hectaren water Alblasserwaard: viifduizend zwaarst getroffen 's-Gravendeel werd wel het SCHIP OP SCHEVENINGSE STRAND 55 Mensen vonden er de dood Bevolking van Stavenisse op kustvaarder OP ZOEK NAAR DE ODER Tweeling geboren in noodgebied Personenauto's niet meer nodig Aantal doden met twee vermeerderd Diwdag 3 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 5 Vluchtelingen vinden onderdak in Ahoy-hal Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Met geen pen te beschrijven zijn de tonelen, die zich in de nacht van Zaterdag op Zondag aan de Molendijk te 's-Gravendeel hebben afgespeeld en waarbij vijf-en- vijftig en misschien nog wel meer mensen de verdrinkingsdood hebben gevonden. We stonden met vijf man en ongeveer dertig vrouwen en kinderen op een geïsoleerd stuk van de Molendijk, vertelt ons de 41-jarige A. de Geus. Ongeveer, w'intig meter was het lang, maar nog geen drie me ter breed. Aan weerszijden bruiste en kolkte het wild stromende water dat zich door de openingen een weg per ste. De grond om ons heen brokkele af Eén van m'n buren, het was vrouw Kranendonk, zo vertelt Arie verder, ver loor de grond onder haar voeten en viel in het kolkende water. Twee dochters wilden haar grijpen, maar zij verdwe nen mee in het water en verdronken voor onze ogen. Het huis van mijn buurman, die aan de overzijde van de dijk woonde, werd met een zware golf omgekieperd. Er zaten achttien mensen in. maar we hebben niemand meer gezien. Bij de familie Heijden een ge zin van man, vrouw en acht kinderen wilde men uit het raam in het water stappen om een veilig heenkomen te zoeken. De vrouw, die haar negende kind verwacht, droeg de jongste. Door de sterke stroom liet zij het kindje In het water vallen. Heijden zelf dook er achter aan. maar hij heeft zijn jongste telg niet kunnen redden. Hij kon zwem men en met grote moeite slaagde hij erin een boven het water uitstekende boom te bereiken. Zijn vrouw en de an dere kinderen wisten zich ook te red den. Arie de Geus vertelt ook hoe hij en zijn gezin met nog drie kinderen van zijn broer in huis, er het leven heb ben afgebracht. Ik zag een bonestaak drijven, zegt Arie en daarmee heb ik ze gered. Eerst heb ik mijn vrouw en twee kin deren naar de overzijde van de dijk gebracht waar ze zich konden vast houden aan een langs de dijk staande heg. Daarna heb ik de twee andere kinderen en mijn oude vader met de staak „overgehaald". Ik heb ze allen op het hart gedrukt goed vast te hou denzowel aan de staak als aan de heg. Die heg heeft ons het leven gered. Later zakte het water wat toen kregen we weer vaste grond on der de voeten. Tenslotte zijn we met een lijn van de geïsoleerde plaats gehaald. Ook materieel "B-Gravendeel, een dorp gelegen ach ter de Slapersdijk, heeft ernstige schade geleden. Niet alleen aan mensenlevens maar ook aan materieel. Het is een van de belangrijkste vlasgebieden van ons land en aan vlas is voor millioenen guldens verloren gegaan. Verscheidene schuren zijn uit elkaar geslagen. Merk waardig is, dat juist het nieuwe ge deelte van het dorp, waarvoor men het meest vreesde alleen maar waterschade heeft. Maar aan de Molendijk ls nage noeg alles kapot. Het water heeft de polder van achteren aangevallen, juist van de kant waar men er het minst op had gerekend. Vele kadavers van paar den, koeien, varkens en pluimvee drij ven er in het dorp rond. 's-Gravendeel is één van de zwaarst getroffen gemeenten. Dit verhaalt ons ook nog de familie Tak. Vader en moe der Tak zitten moedeloos temeer in de Ahoy'-hal. Hun schoondochter zit er bij met de baby op de arm. Ze zijn nog maar net binnen. Het was vreselijk, vertelt zij. Hele gezinnen zijn omge komen. De oude baas staan de tranen ln de ogen, moeder bijt doorlopend op de lip pen. Hun 44-jarige zoon en zijn vrouw zijn in het water omgekomen. Toch heeft de vader nog geen zekerheid en GIJ die alles nog be zit, geeft een deel daarvan voor hen die niets meer hebben! Dat kan via gironummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds. Per mobilofoon is gisteravond bekend geworden, dat ook op Tholen Zondagnacht ernstige dijk doorbraken zijn geweest. De zeedijk werd bij St. Annaland, op het Noordelijk deel van het eiland op drie plaatsen vernield. Tientallen beesten verdronken, doch tot gisteravond waren er geen mensen omgekomen. De gemeente St. Annaland is niet bereikbaar van Tholen uit. Men hoopte bij gunstig weer het in St. Annaland wel te kunnen houden. Drinkwater is zeer nodig. Hoe de toestand op het Westelijk deel van het eiland is is nog niet dui delijk. De kapitein van het kustvaar tuig Crescendovan Holscher's kustwaartbedrijf te Rotterdam, die gis termorgen naar Stavenisse was ver trokken om hulp te bieden, heeft echter aan zijn rederij geseind, dat hij tot gisteravond zeven uur ongeveer 400 mensen aan boord heeft genomen onder wie verscheidene zieken en gewonden. Vandaag hoopt hij de rest van de daar aanwezige personen, naar schatting een vijftigtal, aan boord te kunnen nemen. De kapitein acht de situatie ter plaatse kritiek. Schepen voor personenvervoer zijn er echter niet meer nodig, wel enkele platboom de vaartuigen. „De grond om ons heen brokkelde af' MIDDEN IN WATERVLAKTE Vreselijke tocht van reddingboot hal de vluchtelingen op wat er verder met hen gebeuren zal. DEN HAAG. Wegens het uitvallen van de routes Dordrecht - Moerdijk - Breda, Dordrecht - Gorinchem en Go- rinchem - Breda heeft de A.N.W.B noodwegwijzers aangebracht. De enige Noord-Zuid verbinding ter vervanging van deze routes is de verbinding U- trecht-Den Bosch. Voor hulp aan de motorvoertuigen die voor de redding worden gebruikt zijn extra patrouilles van de wegenwacht te werk gesteld op de route Utrecht-Den Bosch. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HENDRIK IDO AMBACHT. Op onze tocht door het noodgebied kwam gisteren vast te staan, dat hoezeer Hendrik Ido Ambacht is geteisterd door de storm en het water, er geen slachtoffers zijn te betreuren. Inte gendeel, op de Veerweg waar 28 wo ningen volkomen werden ingesloten door het losgebroken water van de Noord en waar zestien volwassenen en 22 kinderen opeengepakt zaten op een zoldertje daar werden zelfs twee mensen meer gered dan er aanvanke lijk zaten opgesloten. De ooievaar ontzag storm noch wa tersnood en terwijl die bange groep mensen daar zat afgesloten van de buitenwereld werd ergens in een half ondergelopen keuken op het aanrecht een gezonde tweeling geboren. Zondagmorgen in de vroegte gaven de geïsoleerde bewoners van de Veer weg met lakens en doeken noodsei nen. Bij het krieken van de dag gin gen de burgemeester en de dokter van Hendrik Ido Ambacht per roei boot naar de woning waar 38 mensen op een kleine zolder bijeengepakt zaten. Vrijwilligers uit de Ambachtse bevol king volgden dit voorbeeld en terwijl bij de dijk ambulances gereed stonden om de slachtoffers vlug naar betere oorden te vervoeren, wei-den de mensen uit hun benarde positie bevrijd. De jonge moe der kon echter niet meer worden ver voerd. De arts droeg de vrouw naar de keuken waar de bevalling geschiedde, terwijl de overigen van het dak af in de boten sprongen. Te veel autoverkeer Op sommige punten van de dijken rond Dordrecht ontstonden opstoppingen door het overvloedige verkeer. Tussen de hulptroepen rijden maar al te veel auto's met belangstellenden. Er kan niet genoeg de nadiruik worden gelegd op het ge vaar van deze goed bedoelde belangstel ling. Bij het 's Gravendeelse veer waar men de handen vol heeft om de geredden uit het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel op te vangen en in autobussen en zieken auto's t« vervoeren brokkelde een groot stuk uit de smalle dijk tengevolge van de zware belasting van auto's waaronder vele particuliere wagens van personen die hun voertuigen kwamen aanbieden. De burgemeester van Dordrecht heeft ver zocht alleen na oproep naar dit gebied te komen. Coördinatie van de hulpverlening Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De rijksverkeers inspecties van de verschillende districten in Nederland verzoeken bezitters van personenauto's zich niet meer te melden voor het verlenen van diensten aan de door de overstromingen getroffenen. Aan personenauto's heeft men namelijk geen behoefte meer. Zü. die beschikken over auto's, die ge schikt zün voor bet vervoer van goede ren kunnen zich wenden tot de ryks verkcersinspectie in hun district. Hun auto's worden dan geregistreerd en zjj kunnen weer naar hnls gaan. Zij, die de beschikking hebben over varend materieel en hulp willen bie den, kunnen zich melden bij de bevrach- tingscommissie in hum district. Zodra men een behoorlijk overzicht heeft en de hulpverlening is gecoördineerd, krij gen degenen, die zien hebben gemeld bericht om zich naar een bepaalde plaats te begeven. Het is op het ogenblik by de tiendui zenden aanbiedingen, die worden ge daan om hulp te verlenen, riet mogelijk onmiddellijk iemand in te schakelen. Op deze wijze zou men een chaos krijgen. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt mee, dat ar'-eiders uit de omgeving van de geteiste de ge- bieden zich voor hulpverlening kunnen aanmelden by de arbeidsbureau's. Door deze gedragslijn wordt het mogelyk een centraal overzicht te verkrijgen van het aanbod van arbeidskrachten-voor de ge teisterde gebieden, zodat zij, indien no dig. naar die plaatsen gezonden kunnen worden, waar hulp noodzakelijk is. Vrijwillige arbeidskrachten uit ver van de geteisterde gebieden gelegen provin cies zijn voorshands nog niet onmid dellijk nodig. Dringend wordt verzocht aanbiedingen van medische hulp te richten tot het Roode Kruis. Aanbiedingen voor vervoer met vracht auto's en personen-auto's richte men tot de rijksverkeersinspectie te Rotterdam, Telefoon K 1800—35843. Filmreportage van de nationale ramp AMSTERDAM (A.N.P.) Polygoon- Profilty zal van heden af in de Neder landse bioscopen een uitgebreide film reportage doen vertonen van de waters nood, die ons land heeft getroffen. Acht volledig uitgeruste equipes zijn Zondag en gisternacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Gisteren zijn opnieuw zes equipes uitgestuurd om de gevolgen van de nationale ramp ook van de lucht uit op de film vast te leg gen. V- Bemanning is gered Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De pogingen om de nog in nood verkerende schepen te bereiken zijn gisteren onvermoeid voortgezet. Een vreselijke tocht van vijf nachtelijke uren maakte de mo- torstrandreddingboot Joan Hodson van Texel. Voor Eierland op Texel kon men tot op een zevenhonderd meter een onbekend schip naderen. Men Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ALBLASSERDAM. Het nog steeds verder de Alblasserwaard Instromende water heeft in de nacht van Zondag op Maandag het aantal slachtoffers in deze streek met twee vermeerderd. De landbouwers J. Brand, wijk Azn. uit Molenaarsgraaf en B. Noorland uit Groot-Ammers, die met een vrachtauto reeds tweemaal een lading varkens naar een veiliger plaats hadden vervoerd, geraakten bij het derde transport te water in de buurt van Groot- Ammers. De chauffeur wist zich te bevrijden, maar de twee landbouwers verdronken in het overstroomde land. Nog steeds is het alleen langs een gro te omweg mogelyk de Alblasserwaard te bereiken. Toen wij ons gisterochtend vroeg per auto naar dit gebied begaven via Gouda en Schoonhoven, werden wij vooraf gegaan en gevolgd door talrijke bedrijfswagens, die kennelijk hetzelfde doel voor ogen hadden. Vee- en vracht wagens schenen op deze zonnige morgen niet zulk een ernstige tocht voor de boeg te hebben, maar eenmaal aan de over zijde van de Lek de kronkelende dijk vol gend in de richting Papendrecht, bleek al spoedig, dat duizenden bewoners in het voorafgaande weekeind duizend vrezen moeten hebben uitgestaan. Verspreid over een kilometerslange af stand lagen tegen het dijktalud uit elkaar gewaaide stapels rietmatten en tegen de kant dreven zij in een dikke laag ka pot gespoeld. Deze resten lagen op tal loze plaatsen slechts enkele decimeters onder de kruin van de dijk. m3ar zij wa ren door het overspoelende water ook naar de binnendijks in de glooiing ge bouwde huizen gedreven, nu een smerige met vette modder vermengde brei achter latend. Met een ontembare ijver zijn vrouwen aan het werk getogen met emmers en dweilen en bij een grote fabriek zagen wy een geüniformeerde chauffeur met een waterslang de prachtige auto van zijn di recteur schoonspuiten. Ook de mannen zijn bezig aan het weer in orde maken van het doornatte huisraad, daar grote blokken huizen in buitendijks gelegen polders zijn ondergelopen. De vele grote fabrieken en scheepswerven langs Lek en Noord liggen namelijk stil. Als men voor het eerst een overstroomd gebied nadert, schrikt men ongetwijfeld van de narigheid, die de bewoners van de Veerdam en in de buurt ervan te Kinder dijk licbbcn ondervonden. Hoewel het hier zakkende water de straat nog niet heeft verlaten, zijn de meubelen buiten gezet en mannen en vrouwen lopen tot de knie- en in het water om het huis weer zo goed mogelijk in orde te maken. Maar als wij verder ryden naar de brug over de Noord bij Alblasserdam, wordt het ons duidelijk, waarom wij zoveel kilo meters moesten omrijden naar deze plaats Wel rijden verscheidene auto's over de brug af en aan, maar zij komen steed' uit de richting Rotterdam, moeten aan he' begin van de afrit naar de Alblasserwaar' keren en weer terug. Het water heef namelijk het laatste stuk van de afri overstroomd, evenals de Rijksweg naa- Gorinchem. Op nog geen honderd metci van het begin van de brug staan enkele personenauto's, waaruit dc inzittenden overhaast de vlucht hebben moeten ne men, toen het water hen verrassend snel naderde. een smalle streep de lage zomerdijk nog zichtbaar. Eenzaam staan een goed eind landinwaarts afzonderlijke huis jes, waarvan soms de muren zijn kapot geslagen, zodat het water nog gemak kelijker spel heeft. Af en toe klinkt vreemd op het kakelen van kippen, die alleen achtergebleven zijn na de over haaste vlucht van bewoners en vee. Evenals bij de laag gelegen Uit breiding Kinderdijk zijn op verschei dene plaatsen versterkingen van zand zakken aangebracht. In deze wijk waren uit voorzorg de mensen geëvacueerd. Zij hadden nog tijd de benedenverdie pingen leeg te halen op de zware stuk ken na. Zelfs het zeil is nog opgeraapt, maar het mooie nieuwe dressoir ligt in de achterkamer op een tafelTot dit moment ligt het daar wat ongebrui kelijk, maar veilig. Met de boerderijen is het anders gesteld. Dat beseft men als langs de slootranden. die men hier aan nog kan vermoeden, alleen de ka le koppen van zwartnatte knotwilgen zichtbaar zyn. En langs dit trieste beeld van onaf zienbaar water, waarin scherp geteken de rimpels verraden, dat er nog een harde wind staat, beweegt zich een jong echtpaar, een kinderwagen achter zich aan trekkend, ieder met een hand de mooie witte beugel, de een met een zware tas in de andere hand, de twee de met de lege hand diep in de jaszak zij wisselen om, wanneer de wind hun handen koud heeft gestriemd. Zwijgend lopen zij in schuine houding fegen de wind langs kleine groepen vrijwilligers, die het vuile wegdek met grote schoppen schoonmaken. Over de dijk heen Steeds meer vuil en steeds meer stuk ken hout liggen verspreid op de dijk. Wij naderen nu de Hoge Dijk en de Noordhoek, waar over een afstand van ongeveer een kilometer het water vier aanvallen heeft gelanceerd op de dijk. Driemaal werden zij afgeslagen, ondanks de verraderlijke tactiek van het geselende water. lïet spoelde over de dijk heen, want op de bazalten glooiingen en op de be tonnen schoeiingen aan de rivierzijde had het geen vat, maar vijf meter ver- vermoedde dat het de tanklichter Oder was, die door de Duitse sleep boot Gulosenfjord was verloren. Er werd nl. een olielucht waargenomen. Op de lichtsignalen van de redding boot gaf men van het schip af ant woord, maar na enige tijd doofde het licht en de bemanning op de Joan Hodson kon de Oder niet meer vinden. Verder gaan was onmogelijk: de bran ding stond zo hoog dat de redding boot al bijna op haar kop stond. Men heeft toen geruime tijd op en neer gekruist in de hoop, dat de boot over de bank zou heenkomen, doch dit is niet gelukt. Later in de morgen is het de bemanning van de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder, die ook al Zaterdag en Zondag in vliegende storm had gezocht, gelukt de in tweeën gebroken tanker, die aan de maatschap pij Esse te Hamburg behoort, te vin den. In de buurt van Texel heeft de Prins Hendrik vier Duitsers en twee Ne derlanders aan boord genomen, waarvoor vier tochten door de branding nodig wa ren. Hiermee is de gehele bemanning gered. Te Umuiden heerste gisteren gTote ongerustheid over het lot van de stoom- der aan de binnenkant van de dyk vrat lrawier Catharina Duyvis. Hij bevond het een gat in de glibberige kiel. die zich zich Zaterdag in de storm ten noord- ■"""oVV"!.;!, westen van Umuiden en had een stuk geslagen brug. Scheveningen Radio heeft gemakkelijk oploste en een willoze prooi was voor de neerplensende schuimkop pen. Met man en macht zijn op drie plaat sen duizenden zakken zand telkens zestig kilo in die groeiende gaten ge stopt. Tijd om de rug te strekken, was er niet wanneer men het water baas gebleven, want aan de Noordhoek was nog een gevaarlijke aanval gaande. Hier bleek de overmacht te sterk. Een van de omwonenden vertelde ons. hoe hy plotseling uit het midden van de rivier een bonk water zag opkomen als de drei gende rug van een monster. Het stormde op de dijk aan, sprong er hoog overheen en toen ging alles zo gauw in zyn werk, dat er niet meer aan viel te denken suc ces te verwachten van dichtstoppen met zakken zand. Toen eenmaal de binnen kant diep was weggegraven, scheurde het asfalten wegdek en spoelde in gró te stukken de polder in. De gleuf ver breedde zich allengs en toen moest ook de glooiing van bazalten zuilen eraan geloven. Een gapende wond van onge veer tachtig meter breed vormde zich en meters diep gierde het rivierwater naar beneden. Gistermorgen nog lag de overstroomde polder circa een meter la ger dan de rivier en water was er vol- n zich verder te verspreiden over ■eidse land. Aan de randen van het gat is het wegdek sterk ondermijnd en een dicht erbij aan de rivier staand huisje ziet het einde van zijn bestaan tegemoet. Geen denken aan Gisteren was er nog geen denken aan te beginnen aan het dichten van het gat. Deskundigen kwamen de stand van zaken opnemen, terwijl tientallen mensen onafgebroken bezig waren de eindeloze stroom vrachtauto's te lossen, die zak ken zand, takkenbossen en rietmatten aanvoerden. Aan beide kanten van het ontstonden zo grote hoeveelheden materiaal, dat hard nodig zal zyn als het water voldoende zal zijn gezakt. In tussen voeren op het uitgestrekte water kleine boten op zoek naar verlaten huizen, waar misschien nog wat te redden viel. In zulk een beeld is het altijd zo onbeschrijfelijk vreemd door zijn welhaast onbegrijpelijke vrede, wanneer een paar duifjes koerend en neigend rondstappen op de nok van een scheefgezakte schuur nog geen tien de schepen verzocht uit te zien. De laat ste positie van de trawler was twintig mijl ten Noorden van IJmuiden. Op het Finse Stoomschip Wukini is door een ongeval een lid van de be manning overleden. Via Radio Scheve ningen neeft het aan Hoek van Holland gevraagd een apotheker te sturen. Het lichtschip Goeree. met ingedrukte stuurhut, is opnieuw afgedreven. Het bevindt zich nu vijftien mijlen van zijn oorspronkelijke positie. Het Zweedse Aspo, dat zich 180 mijl ten Westen van de Noordpunt van Jut land bevond. Het Panamese stoomschip (2370 ton) is gisterochtend veilig voor anker gegaan voor de monding van de Humber. meter verwijderd van het gierende water. Korte tyd later zyn wij het water tegemoet gereden in de polder, waar over het zich nu heeft verspreid over een oppervlakte van ten naasteby 5000 hectaren. Via de Zijdeweg bij Streef kerk bereikten wij Oud-Alblas, waar nog ongeveer tweehonderd van de 1200 bewoners zijn achtergebleven. Zy wach ten nog even af. vertellen zij. En het zyn niet alleen mensen, die nog aan een droge weg zitten, want over de over stroomde weg naar Papendrecht komt ons ook een landbouwer tegemoet. Zijn boerdery ligt nogal hoog en komt het water hem te na. dan jaagt hij zijn 35 koeien naar de zolder, waarnaar hy een speciale stellage heeft getimmerd. Oostwaarts volgen wij dan terug de Graafstroom, waarvan de rechteroever het water nog tegenhoudt, hoewel deze dikwijls ook zo laag is gelegen, dat de weg niet meer droog blyft. De water plas is niet te overzien, maar men ver zekert ons. dat de overzijde de Mer- wededijk is. Het is er bijna angstig stil. Duizenden en duizenden koeien zijn hier al weggevoerd, als het kon met vrachtauto's, als er geen andere moge lijkheid was, werden zij weggedreven. Dit laatste was het geval met het vee uit Bleskensgraaf en de eigenaars vra gen zich af, waar hun koeien zijn terecht gekomen. Alleen de dijk Verder gaan wij weer en dan zien wij links, rechts en vooruit van ons de wy nu kunnen komen in de richting Papendrecht, steekt alleen de dijk langs de Noord boven het water uit. De rivier is een machtige stroom geworden door dat de buitendijks gelegen polder ge heel is ondergelopen. In de verte is alt Dit is het droevig beeld, dat de Franse coaster Carthage (2709 br.r.toplevert, die gisternacht te Scheveningen ter hoogte van de Keizerstraat is gestrand. Het schip, dat een gebroken stuurinrich ting heeft, zond de eerste noodseinen ter hoogte van Noordwijk uit, doch het dreef om Zuid en strandde tenslotte b{j Scheveningen. Noodwegwijzers Boer Van Buren, 85 jaar oud, uit Outvenhoorn had 24 uur op een vracht wagen gezeten voor hij de Ahoy'-hallen werd binnengedragen hy dwaalt door de hal om aan dorps bewoners te vragen of ze Aart ook heb ben gezien. Ze beweren dat hij en zijn vrouw nog in leven zijn, zegt ie tegen een kennis en dan gaat hij weer verder. Het is moeilijk, bij het overzien van al die samengestroomde ellende in de Ahoy'- hal, zijn ontroering te verbergen. In de grote ruimte staan honderden draagbaren opgesteld en daarop zitten, of daarbij staan de van huis en haard verdrevenen. Moeders met babies op de arm, oudere kinderen die het moede hoofd op de plunjezak laten vallen om wat rust te vinden. Om hen heen het schamele beetje goed wat zij nog hebben kunnen meenemen. Meestal is het niet meer dan een tas met een handdoek en de kleding die men draagt. Ook hier is het weer de jeugd, die zich het eerst herstelt, want de kinderen lopen rond in de hal. vol van de vreem de indrukken die zij hebben opgedaan. Ze zoeken de lege bekers waar de melk heeft ingezeten, die zo met gulle hand aan de slachtoffers wordt rondgedeeld en ze maken er hoge torens van. Steeds meer Het is een komen en gaan van mensen. Steeds komen nieuwe vluchtelingen aan. Hun boeltje in een sloop gepakt, een sloop die al lang niet wit meer is. Daar tussendoor lopen de zusters van het Rode Kruis, helpsters van het U.V.V., padvindsters en padvinders en nog vele anderen die allen hulp bieden. Want ook de hulp en de liefde die men de getrof fenen biedt, is ontroerend en wordt door de betrokkenen zeer gewaardeerd. Vijf tienhonderd medewerkers verrichten in en om de hal hun werk. De keuken van het Tehuis van Ouden van dagen ver zorgt het eten en ook de buffetten van .Ahoy'-hal geven him medewerking. In plaats van getroffen stad, is Rotterdam, nu de ramp daar is mee gevallen, hulpcentrum voor de om liggende plaatsen geworden. Onder leiding van wethouder Hogeweg en de directeur van sociale zaken Van Mill werkt de evacuatiedienst in Stadion Feijenoord en de Ahoy'-hal op volle toeren. En daartoe is wel reden. Zeer vele zijn de handen die hulp willen bieden, maar oneindig veel groter is de ellende die gisteren in de Ahoy'- hal aan onze ogen voorbij trok. Nameloos is het leed van de velen, die na aan de greep van het water te zijn ontkomen, worden overge bracht naar de Ahoy'-hal en daar goed worden verzorgd. Moeilijk was het. zijn ontroering meester te blijven bij het zien van zoveel ongelukkigen, die hof en boedel verlaten hebbende, nagenoeg niets anders konden redden dan het vege lijf en de kleren die zij dragen. Naarmate de dag vorderde ktvamen zij van verder weg. Eerst van 's-Gra vendeel, later op de dag van Goeree, van Tiengemeten en Bruinisse en de stroom hield maar aan. Naarmate de dag vorderde tcaren het ook moedelozer en vermoeider mensen die wij de Ahoy'-hal zagen binnenkomen. Met van leed en door gestane angst verwrongen gezichten zetten zij zich aan de lange tafels om de eerste gaven in de vorm van melk en brood tot zich te nemen. Het teas een bijzonder mistroostig gezicht en alleen de wetenschap dat in Rotter dam en elders in den lande velen klaar staan om hulp te bieden was een troostrijke gedachte. V Gelaten wachten in de Ahoy Twee broers uit 's-Gravendeel. Dries 76 jaar en Diederik Hendrik 74 jaar Moret. Zij zitten hier wat eenzaam, als houden zij de wacht bij de wieg van Pietronella van Driel uit Strijen, slechts enkele maanden oud.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3