Een krachtig, lands beleid positief buiten- aangekondigd V.S. hoeven geen concurrentie op grote schaal te vrezen Ook Engeland honderden rouwt doden Formosa gedeneutraliseerd Mayer en Bidault eind Maart naar Washington Waar onze soldaten helpen Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Prins Bernhard te New-York: Liever zelf ons bestaan verdienen, dan liefdadigheid GEMATIGD OPTIMISME IN DE SCHOENINDUSTRIE Tweederde van Oostende zwaar beschadigd Eilandje Canvey zwaarst getroffen, maar bewoners wilden niet weg DINSDAG 3 FEBRUARI 1933 PAGINA 6 Eisenhower's eerste State of the Union Aanmoediging van Westenropese eenheid President Eisenhower beeft gisteren zijn „State of the Union"-boodschap uitgesproken. Het was tevens zijn eerste officiële rede voor het Congres in zijn nieuwe ambt en zijn eerste officiële bezoek aan de volksvertegenwoor diging. Het Congres bracht beiu bij bet binnenkomen en b- zijn heengaan diging. Het Congres bracht hem bij bet binnenkomen en bij zijn beengaan staande een uitbundige ovatie en onderbrak zijn rede niet minder dan 53 maal. Het hoogtepunt uit Eisenhower's uiteenzettingen over de politiek, die bij denkt te gaan volgen, was zijn besluit om de neutralisatie van Formosa op te beffen, als eerste onderdeel van een „krachtiger buitenlands beleid, waarbij aan de aanvaller niet langer de keuze gelaten wordt van plaats, tijd en middelen om ons een zo groot mogelijke schade te berokkenen tegen de laagst mogelijke kosten voor hemzelf". Malakka doet en van de strategische positie van Formosa. Een oplossing voor Korea, zeide hij met nadruk, zal onver mijdelijk op al deze gebieden van invloed zijn. Hy kondigde aan, dat onmiddellijk ver hoogde hulp aan de Zuidkoreaanse re publiek zal worden gegeven teneinde het aandeel van de Zuid-Koreanen in de stryd voor hun grondgebied te vergroten. Over de neutralisering van Formosa zeide Eisenhower, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende, dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wa pen van communistisch China. „Door deze steun worden de communis ten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden, aldus Eisen hower. „Daarom geef ik", aldus de Ameri kaanse president, „opdracht dat de ze vende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen agres sieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te besehermen dat in Korea tegen ons strijdt". Afspraken van Jalta binden niet Wij hebben geleerd, zo zeide Eisen hower, dat de vrije wereld niet voor onbe paalde tijd in een toestand van verlam mende spanning kan blijven. De regering is begonnen met het opstellen van een nieuwe buitenlandse politiek, beheerst door bepaalde vaste ideeën. Voorop moet staan een voortdurende, hartelijke samen werking tussen de uitvoerende en de wet gevende macht. Vervolgens moet het beleid een wereldomvattend karakter be zitten. Als derde principe noemde hij, dat de V.S. nimmer zouden berusten in het in slavernij raken van enig volk. Eisenhower zeide, dat hij op een later tijdstip met een resolutie zal komen, ter goedkeuring door het Congres, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat de huidige regering zich niet gebonden voelt door geheime afspraken uit het verleden, ge maakt met buitenlandse mogendheden die een dergelijke slavernij toestaan. (Dit was een duidelijke verwijzing naar de overeenkomst van Jalta, tussen Roosevelt en Stalin). Europese integratie Het vierde principe is: Steun aan andere naties zal gegeven worden, in de mate waarin deze naties ernstig streven naar het vervullen van haar volle aandeel in de gemeenschappelijke taak. Als vijfde principe geldt: steun en aanmoediging voor verdere politieke en economische integratie van Europa. „Deze eenheid moet, dat is duidelijk, van binnenuit groeien en kan niet van buitenaf worden bewerkstelligd, maar het is rechtmatig en noodzakelijk, dat wjj de Europese leiders aanmoedigen." Het zesde principe lag op het gebied van de wereldhandel. De president drong er op aan, dat de Westeurope^e landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „economische sfeer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belangrijke hulp te verlenen." Rusland heeft atoomwapens De president wees vervolgens op de noodzaak van de burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is dat de Sovjet-Unie over atoomwapenen beschikt en omdat de opbouw van een ondoordring baar defensie-apparaat nog niet mogelijk is. Als punten van de binnenlandse poli tiek noemde hij op de eerste plaats het in evenwicht brengen van de begroting, het verminderen van de federale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de instelling van de loon- en prijsbeheersing te vragen, wan- neer de huidige regeling op 30 April af loopt. De wet-Taft-Hartley moet worden geamendeerd. Zonder de wet-McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen :n de Ver. St. is geregeld, zeide de president dat de bestaande wetgeving inzake de toe lating van vreemdelingen onrechtvaar digheden inhoudt. Voorts beloofde hij de rassendiscrimi natie af te schaffen in Washington en :n de strijdkrachten. (Het Zuiden noemde hij niet). Eisenhower eindigde met de woorden: Wij moeten sterk zyn in bewapening. W\| moeten sterk zyn in de bron van alle be wapening: onze productiviteit. Wjj allen arbeiders en boeren, financiers, tech nici en bouwers moeten produceren, mécr produceren cn nóg meer producer- ren Zo ons hart vraagt om kracht, onze wijsheid moet er leiding aan geven. Reacties In Londen is het besluit om Formosa te deneutraliseren, zoals verwacht mocht worden, met bezorgdheid ontvangen. Hoewel Eisenhower zjjn beslissing in zijn rede mede fundeerde op de gebleken communistische afkeer van de vredes pogingen van India in de V.N., vreest men in Londen dat het Amerikaanse be sluit in Aziatische kringen niet gunstig ontvangen zal worden. Onmiddellijke militaire veranderingen in de situatie in het Verre Oosten verwacht men niet. (Ook de Amerikaanse vlootbevelhebber in de Pacific, admiraal Radford, aan wie Eisenhower het betreffende besluit reeds zou hebben doorgegeven, verwachtte niet, dat er zich in komende maanden reeds militaire acties in, of aan de oevers van de Straat van Formosa zouden af spelen). De politieke nadelen zouden daarentegen wel onmiddellijk kunnen blijken. Men verwacht, dat minister Eden die heden over deze kwestie in het La gerhuis een verklaring zal afleggen, van het bezoek van Dulles en Stassen ge bruik zal maken om de Britse bezwaren tot uitdrukking te brengen. Te Parijs beschouwde men het deneu- traliseringsbesluit op de eerste plaats als het wegnemen van een bestaande onge rijmdheid in de strategische situatie in het Verre Oosten. Men had hier met wel gevallen geluisterd naar de passage, waarin het Koreaanse probleem in een noodzakelijk verband werd gebracht met de strijd der Fransen in Indo-China, het geen de belofte van een gemeenschappe lijke gecoördineerde actie in de verschil lende gebieden schijnt in te houden. In Bonn toonde men enige ongerust heid, welke ongetwijfeld door de Duitse behoefte aan Aziatische afzetgebieden werd ingegeven. Men hoopte, dat hier geen verscherping der betrekking tussen China en de Westerse wereld zou ont staan. Op uitnodiging van Eisenhower President Eisenhower heeft Rénc Mayer, verslaggevers, dat de besprekingen zeer ..Wijziging invoerbepalingeJï' jde Franse premier, en Georges Bidault, de Franse minister van buitenlandse za ken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogen blik een reis door Europa maakt en Maan dag te Parijs besprekingen voerde. In een gezamenlijk uitgegeven commu niqué werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China. Minister Bidault verklaarde op de be sprekingen, die met een onderbreking voor een bezoek van Dulles en Sassen aan president Auriol, de gehele dag duur den, dat de Franse regering zou voort gaan met te werken voor een Verenigd Europa. Aan de besprekingen werd, behalve door Dulles. Stassen, Mayer en Bidault, ook deelgenomen door de ministers Ple ven (defensie), Buron (economische za ken) en Bourges-Maunoury (financiën). Ook was Hervé Alphand, de geestelijke vader van het E. D. G.-verdrag aanwezig. De hulp, die hjj in het vooruitzicht stelde omvat in dc eerste plaats wijziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handels overeenkomsten, (die de president in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid). Verder zal de Amerikaanse regering het investeren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen, gebruik makerij van de mogelijkheden overzee van voort brenging van producten die voor de wederzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concurrentie met de normale vredesproductie in de V.S. zullen teweegbrengen. Ook willen de V.S. helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de V.S. niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisen hower tot de Europese landen, ten doel. het ontstaan van de practische eenheid in West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel dat de Europese landen een aanzienlijke bijdrage hebben geleverd tot het behoud van de veiligheid van de vrije wereld. „Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de noor delijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in sterke mate vergroot Korea en Formosa Dp president maakte hierna speciaal melding van Korea. De communistische vruchtdragend Warenverlopen. In Franse diplomatieke kringen geloof de men Maandagavond, dat één der pun ten van bespreking het verdrag voor een Europees leger is geweest, dat verleden week ter goedkeuring bij de Nationale Vergadering is ingediend. Men meende dat de Franse ministers erop gewezen hebben, dat de nauwst mogelijke Britse samenwerking met de verdedigingsge meenschap een grote hulp bij het overwin nen van de weerstand in het Franse par lement zou zijn. De grote Ahoy-hal te Rotterdam is in gereedheid gebracht voor de ont vangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden die in gro ten getale R'dam binnenkomen. Enorme hoeveelheden voedsel, kle ding, bedden en andere goederen zijn in deze hal ondergebracht, ter leniging van de eerste nood van de slachtoffers. De binnenkomenden worden er liefderijk verzorgd dooi U.V.V.-sters, padvinders en -sten- Een algemeen overzicht van de Ahoy-hal, waar de. mensen een veilig onderdak vinden. De opkomst van de militairen, die met periodiek verlof waren, is Zondag zeer vlot verlopen, vertelde ons de luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, die door de chef van de Generale Staf belast is met de leiding van de militaire hulp verlening aan_dc geteisterde gebieden. Als proef mobilisatie is deze opkomst uitmuntend geslaagd. Binnen 12 uur na de eerste radio-omroep waren alle met ver lof zijnde militairen in hun garnizoen te ruggekeerd, om, waar hulp nodig was, te worden ingezet. In totaal zyn op het ogenblik 16.000 mi litairen ingezet: voor het hulpverlenings- werk worden nog 20.000 man in reserve gehouden; het personeel, dat is ingezet, verleent hulp by evacuatie en by 't dich ten van dijken. De militaire hulpverlening, welke door het buitenland is toegezegd, zal dan ook voornamelijk bestaan in technisch perso neel, met name genietroepen, en ver der in het beschikbaar stellen van tech nische hulpmiddelen zoals bulldozers, mo torboten, amphibie-vliegtuigen, Dukio's en helicopters. Generaal Buurman van Vreeden wees er nog op, dat militaire hulp alleen wordt verleend, wanneer het burgerlijk apparaat er om vraagt. Op het ogenblik zijn mili tairen bij de hulpverlening ingezet in de omgeving van Willemstad, van Halsteren, bij Kruiningen en op 't eiland van Doi'dt. Op enkele plaatsen benoorden de Moer dijk konden reeds enkele troepen weer worden teruggetrokken. Op Texel en bij 's-Gravenzande schijnt de toestand niet zo alarmerend te zijn, als aanvankelijk werd gemeend. Op Texel is slechts één polder ondergelopen. Zondag is militaire hulp verleend in het gebied ten Zuiden van Willemstad, het ge bied van Halsteren en de omgeving van Kruiningen. Ten Noorden van de Moerdijk, dat is het eiland van Dordrecht, was de toestand vanmorgen dusdanig opgeklaard, dat enige troepen van de eerste militaire afdeling, die hier waren ingezet, naar hun garni zoenen terug konden worden gedirigeerd. De kazernes en militaire magazijnen hebben over het algemeen niet van het water te lijden gehad, alleen in Dordrecht stond het terrein van een kazerne blank. De toestand op Texel bleek niet alar merend te zijn, militaire hulp was daar niet nodig. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden merkte o.a. nog op, dat er op sommige punten geïmproviseerd moest worden, zo moest zijn staf gisteren twee maal verhuizen, maar het is goed gelukt. Men zou de militaire maatregelen kunnen beschouwen als een proefmobilisatie, zo gaf hij te kennen en hij voegde er aan toe, dat ze geslaagd is. GEBIED TEN WESTEN - VAN PUTTERSHOEK WATERVRIJ De polders ten Oosten van Putters- hoek zijn overstroomd. Het gebied wes telijk van Putlershoek (richting Myns- heerenland) is watervry gebleven. Hon derd vrijwilligers zijn dag en nacht in actie geweest om de Blaakschedijk, die dit gebied beschermt te behouden. Er rijn honderden zakken zand tegen de dijk geworpen. Honderd vrijwilligers uit Ba- rendrecht zullen de dijkwacht gaan af lossen. Tot nog toe zjjn er geen slacht offers. Advertentie Prins Bernhard heeft, zoals uit een bericht elders in dit blad blijkt, te New York voor de kamer van Koophandel een rede gehouden. Na de oorzaken van het algemene West-Europese probleem van de „dollar- gap" besproken te hebben wees de Prins op het belang voor Nederland van handel met het buitenland, welks totale volume van importen en exporten ongeveer gelijk is aan zijn nationaal inkomen, terwijl voor de Ver. Staten dit totaal minder dan tien percent uitmaakt. Snelle bevolkingsaanwas maakt zowel industrialisatie als emigratie noodzakelijk. Prins Bernhard noemde het een gelukkige omstandigheid, dat in de laatste jaren meer en meer Amerikaanse industrieën fabrieken in Nederland hebben gevestigd. „De voornaamste betekenis van het af zien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan afhankelijk zjjn Gemeenten adopteren gemeenten Urk helpt Zierikzee Om half vijf gistermiddag zijn 25 IJs- selmeerkotters en een sleepboot vertrok ken met bestemming Zierikzee- De sche pen zün volledig bemand. Verder ver trokken de U 64, de U 164 en de U 186; dit zijn grote schepen met radio-, zend en ontvang-apparaten aan boord; verder twee autobussen met motorschippers voor aflossing, 4 tractors, geladen met motorvletjes volledig bemand- De inza meling van goederen neemt op Urk een geweldige omvang aan. Men herinnert zich nog, dat in 1916 de van liefdadigheid. Oplossing van het dol- larproblecm is een taak zowel voor Euro pa als Amerika. Ofschoon naar mijn mening Europa meer kan en moet doen dan het reeds doet ter oplossing van het dollarprobleem kunnen de Verenigde Staten ook ver schillende dingen doen om bij te dragen tot het doen verdwijnen van de nu be roemd geworden „dollargap", aldus de Prins. Hjj noemde in dit verband de hoge Amerikaanse invoerrechten op sigaren (130 pet.) en wollen dekens (150 pet.), voor welke typisch Nederlandse producten in de Verenigde Staten een markt zou kun nen worden geschapen. Prins Bernhard sprak de hoop uit dat het Congres de „customs simplifications act" zou aan nemen. De onzekerheid of een invoerrecht niet plotseling verhoogd zal worden werkte, volgens de Prins eveneens belemmerend. Prins Bernhard zeide niet te geloven, dat de Ver. Staten behoeven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Ame rikaanse producenten en hij gaf als voor beeld, dat „dit grote land meer kaas kan consumeren dan het thans doet en dat daarom zowel binnenlandse als buiten landse kaasproducenten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt. Dc totale import van alle z.g. Marshall- planlandcn was in 1951 ongeveer 0.6 pet. van de totale bruto nationale productie der Ver. Staten. Verdubbeling van deze invoer zou enerzijds het einde van de dollar-gap betekenen, maar anderzijds zouden importen uit Europa toch nog slechts een zeer gering percentage van bruto Amerikaanse productie bljjvcn", aldus besloot Prins Bernhard. Onder de toehoorders van de Prins wa ren ongeveer 25 vooraanstaande New Yorkers uit bedrijfs- en zakenleven, als mede de Nederlandse consul-generaal, De Vos van Steenwijk en Speekenbrink, hoofd van de economische afdeling van de Ne derlandse ambassade. Openbare huidenveilingen in Nederland nog steeds niet hersteld De voorzitter van de Kamer van Koop- Dulles en Stassen verklaarden, dat hun zending slechts was bedoeld om de rege ring van Eisenhower inlichtingen voor de uitwerking van haar politiek te verschaf fen. Zij hoopten op een veelvuldige raad de pJeging van hun Franse collega's in de al^aldaar noemde hij duidelijk een j toekomst, aldus het communiqué, onderdeel van eenzelfde berekende aan-1 Na afloop van de besprekingen ver val welke de agressor in Indo-C'hiiia en j klaarde Dulles en Stassen nog tegenover Hoewel de schade in België tengevolge van de overstromingen aanzienlijk is, vooral in Oostende en omgeving, geeft men allerwegen, zowel in regeringskringen als in de pers, blijk van eei groot mede leven met de ramp, die Nederland getrof fen heeft en waarvan de omvang die van België verre te boven gaat. Intus;cn gaat ook in elgië het reddings werk zonder ophouden verder. Afdelingen van het leger, ter sterkte van ongeveer een divisie, hebben in de kuststreek de strijd met het water aangebonden, daarbjj geruggesteund door talrijke vrijwilligers, Rode Kruis-colonnes en, In de hoop dat er nergens een grote brand zal uitbreken, door verreweg de meeste Belgische brand weerorganisaties. 1-Iet aantal doden is betrekkelijk gering. Tot dusver zijn slechts 11 verdrinkings- gevallen met zekerheid bekend, maar men houdt er rekening mee, dat dit aantal nog kan stijgen. Bij Lille, een klein plaatsje in de om geving van Antwerpen, was vannacht de situatie van de zeedijk zeer précair .De hoge vloed van Maandagochtend had de dijk op gevaarlijke wijze verzwakt en met man en macht werd aan de versterking ervan gewerkt. Op de Schelde had men met aanzienlijke vertragingen in het scheepvaartverkeer te kampen. Schepen sloegen van hun ankers en liepen overij op. Hier en op andere punten in de om geving van Antwerpen waren ongeveer 600 soldaten ingezet. Het zwaartepunt der verwoestingen ligt in Oostende, waar precies hetzelfde stads gedeelte werd getroffen, dat in de laatste oorlog door bombardementen reeds hevig was beschadigd. Koning Boudewijn, die gisteren een bezoek aan de geteisterde gebieden bracht, kwam op de eerste plaats naar deze zwaarst getroffen badplaats. Volgens ramingen is tweederde van de stad bijna geheel verwoest. Het handels centrum Oud-Oostende en de Visserskaai werden door het water bedolven, de be- van de zeewering lagen tot ver in de stad en de ondergelopen, maar later weer droog gekomen wijken, bleken met een dikke, vettige modderlaag overdekt. Uiter aard was de winkelinventaris van prac- tisch alle magazijnen waardeloos, zo niet geheel Yer<iwenen. Ten Zuiden van Oostende, in de buurt van Heyst, is de dijk sterk genoeg geble ken. Hier hadden geen overstromingen plaats. Maar nog weer Zuidelijker, bij Duinkerken en Calais, in Frankrijk, was de zee eveneens doorgebroken door een tweetal gaten in de dijk van resp. 100 en meter breedte. De bevolking van de lager gelegen gedeelten van Duinkerken heeft de wijk genomen naar veiliger oor den. Bij Calais zijn honderden hectaren vruchtbaar bouwland onder water gezet. Volgens voorzichtige schattingen zou de schade in België ongeveer 200 millioen francs bedragen. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Casteïla Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Neder land massaal en gratis te laten kennis maken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zulleft zij een ken- geurend schuim. De prijs van Castella- nismakingstube Castella Tandpasta Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont- verpakken bij ieder stuk van de nieuwe vangt men dus een stuk heerlijke, Castella-Spécial Schoonheidszeep. nieuwe schoonheidszeepen een tube Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Castella Tandpasta, genoeg voor drie Amerikaanse installatie (de enige in weken. Het mag verstandig heten, zo West-Europa!), munt uit door een spoedig moge-lijk van dit aanbod gebruik schier onuitputtelijke schuimvorming.te maken.de fabrikanten kunnen dit en door een romig, naar lentebloesems slechts zeer tijdelijk doen! watervloed Urk voor twee-derde over- handel cn Fabrieken voor Noordelijk stroomde. Nu, na de afsluiting der Zui- Noord-Brabant, te Waalwijk heeft eind derzee, heeft men er geen last meer van water Uit dankbaarheid wil de bevolking alle medewerking verlenen. Behalve de grote Noordzeekotters, die reeds op het terrein van de ramp zijn, liggen in de Urkerhaven meer dan 20 kleine IJsselmeerkotters klaar, om op j eerste oproep naar het terrein van de ramp te vertrekken: de schepen hebben een gemiddelde diepgang van 1.60 en 1 kunnen waardevolle diensten bewijzen- Bovendien heeft zich een groot aantal i vissers bekend met motoren, aangemeld, om mannen, die reeds lang in touw zijn, af te lossen. De Urkers zullen de vissersgemeente Stellendam adopteren- De gemeente Peize in Drenthe heeft de geteisterde gemeente Abbenbroek ge adopteerd. De burgemeester van Maarn deelt mede dat de gemeente Maarn de gemeente Renesse heeft geadopteerd. De gemeente Almelo heeft de gemeente Zierikzee geadopteerd. Alles staat in Al melo gereed om hulp te bieden. Almelo moet echter nadere mededelingen van Zierikzee afwachten, in welke mate hulp kan worden geboden. De gemeente Oosterhout (N-B.) adop teert Walcheren. De burgemeester van Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Walcheren heeft ver leend, heeft aan de burgemeester der gemeente Ritthem het volgende telegram gestuurd: ,.U kunt ons vragen wat u wilt. Zaandam zal u helpen zoveel wij kun nen' De gemeente Nieuw Leusen heeft be sloten de gemeente Cadzand te adopte ren. De gemeente Soest heeft Nieuw- en St Joosland op Walcheren geadopteerd. BRITS KONINKLIJK PAAR GAAT REIS OM DE WERELD MAKEN Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen, naar officieel op Bu ekingham Palace werd medegedeeld in het najaar een grote „Commomvealth- reis" gaan maken. Op 23 November a s. zullen zij per vliegtuig naar de Bermuda eilanden en vervolgens naar Jamaica ver trekken om daarna op het passagiersschip „Gothic" via het Panama-kanaal naar Nieuw-Zeeland te varen. Onderweg zullen zijn de Fiji-eilanden en de Tonga-archipel bezoeken. Na een verblijf van vijf weken !n Nieuw-Zeeland zullen zij op 30 Januari 1954 naar Australië gaan, waar zij op 3 Februari zullen aankomen. In Australië zullen zij twee maanden doorbrengen. Op 1 April vertrekken zij voorts naar Cey lon. waar zij van 10 tot 21 April zullen strating werd weggespoeld, de electrici- verblijven. Later zullen bijzonderheden teitsvoorziening ontwricht. Grote blokken lover de terugreis worden gegeven. „Het is nog niet mogelijk dc omvang te meten van dc verliezen aan mensenlevens en materiaal, maar het is duidelijk, dat de catastrofe op nationale basis behandeld en breed gezien moet worden als een natio nale verantwoordelijkheid", aldus zei gis teren in het Britse Lagerhuis premier Winston Churchill over de overstromings ramp, welke de Oostkust van Engeland tussen de Theems en de Humbcr getrof- gen heeft. Heel Groot Brittannië was in rouw over de tragedie, die de bevolking van deze gebieden getroffen heeft. Churchill heeft gisteren een nationaal actiecomité geïnstalleerd, bestaande uit verschillende leden van het Britse kabi net en enkele hoge ambtenaren, onder lei ding van de minister van de woningbouw Harold Macmillan. Dit comité zal de leiding nemen van het allerwegen georganiseerde hulpwerk. De verliezen aan mensenlevens bedragen vol gens de berichten van Dinsdagmorgen vroeg 284, maar het is vrijwel zeker, dat dit aantal nog met honderden zal stygen. Honderden mensen worden namelijk nog steeds vermist, en met het uur wordt de kans om hen nog in leven aan te treffen geringer. De grootste ramp heeft zich, naar thans blijkt, voorgedaan op het kleine eilandje Canvey, in de monding van de Theems, waar 13.000 mensen op woonden. Hier al leen vonden de reddingsploegen 100 lijken, terwijl nog ongeveer 400 mensen vermist worden. De huizen van het eilandje zijn zeer zwaar beschadigd. Vele lijken dreven rond in de straten, kinderlijkjes hingen in de bomen. Maar in de haast om in ieder geval de levenden nog bijtijds te bereiken moest men noodgedwongen afzien van het bergen der ontzielde lichamen. Vele bewonei'S wensten bij de komst van de reddingsploegen echter hun wo ningen niet te verlaten, en bleven liever op de zolder wachten tot het water weer zou zakken. De politie moest hier en daar met grote kracht bevelen uitdelen, voor de hardnekkige Canvey-ers over de grote ijzeren brug, welke het eiland met het vaste land verbindt, de uittocht begonnen. Op het eilandje Foulness verwachtten de reddingsploegen, die met een vloot van kleine bootjes aan kwamen gevaren een zelfde tragisch schouwspel als op Canvey. Maar gelukkig bleken hier slechts enkelen van de 500 bewoners vermist te worden. De gehele gemeente stond op een hoog punt hun redders op te wachten. Legeronderdelen zijn met koortsachtige ijver bezig de gaten in de dijk te dichten. Op vele plaatsen staat men tot aan de hals in het ijskoude water. Vliegtuigen gooiden gisteren 30.000 zakken omlaag. Een van de vliegtuigen veroorzaakte echter nog een nieuwe ramp door even uit de kust van Norfolk in zee te storten. De drie inzitten den zijn om het leven gekomen. Langs de Engelse Oostkust, in Norfolk, Essex, Lincolnshire en Suffolk staat in to taal ongeveer 100.000 hectare bouwland on der water. Verschillende plaatsen in dit gebied zijn volledig geïsoleerd en worden van de lucht uit bevoorraad. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh waren ook gisteren weer op reis door de geteisterde gebieden en be zochten de duizenden van de kust van Norfolk geëvacueerden, die meer in het binnenland in haastig geïmproviseerde scholen en andere gebouwen een onderko men hebben gevonden. Noord-Brabant, te Waalwijk heeft vorige week in de vergadering van de Kamer een rede uitgesproken, waarin hij ook ecu overzicht gaf van de situatie in de verschillende takken van industrie en handel in het gebied van de Kamer. De schoenproductie, aldus de voorzitter, stak in 1952 gunstig af tegen de productie in 1951. Na een weifelend begin liep Je productie behoudens een kleine inzin king in het voorjaar geleidelijk weer op. Vooral tegen het einde van 1952 werd de verkoop in de overeenkomsttige periode van 1951 ver overtroffen. Ook de export ontwikkelde zich op gunstige wijze, al bleek de voorjaarsverkoop naar België aan het einde van 1952 moeilijker dan in voorgaande jaren. De toekomst voor de schoenindustrie in 1953 wordt met gematigd optimisme tege moet gezien. De lederindustrie Wat overleder betreft bestond, aldus de voorzitter, in het begin van 1952 een voort durende, aanzienlijke daling van de grondstoffenprijzen, waardoor de kooplust van de afnemers sterk verminderde. Hier door werd door vele bedrijven niet Jp volle capaciteit gewerkt. Langzamerhand werden echter de prijzen stabieler, waarna een verdere stijging intrad. De gang van Prof clr Mulders gehuldigd Zondagmiddag is prof. Alphons Mulders, hoogleraar in de missiologie, de funda mentele en Oosterse theologie aan de R.K. Universiteit, te zijnen huize aan de Ster- renschansweg te Nijmegen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag. Van vele zijden uit wetenschappelijke en vooral missiekringen mocht hij vele blijken van medeleven ondervinden. Onder de vele telegrammen met gelukwensen waren felicitaties van Z. Em. kardinaal De Jong en mgr J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. Het felicitatieregister werd o.m. getekend door mgr prof. dr R. Post. voorzitter van de raad van bestuur dei- Sint Radboudstichting, dr J. P. A. Hoef nagels, lid van het college van curatoren, en pater Gregorius O.F.M., voorzitter van het missiologisch congres, dat om de twee jaren wordt gehouden. De druk bezochte receptie, waarop bijna alle professoren der Nijmeegse Alma Mater verschenen met de rector-magni- ficus, prof. mr Ch. Petit, kreeg haar hoog tepunt in de aanbieding van een stan daardwerk over de missie-arbeid, getiteld: „Scientia Mlssionum Ancilla", (weten schap, dienares, der missies). Aan dit boek heeft een twintigtal geleerden uit vier werelddelen. Europa, Amerika, Azië en Afrika, meegewerkt. Het initiatief tot dit boek is uitgegaan van prof. dr J. Wils uit Nijmegen en drs Ed. Loffeld, uit Gemert. NED. KOOPVAARDIJVLOOT Per 1 Jan. 1953 gestegen tot 3.233.569 bruto ton Per 1 Januari 1953 bestond de Neder landse koopvaardijvloot uit 1288 schepen, metende 3.233.569 b. r. t. tegen 1221 sche pen met 3.142.575 b. r- t. per 1 Januari 1952. Het aantal stoomschepen is met 12 verminderd tot 260- De tonnage van deze schepen kwam van 1.507.191 b. r. t. per 1 Januari 1952 op 1.496-549 b- r. t. per 1 Januari 1953. Het aantal motorschepen nam in 1952 met 80 toe tot 978. De ton nage vermeerderde met 102-000 b. r. t. tot 1.730.861. Het aantal overige schepen be droeg 50 stuks met 6.159 b- r. t. zaken werd hierdoor in de overlederfa- brieken gunstig beinvloed. De totale pro ductie is per saldo in 1952 in het algemeen hoger geweest dan de productie in 1951. De grondstoffenvoorziening is ongun stiger geworden door de gedeeltelijke vrij geving van de uitvoer van inlandse huiden en kalfsvellen, waardoor.de aankoopmogc- lykheden sterk verminderden. De voor zitter acht het onbegrijpelijk, dat de be treffende Nederlandse instanties, zonder enig overleg met de verwerkende indus trie, kunnen goedvinden, dat hoeveellicdi-n huiden van zo grote betekenis worden uitgevoerd. De lederindustrie opereert ru by aankoop van Nederlandse huiden steeds in een lege markt, waardoor te hoge prijzen moeten worden betaald. Noch Duitsland, noch Frankrijk laten uitvoer van huiden toe. In alle landen zijn de openbare huidenveilingen hersteld. Waarom niet in Nederland? De export nam in 1952 toe. Een prognose voor 1953 is op dit gebied moeilijk te geven, al wordt een vermindering van de mogelijk heden verwacht wegens de bestaande in- voerrestricties. De productie van zoolleder in 1952 be droeg 8600 (v. j. 9200) ton, waarvan va 1200 (750) ton werd geëxporteerd. De productie voor binnenlands verbruik ble- f dus vrijwel gelijk. Toen begin Juni de daling van de huidenprijzen tot stilstand kwam, keerde het vertrouwen op de leder- markt weer enigszins terug. De stijging van de huidenprijzen in Novermber en December wordt echter niet in het minst door de lederprijzen gevolgd, waardoor de zoollederindustrie weer in een zeer moeilijke positie komt. De productie van lederwaren is in 1952 t.o.v. 1951 gestegen. De export bereikt thans een aanzienlijke hoogte. Dc voor uitzichten zjjn niet ongunstig. Door hot vroege invallen van dc koude in 1952 was dit jaar gunstiger voor dc vervaardiging van handschoenen, dan 1951. De chemische industrie kon in verband met de stijgende schoenproductie een stij ging van de totale omzet bereiken. De verkoopprijzen bleven echter aan de lage kant. Over het algemeen kon de export zich op het niveau van 1951 handhaven, mede door de ontsluiting van nieuwe af zetgebieden. De verwachtingen voor de lederhandel zijn voor 1953 gunstiger dan die bij de aanvang van 1952. De meeste schoen fabrikanten hebben nog veel lopende or ders, terwijl ook een vaste ledermarkt met aantrekkelijke prijzen stimulerend werkt op de lederverkopen. HOGERE PRIJZEN OP WOL VEILINGEN De kooplust op de wolveiling te Sydney was Maandag flink en goed verdeeld. Vergeleken met de noteringen te New Caslle verleden week, kwamen alle me- rinokwaliteiten in het voordeel van de verkopers te liggen, terwijl comebacks en erossbreds ten volle vast waren. Van het aanbod van 14.269 balen werden er 14.175 verkocht. Te Wellington stegen de wolpryzen Maandag 51% pet boven de prijzen van Napier van de vorige week. By een flinke en algemene kooplust kwamen de note ringen te East Londen in het voordeel van de verkopers. Te Durban stegen de prijzen Maandag over het algemeen tot 5 pet. KAAS NAAR FRANKRIJK Onder de NederlandsFranse handels overeenkomst van 31 October 1952 js een toewijzing bekend gemaakt voor de in voer uit Nederland van 900 ton kaas. De invoer zal beperkt blijven tot Edammer, mimolette- en Goudakaas. Het vetgehal te moet voor Edammer en mimolette minstens 40 en voor Goudakaas tenmin ste 45 pet zjjn-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1