Reddingvloot van veertig vissersschepen onderweg Militaire apparaat deed en doet prachtig werk Van IJmuiden naar Zierikzee Weer twee dijken doorgebroken te 's-Gravendeel Giften - ook grote stromen binnen AGENDA Rotterdam en de watersnood Uit de Kerken Op Goeree-Overflakkee blijft de toestand kritiek Met VELPON zie je er geen barst van! DE NATUUR 7 llill li |D, De krant van gisteren N: Algemeen Dagblad Dinsdag 3 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. De Hoop ingeschakeld bij hulpactie Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. - Het hospitaalkerk-schepen vrij te maken voor de halp-l^"^",",,;," £1"™»"nietv'óïdöe'nde Nieuwsdienst Algemeen Dagblad s-GRAVENDEEL. Te 's-Graven- deel hebben mensen machteloos moeten toezien hoe hun buren verdronken. Een enorme vloedgolf sloeg over het dorp, toen de dijk bij Hoeks Nieuwland door- schip De Hoop zou vannacht om half verlening, twee uit Amsterdam vertrekken met als voorlopige bestemming Hellevoet Tot gisteravond waren bovendien geveer honderd vissersschepen de Am- sluis, alwaar het instructie zal krijgen ^.^amse haven gepasseerd, hoofdzake- lijk afkomstig uit Urk, Volendani. Mak van het Nederlandse Rode Kruis ter kum. Wieringen en andere vissersplaat- sen aan het IJselmeer op weg naar Zee- land. Het transport gaat binnendoor Ook inschakeling bij de hulpactie In totaal veertig vissersschepen van alle typen en grootten uit Umuiden &"f"den vler tmmenvegers van de stomen zwaar bemand en geprovian. deerd naar het Zuiden met bestem- Marine. Duizenden moeten inderdaad nog wor ming Zierikzee. Met deze vloot hoopt den geëvacueerd. In Ierseke zitten thans men tienduizend personen te kunnen j ongeveer 1000 vluchtelingen uit Brui- evacueren. In korte tijd is in IJmuiden Schouwen en Duiveland, Noord een organisatie opgebouwd onder deljeveland en I holen. Duizend verkleum- reders en het ligt in de bedoeling inlde ™n"n d,e ternauwernood de loop van de nacht nog meer vissers- DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds had in nog geen 24 uur nadat de inzameling van gelden ten bate van de slachtof fers was opengesteld al meer dan een half millioen gulden binnen Van de grote giften noemen we: Philips gloeilampenfabrieken hon derdduizend gulden, Algemene Kunstzijde Unie lOO.OOll, Hoog ovens 50.000, dagelijks bestuur N.V.V., bij N.V.V. aangesloten bonden. Centrale Arbeiders Ver zekeringsbank. Arbeiderspers. Par tij van de Arbeid en Vara tezamen twee honderdduizend gulden, Uni-» lever een kwart millioen. Neder landse bioscoopbond en mo-va- cantieoord J' 100.000. georganiseer de landbouw en zuivelbereiding één millioen, collecte op de Maan- dagbeurs te Rotterdam 68.750, gemeenteraad van Arnhem 25.000, Ver. v. d. Effectenhandel, A'dam, 10.000, van iemand die onbekend wil blijven 100.000. De Zweden-Amerikalijn zond 50.000 Zweedse kronen aan de burgemeester van Vlissingen ter leniging van de nood. De provinciale staten van Lim burg hebben f 50.000 beschikbaar gesteld, het christelijk nationaal vakverbond schonk 80.000. Een uur nadat gistermiddag het eerste half millioen aan giften bij het Nationaal Rampenfonds was binnengekomen kon reeds het verrassende bericht svorden ver strekt. dat de twee millioen gulden was overschreden. dood zijn ontsnapt, dank zij het dag nacht in touw zijn van de vissers van Ierseke. Zij worden ingekwartierd bij de burgers van dit dorp. Aan de overkant van de Oosterschelde zitten zevenduizend mensen nog te wach ten. En dan zijn er veertienduizend van het eiland Schouwen en Duiveland, die overgeleverd zijn aan snelle hulp van de rest van het land. De Marine heeft op het ogenblik 2000 man ingeschakeld. er brak. door kortsluiting waar schijnlijk. ook nog brand uit in een vlasschuur en de vlammen sloegen over op enkele arbeiderswoningen. Tot over maat van ramp braken er gisternacht weer twee dijken door. Vijf en vijftig slachtoffers heeft het water reeds van dit nijvere vlasverbou- wende en veeteelt bedrijvende dorp ge- eist. Praat niet met de evacué's die te Rotterdam en Dordrecht zijn onderge bracht. Het zijn verschrikkelijke verha len die men hoort. Verdrinkingsdood voor de ogen van familieleden. Heldhaf- tige pogingen tot redding, wanhopige (mensen die het water inlopen.... Vee, 'dat bij honderden stuks verdrinkt. Een huis, waarin twintig mensen een toevlucht hadden gezocht, stort in en het water sleurt allen mee. In de loop van gisteren waren zeshon derd mensen bijeengebracht op de bo venverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachtten. Er stond ruim ander halve meter water in de school. Zodra het water weer zakte, is het Rode Kruis DINSDAG 3 FEBRUARI 8- Cdn< ROTTERDAM -VrZIBK. iR'dMiHO^ SeljPHWburii FILM. Areas: Storm out lAtlakk* (3 7 5.30): C»pl- !u'.: De iiroin iH-t-liislntt 13 T 9.15); Onene: Nieuws 19 5.15). De rerbodeo rrucht (5.15 8 10); Victorie; De Terboden nucht (2 T 3 15)Colosseum: The «reMeS er,ow on e»nh (2 7 9.15); Bannonie: High noon 12 *45 9Lütusca: Il'nrïoog '2.15 7 9-30); Lvnor Operatie Cicero (2 7 2 301: P.-in«e«: Operatie Cicero 12.15 7 9. R-.-iHet twaard der rergeldlng (2 T 9.15); 'l Venster: Het wonder ran Milaan (2 T 9.15), SCHIEDAM Comedle 8: Toevallige ontmoet li FJUL Apollo: Geheime opdracht 112 2.30 145 7 9.15); Asta: Zo lijn m niet getrouwd (2.311 8.45 9.151; I .-Uiriiiii. Kim 3 5 7 9.15)City; Vergif 2.15 T 9 15): Corso- Het geheim ran llayerllng (2 15 8.15), Hollywood: Zorg. dat ie er l)U komt (2.30 7 9.15); JJetropolc: sterren Jtralen overal (2.15 8.15): Krlterlon; De dood tan een bundel.reiziger (2 30 7.15 9,15); Oileon: Ue dood van een handelsreiziger (2.15 7 9..I5); Olympla: Always In my heart (2 8); Passage: Stenen •tralcu overal (2.30 0.45 9.15): Plata: Gevleugeld ge vaar <2.15 9 151; Cepltol: Eén nacht UonlnglD I 2 8). Rembrandt: Kén nacht koningin 12 8): Rei: De ver- Knxy De --ad tonder genade (2.30 7 9.15); Sempoal: workin; her way through eollege (2.15 8 15i Handle, laat ie Juffrouw uit 12 4 8 7 9.15): De Uitkijk' The galloping major (2.15 7 9.151: (2.15 8.15); Musica: High noon li GOUDA FILM. Reilnle: De trommen van Fn Manclio deel 13 8.15), Het graf van Dien gis Kalm I (Dl Wo 3 8.1! Dn 8.15): Schouwburg: De twee torreanls (3 8.151 Thalia: Mandy (3 8,15). Do.: De Rat (8.15). FTU.1- CR)Don Camlllo (2.30 7 9); Delfia: He middennacht. Dr Schwelirer (2.30 T 9): Doelen: De vxngenc van Mandona i2 ui 7 9i;. (Dn- De dul-.e! Vandaag zal een aantal vissersschepen met vrachtauto's op weg gegaan om de ut Vlaardingen vertrekken. De schepen nllen 50 balen hooi. 2000 broden. 2000 mensen te verlossen en hen weg te bren- dekens, zo nodig margarine en een tank boot met drinkwater meenemen. Deze zending is in de eerste plaats bestemd voor Middelharnis en Ouddorp. Twee convooien. Crker vissersschepen. van dertig zijn vannacht gen naar de Ahoy'hal te Rotterdam. Hulde aan militairen Een woord van bewondering voor wat de militairen hier hebben gedaan, mag niet ontbreken. Zij hebben gewerkt en Alphen aan den Rijn gepasseerd op weg geploeterd, soms tot hun middel de andere getroffen Q6r jn het water staande. Zij hebben gewerkt tot zij niet meer konden, tot sommigen bewusteloos geraakten door de koude. Het water in de Nieuw Crom Strijense polder rees gisteren nog steeds. Hier in de Hoeksewaard was eerst de dijk van de Torensteepolder ondergelopen. Ge vreesd wordt dat er hier ten minste zeven personen het leven hebben ver loren. Daarna brak de dijk naar Numans- polder door. waarin Numansdorp ligt. Het opdringende water brak vervolgens door de dijk van de Nieuw Crom Strij- geefl hoop. Met het droogmaken van ense_ polder onder de gemeente Klaas- de kelders zijn goede vorderingen ge maakt en verwacht mag worden, dat de beperkende bepalingen spoedig zul len worden opgeheven. Behoudens degenslagen zal de leverantie van gas vandaag weer normae! vnnen De drinkwaterleiding te Rotterdam doet nogmaals een beroep op haar verbrui kers om zuinig te zijn met water. De directeur van de reinigingsdienst verzoekt het publiek dringend de hoe veelheid huisvuil zoveel mogelijk te beperken daar de vuilverbranding nog niet normaal kan functionneren. Voor straatcollecten en openbare inza melingen binnen de gemeente Rotter dam is nog geen toestemming verleafl^ Deze zullen centraal worden georg&nf-? seerd. - I De Rivièranal is geheel gevuld rhet jfrv A ding en voedsel, dat van alle kanten is aangeboden. Zo kwam er een groot aantal auto's uit de provincie Groningen met goederen te Rotterdam aan. Allen die evacué's kunnen herbergen wordt verzocht hun adressen te wil- waal. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomerlandse pol der ter hoogte van de Barendrechtse brug het begeven. Voor zover bekend hebben de inwoners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veilig heid kunnen stellen. De verbindingen van de Hoeksewaard met de buiten wereld zijn verbroken. Uitvoeringen ten bate van de getroffenen De Rotterdamse Comedie geeft van avond om 20.15 in de schouwburg De Lantaarn te Rotterdam een extra-voor stelling van het stuk Moord bij open doek. De baten komen geheel ten goe de van het Nationaal Rampenfonds. Ui teraard zijn couponkaarten voor deze voorstelling niet geldig. Het Concertgebouworkest te Amster dam zal een concert geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt geleid door Rafael Kubelik. De datum wordt nog nader bekend gemaakt. Het gezelschap van Wim Sonneveld. dat in het nieuwe De La Mar theater te Amsterdam optreedt met het programma Het meisje met de grote voeten, stelt de gehele recette van 2 tot en met 7 Febr. ter beschikking van het Nationaal Rampenfqpds. ROTTERDAM. Wegens de vordering van de Rivièrahal als opslagplaats voor kleding e.d. voor vluchtelingen moet het concert van het Rotterdams Phil- harmonisch orkest op Woensdag worden uitgesteld. Als het moeten het moest! Bondgenoten terstond tot hulp bereid Modern materieel uiterst welkom Nieuwsdienst Algemeen Dagblad Nog niet bedreigd De dorpen Oud- en Nieuw-Beijerland, Mijnsherrinland en Westmaas. gelegen ten Noorden van Klaaswaal, worden nog niet bedreigd, dank zij de kloeke verde diging van de Blaaksedijk door houder-, den vrijwilligers, die, dag en nacht door- wevken met het storyen van -zandzaken.. Gisteravond kwarh uit Barenqrecht honderd vrijwilligers voor aflossing. Geen slachtoffers. Er is een tankschip voor drinkwater. Een van de zwaarst getroffen dorpen in de Hoeksewaard is Numansdorp. De dijken zijn op verschillende plaatsen len opgeven aan de A hoy -hal. Ook kan doorbroken. Naar schatting zijn er 67 men dit doen bij predikanten of aan doden en vermisten. Van de 4500 inwo- het Bureau Kerkelijke Sociale Arbeid, Weslersingel 111, Te Rotterdam zijn mensen aan het werk geweest om geld in te zamelen, waar bij gebruik werd gemaakt van zelfge maakte intekenlijsten. Bii voorkeur collecteren zij 's avonds langs de hui-1 zen. Men zjj gewaarschuwd. Bonafide collectanten zija in het bezit van een 1 legitimatiebewijs en een stempel van sociale zaken. De R.T.M. deelt mee dat haar gehele tram- en busbedrijf is gestagneerd. Daan-bij behoren de veerdiensten. Ge tracht wordt de verbinding met Maas- oord te herstellen. Tussen Rotterdam en Spijkenisse onderhoudt de R T.M. een busdienst Op de oneven uren ver trekken de bussen van Rotterdam, op de even uren van Spijkenisse. othfim Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft haar motorboot Lloyd-mail. de firma Ruys en Co haar ms. Spartan beschikbaar gesteld. Ook de motorsloep van de Mataraim wordt voor hulpverlening uitgerust Grote schade is aangericht in de raffi naderij van de BP M te Pernis. Het bedrijf ligt geheel stil Met man en macht wordt thans aan het herstel ge werkt. ner6 zijn er Zondag 3000 geëvacueerd naar de omliggende dorpen, de rest is gisteren gered. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijndrecht W L. Tukker. Delft; te Nieuw-Dordrecht N. Warns. Wanneper- veen. Bedankt voor Utrecht H. W. Waardenburg, Rotterdam, Benoemd tot hulp-pred. te Enschede H. J. Nijland, voorheen voorganger aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te Gees H W. Noordman, cand. Kampen. Aan genomen naar VleutenDe Meern J. Banga. cand. Noordbergum. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroe pen te Roozenburg G. v. d. Brink. Voor burg. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aalburg T. Woudwijk, R'dam-Z Examens. Voor het cand. ex theo logie is aan de V.U. geslaagd J. Wes- sel. Leiden Voor het doctoraal examen zijn geslaagd ds P. J N. Smal. Pretoria en ds R- Kooistra, 's-Gravenhage Moerwijk (cum laude). i,a'm gistermiddag in de Noord nog steals aanmerkelijk hoger dan in de loütde jWb lasser waard. Met Reusachtige kracht, giert het water door hel vele tientallen meiers brede gat. Voor negentig procent onder water Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Zestienduizend man heb ik op het ogenblik al onmiddellijk ter beschikking voor de hulpverlening en daarvan is sedert Zondag al een groot deel aan het werk, aldus ver telde luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de territoriaal troepen commandant ons gisteren. Twintig duizend militairen zijn in reserve ge houden. Eenvoudige mankracht met de hand aan de schop heb ik voldoende, maar het gaat nu om het technische personeel met het speciale materieel voor de overstroomde ge bieden, zo verklaarde de generaal, die zeer tevreden was over de snelheid, waarmee in de loop van Zondag de kleine, gedwongen „nood-mobilisatie" juist in een 24-uurs verlot was uitgevoerd. Binnen twaalf uur waren alle militairen bij hun onderdelen terug. Eerst wisten we uiteraard niet waar we moesten beginnen. Daarom was de generaal bijzonder ingenomen met net initiatief van generaal-majoor Warringa, de commandant van de vierde afdeling. (Zuiden), die Zondagochtend al om achi uur over de radio zijn eigen mensen van verlof liet terugroepen en ïn' de loop van de dag al hulp kon verlenen. Gisteren kwam er veel meer tekening in de toestand en bovendien kon er overleg worden gepleegd over de bui tenlandse militaire hulp. Een groep van vijftien Amerikaanse genie-deskundigen, onder leiding van een generaal, kwam in Den Haag aan. om met generaal Buurman van Vreeden te praten over de hulp, die zij zouden kunnen ver lenen. In opdracht van generaal Eddy zullen waterzuiveringsinstallaties, evacuatie- materieel met amphibievaartuigen en helicopters onmiddellijk uit Duitsland naar de Nederlandse rampgebieden u den gedirigeerd. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel vaü de aanvoerafdeling van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten Verder worden 300.000 zanltzakken en lichte verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld Frankrijk stuurt twee geniebataljons, één uit het eigen land en één uit Duits land. Er komt een deel van de Cana dese brigade uit Duitsland in ons land. Twee Belgische bataljons zijn Zondag al begonnen, De chef-staf van het Brit se Rijnleger heeft inlichtingen gevraagd over de manier, waarop hij met zijn mensen en materieel steun zou kunnen verlenen. Het geallieerde commando ln West-Duitsland stelt twintig helicopters ter beschikking, de Britten zelf nog vier. De buitenlandse militaire hulp zal m hoofdzaak technische onderdelen om vatten en zij is daarom zo belangrijk, er veel materieel mee zal komen, dat juist voor deze watersnood nood zakelijk is. Het gaat om motorboten, amphibische tractors en dergelijk ma terieel. Niet op eigen houtje Het karakter van de militaire hulp, die alle wapens omvat, is „stand by" zo als generaal Buurman van Vreeden het uitdrukte. Dit betekent, dat hy niet op eigen houtje aan het helpen gaat, maar slechts zijn mensen en materieel ter be schikking stelt van het burgerlijk ge zag, dat in alle gevallen dc leiding van de maatregelen voor redding, hulpver lening en herstel blijft behouden. Op verzoek van het civiele apparaat kon men Zondag al onmiddellijk bij springen met een transportcompagnie, een colonne van de geneeskundige dienst en een ziekenauto-compagnie. De magazijnen gingen open, troepen ver plaatsten zich naar dicht by de ramp gebieden gelegen garnizoenen, in 't kort: 't gehele militaire apparaat, voor zover het de territoriale troepen betreft, kwam in werking. Gisteren was het genieper soneel. dat op en om de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden aan het werk was gegaan, al tot het drievoudige ersterkt. Een voortreffelijk staaltje van snelle en doeltreffende hulpverlening noemde generaal Buurman van Vreeden de pres tatie van de groep van de onderzee dienst der Koninklijke marine, die on der commando van kapitein ter zee O. de Booy Zondag van de Waalhaven in Rotterdam met boten naar Goeree- Overflakkee vertrok, om daar de men sen te evacueren. De eerste poging mis lukte, maar de tweede slaagde. De punten, waar de voornaamste hulp werd verleend zijn: ten Zuiden van Willemstad, bij Halsteren, bij Kruinin- gen op Zuid-Beveland en op het eiland van Dordt. Zondag reeds en ook giste ren is varend materieel van de marine uit Den Helder zowel binnendoor als over zee naar het Zuiden getrokken, om zich daar beschikbaar te stellen. Ook vele particuliere vaartuigen van allerlei aard zijn voor de hulpverlening gereed. Zoals men weet kan men ae vaartuigen aanmelden bij de bevrach tingscommissarissen. Transportmiddelen voor het verkeer over de weg dient men te melden bij de rijksverkeersin spectie. Advertentie MIDDELHARNIS. Goeree Ovcrflakkee staan door een aantal doorbraken, zowel aan de Noord- als de Zuidzijde, voor negentig procent onder water. De toestand was gister avond nog uiterst kritiek. Het ergste is Stellendam er aan toe, waar volgens de tot nu toe bekende gegevens zeven mensen zijn verdronken. Men vreest echter, dat dit aantal veel groteT is. Vele mensen bevonden zich gisteren nog in levensgevaar. Zij hadden hun toevlucht gezocht in de bomen of op kleine bootjes. Aan de buitenkant van Middelharnis, bij het z.g. Oostervoor gors, staat het water in de huizen. Viei mensen zijn'hier verdronken. Het dorp Herkingen is overspoeld. De bevolking is geëvacueerd. Hier zijn geen slachtoffers te betreuren. In het dorp Middelharni= zijn tm nu toe tien slacht offers gevallen. De toestand is hier krï- Aovertentie No. 17 In deze puzzle zijn de letters van de woorden van het kruiswoordschema vervangen door cijfers. Men vraagt het oorspronkelijke schema terug te vinden. Horizontaal: 1. (11—8—13); 3. (14—3—10—13); 7. i2—2—4); 9. (4—7—2); 10. (3—4—12—1—9—5—10—10—16); 13. (5-10-13—2—5); 14. (7—15—10); 15- (13—2—3); 17. (6—4—7—2—5); 20. (6— 24. (10—1—7); 25. (10—12—8—10)26. (10—16—3). Verticaal: 1. (11—2—4); 2. (8-4 —12—5—15—6—2—16—8); 4. (3-^4—10— 5^-2—5—8—10—16); 5. (10—7—10); 6. (13 2—16—15); 7. (2—3—14); 8. (4—9—13); 11. (1—10—10 4 8); 12. (5—2—13—2— 5>: 16. (10—6 4 10); 18. (7—2—4); 19 (2—6—7): 21. (7—7—12); 22 (10—1—3). 1—2—3—2—4 2—2—5 6—7—2—8—2 I—9—9—4 8—10—5 2—2—5 11—2—44—2 II412258 vormen een bekend spi eek woord. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT tiek maar niet hopeloos. In Melissant. waar geen onmiddellijk gevaar dreigt zijn vier lijken van inwoners uit Stellen dam aangespoeld. Zowel Oude- als Nieuwe-Tonge staat onder water. Stad aan het Haringvliet staat eveneens blank, iff" slachtoffers zijn hier niet. ln Ouddorp kwam één persoon door ver drinking om het leven. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp haven ge slagen en het stadje staat voor de helft onder water. Honderden mensen in de gemeente Ooltgensplaat zitten op de dijken en op de bovenverdiepingen van woningen. Zij nebben geen verbinding kunnen krijgen sinds Zaterdag. Er is dringend behoefte aar levensmiddelen en medicamenten. Zestien Urker botters die in Breskeru lagen zijn naar het bedreigde Stellen dam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het getroffen gebied vet trok'-°n en uit Den Haag een amphibie- vaartuig. Stellendam was gisteren' zowel per lojraaf als per telefoon onbereik baar. De schade op het eiland loopt in de millioenen. Vele boerderijen en huizen worden vernield. Door overtrekkende vliegtuigen werden verscheidene rubber, boten uitgeworpen. Hebt Gij ook al rhenmatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"s Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voorniets zegt men al lang: Akker"» Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". T1 R is zó ontzettend veel nodig dat U niet genoeg geld kunt geven! Gironummer 9575 van het Nationaal Ram penfonds weet er raad mee. in en om uw huis Wanneer men een gazon in de tuin wenst, is het over het algemeen goed koper dat door middel van zaaien te verkrijgen. Daarvoor is het nu echter nog te vroeg, graszoden kan men nu echter wel legren. Voora' voor smalle randen kan men beter gebruik maken van zoden. Zorg er voor dat de zoden onkruidvrij geleverd worde z.. dienen dus van onkruidvrij land gestoken te worden. De grond waar de zoden ko men. dient eerst goed los r-;snit te wor den en moet oo<- wel wat nest hebben, daarna vast trappen, want op losse grond mag men geen zoden leggen Na dien als alles goed vlak ligt, leei men ze netjes naast elkaar neer en strooit men er wat fnne grond overheen; ze groeien dan ook tegen elkaar aai veel sneller vast en het behoedt hen ook te gen vorstschade. Z - 4 f 6 m 8 9 /O u !2 /3 !-b r5 /O '7 !0 '9 2 O 2/ 23 m 2S Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. Bathseba; 6. code; 7. ooi; 8. les; 10 N.T.; 11. cinema; 12. roten; 13. roeren; 14. a.i.; 15. nor; 16. emu; 17. adem; 18. elkander. Verticaal: 1. boot; 2. a dl; 3. te; 4. stenen; 5. aquarium; 6. controle; 8. liter; 9. sen; 11. Corona; 12. ren; 14 Amer; 16. Ede; 17. ad. Dp cOüe nnm de hornemde nvonlurenronuin vim 4lexanüei Uumns 95 Zijn kapitale vergissing had d' Artagnan in een moeilijk parket gebracht en hij zat nu met het probleem hoe een redelijke ver klaring te vinden voor het feit dat hij de naam de Wardes ontijdig had genoemd. Mi- lady scheen op deze uitleg grote prijs te stellen, haar zelfbeheersing doorstond een ware vuurproef, ze stond op, pakte d'Ar tagnan bij de handen en trachtte in zijn ogen te lezen, dewelke, naar men zegt, toegang geven tot het diepste der ziel. Maar veel wij zer werd ze daar niet van. in die anders zo klare blikken lag nu iets stompzinnigs typisch de oogopslag van een man, die zich vergaloppeerd heeft. Zeg, op, zeg op' eiste milady. Hoe kom je daarbij? Hoe weet je dat het de Wardes is? Tja. begon d'Artagnan breedsprakig om tijd te winnen en hopende dat hem onder tussen v/el iets bruikbaars zou invallen het is een eigenaardige geschiedenis met die graaf de Wardes. Zo te zien lijkt het een fatsoenlijk man van gedistingeerde ma nieren. Ook schijnt hij nogal bemiddeld te zijn. Zeg, schiet op, en hou me niet aan het lijntje, viel milady woedend uit. Waar wou je heen? Naar de Wardes, zei d'Artagnan ad rem, die plotseling een heidei idee kreeg. Gisteren ontmoette ik hem toevallig ■rgens in een gezelschap en daar liet hij een ng zien waarvan hjj beweerde, dat hl, ?m van u gekregen had. Hij scheen er zich nog al vrolijk over te maken. Dus ligt het voor de hand, dat u hèm op het oog moet hebben. O, kreunde milady, ik haat hem! Doe vat. d'Artagnan, doe wat om het die ellen deling betaald te zetten! Je moet me wre- -;en, hoor je? Wanneer zal je het doen? Als 't moet morgen meteen, opperde d'Artagnan royaal, hoewel hij niet het min ste plan had de Wardes naar het leven te staan. Morgen zal ik met hem r.frekenen, tenminste als ik er niet zelf het loodje bij leg. Nee, zei milady beslist dat is uitgeslo ten, je zal met sterven. Hij is een lafaard. Tegenover vrouwen misschien, gaf d' Artagnan toe, maar teganover mannen ze ker niet. Dat duel dat ik met hem heb ge had heeft bij mij de levendige indruk achter gelaten dat hij verduiveld goed met hel rapier weet om te gaan Dat duel is anders niet onfortuinlijk voor je verlopen, hielp milady hem herinne ren Nu hoe zif het, ben je soms weer aan het twijfelen geslagen? Welnee, stelde d'Artagnan haar gerust Twijfel is voor mij een leeg begrip. Maai ik zit er juist over na te denken dat het toch wel een beetje onbillijk is om mij de dood in te jagen zonder mij ter beloning iets anders geschonken te hebben dan alleen een vaag soort hoop. Daar kan een man in mijn omstandigheden het moeilijk mee doen. Wat wou je dan? vroeg milady met een tegemoetkomende oogopslag. Ik zal u wreken, maar ik vraag een kus als loon, stelde d'Artagnan bescheiden voor. Of beter: als voorschot, want na afloop heb ik er natuurlijk nog een paar verdiend Is 't anders niet zei milady gedistin geerd, wel, ik vind, dat je groot gelijk hebt. Maar luister eerst nog even Kom vanavond om elf uur terug, dan bespreken we de zaak nog eens grondig en dan zal ik je mijn verdere instructies geven. Maar De- loof me vooraf plechtig dat je met niemand over die de Wardes zal spreken. Dat beloof ik, zei d'Artagnan, achteloos, en wilde haar naar zich toe trekken teneinde zich van zijn voorschot te bedienen. Milaay'. gemakkelijke natuur kwam tegen deze aan matiging niet noemenswaardig in opstand, doch wel leek het haar nog niet het geschikte moment voor dergelijke vertrouwelijkheden, omdat zij op dit uur van de dag elk ogen blik gestoord kon worden en het niet handig zou zijn haar nieuwe vriendschap reeds te doen uitlekken, eer de oude de wereld uit was. Bovendien kon het ook geen kwaad de vurige minnaar een poosje te laten hunkeren en daarom duwde ze hem met tedere hand van zich af en lispelde met een blos van verwarring, welke zich als op bestelling op haar wangen vertoonde, nee nee, er komt iemand! Tot vanavond. Zorg op tijd te zijn! D'Artagnan groette haar pathetisch bij de leur, keerde zich toen om en liep naar huis, denkend: dat schepsel is inderdaad tot alles in staat. Ik mag wel bijzonder oppassen- Wordt vervolgd OG nooit heeft Oculus met zoveel aarzeling de pen op het papier gezet. Hij zit voor het venster van zijn woning en ziet uit over de wijde polder, waarin de huizen- staan onver let en waar in de verte de schoorstenen van de tuinderskassen omhoogpriemen, een beeld van vredige nijverheid. Een man op een fiets rijdt voorbij. Hij groet even. Er is niets gebeurd hier. Op de schrijftafel ligt de krant van gisteren. Daarin rijen zich de kolom men en de pagina's. Duizenden regels verhalen van dood en ellende, van ver schrikking en nood. Tientallen plaatsen worden erin genoemd. Plaatsen die Ocu lus kent van zijn reizen over de rivie ren, plaatsen waar de mensen altijd vriendelijk waren, altijd klaar om een handje te helpen, mensen die altijd wel koffie bij de hand hadden, met wat erbij. Zoveel plaatsen zijn daaronder welker namen een klank van vriendelijkheid hadden, van geborgenheid en veilig heid, Wat er nu gebeurd is daar, is nog steeds niet te verwerken. Het is niet te bevatten, het is teveel, het is een kwellend, een altijd maar door kwel lend teveel. OCULUS. s Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtver bindingen van 23.00 tot 8 30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport Stenografen 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.18 Expeditie en be zorging Zaterdag van 15.00 21.00 uur Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur Giro Nr Kantoren: Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel 11.70.33; Amsterdam- N Z. Voor burgwal 157, tel 33050. 11.10.01 11.10.09 11.10.03 28.48.00

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2