Eerste contact met Schouwen Temoeom en Duiveland: Toestand zeer kritiek Zuidland: chaos van redders en geredden In België: 15 doden, schade zeer groot België: nieuwe dijkbreuken Tot overmaat van ramp de weg onbruikbaar Alleen de markt in Zuidland droog HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA (Van onze verslaggevers) Op liet ogenblik dat wij dit schrijven, zijn wij niet hij machte u te vertellen, hoe ontstellend de ramp wel is, die Zeeland en de Zuidhollandse eilanden heelt getroffen. Nog altijd zijn er op de kaart zwarte plekken - Schouwen en Duive land, Tholen, Noord-Beveland die voor ons niet anders dan een groot vraag teken zijn. Maandagmorgen kwam voor de eerste maal contact met Schouwen en Dui veland tot stand. Het was niet anders dan een radiotelefonisch bericht, dat door de kustwacht van Westerschouwen, vanaf het wrak van een Finse boot, naar Scheveningen-radio werd geseind. Dij ken op verschillende plaatsen doorge broken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht namens burgemeester". En even later het verontrustende bericht: .Veertien doden op Burg, achttien doden in Zierikzee. Rest van het eiland meldt doden. Situatie „betrekkelijk hopeloos". Thans weten wij zeker, dat het eiland geheel onder water staat, behoudens de Westrand. Bij Offenhoofd, Dreischor, Burg, Sluis, Stevensluis en Sijansland zijn de djjken weggeslagen. Radio-amateurs hebben het bericht doorgegeven, dat Dinsdag morgen 300 évacué's van het eiland met de Provinciale boot- dienst zullen vertrekken. Intussen snelt van alle kanten hulp op dit verdronken eiland toe. Loggers en kotters zijn onderweg. Laten wij hopen, dat zij een eind maken aan de onzekerheid en vrees van duizenden. Behalve grote onzekerheid over Schouwen en Duiveland zijn er nog tientallen Zeeuwse en Zuidhollandse dorpen, waarvan wij niet weten hoe het er mee staat. Gelukkig melden enkele plaatsen in Zeeland een verbetering in de toestand. Zo is er een enkel lichtpunt vooral Walcheren en de vooruitgang van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen waaraan men zich vast kan klampen. En hier dan het laatste nieuws van de overige eilanden: Het eiland Rozenburg staat voor 70 procent onder water. De kom van het dorp is echter droog. In de Stellendam, dat in de smalle hals tussen Goercc en Overflak- kcc ligt, bevindt zich in noodtoe stand. De gemeente staat vrijwel onder water. Van Ouddorp op Gocree een radiotelefonisch bericht op- dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn gevangen. Het stadje staat voor de twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is geëva cueerd en dat is goed verlopen. Op Beierland is de toestand rampzalig. In 's-Gra vended zijn reeds 55 slachtoffers te betreuren. Honderden mensen schuilen bijeen op de bovenverdieping van een school, waar zij opeengepakt wach ten op het zakken van het water. In de nacht van Zondag op Maan dag zijn hier opnieuw twee punten van de dijk bezweken. Men meldt van deze plaats uit dat velen door de koude bevangen ra ken Pontonniers vechten hier met man en macht tegen de elementen. Dc bewoners van Numansdorp heeft men kunnen redden. Het aan tal slachtoffers steeg in deze ge meente evenwel tot het ontstellen de cijfer van 67. Koningin Juliana heeft de overlevenden van Numans dorp, die ondergebracht zijn in Klaaswaal, bezocht. Hoge ivatersland De verbindingsweg tussen Rotter dam en Oostvoorne is nog intact. Maar de toestand op Voorn e en Putten wordt van uur tot uur slechter. Vanmorgen vroeg stroomde het water verder het land in met on verminderde kracht. Het bereikte zulk een hoge stand, dat het bij Heenvliet over de dijk heen stroomde, zonder dat deze brpk. Bpwonprs en vee uit de achtergele gen poldergebieden hadden zich reeds tevoren in beweging gezet om het vege lijf te redden. De Oudenhoomse zeedijk bij Helle- voetsluis brak echter op drie plaat sen. Hoewel Oudenhoorn. Abben- broek, Zuidland en Hellevoetsluis met man en macht worden geëva cueerd. bevonden zich hier nog gro te aantallen mensen en vee In de, grotendeels in net water staande, boerderijen. Honderden stuks rund vee en kleinvee zijn reeds verdron ken. Hellevoetsluis telt vijf slacht offers. Men heeft van Hellevoetsluit uit verbinding kunnen maken met Stel lendam. Marineschepen en douane vaartuigen voeren er heen, De red dingboot Koningin Wilhelmina vaart thans louter vluchtelingen uit Stel lendam. helft onder water. De zeedijk heeft eén groot gat cn vele kleinere ga ten. Er bestaat geen verbinding met het overige deel van het eiland of de vastewal. Men betreurt er een dode. Een niet bevestigd bericht spreekt van zeventig doden in Stel lendam. Op Overflakkee is Middelhar- nis er het ernstigste aan toe. Er zijn tien slachtoffers gevallen, maar de bevolking houdt zich rustig. Melis sant. Dirksland cn Helkingen. dat in de afgelopen nacht geëvacueerd is. zijn er niet zo volkomen wanhopig als Stellendam aan toe. Urkcr vissers zullen pogen van Breskens uit met hun botters naar Stellendam te va ren om mensen van de dijk op te pikken. Tientallen doden Maandag kwam er voor het eerst bericht van Noor d-B eveland. dat vrijwel geheel onder water staat. Er zijn hier tientallen doden te be treuren. Alleen al in Kort gene zijn ongeveer 35 slachtoffers. De dorpen Wissekerke en Camperland bleven droog. En vermoedelijk een gedeelte van Colijnsplaat. Maar daarmede heefl de rest van het eiland geen ver binding. Boten met levensmiddelen cn zoet water (er is geen waterleiding op Noord-Beveland» zijn onderweg Het eiland vraagt dringend om rubberbo ten. De veerman van het Katsche veer heeft met zijn veerboot vanmor gen het eiland bereikt. Hij zag niets dan water. De toestand van de dijk was zeer slecht, deze brokkelde door de druk van het water af. Van de bewoners was geen spoor te beken nen. In het water dreef dood vee en een deel van de inventaris der boer derijen. Z u i d-B eveland is ernstig ge troffen. De gemeente Kruiningen staat, geheel onder water en heeft minstens 16 doden te betreuren. In Kapelle werkt men met duizend man onafgebroken om de grote dijk van de Schelde (aan de Zuidkant van Zuid-Beveland» te behoeden voor doorbreken. Er is gebrek aan mate rieel. Hansweert staat ten dele onder water, de kinderen van de schippers- school zijn allemaal veilig. Dank zij het feit, dat de bevolking van Yerseke dag en nacht in de weer is geweest, konden de dijken om dit dorp worden behouden. Yerseke helpt thans de inwoners van -Kruimngen met evacueren. Vissersschepen uit Yerseke maken verkenningstochten naar Noord-Beveland en Schouwen. Reeds meer dan 20 scheoen zijn uit gevaren. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp gezonden. Behalve Kruiningen is ook Rilland- Bath geïsoleerd De zeedijken bij Ellewoutsdijk. Baarland. Kattendijke en Kruiningen zijn doorgebroken. De polders staan diep onder water. Men is begonnen de bevolking te evacueren naar Goes. De zuidhoek van het eiland is het hevigst getroffen. Tussen Baarland en Hoedekenskerke staat het water tot aan dc kruin van de dijk, die vijftien gapende gaten telt. De bur gemeester van Rilland-Bath wordt vermist. In totaal meldt dit dorp twee doden. Ook Oudelande telt twee slachtoffers. De zeedijken van Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezwe ken. In de dijk van Rammekens waren forse gaten geslagen, die men echter vol heeft weten te gooien, zodat hier geen water meer door dringt. In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de boulevard heeft men een looddichting aangebracht. Men ge looft, ook wat de dijken betreft, de situatie meestor te zijn. De wind is sterk afgenomen. Onder leiding van burgemeester Kolff draait de hulp verlening op volle toeren. De Westkappelse zeedijk en de dui nen bij Oostkapelle hebben harde klappen gekregen. Enorme stukken werden weggeslagen. Rondom dorpen Ritthëm. Nieuw- en St Joos- land spoelt het water. Tot dusverre zou Walcheren vijf slachtoffers heb ben. namelijk drie in Vlissingen en twee in Veere. In Veere hebben aan de beroemde kade enkele van de zeer oude huizen het begeven. In Z_e e u w s c h-V laandcren zijn de dijken bij Temeuzcn, Hoofd plaat, Hontenisse. Ossenisse en aan de Oihcnc. ten oosten van Terncu- zen. doorgebroken. Bij Cadzand is de zee over de sluis geslagen en zijn grote stukken duin weggespoeld. De oude stad van Ter- neuzen staat onder water. Kloosterzande ligt geïsoleerd tus sen vijf ondergestroomde polders. Militairen en studenten werken daar onafgebroken verder en het ziet er naar uit dat. het waterschap Wals oorden kan worden behouden. De burgemeester van Kloosterzan de liet een optimistisch geluid horen. Hij verklaarde dat het overgrote deel van de polders van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen kon worden gered. Het aantal slachtoffers beperkt zich hier tot acht. Honderden mensen in de gemeente Ooltgensplaat zitten op de dijken en op dc bovenverdiepingen van wonin gen. Zij hebben geen verbinding kun nen krijgen sinds Zaterdag en heb ben dringend behoefte aan levens middelen en medicamenten, vooral melk voor de zuigelingen. Directe hulpverlening met motorboten of uit geworpen rubberboten van Dinteloord uit is gevraagd. Maandag zijn bij hoog tij in de buurt van Antwerpen in de Schelde- dijk nieuwe gaten geslagen. Militai ren en vrijwilligers werken in ijl tempo om dc bressen met zandzak ken te dichten. De berichten over het aantal slachtoffers zijn ook uit België ver ward. Volgens sommige mededelin gen zijn er zeventien doden te be treuren, volgens andere tien. De tunnel onder de Schelde, die was volgelopen, is weer voor het ver keer opengesteld. (Van een speciale verslaggever) De guirlandes van de laatste bruiloft hangen nog in het zaaltje van het café in Zuidland op het eiland Putten. Maar het gekleurde papier is gebroken en verschrompeld, de anders zo ordelijke cafézaal is veranderd in een plaats, waar overver moeide mannen slapen met het hoofd op de armen, waar kinderen in een hoek liggen op wat zakken, waar een vrouw geluidloos huilt. De toestand in Zuidland was vannacht chaotisch. Snel was het water gerezen tot in de onmiddellijke nabijheid van het dorpsplein, waar de muziektent in het midden ook al in een plas water stond. Wanhopig is gepoogd het vee te redden. Maar dat dat met altijd gelukte bewijzen de bolle kocienkadavers, die spookachtig afsteken tegen het water vlak onder de schaarse vleugjes maanlicht. Dat dat met altijd gelukte be wijst dat ene dooie koetje op het Dorpsplein, dat gered scheen, maar daar van uitputting stierf. Tot diep in de nacht reden de fel gele oliejassen en de redding trucks met vee over de enige over gebleven uitweg: de smalle weg naar Abbenbroek. Tot vroeg in de ochtend de onge lukstijding kwam: er is een gat in de weg geslagen. De auto's kunnen niet meer komen... Steeds meer boten echter werden in het water gelaten en er zijn de tachementen marine met sloepen, ducks en ander amphibiematerieel De Scheveningers zijn er met de ZUIDLAND is een welvarend, dorp, dat in het hart van het eiland Putten ligt, zuidwestelijk van Rotterdam. Het water, dat door de geschonden dijken van het eiland naar binnen stroom de, isoleerde eerst het dorp. Daarna drong het de straten binnen, en het duurde niet lang of de markt was een van de zeer weinige plaatsen, waar men nog droogvoets kon gaan. Daar werd het vee dan ook heen gebracht. De buitenwijken stonden toen al behoorlijk diep in het tvater, en wie nog iets uit zijn huis wilde halen, moest met een bootje gaan. boten van loggers. Maar veel hebben zij in het duis ter niet kunnen uitrichten. Het bleek te gevaarlijk. Een duck sloeg om toen hij op een onbekend ob stakel voer. Andere vaartuigen lie pen vast of verloren dc koers door de sterke stroom, andere verdwaal den. Er werd besloten te wachten tot het daglicht zou komen. Zuid land stroomde vol met redders en geredden Het plaatsje leek in de frontlinie te liggen. De gehelmde marechaus sees versterkten die indruk. Huis ingestort Bij de molen, een paar honderd meter verder, zakte een huis in el kaar. Niemand keek er naar om. Twee vragen restten allen slechts: hoe hoog zal het water komen? En: kunnen wij morgen nog weg hier? Simonshaven en Hekelingen liggen zelf geïsoleerd. De uitweg naar Ab benbroek dreigt te bezwijken. En wat dan? Leidse studenten hebben de weg voor een volledige doorbraak kunnen behoeden. Tot nu toe ten minste. Driekwart van deze kostbare verbinding is weg gespoeld, het asfalt is als een be drieglijk wegdek boven het meters diepe gat blijven hangen. Alleen over de westelijke berm is nog te lopen Abbenbroek is zelf voorpost. De be woners hebben het druk genoeg om de laag gelegen huizen te ontruimen. De weg is soms geblokkeerd door angstig vee. Maar in het café is een grote hulp post ingericht. Het Rode Kruis ver strekt soep en brood. Een hese, oververmoeide man door breekt telkens het geroezemoes met ..attentie". Dan valt er een diepe stilte. ..Er staan drie paarden langs de weg. die 36 uur geen eten hebben ge had" Een man verdwijnt snel. ..Er staan zes koeien te wachten op een boot. Wie?" De bemanning van een praam vertrekt. „Er moet een zieke man direct naar Rotterdam. Wie heeft een auto!" In de hoek slapen de mannen van de rijkspolitie op de hoge stapel bed- degoed, die uit de huizen werd ge red. Een lichtkogel gaat omhoog. Nog één. Mensen in nood? Een sloep om geslagen? Niemand weet het. Nie mand kan zover komen. Een man verdween „Wie heeft Gerrit Voogd gezien?" Niemand heeft hem meer gezien. Hij bleef bij zijn vee toen de sloep hem Kleine Wout de Jong, uit Slikkerveer zes jaar oud H was zó moe. toen hij eindelijk m na vele omzwervingen in de warme Ahoy-hal te Rotterdam s terechtgekomen was. dat hij niet eens meer belangstelling ff voor de fotograaf met zijn zwarte kastje kon opbrengen. Hij bleef lusteloos over de ta rn fel hangen, met die verbouwc- reerde berusting m de ogen, H die ieder kind. dat plotseling g uit zijn vertrouwde omgeving g weggerukt wordt, bevangt. g Klein slachtoffertje van de g grote nood, die Nederland tcis- g tert. Een van de velen, die g hulp nodig hebben óók uw hulp! kwam halen. Waar hij later was weet niemand. Misschien is hij toch nog weggebracht. Misschien kwam hij om in het snelslromende water toen hij voer ging halen voor zijn vee. Een angstige nacht is weer voorbij De hulp \vordt doeltreffender. Lange colonnes vrachtwagens rijden af en aan. Bij het Voomse kanaal schep pen honderden vrijwilligers zand in zakken om de gaten te dichten, of om verdere afbraak te voorkomen. Het eiland Voorne zelf is vrij van water gebleven. Wel zijn alle toe gangswegen naar Hellevoetsluis ka potgeslagen en is de sluis biina ver meld Die kant heeft het tenminste kun nen klaren. Maar alle mannen en wagens van Voorne gaan naar de on afzienbare watervlakte om hulp te bieden aan de geévacueerden. Het water stijgt snel. De wind is nog te straf om het gevaar als voorbij te beschouwen. (Van onze Brusselse correspondent, O. De Swaef) De orkaan, die in de nacht van Zaterdag op Zondag door België trok, heeft langs de kust en in Antwerpen zeer grote schade veroorzaakt en waarschijnlijk aan meer dan vijftien mensen het leven gekost. In het Antwerpse havengebied is de materiële schade het grootst. De vier zeesluizen zijn buiten werking gesteld, omdat de machinekamers overstroomd zijn. Vandaag zal dit euvel misschien weer verholpen zijn De vaargeul is echter nog onbruik baar omdat de meeste boeien zijn los geslagen. De tunnel onder de Schelde, die was volgelopen, kon weer worden leeggepompt, maar is nog gesloten omdat het verlichtingssysteem niet functionneert. Ook alle droogdokken zijn volgelopen. De tramstaking, die Donderdag be- Langs de kust is vooral de streek bij de Nederlandse grens er slecht aan toe De zeedijk bij Knokke is op vijf plaatsen doorgebroken en bij Heyst stortte de dijk over 300 meter in. De hvens van Blankenberghe en Zeebrugge leden zware schade. De grote wegen langs de kust zijn onbe gaanbaar, o.a. de grote wpg van de Nederlandse naar de Franse grens. De meeste doden vielen in Oost ende Daar zijn zeven mensen ver dronken. In Antwerpen zeker vier.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3