Moskou speculeert op ramp in West- Berlijn en West-Duitsland Kop op! Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 8 Vluchtelingenprobleem neemt ontstellende afmetingen aan (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN, 27 Januari. Dertien gebouwen in totaal lieb ik vandaag bc-zoeht, welke van onder tot boven volgepropt zaten met mensen, die, om wat voor redenen ook, uit de door de Russen bezette Oostzone, met achterlating van al hun have en goed de wijk hebben genomen naar West-Berlijn. Zeven uur lang ben ik geconfronteerd met een ellende, waar,van men het bestaan in een wereld, die prat gaat op beschaving, nauwelijks meer zou durven vermoeden. Geen rechten, alleen maar plichten Het is, van menselijk standpunt be zien, niet juist om te zeggen, dat het hier lieden betreft, die mede verant woordelijk zijn geweest voor een re giem, dat Europa in een catastrofale toestand bracht en er nu maar voor moeten boeten. Of het zo te stellen, dat zij, die nu vluchten, zich vrijwillig of onder zachte dwang geschaard heb ben achter hen, die in hun vaandel de sikkel en de hamer voeren. Daarvoor zijn de groepen kinderen en Joden te groot. En voor hen, voor wie de „eigen schuld" nog zou kunnen gelden, zijn de doorstane ontberingen, geestelijk en lichamelijk, waarvan het einde nog niet iü zicht is, van zulk een omvang, dat geen weldenkende, in wie nog een zweem van naastenliefde aanwezig is, een woord van verwijt kan maken. Vrijwel dag en nacht werken de aanmeldingsbureaux in Wesl-Ber- lijn. De stroom der vluchtenden houdt aan, wordt zelfs met de dag sterker. Als geen uitweg wordt ge vonden voor hen, die een beroep op asyl hebben gedaan of nog zul len doen in de landen, welke deel uitmaken van de West-Duitse bondsrepubliek, dreigt er voor West-Berlijn een ramp. En op die ramp speculeren de Russische machthebbers, die in een voort gaande ontvolking van de door hen bezette gebieden een moge lijke oplossing zien voor hun eigen, steeds toenemende proble men. Op chaos (door overbevolking) in het Westen, speculeert Moskou! Mensen als dieren bijeen gedreven „Salzufer" is een van de „kampen", dat door zijn mensenopeenhoping en zijn gebrekkige outillage, mij het meest heeft getroffen. Oorspronkelijk was het een zes verdiepingen hoog gebouw van Siemens. Ten dele slechts heeft het de Geallieerde bombarde menten doorstaan. Datgene wat er overgebleven is, is dienstbaar gemaakt aan het opnemen der vluchtelingen. In de kale ruimten bracht het Duitse Rode Kruis in allerijl ijzeren bedden, twee boven elkaar, strozakken, kook- ketels, enz. De vertrekken, welke nog over een deur beschikten, werden in gericht voor bureaux en voor slaaplo- kaliteiten vai) het dienstpersoneel. Iedere vierkante meter ruimte, welke toen nog overbleef, werd gereserveerd voor de daklozen, die niet anders bij zich hebben dan een handtasje met het allernodigste en de kleding, die zij aan hebben. De ijzeren ledikanten worden zo dicht mogelijk naast elkaar gezet, zo dat men moeilijk kan spreken van een gangpad. Voornamelijk zijn het de ge zinnen, die over zo'n bed de beschik king krijgen. De verplichting geldt, dat elke volwassene een kind in het eenpersoonsledikant naast zich neemt. Van enige afscherming door middel van lakens of dekens b.v. kan geen sprake zijn. Met een tussenruimte van nog geen halve meter liggen de families naast en boven elkaar. Over alle morele be zwaren tegen dit samenhokken is men allang heengestapt. Een vluchteling heeft geen rechien, alleen plichten. In een zaal van 47 meter lang en 10 me ter breed, waren op deze wijze 118 per sonen ondergebracht. Het klinkt ongelooflijk maar het is zo. De alleenstaande mannen of vrou wen hebben het voorrecht een bed te bezitten niet. Zij liggen, weliswaar sexe bij sexe, op strozakken op de be tonnen vloer. Wil men zo'n zaal door lopen. dan vereist dit enige behendig- West-Berlijn wordt in de laatste week overstroomd door tienduizen den vluchtelingen uit de door de Russen bezette Oost-zone. De toe stand is van dien aard, dat men zich voor schier onoplosbare pro blemen gesteld ziet om deze men sen te herbergen. Een medewerker is naar Berlijn gereisd om zich persoonlijk van de situatie op de hoogte ,te stellen. In onderstaand artikel geeft hij zijn eerste in drukken weer. heid, om over de al dan niet slapende, maar wel op de strozak liggende men sen heen te springen. Allen blijven binnen Men verblijft hier dé gehele dag, want naar buiten gaan heeft geen zin. Geld om iets te kopen heeft men niet en werken mag men niet, want voor lopig krijgen de vluchtelingen geen arbeidsvergunning. De stank in deze ruimten is van dien aard, dat men er indien men uit de frisse lucht komt duizelig van wordt. In rijen moet men zich opstellen bij de toiletten en wasgelegenhe den, waarvan het interieur een zodanige aanblik biedt, dat men moeilijk een gevoel van walging kan onderdrukken. Alleen door op grote schaal met straffe ontsmet tingsmiddelen te werken, kan het uitbreken van allerhande ziekten worden voorkomen. Een gunstige omstandigheid' is, dat de mensen voor het merendeel goed zijn gevoed en voor zo lang het duurt over een flinke weerstand beschikkéh. Alleen onder de kinderen heersten de mazelen, zodat geen kin- derbezoek tot het lager (een voor Ne derlanders altijd nog onsympathiek klinkende benaming) wordt toege laten. In een allerprimitiefst „kamertje" worden de zieken ondergebracht van wie de toestand nog niet zó is, dat opneming in een ziekenhuis nodig is. Trouwens, alle ziekenhuizen in West- Berlijn komen dokters, verplegend personeel en bedden tekort. Kinderleed De aanblik van de honderden kinderen, in de leeftijd van 2 tot 14 jaar, was wel het meest schrij nend. Onbewust nog van alle el lende om zich heen, draven zij door het gebouw. Van op tijd sla pen gaan, kan niets komen. Er heerst op alle lierdiepingen een zodanige herrie, veroorzaakt door het onafgebroken geloop en de meer dan luide conversatie die van bed tot bed of van strozak tot strozak wordt gevoerd dat het zelfs een volwassene onmoge lijk is om vóór 11 uur des avonds een oog dicht te doen. Ook zijn deze kinderen van enig onderwijs verstoken. Er is geen school in West-Berlijn, die een zo groot aan tal kinderen zou kunnen opnemen. De enige lichtpunten voor deze mensen zijn: een dak boven het hoofd te hebben en een behoorlijke voeding te krijgen, Die voeding is niet overda- Grote schade werd ook aangericht in Zwijndrecht. Hier sloeg het rivierwater over de dijk en ver woeste midden in het stadje een groot gedeelte van de weg, ten gevolge waarvan alle autoverkeer moest worden gestaakt. Een der zwaar beschadigde pitnten in Zwijndrecht. dig, maar toch lijdt niemand honger, 's Avonds om kwart over acht, als iedereen zijn portie heeft gehad, wor den de ketels schoon geschrapt en de hoeveelheid, die dan nog bij elkaar wordt gegaard, wordt eerlijk onder de kinderen verdeeld, die daarvoor dan ook :l om 7 uur in de rij gaan staan. Ziehier mijn indrukken, welke nog zeer onvolledig zijn, van één kamp, waarin ruim 1500 mensen in spanning afwachten, wat er verder met hen zal gebeuren, Er spreekt angst uit de ogen van deze vluchtelingen Da genlang hebben zij dikwijls moeten reizen aleer de Westelijke sector van Berlijn kon worden bereikt. De vlucht van vooraanstaande com munistische leiders heeft een paniek stemming teweeg gebracht. Geruch ten over komende arrestaties door de Volkspolitie op grond van vermoede lijke spionnage en sabotage, deden hen besluiten geen minuut langer meer te. wachten Zij gingen weg met achter lating van al hun bezittingen. Er zijn er, die zo volkomen hun hoofd kwijt raakten, dat zij het contact met an dere leden van het gezin verloren. Tientallen kinderen komen naar de Kuno Ei sellerstrassë, de hoofdpost van aanmelding, omdat zij hun ouders kwijt zijn Een van de vete trieste verhalen Voor Joden betekent het de zoveel ste keer, dat zij voor bruut geweld moeten vluchten. Erik Salzmann zwerft met zijn nu 16-javige zoon, en met zijn vrouw al sinds het ogenblik, dat het nationaal-socialisme aan het bewind kwam. Oorspronkelijk had hij 'n horlogezaak op de Kurfiirstendamm. Die namen de nazi's hem af. Naar het Oosten vluchtte hij. Overal is hij ge weest: in Polen, Tsjecho-Slowakije, Hóngarije. Het is een triest verhaal, dat hij mij doet. Als een dier werd hij opgejaagd. Steeds groter werden zijn ontberingen. Maar Erik Salzmann bleef leven: hij, zijn vrouw en zijn in 1936 geboren zoon. Waarvoor? Erik Salzmann weet het niet, ook niet waarom zijn kind in 1945 een totale verlamming in de benen kreeg. Sinds 1947 woonde hij in Lan- genberg, in de Russische zone. Hij nam zijn oude handwerk weer op. Voor Erik Salzmann daagde al lengs een meer hoopvolle toe komst, Totdat drie weken geleden de Volkspolitie bij hem op bezoek kwam. Zij stelde hem vragen, die hem angstig deden worden. Vorige week Vrijdagavond werd hij gewaarschuwd, dat er de moge lijkheid van een arrestatie was. Toen is Erik Salzmann wegge gaan met zijn vrouw en zijn jon gen, die hij twaalf kilometer ver op de rug heeft moeten dragen al vorens hij vervoer kreeg! Uitge put heeft hij Zondag West-Berlijn bereikt en daar wacht hij nu Waarop? Erik Salzmann is 57 jaar, zijn vrouw 54. Geen van beiden verwacht veel meer van het leven. Maar zij deden het voor hun zoon, die machteloos ligt uitgestrekt op een bed, in geestelijke ontwikkeling ten achter is gebleven en met angstige ogen alles volgt wat zich in zijn omgeving afspeelt. En zulke verhalen zijn er meer In het vacantiedorpje Jay wiek nabij Cl acton in het Engelse graaf schap Essex, verloren acht mensen het leven en werden duizenden dakloos door de overstromingen. Op sommige plaatsen, in de omge ving van Jaywïck, staat het land van tien tot 12 voet onder water, leder, die daartoe in staat was, moest helpen, kinderen, ouden van dagen, vrouwen en mannen te redden. Brandweerlieden brengen inwoners van Jaywick in veilig heid. Brits vliegtuig stort Negen en dertig personen aan boord Een Brits lijnvliegtuig met 39 personen aan boord is op 650 km ten Oosten van Gander (New- Foundland) in de Noordelijke At lantische oceaan gestort, aldus heelt dc Canadese luchtmacht medegedeeld. In Hendrik Ido Ambacht wordt huisraad in veiligheid gebracht. Giften van vakbonden Het dagelijks bestuur van het NVV (25.000 gulden), de bij het NVV aan gesloten bonden (f 75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank in Den Haag (f 50.000), de NV de Arbeiders pers (f 30.000), het partijbestuur van de Partij van de Arbeid (f 10.000), het Hoofdbestuur van de VARA (f 10.000), hebben in totaal een bedrag van f 200,000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. De Nederlandse Kath. arbeidersbe weging, haar bonden en instellingen, hebben besloten gezamenlijk f 75.000 bijeen te brengen voor. het Nationaal Rampenfonds. De Algemene Neder landse Pluimveeteeltvereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, zal van haar leden medewerking vragen om gedu peerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Aanmel dingen te richten aan het secretariaat. TWEE NED. SCHEPEN VERMIST Vanmorgen vroeg heerste in IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duy- vis", eigendom van de VEM. Het schip is nog gepaaid door de kotter „Nehim no 1". De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op ongeveer 14 graden Noord-West van IJmuiden eii had een kapot geslagen brug. Scheveningen- radio heeft de schepen verzocht uit tc zien naar de „Catharina Duyvis". Als laatste positie werd opgegeven 20 mijl Noord-IJmuiden. Te Zeebrugge in België was men gisteravond nog zonder enig bericht over het 9000 ton metende Nederlandse schip „Ternate" dat met springstoffen naar deze haven op weg was. In totaal zijn in België tot nog toe 0 a 20 mensen omgekomen, aldus onze correspondent in Brussel. Radio-Moskou beweert „Geheim verdrag tussen de V.S. en Zweden" Stockholm ontkent dit nadrukkelijk Radio-Moskou berichtte Zondag, onder aanhaling van een commu niqué van het (communistische) „Zweeds democratisch persbureau" dat de Verenigde Staten en Zwe den een geheime militaire over eenkomst hebben gesloten. Dit bericht van Radio-Moskou is later door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken nadruk kelijk tegengesproken. Zweden heeft alleen een bespre king over Europese economische samenwerking gehad met de Ame rikaanse reizende ambassadeur Anderson, die kortelings een be zoek aan Stockholm heeft ge bracht. In het Tass-bericht wordt nog ge zegd, dat deze overeenkomst behelst, -dat Zweden formeel buiten het Noord- Atlantisch verdrag blijft, doch in wer kelijkheid deelneemt aan „de oorlogs- voqi'bereidingen van de Navo". Zwe den zou. Navo-landen van strategische goederen voorzien en oorlogsmateriaal en geheime inlichtingen van de. V.S. ontvangen. „Hoewel het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken het bestaan van een geheime militaire overeenkomst ontkent, zijn de regerin gen der V.S. en Zweden in werkelijk heid met de uitvoering van de over eenkomst begonnen", aldus het Rus sische persbureau. President Eisenhower tot de Presbyteriaanse kerk toegelaten Presd'ent en mevr. Eisenhower zijn Zondag als lid van de Nationale Pres byteriaanse kerk toegelaten. De president werd met vijftig ande ren in een kerk te Washington ge doopt. Eer; geestelijke verklaarde, dat de president lang over zijn stnp had nagedacht, WATERSNOOD Water altijd weer onmisbaar Voor de keuken, voor de was, Voor de energie, de dieren, Voor de mens, de plant, het gras, Voor de wegen, voor de woning, Water, water altijd wéér, Sinds de oertijd dient het water Het maatschappelijk verkeer. Water: onze trouwe dienaar Elke dag en ieder'uur, Eén der grote zegeningen Van de rijkdom der Natuur Totdat plots zijn brute stootkracht Vijand van ons blijkt té zijn: Water overvalt het landschap, Mens, in onmacht, weet zich klein PHILIA. HANDEN INEEN Zonder een groot historiekenner te zijn, of diepgaande studie te hebben gemaakt van de talrijke overstromin gen welke voor en na Nederland heb ben geteisterd èn gemaakt tot wat het nu is, kan men gerust zeggen, dat na de Sint Elizabethsvloed, die de Bies- bosch deed ontstaan, hefl' water ons land niet meer zo erg heeft bezocht. Het heeft, gelukkig, vijf en een kwart eeuw geduurd eer de losgebroken wa teren weer op zo grote schaal dood en verderf hebben gebracht over de meest kwetsbare delen, onze polders. De slag is vanzelfsprekend veel harder aange komen dan in 1421 ook al was toen het aantal slachtoffers groter omdat er nu zo heel veel kostbare cultuur grond, bedrijfsgebouwen en technische in^allaties een prooi van het water zijn geworden, althans ernstig zijn be schadigd. Als om ons nog eens te doordringen van het vergankelijke, het betrekke lijke, van ons aardse bestaan, kwam deze slag, deze nationale ramp, juist op het ogenblik, dat wij meenden, ons goeddeels te hebben hersteld van de velerlei schade welke oorlog en bezet ting ons hadden berokkend. Het volk van Nederland heeft een ogenblik staan suizebollen, maar ging niet door de knieën en het duurde niet lang, of we voelden, de kradhtproef aan te durven. Regering en verdere overheidsinstanties staken met de hier voor allereerst in aanmerking komen de organisaties de hoofden bijeen en toen de zon voor de tweede maal over het verdrohken land opging, wisten wij allen, die samen het volk van Neder land vormen, dat het waarachtig wel zou gaan. Al onze deernis ging uit naar de slachtoffers, die omgekomen dierbaren betreurden, of have en goed hadden verloren en toen pakten wij aan. Een schier bovenmenselijke taak wacht hen, die leiding moeten geven bij het werk, een werk van vele tientallen millioenen, maar zij mogen zich daar bij verzekerd weten van de sympathie en hulp van vele bevriende landen en instellingen en van de eenparige hulp van het eigen volk, dat in het aange zicht van rampen eensgezind is en tot offers bereid als geen ander. Daarbij volgend het lichtend voorbeeld van gans een rij Oranjevorsten en -vorstin nen en vertrouwend op Hem die de Maker is van alle dingen en de Redder uit de hoogste nood, ook voor het Ne derlandse volk. Gesterkt door die wetenschap heb ben wij reeds de handen ineen gesla gen en zeggen tot elkaar, terwijl wij er alweer bij kunnen glimlachen: Kop op! Gestremde wegen Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbindingen voor het ver keer zijn gesiremd: 1. De weg RotterdamBreda, (Rijks weg 16) en wel van Dordrecht tot Zevenbergschehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van Rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Abblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, Utrecht—Breda, cn wel het gedeelte bezuiden Gorinchem toi Oosterhout. 4. Uiteraard Is ook de Rijksweg 53, lopende door Zuid-Beveland en Wal cheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veer verbindingen over de Westev-Schelde gestremd. Een beeld van moderne desperado's 21

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5