—sïïïHfflar— -i.P0CllT- .Het Wester huizingerveld neemt deel in kapitaal ZLID-WEST-DRENTE Helpt nu!! Lenderink's „De Lofstem" gaf uitvoering in Oudleusens Herv. kerk ZWOLLE BELRS AMSTERDAM Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 9 DE NIEUWE WATERSCHAPSBANK Onderzoek naar wateroverlast in moestuintjes Het bestuur van het waterschap „Het Westerhuizingerveld" heeft in zijn Vrijdag te Balkbrug gehouden vergadering besloten tot een bedrag van f 1000 deel te nemen in het 'aan delenkapitaal van een op te richten waterschapsbank, dit naar aanleiding van een brief van de Unie van Wa terschapsbonden, waarin een desbe treffend verzoek werd gedaan en waarin werd omschreven welke mo tieven het Unlebestuur hebben geleid om te komen met voorstellen tot de op richting. Voor de omvang van dit deelnemen was een schema opgezet dat voor alle water schappen zal gelden. Voor het Wester huizingerveld is de minimumdeelneming volgens dit schema f 1000. Gelet op het feit dat, toen het waterschap in moeilijk heden verkeerde ten aanzien van het plaatsen van eer. geldlening voor wegver- betering, genoemde unie bemiddeld heeft, werd besloten in het oprichtingskapitaa! deel ie nemen. Wateroverlast. Een verzoek van het bestuur van Plaat selijk Belang" te Balkbrug om maatre gelen te treffen, waardoor de waterover laste die enkele ingezetenen ondervinden ten aanzien van hun moestuintjes achter hun woningen in de driehoek Noordkant- Meppelerweg, werd in handen gesteld van de bestuurleden Kist en Leenstra voor een onderzoek ter plaatse. Van de ingelanden J. Plas E. ten Kate Nzn, W. Hengeveld, J. Dekker en li. Schoemaker was een verzoek ingekomen om voor rekening van het waterschap een bestaande sloot door de bosgrond van de heer Krol uit te diepen en een water molentje te plaatsen met het doel via be doelde sloot hun ongeveer 20 ha be slaande grond te ontwateren. De voor zitter vroeg zich af of het plaatsen van watermolens wel op de weg van het wa terschap ligt. De heer Van den Berg was aanvankelijk van oordeel dat dit laatste een particuliere zaak is Na enige bespre king werd besloten dit adres in handen te stellen van inspecteur Willighagen van de Grontmij om advies Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het gemeentebestuur van Staphorst wordt besloten leuningen aan te brengen aan de houten brug over de •waterlossing op het punt Burg. van Wijn gaardenstraatIJhorsterweg. De heren Bakker en v. d. Berg zullen hiervoor zorgen. Geen beplanting. Uit een mededeling van de voorzitter en de secretaris bleek, dat er enkele ingelan den zijn die aandringen op het aanbren gen van beplanting langs de wegberm van de Hoofdweg. Na enige bespreking werd besloten de genomen proef met ge- gedeeltelijke beplanting voorlopig niet uit te breiden. De heer Van den Berg deelde mede dat hem door belanghebbenden is gevraagd of ook weer een nieuw schot wordt ge plaatst.in het eind van de hoofdwaterlei ding bij de Reest. Bij de oprichting van het waterschap is daar een schot geplaatst met de bedoeling enig water in de hoofd leiding te hebben ten behoeve van het drenken van vee van ingelanden. In de loop der jaren is dit schot vergaan en ver dwenen. Spr. gaf de voorkeur aan een schot van betonnen platen. De heer Leen stra vroeg zich af of met het plaatsen van een schot als door de heer Van den Berg bedoeld de belangen van een behoorlijk aantal ingelanden werden gediend. De heer Bakker verklaarde zich voorstar- der van het opnieuw plaatsen van een stuw om algehele afvoer van water in de zomer te voorkomen. Enige waterstand MEPPEI. Groot medeleven met getroffenen Reeds "Zondagavond hield de Meppeler afdeling van het Rode Kruis voor de ge troffenen in de overstroomde gebieden een inzameling van kleding, schoeisel, dekking en andere nuttige artikelen, die werden opgeslagen in de garages van de Dabo. Ook kachels, ledikanten, kinder wagens etc. werden hier bijeengebracht. Na sortering en verpakking van soort bij soort werd een en ander nog in de nacht van Zondag op Maandag naar Den Haag overgebracht voor de noodgebïeden. Verder kwam die avond een bedrag van ruim I 5000 bijeen. Maandagochtend negen uur waren op verzoek van burgemeester en wethouders gemeente secretaris, inspecteur van politie en een aantal genodigden uit de kringen van handel, industrie en vrouwenorgani saties bijeen voor een bespreking van de hulpverleninig aan de noodgebieden in het Westen. Algemeen ging men accoord met de door de burgemeester ontworpen proclamatie die tegen het middaguur in de stad huis aari huis werd verspreid als inzet van een grootse collecte door de vrouwenorganisaties. Ook bij het station en hel postkantoor werd in de loop van de ochtend gecollecteerd door enkele da mes. Vermoedelijk zullen ook de leerlin gen van de hoogste klassen der middel bare scholen bij dit hulpwerk worden in geschakeld. In de proclamatie is bekend gemaakt dat giften in geld kunnen wor den gezonden aan de burgemeester of ge meente-ontvanger nr 35139. Goederen kun nen worden afgeleverd bij de garage van de Dabo. Vaartuigen op drift. Het hoge water en de storm deden op het Meppelerdiep een grote baggermolen en een schuit mei graafmachine op drift geraken. De vaar tuigen werden ruim twee km in de rich ting van Meppel gestuwd. De bagger molen kon worden vastgelegd. De schuit dreef tegen de Overijsselse oever en de graafmachine kwam door de kracht, van de wind op het oeverland terecht. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Aan de Prins Hendrikstraat sneu velde een drietal populieren, ,die op wo ning en kippenhok terchtkwamen. Aan het Stationsplein werd een ongeveer twee meter dikke boom op drietal plaatsen over de volle lengte gescheurd en een dikke tak werd er afgerukt. Ui tenon in Zwolle: Heden: Palvu 8 uur: Jaarverg. A.Z.C.W. De Kroon, 2. 4.30, 8 uur: Het kind der zonde. Eigen Gebouw, 8 uur: Vrije Evar.g. Gemeente. Buitensocieteit: Rina Zwolle met Z S.O. Woensdag: Odeon 8 uur: Frysk Selskin, toneel ..Skip oo 't Stran". Eikelboom', 24 uur: oudermiddag Landbouwwinter- school; 8 uur: Gymn. Ver. Spoo'.de. Buitensocieteit. 8 uur: zie heden. De Kroon. 2 uur, De zoe'.e brij (km- deifilm); 4.30 cn 8 uur: zie heden. in de leiding belemmert, plantengroei daarin, De voorzitter achtte advies van de Grontmij in deze gewenst en zal deze kwestie bespreken met inspecteur Willig hagen. De weg IJhorstIlaahveide. De ingelanden G. Lier, H. van Schot Wzn en R. Hogenkamp lichtten vervol gens een in de vorige vergadering behan deld verzoek toe van de commissie tot verbetering van de weg IJhorst—Haal- weide om toekenning van subsidie in de verbeteringskosten (op welk verzoek toen afwijzend is beschikt). Daarbij is komen vast te staan, dat, zo de plannen tot weg- verbetering volledig zullen zijn geslaagd, de weg zijn particulier karakter zal ver liezen en in onderhoud en beheer zal ko- bij de gemeenten Staphorst en De Wijk. Het wordt dan dus een openbare weg, De voorzitter zegde toe dat het ver zoek in de volgende vergadering opnieuw aan de orde zal worden gesteld. vertoont reeds sinds gisteravond een uitgebreide reportage over de ontzettende stormramp die ons land heeft getroffen BALKBRUG Jaarvergadering Onderlinge Veeverzekering G. ten Kate en A. Smit leggen functie neer. In café Jansen te Dedemsvaart hield de Onderlinge Veeverzekering „Avereest" haar jaarvergadering. In zijn openings woord kon de voorzitter, de heer J. H. Grootenhuis, 101 leden welkom heten. De heer J. v. d. Woude, secretaris-pen ningmeester. bracht de jaarverslagen uit, waaraan we ontlenen, dat het ledental in het afgelopen jaar met 15 toenam en nu ruim 470 bedraagt. Bij de voorjaars taxatie werden 3111 stuks rundvee op genomen tegen een verzekerd bedrag van f 2.019.200. Bij de najaarstaxatie werden opgenomen 3447 stuks rundvee tegen een verzekerd bedrag van f 2.429.890. Tussentijds werden nog 228 dieren opgenomen. Het aantal schade gevallen bedroeg 65, met een verzekerd bedrag van f 39.915, Het uitkeringsper centage bedroeg van 1 Januari tot 1 Aug. 75 en van 1 Augustus tot 1 Januari 85 Het netto uitkeringsbedrag heeft in totaal f 25.583.95 bedragen. Saldo per 31 December 1952 f £4,527 75. De heer G; ten Kate Rzn. (niet her kiesbaar) zal nis bestuurslid worden op gevolgd door de heer B. Dekker, de Haar. In de plaats van de heer A. Smit (aftre dend niet herkiesbaar) werd tot keur meester benoemd de heer M. Kuijer van de Oostwijk. Tot hulpkeurmeesters wer den benoemd de heren J. Pothof en J. Visscher. Opgemerkt werd voorts, dat leden hun kalveren voor taxatie moeten opgeven zodra de dieren drie maanden oud zijn. Hierdoor kunnen moeilijkheden worden voorkomen. Aan het eind van de avond richtte de voorzitter, zich tot de heren G. ten Kate Rzn. en Alb. Smit, die resp. 20 jaar als bestuurslid en 33 jaar taxateur van de vereniging zijn geweest en nu hun functies hebben neergelegd. Ouderavond o.l. school Ond-Avereest Meester Bos nam afscheid. Niet minder dan honderd ouders waren aanwezig op de ouderavond, die eind vo rige week in de o.l. school te Oud-Avereest is gehouden. Na een kort inleidend woord, gesproken door de heer H. W. Dimmen- daal, voorzitter van de oudercommissic, hield de heer Kattewinkel, schoolarts, een leerzame causerie over „besmette lijke ziekten en afweermiddelen ertegen". Na de pauze, waarin de aanwezigen wer den getracteerd door de familie Bos. werd het huishoudelijk deel van deze vergadering afgewerkt. De heer J. E. Rem- melts, hoofd van de school, gaf o.a. een uitvoerige uiteenzetting betreffende de stand van zaken „in en om de school". Bij de bestuursverkiezing werden mej. Vos en de heer H. Spijkerman, herkozen. In de plaats van de heer H. W. Dimmendaal, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer G. Voorhorst. Nadat het hoofd de heer Dimmendaal dank had gebracht voor het vele werk, verricht als voorzitter van de ouaercom- missie, richtte hij zich in hartelijke be woordingen tot de heer G. J. Bos, die zeven jaar als onderwijzer aan de school verbonden is geweest en deze avond af scheid nam wegens vertrek naar Beerzer- veld. Spreker schetste de zeer prettige samenwerking en bracht naar voren, dat met de heer Bos een gezien onderwijzer de school zal verlaten. Mede namens de I onderwijzeres, mej. Weenink, werd de scheidende leerkracht een boekwerk aangeboden. Namens de oudercommissie en de ouders sprak de heer Dimmendaal de familie Bos toe. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie rooktafel en een tinnen fruitschaal. Benoeming. Onze plaatsgenoot de heer G. Eggen is benoemd in vaste dienst bii de provincie Overijssel, met stand plaats Vroomshoop. DEDEMSVAART Er wordt spontaan gegeven Een groot aantal dames en heren is gisterochtend begonnen met het inzame len van kleren, dekens en schoeisel. Een groep padvinders in uniform gaat huis aan huis de bewoners vragen om kle dingstukken, dekens enz. gereed te leg gen. Auto's gaan achter de padvinders aan en nemen alles in ontvangst. Spon taan wordt door de' inwoners van alles afgestaan. Nieuwe en gedragen kleding stapelt zich op in zaal Oegema in de Marktstraat, waar alles wordt gesor teerd en opgeslagen. Om 19,30 uur kwa men de raadsleden en vertegenwoordi gers van buurtverenigingen en andere corporaties ten gemeentehuize bijeen. Zij werden toegesproken door de burgemees ter, waarna de lijsten werden uitgereikt voor een heden te houden collecte. Voor de geteisterde gebieden Het Ned. Rode Kruis afdeling Avereest besloot in de Zondagmiddag gehouden spoedvergadering, ten huize van de voor zitter dr J. D. Ruijs. een bedrag van f 650 aan het hoofdbestuur af te dragen voor de geteisterde gebieden. Verder zal huis aan huis een lijsteninzameling worden gehouden. Op verzoek van de burge meester werd Zondagmiddag in alle kerkdiensten een beroep gedaan op de burgerij om de Rode Kruis-aclie te steu nen. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de kas tijdens de muziekuit voering. Woensdag in de Geref. kerk ge geven. heeft ruim f 116 opgeleverd. GRAMSBERGEN Jaarfeest Geref. Jeugd. Vrijdag avond hielden de meisiesciub „Mirjam" en de jongensclub ..'t Mosterdzaadje" haar jaarfeest in de Geref. kerk, onder leiding van ds J. P. Rozendal. Het is een uitstekend geslaagde avond geworden. Na samenzang hield mei. G. Knol een inleiding over „Izaaks offerande". Ver scheiden jongeren gaven voordrachten ten beste, welke zeer in de smaak vielen. Ook het bloemenspel. verzorgd door „Mirjam" oogstte veel bijval. De jongens" club voerde een samenspraak op. geti teld „Trouwe kameraden", en de meis jesclub speelde „Kamermeisje gevraagd". Ook enkele zangstukjes, vertolkt door laatstgenoemde club, vielen zeer In de smaak. Aan het slot van de avond werd een tableau vertoond. HARDENBERG. Hardenberg door SWN verpletterd Op overtuigende wijze heeft het Nij- vercMse SVVN, welke ploeg thans de leiding heeft in de vierde klasse B der Zaterdagcompetitie, zich de meer dere getoond over Hardenberg. Over alle linies waren de SVVN-ers sterker en beter en Hardenberg is er eigen lijk helemaal niet aan te pas gekomen. De 09 uitslag is niet geflatteerd te noemen, maar Hardenberg had mis schien wel een tegengoal verdiend voor zijn moedige volhouden. 'Ruststand 0—3. HEINO Propaganda-avond Plattelands- meisjes en B.O.O. De plaatselijke afdelingen van de Bond van Plattelandsmeisjes cn de B.O.O. hiel den Vrijdag een propaganda-avond in ge bouw „Vrede". Dat deze avond van de jongerenorganisaties werd gewaardeerd, blijkt wel uit de grote belangstelling; net gebouw was tot in alle hoeken bezet. Zelfs op de galerij was bijna geen plaatsje vrij. De bijeenkomst werd geopend door de presidente van de Plaltelandsmeisjes, mej. B. Hofmeyér. De heer A. W. Kreulen, adjunctsecre- taris van de O.L.M. sprak een kort pro- pagandawoord. Hij wees de jeugd op de betekenis van het samenwerken In ver enigingsverband. Ook de ouderen werden aangespoord mede te werken aan eer hechte dorpsgemeenschap. Het verdere deel van de avond werd ge. vi.Jd met de opvoering van het toneelstuk „Boerenstrijd". Dit mooie stuk, dat zo bui- lengewoon goed paste in het kader van deze avond, werd heel goed gespeeld. De regie berustte bij de heer H. Tuin en was daarmee, dat bleek duidelijk, in goede handen, De heer E. Slotman, voorzitter van de afdeling van de B.O.O., die na de opening de leiding van de avond op zich bad genomen,, dankte aan het slot de spelers voor hetgeen ze hadden geboden. De heer Tuin werd als blijk van waar dering een boek aangeboden, mevr. Tuin kreeg een plant. Hinderlijk was het, dar. enkele jongeren op de galerij niet altijd rustig waren. J. Pleiter gehuldigd Kwart eeuw in dienst van de N.V. IJsselcentrale Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Pleiter als meteropnemer-incaS' seerder te Heino in dienst trad van di. N.V. Electricïteitsfabriek IJsselcentrale te Zwolle. Directie en personeel meen den deze dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Maandagochtend was dan ook namens de directie en perso neel een tweetal ambtenaren naar Heino gelogen, om de heer Pleiter met dit heuglijke feit te complimenteren. Met enkele welgekozen woorden werd hem namens de directie door de opzichter E. J. Hardon de gebruikelijke envelop en een oorkonde aangeboden. Voor het per soneel sprak de heer J. Arentzen enkele woorden tot de jubilaris en betrok daar in ook diens echtgenote. Het was spre ker een genoegen de Jubilaris een elec- trisch wekkerklokje en zijn echtgenote een bloemstukje te kunnen aanbieden. Gezellige avond. In zaal Van Rijssen hield de sportvereniging „Sportclub Heino" Zaterdagavond een gezellige avond voor haar leden. De avond werd gevuld met voordrachten, liedjes en hersengymnastiek HELLENDOORN. Gemeente offerde zeer spontaan Schitterende bedragen aan geld en voorraden goederen. Dat men in Hellendoorn, Nijverdal en de buurtschappen zeker zou bijdra gen voor leniging van de nood in de door de overstroming getroffen gebie den, stond bij voorbaat vast, maar dat men zo spontaan en op zo'n prachtige wijze zou offeren, dat had niemand kunnen en durven denken, Het resultaat van de inzameling van ADVERTENTIE. Automobilisten GARAGE EN SERVICE STATION, Diezerpoortenplas 30-26 - Zwolle, draagt deze week bU v«or de leniging Watersnoodramp van allo contant betaalde benzine - olie - doorsmeren - reparaties - enz. - enz. UITSTEKEND VERZORGD PROGRAMMA De uitvoering van de Chr. zang- en oratoriumvereniging „De Lofstem" in de Hervormde kerk te Oudleusen was ietwat aan de sombere kant. Het overigens uit stekend verzorgde programma helde wel wat al te veel naar de ernstige dingen des levens over. De heer T. de Raad heette in het bij zonder welkom de heer S. Bodewcs Wzn. en wees er op. dat de verdien sten van deze ringvoorzitter, die juist zeventig jaar zou worden, onbetaalbaar zijn. Onder de uitstekende leiding van de directeur, de heer R. de Graaf, bracht CINEMA O.K. NERO vertonen wij nog t/m Woensdag In ons journaal de laatste opnamen van de Watersnoodramp! het gemengde koor vervolgens enkele liederen ten gehore, onder andere van F. Schubert en C. Frank. Misschien kwam het juist door het naar verhouding v. nigc aantal mannen, dat soms een man nenstem te luid boven het geheèl uit klonk. Ook het meisjeskoor kon goed genoemd worden, al had er iets meer aandacht aan de voordracht in de zang besteed kunnen worden. „De Vogelaar" van Cath. van Rennes werd het beste gezongen, vooral het eerste couplet. Voorts gaven de meisjes Stokvis en Geerts eeen schets, getiteld „Mej. Groen en mej. Zwart" ten beste, die zeer in de smaak viel. De uitvoering van het toneelstuk „De mens wikt", had soms te lijden doordat enkele spelers hun rol met goed kenden. Liepen zij vast, dan wachtten zij, in- plaats van te improviseren, hulpeloos op de souffleur. De kussen die door de schrijver op de hoogtepunten waren inge last, vertoonden te weinig spontaneïteit en waren te duidelijk „toneel"- kussen. Overigens had de opvoering vele goede kwaliteiten. Vooral noemen "we J. Èolle- man als Jerrens, mej. T. Smit als mej. Hoppens, G. J. Kappert, als smid en A. Kasper als zoon van de smid, die vooral als fabrieksdirecteur goed was. W. Wage naar, die een der kleinere rollen was toebedeeld, speelde voortreffelijk De oude trage portier, die hij uitbeeldde, was .in één woord kostelijk. Ook de grime, die sober gehouden was, mocht er zijn. Vooral de bedrijfsleider en' de portier vielen in dit opzicht op. De voor stelling duurde bijna tot één uur in de nacht. WIJHE Actie tot leniging van tie nood Nauwelijks had zich het bericht van de nationale ramp welke ons land heeft ge troffen, in deze gemeente verspreid of van alle kanten bereikten de burgemeester aanbiedingen voor hulp. Gisterochtend werden per omroeper collectanten opge roepen cn des middags zwermden deze al over de gehele gemeente uit,, voorzien van intekenlijsten. De plaatselijke vloerzeil- fabriek stelde onmiddellijk een jeep met personeel beschikbaar voor inzameling van kledingstukken, waarmee direct werd begonnen. De gemeente stelde haar vrachtauto met tvVee man personeel ter beschikking aan de Rijksverkeersinspectie om zo nodig op het terrein van de ramp ingezet te worden. Het personeel van de Linoleumfabriek alhier heeft unaniem bcslo'.cn om van hun weekloon een dag at Ie slaan aan het rampenfonds. Dit betekent dal de arbei ders van hun weekloon gemiddeld acht tot tien gulden af staan. Een prachtig gebaar. P.V. Meester bijeen.. De personeels vereniging van de vleeswarenfabriek Meester kwam in de cantine bijeen onder leiding van voorzitter A. Kuiper. Deze deelde mede, dat de vrouwen, vei loofden en ouders van het personeel ook dit jaar de fabriek weer kunnen bezichtigen. De heer J. Nijland bracht het jaarverslag uit. Het bestuur van de reisvereniging en van het kledingfonds werd herkozen. Met alge mene stemmen werd een wijziging statu ten vastgesteld. Bij de rondvraag werd het plan geopperd om het jaarlijkse uit- stapje dit jaar naar Valkenburg te maken Besloten werd dat het bestuur een reis plan zal ontwerpen en daarover later le stemmen. Na deze rondvraag nam de fa brikant J. Nijman het woord. Deze rele veerde het werk van de fabriekskern in de na-oorlogse jaren en hij dankte het personeel hartelijk voor de wijze waarop liet zijn taak heeft vervuld. Hierna werd een filmprogramma vertoond met als hoofdfilm de bekende Deense film .„Kin deren van de straat". „De strijd van dr Benders" Première voor Wijhe. Zaterdagavond ging voer een geheel uit verkochte zaal in hotel Kroes de première voor Wijhe van het door onze plaatsge noot .Wijnand Nijland geschreven toneel stuk "„De strijd van dr Benders". Onder de strakke regie van de heer K. Nijland gaf de arbeiderstoneelvereniging „Op waarts" een goede voorstelling van dit lang niet gemakkelijk stuk. dat door zijn dramatische inslag zeer veel van amateurs vergt. De auteur zelf gaf een zerr goede vertolking van de ho >fdrol, terwijl mevr. Nijland-Mulderije uitstekend spel gaf als de aanvankelijk blinde oorlogswoduwe, die hertrouwt met haar chirurg on jaren later haar uit het buitonland terugkc-ronde eerste man weer volgt. De heren D. Wil- lems en H Albors waren twee assistent- chirurgen, die af en toe voor d-- vrolijke noot moesten zorgen. Mevr. B. Stap- Nijland was een flinke hoofdverpleegster, geassisteerd door do dames T. Kuipcr- Nijland en M. Schut als verpleegsters. Mej. R. Nijland speelde heul guo j de rol van de moeder, terwijl P de Vloer me', vel verve de terugkerende echtgenoot ver tolkte. Tenslotte was er een goede dienst- bnde van mej. D. Jonkman. De toneelaan. kJeding was keurig verzorgd door J. Wes- seling de goede verlichting" dor J. Bosch, terwijl een onhoorbare souffleur was ge vonden in de heer W. Stegeman. Tenmin ste voor het publiek onhoorbaar en zo hoort Het dan ook. De firma Van Kessel te Olst had voor de grime gezorgd, die deze keer niet zo gelukkig was uitgevallen. Geslaagde ruiteravond. Zaterdag avond gaf de landelijke rijverenigïng IJsseloevers in het Oranje Hotel een uitstekend geslaagde jaarlijkse uitvoe ring. Na opening door de voorzitter, de heer H. Wagteveld, werd door een eigen toneelgroep het toneelstuk „Hotel Wel gelegen" opgevoerd. Onder regie van de heer F. Voersma hebben de spelers van dit aardige blijspel een uitstekend ge slaagde opvoering gegeven. Na afloop werd er nog enige tijd gezellig gedanst, waarbij de Tinelli's uit Zwolle voor de muziek zorgden. ..De Zwaluw" vergaderde. De post- duivenhoudersvereniging „De Zwaluw" hield m café Visser een ledenvergade ring Uit het financieel verslag bleek, dat er een flink batig saldo is. De heer P. Draaier Jr gaf een uitvoerig overzicht over de in December jl. gehouden dui- vcntentoonstelling. De?; tentoonstelling had een batig saldo van ruim f 300. Een 2cdee!to van dit saldo zal worden be stemd voor het organiseren van een clubtentoonsteliing. Tot voorzitter werd herkozen de heer G. Jansen De heer P. Draaier Jr werd tot tweede secretaris benoemd. Verder kwam men overeen de i eivnidngsklok te verplaatsen van de lieer Wije; s naar de heer Tiggelhovcn. goederen is tenslotte geworden, dat uit dorp Hellendoorn twee volle vrachtauto's vertrekken konden. Te Nijverdal zamelde men vijf vracht auto's en een autobus vol in. Te Nij verdal werden bv. niet minder dan 1250 paar goede schoenen geschonken en zo zouden we door kunnen gaan. De buscollecte te Nijverdal bracht Maandag op f 10.024,81, aan losse gif ten f 9.370,50. In Hellendoorn collec teerde men f 6.500; te Haarle f 1.720,20. De andere buurtschappen zijn nog niet afgewerkt en volgen dus nog. De ruwste berekening is, dat de collecte en bijdragen in de gemeente rond f 45.000 zal opbrengen, welk bedrag door de directie van de K.S.W. ver dubbeld zal worden, zodat de gemeen te Hellendoorn niet minder dan f 90.000 zal bijeen brengen. NIJVERDAL. DES stuurde WHC met 5-3 nederlaag terug De overwinning varf het leidende DES in de derde klasse van de Za terdagcompetitie van de KNVB is Za terdagmiddag tegen WHC geen ogen blik in gevaar geweest en van begin af was duidelijk merkbaar, dat het spel van het bezoekende WHC tech nisch ver beneden dat van DES lag en dat heeft tenslotte de doorslag ook gegeven in deze ontmoeting, welke overigens niet op een hoog peil stond. DES won tenslotte met 53, nadat de rust met 31 was ingegaan. NIF.UWLEUSEN Cadzand geadopteerd Naar wij vernemen heeft de gemeente Nieuwleusen besloten het door de over stroming geteisterde Cadzand (Zeeland) te adopteren. OLST Voorlopig Oranjecomilé gevormd De VVV. heeft het initiatief, genomen tot de oprichting van een Oranjeverent- ging. Hiertoe heeft zij Vrijdagavond in hotel Boeve een vergadering belegd. De langstelling hiervoor was groot. De buurt schappen van Olst waren alle vertegen woordigd. Er werd een voorlopig comité gevormd. Het voorzitterschap van dit comité berust bij de burgemeester, de heer A. Nijwijn. Binnenkort zal dit comité bijeen komen. „Concordia" oogstte succes met eerstg uitvoering Velen hebben Zaterdag storm en regen getrotseerd om de eerste van de drie uitvoeringen van de mond- accordeonver. „Cortcordia" in hotel Dalhuizen bij te wonen. De voorzitter de heer G. W. Biesterbosch, sprak een welkomstwoord, speciaal tot de afgevaardigden van de zustervereni gingen, Het muziekprogramma was in tweeën gedeeld. De heer Schunselaar uit Zwolle v»r!eende vocale medewerking, Hij zong het Ave Verum, met begeleiding van het orkest zeerverdienstelijk. Zeer hinder lijk was evenwel het praten van het pu bliek en het gekraak van snoepzakjes tijdens het concert. Aan het tweede gedeelte werd behalve door de heer Schunselaar medewerking verleend door tien dames. Na do pauze lieten de leden van „Con cordia". zien dok .iets anders te kunnen dan musiceren. Met eigen krachten werd een klucht in drie beöryven „Een zeeman gaat passagieren" opgevoerd. Er werd ii de zaal hartelijk gelachen om de vele verwikkelingen die zich in deze klucht voordeden. Namen noemen zou te ver voeren, daar allen zich zeer goed van hun taak hebben gekweten. Mej. D. van Kessel zorgde voor de grime. Met een dankwoord tot de medewer kenden sloot de voorzitter deze eerste uitvoering. Een speciaal woord van dank werd gericht tot de dirigent, de heer Voeten, die een aardige attentie ontving. Een bal met muziek van The Melody Players vormde 'bet Wslult. Voor de geteisterde gebieden. Ook te Olst is een comité gevormd voor het lenigen van de nood in de geteisterde gebieden. Er zullen gelden en goederen ingezameld worden. Ook gaven zich al enige vrijwilligers op. Stormschade. De storm heeft vrü grote schade aangericht aan de in aan bouw ziinde gemeentewoningen. Enige SDanten raakten los. waardoor de muren scheurden. Verder werden dakpannen en zinken platen losgerukt en sneuvelde een aantal schoorstenen. Ommen aren offerden met milde hand Direct na het bekerid worden van de nationale ramp die ons land getroffen had, heeft het Rode Kruis de hand aan de ploeg geslagen. In overleg met burge meester mr C. P. van Reeuwijk werd be sloten een inzameling van geld en goede ren te houden. Deze oproep heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. Het aantal goederen dat uit alle delen van deze uitgestrekte gemeente werd aangëvoerd was verbijste rend groot. Door vrijwilligers o.l.v. de Rode-Kruis Transporscolonne werden de goederen gesorteerd en nog dezelfde avond naar Den Haag getransporteerd per trai ler. Ook bij de geldinzameling werd met milde band gegeven. Eén straat bracht al f 1900 op. Het totaalbedrag is thans nog niet bekend. Voorts kwamen van alle zijden aanbie dingen van vrijwilligers om in de geteis terde geoieden te helpen en voor het op nemen van kinderen. De Stichting Va- cantievreugd op de Besthmenerberg stelde haar 32 zomerhuisjes beschikbaar, enz. Burgemeester Van Reeuwijk, die deze hulpactie krachtig steunt, deelde ons mede, dat hij, zodra hiervoor een verzoek binnenkomt, gaarne van deze aanbiedin gen gebruik zal maken. F. Luttekes verlaat PTT Na vijftig dienstjaren De heer F. Luttekes. die op 1 Jan. 58 iaar bn de P.T.T. in dienst was, heeft Zaterdagmiddag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, of ficieel afscheid eenomen van zijn colle- ea's. Het voltallige personeel van de P.T.T. had zich in het postkantoor ver zameld. toen de heer Luttekes met zi.in familie binnenkwam. Allereerst werd hij toegesproken door directeur Van der Werff. die de nadruk legde op de dienst- iiver en nauwgezetheid, waarmede Lut tekes al die iaren ziln werk heeft ver richt. Oud-directeur A. Klein was spe ciaal uit Alphen a d Riin overgekomen om van deze sympathieke ambtenaar af scheid te nemen. Ook deze spr. herin nerde aan de prettige samenwerking ge durende de laren van ziin directeur schap. Tot slot sprak de heer J. Upper- man namens de collega's en bood de heer L. een complete visuitrustsng aan, zodat deze zich thans naar hartelust aan geliefkoosde liefhebberij kan over- en Burgemeester mr C. P. van Reeu- k gaf eveneens van zijn belangstelling blijk. HUWELIJK Een net persoon, middelb. leeft., zoekt langs deze weg kennis making met een net meisje van buiten, om na wederzijds overleg tot een huwelijk te komen. ■Brieven onder No. 7337. RIJSSEN Marktbericht. Maandag waren op de markt te Rijssen aangevoerd: 83 runde ren (vette koeien 20, melk- en kalf- koeien 25. nuchtere kalveren 38), 506 var kens (drachtige zeugen 19, loopvarkens 17, biggen 470).. Prijzen: vette koeien le kwal. f 2.70 tot f 2.80. 2e kwal. f 2.50 tot f 2.65. 3e kwal. f 2.35 tot f 2.48 per kg slachtgewlcht: melk- en kalfkoeien van f 500.— tot f 980.—: nuchtere kalveren van f 35.— tot f 48.—; drachtige zeugen van f 240— tot f 280.—; loopvarkens van f 60.— tot f 70.—; biggen van f 4.75 tot f 5.25 oer week. Overzicht handel: vette koeien: aanvoer zeer klein, handel had zeer langzaam verloop met iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren: aanbod kort, handel slepend, prijzen niet hoger; var kens en biggen: aanvoer iets kleiner dan vorige markt, doch er bestond een wï^ lige kooplust, waardoor de prijzen zich iets in stijgende richting bewogen. Ge- brulksvee: aanbod kort. handel zeer flauw met onveranderde prijzen. STAPHORST Stormschade. Ook in deze gemeente heeft de stormwind van Zaterdagnacht veel schade aangericht. Van vele huizen, werden de pannen weggerukt en er werden gaten in de daken geslagen. Bij de landbouwer R. B. stortte een gedeelte van het achterhuls in en hiér en daar werden houten schoorstenen weggevaagd. Enkele bomen werden ontworteld. Het ernstigst waren de in het veld staande huizen er aar. toe. Van het huis van de landbouwer J. S. verdween een groot aantal dakpannen. Schadepost. Het O.P.F. had een schadepost te boeken, doordat een paard van de landbouwer H. Veldman wegens kreupelheid voor afmaking moest wor den verkocht. Aanbesteding Zaterdag heeft de hoofdingenieur-direc teur van de prov. waterstaat Overijssel aanbesteed bestek nr 5, dienstjaar 1953, betreffende het maken in gewapend beton van: a: brug 11, b: brug 4 en c: brug 5 over de Middenwaterleiding in het water schap Holtheme ln drie percelen, in combinaties en ln massa. Ingeschreven werd als volgt: G. Dubbink te Vriezen- veen a f 4085, b f 3427, c f 3427, massa f 11839; G. Schuurman te Ommen b f 6000, c f 6000, b en c f 11900; R. Mateboer en Zoon te Kampen a f 7500, b f 4500, c f 4500, massa f 13745; W. J, .F. de Haan te Nieuw- Amsterdam, a f 7029, b f 4700, c f 4700,, massa f 16420; Lindeboom en Co. te Graf horst a f 6498, b f 5174, c f 5174, massa i 16640, GROENTEN- EN FRUITVEILING 2 Februari 1953 Appels f 5.tot f 63 peren f 6.— tot f 10.—; prei f 12.— tot f 30.—; spruit- kool f 25.boerenkool f 35.tot f 38. rode kool f 11.— tot f 12.—; waspaen f 13.— tol f 17,—: breekpeen f 8.— tot f 13.—: veldsla f 10.— tot f 12.—; aard appelen f 9.witte kool f 37.kap pers f 13.—; uien f 31.— tot f 32.— per 100 kg; knolselderij f 12.— tot f 18.-» per 100 stuks. ZWOLLERKERSPEL. Veel aanbiedingen van hulp In Zwollerkerspel werd gisteroch tend onmiddelijk begonnen met 'n lijs- tencollecte in de hele gemeente. Bur gemeester C. Slager pleegde Zondag middag thuis overleg met tal van per sonen, met als resultaat, dat de raads leden, personeel van secretarie en ge meentewerken, als ook het onderwij zend personeel van bijzondere en openbare scholen gisterochtend op pad gingen. De aanbiedingen van hulp kwamen uit de hele gemeente binnen. Velen popelden om daadwerkelijk hulp te gaan bieden, maar zij zullen moeten wachten op verzoeken daartoe. Voorts boden tal van landbouwers aan koeien en ander vee op hun boerderijen on der te brengen, terwijl anderen bereid waren als „melkers" hulp te gaan bie den. Er kwam van alle zijden spontane medewerking maar vooreerst zal wor den volstaan met de lijstcollecte. Officiële noteringen 30/1 2/2 Nederland 1951 3% 99%' 99% Nederland 1948 3% Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 04f3 94% Ned. 1937 f 1000 3 94 H 8413 Dollar-lening 1947 3 94% 94% Investeringscertificaten 3 95% 95% Nederl. 1962-64 z.b.f3 95H 95ÏÏ Nederl. 1962-64 m.b.f3 9öH 9ö! J Ned. N.W.S. eert2% 78% 78ft Indlë 1937 A3 94 ft 94% Grootboek 1946 3 948 95 Ned. Hand, MIJ c.v.a. 156%. 156% Alg. Kunstzijde Unie a 163% 165% Calvé Delft c.v.a. 119 119 Fokker a 107% 107% Van Gelder zn N.V. a 153% 153% Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. 157 Ned. Ford a 188 189 Nederl. Kabelfabrlek a 211 209 Philips gem. beza 162% 161% Unilever c.v.a. 182% 183 Wilton Feyenoord a 168% 166% Kon. Petroleum Mij a 317 314% Amsterdam Rubb a 86% 87% ..Rerbadjadl" Sum. Rubb. a 42% 42 Holland Amerika Lijn a 136% 138 K N.S.M. nat. bezita 137 138% Kon. Paketvaart a 118% 120 Kon. Rott. Lloyd a 126% 126% Ned. Scheepvaart Unie a 127% 129% Stv. MH Nederland a 145 Handelsver Amsterdam a 95 96% .Tavase Cultuur Mil a 45% 44 Ned.-Jnd. Suiker Unie a 83% 8214 Dell Batavia Mij a 109% 112 Senembah Mli a 73% 73% Kon Petr. Mij. Stock dlv. 62.75 62.50 Bk. Ned, Gem (Won.b.) 4% 103% Idem 0/5% 0 112 b Friesch-Gr Hyp.b. (3%) 3 92% Overljsselsche Hyp.b. f3%) 3 91 Utr. Hyp.b(3%) 3 91 %b 92 b Philips S-lening *51 -1 102 102 Philips S-!ening '49 3% Amsterd, Bank a 163% 168% Rotterd. Bankveroniglng a 159% 159% Tiventsche Bank c.v.a. 16G% 166% Berghulzer Papierfabriek a 171"' 172% Centrale Suikera 166% 167% Dikkers a 163% 162% Heemaf N.Va 172 172 Ned Gist- en Spirit.fabr. a 200 199 Kon. Nederl. Zout a 267 2G8 Schokbeton a 89 90% Stork en Co. a 136 136% 20

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5