familie Bartelds. De heer Bartelds had de kachel omstreeks één uur aangemaakt, daar zijn yrouw en kina die afwezig waren, in de mid dag thuis zouden komen. Aanbestedingen Zuid broek Ten verzoeke van he' Groene Kruis cn onder architectuur van architect Timmer uit Winschoten werd ln hotel Themmen onderhands aanbesteed de verbouw van Ons Ge bouw tot een Groene-Kruisgebouw. Er werd ingeschreven voor alle percelen gezamenlijk. Hoogste L. Schreuder. Zuidbroek, f16 966: laacste E. Kappen, Zuidbroek, f 16 555 Het werk ls gegund aan de laagste inschrijver. Marktberichten Yelling Pomona, Lnppersum Appelen; Bramleys Seedling 38 50. Notarisappel 5.50—18. Goudreinet 3.50 22. Groninger Pippeling 510. Lax- tons Superbe 1825. Rode Relnct 4.50 8.50, Zoete Winterkroon 327: peren. Gieser Wildeman 3—13. Wil liams Duchesse 7—15 Leglpont 911. Mannekepeer 4,5010. Saint Rémy 7.5010. alles per 100 kilo. Boerenkool 2626. rode kool 7—10 gele 6,508, witte 7. spruttkool 2850. afwijkend 1527. prei 19—36. uien 9 24. koolrapen 46 kroten 510, rode peen 1012. gedopte pronkbenen 104, gedopte stambonen 63, sjalotten 23. ales per 100 kilo. veiling Uithuizen en omstreken Witte kool 6,00—6.60. rode 7.00 8.60. gele 6.5010,40, boerenkool 21 26, kapperkool 8,7011,20. spruttkool AI 50. All 28—43. Bil 15—35. prei AI 35—37, All 21—32. afw. 16—27, kro ten 12—14 sjalotten 1739. uien 14 —21, witlof All 46—50, Bil 2239, knolselderij 9—18, breekpeen 13—14. Zoete Kroon huishoud 13—23, keuken 10—14, Seedling 6—12. Gieser Wilde man 514. Veiling Hoogezand-Sappemeer Kroten A 9—14, B 5—8. prei A 24— 28, B 1320. groene savoye kool 10.60 —11,40, uaspeen A 1626. B 10. witlof A 51—54. B 42. witte kool 6,00—6.30. alles per 100 kilo. Rabarber 2023 per 100 bos. Militaire auto botst op boom Aan de Peelstraat te Erica botste een militair motorrijtuig, bestuurd door A. A. van A. uit Assen, tegen een links van de weg staande boom aan. nadat een personenauto, be stuurd door B. G uit. Erica, hem was gepasseerd De militaire auto werd aan de voorzijde geheel ingedeukt. Toen het personeel van de tegen overliggende fabriek van de firma K, en j Wilkens de brand bemerkte, werd alles in hét werk gesteld om de brand te blussen. De fabrieks- spuit weigerde echter water te geven. Toen de brandweer arriveerde waren velen reeds bezig van de ver der inwonende gezinnen de inboedel in veiligheid te brengen. De brand weer tastte het vuur spoedig aan met vele stralen en slaagde er in het vuur in korie tijd te blussen. Behalve de bovenwoning, die ge heel verloren ging. was er enorme waterschade. De burgemeester en wethouder Jonker waren op het ter- rem van de brand aanwezig. Volkszang In zaai Oldenbeuving te Tweede Exloérmond werd de Jaarvergadering van de afd. Volkszang gehouden. De financiën waren vooruitgegaan. Het bestuur trad geheel af en gekozen werden de heren G. Warring, H de Vries en E. Lanting en de dames E Duursma. C. Gnodde G. Fransen- Schoonbeek en A. WinterWolf. Zwartemeer Een twaalfjarige trok uit baldadigheid 't twaalfjarig meis je M. B op de Laneestraar van haar fiets. Het meisje kwam op de straat te vallen en liep een hersenschud ding op. Burgerlijke Stand BEDUM. 22 tm. 28 Januari Geboren: Tunniske dv F. Mekkas en G Hulst. Noord wo 1de; Hinderlka Ja- koba dv F. Pekelder en A. Kastelein; Atze Geessienus zv I. van der Sluis en R. Bos. Zuldwolde. Ondertrouwd: S- Postma 22 Win sum en H. van der Klok 21 J. Overleden: P. van der Woude 73 J mnl J. van der Ploeg 73 J.. wed. v H. Knot. DELFZIJL. 23 tm 29 Januari Geboren: Klaassina Anna dv E van der Veen en G. Kortenkool. Meedhul- zen; Henricus Auke zv B. Flecker en H. G N. Stegeman; Evert Jan zv J. Wezeman en J Mulder. Welwerd; Htndrik Epke 2V E. Bos en M. Wester huls. Ondertrouwd: J. Bergsma 23 j en \V Pos:. '23 J A Jo hans 23 j„ Appin gedam en J. Wolf 22 J. SLOCHTEREN. 22 tm. 28 Januari Geboren: Maria dv A. Klewiet en T. G Luppes, Kolham; Simon Hendrik zv A. Jager en A. R Pannenborg. Sid deburen: Harm zv H. J. van der Wol- de en H Folkersma. Helium. Ondertrouwd: J. T. Brugge 24 J. en F Oost 22 J„ beiden v Kolham, J. Winkel 24 t„ Westerbroek en E. Hee- res 18 j Scharnier. GetrouwdG. Minkema, Siddeburen en J. F. Brouwer. Veendam. Overleden: H. Boels 64 j., wedn. v G. Oostlndler, Tjuchem; M. Begeman 59 j„ echtg. v A. Donder. Harkstede; H. van der Molen 84 J„ wed. v D. Ganzeveld, Harkstede. SCHEEMDA. 26 tm. 31 Januari Geboren: Gezina Lumkea dv J. Ren dering en H. B. Jeltlng, Eexta. Hebt u iets verloren? Appingedam Gevonden: Herenpor- temonnaie. bril en ballpoint. Te bevra gen bij de Rijkspolitie. Engelbert De toneel- en zangver eniging „Zang en Vriendschap" on der leiding van de heer J. Drijfhamer uit Delfzijl gaf Zaterdag in café Tui- nema te Engelbert haar Jaarlijkse uitvoering. Ook werden opgevoerd de toneelstukken „Veurjoar in bain'n" en „Olderwetse Pait". Hoogezand-Sappemeer Gevonden: Capuchon, damesportemonnale met inhoud, damesrijwiel, melkbus, dek kleed, duimhandschoen. ceintuur, sjaal, Noorse want. vulpen, corsage m speld, alpino, nummerborden, oorbel, kussen, kinderwanten, handschoen, speelgoed- beertje, hond. leren schort, vest, bat terijlamp. streng parels, portemonnale, muntbiljet. dames-glacéhandschoen, hulssleutel, zakje gereedschap, militai re handschoen, rozenkrans, liederen- boekje en streng kralen. Inlichtingen iedere Maandag en Don derdag aan het bureau van po!::ie te Hoocezand van 11 tot 12 uur Telefo nisch worden geen Inlichtingen ver strekt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4