Van St Elisabethsvloed (1421) tot Januarivloed Jan. 1953 Hangend onder een helicopter uit benarde positie bevrijd Tilburg toonde zich van beste zijde Generaal Buurman van Vreeden tevreden over „proefmobilisatie' De Russen' komen in Mora GESTOLEN GOED Vliegtuigen werpen voortdurend boten, brood en conserven af Veel evacué's geholpen pag. 2 Het Nieuwsblad van het Zuiden Dinsdag 3 Februari 1953 WATERRAMPEN IN NEDERLAND Water, Neêrlands beste vriend en tevens grootste vijand 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. Zo lang Nederland bestaat, heeft het een stryd op leven en dood moeten voeren tegen het water: *yn beste vriend en tevens z\jn ergste vijand. Door het water is ons land groot en ryk geworden. Doch het moet voortdurend op zfln qtd-vive zyn, want de waterwolf slaapt nooit en ls er voortdurend op uit, het op hem veroverde terrein terug te winnen. En als de Noordwester storm huilt en de zee en de grote rivieren In hevige be roering worden gebracht, dan probeert hU steeds opnieuw zyn slag te slaan. Dit moge biyken uit de volgende rampen, die bekend ■jjn uit de geschiedenis: Op 18 Nov. 1421 richtte de St. Elizabethsvloed verwoestingen aan in tal van plaatsen en deed de Biesbosch ontstaan. Op 16 October 1502 teisterde een grote vloed de dijken bij Me- demblik. Muiden, Amsterdam en Spaamdam. Op 16 October 1508 had Noord- Holland sterk te lyden: overal braken dijken door. Op Palmzondag 1509 braken de dijken bij Schardam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tussen het U en de Haarlem mermeer door. Op 29 of 30 September 1514 richtte een hoge vloed in Noord- Holland zware schade aan. Bij Hoorn en Spaamdam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn en Enkhuizen door. Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen West-Europa van het kanaal tot aan Jutland. Bij deze Allerheiligen vloed, die vier dagen duurde, liep het water in Noord-Holland een halve meter over de dijken, die op vele plaatsen doorbraken. Een groot gedeelte van Groningen, Friesland en bijna alle Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden liepen onder water. Enkele stukken land gingen voorgoed verloren, zoals delen van verschillende dorpen langs de Hollandse kust, de Broo- deloospolder bij Thojen en het eiland Wulpen bij Cadzand. Op 15 November 1597 liep Wa terland geheel onder ten gevolge van een hoge springvloed bij Noord-Westerstorm In November 1601 joeg een storm uit het Noordwesten het water in Noord-Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijken op vele plaatsen bezweken. Op 22 en 23 Januari 1609 steeg het water van de Zuiderzee zó hoog, dat een gedeelte van Am- Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan TogaL Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. sterdam onder water kwam te stan. Bij de storm van 23 Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Leiden. De pas droog gemaakte Beemster liep on der water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de dijken van het IJ op drie plaatsen door. In September 1621 spoelde een watervloed de Velzerdijk geheel weg. Ook toen stond het water tot in Amsterdam. In Februari 1625 werden Am sterdam, Haarlem en Monniken dam zwaar geteisterd. De pas drooggemalen Purmer liep weer onder water. De St. Petrlvloed op 22 Februari 1651 deed het U voor Amsterdam nog hoger stijgen dan bij de Al lerheiligenvloed van 1570. De Wa tergraafsmeer liep onder. Rondom Haarlem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond even eens blank. Op Sint Nicolaasavond in 1665 bezweek de IJdijk en Wa terland werd in een wezenlijk wa terland herschapen. Op 4 en 5 November 1675 moest Nederland een zware stormvloed uit het Noordwesten doorstaan. Noord-Holland, 't Gooi en Utrecht hadden het zwaar te verduren. Vele plaatsen kwamen onder wa ter. Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Muiden was doorgebroken was het land van Amersfoort en Utrecht tot aan Haarlem herscha pen in een binnenzee. Bij de Kerst vloed van 1717 braken de Assen- delver en Uitgeesterdijken op acht plaatsen door. In Mei 1773 werd de Zuiderzee zó hoog opgestuwd, dat het water over de Slaperdijk bij Spaarndam ~olfde. Onberekenbaar was de schade en boven alle beschrijving de ellende in Holland, ten gevolge van de overstromingen op 14 en 15 No vember 1775. Er was nauwelijks een stad, die van het water ver schoond bleef. De eilanden Wie- ringen, Marken, Urk en Schok land werden geheel overspoeld. In November 1776 liepen bij Haarlem de polders onder water. Op 1, 2 en 3 Februari 1791 werd het gebied rondom het U zwaar geteisterd. Op 15 Januari 1808 werden alle huizen op Marken vernield door de storm en het water. De Zuider zeedijk brak op verscheidene plaatsen door. Bij de Noordwester storm begin Februari 1825 ont stond zulk een overstroming, dat 800 personen en 46.000 stuks vee om het leven kwamen. De schade die deze rami: aan Nederland bracht, bedroeg acht millioen gulden. De watersnood van 1916 hebben wij reeds beschreven. f Advertentie) WONOEN SCHRAMMEN KLOVEN De Luchtvaart liet zich niet onbetuigd 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. (van een speciale verslaggever). De luchtvaart heeft zich vandaag by de hulpverlening aan de noodge- bleden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg z\jn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmid delen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de Marine- Luchtvaartdienst, de LSK, de Rijksluchtvaartschool, de KLM en niet te vergeten door twee vliegboten van ..Rescue-Service" van de Ame rikaanse Luchtmacht boven de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Vandaag ook heeft de helicopter van de Marine-Lucht vaartdienst zyn goede diensten bewezen. De oudste zoon, die nog in de boer dery was achtergebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de heli copter weer boven de boerderij was teruggekeerd, stapte ook liy op de touwladder. Zo onder op de touwladder kon hy behouden op de dichtstbijzijnde dijk worden afgezet. Hjj kon niet aan boord worden genomen, doordat de hijs- Inrichting onklaar was geraakt. Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogin gen staan de gevallen van slacht offers, die nog steeds niet uit him benarde positie zijn bevrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning tegemoet zien. Uw verslaggever, die Maandag in de namiddag een vlucht mee maakte met een vliegtuig van de MLD, dat rubberboten in het ge bied ten Noorden van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enkele bijna onder water gelopen boerderijen, waarvan de bewoners waren Men weet wat op het spel staat Toen In de namiddag een „Sea- Otter" een marine-amphibie- vliegtuig tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geisoleerde boer derij de stroom was te sterk kwam de helicopter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kun nen stellen. De toestand werd ech ter met het uur gevaarlijker: de boerdery was al gedeeltelijk inge stort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzejing waagde de zoon de lucht reis. Zijn jongere zusje en ten slotte zijn bejaarde moeder over wonnen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. mengehokt op het dak en die met de nationale vlag, beddelakens en andere tekens de aandacht van de overvliegende toestellen wisten te trekken. Wellicht zullen z\J hun leven te danken hebben aan de rubberboten die voor hen werden afgeworpen. Het was een lang niet eenvou dige taak voor de bemanning van dit vliegtuig een „Harpoon"- bommenwerper de meegekre gen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur, voordat de laatste boot een be stemming had gekregen. Tiental len malen werd dit geteisterde gebied overgevlogen om te kun nen vaststellen, of er in de talloze verdronken landerijen nog slacht offers waren. achtergebleven. Waar tekenèif* van ieven werden bespeurd, werd een boot neerge laten. Het was tegen schemer, dat de „Harpoon'' de terugreis naar het vliegveld Valkenburg aanvaardde. De bemanningen van al de vlieg tuigen, die in de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood zo'n grote rol spelen, en de tal loze leden van de organisatie, die er voor zorgen, dat de vliegtuigen gereed staan om met nieuwe voorraden te vertrekken, werken deze dagen onder hoogspanning. Dit doen zij zonder één wanklank: zij weten wat op het spel staat. (Advertentie) GEEN ENERGIE MEER? nieuwe kracht met PLEEGZUSTER BLOEDWUN Het militaire apparaat en de hulpverlening IN TOTAAL ZIJN THANS 16000 MILITAIREN INGEZET 's-GRAVENHAGE, 2 Feb., De territoriale bevelhebber, lui tenant generaal D. C. Buurman van Vreeden, heeft heden enige inlichtingen verstrekt over de w(jze, waarop het militair apparaat is ingeschakeld b\j de hulpverlening. De leiding by de hulpverle ning bernst bij het civiele apparaat, van militaire zyde wordt hy- stand verleend door het beschikbaar stellen van personeel en ma teriaal voor het reddings- en oprulmingswerk. Aanvragen voor het verlenen van deze hulp geschieden door civiele autoriteiten by de teritorlale bevelhebber. Zoals men weet is Nederland verdeeld in 4 militaire afdelingen. Het gebied van de ramp ligt in de eerste en derde militaire afdeling, resp. omvattend Noord- en Zuid Hol land en een deel van Utrecht en Noord-Brabant, Limburg en Zee land. teren aanvankelijk moeilijk een inzicht te verkrijgen in de moei lijkheid van verbindingen te land. Door vliegverkennigen heeft men dit inzicht echter kunnen ver werven. De inschakeling van vliegtuigen is gisterenmiddag ook van belang geweest met betrek king tot het overbrengen van voorraden. Zo zyn by Stellendam en Middelhamis rubberboten uit geworpen. De onderzeedienst te Rotterdam heeft gisteren vaar tuigen naar Stellendam gebracht. Er worden uit het Noorden van het land nog grote boten naar het Zuiden gedirigeerd; ze worden ver zameld door de onderzeedienst te Vervoer heeft goed gewerkt Toen gistermorgen bleek, dat de watersnood een grote omvang zou gaan aannemen zfjn op initia tief van de bevelhebber der derde militaire afdeling, Generaal ^ma joor Warringa, de troepen in de ze afdeling opgeroepen, waardoor reeds vroegtijdig aan de hulpver lening kon worden deelgenomen. Daarna heeft de chef van de generale staf de op verlof zijnde militairen per radio teruggeroe pen naar hun garnizoenen. De chefs van de marine en lucht- maoht hehben insgelijks gehan deld. De territoriale bevelhebber verklaarde, dat de betrokkenen op deze oproep zeer snel hebben ge reageerd. Reeds hadden zich ver scheidene militairen plaatselijk gemeld by de garnizoenscomman danten. Binnen 12 uur was het overgrote deel der militairen op hun bestemming gearriveerd. Het vervoer heeft goed gewerkt. De eerste en derde militaire af delingen hebben op de eerste plaats de beschikking over per soneel en middelen, waarop een beroep kan worden gedaan. In spoedgevallen, kunnen de burger lijke autoriteiten zich tot de mili taire bevelhebbers richten, die over de nodige middèlen beschik ken. In de tweede en vierde mili taire afdeling, resp. omvattend Gelderland, Overyssel en een deel van Utrecht en Groningen, Fries land en Drente, zijn eveneens per soneel en middelen beschikbaar, die in reserve worden gehóuden. De territoriaal bevelhebber heeft gisteren de eerst beschik baar zijnde troepen uit het gebied van de vierde afdeling reeds la ten verplaatsen naar Amersfoort. Een inzet in het noodgebied heeft niet plaats gehad, behou dens een kleinere groep, die naar het Westen is gedirigeerd. Voor de militaii magazijnen zijn de nodige maatregelen ge troffen. Ze zijn alle geopend en waar mogelijk en nodig, is reeds bijgesprongen als de civiele voor raden niet snel genoeg ter bestem der plaatse aanwezig konden zijn. Gisteren is extra genie-perso neel naar het Zuiden gestuurd om de daar ingezette troepen te ver sterken. De bezetting aldaar is verdrievoudigd. Van groot be lang is. dat de luchtmacht en de marineluchtvaartdienst eveneens bijstand verlenen. Zo was het gis- Rotterdam, en ingezet waar ze nodig blijken, lil totaal zijn op het ogenblik 16.000 militairen ingezet - voor het hulpverlenlngswerk worden nog 20.000 man in reserve ge houden. Het personeel, dat is in gezet verleent hulp by evacuatie en bij het dichten van de dijken. Gisteren is militaire hulp ver leend in het gebied ten Zuiden van Willemstad, het gebied van Hal steren en de omgeving van Krui- ningen. Ten Noorden van de Moer dijk, dit is 't eiland van Dordrecht was de toestand vanmorgen dus danig opgeklaard, dat enige troe pen van de eerste militaire afde ling, die hier waren ingezet, naar hun garnizoenen terug konden worden gedirigeerd. De kazernes en militaire magazijnen hebben over het algemeen niet van het water te lijden gehad. Alleen in Dordrecht stond het terrein van een kazerne blank. De toestand op Texel bleek niet alarmerend te zijn, militaire hulp was daar niet nodig. Luitenant-generaal Buur man van Vreeden merkte o.a. nog op, dat er op sommige punten ge ïmproviseerd moest worden Zo moest zijn staf gisteren tweemaal verhuizen, maar het is goed ge lukt. Men zou de militaire maat regelen kunnen beschouwen als een proefmobilisatie, zo gaf hy te kennen, en hij voegde er aan toe, dat ze geslaagd is. HET GAAT PRACHTIG! Nauwelyks had de. krant bekend gemaakt, dat de evacué's vooral behoefte hebben aan babykleertjes en luiers of zeer vele Tilburgers togen naar het parochiehuis aan de Veemarktstraat, het inzame- lingseentrum voor deze kleding, om er hun gulle gaven te brengen. Zeer vele babyhemdjes, borst rokjes, luiers, zelfs navelbandjes, trappelzakken, jasjes en wat dies meer zy, kwamen binnen. Wat alles zegt: de spullen wa ren van prima kwaliteit: alles kon worden gebruikt! Er kwamen zelfs personen baby kleertjes aanbieden, die zij eerst in de winkel waren gaan kopen. Hoewel de inzameling van deze babykleding tot 5 uur duurde, moest de zitting wegens het gro- aantal milde gevers tot half zeven worden verlengd. Vele geëvacueer de moeders, die naar het parochie huis aan de Veemarktstraat kwa men om luiers en andere babykle ding te vragen, konden vlot wor den geholpen. Vooralsnog blyft zowel voor de in Tilburg ondergebrachte eva cué's als voor de overige getroffe nen grote behoefte bestaan aan onder kleding. Ook ten opzichte van de huis vesting van de geëvacueerden toon de Tilburg zich uitermate medele vend. Zoveel personen vroegen een of meerdere evacué's in hun woning te mogen opnemen, dat er thans nog slechts weinig getroffenen in parochiehuizen en andere evacua tiegebouwen verblyven. Eén Tilburger wist zelfs acht evacué's onderdak in zyn huis te verschaffen. Diverse verenigingen en instellingen deden ook reeds hun best, terwyl enige besturen van vakorganisaties hun leden aanspoorden een of meerdere uur lonen af te staan ten bate van de getroffenen. Naar wy vernemen heeft de Raad van Overleg van de standsorgani saties contact opgenomen met de werkgeversorganisaties teneinde inzake uurloon-acties. V eren igin^snipu ws HEREN BIKKERS A.s. Woensdag 4 Febr. geeft de B. V. Het Groene Laken een groot eendags rikconcours by de heer H. Hoogardie, Gasthuisstraat 51 Aan vang 8 uur, inschrijfgeld ƒ0,50 per persoon. Hoofdprys waardebon van ƒ50. Verder zoals bekend prachtige pryzen. De bekende pop penwagen wordt nu verloot TEN BATE VAN HET NEDERLAND SE RAMPENFONDS. 6419 Het Bestuur door ALEXANDRA ORME 67 De gemiddelde Oekrainer vergeet te genwoordig zyn taal in een jaar tijd, zo gauw hij by het leger komt, om de eenvoudige reden, dat ze zo veel op het Russisch lykt. De sergeant kwam ons vertellen, dat ons wagentje gekomen was. We wil den de bodem van de wagen met onze karpetten en tapyten beleggen, maar daar mochten we niet aan komen. Die moesten allemaal blijven liggen en nie mand van ons wist waarom. Zelfs toen beseften we nog niet, dat een pers of een karpet, als product van het Oosten, het enige weelde-artikel is, waarvan de R»raakt worden. ussen het nut en de bruikbaarheid beseffen, We zouden zoveel ma trassen,» rubber luchtkussens, thermosflessen, warm waterkruiken, kleerhangers, schoen trekkers en leesten hebben kunnen mee nemen, als we maar wilden; maar de tapijten en karpetten, kleedjes en mat ten waren heilig en mochten niet aan geraakt worden. Voorts was er hét probleem van Mu- ki's kinderledikantje. Dit meubelstuk werd door de sergeant hoogst verdacht gevonden en hy stond ons niet toe het mee te mnemen. Eindeiyk moesten we er Mukl In leggen om te bewyzen, dat het enkel maar een bedje was voor een kind en geen helse machine. Toen hij zag, wat het was en waartoe het diende, liet de sergeant het op de wa gen laden. We stapelden er alles op en waren verbaasd, dat we nog zoveel hadden. Er waren nu twee officieren in de keuken, een oudere, die de nacht in ons huis had doorgebracht, en een jongere. Ik vertelde hun. dat ze ons maar één wagen gaven. De jonge offi cier rende onmiddellijk naar buiten, terwijl hy zyn bril schoon veegde, wel ke door de keukendamp beslagen was. Hy beloofde, dat de wagen zo vaak op en neer zou rijden als nodig, om alles mee te nemen. Toen vertrok de eerste expe^tie: de Zwyger, Marietta en de beide jongens, en de wagen, zo vol ge laden als maar enigszins mogeiyk was en bestuurd door een zwijgzame, som bere Mongool. We hadden nu, niet zonder moeite, ontdekt, waar we zouden wonen. Onze nieuwe woning lag op de heuvel, die we de naam van Gekkenberg gegeven hadden, in de buurt van de molen, en we waren erg benieuwd, welk huis ze ons hadden toegewezen.. Toen de me lancholieke karavaan uit het gezicht verdwenen was. ging ik nog eens gauw naar de.Basjkieren kijken. Ze waren een zigzag lopende stelling voor luchtafweergeschut aan het gra ven. Zo, dót was het dus. En we had den al gedacht, dat de Duitse lucht macht al sinds lang niet meer bestond! Misschien had de Lange Majoor toch nog geiyk gehad. Onze overige schatten lagen, inge pakt in grote, onhandige bundels, in de kamers. Elsie dacht ineens aan de kostbaarheden, welke we in de schuil kelder begraven hadden. Zou het no dig zijn om die op te graven? Waar schijnlijk niet. Wie zouden er hun in trek in het huis nemen? Vermoedelijk op zijn minst een generaal, en de staf van èen generaal zou toch wel niet uit dieven bestaan. Misschien kwam Tol- buchin zelf wel naar Mora om van hier uit zyn intocht in Boedapest te houden, als de hoofdstad bevryd zou zijn. En waarschyniyk zouden noch Tolbuchin noch zijn mannen onze spullen willen stelen. Bovendien zou het enkel maar de aandacht van de soldaten trekken, als we nu in de schuilkelder gingen gx-aven; en dan zouden ze ons er uit gooien en onze spullen zelf opgraven. Het was beter om ze maar te laten, waar ze waren. De oude Oekrainer bleef zich met onze pakken bezig hou den, probeerde, of ze wel stevig genoeg waren dicht gebonden, trok hier en daar een touw strakker aan en legde nieuwe knopen, en glimlachte naar ons met zyn vriendeiyke, verlegen glim lach. Ik ging naar de keuken terug. De oudere officier zat nog aan tafel en nodigde mij met een gastvrij gebaar uit om naast hem te komen zitten. „Wij Slaven," begon hy, terwijl ik verbaasd naai- zijn overdreven gebaren keek, „wij Slaven hebben een groot hart, en voox-al de Russen. Onze harten zijn zeer groot. Kom er bij zitten en eet met ons. Sovjet officieren." Toen wendde hij zich tot de kok en beval: „Soep voor de dame van het huis!" De Mongool overhandigde me een boordevol bord dampende soep. Ex- dreven stukjes kool en stukken vet vlees, uien en spek in: een uitstekend soepje. Toen we terug gingen naar onze kar mers, waren ze nauwelijks te herken nen. De Russen waren aan het werk geweest als Sneeuwwitje's Dwergen. Ze hadden de vloeren geboend, de spon ningen en ruiten van de ramen gewas sen. het vuil uit de hoeken weg ge- ruimd, en waren nu bezig onze meubels te versjouwen. „Ze hebben nu de rollen eens omge draaid en ruimen op. nu wy weggaan," zei ik bitter tegen Fifi. Ze droegen de meubels door de grote vernielde voordeur naar buiten. „Wees maar niet bang," zei onze oude Oekrainer, steunend op zyn be zem. „Jullie hebben hier te veel meu bels staan. We zetten ze in de tuin. Niemand zal ze stelen. En als we weg gaan, kunnen jullie alles weer op zyn plaats zetten." Fifi en ik keken elkander aan. Dus Dus dat zouden we ook gaan verliezen, zelfs hoewel het niet gestolen werd. „En nu moeten jullie zorgen, dat je wegkomt," zei onze Oekrainer. „anders wordt de sergeant boos. Neem al jullie bedden mee op één na. Laat het beste hier en alles, wat er by hoort. Er komt iemand om hier te slapen. Een heel gewichtig iemand," voegde hy er fluisterend aan toe. We wisten het nu wel zeker, dat de een of andere generaal ons huis met een bezoek ging vereren. We zochten de rest van de strozakken byeen, welke de Russen met een groot woord „bed den" noemden, namen stiekum ook een kleedje mee en strompelden met onze last tegen de stroom ln door de keuken naar buiten. Maar op de drempel zelf zag de sergeant ons en het kleedje! Bedaard en zonder een woord trok hy het van onder myn arm vandaan. Om mijn prestige te redden deed ik, alsof ik niets merkte. Wordt vervolgd door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Oorspronkelijke titel: STOLEN GOODS Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 3 Hy wierp een vlugge blik op haar. Ze had een gezicht met tamelyk hoge jukbeenderen, een nogal grote mond en wenkbrauwen die aan de uiteinden op krulden. „Moet ik daaruit opmaken" vroeg hy „dat Newsome al gekozen is?" „Hy staat nog niet eens op de can- didatenly'st", zei ze. „Ik ben hem alleen aan het opnemen. Zo'n beetje alsof lk aan het winkelen ben." „En is Portman daarom een smeer lap?" „Gedeelteiyk" zei Sherry. Dat was iets wat Wente tenminste begrypen kon. Maar al te vaak was 'n Inkoper een onmens voor zyn assistent. Hij kon zjjn promotie opzettelyk in de weg staan. Een goede inkoper, die van zyn eigen bekwaamheid overtuigd was, zou alles doen om zyn assistent goede kansen te geven. Maar een min der bekwame man zou zyn assistent met opzet klein houden, uit angst dat hy hem op de duur over het hoofd zou groeien. Of een assistent-inkoper al of niet een waardevolle kracht voor een zaak was. hing grotendeels af van de vrijheid, die zijn onmlddeliyke chef hem „Heeft Newsome by je uitgehuild?" vroeg Wente. „Hy heeft me nog niet eens goed ge zien". zei Sherry. „We hebben het uit sluitend over advertentieteksten ge had. Maar een blinde kan zien. aat Portman niet van plan is, mynheer Newsome naar voren te schuiven." „En jy\ zei Wente, „deed beter dat kleine neusje van jou niet in zaken te steken, die het beleid van het waren- huls betreffen." „Zeker, mynheer" zei Sherry spot- tend-beleefd. „Dank u mynheer," Ze deed een paar stappen en keerde zich toen om. „Erg vriendelyk van u", zei ze, en was alweer met vlugge pas jes op weg naar de lift. De noodtoestand duurde de gehele ochtend door en toen het middaguur was aangebroken wilden degenen, die een plaatje in de rrj veroverd hadden, niet naar huis gaan om te eten. New some was doende by de grossiers de behoefte aan lakens en slopen te dek ken en vrachtwagens, geladen met lin nengoed reden af en aan voor het laad platform, van waar het naar het ma gazijn en vervolgens bij kleinere hoe veelheden naar de verkoopsters ge transporteerd werd. De druk vei-minderde. en halverwege de middag was de ergste drukte voor- by. Portman verkeerde in een toestand van zenuwuitputting. Newsome stond enigszins verfomfaaid in de deurope ning van zyn kantoor en loosde een die pe zucht. „Ziezo" zei hy, „dat is achter de rug. We hebben een record gevestigd, zou ik denken." „Zeker iemand" zei Portman, en zyn stem klonk niet aangenaam, „ze ker iemand zal een verklaring hebben af te leggen." „O ja?" vroeg Newsome bedaard. „Wente was helemaal niet in zyn sas." „O, nee?" „Weet je hoever je schatting mis was?" „Mis aan de goede kant" zei Newso me en zyn stem verried innerlijke span ning. „We hebben een stunt vertoond, die alle vorige van deze afdeling slaat. Iedere klant is tevreden gesteld. Onze voorraad was te klein, maar lk heb ge jaagd tot ik voldoende aanvulling had. Wat mankeert er dan aan?" „We hebben het hele warenhuis op zyn kop gezet. We hebben de politie moeten roepen. Er dreigde haast op roer". Portman staarde naar zyn les senaar. ;,We zullen vex-antwoording af moeten leggen. „Waar heb je die la kens en slopen vandaan?" „Ik heb ze van Mullendorf en Green helm. En de prys was in orde. We heh ben op ieder paar verdiend." Portman bromde „De volgende keer zal ik je schatting beter narekenen." Newsome staarde zyn chef een ogen blik met harde ogen aan. Toen haalde hij zijn schouders op. „Als Wente een verklaring wenst' zei hij koel „stuur hem dan maar bij mij. Ik heb er niets op tegen een verklaring te geven van een verkoopstunt die een daverend suc ces heeft afgeworpen. Goeienavond, Portman." Hy keerde zich om en verliet' het kantoor in de lichting van de lift, tiil- lend van verontwaardiging. Hij had Portman nooit gemogen. Vanaf het be gin van hun samenwerking als inkoper en assistent-inkoper had Portman dui delijk laten merken, dat hij hem niet meer zelfstandigheid zou geven dan strikt noodzakely'k was en dat hy van plan was zyn eigen positie met alle denkbare middelen te beschermen. Terwyl hy naar de lift liep. moest Newsome zichzelf bekennen, dat Port man deze keer het gelyk enigszins aan zyn kant had. De verkoop was een ge weldig succes geworden, maar een on verwacht succes. Newsome had de mo gelijkheden niet voorzien en Prothero was 9lecht voox-bereid geweest. Port man had een paar sterke troeven in de hand. Wat hemzelf betrof, zyn enige fout was geweest, dat hij het succes had onderschat inplaats van oinge- keerd. Hij drukte nydig op de knop voor de lift en bemerkte toen pas, dat hy niet alleen was. Naast hem stond een meis je te wachten. Hij ging zo in zijn eigen gedachten op, dat hij haar niet aan keek. „Het was raak hè. mynheer Newso me?" zei ze. „Eh wat Hy vestigde zyn blik op haar. „O, juffrouw de naam wilde hem niet te binnen schieten. „Madigan" vulde zy aan. „Sherry Madigan. Ik heb de tekst geschreven weet u neg wel? Madigan. Ik zou het voortaan maar goed onthouden als ik u was." „Waarom?" „Dan behoeft u een volgende keer niet met uw mond vol tanden te staan". Hy antwoordde op scherpe toon. niet omdat haar opmerking hem ergerde, doch omdat hij moe was en een tikje ontmoedigd. „En waarom zou me dat iets kunnen schelen?" Wordt vervolgd

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1