Grote jammer op de Eilanden Helicopter-piloten vertellen hun wedervaren Jobstijdingen blijven binnenkomen West-Brabant zag één watervlakte Honderden mensen op een station samengedrongen LIMBURG blijft NIET achter Mensen worden van het dak in het vliegtuig gehesen Gaat Carnavals viering door? Het trein- en boot- verkeer Eén uur loon afstaan DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 De rampmares blijven, ook nu nog, nadat reeds meer dan twee dagen geleden de eerste noodtijdingen het ergste deden vrezen, bij ons bin nenstromen. Het dodencijfer stijgt: 400, 500, 600 en terwijl wij dit schrijven loopt het naar de 650 en wie weet of niet straks ook dit getal niet overschreden wordt Het zijn voornamelijk de Noordelijke Zeeuwse en de Zuidhollandse eilanden waar de toestand hoogst bedenkelijk is en waar in de aller ergste nood steeds meer mensen het leven laten. De burgemeester van Tholen, waar het aantal doden zeer aanzienlijk moet zijn, heeft per mobilofooninstallatie bericht, dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St Annaland tien slachtoffers zijn te betreuren; te St Maartensdijk waarschijnlijk vier. In Stavenisse moet het aantal veel hoger zijn, waarschijnlijk ettelijke tientallen, doch volledige gegevens zijn niet beschikbaar. Het Rotterdamse kustvaar tuig „Crescendo" van Holscher's Kustvaartbedrijf verrichtte hier knap werk, toen het 400 mensen, onder wie verschillende zieken en gewon den, van de bedreigde plek evacueerde. Hulp voor Goeree en Overflakkee De Belgische vlieger Gerard Tremé- rie, die met zijn hefschroefvliegtuig twaalf inwoners van Goeree-Overflak- kee redde, bracht wel heel treurig nieuws mee van het plaatsje Oude Ton- Ïe op de Zuidkust van dit eiland ge- egen. Van de burgemeester had hij vernomen dat zestig mensen, die in hun bedden door de vloedgolf waren verrast, allen jammerlijk omkwamen. Ongeveer 400 mensen zitten in de kom van b*t dorp opeengepakt en wachten op redding. Kapitein Treméne, die Zondagavond bij Oude Tonge landde en er de nacht doorbracht, deelde nog mede, dat 400 mensen, in de kom van het dorp op redding zitten te wachten. Slechts een tweetal gebieden op dit eiland, namelijk rondom Dirksland en Ouddorp waren gisteren nog niet over stroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken alsook op de bovenverdiepingen van de woningen teruggetrokken. Evacuatie van de gehele bevolking schijnt onver mijdelijk. In de zeedijk bij Ouddorp zijn tien gaten geslagen, terwijl de dijk nabij de haven een bres heeft van zes tig meter. Acht huizen spoelden ogen blikkelijk weg, terwijl later nog meer woningen werden vernield. De bevolking wist een doorbraak van de Noordkust te voorkomen, zodat er op deze plek geen verder gevaar voor slachtoffers van de watersnood bestond Men heeft vanochtend getracht het dorp Goederede te bereiken om de be volking daar van drinkwater te voor zien. Hulp voor het ander zwaar ge troffen Goereese gebied is komen op dagen. Een Urker vissersboot kwam in Ouddorp aan, zodat men via zendin- stallatie van het schip contact kon op nemen met de rest van het eiland. Ook een amphibievaartuig alsmede een Vlaardingse vissersboot hebben zich naar Goeree-Overflakkee begeven. Vandaag zouden ^uit Vlaardingen nog een aantal vissersvaartuigen vertrek ken, die 50 balen hooi, 200 broden, 2000 dekens, margarine en een tankboot met drinkwater meenemen, voornamelijk bestemd voor Middelharnis en Oud dorp. Vannacht is van Hellevoetsluis op Voorne-Putten uit contact tot stand ge komen met Stellendam, waar zoals wij reeds berichtten 70 mensen zouden zijn omgekomen. Marineschepen zijn door het Spui aangekomen en hebben zich naar Stellendam op weg begeven. Het douanevaartuig „Dolfijn" maakte toch ten met evacué's. De reddingboot „Ko ningin Wilhelmina" voer eveneens ge regeld mensen uit Stellendam aan. Bo vendien zijn de betonningsschepen bij het reddingswerk ingeschakeld, even als vaartuigen van de Rijkswaterstaat. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland noemt men de toestand hoogst ernstig. Bij den Of- ferhoofd, Dreischor, Burgh (waar zoals gisteren reeds gemeld 11 doden zijn te betreuren), Stevenssluis en St Jansland zijn de dijken doorgebroken en talrijke huizen weggeslagen. Behoudens de Westrand staat het gehele eiland onder water. In Zierikzee moeten negentien mensen zijn verdronken, meer dan 7000 mensen wachten daar nog op hulp. In het ziekenhuis in Noordgouwe, op on geveer zes kilometer afstand van ue- rikzee, waarheen thans een vloot op weg is om hulp te verlenen, hokken de patiënten samen op de zolders. In Brou wershaven schijnt het al even erg te zijn. Daar staat een dijk op instorten. Bruinisse is ondergelopen; de binnen dijk is doorgebroken. Hier viel een slachtoffer van de vloedgolf. Ook op Schouwen-Duiveland moet de bevol king van de meeste plaatsen ge- evacueerd worden. De „Willem II" was vannacht op weg naar Zierikzee om 250 zieken te evacueren en honderd mili tairen aan wal te zetten. Ook zijn op bevel van staatssecretaris Muntendam enkele amphibievaartuigen onderweg, alsmede he' PTT-kabelschip „Poolster" met een dokter en een staf E.H.B.O.-ers voorzien van medicamenten. Zowel naar Bruinisse als naar Brouwershaven voeren vannacht vier schepen met drinkwater. In de loop van Maandag, heeft dt Zeeuwse hoofd-inspecteur van de Volks gezondheid met de helicopter een verken nlngsvlucht over Schouwen-Duiveland ge maakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen en veel vee opeengehoopt stonden. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men landen. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te versterken. Het gebied van Haamstede is het voor naamste gespaard gebleven gebied van Schouwen-Duiveland. Scheveningers op Voorne Op Voorne en Putten, waar vooral Hel levoetsluis zwaar getroffen werd, is het land voor tachtig procent overstroomd. De bevolking heeft zich in bepaalde gebieden achter verder teruggelegen waterkeringen moeten terugtrekken. En het water dringt nog steeds verder op. De hulpcolonne uit Scheveningen redde gisteren ongeveer 700 mensen uit het ver dronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet op het eiland Putten. De men sen werden in de twintig sloepen, die uit Scheveningen waren meegebracht, naar een café in Abbenbroek vervoerd, van waar het rode kruis voor het verdere transport zorgdroeg. Het reddingswerk werd de gehele nacht voortgezet. Scheve- ningse vissers losten de roeiers en veelie- den. die al meer dan 24 uur in touw wa ren af. Slechts met inspanning van alle krach ten kon men roeiend tegen de zeer sterke stroomversnellingen in drie uur een af stand van twee kilometer afleggen. Uit een molen redden de Scheveningers onge veer 300 mensen. Men moest de zware sloepen over een dijk heentrekken, die later op vier plaatsen is doorgebroken. Een sloep sloeg tjjdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen voor een gat in een der dijken. De opvarenden konden worden gered. Dijkdichting op Rozenburg Vanochtend om acht uur is een aanvang gemaakt met het voorlopig dichten van het zestig meter brede gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospolder op het eiland Rozenburg. Honderd man genietroepen, bijgestaan door evenzoveel eilandbewoners, voeren zonder leiding van ingenieurs van de Rijkswaterstaat en het bestuur der Gene rale Dijkage van Rozenburg, met behulp van beschikbaar gestelde draglines dit moeilijke werk uit. Pompen werden aan gevoerd voor het leegmalen van de Blan kenbergpolder en Graspolder, zodat spoe dig een aanvang gemaakt zal kunnen wor den met de gedeeltelijke droogmaking van het zwaar geteisterde eiland. vrijwel verdwenen. In de gaten in de boulevard is een looddichting aangebracht en men gelooft nu, ook wat de dijken be treft, de situatie wel meester te zijn. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen behoeven te evacueren doordat de Vlissingers uit het overstroomde stadsdeel bij familie en ken nissen in de gespaard gebleven wijken te recht konden. Noord-Beveland geteisterd Ongevc r tweeduizend hectare van Noord-Beveland, naar schatting 25 pro cent van de gehele oppervlakte van het eiland, rond Kortgene. is onder water ko men te staan. Geersdjjk, waar een dode valt te betreuren, is eveneens ondergelo pen. In Kortgene zijn, volgens tot dus verre ontvangen berichten, 35 a 40 doden. Het is mogelijk dat zich nog slachtoffers in ingestorte huizen bevinden. Vluchtelingen in lerseke In lerseke op Zuid-Beveland zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Bruinisse, Electrieiteitsvoorziening in Z.-Holland normaal Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de provincie Zuid-Hol land, met uitzondering van de eilanden en het voorzieningsgebied van Rotterdam, de electriciteitslevering normaal function- neert. De centrale te Rotterdam in de Ga- lileistraat heeft de productie voorlopig moeten staken. Doordat uit hel landelijk koppelnet hulp kan worden geboden, kan eventueel in de electriciteitsbehoefte worden voorzien. Mededelingen betreffende de vereiste be perking van het verbruik van electriciteit te Rotterdam zullen worden verstrekt door het gemeentebestuur. De voorziening van electriciteit in de rampgebieden is afhankelijk van de staat, waarin de distributie-apparaten ter plaat se verkeren. Hierover bestaat nog een on- voldoende inzicht. De directie van de electriciteitsbedrijven 1 in de getroffen gebieden kunnen zich ter verkrijging van hylp (monteurs, materiaal, j gereedschappen en montagewagens) wen- den tot de Vereniging Electriciteitsbedrij ongeveer luuu viucmenngen uit Bruinisse, _n T,frp„v,t.mi,0„ oin Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland k «300-21441 Arnhem, telefoon en Tholen. Duizend verkleumde mensen, die ternauwernood aan de dood zijn ont snapt, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers van lerseke. Zij wor den ingekwartierd bij de burgers van dit dorp en het kleine stadhuisje is gelijk een bijenkorf waar honderden in- en uitlopen. Telefonisch niet bereikbaar De volgende plaatsen zijn telefonisch onbereikbaar Alblasserdam, Nieuwendijk, Anna Jacobapolder. Numansdorp, Anna land, Ooltgensplaat, Colijnsplaat, Oud- Vossemeer, Drogendijk, Puttershoek, Hank, Poortvliet, Heiningen (N-Br.), Raamsdonk- veer, 's-Gravendeel, St. Philipsland, Hoge Zwaluwe. Scherpenisse, Kats, Stavenisse, Klundert, Streefkerk. Kruiningen, Strijen, Lage Zwaluwe, Waarde, Langeweg, Wil lemstad. Nw Lekkerland, Wissekerke, Maartensdijk, Wolphaartsdijk, Middelhar nis en omgeving alleen Burgemeester, Zierikzee, Zwingelspaan, Moerdijk, Schou wen en Duiveland, Nieuw-Vossemeer. De oprit van de Moerdijkbrug is zwaar beschadigd en buiten bedrijf gesteldDe spoorbaan is geheel weggespoeld. Walcheren leed veel schade Op Walcheren heeft men de toestand nu vrijwel geheel in de hand. Ook bij Ram- mekens is het dijkgit gedicht. In de Zeedijk bij Schone Waardin (dit is een stuk van de Westerschelde) is ook een gat geslagen. De slaperdijk achter deze zeedijk fungeert nu als zeewering. Bij Rithem staat nog een klein gedeelte onder water. In de omgeving van Arnemuiden staan enkele polders blank. Hier is een aantal landbouwgezinnen geëvacueerd. Het gat in de dijk bij Veere, waardoor de Kattenpol- der is ondergelopen, is gedicht en men werpt thans een versterkingsdam op van klei. Het waterleidinggebied van de ge meente Middelburg in de duinen bij Oran jezon is volkomen uitgeschakeld en daar het ook niet mogelijk is drinkwater aan te voeren van de zijde van Beveland, zit Middelburg zonder drinkwater. Uit een reserve-voorraad heeft de gemeente ech ter met behulp van een tankwagen alle gezinnen in het bezit van een geringe hoe veelheid drinkwater gesteld. De duinen bij Oostkaoelle zijn sterk af geslagen. Ditzelfde is het geval bij Dom burg. De Westkappelse Zeedijk, waaraan in November jl. reeds grote schade is aan gebracht, heeft als gevolg van het nood weer en Ie springvloed opnieuw zeer ge leden. Op het ogenblik is er echter geen reden meer tot ongerustheid. Sinds Maan dagmorgen werken de gemalen op Wal cheren v.eer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog. De schade in de stad is zeer aanzienlijk; In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer BUREAU WATERSNOOD Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" inge steld, dat gevestigd is op de Princessegracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse, oud directeur van het voormalige centraal-distributiekantoor, die de verschillende activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis ten be hoeve van de watersnood coördi neert. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de verschillende diensten uitgevoerd. Aanbiedingen voor materiële hulpverlening komen eveneens bij dit bureau binnen en worden daar gecoördineerd. De telefoonnummers zijn 184790, 184791 en 184792. Dc zendingen kleding en andere materiële goederen komen In zo groten getale bij de intendance van het Nederlandse Rode Kruis binnen, dat de Houtrusthallen, als opslag plaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden. Nu zijn de koninklijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H. T. M., Fruitweg ook beschikbaar gesteld. In Westelijk Noord-Brabant is alles ten Westen van de lijn Ossendrecht WoensdrechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen overstroomd. De weg HalsterenSteenbergen dreigt thans te overstromen; op één plaats spoelt het water reeds over deze weg; men poogt met zakken zand een doorbraak te voorkomen. De Kruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruisland geëvacueerd. Nieuw Vossc- meer is reeds geheel geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aan gespoeld, vermoedelijk afkomstig van slachtoffers uit Vossemeer. mededeling, dat er slechts één man met een gebroken been was. Wel heeft men grote behoefte aan kaarsen en peroleum- lantaarns; voedsel is er voorlopig in vol doende mate. Men heeft thans een pendeldienst organiseerd tussen de dijk ten Noorden van Fijnaart en Willemstad en hoopt zo een aantal mensen over te brengen. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse polder langs het Volkerak Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zevenbergsehoek tot aan het Hollands Diep. Ondergelopen is voorts het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagenberg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn Geertruideniberg Waalwijk tot de Maas. De Biesbosch is geheel overstroomd. Het land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn Werkendam, Almkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bij Almkerk. De ramp in de polders rond Fijnaart heeft zich in twee fasen afgespeeld- In de nacht van Zaterdag op Zondag sloegen er aan de kant van het Volke rak drie grote gaten van 100 bij 150 meter in de Sabina Hendrikapolder en vlak daarop twee gaten ten Westen en ten Oosten van Willemstad. Het stadje was daarmee direct geïsoleerd en een uur later kwam er nog een gat in de dijk van de grote polder aan het Hol- landsch Diep. De tweede faze voltrok zich in de loop van de dag en in de nacht op Maandag, toen er een tweede springvloed kwam en de dijken van de binnen-polders doorbraken. Vooral de polder bij Heiningen is zwaar getroffen- Enorme watermassa's stortten door het gat toen dè dijk bezweek en in dit gebied zijn dan ook de meeste slachtoffers rond Fijnaart gevallen. Oudenbosch is thans het opvangcentrum voor de getroffenen van dit gebied. Van daar worden zij per bus naar Breda, Til burg en Roosendaal gebracht en in het achterland staat het vee, voor zover men het heeft kunnen redden, in grote troepen op de drassige landen. Erger staat het met de polders rondom Fijnaart. Hier zyn volgens de officiële gegevens vanmorgen 4G doden en voorts wordt nog een aantal mensen, onder wie enige militairen, vermist. Van de polders rondom het dorp is de Fynaartzeepolder de enige die tot nu toe gespaard is ge bleven, hoofdzakelijk dank zij het voor treffelijk werk van de militairen studenten, die dc gehele nacht als paarden hebben gewerkt. Op het ogenblik zijn in Halsteren 13 lijken geborgen van mensen, die bij de watersnood de dood hebben gevonden. -- «-•••»- - Er worden nog ruim 60 personen ver- honderden daarvan zijn samengedrongen tuerend de tragiek die achter hun hulpe- Rond Bergen op Zoom is een aantal mi litairen het slachtoffer van hun menslie vende taak geworden. Boven Willemstad cirkelden vliegtuigen, de enige „ooggetuigen" van de ramp, die Rond do Moordük wachten noe onite- het slad'e «troffen heeft. Lager scheren veer 1000 mensen op redding, enige Jze over he^ water, daarmee nog accen- mist. 400> stuks rundvee zijn verloren gegaan, alsmede 1G5 varkens, 100 paarden en 1500 kippen. Ondanks de geruchten zijn er volgens officiële gegevens geen doden in Willemstad. Burgemeester Ter Haar van Fijnaart heeft met zijn collega in het bedreigde stadje gesproken en kreeg de i het station te Lage Zwaluwe, I loze aanwezigheid verborgen gaat. Mijnwerkers zullen een miilioen verdienen (Van onze correspondent). De Limburgse mijnwerkers, op wie ons land steeds kan rekenen als het in nood verkeert, zullen op de laatste dag van ze voor Nederland zo rampzalige week het Nationale Rampenfonds een gift bezorgeh, die zonder meer genoemd mag worden. Een gift van ongeveer een miilioen gul den. Dit bedrag zullen zij de kompels aanstaande Zaterdag bij elkaar brengen door op die dag in plaats van zes uur, zoals op Zaterdagen gebruikelijk acht uur, te werken. Het loon, dat zij dan meer ver dienen. zullen zü beschikbaar stellen voor de leniging van de nood in de rampgebie den, terwijl anderzijds de directies van de mijnondernemingen de opbrengst van de extra-hoevcelhcid kolen, die de mijnwer kers tijdens het weekend delven, voor dit doel af zullen staan. Op deze wijze zullen de werknemers en de werkgevers In de mijnindustrie samen een som bij elkaar brengen, welke het ronde bedrag van een miilioen gulden dicht zal benaderen, zo niet zal overtreffen. De beslissing van deze extra kolenslag ten bate van de getroffen gebieden werd Maandag door de mijnindustrieraad geno men. Namens de gezamenlijke vakorgani saties werd zij in de uitzending van de regionale omroep Zuid toegejuicht door de heer Frans Dohmen, en A. Kennekens, resp. voorzitter van de Kath. Mijnwerkers- bond en de Kath. Vereniging voor mijn- beambten, die er zeker van konden zijn, dat zij zich toen tot tolk maakten van vrijwel elke kompel. Intussen zal de mijnstreek het niet bij -®- deriien. waaraan dp hpwnnprs wanhnnic VLIEGVELD WOENSDRECHT, Maandagochtend 11 uur. In een, met piloten en sigarettendainp volgepropt vertrek in de hoofd barak van liet vliegveld Woensdrecht aan de rand van het verdronken gebied, spraken wij daarjuist met de énige man, die er gisteren in geslaagd is door te dringen tot de, door liet water volkomen geïsoleerde Zeeuwse eilanden eu die vervolgens vanmorgen levend terugkeerde, nadat hij op een onmogelijk klein stukje grond te midden van een wijde zee van water, dat rondom tot aan de einder reikte, een angstige nacht had doorgebracht. Hij zat daar rustig en onbewogen, zuigend aan zijn pijp; kapitein-vlieger Frémérie uit Brussel, de helicopter-piloot van de Belgische luchtvaartmaat schappij, de Sabena. Zondagmiddag, onmiddellijk nadat de Sabena van Schiphol het verzoek had gekregen om te trachten met haar heli copter het verdronken gebied tussen de plaatsen Nieuwe Tonge, Stad aan het Haringvliet, Oude Tonge te bereiken, omdat daar de nood met iedere minuut steeg en er geen redding meer mogelijk leek, was kapitein Fréméry, een ervaren Belgische oorlogsvlieger, ondanks de woedende orkaan (de wind bereikte zo nu en dan een snelheid van 50 knots) onmiddellijk in het kleine, van een landingslee voorziene toestel geklommen en had hij, practisch zonder oriëntatie, punten, het hem aangewezen gebied op gezocht. Hij was, daar hij geen reddingswinch aan boord had, aangewezen op een lan dingsplaats, doch er wéren geen lan dingsplaatsen meer in dit gebied. Wat kapitein Fréméry zag waren nog slechts wat daken van verdronken boer derijen, waaraan de bewoners, wanhopig om hulp roepend zich vastklampten. Toen by het vallen der duisternis de orkaan nog in sterkte toenam en de brandstofvoorraad van de helicopter geen enkel risico meer gedoogde, ging kapitein Fréméry op enkele, nog niet ondergelopen vierkante meters weiland in de buurt van Oude Tonge aan de grond, vond hij daar uiteraard geen mogeiykheid om contact met de buiten wereld op te nemen en bleef hy daardoor gedurende de hele, bange nacht op de nog steeds groeiende lüst der vermisten. „Er moeten", aldus zegt kapitein Fré méry, „in dit gebied en op heel Goeree- Overflakkee vannacht tientallen mensen, die uitgeput van hun daken vielen, ver dronken z\j>i. Vanmorgen, terwijl het wa ter reeds tot bijna aan mijn cockpit reik te, vloog ik op mijn laatste liters benzine naar Woensdrecht. Ik wacht nu op medi camenten, die in Bergen op Zoom worden gehaald. Er bestaat daar op dat eiland en in heel Zeeland grote behoefte aan. En zo gauw ik ze aan boord heb, vlieg ik terug naar Overflakkee. De boerdie nooit zou vliegen Geen medicamenten, doch mensen vloog vanmorgen reeds de jonge, in Den Haag wonende marine-helicopterpiloot. luitenant Izerda, die vanmorgen vroeg van zijn basis, het vliegveld Valkenburg bij Leiden, naar het rampgebied vloog en die met zijn reddingswinch nabij Dirksland reeds vier mensen kon red den. „Het weer is draaglijker", vertelde luitenant Izerda ons, terwijl hij even te Woensdrecht landde voor een tankstop, „en je kunt vrij rustig boven de huizen blijven hangen. Het kostte niettemin nog enige moeite voor ik mijn eerste redding verrichtte. Boven drie, vier da ken liet ik aan mijn hydraulische winch aan een kabel een zwemvest omlaag en schreeuwde de mensen toe het vest te grijpen. Doch eerst durfde men niet! Het gebeurde, dat men met de kabel en met reddingsvest een zolderrraam binnen- dook, waar men blijkbaar overlegde wat te doen. Al die tijd was ik dan practisch aan zo'n op instorten staande boerderij veran kerd. Het was tenslotte een meisje van zeven tien jaar, dat het eerst, de inderdaad wat griezelige greep naar het zwemvest aan durfde. Mijn waarnemer en ik trokken haar volkomen overstuur was het meisje aan boord, waarna we haar te Dirksland enkele kilometers verder voor lopig in veiligheid brachten. Onze tweede passagier was een zeventigjarige boer, die ons, terwijl we hem nauwelijks aan boord hadden, vertelde, dat hij zijn levenlang hardnekkig geweigerd had aan boord van een vliegtuig te klimmen. Luitenant Izerda redde vanmorgen, nog vóór de Amerikaanse Sikorsky-helicop ters, die op Gilze-Rijen gestationneerd zijn, in actie kwamen, nog twee anderen en staat nu op het punt om opnieuw naar Overflakkee te vertrekken. Vliegtuigen naar Zeeland Hedenmorgen om half 9 begaven zich van het vliegveld Valkenburg reeds „Sea- otters", „Mitchells" en „Harpoons" van de Marine Luchtvaartdienst naar de be dreigde gebieden in Zeeland. dat miilioen van de mijnwerkers laten. Evenals elders in Limburg en in het ge hele land werden hier reeds tienduizenden guldens en grote partijen kleding geofferd. In Kerkrade kwam dank zij de mede werking van een aantal plaatselijke on dernemingen meteen al vijftien duizend gulden op tafel. De gemeenteraad van Heerlen trok in zijn begrotingsvergadering meteen een be drag van tienduizend gulden uit voor het Rampenfonds. Het personeel van een firma te Heerlen heeft besloten gedurende veertien dagen elke dag een uur over te werken voor het Nationale Rampenfonds. Het stikstofbin- dingsbedrijf van de Staatsmijnen lever de 18.000 zandzakken, een dekenfabriek te Kerkrade 100 nieuwe dekens. De katholie ke arbeidersbeweging van Limburg ver klaarde zich bereid om in haar vacantie- oord Groenenwald kinderen uit de nood- gebieden te huisvesten en de middenstan ders van Sittard zullen deze week twee procent van hun omzet afdragen. De pro vinciale staten van Limburg zonderden gisteren 50.000 gulden af voor de noodge- bieden. En dit zijn slechts grepen (Van onze correspondent) Voor een wel zeer groot dilemma zien zich de carnavalsverenigingen uit Z.-Ne- derland geplaatst. Moet men de met zo veel zorg en met opoffering van vaak gro te sommen gelds voorbereide optochten ei andere festiviteiten voor de eigenlijke car navalsdagen afgelasten, nu Nederland ir zo'n diepe rouw is gedompeld. Het ant woord op deze vraag is moeilijk. Het carnavalsvertier vormt voor menig een in het Zuiden een belangrijk deel van de broodwinning. Er zijn zelfs kasteleins, met name in Kerkrade, wier huur is geba seerd op de omzet met carnaval. En dan is er de grens. Zouden niet velen tijdens de dolle dagen voor de verleiding bezwijken en naar Duitsland trekken, als dan in Lim burg niets te doen zou zijn. „Wij weten het zelf nog niet", zo antwoordde een sec retaris van een van Limburgs bekendste carnavalsverenigingen, toen wij hem gis teravond polsten, nadat het bestuur van die vereniging de gehele avond over deze kwestie vergaderd had. Men wacht voor lopig af wat de kerkelijke en wereldlijke overheden beslissen. Wel staat vast dat tot en met 7 Februari in Weert, Mierlo, Roermond, Sittard Kerk rade en Maastricht geen enkele festiviteit doorgang zal vinden. In laatst genoemde gemeente werden trouwens alle tot 14 Fe bruari verleende vergunningen voor de carnavalsfestiviteiten ingetrokken. De „Winkbüllen" van Heerlen hebben inmid dels de optocht van hun programma ge schrapt. Wel gaan zij door met een groot scheepse, ter bekostiging van deze optocht opgezette loterij, maar de opbrengst daar van zal aan het Nationale Rampenfonds worden afgedragen. Ook de carnavalsver enigingen in bovenvermelde grote plaat sen in Limburg hebben besloten dit fonds zoveel mogelijk te steunen. Voor de rest valt er met zekerheid nog niets te zeggen, wat er medio Februari in Limburg ai dan niet te doen zal zijn. In Breda geen carnaval Het algemeen bestuur van de carnavals vereniging te Breda besloot de carnavals feesten in Breda af te gelasten. Herstel bij Moerdijkbrug kwestie van weken Gistermiddag omstreeks 15.00 is de dienst RotterdamGouda volgens de nor male dienstregeling hervat in beide rich tingen. zü het, dat wat langzamer wordt gereden. Er is een pendeldienst ingesteld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwyn- drecht, waarmede Dordrecht dus prac tisch weer Per trein bereikbaar is. Het werk tot herstel van de spoor baan tussen de brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vordert. Men heeft er 3 zandtreinen gelost ter stopping van het gat, dat in de baan was gesla gen. De nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich van Zaterdagavond, die nog steeds niet was vertrokken, is Maan dagmorgen om 8 uur uitgevaren. De dagboot uit Harwich is gistermorgen om half tien in Hoek van Holland binnen gekomen. De maatschappij „Zeeland", die de dagboot exploiteert, vaart heden af na eb van de Jobshaven in Rotterdam. Om 16.50 is de spoorbaan Maassluis Hoek van Holland vrij gemaakt. Zij is weer bereikbaar over één spoor, hiermee is de gehele baan Hoek van Holland Rotterdam D.P. weer beschikbaar, doch zü wordt alleen gebruikt voor binnen landse treinen. De buitenlandse d-trei- nen, die gisteravond aankwamen, en die heden vroeg vertrekken, gaan alle naar en van Den Haag SS. Hiermede is de busdienst van Maassluis naar Hoek van Holland dus opgeheven. De reizigers van de internationale treinen worden nog steeds Per bus vervoerd van Den Haag naar Hoek van Holland en omgekeerd. Woensdag 4 Februari a.s. zal er een bootverbinding voor personen- en goe derenvervoer worden tot stand gebracht tussen Zuid-Beveland en Bergen op Zoom per motorschip „Medio". Medegedeeld wordt, dat de veerdienst VlissingenBreskens de vaarrt weder om heeft hervat. Heden begint de dienst HoedekenskerkeTerneuzen weer. Met ingang van 4 Februari zullen tus sen Terneuzen en Breda op werkdagen twee speciale busdiensten worden uit gevoerd in beide richtingen. De Nederlandse spoorwegen hebben gisteravond het spoorwegverkeer Am sterdamHaarlem en AmsterdamZaan dam enige malen ongeveer - uur stilge legd om een groot aantal van het IJssel- meer afkomstige botters door te laten, waartoe de Singelgrachtbrug nabij het Centraal Station te Amsterdam moest worden geopend. Dc botters waren on derweg naar de getroffen gebieden. Gisteren is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de situatie bij de Moer dijkbrug. Daarbij gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddel lijk ten Noorden van de brug, drie kilo meter spoorbaan vrijwel is weggeslagen. 1 i Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De spoorwegen verwachten dan ook dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan by de Moerdijkbrug een kwes tie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding ge bruik placht te maken, wordt voorlopig via Utrecht—Den Bosch afgewikkeld. De internationale D-treinen. die nor maal naar en van Hoek van Holland ro den doch die thans naar en van Den Haag S.S. gaan, lijden Dinsdagavond tveer naar Hoek van Holland en ver trekken Woensdagochtend weer van daar. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een Maandag te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn ge ledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, die ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoer te brengen: 1. door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bydrage worden gestort, in het nationaal rampen fonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een geiyk bedrag wordt verhoogd; 2. op een bedrüfstaks- of onder nemingsgewijze te- regelen manier zal op korte termijn zo mogelyk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt; hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zyde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het nationaal rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelyk is. dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geltle- lyke bijdrage van ongeveer gelyke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze byeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt; het besloot derhalve t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maat regelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bii deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier onder nemingen. als gevolg van de overstro mingsramp tijdelijk ziin stilgelegd, indien mogelijk, het. dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1