HET NIEUWSBLAD VAN HET ZUIDEN Catastrofe is nog groter dan men dacht Reeds wordt dodencijfer van duizend genoemd Scheveningse reddingscolonne redde 700 mensen Dagblad voor Tilburg en Centraal-Brabant Burgers pilot en en militairen, schippers en vechten om mensenlevens Helicopter redt tientallen mensen-in-doodsnood De situatie in het Westen onzer provincie 273 Doden en 1000 vermisten Hulp per schip en helicopter Sabena-piloot vervoert tientallen slach tof er s Moeilijk varen Dinsdag 3 Februari 1953 No. 2470 9e Jaargang na de bevrijding Uitgave N.V. Drukkerij „Het Nieuwsblad" Willem ll-str. 56, Tilburg Dir.-Hoofdred. J. W. Oltheten Abonn.-prijs f 1.70 p.m. Tel. 4600—Giro 25982 HSSfflBgK Deze luchtfoto werd gemaakt boven het eiland SCHOUWEN, waar slechts de daken der huizen boven het wateroppervlak uitsteken. Dit was eens een der vruchtbaarste gebieden van ons land, nu een onafzienbare watermassa met een triestig rijtje daken. Eenzame bakens in een nieuwe zee Schouwen-Duiveland Het gebied van Haamstede is het voornaamste gespaard geble ven gebied van Schouwen-Duive land. Noord-BeveD-n.d lykt gedeel telijk door 'tTe zee verzwolgen, al krijgt men de indruk, dat het wa ter niet bijzonder hoog staat. Van sommige huizen kan men de voor deuren bijna geheel zien. Bij Kort- gene en Geersdyk is de toestand ongetwijfeld het ergste. De rest van het eiland l\jkt matig getrof fen. Het is in de lucht boven dit ver dronken land moeilijk navigeren. Doorgaans is het gemakkelijker, zich op de duinkust en zeegaten te oriënteren, dan op de eilanden en hun dorpen. Walcheren Walcheren ziet er al byna even troosteloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlis- singen lijken van boven af aan zienlijk. Het Oostelijke en Zuidelij ke deel van Zeelands tuin is op nieuw verdronken. Zeeuwsch Vlaanderen Langs de kust van West Zeeuwsch Vlaanderen vliegend, lijkt de si tuatie daar gunstiger. In de buurt van Ternjuzen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen staan vrij veel polders blank. Ernstiger is de situatie bij Walsoorden en Hontenisse. Bij eb ziet men het water door de gaten in de dijk de Schelde in stromen. Zuid-Beveland Zwaar is de wonde, die aan de De catastrofe, die in de nacht van Zaterdag op Zondag over ons land losbrak is veel groter en omvangrijker dan men aanvankelijk had ge dacht. Nog is zelfs op dit ogenblik de algehele situatie niet te overzien, maar door het op gang komen van een grootscheepse hulpverlening krijgt men althans reeds enig begrip van de ontzettende verwoestingen aan men senlevens en materiaal, die springvloed en orkaan over ons volk hebben gebracht. In de vroege morgen van heden werd officieel een dodencijfer van 605 genoemd, maar officieuze schattingen gaan veel hoger en noemen zelfs reeds een getal van ruim duizend slachtoffers. Werkelijk groot scheeps is de hulpverlening. Zestienduizend militairen en een ongeteld aantal burgers vechten onophoudelijk op het waterfront. Schepen en vlieg tuigen opereren in het rampgebied en werpen voedsel en rubberboten uit, helicopters redden mensen, die in doodsnood in palen, bomen of op daken zitten. Groots en eerbiedafdwingend is dit reddingswerk en groots en in drukwekkend is tevens de steun, die in binnen- en buitenland aan dit red dingswerk wordt gegeven. Overstroomd is alles teil Westen van de ljjii OssendrechtWoens- drecht, Bergen op Zoom, Halsteren en Steenbergen. De weg Halsteren Steenbergen dreigt thans te overstromen. Op een plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een door braak te voorkomen. De Kruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruisland geëvacueerd. Nieuw Vossemeer is reeds geheel geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van slachtoffers uit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse polder langs het Volkerak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bü Zeven be rgsenoek tot aan het Hollands Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagenberg en Drimmelen en dat ten Noorden van de ltfn GeertruidenbergWaalwijk tot de Maas. De Bies- bosch is geheel overstroomd. Het land van het Land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn WerkendamAimkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bU Aimkerk. VERDRONKEN LAND IN VOGELVLUCHT VLIEGVELD VALKENBURG. 2 Febr. Juist terug van een vlucht van anderhalf uur boven 't verdronken land van Zuid Holland en Zeeland kan men slechts één ding zeggen: de watersnood Is ont zettend. Zesendertig uur van honderden rampberichten hebben niet zo veel indruk gemaakt als deze snelle tocht met een legervlieg tuig over de eindeloze watervlak ten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat djjkkruinen en verdronken dorps kerken herkennen kan. Het wa ter op het overstroomde land heeft doorgaans een grauwgele kleur van de lucht uit gezien, zo dat het ietwat afsteekt tegen de buitendijkse stromen. Wij vlogen langs de kust naar de Hoek. Het lijkt alsof de duin rand met een reusachtig scheer mes is rechtgesneden. Voorbij Hoek van Holland het reservaat De Beer, dat er tamelijk geteisterd uitziet. De verbindingsdijk door de Brielse Maas is gehavend maar heel. Op Voorn eP u 11 e n ontwaart men de eerste over stroomde gebieden rond Hellevoet- sluis en Zuidland en dan, aan de overkant van het Haringvliet, G o e r e eO verflakkee, een schier onafzienbare watervlakte, gemarkeerd door een droge duin rand langs de Noordzee en verder hier en daar een dijk, die soms door brede stroken water van door braken wordt onderbroken. zware zeedijk in de punt van Baar land op Zuid-Beveland is toege bracht. De achterlikkende polders zijn volgestroomd. Ten Oosten van het Kanaal KruinigenWe- meldinge zit eveneens een groot gat in de dyk. Kruiningen is nog slechts herkenbaar aan de vorm van. de veerhavenhoofden en de daken der huizen. Een der veer boten ligt honderden meters land inwaarts. De streek van Krabben- dijke ligt als een eiland van geluk zaligheid tussen de grote water vlakten, die zich verder naar Ril land en Noordelijk daarvan uit strekken. De indruk wordt gewekt dat zowel de grote weg naar Goes als de Spoorlijn gedeeltelijk over spoeld en weggeslagen zijn. Van de brede Oosterschelde af gezien, lijkt het of deze zeearm zich diep landinwaarts voortzet in het gebied van Woensdrecht, Zui delijk van Bergen op Zoom en Noordelijk van die stad in de rich ting Halsteren Steenbergen. Tholen Over een grotendeels gespaard gebleven Tholen ontwaart men dan in de verte reeds de geweldi ge watervlakte rond Dinteloord, Willemstad en Moerdijk. Vandaar komen de lijden de over stroomde gebieden van de Hoekse Waard, het eiland van Dordt en IJsselmonde minder ernstig, hoe wel zij op zich zelve reeds rampza lig genoeg zyn. Een benauwende indruk daarentegen maken de Al- blasser- en Krimpenenvaarden. Hulp •tan de beweging van schepen en auto's in en rond de verdronken gebieden kan men zien, dat hulp geboden wordt. Op de stromen zwoegen tal van grote en kleine schepen. Vliegtuigen van marine, luchtmacht en KLM snorren rus teloos af en aan, duiken zo diep mogelyk en werpen dan rubberbo ten, zakken brood en andere nood zakelijke materialen op of vlakbij droge plekken af. Wy zagen een klein pleziervaartuig, vol gered den, dat nog een rubberboot vol vluchtelingen naar veiliger plek sleepte. Ook elders voer men met rubberboten rond om geïsoleerde mensen naar de dijken en zo mo gelijk vandaar naar een evacuatie centrum te brengen. Langs vele dijken en op droge plekken ziet men dood of levend rundvee en paarden, doorgaans zonder dat er mensen by zijn. In enkele, ten dele droog liggende dorpen draaien de molens in de felle koude wind. Nu en dan va gen hagel- en regenvlagen over de eindeloze watervlakten, waar mensen huiveren en wachten op hulp, die zij niet kunnen ontberen. Men kan het zich indenken, hoe zij zich voelen, maar men zou het zelfde lot moeten ondergaan, om zich geheel te kunnen realiseren, DE OORZAAK VAN DE RAMP Het verloop van de slorm |ln dervKhf »»n Vnjd, land ontslaan I hoe afschuwelijk hun toestand ia. De hulp komt. Daarvoor is Ne derland in de weer, daartoe zijn duizenden én tienduizenden paraat Schepen zijn onderweg. Men ziet ze allerwege op de stromen. Moei zaam worstelen gemotoriseerd* autocolonnes langs modderige we gen. En waar men niet snel ge noeg komen kan, schieten vliegtui gen te hulp. Terug van een vlucht boven het verdronken land van Zuid-Holland en Zeeland kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ont zettend. E^ wat verder aan in drukken kan wordeq gegeven ia sléchts een beeld in woorden. De werkelijkheid is veel, veel erger! Slachtoffers in Engeland LONDEN, 2 Febr. (AFP) De Londense avondbladen geveD als voorlopig cijfer voor het aan tal slachtoffers der overstromin gen in Groot-Brittannië: 273 do den en duizenden vermisten. Ge vreesd wordt, dat het definitieve cijfer hoger zal liggen. ABBENBROEK, 2 Febr. De hulpcolonne uit Scheveningen heeft vandaag ongeveer 700 mensen uit het verdronken land rondom Ab- benbroek en Zuidvliet op het eiland Putten geëvacueerd. De mensen werden in de twintig sloepen, die uit Scheveningen zijn meegebracht, café in Abbenbroek vervoerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgdroeg. Het reddingswerk werd de gehele avond en nacht voortgezet. gebroken. Een sloep sloeg tijdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen voor een gat in een der dijken. De opvarenden konden worden gered. Zuid-Beveland: Mariniers en andere hulptroepen zijn de bewoners van Oostelijk Zuid-Beveland behulpzaam met de evacuatie. Door middel van een lange kabel voorkomt men dat de boten door de wind en de vaak sterke stromingen afdrijven. Elke sloep is bemand met vier roeiers en een veerman. Men heeft met zeer grote moeilijkheden te kampen gehad. Er zijn zeer sterke stroomversnellingen en slechts met inspanning van alle krachten kan men soms in byna drie uur een afstand van twee kilometer afleggen. Nabij Abbenbroek is vanmorgen tijdens het reddingswerk een man in een kolk terecht gekomen en verdronken. Uit een molen redden de Scheveningers ongeveer 300 mensen. Men moest de zware sloe pen over een dyk heentrekken, die later op vier plaatsen is door- ZIEKEN GERED BRUSSEL, 2 Febr. (Belga) De Belgische Sabena-piloot kapi tein Gerard Trenierie heeft met zijn hefschroefvllegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuw se eilanden gemaakt en in de loop van Maandag enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. HU werd vergezeld door de Nederlandse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte kapitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, dat hij met b«v hulp van een wegenkaart en het tellen van kerktorens kon bereiken Hij landde da3r op een stukje siy- kerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Sowensdrecht. In de loop van Maandag heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de volksgezondheid met de heli* copter een verkenningsvlucht over Schouwen-Duiveland gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, om dat daar te veel mensen en veel opeengehoopt stonden. Vlak by het grote ziekenhuis van Noordgouwe koa men landen. Alle valide men sen zyn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te versterken. Kapitein Tremerie heeft verschei dene „droppings" gezien. Jammer genoeg werden soms rubberboten door wind en gölven meegesleurd. Tijdens een landing op Tholen ont ving hy tal van boodschappen en mededelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op luci fersdoosjes gekrabbeld. Waar mo gelijk, probeert de ingesloten be volking met behulp van auto radio's nieuws van het vaste land op te vangen. Naar de mening van kapitein Tremerie zouden twintig hefschroefvliegtuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringende behoefte aan transport te lenigen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1