Vierhonderd doden in Engeland West-Brabant boten tekort 46 Doden nabij Fijnaart DE GROOTSTE RAMP IN VREDESTIJD Aangespoeld in de Ahoy'-hal Overblijfselen van een kamp SCHADE IN HAVEN VAN ANTWERPEN België Naar de bedreigde punten Trieste feitenwrange indrukken De nationalisten op Formosa mogen Rood-China aanvallen Zuid-Beveland is niet meer bereikbaar Toespraak van dr Drees Pensioenbetalingen Bureau Watersnood Collecte voor de slachtoffers Dinsdag 3 Februari 1933 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. ft Dagblad 1 ,,De Britse troepen die ook in de oor- LONDEN. (A.P.) De dagen van log voor hete vuren hebben gestaan, zul len nu worden gezonden naar de ontred derde gebieden om de bres te dichten die in de Britse kustbescherming is ge slagen. Zü zullen daar allemaal de veilig heid van het Britse voLk verdedigen". Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gisteren een groot deel van de dag besteed aan heit bezoeken van de zwaarst geteisterde gebiedena Ook de dag tevoren reeds had de koningin per auto een tocht door het rampgebied gemaakt. Duinkerken schenen gisteren terug gekeerd te zijn, toen duizenden kleine boten, bestuurd door hun eigenaren, zich verspreidden over de eindeloze strook water die zich langs de zwaar geschonden Britse Oostkust uitstrekt. Het is nog altijd niet mogelijk om een overzicht te geven van de geteisterde gebieden. Vele plaatsen zijn door het water volkomen van de buitenwereld afgesloten. Voortdurend ontdekken de reddingscolonnes oorden waar nog geen hulp is geboden. Het aantal slachtoffers moet enorm zijn. Gisteravond was het aantal doden reeds gestegen tot 400, een cijfer dat vermoedelijk de duizend zal over schrijden. Het aantal vermisten im mers werd gisteravond reeds op meer dan duizend geschat. Wat ook aan de dagen van Duinkerken herinnerde was de rede die de grijze pre mier Churchill gisteren, tot tranen ge roerd, in het Lagerhuis heeft gehouden. Spiegel van leed ROTTERDAM. De nameloze ellende staat deze mensen in het ge zicht gegrift, als ze de Ahoy'-hal komen bïnnenstrompelen, oude, van de rheumatiek en de doorstane angst verstijfde mensen, moeders mei zuige lingen op de arm, dodelijk vermoeide mannen en uitgeputte, wezenloze kin deren. Zij komen uit de overspoelde eilanden, Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland, Tiengemeten. Wie deze mensen ziet, krijgt een flauwe afspiegeling van het ontzet tende leed, dat het verwoestende water over ons land heeft gebracht. Met bussen kwamen de eerste slacht offers uit Stellendam aan, berooid en verkleumd. En dan komen die trieste verhalen los, verhalen die de tranen in de ogen brengen bij de gedachte aan wat zij achterlieten De Blok was een aannemer in wat eens Stellendam was. Hij vertelt aar zelend over die verschrikkelijke uren, doorgebracht op de vliering van zijn huis, met vrouw en vier kinderen, waarvan de jongste nog geen drie is, met twee oudjes van zeventig en tach tig, alles tezamen veertien mensen, die daar bij elkaar zaten van Zaterdag nacht lot Maandagmorgen, met onder zich drie meter water. Zo ver het oog reikte, stond daar het water in de Eendrachtspolder, bruisend en golvend, bedekt met ledikantjes en huisraad van een overrompelde bevolking. Het was twee uur Zaterdagnacht toen de kolkende watermassa's door de dijken heenbraken. Een vluchtend gezin, dat op een andere dijk een toe vlucht wilde zoeken, werd door de brekende dijk bedolven. De vader, de moeder en vijf kinderen werden ver zwolgen en twee andere kinderen ^"e.et- Tot hun borst waden zü door het werden door de watermassa meege-I 'Jz'^e zecwater, om barricades van zand- sleurd, tot ze lopend en zwemmend ,°P de J?"8.1 £e.* een Koger gelegen boerderijtje tonden oró' De grootste De ramp die Groot-Britannië in de laat ste dagen heeft getroffen is waarschijn lijk wel de grootste die zich ooit in vre destijd heeft voorgedaan. Zij is in om vang te vergelijken met de Londense Blitz. De zwaarst getroffen plaats is ver moedelijk wel het eiland Canvey in de monding van de Theems. In normale tij den heeft het een bevolking van 13000 zielen. In de vroege ochtenduren van Zondag begon zich daar het drama af te spelen dat zich op zovele andere plaatsen langs de kust heeft herhaald. Iedereen lag in diepe rust toen hoge golven de zeewe ring van het eiland begonnen te beuken en er na korte tijd een bres in sloegen. Ook toen het water op andere plaatsen door de dijken brak en het eiland begon te overstromen, sliep nog het grootste deel van de bevolking. Met ratels en door op de deuren te slaan wist de poli tie de mensen wakker te krijgen. Er werd een dringend S.O.S. naar de vaste wal gezonden en korte tijd iater verschenen de eerste vrijwilligers al aan de oever om de bevolking te helpen. Maar evenals op vele andere plaatsen wilde een groot deel van de bewoners het eiland niet verlaten, dat hen genera ties lang veilig had gehuisvest. En toen voor de tweede maal een hoge vloed het eiland overspoelde was red ding voor velen onmogelijk geworden. Honderd lijken zijn er al geborgen, maar van enige honderden mensen heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. On getwijfeld is een groot deel van hen in hun huizen om het leven gekomen. Bewonderenswaardig Bewonderenswaardig gedragen zich de bewoners van de geïsoleerde, maar be trekkelijk veilige plaatsen, zoals bijvoor beeld die van de stad Sheernesse. Deze belangrijke basis van de Royal Navy telt zestienduizend inwoners en die bereid <n zich nu voor op een langdurig isolement. Hun stad is van de rest van de wereld gescheiden door een strook water van anderhalve kilometer breed. Zij weten dat het lang kan duren voor zij aan de beurt komen om geholpen te worden. Elders is hulp 'dringender nodig. Er is geen elecfcriciteit meer, op het gas staat heel weinig druk en er begint reeds gebrek te komen aan voedsel. Urenlang staan de vrouwen geduldig in de rij om hun rantsoen drinkwater ln ontvangst te nemen. De bevolking van het overstroomde deel van de stad voor zover bekend is dat meer dan de helft is overgebracht naar het droog gefcleven deel. In verscheidene delen van het geteis terde gebied heeft de politie de mensen met geweld moeten wegvoeren naar vei liger oorden. Vooral oude mensen wei geren hun huizen te verlaten zo lang er nog een kans schijnt te bestaan dat die de strijd tegen het water vol kunnen houden. Duizenden militairen zijn Inmiddels opgeroepen om de strijd aan te binden met het water dat nog van geen wüken dat men In de huizen nog meer slacht offers zal vinden. De dijk die het Zuidelijke deel van de Noordzeekust moet beschermen wordt nog steeds met doorbraak bedreigd. Grote gaten heeft het water geslagen in de „Koninklijke weg" die langs de kust voert. De duinen zijn op vele plaatsen zwaar gehavend. Grote gebieden langs de Noordzee zijn geheel geëvacueerd. Grote gebieden staan geheel onder water. Militairen, brandweerlieden en burgers werken eendrachtig samen om de ramp zo veel mogelijk binnen de perken te houden. Evenals Nederland heeft België van tal van landen aanbiedingen voor hulp verlening ontvangen. Men kan in België vier getroffen ge bieden onderscheiden. In de eerste plaats de kuststreek, dan het gebied rondom Antwerpen en Antwerpen zelf, het ge bied van de Schelde en dat van Djjle, Rupel en Nethe. In de laatstgenoemde gebieden zijn de rivierdijken op vele plaatsen doorgebroken. In Antwerpen zelf is over heel het havengebied ernstige schade toegebracht, o.a. aan de werven van Cockerill. Het droogdok VIII, waarin de Flandre lag, ls doorgebroken en het schip is gekap seisd. Door het wegslaan van vele kaden nam het water vele goederen mee, die op de kaden lagen opgestapeld. Zo zag een kamp voor caravans eruit nadat het water van de Noordzee een bres had geslagen in de Britse zeewe ringen. Alle wagens werden door de ge weldige vloedgolf opgenomen en tegen de dijk gesmakt. bereiken, vanwaar zij werden opge pikt door de reddende vlotten, de laatsten van een gezin van zeven. Hoeveel doden? Zeventig, schatten de bewoners zelf, maar zij zeggen er bij dat hun schatting aan de lage kant «s. In Den Briel stond een oud vrouw tje. Zij wachtte op haar kleinkinderen en op haar kinderen. Zij wachtte. Achttien waren er omgekomen in die barre nacht. Ook van Duiveland waren de eersten gekomen. Broer en zus van 85 en 87 uit Bruinisse, waar nog slechts de daken boven het water uitsteken. Zij zijn gered, maar wat zij hebben mee gemaakt, is zo verschrikkelijk dat zij niet kunnen spreken. En van Tiengemeten kwamen ze. Een man, strompelend met een wandelstok omdat zijn been is opgezwollen, een stokoude man tussen twee padvind- sters in, te stijf om zijn benen te kun nen bewegen, moeders met starre ogen en versufte kinderen. En de ellende is zo groot, dat wij niet durfden te vragen voedsel en zandzakken 3an de bevolking te doen toebomen. Men weet reeds dat de schade in de tientallen millioenen ponden zal lopen, wat voor Engeland, dat er op financieel gebied toch al niet gunstig voorstaat, een extra-ramp betekent. Verder vreest men dat het door de zee overspoelde gebied de eerste jaren zo goed als geen vruchten zal dragen tengevolge van verzilting. 22 Doden heeft men totdusverre in België geteld in het door het noodweer geteisterde gebied. Terwijl men in het Westen met man en macht vecht voor het behoud van de zee weringen, zijn in het Oosten vele plaatsen volkomen van de buiten wereld afgesneden door ongekend hevige sneeuwstormen. De toestand aan de Belgische kust is nog steeds hoogst ernstig. Oostende lijkt wel in staat van beleg te ver keren. Een groot deel van de stad staat onder water en het is niet onmogelijk Onafgebroken rijden zware vrachtauto's naar bedreigde punten om materiaal ter versterking aan te voeren. Hoog opgetast liggen de takkenbossen, bestemd om zo spoedig mogelijk mee te helpen het tachtig meter brede gat te dichten in de dijk bij Alblasserdam. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad polder en vlak daarop twee gaten ten Westen en ten Oosten van Willemstad, dat geheel geïsoleerd is. Later kwam er nog een gat in de dijk van de grote polder aan het Hollandsch Diep. De tweede phase kwam in de loop van Zondag en van Zondagnacht, toen schrijven over dit verdronken land De droevige feiten zyn overstelpend, de wrange indrukken in een mensen leven niet uit te wissen. Te Fijnaart wordt een gebroken oude post van het Rode Kruis binnenge- er een tweede springvloed opzette en Antwerpen heeft, vooral in de havenwij ken, vrij grote schade opgelopen. De ha vensporen hebben, zoals uil deze foto blijkt, ernstig geleden. En de kademu ren zijn over een afstand van 150 meter verw.oesl. bracht. Snikkend vertelt vrouw in de nacht van het dak gegleden en in het kolkende water is verdwenen. Een paard staat nog juist met zjjn kop boven water van zijn stal uit naar buiten te kyken. Een boerenknecht waadt tot aan zijn borst door het water om het vee uit de stallen te bevrijden. Hij snijdt de touwen door en rukt aan de halsters van de dieren. Maar de koeien blijven onwrikbaar staan, onwillig om twintig meter door het water te gaan en de veilige wal te bereiken. Een lid van de commando's uit Roosen daal kan de dringende bede van hoofdingeland niet weerstaan zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder ge legen boerderij, waar de vrouw van de ingeland en twee kinderen op de bovenverdieping op redding wachten. De man brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin, ook de buren uit hun benarde positie te haien Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Zij zijn voorlopig gered, maar vele zijn zwaar ziek en zuilen spoedig aan longontsteking sterven En de mensen roepen om boten en iedereen klaagt waarom er juist hier zó weinig zijn, dat de hulpeloze slacht offers, die daar ginds uit de boven verdiepingen met handdoeken zwaaien, nog niet kunnen worden gered. Het is erg in de polders rondom Fijnaart. Volgens de officiële gegevens zijn er hier 46 doden en er wordt een aantal mensen, waaronder militairen, vermist. De enige polder die tot nu toe gespaard is gebleven, is de Fijnaart- zeepolder en dat is dan dank zij het voortreffelijke werk van de militairen en studenten, die als paarden hebben gewerkt. Twee phasen De ramp voltrok zich hier ln twee phasen. In de nacht van Zaterdag op Zondag sloegen er aan de kant van het Volkerak drie grote gaten van 100 bij 150 meter in de Sablna Hendrika- Te Bergen op Zoom moest een aan tal huizen aan de dijken worden ge- evacueerd. Er zijn geen slachtoffers. De machinefabriek Holland kwam onder water te staan. De schade wordt op anderhalf millioen geschat. De spoor lijn van Bergen op Zoom naar Vlissin- gen werd op enkele plaatsen wegge slagen. Het gebied rond Halsteren behoort eveneens tot de zwaarst getroffen stre ken. Boven het grauwe water steken de daken uit van de boerderijen en met de stroom dryven de kadavers mee van tientallen koeien, paarden en var kens. Op het ogenblik zyn te Halsteren dertien lyken geborgen en «r worden nog ruim zestig personen vermist. Er zijn. volgens de officiële raming, vier honderd stuks rundvee verloren gegaan, 165 varkens en 100 paarden. In slaap verrast Vele mensen in deze streek werden in hun slaap door het water verrast en enkele gezinnen danken hun leven aan het feit, dat inwoners van Halsteren hen op tijd konden waarschuwen. Het red dingswerk werd belemmerd doordat er slechts een gering aantal motorboten be schikbaar was, maar toch werden hiermee tot Zondagmorgen ongeveer veertig van de vijftig gezinnen uit de Auvergne- en Theodoruspolders in veiligheid gebracht. Daarna werd de taak overgenomen door een detachement mariniers met amphibie- tanks. In de omgeving van Bergen op Zoom zijn behalve de Auvergne- en Theodorus polders ondergelopen de polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen de lijn OssendrechtWoensdrecht. In de Tholense dijk werden acht gaten geslagen. Hierdoor staan vrijwel alle polders ten Westen van de lijn Lepel straatBergen op Zoom onder water. Op vele plaatsen bereikte het water een hoogte van zes meter. De strijd tegen de elementen is met vereende krachten be gonnen sinds Zondagavond grote colonnes militaire voertuigen by de bedreigde plaatsen zijn aangekomen. Dit was hoogst noodzakelijk, want de gaten in de dijken werden door het binnenstromende water met het uur groter. Geertruidenberg, dat nagenoeg geheel blank heeft gestaan, is nu al weer het grootste deel van het water kwyt. Zo doende heeft de stad heel wat évacué's uit omliggende getroffen streken kun nen opnemen. Uit Hank in de Biesbos zyn vier a vijfhonderd mensen opge nomen. Ook de vijftig gezinnen van em ployes van de Provinciale Noordbrabant se electriciteitsmaatschappij. die in de omgeving van de Amer-centrale in het lage polderland woonden, zijn naar Geer truidenberg geëvacueerd. En alles is in gereedheid gebracht om nog zeshonderd vluchtelingen op te nemen. De burgerij zorgt voor de voedselvoorziening in het noodgebied van Hank en Dussen. Het eerste dorpje is geheel ontruimd. In Raamsdonksveer zyn er twee doden, onder wie een baby van zes weken. Er wordt niemand vermist, de materiële schade is aanzienlyk. Vyf en twintig hui zen werden door het water verwoest. Ongeveer achthonderd bewoners van de wijk Sandoel in het oudste deel van de stad zijn ondergebracht in café's en schoollokalen. Zij werden door militairen met amphibievoertulgen uit hun bedreig de huizen gehaaid. Te Dinteloord zjjn zes polders onder water gelopen. Er zyn hier drie doden te betreuren, vier personen worden ver mist. 28 woningen staan onder water, 107 personen zyn definitief en 65 tijde- lijk dakloos. Eisenhower houdt zijn troonrede WASHINGTON (Reuter en A.P.) De Chinese nationalisten op het eiland Formosa onder leiding van Tsjiang Kai-sjek zullen voortaan de vrijheid hebben om aanvallen te doen op het vasteland van Rood China. De Ameri kaanse Zevende vloot, welke tot dus ver in de Formosaanse wateren was gestationneerd om Formosa tegen Rood China te beschermen en tege lijkertijd de nationalistische Chinezen op Formosa te beletten het vasteland aan te vallen, is namelijk van die taak ontheven. Dat heeft president Eisenhower be kend gemaakt in het Amerikaanse Congres, toen hij daar gisteren in een „troonrede" zijn toekomstige politiek uiteenzette. Het besluit was al enige dagen geleden verwacht en is vooral in Engeland en verscheidene Aziatische landen met grote reserve ontvangen. Men vreest er namelijk een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten van. President Eisenhower zette een pro gramma voor de buitenlandse politiek uiteen, dat overigens vrijwel gelijk bleek aan dat van de regeiïng-Truman. Hif legde evenwel meer nadruk dan zyn voorganger op de noodzaak, dat de Westeuropese landen werkelijke voort gang maken met hun eenwording, als voorwaarde voor verdere Amerikaanse hulp. „Werkelijke vooruitgang, aldus de president, zal voor het Amerikaanse volk het beslissende bewijs zijn, dat onze materiële offers voor de zaak van de collectieve veiligheid worden ge ëvenaard door essentiële politieke, eco nomische en militaire prestaties ih West-Europa'. President Eisenhower kondigde in dat verband ook aan, dat de Amerikaanse douaneregelingen zouden worden ver eenvoudigd. opdat producten uit het buitenland gemakkelijker de Ameri kaanse markt kunnen bereiken. Particuliere beleggingen in het buiten land zullen worden aangemoedigd. Het programma voor de wederzijdse handel, dat op 30 Juni afloopt, zal worden uitgebreid, zonder dat de belangen van de binnenlandse industrie en handel Fabrieken blank Verscheidene fabrieken te Waalwijk staan onder water. Alle buitenpolders ten Noorden van Waalwijk staan geheel blank. De dijken werden ernstig bescha digd, maar konden worden behouden met zandzakken. In 's Grevelduin Ca- pelle is de toestand nog kritiek, want het water stroomde gisteren nog over de winterdijk. Verscheidene huizen zijn hier ingestort, do kom van het dorp is geëvacueerd, er zijn geen slachtoffers. Rondom Waspik in de Langstraat zijn alle polders ondergelopen. De boeren hebben echter met hun vee kunnen vluchten. In Waspik zelf staat het water alleen aan de buitenrand. Er zijn drie huizen ingestort. Slechts een verbinding over de weg, naar Kaatsheuvel, is nog open. De bevolking van St. Fliilipsland en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant wordt geëvacneerd. Met vaartuigen wor den de bewoners van de bedreigde pun ten gehaald, en dan verder per auto ver voerd. Steenbergen zelf is nog van Oud-Gas- :1 en Dinteloord uit bereikbaar. Het water stijgt bij Steenbergen heel lang- Op Zuid-Beveland is het nog steeds het ergste gesteld met de gemeente Kruinin- gen. Bij vloed staat daar het water drie meter boven de Rijksweg. De kom van Hansweert, dat tot Kruiningen behoort, is echter droog. Gisterochtend hebben honderden Nederlandse militairen die over België reisden zich te Antwerpen Ingescheept voor Kruiningen. In de gemeente Kapelle onder Schore werkt men met duizend man onafgebro ken om een dijkval te voorkomen in de grote zeewerende dijk van de Schelde (Zuidkant van Zuid-Beveland). Alle mannen van 2050 jaar uit de omgeving en vele militairen storten duizenden zakken zand op een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter. Veertig k vyf- tig auto's rijden af en aan met zand. De grote graanhandelaren uit deze streek leveren de zakken. Volgens de burge meester is er thans een redelijke kans. dat men de verzakte dykstrook "zal houden. De reddingspogingen worden onver minderd voortgezet. Met boten worden de mensen uit Kruiningen gehaald. Ook hier doet zich het gebrek aan dit mate rieel ernstig gevoelen. Dank zij het feit, dat de gehele be volking van Ierseke voortdurend in de weer is geweest om de dijken te beveili gen, is het dorp thans behouden. De bevolking van Ierseke helpt nu de in woners van Kruiningen te evacueren. Doordat de Nieuwlandepolder by Krab- bendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beveland ver broken. Alleen voor zeer dringende ge vallen wordt een bootdienst tussen Ierseke en Bergen-op-Zoom onderhouden. Gisterochtend zyn bij Goese Pas zeven lyken aangespoeld van nog niet geïdenti ficeerde mensen. Li Goes verwachtte mengisteren zes Britse helicopters. Vandaar uit zullen ze hulp gaan verlenen in Noord-Beveland. de zak van Zuid-Beveland. Tholen en St. Philipsland. zullen worden verwaarloosd. Bovendien zal Amerika voortgaan met het plaatsen van orders ten behoeve van de verde diging bij fabrieken in het buitenland, indien deze geen ernstige concurrentie opleveren voor de Amerikaanse pro ductie. Tenslotte zal Amerika grotere hoeveelheden grondstoffen, welke het zelf mist, uit andere landen opnemen. Toen Eisenhower het Kapitool betrad, waar het Huis van Afgevaardigden en de Senaat in gezamenlijke zitting bijeen waren, brachten de afgevaardigden hem staande een ovatie. Zijn „troonrede" de „State of the Union" werd her haaldelijk door applaus onderbroken. De meeste geestdrift betuigden de afgevaar digden, toen Eisenhower aankondigde, dat zijn regering geen overeenkomsten zou erkennen, neergelegd in geheime afspraken met buitenlandse regeringen, welke het tot slavernij brengen van vol keren inhouden. Daarmee bedoelde Eisenhower duidelijk de overeenkomst van Jalta, waarin de annexatie van Pools gebied door Rusland werd erkend en de annexatie van Duitse gebieden door Polen. Weinig enthousiast toonde het Congres zich over Eisenhowers mededeling, dat er voorlopig geen sprake zou zijn van belastingverlaging. Wel adviseerde hij het toezicht op lonen en prijzen per 30 Mei af te schaffen Hij bepleitte verder wijzigingen in de nieuwe immigrallo- wel, welke volgens hem ..onbillijkheden" bevat en, naar hij zei. „in feite discri- menerend is". Eisenhower wees er de Amerikanen op, dat zij er goed aan zou den doen zich te herinneren, dat «ij allen zonder uitzondering immigranten of zonen en dochters van immigranten zijn. Zijn besluit om Tsjiang Kai-sjek vrij heid van handelen tegen Rood China te geven verklaarde Eisenhower met er op te wijzen, dat China in Korea aan de Koreaanse oorlog heeft deelgenomen en dat het daarom «een zin meer zou heb ben om de Amerikaanse vloot te gebrui ken als beveiliging van de Chinese kust. Daarmee zou men de vijand immers alleen maar van dienst zijn. Boot verbinding tussen Zuid-Beveland en Zierikzee Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Met ingang van morgen zal voor het vervoer van personen en goederen tussen Zuid- Beveland en Bergen op Zoom het 86 ton metende m.s. Medio gaan varen. Deze verbinding is georganiseerd door de rijksverkeersinspectie in Zeeland. Uiteraard dient bij het aanbieden van goederen rekening te worden gehouden met de grootte van het schip. De agenten voor het aannemen van goe deren zijn te Wemeidinge de gebrs. Florissen en te Bergen op Zoom Jac. Smoutx. Voor het personenvervoer dient men zich te Wemeidinge te vervoegen bij de gebr. Florissen en te Bergen op Zoom bij het schip aan de haven. De vertrektijden voor de eerste week luiden als volgt: Woensdag, 4/2: Wemeidinge. 14.00 uur. Donderdag, 5/2: Bergen op Zoom. 8.00 uur; Wemeidinge 15.00 uur. Vrijdag. 6/2; Bergen op Zoom 9.00 uur; Wemeidinge 15.00 uur. Zaterdag, 72: Bergen op Zoom 10.00 u. Maandag. 9/2; Wemeidinge 9 uur; Ber gen op Zoom 14.00 uur. Dinsdag, 10/2: Wemeidinge 10.00 uur; Bergen op Zoom 15.00 uur. Woensdag, 11/2: Wemeidinge 11.00 uur; Bergen op Zoom 15.00 uur. De Medio volbrengt de tocht in onge veer twee uur. Behalve het vervoer van goederen voor particulieren zal de Medn ook goederen van rijkswege, die in het getroffen gebied dringend nodig zijn, als bijv. medicamenten, meenemen. Het weghalen van kadavers Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De veterinair hoofd inspecteur van de volksgezondheii" maakt bekend, dat men zich in de geteisterde gebieden voor het weghalen van cada vers van dieren, welke per vrachtauto bereikbaar zijn, kan wenden tot de vol gende destructiebedrijven: Gekro te Overschie, tel. K 1800-84520; Brabantse destructor te Son, tel. K 4909-235 en Destructiebedrijf Dordrecht, teL K 1850- 4288. DEN HAAG. In een gister avond voor de radio gehouden toespraak heeft minister-president dr. Drees een schets gegeven van de ramp die Nederland heeft ge troffen, een ramp die een zware terugslag betekent in de opgang van ons volk na de oorlog, juist nu die opgang zich duidelijker be gon af te tekenen. Temidden van al deze ellende, aldus dr. Drees is verheugend de geest waar mee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ontvangen. Prachtig is ook de geestdriftige bereidwilligheid waarmee zeer velen zich persoonlijk voor alle arbeid en steunverlening be schikbaar stellen. Gemeentelijke, pro vinciale en rijksorganen doen daarnaast wat zij kunnen, In de Staten-Generaal hoop ik vandaag nadere mededelingen te kunnen doen. Dr. Drees sprak ook over te ver lenen belastingfaciliteiten, die waar schijnlijk zullen betreffen een verrui ming van de vrijstelling van loonbe lasting, inkomstenbelasting en ven nootschapsbelasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds. DEN HAAG. De pensioenraad brengt met het oog op de pensioenbe taling van medio Februari, ter kennis van degenen die een pensioen genieten van het algemeen burgerlijk pensioen fonds en die tengevolge van de waters nood naar elders zijn overgebracht, dat j hun evacuatie-adres en zo moge- jk hun registratienummer ten spoe- igste moeten mededelen aan de pen sioenraad, Benoordenhoutseweg 46, Den Haag. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis heeft een speciaal bureau Watersnood ingesteld, dat gevestigd is op de Princessegracht 27 in Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse. oud-directeur van het voormalige cen- traal-distributiekantoor. Alle aanvragen voor materiële hulp verlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de ver schillende diensten uitgevoerd. Aanbie dingen voor materiële hulpverlening komen eveneens bij dit bureau binnen en worden gecoördineerd. De telefoon nummers zijn 184790, 184791 en 184792. Het Comité Vluchtelingenhulp, dat gereed stond zijn actie ten behoeve van de ontheemden te beginnen, heeft besloten deze actie voorlopig te laten rusten en heeft zich op mijn verzoek be reid verklaard hier ter stede de collecte voor de slachtoffers van de ramp, die ons land in deze dagen heeft getroffen, ter hand te nemen. Het, is de bedoeling, dat voorshands alleen gelden worden bijeengebracht. De be stemming van de opbrengst van deze collecte zal in overleg met het Nederlandse Rampenfonds worden bepaald. Waar ook in ons land op zo verheugende wijze is gebleken, dat in alle kringen de begeerte leeft, de nood die door deze ramp is ontstaan te lenigen, lijkt het mij overbodig deze inzameling bij onze burgerij aan te hevelen. Wij hebben van nabij kunnen zien, wat deze ramp betekent. De Burgemeester van Rotterdam, Mr. G. E. VAN WALSUM. In aansluiting aan deze oproep verzoekt het Comité Vluchtelingenhulp ons mede te delen, dal de bussen voor de collecte van daag na 8 uur 's morgens kunnen worden afgehaald aan de volgende adressen: Mevr. Verheul, Walenburgerweg 105; Crooswijkse Volkshuls. Van Reijnstraat 32; De Boer Straatweg 233; Versteeg. Mauvelaan 1; Lieuwens. Concordiastraat 17; Charl. Volks huls, Katendrechtse Lagedijk 450; U V V Eendrachtsweg 17; U.V.V., Beukelsdijk 133;' ftevr. De Wüs. Deense straat 91a; Rotter damse Gemeenschap. Mathenesserlaan 408; mevr. Van Mastrigt. Overschie. Rotterdam se Rijweg 52; Anceaux. Busken Huetstraat 8: Klaassen. Groene Zoom 259; Holst. Oranje boomstraat 133; „Het Baken". Dordtselaan 140; Sociale Raad, Oostzeedijk 185; Rode Kruis. Parklaan 12; mevr. Pistoor. Nolens- straat 76; mevr. Weekenstroo. Statenweg 174: mevr. Iteniëls Straatweg 156; Johan's Catetana, Beyerlandselaan 149; mevr. De Boer. Straatweg 233; Rotterdamse Jeugd gemeenschap. Mathenesserlaan 406: mevr Suis, Heyplaatstraat 4. De collectebussen moeten hedenavond uiterlijk 20 uur zijn terugbezorgd!^^ Zij. die bereid zijn met lijsten te werken, kunnen zich vanmorgen na 8 uur melden bij het gebouw van de Sociale Raad, Oost. zeedijk 185.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4