Zó ontvangt Rotterdam de vluchtelingen Koningin Juliana te midden der zwaar beproefden Stellendam: 70 doden Helpers tornen verbeten moeheid op tegen ln stadion en Ahoy'-hal Met waterlaarzen aan door ondergelopen dorp Prinses Wilhelmina in geteisterd Zeeland Golf van hulp keert springtij der ellende Vrouwen en kinderen presteren het bijna bovenmenselijke Trein wachtte op schepen Reacties op de rampspoed Dinsdag 3 Februari 1953 9 We hebben gezien hoe Rot terdam de vluchtelingen heeft ontvangen. In het stadion Feyenoord wordt alles opge vangen, geregistreerd en door gezonden, merendeels naar de Ahoy' hal. Wij gingen naar het stadion in een wilde zwarte hageljacht, die motorrijders van hun tweewieler wierp. Rode Kruis, V.H.K., pad- vindsters en vrijwilligsters van HBS'en en huishoudscholen zwoeg den bovenmenselijk. „Wat hebt u nodig?", vroegen wij. „Eten, brood, melk, kindervoe ding, alles voor kinderen in de eer ste plaats", vingen wij op. Mensen uit 's-Gravendeel kwa men binnen. Het heeft geen zin het gejammer van een geredde vrouw die alle familie kwijt was, te ver melden: U kunt zicli dat misschien indenken. Het gejammer van een baby. Het gekreun van een dood zieke. De met stomheid geslagen- heid van mannen die niet iedere vraag verstonden, die hun aan de lange tafel gesteld werd. De dokter holde heen en weer, zusters torn- I den verbeten tegen moeheid en overwerktheid op. Een padvinder l stond voor een wankelend oud vrouwtje met een kap op: „Geef mij 'maar een arm. moeder". Buiten vingen wildvreemde auto rijders haveloze ploegjes évacué's, die door-moesten, op. Behulpzame, vriendelijke, rustige gebaren: zaken man besteedde zijn lunchtijd aan de stakkers, „een man om in te ge loven", zei een scherpe boerin. In de hagelstorm ging het naar de Ahoy'-hal. waar alles tien, twintig maai groter is. Honderden veldbedden, babyhoe- ken waar pasgeboren Zuidlander- tjes, 's-Gravendelertjes en tussen Simonshaven en Rotterdam gebo renen de liefste verzorging kregen die men zich maar denken kan. Wie helpt ons aan zeiltjes, plas ticzeiltjes, de kinderen zijn er het ergst aan toe. Wy geven dat woord verder Buiten: menigten. Familie?, be langstellenden? Politie was geluk kig streng met het zeven en ziften der naar voren dringenden. Goede ren werden afgeladen, er stak een klein Fries vlaggetje op, maar het werd in goed-Hollands afgegeven: „Bij zo'n ellende wil een mens verstaan worden", zei de chauf feur uit Tsjerkwerd. Men bracht, naamloos, gul, men wendde zich soms om om niet „e huilen. Want daarbinnen, waar de enorme kachels op volle kracht warmte bliezen, bood iedere vier kante meter een ander aangrij pend toneel. Familie-navraag, zoeken, kwijt zijn. Zieken bezorgen en toedek ken. oude, lijdende vrouwen ge ruststellen, uitdelingen regelen. mens zijn. Politie binnen was ge duldig. U.V.V.-sters overschreden vrijwillig haar werkschema, so ciale zaken gaf leiding, stapels beddegoed werden op de galerijen overzichtelijk uitgedeeld, Rode Kruiswagentjes verplaatsten zich van punt naar punt, de omroep werkte rustig, zakelijk, en na- - door was het contrast met al die schrille vluchtelingenellende nog heller. Aan uitdeelposten van erwten soep maakte men geduldig queue's. Allerlei jonge mensen uit jeugd- j verenigingen gaven daar blijk van zelftucht en beheersing. Meisjes droegen brood en koffie en be moedigden iedereen, dat er ge noeg was, dat er nog meer zou komen, dat men niemand zou teleurstellen, dat men zich moest goedhouden, want men was nu immers behouden binnen gebracht in Rotterdam. „Mag ik hier m'n kind voeden?", j vroeg een moedertje uit Simons haven aan een voorbijhollende of ficial. „Kom maar mee", zei hij, in eens kalm. en hij zette haar achter een stijl, en hing zijn jas achter haar over twee stoelen. In hemds mouwen holde hij verder. Een nijverheidsleraresje ging vanzelf de wacht houden dat niemand moe der en kind zou storen. In tot rust gekomen hoeken las men kranten, draaide men een si garet, staarde men diep in gedach ten voor zich uit. of knielde men bij een stoel en bad. Buiten, ergens in een straat, die hardnekkig het water vasthield, was de jeugd bezig zgn. .„ijsje te piepen'1 met het schommelend wegdek. Een bus uit Spijkenisse reed er snel, met een zwaai om heen: nieuwe évacué's werden bin nengebracht. Bij de honderden-en- honderden. Kom maar. Wij helpen wel. En vooral de kinderen. (Van een speciale verslaggever) I land binnen. De tussendijken ver- MPT TQCAMT t, dwenen als koek. De stroom scheen MELISSANT. Maandag De I n;et te wjnen stuiten. Toen hij echter nacht valt over Flakkee. De laatste de Westerdijk, die de Oud-Melissant- geredden worden in de Christelijke se polder en daarmede Melissant be- school binnengeleid. Stellendam is schermt, naderde, had hij voorlopig nu geheel ontruimd en er bevindt I teveel van zijn kracht verloren. Het si I zich daar geen levend wezen meer gevaar, dat ook de Westerdijk zal tientallen mensen i Men is druk bezig een beraming te breken, was deze middag groot. Bij I maken van het aantal slachtoffers i het invallen van de nacht werd de WOENSDRECHT. De Belgische Voorlopig schat men het aantal ver- i spanning nog groter. Binnenshuis, bij Sabena-piloot, kapitein Qerard Tre- dronken Stellendammers op ruim i kaars en olielicht, organiseert men merie. die met een hefschroefvliee- moventi? K"or.rton„i-,ti« 1 de evacuatie, maar daarbuiten nn He Belgisch hefsehroef- vliegtuig redde merie, die met een hefschroefvlieg- tuig deelneemt aan het reddingswerk in de verdronken gebieden, heeft in de loop van Maandag, enige tientallen mensen, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. On der hen bevonden zich twaalf bewo ners van Goeree-Overflakkee. Kapi tein Tremerie werd vergezeld door de Nederandse kapitein-vlieger Derks. Naar de mening van de Belgische vlieger zouden twintig hefschroef- zeventig, Koortsachtig wordt ge werkt. Er moet nog veel gebeuren want de évacué's moeten door. Dins dag zal gen groot deel van hen in Rotterdam aankomen. Het vervoer naar Middelharnis is moeilijk, de wegen zijn voor het grootste deel on begaanbaar. Slechts hier en daar is het moge lijk om met een auto langs de nog intact zijnde binnendijken te rijden. Vervoersmiddelen zijn er voldoende. vliegtuigen gedurende zeker veertien El' 1S echter een schreeuwend gebrek dagen druk werk hebben om de I aa.n bootjes. Vanmiddag om 12 uur dringendste behoefte aan transport wierpen legervliegtuigen ten Noor- te dekken. den van Sommelsdijk enkele rub- Naar men weet heeft ook Enge- Verboten af. Helaas te weinig. De bo- land hefschroef vliegtuigen voor red- I i-en gingen naar Middelharnis en dingswerk beschikbaar gesteld. Vier Sommelsdijk. want ook daar was van deze Britse toestellen zijn Maan- hulp hard nodig. De vraag om hulp dagmiddag in Gilze Rijen geland, j schreeuwde uit de hopen mensen en I dieren die op de Kade en Westerdijk, de enige water vrije plaatsen, lagen. Ia Sommelsdijk hetzelfde beeld, des noods erger. Toch houdt de bevol king zich flink. Dat bleek toen de .Stad Zierikzee' meerde in Middel harnis. De eerste vraag luidde: „Is Koningin Juliana aan boord". Ook uit het meer dan vriendelijke gebaar van de heer Van der Baan klonk de vraag naar hulp. Hij bracht ons met zijn auto naar de meest getroffen plaatsen en wilde desnoods auto en leven riskeren. Met nadruk vestigde hij bij het afscheid de aandacht op het gevaar, waarin het nog niet ge troffen deel verkeert. Om zich te kunnen voorstellen in welk gevaar dit gebied Flakkee zich bevindt, is het noodzakelijk om te proberen vast te stellen hoe de ramp zich rond Stellendam voltrok. De eerste breuk ontstond in de Zeedijk ten Noordoos ten van deze plaats en ten Noordwes ten drong het water van de Greve- lingen, via tientallen gaten diep het Schepen uit Vlaardingen naar Middelharnis DEN HAAG. Aan de VI. 70. die op weg was naar Flakkee, is gister avond radiografisch meegedeeld, dat heden een aantal vissersschepen uit Vlaardingen zou vertrekken. De schepen nemen 50 balen hooi, 200 broden. 200 dekens, zo nodig marga rine en een tankboot met drinkwater mee. Geen commandotroepen omgekomen ROOSENDAAL. De comman dant van de Commando Troepen te Roosendaal verzoekt mede te delen, dat de berichten waarin melding wordt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn onderdeel be slist onwaar zijn. de evacuatie, maar daarbuiten op de Westerdyk waren mensen onder striemende sneeuw en hagelbuien ge wikkeld in een felle strijd met het verraderlijke water. Die strijd moet gewonnen worden. Een breuk zou be tekenen dat de enkele polders die voorlopig zonder water bleven vol zullen lopen en de plaats Melissant eenzelfde lot zal ondergaan als de andere dorpen. Laten we hopen dat de natuur Flakkee dit laatste be spaart en dat de sterke handen de dijk zullen houden. De ramp is reeds groot genoeg. Zij zou daardoor mis schien alleen onoverkomelijk kunnen worden. DEN HAAG. ln Middelharnis waadde Koningin Juliana Maan dagmiddag met hoge laarzen aan door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich over de verschrikkelijke situatie in het Flak- keese land liet voorlichten. Zij was per boot in Middelharnis gekomen en wilde doorvaren naar Stellendam (Gocree), maar de kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen om in donker een haven binnen te varenwaar een voortdurend verkeer was van in- en uitgaande boten. De Koningin keerde naar Dor drecht terug, waar zij zich 'smorgens had ingescheept, nadat zij om ze ven uur Soestdijk per auto had verlaten. Slechts vergezeld door een hofdame kwam zij om zeven uur in het Feijcnooi'd-stadion, om daar het hulpwerk voor de évacué's gade te slaan. Nog steeds stroomden daal de evacués binnen, die vreselijke uren hebben doorgemaakt. Later begaf de Koningin zich naar de grote Ahoyhal, waar reeds honderden een tijdelijk onderdak hebben gevonden. Zij toonde zich zeer bewogen met het leed. dat deze mensen getroffen heeft en zij on derhield zich met verschillende slachtoffers van de ramp. Omstreeks kwart voor negen vertrok de vorstin naar het paleis Soestdijk om daar na een lange dag temidden van de zwaar-beproefden enige rust te vinden. Voordat de Koningin Maandag morgen naar de noodgebieden ver trok. heeft zij eerst haar eigen gar derobe en die van haar vier kinde ren nagegaan om te zien, hoeveel zij voor de slachtoffers beschikbaar kon stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de andere ter beschikking gesteld van de commissarissen van de Koningin in de getroffen provincies, die als leiders van het hulpverleningswerk KLOOSTERZANDE. Van Ant werpen uit, waarheen zij de reis per trein had gemaakt, kwam Prin ses Wilhelmina Maandag hier per auto aan, o.a. vergezeld door de commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casem- broot. Het was een ontroerend ogenblik, toen zij de gevoelens van deelne ming van Koningin Juliana over bracht aan mevrouw De Smet. van wie vier familieleden bij Duiven- hoek. na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De Prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huf- fel uit Baalhoek, dat op de dag, dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water Van zijn haardstede weed verdre ven. Met de veerboot is de Prinses 's middags overgevaren naar Hoe- dekenskerke. Vervolgens begaf zij zich naar Kruiningen, Hansweert, Goes, Wolphaartsdijk, 's Gravenpcl- Ontslag opperwachtmeester nietig verklaard (Van onze correspondent) DEN BOSCH Het Ambtenaren gerecht heeft Maandagmiddag uit spraak gedaan in de zaak van het grensdrama bij Lage Meerde op 25 Augustus 1950, waarbij de wacht meester der rijkspolitie Willem Lereveld uit Lage Meerde een Bel gische stroper op Belgisch grond gebied doodschoot. De algemene in specteur dei- rijkspolitie had deze wachtmeester en de opperwacht meester v. d. Zalm uit Lage Meerde wegens hun houding tijdens het in cident uit de politiedienst ontslagen. Het Ambtenarengerecht, waarbij beide politiemannen een klaag schrift tegen dit ontslag indienden, heeft het besluit van de inspecteur tot ontslag van v. d. Zalm nietig verklaard en het beroep van W. L. tegen zijn ontslag ongegrond ver klaard. L. zal tegen deze beslissing hoger beroep aantekenen der. Kwadendamme, Driewegen, Ouderwande, 's Heerenhoek en Leeuwendorp. Via de Sloepolder ging zij via Vlissingen naar Mid delburg, waar zij de nacht heeft doorgebracht. In alle gemeenten onderhield zij zich met nabestaan den van de slachtoffers, met auto riteiten en met werklieden, die be zig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag gaat Prinses Wilhelmina via Veere en Kamper land naar Zuid-Beveland. Ook zal zij een bezoek aan Zierikzee en aan andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland brengen. Over een loshangende spoorlijn worden mensen uit Zeeland, na dat zij per boot uit hun huizen zijn gehaald, in veiligheid ge-' bracht. Verbeten klemt Rotterdam1 brengers sober werden gevoed en de lippen op elkaar. Volkomen I ^Laa,!d'Ildel„sAc!,r g'ngen vrouwen een truck zand vervoeren naar een er van bewust, dat wijzelf hier punt waar een dijk dreigde te be- Zaterdag- en Zondagnacht door zwijken. het oog van een naald zijn ge- -Tu™^|?J<eerd S" zi' fan voor i i üa. nri/x i i i de bereiding van kindervoeding voor komen, heett 99% der bevol- pas binnengebrachte zuigelingen uit king besloten het springtij der ellende te keren, niet met een golf van hulp, doch ook met een springtij van leedleniging. Vrouwen van alle politieke kleur en godsdienstige gezindheid stroom den samen onder leiding van me vrouw Van Walsum en de gehele fe deratie van georganiseerde vrouwe lijke hulpverlening had in no time ploegenstelsels in elkaar gezet om overal bij te springen waar het no dig was en voor alle hulp-werk was de saamhorigheid indrukwekkend. Zo kon hier het Rode Kuis worden bijgestaan, ginds weer een ander li chaam. elders een onvoorzien pro bleem worden opgelost. Oorspronke lijk uitgetrokken om 4 a 6 uur dienst te doen. bleven allen tien, twaalf en meer uren in touw. fristen zich even op en pakten weer mee aan, het deed er niet toe, waarmee. Naar de Rivièrahal werden aller lei voorraden gedirigeerd aan kleren en bedden, enz. die men elders niet meer bergen kon: Groningse chauf feurs bijvoorbeeld hadden heel de nacht door gereden met zes tjokvolle verhuiswagens, om in Rotterdam hun prachtige gaven te deponeren; onze vrouwen sorteerden en regelden alles tot stapels waai- zij met de lad ders moesten bijklimmén, terwijl de het verdronken land van 's Graven deel. Inlichtingentafels, registratie- schragen. ze werden door vrijwillig sters bezet. Dokters, verpleegsters riepen om hulp de hulp kwam. Gevaar tegemoet En wat die hulp omvat, daarvan heeft men gewoonweg geen begrip. Dat is niet alleen het tegemoettrek- ken van nabije gevaren (omdat de mannen merendeels de grotere ge varen gingen bestrijden verderop) doch ook het opknappen van de meest onvoorziene noodzakelijkhe den. En het geschiedde blijmoedig en ernstig, of het nu het openen van een geïmproviseerde collectebussen- depot met verstrekkingen van legiti matiebewijzen betrof, dan wel een depot voor klereninzameling. Prachtig ook hielden zich de „teen agers". de jeugd van middelbare, e.d. scholen. Zoals bijvoorbeeld onder leiding van drsJ.G. van der Ploeg werd aangepakt in de Rivièrahal. was werkelijk ontroerend: op het laatst van de nacht was men er nog even onvermoeid bezig als bij het begin. Maar ook bij het collecteren heeft de jeugd zich geweerd. Het radio bericht daaromtrent was nog niet koud of de eersten veroverden zich al een bus en trokken er al op uit. In Hillegersberg werd de eerste volle bus anderhalf uur later alweer inge ruild voor een lege op Maandag avond 9 uur, hoewel Dinsdag de eigenlijke collectedag zou zijn.' Sociale Zaken, wetende dat het springtij van hulpverleningsgood- will ogenblikkelijk moest kunnen worden opgevangen, „wierp" op de opgegeven adressen reeds kisten met bussen af en dozen met speld jes (die oorspronkelijk voor vreem de vluchtelingen hadden zullen die nen om, zodra de raadhuis drukkerij klaar was met het druk ken der „rampslachtoffers"-banden deze er achter aan te brengen. Iets dergelijks is nog nooit geweest, n.l. dat èn de collecte over geheel Rot terdam georganiseerd werd en reeds functionneerde op een-en-dezelfde dag. Maar dat kwam. omdat de geest van Iets te Willen Doen zich van vrijwel allen had meester gemaakt. Daarom ook was bet prettig dat verschillende tramconducteurs zon der al te schoolmeesterlijk officiële orders af te wachten het hulpwerk mee hielpen vergemakkelijken. Die enkele uitzondering die het niet begreep vergeten we maar gauw. Niet gauw vergeten zullen wor den die enkelingen, die de noodle- niging hebben gedwarsboomd of doorkruist met stiekum gehamster en erger. Overkoepeling Heerlijk is al de spontane hulp op allerlei gebied, en laat die wer kelijk aandoenlijke bereidheid om te geven en te helpen en persoonlijk bij te springen ieder naar zijn gees telijke en geldelijke vermogen, blij ven. Want er komt een moment, dat de radioverenigingen moeten uitgeschakeld worden en dat veel van haar voorlichting officieel over Den Haag en over het Rampenco mité moet gaan lopen dan komt er dus ook voor het gebied waar van Rotterdam een onvervangbaar opvangcentrum is, een overkoepe lende organisatie, die van alle zo goed functionnerende (en veelal-ge- improviseerde) onderorganisaties de allerdringendste verlangens wil ver nemen Want dat hier spontaan georgani seerd kan worden heeft wethouder Hogeweg op zijn eigen bureaux kunnen waarnemen. Zoals tenmin ste de heren Van 111, Voigt en Plat- teel in de Ahoy'-hal de duizenden problemen wisten op te vangen me', behulp #van allerlei toegesprongen verenigingen en lichamen, waarbij wij vooral de geestelijkheid van alle richting willen vermelden, grenst aan het ongelooflijke. En dan de „kruisen", het Rode. het Groene, het Oranje-Groene en het Wit-Gele: voortdurend en on vermoeibaar zien wij ze bezig. Jeugdgemeenschapsleden: nog zien wij de tegenzin, waarmee zij zich naar huis lieten drijven, toen zij op hun benen stonden te trillen van overspannenheid, maar zij moesten de hun liefgeworden plicht even voor een uur rust, overdragen aan verse krachten, „omdat," zei een hunner, „ik, als er een nationa le rouwdag komt, met een goed geweten de handen kan vouwen". Inderdaad: al deze ellende en heel die golf van leniging zijn een nationale rouwdag waard, want als zo, in nog geen 24 uur tijds, de plattegrond van je land zo gewij zigd wordt en als het middeleeuws helinium terugkeert met duizend doden in zijn muil. dan gaat er toch wel iets om in de geesten van hen die dat bewust, als Hollanders, be leven. in hun gebied de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. De eerste zwaar getroffen plaats, die de Koningin bezocht was 's-Gra vendeel, waar de evacuatie in volle gang was. In Numansdorp, dat eveneens per boot bereikt werd. onderhield zij zich met vele éva cué's, die in een café waren onder gebracht. Het is de bedoeling van de Ko ningin om zich vandaag weer naar de geteisterde gebieden te begeven. Aan de uiterste rand van de stad staat aan de Schulpweg de kin derkliniek Margrietin ander halve meter diep water. Zondag werd de kliniek gelukkig reeds ontruimd. Het water staat langs Rotterdam tegen de Charloise Lagedijk, achter de begraafplaats Charlois, tot tegen de Schulp weg en komt ook over de Groene Kruisweg, die tussen Rijsdijk en Schulpweg is afgesloten. Murw en dodelijk vermoeid hebhf.n deze bejaarde évacué's een plaatsje gevonden in de Ahoy' Hal. Wat er straks ge beurt is van later zorg. Voorlo pig hebben zij genoeg aan de herinneringen uit het jongste verleden. Het is te erg geweest om nu al te-kunnen overzien. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen hebben Maandagavond het spoorwegverkeer Amsterdam Haarlem en AmsterdamZaandam enige malen ongeveer 1 uur stilge legd om een groot aantal van 't Us- selmeer afkomstige botters door te laten, waartoe de Singelgrachtbrug nabij het centraal station te Amster dam moest worden geopend. De Bot ters waren onderweg naar de getrof fen gebieden. Regering bestudeert Amerikaans aanbod tot financiële hulp (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het probleem van de financiering op korte termijn van nood- en herstelmaatregelen stelt de regering op het ogenblik voor bijzonder moeilijke problemen, vooral omdat de omvang van de schade nog met geen mogelijkheid te benaderen is. De regering heeft van het Ame rikaanse aanbod tot vrijgeving van de gelden uit het tegenwaardefonds der Marshallhulp met erkentelijk heid kennis genomen. Zij zal deze mogelijkheid onderzoeken. Tot nu toe heeft Den Haag de gelden uit dit fonds niet willen besteden op zodanige wijze, dat zij in omloop zouden komen, omdat daardoor gevaar voor inflatie zou ontstaan. In de huidige abnormale verhoudingen is het niet duidelijk of de regering aan dit standpunt zal vasthouden. Overstromingsramp verlamt Rotterdamse beurzen ROTTERDAM. Door de ramp die de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland getroffen, heeft, was de graanbeurs Maan dag totaal ontwricht en konden geen noteringen worden opge maakt. Hetzelfde geldt voor de aard- appelbeurs. Aangenomen wordt, dat de aardappelvoorraad in Zee land en West-Brabant verloren is gegaan. De collecte, die op Maandag- beurs te Rotterdam is gehouden ten bate van het Nationaal Ram penfonds, heeft 68.750.opge bracht. Kleding, schoeisel en dekking voor de slachtoffers van de getrof fen gebieden kan ook worden ge zonden naar het provinciaal bureau van de ZHV „Het Groene Kruis". Industriegebouw, Goudsesingel 70, Rotterdam. Het personeel van Thomson's Havenbedrijf stelt 5% van haar weekloon ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. De klaverjasvereniging Zuid plein organiseert van 9 t.m. 12 Fe bruari in het Cultureel Centrum Zuidplein een koppelconcours ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Inschrijving bij: S. Maan, Nispenstraat 20. Op 7 Februari zal in het ge bouw der Academie van Beeldende Kunsten aan de G. J. de Jonghweg een bazar worden gehouden, waar op door leerlingen gemaakt werk wordt verkocht. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De Franse consul organiseert een collecte onder de leden van de Franse kolonie, ten bate van het Nationaal Rampenfonds De Amerikaanse consul heeft wagens aangeboden voor het werk in de getroffen gebieden. De gehele opbrengst van het operaconcert, dat op 12 Maart in de Rivièrahal zal worden gehouden, komt ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Reeds is de mede werking verkregen van de Italiaan se tenor Nino Adami en de Poolse bas Tadeusz Wierzbickl. De afd. Rotterdam van de Ncd. Ver. voor Dierenbescherming wil zich ontfermen over kleine huis dieren uit de getroffen gebieden. Aanmelding kan geschieden bij me vrouw Spaan. tel. 49559. Het onderling levensverzeke ringgenootschap „De Olveh" van 1879 te 's Gravenhage brengt ter kennis van hen, die door de ramp zijn getroffen, dat zij tot nadere aankondiging uitstel verleent van premiebetaling, van betaling van beleningsrente en van betaling van hypotheekrente. Bovendien zal de Olveh voor de ernstige getroffenen gemotiveerde verzoeken om kwijt scheiding van door uitstel ontstane achterstand in welwillende overwe ging nemen. De gezamenlijke kernen van het personeel van de Kon. Rotter- damsche Lloyd hebben spontaan een dag loon aangeboden voor het Nationaal Rampenfonds. Het perso neel van Veerhaven en Lloydkade sloot zich hierbij aan, waardoor direct een bedrag van omstreeks f 20.00U.kon worden overgedra gen. Bemanning en passagiers van de „Overijsel" brachten op de val reep f 390.bijeen, terwijl beman ning en passagiers van de „Modjo- kerto" vanuit de Middellandse Zee f 823.overmaakten, alles ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ook de Rotterdamsche Studen ten Toneelvereenging, die op Woens dag 11 Februari ter gelegenheid van haar zesde lustrum een voor stelling van Somerset Maugham's „De Cirkel" in de Schouwburg zal geven, heeft besloten de opbrengst van deze avond af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. Kaarten zijn vanaf morgen Woensdag 4 Febr. bij de Rotterdamsche Schouwburg verkrijgbaar. In het Groothandelsgebouw zijn bij de ATO ingezamelde goede ren, bestemd voor évacué's, opgesla gen. De rivierpolitieboot P 2 heeft gisteren levensmiddelen van Dordt naar Ooltgensplaat gebracht en vier zieken uit die plaats naar Dordrecht vervoerd. De P 2 is nog in Oolt gensplaat. De P 1 kwam gisteravond bij het bureau van de rivierpolitie aan met vluchtelingen. Ook de Droogdok en de Maze brachten vluchtelingen. Allen gingen naar de Ahoy' hal. Een collecte op het jubileum feest van café-restaurant v. d. Hek, VIietlaan 39, bracht f 60.60 op voor het Nationaal Rampenfonds. Op de vjsafslag zijn gisteren 15 kisten Harderwijkers verkocht, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Nationaal Rampenfonds. De kisten brachten per stuk van f 40.— tot f 100— op. In totaal kan f 4.000.— aan het fonds worden overgemaakt. De voorgenomen zangavond van de Congreszaal zangbrigade op Donderdagavond in de William Boothlaan gaat op normale wijze door. Er zal een open schaalcollecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ook bij het gebouw van het Leger des Heils aan de William Boothlaan bii de Witte de With- straat kunnen gelden en goederen, voor het Nationaal Rampenfonds worden afgegeven. Het bestuur van de Rotterdam se Gemeenschap maakt bekend, dat de vrijwillige hulp die kan worden verleend, tot nog toe meer dan vol doende is. Het is echter niet uit gesloten, dat binnen enkele dagen nog een beroep op het verenigings leven zal worden gedaan, indien de toestand en de organisatie in zijn geheel wat overzichtelijker is ge worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1