Nieuwe soort hulp op nieuwe voorwaarden Demonstratie van menselijke onmacht tegen kracht van elementen Bevestigdde Zevende Vloot teruggeroepen Millioenen stromen binnen aan goederen en geld Zwaar getroffen plaatsen Eerst de dijken dicht dan pas zorg voor de mensen Colonne van 500 vrachtwagens naar het Zuiden Babveoed voor evacue s EISENHOWER IN HET CONGRES In zijn „State of the Union Mes sage" heeft president Eisenhower gisteren medegedeeld, dat hij be sloten heeft tot „deneutralisering" van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide, dat de V. S. „het onweerlegbare bewijs bezit ten, dat de Russen atoomwapens hebben." Hij gaf te verstaan, dat hij wel dra aan het congres zal vragen de geheime clausules van de over eenkomst van Jalta op te zeggen. De V. S. zullen de verwezenlij king van de Europese eenheid aanmoedigen. Er was reeds voort gang gemaakt, maar de veiligheid der landen eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans be staat, aldus Eisenhower. Zijn regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen. Hij ver zocht het Congres de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en be loofde Amerikaanse kapitaalsin vesteringen in het buitenland te begunstigen, in ruil voor de leve ring van grondstoffen voor de Amerikaanse industrie. De president verzocht voorts aan het congres herziening van de wet McCarran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisa tie. Deze bevat, zo zeide hjj, be paalde onrechtvaardigheden. Over de deutralisering van For mosa zeide Eisenhower zeide Ei senhower in zijn boodschap tot het congres, dat de in 1950 gegeven instructie aan de Zevende Vloot eigenlijk betekende, dat de Ame rikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van com- munistisoh China. „Door deze steun worden de communisten in staat gesteld, on gestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden", aldus Eisen hower. „Daarom geef ik, aldus de Amerikaanse president „opdracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt zal worden voor het be schermen van communistisch Chi na. Deze opdracht houdt geen ag- gressieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht, een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijdt". De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn ver bonden in de strijd tegen het com munisme te kennen, dat zijn rege ring op grond van het Amerikaan se program van de wederzijdse be veiliging hulp zal geven aan an dere landen, al naar gelang deze landen ernstig er naar streven hun volledig aandeel in de gemeen schappelijke taak op zich te ne men. Hij verklaarde in duidelijke taal, dat zijn mening over de Eu ropese eenheid is: „Slechts een nauwer aaneengesloten econo misch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijk hoge levensstan daard te handhaven. De president drong er op aan, dat de West-Europese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta om een grote re onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Wan neer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan zouden zij een „economische sfeer schep pen, die ons ertoe zou brengen, uiterst belangrijke hulp te verle nen." De hulp, die hij in het vooruit zicht stelde, omvat in de eerste plaats de bovengenoemde wijzi ging van de invoersbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handelsovereenkom sten, die de president in staat stelt tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Amerikaanse regering het in vesteren van Amerikaanse kapi taal in het buitenland aanmoedi- gen, gebruik makend van de mo gelijkheden overzee van voort brenging van producten, die voor de wederzijdse verdediging nood zakelijk zijn en die een niet al te grote concurrentie met de normale vredesproductie in de Verenigde Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveel heid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zei Eisenhower tot de Europese lan den, ten doel, het ontstaan van de practische eenheid in West Europa aan te moedigen. Met ongekende eensgezindheid heeft het niet-getroffen deel van het Nederlandse volk zich verbon den om hulp te bieden aan de slachtoffers der overstromingen. Het Nationaal Rampenfonds beschikt nauwelijks een etmaal na de catastrophe reeds over een bedrag van meer dan twee mil- lioen gulden. Alle vakverenigingen hebben Almelo's collecte slechts des Maan dagsmiddags gehouden, bracht ƒ110.000 op; jutezakken en de kens worden bij duizenden stuks door fabrikanten geschonken. Het Leger des Heils heeft zijn gehele organisatie ingeschakeld voor hulpverlening en mobiele cantines naar het rampgebied gezonden. Grote giften: Bioscoopbond en Bio-vacantie-oord 100.000; de Hoogovens 50.000; Draka, Am sterdam ƒ100.000; KAB minstens ƒ75.000; enkele sociale organisa ties ƒ200.000; Prov. Staten Lim burg 50.000; CNV ƒ80.000; Phi lips 100.000. De vereniging voor Effectenhandel schonk 10.000. De arbeiders in de textielindustrie in Twente en de Gelderse Achter hoek zullen een snipperdag van hun vacantietegoed laten vallen. Het loon van deze extra werkdag zal door de directies der bedrijven verdubbeld worden. Deze actie zal rond 700.000 gulden opbrengen. Het personeel van de machine fabriek gebrs Stork te Hengelo zal de hele maand Februari iedere dag een uur overwerken. Ge schatte opbrengst 100.000 gulden. Eisenhower inviteert Mayer en Bidault President Eisenhower heeft de Franse premier, René Mayer, en de minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault, uitgenodigd, tegen het einde van Maart een bezoek aan Washington te bren gen, zo is gisteravond te Parijs medegedeeld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die op het ogenblik op doorreis in de Franse hoofdstad is, heeft deze uitnodiging tijdens zijn besprekingen met de Franse regering overgebracht. Mayer heeft .tijdens deze con ferentie nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van verhoogde steun voor "deranse oorlogs inspanning in Indo-China, waar een strijd wordt gestreden in het belang van de vrije wereld. Zestig doden in Oude Tonge De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee deelt mede, dat Oude Tonge vermoedelijk zes tig doden te betreuren heeft. De slachtoffers zouden in hun bedden door het water verrast zijn. On geveer 400 mensen zitten in het dorp opeengepakt. 50 in Nieuw- Vossemeer Eerst in de loop van Maandag bleek welk een omvang de ramp voor het plaatsje Nieuw-Vosse- meer, op de uiterste Westpunt van Brabant gelegen, heeft aan genomen. Zondag was door militaire red dingsploegen getracht contact met het dorp te krijgen. Dit lukte echter niet. Na een nacht van moeizame strijd met het water slaagden de militairen er in met boten in het dorp te komen. Van daag konden de bewoners, die zich op zolders en daken hadden weten te brengen, uit het bedreigde ge bied gebracht worden. Tegen de avond waren 1600 in woners via Steenbergen verder Brabant in geëvacueerd. Volgens onofficiële gegevens zijn een vijf tigtal mensen jammerlijk in het water omgekomen. Zeer vele doden in Stavenisse In Stavenisse schijnt een enorme ramp te hebben plaatsgevonden. Mensen, die vandaag met de boot uit Bergen op Zoom zijn vertrok ken om het eiland Tholen aan te doen, hebben daar van de burge meester van Tholen vernomen, dat een derde deel van het stadje volkomen onder water staat en dat de huizen daar zijn overspoeld, vernietigd, afgebroken en tot wrakhout zijn geslagen. Men neemt op het ogenblik aan, dat er in dat deel van Stavenisse zeer vele doden zijn te betreuren. Uit alle delen van het land be reiken ons berichten dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgcbieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote sommen gelds, alles ten behoeve van het-Nationaal Ram penfonds. MENSEN WORSTELEN OM HUN LEVEN Diep tragisch ROOSENDAAL. 2 Febr. (Van een speciale correspondent). Wat moet men grijpen uit dit diep tra gisch gebeuren? Men weet het niet, de indrukken zijn veel en vrij wel alle indroevig. Mag ik enkele beelden in mijn herinnering terug roepen, dan zie ik ergens bij de Moerdijk een man en een vrouw met twee kleine kinderen, geas- siteerd door twee militairen, in een boot op het water zwalken. Een paard staat nog net met zjjn kop boven water van zijn stal uit naar buiten te kijken. Een boerenknecht waadt tot zijn borst door het water om de touwen, waarmee het vee in de stallen is vastgebonden, los te snijden. Hij rukt aan de halsters van de die ren, doch onwrikbaar blijven ze staan, onwillig om twintig meter door het water te waden en de veilige wal te bereiken. Te Fijn aart wordt een gebroken oude man een Rode Kruispost binnen ge bracht en snikkend vertelt hij, hoe zijn vrouw in de nacht van het dak is gegleden en in het kol kende water is verdwenen. Een lid van de commando's uit Roosen daal kan de dringende bede van een hoofdingeland niet weerstaan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder gelegen boerderij, waar de vrouw van de ingeland en diens twee kinderen op de bovenverdie ping zijn samengedrongen. Hij brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin ook de buren te redden. In een hoog ver hitte bunker te Roosendaal staan dampende commando's him kleren 1 droog te stomen. Zojuist zijn ze doornat uit het watergebied teruggekeerd en hun enige wens is, om zo spoedig mo gelijk met droge plunje weer te rug te keren. Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Zij zijn voorlopig gered, maar vele zijn zwaar ziek en zullen binnenkort aan longontsteking sterven. Ieder roept om boten, maar men ziet er slechts weinig. En een ieder jammert en klaagt, waarom er nu juist op dit punt geen vaartuigen zijn, die de hul peloze slachtoffers, die daar ginds uit de bovenverdi pingen met handdoeken zwaaien, kunnen red den. En komt er dan eindelijk een boot, dan kan men vrijwel niet tegen de nog steeds hard waaien de wind oproeien en telkens wordt de schuit weer teruggeslagen. De buitenboord-motoren kan men de eerste tientallen meters vaak niet gebruiken, doordat ze vastslaan in de bodem. Het is tel- Vijfhonderd vrachtauto's, bela den met goederen en kleding vooi de getroffen gebieden, te zamen gebracht door Groningers, Friezen en Drenten, ia in Rotterdam aan gekomen. De lange colonne vrachtauto's werd geëscorteerd door de Rijks politie. J C5 In het parochiehuis aan de Veemarktstraat kan men iedere dag van 2—5 uur bezorgen: Babygoed, voornamelijk luiers; ondergoed, bovengoed en nachtkleding voor kleine kinderen. ondergoed en nachtgoed voor grotere kinde ren en volwassenen. Iedere dag van 11—12 uur kunnen evacué's in het Parochiehuis Veemarktstraat deze goederen afhalen Voor spoedgevallen kunnen zij zich wen den tot: mevr. Van ïersel-de Vink Heuvel 108 - tel. 2401 en mevr. Janssens-Laane, Spoorlaan 44, tel. 2406. kens weer een demonstratie van menselijke onmacht tegen de kracht van de elementen, die daar rond de Moerdijk en rond Willem stad nog steeds hoogtij vieren. Stormvlagen jagen de natte sneeuwbuien over het geteisterde land, waar nog steeds slachtoffers vallen en satanisch loert soms het bleke gelaa' van de zon door de wolkenflarden. Mensen worstelen ^or hun leven, Ike minuut van deze vreselijke dagen en het is de tragiek, dat vaak eerder de dijken dicht moeten of nieuwe doorbra ken moeten worden voorkomen, voordat men zich kan bekomme ren om het lot van de duizenden, die met angst om het hart wach ten op een roe-boot, die hen naar de veiligheid daar heel in de ver te kan brengen. Trawler met man en muis vergaan Te IJmuiden vreest men, dat de stoomtrawler „Catharina Duivis" (32 ton), toebehorende aan re derij V.E.M.. is vergaan. Zaterdag lag de trawler omstreeks 10 uur 's avonds ongeveer 10 mijl Noord westen van IJmuiden voor anker, In afwachting van beter getij -om naar de haven te komen. Nadien heeft men geen verbin ding meer met het schip kunnen krijgen, en aangezien schepen, die meer Noordelijk lagen, wel gister middag zijn binnengekomen, neemt men aan, dat dit schip als verloren moet worden beschouwd. De bemanning bestond uit schip per A.'Glas en 15 opvarenden meest IJmuidenaren. Woordvoerder van Ministerie „Schade bedraagt enkele honderden millioenen" DEN ÏHAAG, 2 Febr. Een woordvoerder van het Ministerie van Landbouw, schatte vanmid dag de totale schade, die de storm ramp heeft toegebracht aan vee en gewassen op enige honderden millioenen guldens. Van de tijd, dat het zilte water op de lande rijen zal blijven staan, hangt het af of de schade nog zal meevallen. Geen commando (toepen omgekomen ROOSENDAAL, 3 Febr. De commandant van de Commando troepen Roosendaal verzoekt ons mede te delen, dat de berichten, waarin melding wordt gemaakt- van hef omkomen van mannén van zijp onderdeel beslist onwaar zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1