Dinsdag 3 februari 1953 Het Nieuwsblad van bet Zuiden pag. 3 Hel; water zalrt in HALSTEREN maar het doden cijfer stijgt. In dit plaatsje even boven Bergen op Zoom lagen gisteren 14 doden opgebaard en werden nog 60 personen vermist. De schade is ook hier enorm. Talrijke boerderijen zijn ingezakt, wegen vernield en telefoonlijnen hangen over wegdrijvende balen hooi en stro. Scherpe schijnwerpers maken ook hier nachtelijke hulpverlening mogelijk. SINT PHILÏPSLAND. Een vriendelijk dorp met net geschilderde huizen, met ordentelijke, witte gordijntjes tussen het rijtje bloem» potten en de vensterruiten. Bij de eerste dykkromming is het beeld ook nu nog zo. Maar dan, verderop, desolaat, vernield, vernietigd.,* Puin en stro en wrakhout en dode koeien en een starlachende pop tussen kapotte kisten en een wonderlijk heel gebleven porseleinen vaasje naast het lijk van een poes... Dat is St. Philipsland. Niet geïsoleerd, maar normaal bereikbaar over de dijk van Steenbergen af. Even verderop duikt die dijk het water in. Dan is er verder niets. Een woeste lucht. Een zilte zee. Hier heerst het water, onbestreden- souverein, grauw-grijsSoms, een uur lang, rustig en kalm. met over het vlakke gelaat wat vriendelijke, vredige rimpeltjes. Dan plotseling weer toornig opgezweept door een striemende wind, waarmee hagelbuien omlaagritselen in de spattende en schuimende, wit» gekuifde golven. En het water loeit en brult. BROUWERSHAVEN. Hier een luchtopname van het geisolerrde deel van Brouwershaven op het zwaar geteisterde Schouwen» Duiveland, waar men eerst Maandagmorgen contact kreeg met de b uitenwereld. Thans weet men ilat het gehele eiland onder water staat behoudens de Westrand. Bij Offenhoofd, Dreischor, Burg, Sluis, Slevcnsluis en Sijansland zijn de dijken weggeslagen. Radio amateurs hebben het berieht doorgegeven, dat Dinsdagmorgen 300 évacufi's van het eiland met de Provinciale bootdirnst zullen vertrekken Intussen snelt van alle kanten hulp op dit verdronken eiland toe. Loggers en kotters zijn onderweg. laten wjj hopen, dat zij een eind maken aan de onzekerheid en vrees van duizenden. De Franse coaster „Carthege" uit Tunis zit nog stee Is muurvast op het strand van Scheveningen. Men hoopte vanmiddag bij hoog water een poging te kun n doen het schip vlot to trekken. Een sleepboot van de N.V. Wijsmuller uit IJmuiden moest evenwel terugkeren. Honderden religieuzen uit geheel het land hebben spontaan hulp geboden aan de slachtoffers van de overstromingen en terwijl Dakota's en helicopters tonnen levensmiddelen neerwerpen voor de voeten van hen die ingesloten zyn, verz-orgen zusters de kleintjes wier ouders nog niet terecht zijn.' Op het eiland PUTTEN liggen talloze dorpen geheel In het water. In Heenvliet moeten de huizen in r' haast ontruimd zyn. Overal hangen de gordijn-n nog keurig voor de ruiten, maar door de kleren ziet men drijvend meubilair. Nu en dan waadt een mens en zwemt zelfs een man zyn woning binnei om te trachten nog wat te redden. Op het Marktplein van deze bekende paardenmarkt staan vergeten wat paarden en veulens. Ze z\jn gered uit de stallen der verdronken boerderijen. Af en toe vaart er een bootje met mensen rond, die proberen uit de verlaten huizen wat kleding en proviand te halen dat was achter gebleven. Het dorp Moerdijk ligt midden in een grote vijver. Klunderts huizen schijnen te drijven. Als blokjes hout In een emmer met water. De contouren vervagen in een wazig heelal, dat nauwelijks grenzen kent tussen lacht en aarde. Ergens moet een horizon zjjn. Waar? Water en lucht vloeien ineen, schijnen zich in elkaar op te lossen. Tomeloos stuwen de golven in de richting van een nauwelijks beschermd WILLEMSTAD. Door gaten in de dijk, die zich vanuit de lucht niet laten meten. Zijn het oppningen van tien of honderd meter breed? Werken kunnen de dorpelingen er niet. Hier valt niets meer te dichten. Een overzichtelijke luchtopname van de omgeving van Moerdijk waar, zoals de foto te zien geeft, de wood wijken omgeven zijn door het water. '-'.h >5 Ml V.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1