Kortgene's bevolking van de daken gered Zestig schepen in nood PAK AAN voor de geslagenen Dodenlijst telt echter minstens 35 namen Veerboten gaan weer varen Via arbeids bureaus Nutteloos wrakhout Goeree zeer getroffen Ieder uur spoelt wrakhout aan Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging T oestand 5s Gravendeel uitermate ernstig Werkspoor: groots Stort 1 uur loon, werk 8 uur over Eén plicht 21876 Brengt licht HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGTNA 3 (Van onze speciale verslag gever) Op de tafel bij Frans Bout in Veere lag Maandagavond een gehavende viool. Dit muziekinstrument was een stille getuige van de vrese lijke ramp, die Kortgene op Noord-Beveland getroffen heeft. De Veerse visser had deze viool opgevist uit de Oosterschelde. Tot Maandagmorgen was er bijna niets hekend over de gevolgen die de vreselijke orkaan in Kortgene had veroorzaakt. Thans weten wij zeker, dat er tengevolge van twee dijk breuken bij Kortgene minstens 35 doden zijn te betreuren. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. Het aantal is namelijk alleen ge baseerd op het aantal geborgen lijken. Maandagavond was de bevolking van Kortgene geheel geëvacueerd naar de andere steden op het eiland, Wissekerke, Kats en Colijnsplaat die droog gebleven zijn. De gewonden, zieken en ouden van dagen zijn met boten naar Veere en van daar naar Middelburg gebracht. Toen Zaterdagnacht ten gevolge van de orkaan op twee plaatsen de dijk bij Kortgene brak waren ook meteen alle verbindingen met het eiland verbroken. Er werd gegist én geraden. Maar van de werkelijke toestand kwam niemand op dc hoogte. Al spoedig bleek, dat het aantal doden zeer hoog was. Hoe de ramp zich op dat eiland heeft afgespeeld is een ge heim gebleven tot Maandagmiddag. Maandagmorgen vroeg vertrokken uit Veere twee boten, de rijkstonnen- legger Van Bevercn en de Veere 8 met de gebroeders Frans en Iman Bout aan boord. In dc nacht van Zondag op Maan dag waren twee mannen, waarbij het hoofd van de ulo-school te Kortgene, de heer Schot, in hun vlet- te Veere aangekomen, waar zij de burgemeester een kort verslag uitbrachten. Bij Kortgene werd van cje Veere 8 een sloep gestreken en een van dc gebroeders Bout ging met deze boot net dorpje binnen. Bevolking op daken „Wat wij ioen zagen tart alle beschrijvingen," zo vertelde ons deze Veerse visser. Op bijna alle daken zaten de men sen. In de bovenverdiepingen waren zij zelfs niet meer veilig, De gewon den. zieken en ouden van dagen werden uit hun benarde posities ver lost en naar de Van Beveren ge bracht. De beide Veerse vissers togen steeds weer Korlgene binnen en telkens werden zij met de afschuwe lijke toestand geconfronteerd. De mannen kenden echter geen ver moeidheid. In het dorp is hel ver- kern- alleen mogelijk met roeiboten, want er staat 'ongeveer anderhalve meter water. In een huis ontdekten de Verena ren een bejaard echtpaar op zol der. Man en vrouw waren doods benauwd en riepen maar steeds dat er een paard in hun kamers beneden was. De vissers gingen op onderzoek, maar zij ontdekten niets. Wel bleek, dat tijdens de overstroming een paard de woning was binnengekomen en daar de doodsstrijd had gestreden Van het hevige briesen en slaan met de hoeven waren de beide mensen (Eigen nieuwsdienst). De Commis saris van dc Koningin in Zeeland heeft meegedeeld, dat de veerboten over de Wcstcrschcldc, tussen Vlis- singen en Breskens, weer zullen gaan varen. De verbinding tussen Zuid-Beve land en Walcheren is thans ook weer mogelijk, namelijk via de nieuwe Slocpolder. Texel is uit zijn isolement verlost. Vanmorgen vroeg voer de boot voor de eerste maal uit naar Den Helder. volkomen over de zenuwen heenge raakt. Vlak bij de muziektent troffen zij een paard aan, dat nog net zijn hoofd boven water had kunnen hou den, Het dier werd naar het droge gebracht. Op het dak van het gemeentehuis zaten veel mensen, zij waren Zater dagmiddag getuige geweest van de of ficiële opening van het nieuwe raad huis. Het water had hen daar ver rast en zij waren genoodzaakt hun toevlucht op het dak te zoeken. Daar werden zij Maandagmiddag verlost. Burgemeester Schuit, had nog net met zijn hoofd boven water kunnen blijven, toen hij snel naar huis liep. Rij woningen weg De kracht van het water zagen dc vissers gedemonstreerd bij de woningen vlak achter de dijk De hele rij woningen was daar wegge slagen en hier zijn dan ook. de 35 slachtoffers geborgen. Het Is heel goed mogelijk, dat hier meer mensen zijn verdronken, maar nog niet ge vonden. Een echtpaar had het geluk, dat het dak waarop zij zaten, bleef drij ven. toen het huis in elkaar zakte. Zij konden worden gered. Een vader en zijn zoontje werden gered, nadat zij twee dagen op het dak hadden gezeten en de laatste drie uren boven aan de schoorsteen hadden gehangen om geen prooi van het water tc worden. Al het vee was verdronken in hun stallen Alle gezonde mensen zijn nu gelukkig geëvacueerd, dc gewonden, zieken en ouden van dagen m veilig heid. De redding van de bevolking van Kortgene, waarmee men op het eiland zelf direct, was begonnen, maar waarvoor men geen mensen genoeg had, is thans achter de rug. De spontane aanbieding van ar beidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden liep tot nu toe over verschillende adressen. Het is wenselijk gebleken thans een defi nitieve regeling hiervoor te treffen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee, dat arbeiders uit de omgeving van de ge teisterde gebieden zich kunnen aan melden bij de arbeidsbureau's. Door deze gedragslijn wordt liet mogelijk een centraal overzicht te verkrijgen van het aanbod van ar beidskrachten voor de geteisterde ge bieden, zodat zij. Indien nodig, naar die plaatsen gezonden kunnen wor den. waar hulp noodzakelijk is. De arbeidsbureau's dienen aan het rijksarbeidsbureau t,e Den Haag (toe stel 312 of 324i op te geven, over welke categorieën en aantallen arbei ders zij voor dit doel kunnen beschik ken. De gemeentebesturen in de geteis terde gebieden wordt verzocht hun behoefte aan arbeidskrachten zo no dig kenbaar te maken bij het minis terie van Binnenlandse Zaken, dat hierover in contact staat met het ri j ksar beidsbureau Ter voorziening in de plaatselijke behoefte aan arbeidskrachten buiten de geteisterde gebieden, bijv. voor de verzorging van geëvacueerd vee dient men zich als gewoonlijk te wenden tot het arbeidsbureau ter plaatse. De huidige vraag naar extra-ar beidskrachten voor dc geteisterde ge bieden maakt voorlopig nog geen gro ter aanbod van werkkrachten nodig. Vrijwillige arbeidskrachten uit de \crder van de geteisterde gebieden gelegen provincies zijn voorshands nog niet onmiddellijk nodig. (Van een onzer verslaggevers) Pas hier in Hcllcvoctsluis wordt men geconfronteerd met de enorme rampspoed, die over het grootste van de Zuid-Hollandse eilanden Goeree en Overflakkec is gekomen, Waar schijnlijk moeten acht- tot tiendui zend mensen van dit eiland worden geevacuecrd. Het aantal doden is voorlopig vastgesteld <>p veertig. Maar als straks de officiële gege vens binnen zijn, dan zal blijken, dat het aantal slachtoffers de hon derd benadert. Alleen van Stellendam waren tot Maandagmiddag half een de cij fers ten naaste bij bekend en voor dit dorpje van slechts 1800 inwoners gaf men een aantal van veertig do den op. Hier is een gezin, dat uit twaalf personen bestond, ontzettend zwaar getroffen Het was uit de woning gevlucht naar de dijk. Toen de twaalf gezinsleden op dc dijk ston den, zakte deze juist ter plaatse over een grote lengte in. Van beide kanten stortte het water zich in het brede gat. De mensen kwamen in de woeling van het water terecht- en dreven af naar het lager gelegen binnendijkse water. Slechts twee hunner wisten zich te redden. Dc tien anderen verdron ken jammerlijk In de buurt was geen menselijke hulp te bieden, An dere gezinnen op de daken van boe renwoningen gezeten, zagen deze ramp gebeuren. Zij hebben sedert deze fatale Za terdagnacht geen of nagenoeg geen eten óf drinken meer gehad, Maan dagmorgen hebben vliegtuigen van de LSK en een hefschroefvliegtuig op de vrijgebleven dam van Stellen dam voedsel, zakken en ook dranken gedropped. Knap gedaan, want slechts één zak kwam in de haven terecht. (Van onze verslaggevers) Niet minder dan zestig schepen hebben in de af gelopen nacht in grotere of kleinere moeilijkheden verkeerd. Na Zondagnacht twaalf uur was het in het bijzonder de IJmuidcnse trawler Catharina Duj'vis, waarover men zich ernstig ongerust maakte: sinds Zaterdagmiddag heeft men van dit schip, waar van bekend was dat het voor slechts twee dagen kolen aan boord had, taal noch teken gehoord. In het in Engeland overstroomde gebied stonden duizenden houten op trekjes en kampeerwagens, want dc streek was een geliefd oord voor vacantiegangers. Helaas zullen velen hun vacantia moeten derven; de bin nendringende zee heeft honderden van deze houten aanhangwagens weggespoeld en ze tegen een hoger gelegen dijkje aangedreven, ivaar zij nu als nutteloos wrakhout op het vallen van het water liggen tc wachten. In de nacht van Zondag op Maan dag liep tussen Scheveningen en Kat wijk het Franse stoomschip Carthage op het strand, Dc vissersvloten van IJmuïden. Katwijk en de Zuidhoi- landse en Zeeuwse eilanden, hebben grote schade geleden. Een aantal kotters en loggers zijn onherstelbaar verwoest. Sinds Zondagnacht is er slechts één goed bericht te melden. De zes runners, die op de Duitse tanker Oder als verloren werden beschouwd, zijn in dc loop van Maandagochtend door de Helderse reddingboot Prins Hendrik gered. Aan boord van de Oder bevonden zich zes runners, vier Duitsers en twee Nederlanders. Het gerucht gaat thans, dat er aclit, run ners aan boord zouden zijn geweest. De Prins Hendrik, die omstreeks de middag in Den Helder binnen werd gebracht, heeft echter slechts zes schipbi'eukelingen aan boord. IJ m u i d e n maakt zich ernstig ongerust over het lot van «1e stoom trawler Catharina Duyvis. De hele burgerij van Velsen leeft in een grote spanning. Op 21 Januari vertrok tic Duyvis naar zee. vandaag was ze nog niet teruggekeerd en sinds Zaterdagmid dag heeft men nog geen antwoord ontvangen op oproepen via Radio- Scheveningen. Zware grondzeeën De trawler was Zaterdagavond op ongeveer veertien mijl ten noord westen van IJmuiden voor anker ge gaan. Omstreeks middernacht advi seerde de schipper de overige vaar tuigen met te dicht bij hem in de buurt te komen, omdat hij temidden van zware grondzeeen lag. Dat is het laatste bericht dat in IJmuiden van de Catharina Duyvis werd vernomen. Het schip stond onder commando van schiper Arie Glas en had een DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingsiube Caslella Tand pasta verpakken bil ieder stuk van de nieuwe Castella-Special Schoon- heidszeep Castella-Special, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa imunl uit door een schier onuitputtelijke schuim- vormlng... en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spéclal is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep... en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken... de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doenl Koningin zichtbaar ontroerd (Van een onzer verslaggevers) Een zichtbaar ontroerde koningin Juliana heeft Maandag morgen in het ongekend zwaar geteisterde 's-Gravendeel tot burgemeester C. van Heesen gezegd: „Het komt mij voor, dat hier de toestand het ernstigst is van het gehele land". Ernstig, dat betekent, dat er op zijn minst 55 doden zijn. dat er nog zo'n 500 man hoog op daken en in zolders van ver argelegen huizen zit ten, schier onbereikbaar; dat er dui zenden stuks vee verloren zijn ge gaan. dat er ten minste vijf duizend hectaren vruchtbaar land onder wa ter staat: dat er een lange rij polders tot een troosteloos verdronken land. haast, onafzienbaar, ls geworden: Hockschcnnieuwland, de Mijlpolder, de Strijcnsc-, de Maria- en de Beer- poldcr. dc Trekdam en de Bevershoek- poldcr; dal... 'l Is een lange, lange opsomming van leed. Tussen de twee- en drieduizend in woners zijn reeds gevlucht. Voor hen had het geen zin meer te blijven. Zij waren alles kwijt. Soms hun kinderen, hun vader, hun moeder. Of hun vee. Drijven er niet tientallen kadavers van koeien, paarden en varkens rond op de ontzaglijke watermassa? Hele huizen zijn ingestort. Uit de waterzee worden somspaar den gered. Twee lange dagen hebben zij vaak tol aan de hals in het nat gestaan. Nog leven zij. De schade? Op geen millioenen na te schatten, aldus de burgemeester, die zijn hoofdkwartier heeft opge slagen in het huis van de arts F. H. v. d. Bijl aan de Molendijk. Daar is het. centrum van de hulpverlenings diensten. En nog steeds zitten er aan de Sehenkcldijk builen de kom van het, dorp omstreeks 500 mensen. Hocvelcn van hen er ooit in zullen slagen veiliger oorden tc bereiken" Wie zal liet zeggen. Eeit is. dat er allerlei soorten vaartuigen liet water doorkruisen. Daar zijn de militairen o.a. dc commando's uit Dordrecht en die van dc scholen voor reserve- officieren. die met vereende krachten met gemotoriseerde vletten uitruk ken. Naar de plaatsen, waar de nood wel tot zeer grote hoogte gestegen is. Al die vijfhonderd gcïsolccrdrn moeten worden bevrijd. Zo spoedig mogelijk. Genoeg. Een lange opsomming van leed. Koningin Juliana heeft, niet voor niets togen burgemeester Van Hecsen met omfloerste stem gezegd: ..Ik zal aan u denken." De gehele dag cirkelden er vlieg tuigen boven liet rampgebied. Van daag Dinsdag zou de Koningin een rondvlucht maken boven 's Gra vendeel en wijde omgeving. Officieel bezoek is cr nog meer geweest. Zo hebben ir Wittenberg, lid van Ge deputeerde Staten, en mr H. A. N. Dinger, kabinetchef van de commis saris der Koningin, het dorp bezocht. zestienkoppige bemanning. Men mag overigens nog niet met zekerheid aannemen, dat het is vergaan al ziet men de toestand somber in. Marinevlipgtuigen zullen aldus deelt, de directie van de Rederij v.E.M. ons mede de gehele kust afzoeken naar de Catharina Duyvis. In de loop van de Zondagnacht werden alle zich aan de Neder landse kust bevindende vissersvaar tuigen, coasters cn grote zee schepen gewaarschuwd om uit te kijken naar de vermiste trawler of eventuele resten daarvan. Schip gestrand In de omgeving van Rotterdam schijnt een schip gestrand te zijn. dat van Goeree onderweg was met evacué s. De reddingboot van Stel lendam, de Koningin Wilhelmina, en een schip dat zich in de haven van Goeree bevond, zijn uitgevaren om hulp te bicden Noord-Noordwest van de Pitboei is het Zweedse motorschip Racken. dat 457 ton meet, in nood gekomen en heeft om sleepbootassistentie ge vraagd. Tientallen andere schepen, waar onder enkele lichtschepen, sloegen op dr ft of raakten in moeilijkhe den. Zo bij onze kusten de Gooi land, de Menapia, de Aspo, de Schelde, de Tita en de Capitame Paret. Ook vaarroutoDoeien sloegen los en dreven op de stroom mee, zodat daardoor de verwarring op zee nog groter werd dan ze al was. Ten slotte verdwenen er op de bin nenwateren honderden zeil jachtjes en grotere binnenvaartschepen. Zo zon ken cr in de IJsel bi.i Kampen alleen al vier boten, waaronder twee Rijn aken. terwijl er ook op de Waal. tus sen Tiel cn Nijmegen, een aantal Duitse en Nederlandse Rijnaken onderging. Pas over enkele dagen zal men in staat zijn een volledig overzicht te geven van de schad die in de mil lioenen moet lopen. Omstreeks kwart over twee van nacht liep voor Scheveningen de Car thage aan de grond. Het schip had Je hele nacht stuurloos voor NoordwijK rondgedreven en was ten slotte om de Zuid afgezakt. Enkele malen vroeg het hulp, zodat de IJmuidense red dingboot Neellje Jaboca uitvoer. Later op de ochtend vroeg liet schip sïeepboothulp. Men onderzoekt thans hoe de situatie van het schip op het strand is. De Amsterdamse en Utrechtse af delingen van Werkspoor hebben, krarhtens een beslissing van de Be- ambtrnkeri en de Fahrirksraad beslo ten 17 uur over te werken ten bate van de slarhtoffcrs van de natuur ramp. De directie heen dit besluit reeds goedgekeurd en het. is wel waar schijnlijk, dat zij aan het aldus in te zamelen bedrag nog een gift harer zijds zal toevoegen. Waar hei hier circa 10.000 man personeel betreft, wordi op deze wijze de opbrengst, van 170.000 man-uren ter beschikking gesteld van het Na tionaal Rampenfonds. A.N.B.B. stelt tien mille beschikbaar Het hoofdbestuur van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft besloten een bedrag van 10 000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de watersnood. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een Maan dagavond te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over dc eerste hulp, die het, Nederlandse bedrijfsleven zal kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp. Besloten is een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werk nemers en werkgevers om als eerste bijdrage in de nood de volgende maatregelen tot uitvoering te brengen. 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werk gever een bijdrage worden ge stort in het Nationale Rampen fonds ten bedrage van ten min ste een uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd. 2. Op een bedrijfstak- of on dernemingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmee Sf. Philipsland is overstroomd. Maar het dorpje ligt zo, dat wind en golven aanhoudend meer wrakhout aanspoelen. En zo hoopt zich in de kom steeds meer aanspoelsel op, oude bedden, stukken meubels, stroo, dat van elders werd meegevoerd en hier, tegen de half ingestorte huizen aan, voorlopig een rustpunt vindt. verdiend wordt, zal verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgevers, even eens worden afgestaan aan het Nationale Rampenfonds. In geval overwerk niet mogelijk is. dient, er naar te worden gestreefd op andere wijze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is zich er van bewust dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich te zijner tijd nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het, bestuur van de Stichting van de Arbeid doet tevens een beroep op de werkgevers, wie ondernemingen als gevolg van de overstromings ramp tijdelijk zijn slilgelcgd, indien mogelijk het dienstverband met. hun werknemers te laten voortbestaan. De loodsdicnst van Hoek van Holland (H.K.-13) en de loodsdien- sten van IJmuiden zijn hedenoch tend voor alle schepen hervat. Het leed, dat over zo'n groot deel van ons volk is geko men, kan niemand beschrijven.Het menselijk voorstel lingsvermogen schiet te kort om er ook maar een deel van te beseffen. Wie de verwoestingen gezien heeft, staat alleen maar verbijsterd. Bevatten hoeveel rampspoed dit betekent, kan hij niet. De doden kunnen wij nog niet tellen. Hen kan onze hulp niet meer bereiken. Daarin moeten wij berusten. Duizenden echter hebben in een onbeschrijfelijke strijd hun leven gered. Maar niet meer dan dat. In één gruwelijk etmaal verloren zij alles wat, him bestaan en hun geluk uitmaakte. Er ls slechts één plicht: het leed verzachten zoveel wij kunnen. De socialistische beweging heeft die plicht begre pen. Twee ton werden spontaan gegeven aan het Rampen fonds Wat de organisaties deden, moeten wij allemaal doen. Helpen, helpen en nog eens helpen! U, cue met het. gewoontegebaar van elke dag uw deur ontsluit met uw eigen sleutel. U. die plaats neemt aan uw vertrouwde tafel, waar vanzelfsprekend voedsel op staat. U, die slaapt in een warm bed in de veilige beschutting van uw eigen woning. Duizenden landgenoten kennen dit gewone mensengeluk niet meer. Besef dit en geeft wat u missen kunt, nee, méér dan u missen kunt! Zo kunt, u deze door het noodlot geslagen mensen iets van dat gewone geluk teruggeven. De directie van De Arbeiderspers heeft mij de beschikking gegeven over haar gironummers en alle kantoren in het land. Breng uw bijdrage naar het kantoor van De Arbeiderspers in de plaats waar u woont of stort geld op Postgiro 2 1 8 7 6. Zet erbij: „Ten bate van het Nationaal Rampenfonds". Doe dat nog vandaag! Het begin ls er al. De l.wee ton werden aangevuld met de bijdragen van 150 Amsterdamse bezorgers van Het Vrije Volk Spontaan gaven zij hun loon voor het rondbrengen van de exira-editie op Zondag. Hpi personeel van De Arbeiderspers werkt over ten behoeve van de slachtoffers of geeft, enkele uren loon Velen gaven reeds véél meer, Op onze kantoren liggen bijdragen in geld en natura van allerlei mensen, die al Maandagmorgen bij ons binnenkwamen. Er waren eenvoudige werkers, die met 100 gulden uit hun spaarpotje kwamen aandragen. In de grote rouw van deze dagen brengt dit licht. Helpt allemaal mee om dit sprankje licht groter te maken. Ik houd U geregeld op de hoogte van alles wat er binnenkomt. PIET PAK-AN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2