Voorne-Putten: één uitweg de Rozenburgse veren u Algemeen Dagblad ZEELAND, MEER ZEE DAN LAND Overzicht van de verwoesting een wurgend smartelijke ervaring Welke plaatsen verliezen leden Koningin Juliana was de! gehele dag in de weer Wij zoeken Goeree Kort en krachtig Kranig werk Dinsdag 3 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Onze defensie en het water Hoe vaak hebben wij hier ter plaatse niet geschreven over de harde plicht van ons volk, om zich onder de heden daagse verhoudingen met grote offers in te spannen tot afweer tegen ge varen, welke ons nationaal bestaan bedreigen. Vandaag staat het Neder landse volk in wezen voor dezelfde taak, maar tegen een geheel andere aanval, welke echter niet minder ge richt is op ons volksbestaan. Onder deze omstandigheden stemt het tot grote voldoening, dat het juist ons militaire apparaat is, dat in de strijd tegen het watergeweld zulke onschat bare diensten bewijst. Daar zijn niet alleen duizenden militairen, die zich uitermate hebben ingespannen, om degenen, die in nood verkeerden, te hulp te snellen, ook de militaire uit rusting van ons leger heeft reeds voor treffelijke diensten mogelijk gemaakt. Daar waren speciaal voor vervoer door overstroomde gebieden ingerichte mi litaire voertuigen, welke nu benut zijn, om in gevaar verkerenden te hulp te snellen en op een veilige plaats te brengen. Een woord van hulde aan onze mili taire organisatie van hoog tot laag is gepast en daarmede is bevestigd de stelling, dat een parate militaire orga nisatie haar kosten meer dan waard is. Onze defensie tegen het water ken merkt zich door krachtig aanpakken, maar dat is ook gewettigd door de ernst van de gebeurtenissen. Als een lawine komen de berichten over trieste gebeurtenissen binnen en naar| mate er meer details bekend zijn,! worden wij stiller over zoveel ellende. Uit de baaierd van ellende schuiven zich zelf de afzonderlijke taferelen naar voren. Daar zijn armzalige men senkinderen, die op de nok van hun schamele woning, nauwelijks meer van iets verzekerd, de horizon afspeuren, of er geen redder in de nood komt opdagen. Daar zijn de schier hopelozen, die voor hun ogen vrouwen en kin deren gegrepen zien door het kolkende water, maar machteloos moeten toe zien bij zoveel meedogenloos geweld Wat kunnen wij doen bij zoveel menselijke ellende? Er is voor ons, aan wie deze misère voorbijging, maar één plicht en dat is die tot een bijdrage, welke de geleden ellende niet kan doen vergeten, maar wellicht in haar uitwerking gemakke lijker kan doen dragen. Dat is een bijdrage aan het Nationaal Rampen Fonds (giro 9575). Het ontsiert de mens niet, dat hij het hoofd buigt voor het geweld van de; natuurkrachten, maar het stempelt de mens tot een zelfstandig wezen, wanneer hij tegen het geweld van de stroom in, niet versaagt. Voor hen, die deze storm niet brak, geldt dan ook, dat de plicht van menselijke solidari-| teit zich moet doen gelden. Het is I waarlijk meer dan simpele liefdadig heid, het is onze plicht, ons innerlijk gemeenschapsgevoel, dat ons moet leiden. En om terug te keren tot waarmede wij aanvingen. Onze militairen, offi cieren, onderofficieren en minderen, zoals de technische term luidt, hebben zich niet te overtreffen helpers in de nood van duizenden betoond, laten wij niet achterblijven en onze hulp bieden: Nationaal Rampen Fonds, Den Haag, giro 9575. Pag. 3 Het grote ongeluk, uit de lucht gezien Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AAN BOORD VAN DE DAKOTA X I. Nederland waterland! In alle toonaarden dragen wij dit uit, in 't bijzonder om toeristen naar ons land te trekken. Maar hoe diep tragisch is het, nu dit waterland te zien uit de lucht; vooral dat waterland, dat Zeeland heet. Aan boord van de Dakota van de Transva de X 1, het toestel van de chef luchtvaartstaf, luit.-generaal Aler, die het gistermorgen ter be schikking stelde, om mede ingeschakeld te worden in de hulpactie uit de lucht leek het meer zee dan land. Wijde watervlakten onttrokken het vruchtbare land aan het oog en daar, waar het water nog niet was doorge drongen, leek alles uitgestorven. De dreiging van het gevaar hing als een zwarte wolk boven deze kleine, liefelijke plaatsjes, welke dichters inspireerden en beeldende kunstenaars tot grootse schep pingen bracht. De zon, die zo nu en dan het wolkendek verbrak en de buien verjaagde, mocht dan de kleur van de daken bloot leggen, het leven kwam er niet mee terug. Op Valkenburg, waar vandaan de ge hele dag door vluchten met Dakota's en Domini's werden uitgevoerd naar de meest getroffen gebieden, om jute zak ken, rubberboten en voedsel te droppen, begon onze vliegtocht, die naar het Zui den voerde langs de duinenrij. En hier bleek aldra de vernietigende invloed, welke van de zondvloed was uitgegaan. Daar, in de diepte van het luchtruim, toonden de duinen hun zware wonden Als lucifersdoosjes lagen daar gekanteld tegenop de bunkers, die eens zijn aan gebracht om een andere vijand zij het niet van ons! te stuiten. Hun diensten hebben zij gelukkig nooit be hoeven te bewijzen, maar hun kracht bleek niet bestand tegen die van de nal-ur, wier afgezanten; de storm en het water, door ondermijning ze de ge nadeklap toedienden. Bij Scheveningen tegen de boulevard, lag als offerande van de zeevloot de Franse vrachtboot Carthage, muurvast in het zand geslagen En de duinen van het Westland. waar tegen op het ogenblik dat wij er over heen vlogen: gistermiddag vier uur de zee rustig kabbelde, als rustte zij uit van gedane arbeid, lijken afgesneden met een scheermes. Hoog rijzen zij ->p uit het strand, dat er nu weer was, maar i de bange uren een kolkende voort, voort naar het doel van onze tocht: het droppen van zandzakken bij Stavenisse op Tholen en West-Souburg signalen werden de droppers voorbereid, bij het derde belsignaal werden de pak ken uit de kist gesmeten. Mindergemakkelijk wa£ de dropping bij Stavenisse, daar hier geen afgebakend stukje grond was. En het kon er ook niet zijn. want het water had er geen ruimte voor gelaten. Maar hulp was er en het materiaal, om de reddingsploegen uit te rusten, kwam er ook. De Transva had weer een geslaagde vlucht gemaakt, een van de vele. die deze tak van de lucht- machtdienst, tezamen met de K.L.M., uit voerde. Wij hebben op deze tocht veel ge zien, zoveel, dat het op ons een onuit wisbare indruk, heeft gemaakt. En wanneer wij op een stil ogenblik zullen overdenkenwat voor leed in de ge bieden, die wij veilig hoog in de lucht onder ons zagen voorbij trekken, dan zal het ons zwaar fie moede worden. Dit leed is met geen bij Vlissingen. Van hoog uit de lucht IPe" te beschrijven en wij zullen het Maar nauwelijks hebben we de dui nenrij achter ons gelaten of de eerste grote overstroomde gebieden houden in hun ban gevangen. Het leed, dat reeds 48 uur over ons volk is gelegd, stijgt ineens in al zijn verschrikkingen op en bevangt ons in het toestel. Stil kijken wij elkaar aan. Hier zijn wij boven het land van de onmacht; de on macht van het geweld van storm en water. Mensen, groot in hun werk en sterk door de jarenlange stoere arbeid op het land, werden hier het slachtoffer van erfvijand nummer een, de bedreiger van leven en goed: de stormvloed. Water, dorpen hier, boerderijen daar. bomen, een molen, lang gerekte strepen van dijken, dit alles vormt bij elkaar het decor van door het water verzwol gen land. Ondanks de kaarten valt het moeilijk zich te oriënteren. Wij vliegen komt de redding, maar ook van laag bij het water, waarop wij grote en kleine schepen zien stomen in de richting van de bedreigde gebieden. De noodklok luidt en zij worde gehoord, hier en overal. De grauwgele kleur van het water op het overstroomde land tekent zich af tegen dat van de rivieren en de zeemondingen. Maar waar de kleur ook verschilt, het geheel is grijs als dat van het lijkkleed, waarop geen straaltje zon vreugde vermag te scheppen. Film varr en voor de. Abbenbroek Auvergne Theodoruspl17 Brandwijk 2 Burgh (Schouwen) 10 Dinteloord Fijnaart 46 Geersdijk Goeree Overflakkee 40 Goese Sas - 's-Gravendeel 55 Halsteren 17 Heijningen 25 Hellevoetsluis 5 Hoedekenskerke 1 Hoekschewaard 7 Hondsbosschezeewering 1 Hontenisse lerseke 10 Kloosterzande Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Kruispolder 8 Maassluis 1 Middelharnis 10 Moerdijk 13 Nw. Neuzepolder 1 Numansdorp 55 Oosterschelde 4 Ouddorp 1 Oudekerk a. d. IJssel 2 Oudelande 2 Papendrecht 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Sliedrecht 1 St. Pliilipsland 1 Stellendam 7 Stormpolder 6 Terneuzen 4 Texel 4 Veere 2 Vlissingen 4 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 6 IJsselmonde 3 Zierikzee 13 Tocht per auto en per hoot kunt u niet voor stellen, wat het be tekent niets meer te bezitten. U kunt wel zoveel mogelijk storten op gironummer 9575 van het Nationaal Ram penfonds. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Van gisteroch tend zeven uur af tot in de late avond is koningin Juliana in de weer ge weest. Per auto, voor zover dit moge lijk was en verder per boot, heeft Zij een tocht gemaakt langs de getroffen gebieden om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de verschrikke lijke ramp, welke een gedeelte van de bevolking heeft getroffen. Onver moeibaar en zonder ie letten op het vele ongemak dat deze. zware tocht opleverde heeft Zij zich van de ernst van de toestand willen overtuigen. Gekleed in een lange donkerbruine bontmantel, getooid met een hoofddoek, en zware waterlaarzen aan heeft Zij de woedende elementen getrotseerd. Merk baar onder de indruk heeft zij kennis genomen van de verwoestingen die op de Zuidhollandse eilanden zijn aangericht en de ellende die onder de bevolking is veroorzaakt. Op de terugreis naar Paleis Soestdijk heeft Hare Majesteit ook een bezoek ge bracht aan Stadion Feijenoord en de Ahoy'-hal teneinde zich van de toestand te Rotterdam op de hoogte te stellen en de hulpverlening aan de evacué's gade te slaan. In de Ahoy'-hal Wij werden in staat gesteld de Konin gin te vergezellen op de tocht die Zij in de Ahoy'-hal langs de legersteden van de gevluchte mensen maakte. De binnen komst van de Koningin, die vergezeld was van mevrouw Repelaer van Driel en majoor Zinnicq Bergmaan, geschiedde onopvallend. Eén van de Rotterdamse zeeverkenners en wethouder Hogeweg leidden Haar vervolgens rond. De Koningin onderhield zich met ver scheidene vluchtelingen. Zo sprak Zij metl de familie Valk, die in de Kooistraat te 's Gravendeel had gewoond. De Ko ningin vertelde dat Zij daar 's morgens ook was geweest en de heer Valk, die de gehele ramp aan de Molendijk van zijn woning uit heeft zien gebeuren, mocht Hare Majesteit daarover nog eens verslag uitbrengen. Baby- en kinderafdeling Zij sprak ook met de vijftienjarige Riet van der Weelen, die met haar ouders net uit Bruinisse per boot naar Rotterdam was overgebracht. De Koningin- bezocht ook de baby- en kinderafdeling, waar de kleuters juist naar bed werden gebracht. Voor al degenen met wie Zij sprak was er een opwekkend en hoopgevend woord. Zichtbaar ontroerd door het leed, dat al die mensen heeft getroffen, nam Zij van de verhalen kennis. Omstreeks half negen vertrok Hare Majesteit weer. noodgebieden AMSTERDAM (A.N.P.) De Cine- tone heeft in samenwerking met de M.C.A. te Parijs gisterochtend de cine asten Herman van der Horst. Bert hier e groeheANoma naar dvbgtaoin asten Herman van der Horst. Bert Haanstra. Ytzen Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd mot gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket. Deze cineasten. 2ullen hier een groot aantal opnamen maken, waaruit een. film wordt samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de gro te hulpactie voor de slachtoffers van de waterramp. Dorpskernen schijnen leeg en verlaten. maar danwij zoeken Goeree. Het is niet meer; slechts de duinrand geeft de scheiding van de zee aan, terwijl een djik hier en daar het watervlak snijdt. V*ij zien van onze hoge post plaatsen, die voor het oog de strijd redelijk heb ben overleefd; maar bij nadere beschou wingDe dorre cijfers der doden lijst geven een ander beeld. Wij zien de gaten in de zeedijken, waar door het water zijn stroom volgt. Geen mens is nog ter plaatse, om de dijk te dichten. En voort vreet de erfvijand aan ons land. ons dierbare land. dat wij vele jaren terug op de zee bevochten en die nu ons dit bezit schijnt af te willen pakken. Vier witte vlaggen.... Stavenisse is ons eerste doelwit voor de dropping, maar een felle regenbui maakt de actie voorlopig ongedaan. Het plan wordt verlegd en met zijn onbe wogen slag brengt de witte vogel, de X 1, zijn lading naar het tweede punt: Oost Souburg, waar mensen op een met vier witte vlaggen gemarkeerd terreintje wachten op de jute zakken, die gevuld met zand moeten bijdragen tot het keren van het water. Wissekerke met zijn witte toren als een monument van Zeeuwse kracht schijnt ons het devies te willen toeroepen, dat het Zeeuwse wapen draagt; Luctor et Emergo. Maar geen fanfares klinken tot ons door, zelfs geen woord, geen klaag liedHet lied van de arbeid is ver stomd en bang te moede vragen wij ons af: Hoe groot is het leed hier geleden? En boerderijen komen in onze kijker, waarvan nog slechts het dak de plaats aangeeft, waar eens de boer en de boerin, in eendracht werkten. Middelburg en Vlissingen geven een ander beeld, maar zoals op geheel Wal cheren is het leven dood. De steden ma ken op ons een vrij gave indruk, maar wij schreven het reeds eerder: Wij zagen slechts de buitenkant, de kern bleef voor 'ons oog verborgen. En zijn de innerlijke 'geselingen niet zwaarder, pijnlijker dan de uiterlijke Driemaal cirkelden wij over Vlissingen, om het deel van de 7500 zakken ver deeld over 30 pakken bestemd voor Oost-Souburg af te werpen, hetgeen ge schiedde door de openstaande deur in de romp van het vliegtuig Met twee bel- gevoel niet kunnen kwijt, raken het met nog te fletse kleuren te hebben geschilderd. Maar vergeef het ons... Mateloze gevoelens van onmacht IERSEKE (A.N.P.) Gistermiddag hebben zes Belgische rpilitairen onder leiding van de Nederlandse kapitein bij de stoottroepen W. van Besouwen bij Kruiningen voortreffelijk werk gedaan. Met behulp van stormboten hebben ze honderden mensen uit bomen en van de daken gehaald. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HELLEVOETSLUIS. Dit is het enige wat in deze bange dagen de be drijvigheid van de journalist recht vaardigt: dat hij als zovele duizenden en tienduizenden Nederlanders ge poogd heeft enige hulp te bieden, dat zijn kleren nat zijn van de kindertjes die hij van beangste moeders heeft overgenomen, dat zijn spieren stijf zijn van de ongewone arbeid op de riemen, dat hij een koetouw in zijn handen heeft gehad om klagend melkvee naar veiliger oorden te geleiden. En alles wat na deze armzalige rechtvaardiging dan nog overblijft is een mateloos ge voel van onmacht. Van onmacht om te helpen, van onmacht om enigermate nood te lenigen in die gebieden waar mensen worstelen om hun behoud, zich vastklampend aan de takken van nog boven het water uitreikende boom toppen, zich vastklampend op de voorst van het dak hunner woning. Vandaag begaven wij ons naar Voorne en Putten. Des morgens waren die eilanden nog via IJsselmonde bereikbaar. Onder Heenvliet zagen wij het door stormwind opgezweepte water over de Groenedijk spoelen, maar nóg was het mogelijk met een omweg de dijken van het Voornse kanaal te bereiken en naar Hellevoetsluis te rijden. Op de terugweg, kort voor zonsonder gang boden de Rozenburgse veren de enige overgebleven mogelijkheid om Voorne te verlaten. Het eiland Putten wat toen één watervlak voor zover het oog vermocht te reiken. Dorpen, ver spreid liggende arbeidswoningen, kapi tale boerderijen, alles was daar prijs voor het wassende water. Studenten eensgezind De studenten van Delft, van Leiden en van Utrecht zullen malkander over lut tele weken tijds weer in de haren vlie gen en gezamenlijk bereid zijn met elke politiemacht een straatgevecht te beginnen. Maar in deze dagen vormen zij een eenheid. Zij vragen elkaar niet meer aan welke universiteit zij college plegen te lopen. Zij hebben de hander ineen geslagenJDie studenten beulden zich af werken zij saam met lieden die zij gis teren nog als „burger-prollen" beschouw den. In groepen van vijf, zes man heb ben wij hen bezig gezien aan het Voorn- se kanaal waarvan de Zuid-Oostelijke dijk bescherming behoefde tegen het wa ter van het Haringvliet dat Zuidelijker door de machtig gewaande dijken was geslagen. Die studenten beulde; zich af met het vullen van zandzakken, met het beladen van vrachtauto's, en de enige adempauze die zij zich veroorloofden namen zij onder het af- en aanrijden. In lange colonnes reden de met zakken zand en studenten beladen vrachtauto's langs de kanaaldijk die verstevigd be hoefde. Van uur tot uur groeide daar onder hun ijveren een zanddam die de eerstkomende vloed zou weerstaan en die Voorne zou behoeden voor het oor deel dat Zondag en vandaag het aan grenzende Putten heeft getroffen. Zuidland, Oudenhoorn, Abbenbroek en Biert, zü vormen nog slechts eilanden in het onder water staande polderland. Met man en macht is getracht om de in nood verkerende dorpelingen in veiligheid te brengen. Vliegtuigen zjjn laag over ko men vliegen en hebben met lucht gevul de linnen reddingsvlotten afgeworpen. Uit het Westland brachten trailers ijzeren motorpramen. plaats biedend aan veer tig vluchtelingen of aan tien stuks melk vee. Mijn naam? Wat doet mijn naam er toe, ik moet varen ik moet mensen en zo mogelijk vee redden. De eigenaar van de Zenith, een teak houten motorvlet uit Warmond, heeft zijn gloednieuw vaartuig op een vraentauio doen laden en het ergens aan gene zijde van het Voornse kanaal in het noodge- bied te water doen glijden. Hij heeft al heel wat in nood verkerende polderbewo ners naar hoger en veiliger gebieden ver voerd en hij spaart zijn motor niet: wan neer er nog mogelijkheid is om vee te bergen maakt hij vast op een ijzeren praam en korte tijd later zien wij hem terugkeren met 9 koeien die ginds op een hofstee tot aan de users .n het walei stonden. Een van die koeien is er naai aan toe: haai tijd is gekomen om een kalf ter wereld te brengen en haar na tuur gebiedt haar te gaan liggen, onver schillig of het in een warme stal of in een kille ijzeren Westlandse praam *al zijn. Tien, twaalf kerels die wij onder andere omstandigheden ooit boerenpum mels durfden schelden, slaan de handen ineen om de klagende koe te bergen en wat ons onmogelijk schijnt spelen zij klaar: de koe komt aan wal en krijgt een strobed in een veewagen, in één van de honderden veewagens die naar dit be dreigde gebied zijn gekomen. Handen uit de mouwen De ontoereikendheid van de journalist .n een beeld tie geven van deze mense lijke nood, van deze alomtegenwoordige bereidheid van mensen om hun naasten te helpen. Bij dat alles is er het troostrijke dat duizend, tienduizend en honderdduizend, zo niet alle landgenoten zich inspannen om elk naar vermogen iets te doen, iets te ontit" nemen om deze nood zoveel mogelijk te lenigen. Uren en uren-lang heeft een lange rij luxe auto's op Rozenburg staan wachten om naar Maassluis te worden overgezet Ajtobussen uit Der Haag. uit Rotter- dam en uit het Westland verleenden zij zonder mopperen voi«rrang. want die autobussen brachten geredden en eva cué's naar veiliger gebieden. Gok de to* uil het hoge Noorden ge- requireerde \?ee-auto's met ternauwer nood geredde koeien gingen vóór en zo duurde het tot laat in de nacht alvorens particuliere auto s konden worden over gezet met het Maassluise veer dat de overbelaste verbinding vormt in de eni ge uitweg die Voorne en Putten thans nog hebben Meer don welke beschrijving ook toont deze foto uil de lucht genomen het vreselijk lot dal Schouwen en Duiveland heeft getroffen. In de eenzaamheid van wijde watermassa's zit een man op een dak, zwaaiend naar hel overvliegende toestel. (Luchtfoto A.N.P De heer N. Lancaster, consul van de Verenigde Staten le Rotterdam, was één van de eersten, die zich aanmeldde om evacué's in zijn woning op te nemen. De consul en zijn echtgenote met het gezin, dat zij hebben opgenomen. Burgemeester Matser van Arnhem heeft de adoptie door Arnhem aan geboden aan de gemeenten Vlissin gen, Roosendaal en Hoedekenskerke bij Terneuzen. Grote groepen eva cué's zullen in Arnhem geherbergd kunnen worden Uit alle delen van het land komen berichten dat perso neel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote som men geld Doetinchem zal de ge troffen gemeente Middelharnis adop teren Het Noorse Rode Kruis is gisteren begonnen met een collecte in het gehele land De Nederland se Heidemaatschappij heeft een lan delijke actie van zakken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht Het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond steil ongeveer driehonderd jonge mensen ter beschikking vo?r allerlei soorten hulpverlening De dierenbescherming Haarlem "®et- haar dierentehuis beschikbaar gesteld voor kleine huisdieren uit de getrof fen gebieden De Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging heeft besloten f 15.000 bijeen te brengen voor het Nationaal rampenfonds De Algemene Nederlandse Piuimvee- teeltvereniging te Utrecht zal van haar leden medewerking vragen om gedupeerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien In de Urkerhaven lagen gisteren meer dan twintig kleine IJselmeerkotters klaar om op eerste oproep te ver trekken Amsterdam berichtte dat het duizenden evacué's kan opvan- een De Peulvruchtenstudiecombi- natie te Wageningen heeft tweedui zend kilogram groene erwten be schikbaar gesteld Uit Arnhem ver trok gisternacht een colonne van der tig particuliere auto's en zeventien autobussen Een inzameling te En schede bracht 12.000 en een inzame ling te Almelo 2000 dekens op Stu denten van de veeartsemjkundige fa culteit te Utrecht zijn opgeroepen en hebben de bevoegdheid geinregen vee tegen mond- en klauwzeer en tbc m te enten He inwoners van Fries land, die hulp willen ver,e"e"' ku"; nen zich bij de burgemeesters van hun gemeenten aanmelden i»e Koninklijke N.Z.H.RA1. heeft twee reddingboten beschikbaar gesteld Bij de Bond van pensions, rusthui zen en kamerverhuurbedrijven zijn vele toezeggingen binnengekome voor kamerruimte Daar het sana torium te Dordrecht voor een deel onder water is gelopen heeft'men jJe M.T.S. aldaar tot ziekenhuis in0e richt Op de rivier de Waal zijn m de nacht van Zaterdag op Zondag vier schepen gezonken.Ofer slacht- offers zijn is nog met bekend De telegraafkantoren te Tholen, Stave nisse en Sint Annaland zijn geïso leerd Aan d'# op de monumenten lijst staande Molen van Piet Je Alk maar is voor enkele duizenden gul dens schade ontstaan De hurge- meester van Made en Drimmelen heeft medegedeeld, dat de kinderen, die als pensionnaires te Made ver blijven, buiten gevaar zijn Er De hoeven geen vrijwillige hul^ nnï ten meer naar Dubbeldam en Dor drecht te komen, aangezien hulp »e- noot aanwezig is en men de tot**"' daar meester is Het veer te Schoonhoven is sinds gistermorgen weer vrij voor autoverkeer Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om repor tages te verzorgen van denoodtoe stand Vijf-en-twintig Uselmeer- kotters en een sleepboot zijn giste ren uit Crk naar Zierikzee vertrok ken ln Hengelo (Gld.) kunnen 2a0 kinderen worden ondergebracht Er worden in Zeisi tweeduizend eva cué's verwarm Be gemeente Oos terhout (N.B.) adopteert Walche ren. Zaandam biedt hulp aan de ge meente Ritthem Be Knndeniers- vakeentrale heeft een actie ingezet voor de getroffen kruideniers liet I.eger des Kcils heeft zijn gehele ap paraat ter beschikking gesteld voor de inzamelingen en mohiele cantines naar de geteisterde gebieden ge stuurd Be gemeente Be'Ke£k an honderd tot 150 kinderen herbergen, de gemeente Beverwijk evacues en 250 stuks vee Voor hen. die goede ren afstaan de volgende aanwijzin gen- ieder paar schoenen met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren sokken en kousen bij elkaar blijven, jas. broek en vest van een costuum met een touw door de de knoopsgaten aan elkaar binden Almelo heeft de gemeente Zierikzee geadopteerd en de gemeente Maarn adopteert Renesse Na een middag collecteren is in Almelo f 110.000 bij eengebracht Van de Koninklijke Marine nemen in totaal aan het red dingswerk deel: 52 motorvaartuigen, 10 sloepen en 31 rubber vlotten. In gereedheid gebracht worden of ge reed zijn 48 motorvaartuigen ln het Utrechtse stadion is morgenavond een voetbalwedstrijd tussen het Utrechts provinciaal K.N.V.B.-elftal en D.O.S. De opbrengst is voor het nationaal rampenfonds Drie vis sersschepen zijn gisteravond in de Scheveningse haven teruggekeerd. De boten waren tijdens het zware stormweer op zee. Ongeveer dertig loggers uit Scheveningen zijn nog buitengaats Den Haag heeft plaat* de gemeente Beverwijk évacué's e«

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2