Laatste cijfer: 605 Geld stroomt bij tonnen binnen Hele wereld stuurt hulp; óók Rusland lUT ZIERIKZEE: toestand kritiek Eén mens in doodsnood Onvermijdelijk MSA-geld? En er kwam antwoord! Eén kans op 't millioen Het VrijeVolk AOREAD - HOOFnKF.nArTF.IIR; K. VOSKTTTT. Dinsdag 3 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2363 DITO. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. V. d. WAEKDEN, Z ff A NESTRAAT 14. GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 44 CENT PER WEEK 6.70 PER KWARTAAL. DEMOCRATISCHSOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL losse nummers: io cent per exempl. Aantal doden blijft toenemen In striemende regen- en hagelbuien, in roetzwarte, doorwaakte nachten en dagen die één lange, uitputtende worsteling om be houd van het leven zijn, bevinden zich duizenden landgenoten in de overspoelde gebieden. Over hen blijven rampspoedige berich ten onze redaetiebureau's binnenstromen. Het aantal van de slachtoffers, die de strijd tegen water en koude moesten opgeven voordat de redding kwam, blijft gestadig stijgen. Zeer schaars komen optimistische berichten: ..Het wordt hier iets beter*'. (Van een onzer verslaggevers! Maandagavond om tien uur moest Zierikzee de vuren ont steken, zo luidde de opdracht van de Rijksvluchtvaartdienst. Opgeblazen rubberboten zouden om kwart over tien zo dicht mogelijk bij die vuren worden gedropt. Zierikzee zal zo snel mogelijk geheel worden geëvacueerd. De toestand is er uiterst kritiek. Veertig loggers en kotters uit IJmuiden voeren Maan dagavond om half zes uit om bij de eiacuatie te helpen. In de eerste plaats zullen de zieken worden geevacueerd. Het ziekenhuis had daartoe onmiddellijk een amphi- btevaarluig nodig. De zieken zitten liter reeds bijeen op de bovenste ver dieping. aldus een radioboodschap om tien uur 20 Maandagavond. Ook helicoptères zullen bij de evacuatie worden ingeschakeld. De noodtoestand op Schouwen Duiveland is thans zo groot gewor den. dat ze niet meer op provinciaal niveau behandeld kan worden. Het binnen gelegen gebied is onbereik baar geworden. Vrijwel het gehele eiland staat onder water. Een ver tegenwoordiger van minister Beel heeft zich thans naar het eiland be geven. De Centrale Evacuatie-com missie in Den Haag heeft de leiding op het eiland thans in handen ge nomen. Boten, die bij de evacuatie zullen helpen, kunnen niet alleen in Zierik zee. maai- ook in Brouwershaven. Bruinisse en Zijpe aanleggen De toestand was Maandagnacht uiterst ernstig. Prins op terugweg Prins Bernhard, is. naar wij nader vernemen, reeds onderweg naar huis. Zijnvlicgtuig is gistermiddag uit New York vertrokken. De Prins zal Dinsdagmorgen tussen zes en acht uur op Schiphol aankomen. Honderden bevinden zich in een zo benarde positie, dat wij over hun lot nauwelijks iets met zekerheid durven zeggen. Hoe staat het met de mensen van Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland, Tholen Het aantal slachtoffers is vermoedelijk tot 6 0 5 gestegen, maar ook dit is nog een voorlopig cijfer. Teveel dorpen liggen geïsoleerd, teveel polders en zelfs eilanden zijn nog onbereik baar, dan dat men een waarheidsgetrouw overzicht kan geven van de omvang van de ramp. Hieronder volgt een lijst van slachtoffers: Willemstad 12, Moerdijk 13. Hon- tenissc 8,. Krabbendijke 4. 's Graven deel 55. Dinleloord 3. Tcrneuzen 4. Vllssingen 3. Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1. Sliedrecht 1. Maassluis 1. Halsteren 17. Kruispol der 8, Rotterdam 1. Nieuw Neuzenpol- der 8. Rotterdam 1, Nieuw Neuzenpol- 55. Auvergne Theodomspl. 17, Helle- voetsluis 5, Texel 4, St Philipsland 1, Veere 2. Kortgene 35. Raamsdonks- veer 2. Hoeksche-Waard 7. Ooster- schelde 4. Kruiningen 11. IJselmon- de 3, Brandwijk 2. Goeree en Ovcr- flakkeo 40. Abbenbroek 1. Oudeland 2. Ouddorp 1, Rilland Bath 1. Storm- polder 4. Burg 10. Zierikzee 19. Fijnaart 46 Kloosterzand 8. Gocse Sas 7. Oudekerk aan de IJsel 2. Papendrecht 1. Wolfaartsdijk 6. Geersdijk 1. Krimpen aan de IJsel 6 en Ierseke 10. tjESéKv 'r rs, Een boomgaard, misschien nog niet zo heel erg lang geleden aan geplant op Duiveland, dat. in 1944 vrijwel al zijn bomen verloor. De kruinen van de bomen steken nog maar juist uit de golven omhoog. Een rubberbootje is hulpeloos tussen de takken gestrand. Op luttele tientallen meters afstand de laatste brokstukken van een huis. En op eén zo'n brokstuk een man, wanhopig wuivend naar het toestel, dat boven zijn hoofd rondcirkelt, maar geen hulp kan bieden en hem eenzaam in de waterwoestenij moet achterlaten. Zo klampen zich honderden mensen nog vast, aan daken, aan bomen, aan wat zij maar vinden kunnen. Velen van hen zijn ver dronken. Wat het lot van deze ene mens is geworden, weten wij niet (Luchtfoto A.N.P.) De hulpactie, die Zondagmorgen al direct overal in het land spontaan werd ingezet, neemt grote vormen aan. Van alle kanten stromen geld. goe deren en mensen toe om de slachtoffers te helpen. stromen in grote massa toe. Zij' die De Stichting voor de Landbouw zal in overleg met de Koninklijke Neder landse Zuivelbond voorstellen een millioen gulden in het Rampen fonds te storten uit de middelen van het Zuivelfonds III. Grote bedrijven schenken flinke geldbedragen: de Unilever een kwart millioen Philips een t o n. de Nederlandse Bioscoopbond e en ton. de Hoogovens 50.000 gul den. de AKU eenton. Bij het Ram penfonds was binnen 24 uur al meer dan een half millioen gulden binnen Dinsdagmiddag was het al ruim twee millioen. Een straatcollecte in Almelo bracht 110.000 op: een collecte op de Maandagbeurs in Rot terdam ƒ68.750 De kernen en het personeel van de Rotterdamse Lloyd brachten ƒ20.000 bijeen. Het gemeen tebestuur van Arnhem heeft 25.000 gulden gegeven uit. de gemeentekas. Het Christelijk Nationaal Vakver bond stelt ƒ80 000 ter beschikking. In ontelbare bedrijven heeft het personeel besloten over te werken ten bate van de slacht offers of bepaalde percentages van hun loon af te staan. Het 7.iin er zoveel, dat we ze niet meer kunnen opnoemen. Tot en met 14 Februari hebben arbeiders boven zestien Jaar toestemming om over te werken ten bate van het Rampenfonds. Niet alleen geld, ook goederen goederen schenken, doen er goed aan de schoenen paarsgewijs aan elkaar te knopen en de onderdelen van kostuums, zoals jas. vest, pantalon via de knoopsgaten aan elkaar vast te binden. Inzamelbureau's moeten de goede renverzending laten loDen over de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelenburgwal 19. Den Haag. De Koningin heeft ook een groot pak kleren van haarzelf en de kin deren aan het Rode Kruis gestuurd. Prinses Beatrix heeft de fiets, die zij Zaterdag voor haar verjaardag kreeg, afgestaan In niet te stuiten stromen is Zondag en vannacht het nieuws op onze redaetiebureau's binnen gekomen. Zondagmiddag drukten onze persen reeds een extra-editie, die o.a. al onze abonné's thuisbezorgd kregen. Niet alle nieuws kon echter in alle edities verwerkt worden. Het was daardoor onvermijdelijk, dat bepaalde berichten of overzichten enkele onzer lezers in deze krant voor de tweede keer onder ogen komen. Associated Press meldt: De Amerikaanse regering overweegt aan de Nederlandse regering een g e- d e e 11 e van een fonds van .700.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening aan het buitenland bestemd was. ter be schikking te stellen voor de leniging an de nood van de slachtoffers der atersnood. Het Amerikaanse departement, van Buitenlandse Zaken heeft verklaard met het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.i dat toezicht houdt op de uitgaven voor buiten landse hulp te spreken over het ter beschikking stellen van het geld. De som beslaat uit in Nederland aanwezige tegenwaardefondsen, die gewoonlijk voor de bewapening ge bruikt worden. Een verslaggever en een tekenaar van onze krant hebben met een Dakota een vlucht gemaakt van twee uur boven de getroffen gebieden. Onder de vleugels van de machine ontrolde zich een hartverscheurend panorama van verwoesting en doods nood. Hartverscheurend omdat het hun onmogelijk was te helpen waar er overduidelijk nog zo veel geholpen moest worden. Hun impressies vindt men elders in dit nummer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geef uw adres op Zij die pensioen trekken van het Algemeen burgerlijk pensioenfonds en geëvacueerd zijn moeten hun tij delijk adres en zo mogelijk hun regi stratienummer meedelen aan de Pen sioenraad Benoordenhoutseweg 46 Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) Heel de wereld leeft mee met de grote ramp die Nederland is over komen. Van alle hoeken der aarde kwamen in de loop van Maandag aanbiedingen binnen voor hulp, stroomden de betuigingen van staats hoofden toe, die spraken van groot medeleven. Tot nu toe kwam uit zestien landen, en van twee over de gehele wereld verspreide organisaties (het Rode Kruis en de Wereldraad van Kerken» hulp in alle mogelijke vor men. Nadat Frankrijks president Vincent Auriol. die een der eersten was die zijn deelneming betuigde, de hulp acties had ingezet, stuurde de Franse regering twee bataljons genietroepen en spoorwegmateriecl. Uit Noorwegen werd al een ton goederen verzonden de Verenigde Staten gaven technisch materiaal en van het leger in West-Duitsland troepen en wagens. Duitsland kwam met alle mogelijke vormen van hulp uit. tientallen steden en provincies en bovendien met een corps van hon derd ..beroepsredders" met boten. Zwitserland zond hulp. Denemar ken stuurde vroeg in de Maandag avond een vliegtuig met goederen en schonk bovendien nog twintig dui zend kronen. RuslandNw Zeeland België, zelf getroffen gebied, stelde drie duizend man troepen waar onder zevenhonderd man van de genie ter beschikking, de Sowjet- Unie. Zuid-Afrika. Nieuw-Zeeland (met honderd pond), Luxemburg, Ca nada. Vaticaanstad, Italië en ten slotte het zo zwaar geteisterde Enge land gaven alle hulp en betuigden hun deelneming. Een woordvoerder van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, MSA. heeft de regering te kennen ge geven. dat. de Verenigde Staten in principe welwillend staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshallhulp ten be hoeve van de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden. Iets kouder f| i De weersverwach- lW\van ^et KNMI I V>?VV,L C te De Bilti geldig tot Dinsdagavond luidt: Veranderlijke be wolking met op de meeste plaatsen en kele sneeuwbuien. Krachtige tot mati- ge noordoostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatstclijk lichte vorst. Woensdag: zon op 8.16. onder 17.33; maan op 23.58. onder 9.35 uur. (Van een onzer verslaggevers Wij hadden ons er bij neerge legd: GoereeOverflakkee was geïsoleerd en er bestond geen mo gelijkheid met het eiland in contact te komen. Het had geen zin een telefoonnummer te draaien, want alle toestellen zwegen. Zo was het tot Maandagmid dag. toen een Zeeuw, die in De venter woont, eens halsstarrig probeerde toch te bellen. Hij belde een kwartier lang een hem bekend nummer en plotseling... kwam er antwoord. De man was er zo verbouwereerd van dat hij wegholde zonder zelfs zijn naam te noemen. Maar het nummer hadden wij wél gekregen en toen ook wi) ons achter het toestel zet ten lukte het toonder ten tweede male. En dit toas het ongelofelijke be richt van de andere leant: we hadden precies het enige toestel te pakken, dat op heel Goeree Overflakkee niet tot zwijgen was gebracht. Een nummer te Melis- sant. De stem zet: Trek een krin getje om Melissant en Dirksland en u hebt het enige stukje land, dat hier is drooggebleven. Dat u-as de militair Robijn, de enige stem van het verder zwij gend eiland. En hij vertelde dat die molshoop nog net droog zou blijven, zelfs als de dijk bij Dirks land zou bezwijken. En dat er drinkwater is uit putten en dat de meelvoorraad het nog twee dagen uithoudt. Een eenzame stem. die met een licht geluid van optimisme be sloot: Vanmiddag om half een zijn vliegtuigen begonnen ons uit de lucht te bevoorraden. Een combinatie van wind en getij van een hevigheid zoals maar eens op een millioen gevallen voorkomt, is verantwoordelijk voor de storm die de kasten van Nederland, Engeland en België geteisterd heeft. De kleine cycloon, die zich eind vorige week op het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan ontwikkelde, werd met lucht uit een hoge-drukgebied gevoed tot een groot stormcentnim. De storm bereikte zijn hoogte punt boven de Noordzee juist toen het springtij in volle gang was. Het water werd met enorme kracht tegen de zuidelijke „hals", het smalste deel van de Noordzee, geduwd. De slagen kwamen het ergst aan op de zwakste plekken van de dijken: bij de riviermon den. De meeste schade kregen steden en dorpen, die aan de mon dingen van rivieren liggen. Hier herhaalde zich in het klein de ontwikkeling in de „hals" van. de Noordzee. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliUillillllllllillll

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1